Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω πάρει το κινητό εδώ και 20 μέρες περίπου με 1gb ram και αντιμετωπίζω κάποια θέματα (απο την αρχή).

-Μερικές φορές κυρίως μετά απο reboot ή σπανιότερα όταν ανοίξω data ή wifi. Αρχίζει να μην ανταποκρίνεται η οθόνη. Πατάς 3,4, 5, κλπ φορές για να εκτελέσει μια εντολή. Αφού το παιδέψεις έτσι για 1-2 λεπτά, 8 φορές στις 10 ακούγεται ένα ηχητικό εφέ κάτι σαν σπάσιμο τζαμιού και εμφανίζει στην οθόνη το εφέ σπασμένης οθόνης. Συνήθως μετά απο αυτό θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά.

- Κάποιες φορές η μπαταρία πέφτει απο το 50% στο 0 σε λιγότερο απο 1 ώρα (ενώ μέχρι το 50% μπορεί να έχει περάσει και μιάμιση μέρα).

- Αν ενοίξω data ή wifi Κάποιες φορές βρίσκω μετά το bluetooth ανοικτό.

- Τέλος κάποιες φορές μόλις ανοίξω data ή wifi αρχίζει και μου εμφανίζει ειδοποιήσεις για άσχετες εφαρμογές.

 

Το τηλέφωνο το πήρα απο vick mall και έχει την έκδοση V9180 11.13.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δες τους οδηγους που υπάρχουν στο πρώτο ποστ, αυτού του θέματος, ωστε να περάσεις την τελευταία έκδοση 1.19 και θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα του κινητού είναι λίγο απογοητευτικη στον ήλιο ή μου φαίνεται ? Σε σύγκριση με το παλιό μου κινητό Xperia p είναι αρκετά κατώτερη
Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα του κινητού είναι λίγο απογοητευτικη στον ήλιο ή μου φαίνεται ? Σε σύγκριση με το παλιό μου κινητό Xperia p είναι αρκετά κατώτερη

προσωπικα δεν ειχα κανενα θέμα μέχρι τωρα με την φωτεινοτητα.

 

To προβλημα με την μεταφορά εφαρμογών στην sd το έλυσα τελικά με το Εasy Unistaller. Eχει επιλογη να κάνεις και μεταφορά εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα ακόμα v5, κατά προτίμηση το 2 /8, αν κάποιος θέλει να πουλήσει το δικό του και είναι σε άριστη κατάσταση ας με ενημερώσει. Καινούργια κάνουν 90 και 110 περίπου αντίστοιχα , ανάλογα την ισοτιμία. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα ακόμα v5, κατά προτίμηση το 2 /8, αν κάποιος θέλει να πουλήσει το δικό του και είναι σε άριστη κατάσταση ας με ενημερώσει. Καινούργια κάνουν 90 και 110 περίπου αντίστοιχα , ανάλογα την ισοτιμία. Ευχαριστώ

 

αν βρεις καινουριο το v5 με 110 ευρω απο αξιοπιστη σελιδα σφυρα μας...χαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΜΟΛΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ MIUI DUAL SIM..Ισως η καλυτερη rom που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη...ο λογος?full ελληνικα + nubia camera + dual sim....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και συγγνώμη αν η Ερώτησή μου Έχει ξαναπαντηθεί. Πώς περνάμε cm12 από cm 11 . Που υπάρχουν τα αρχεία ? Και ακόμα η καινούργια recovery χρειάζεται χρήση υπολογιστή για να εγκατασταθεί ? Τέλος μπορείτε να μου δώσετε και λινκ για το αρχείο που είναι για να αποθηκεύονται οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις καινουριο το v5 με 110 ευρω απο αξιοπιστη σελιδα σφυρα μας...χαχα

 

Από ότι θυμάμαι παίζουν στα 103 και 129 δολάρια αντίστοιχα, κάνε τον υπολογισμό... Ούτως ή άλλως αν δώσει κάποιος περισσότερα περνει κάτι πιο καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις καινουριο το v5 με 110 ευρω απο αξιοπιστη σελιδα σφυρα μας...χαχα

 

Από ότι θυμάμαι παίζουν στα 103 και 129 δολάρια αντίστοιχα, κάνε τον υπολογισμό... Ούτως ή άλλως αν δώσει κάποιος περισσότερα περνει κάτι πιο καινούργιο

 

οκ και ξαναλεω αν βρεις απο αξιοπιστη σελιδα το v5 2/8 με 129 δολλαρια γραψτο και εδω με κεφαλαια....εχει εξαντληθει σχεδον παντου το 2/8 και οπου και αν υπαρχει ειναι αρκετα πιο πανω απο 129...

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

οκ και ξαναλεω αν βρεις απο αξιοπιστη σελιδα το v5 2/8 με 129 δολλαρια γραψτο και εδω με κεφαλαια....εχει εξαντληθει σχεδον παντου το 2/8 και οπου και αν υπαρχει ειναι αρκετα πιο πανω απο 129...

 

Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή, αλλά όπως και να έχει δεν αξίζει για παραπάνω κατά την γνώμη μου, παλιωσε..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα εδώ και δύο μέρες την cm11 και η μπαταρία είναι ΧΑΛΙΑ!! Με την στοκ 1.19 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έχω εγκαταστήσει τις ίδιες εφαρμογές συν το greenify μιας και δεν δουλεύει το nubia power saver. Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει, πριν αναγκαστω να την ξηλωσω;;

 

edit: Με λίγο ψάξιμο στο Google το έφτιαξα

Edited by theok7
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να αλλαξω την default. θελω συγκεκριμένες εφαρμογές να τις μεταφέρω στην sd. καλώς ή κακώς η εσωτερική μνημη είναι πιο γρήγορα οποτε θέλω να εχω εκει τις εφαρμογές μου πλην ελαχιστων περιπτωσεων.

 

με το link2sd??

Link to comment
Share on other sites

με το link2sd??

η εφαρμογή " system app remover (ROOT) " εχει επιλογή μέσα για μεταφορά των apps και δουλευει μια χαρά.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στην πιο πρόσφατη έκδοση MIUI ελληνική που ποσταρίστηκε πριν μερικές μέρες. Έσβησα ότι είχε με κινέζικα μέσα και ειναι μια χαρά ελαφρια ρομ πάλι. Στο θέμα σήμα δεν την έχω τεστάρει βέβαια. Έχει ακόμα το θέμα με το touch αφου βασίζεται στην 1.17 (αν την βάσιζαν στην 1.19 δεν θα το είχε). Επισης θα προτιμουσα στην επιλογή σήματος, να είχε την επιλογή που έχει στην στοκ ρομ, να άλλαζε αυτόματα το σήμα απο 2g <==>3G αναλόγως την χρήση που κάνεις για περαιτερω εξοικονομησης μπαταρίας.

 

Σε γενικές γραμμές μέχρι τώρα, όλα μια χαρά. το μονο θέμα που έχω είναι οτι ο Μi launcher, δεν μου κρατά συγκεκριμένους φακέλους και εικονίδια στο σημειο που τα βάζω.. με επανεκκίνηση πρέπει να τα ξαναβάζω στην θέση τους.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και συγγνώμη αν η Ερώτησή μου Έχει ξαναπαντηθεί. Πώς περνάμε cm12 από cm 11 . Που υπάρχουν τα αρχεία ? Και ακόμα η καινούργια recovery χρειάζεται χρήση υπολογιστή για να εγκατασταθεί ? Τέλος μπορείτε να μου δώσετε και λινκ για το αρχείο που είναι για να αποθηκεύονται οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ?

Ευχαριστώ

 

καποιος καποια βοηθεια ;

ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

καποιος καποια βοηθεια ;

ευχαριστω εκ των προτερων :)

1. απλά βρίσκουμε την cm12.1 rom του prodooman. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις recovery, εκτός και αν εισαι σε στοκ recovery.

2. Κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ FULL WIPES.

3. βρίσκεις gapps για lollipop 5.1.1

4. δεν χρειάζεσαι αρχειο για το που θα γίνει η εγκατάσταση των apps. έχει επιλογη μέσα το συστημα από μόνο του.

 

λινκ για τους φακελους του prodooman: https://mega.nz/#F!elVUzBbB!iNScPeckF5nyU0dPGorfsw

Link to comment
Share on other sites

1. απλά βρίσκουμε την cm12.1 rom του prodooman. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις recovery, εκτός και αν εισαι σε στοκ recovery.

2. Κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ FULL WIPES.

3. βρίσκεις gapps για lollipop 5.1.1

4. δεν χρειάζεσαι αρχειο για το που θα γίνει η εγκατάσταση των apps. έχει επιλογη μέσα το συστημα από μόνο του.

 

λινκ για τους φακελους του prodooman: https://mega.nz/#F!elVUzBbB!iNScPeckF5nyU0dPGorfsw

ευχαριστω για τη βοηθεια το προβλημα τωρα ε ιναι οτι το τιτανιουμ μπακαπ δεν βρισκει rooτ για καποιο λογο !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη βοηθεια το προβλημα τωρα ε ιναι οτι το τιτανιουμ μπακαπ δεν βρισκει rooτ για καποιο λογο !

Προφανώς γιατί δεν πέρασες το root. Μπορεις να ενεργοποιησεις ρουτ πρόσβαση πάντως στην lollipop μεσω του developers options.

 

Κατι σχετικό με την miui. Moνο σε μένα ξαφνικά και χωρίς κανένα προφανή λόγο, νεκρώνει η συσκευή; Ενώ είναι συνδεμένη με καλώδιο φόρτισης, δεν ανάβει καν το λαμπάκι, και δεν ανοιγει καν με το power button. ουτε δεχεται κλήσεις. μου το έχει κάνει με όλες τις miui roms.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την miui dual sim που ανέβηκε πρόσφατα λίγο με παιδεψε μέχρι να βγάλω της κινεζιες και να παγωσω κατι appstore και κατι τέτοια μια χαρά μου δουλεύει... Κάμερα nubia κορυφη ωραίο ui μόνο με το fb και messenger είχε ενα θεματακι δεν μου έβγαζε το μπαλονακι συνομιλίας το απενεργοποιησα και μια χαρά... Ααα και το κουμπι της περιστροφής στις γρήγορες ρυθμίσεις δουλεύει αντίθετα.. (οταν είναι "πατημένο" δεν δουλεύει η περιστροφή και οταν φαίνεται απενεργοποιημενο δουλεύει μια χαρά... Ότι άλλο βρω θα το γράψω..
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω ότι όταν είναι πατημένο, είναι κλειδωμένη η περιστροφή. εγώ ευτυχως, για το μπαλονακι ήξερα ήδη την λύση γτ ένας φίλος είχε αγοράσει πρόσφατα το Mi4 (αν θυμάμαι καλά) και τον ειχα βοηθησει να το φτιάξει.

 

δεν εχουμε θέμα αν παγώσουμε mi store κλπ; ποιες άλλες εφαρμογές είναι ασφαλές να παγώσουμε; και πως;

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω ότι όταν είναι πατημένο, είναι κλειδωμένη η περιστροφή. εγώ ευτυχως, για το μπαλονακι ήξερα ήδη την λύση γτ ένας φίλος είχε αγοράσει πρόσφατα το Mi4 (αν θυμάμαι καλά) και τον ειχα βοηθησει να το φτιάξει.

 

δεν εχουμε θέμα αν παγώσουμε mi store κλπ; ποιες άλλες εφαρμογές είναι ασφαλές να παγώσουμε; και πως;

 

makakia παντως να μην εχει μπαλονακι...εχω παγωσει τις εξης : statistics,mail,games,appstore,υπηρεσια πληρωμων,πυξιδα,πλοηγος,καρτες της τραπεζας, ειχα παγωσει και το antivirus το ξεπαγωσα..γενικα μπορεις να παγωσεις πολλες βλακειες που εχει το miui...με link2sd..

Link to comment
Share on other sites

makakia παντως να μην εχει μπαλονακι...εχω παγωσει τις εξης : statistics,mail,games,appstore,υπηρεσια πληρωμων,πυξιδα,πλοηγος,καρτες της τραπεζας, ειχα παγωσει και το antivirus το ξεπαγωσα..γενικα μπορεις να παγωσεις πολλες βλακειες που εχει το miui...με link2sd..

Μια χαρά δουλεύει το μπαλονάκι. πας στην εφαρμογή που θες στο μενου "εφαρμογες", τέρμα κάτω στο διαχείρηση δικαιωματων, ενεργοποιεις το Προβολή αναδυόμενου παραθύρου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το μπαλονάκι. πας στην εφαρμογή που θες στο μενου "εφαρμογες", τέρμα κάτω στο διαχείρηση δικαιωματων, ενεργοποιεις το Προβολή αναδυόμενου παραθύρου.

 

φιλε μολις το βρηκα και ημουν ετοιμος να ποσταρω!!thanks παντως!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , καθυστερησα να γραψω για να τσεκαρω ολες τις λεπτομερειες.

Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

TWR

(full wipes)

stock 1.19

(full wipes)

CM 12.1

radio 1.19

Super User v2.46

Gaps 5.1.1

 

Τα εβαλα με αυτην τη σειρα . Ειμαι σιγουρος οτι εχω κανει παραπανισια wipes .

Παντως 2 μηνες τωρα , κανενα προβλημα , κανενα bug.

Η μπαταρια κανα 2 μερες με λογικη χρηση wifi.

Link to comment
Share on other sites

ποια θεωρείται η πιο σταθερή ρομ γι αυτή την συσκευή?

την έχω αγοράσει εδώ και μήνες για την αδερφή μου αλλά επειδή βλεπόμαστε ανά μήνες λόγω σπουδών, άρχισε να μου κάνει παράπονα για την stock 1.16 που του είχα φορέσει.

 

θέλω λοιπόν κάποια ρομ που να είναι απλά σταθερή και να μην ρουφάει την μπαταρία δίχως αύριο, όπως διάβαζα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...