Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου είπαν αν είναι άμεσα διαθέσιμο & θα στο ταχυδρομήσουν άμεσα ??

Λέω και εγώ να το παραγγείλω αλλά με τις καθυστερήσεις που θα παιξουν λόγω εορτων το βλέπω να έρχεται μέσα Γενάρη...

 

 

Ναι ειναι αμεσα διαθεσιμο ετσι ειπαν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια θα σας προτεινα να κοιτάτε καλύτερα την 2/8 εκδοση.. είναι πιο future-proof τα 2gb ram.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ...

Παρακουθω το θεμα απο την αρχη και επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ η αγορα αυτου του κινητο θα ηθελα να μου λυθουν καποιες αποριες .

Πρωτον σιγουρα κοιταω την εκδοση 2/8 (εχει πεσει παρα πολυ η τιμη του) αλλα δεν κατεληξα πως να το παραγγειλω ? Routed και multilanquage η χωρις να εχει πειραχτει τιποτα ? (ειμαι εντελως ασχετος για ρουταρισμα σε android συσκευες - Νοκιακιας εδω και πολυ καιρο -αλλα απο οτι ειδα με λιγη προσοχη δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο).

Αν το παρω με αγγλικη γλωσσα μονο (πραγμα που δεν με ενοχλει )αλλα στα sms στελνεις με καποια εφαρμογη στα ελληνικα η στελνεις αναγκαστικα με greeklish που δεν τα παω με τιποτα ???Εχει Playstore με την εργοστασιακη rom??

Κατα δευτερον αν το παραγγειλω με Courier εμπεριεχει καποιο ρισκο να πληρωσω καποιο φορο η να το περιμενω οσες μερες θα χρειαστει να ρθει με το απλο ταχυδρομειο ??? (αν το παρηγγειλε καποιος με κουριερ ας μου πει για αυτο).

Και μερικες συντομες εντυπωσεις για τη συσκευη (μπαταρια κυριως και λειτουργικοτητα του ,ραδιο,gps,και οχι τοσο για τις καμερες- ειχα το 808 pureview )

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ...

Παρακουθω το θεμα απο την αρχη και επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ η αγορα αυτου του κινητο θα ηθελα να μου λυθουν καποιες αποριες .

Πρωτον σιγουρα κοιταω την εκδοση 2/8 (εχει πεσει παρα πολυ η τιμη του) αλλα δεν κατεληξα πως να το παραγγειλω ? Routed και multilanquage η χωρις να εχει πειραχτει τιποτα ? (ειμαι εντελως ασχετος για ρουταρισμα σε android συσκευες - Νοκιακιας εδω και πολυ καιρο -αλλα απο οτι ειδα με λιγη προσοχη δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο).

Αν το παρω με αγγλικη γλωσσα μονο (πραγμα που δεν με ενοχλει )αλλα στα sms στελνεις με καποια εφαρμογη στα ελληνικα η στελνεις αναγκαστικα με greeklish που δεν τα παω με τιποτα ???Εχει Playstore με την εργοστασιακη rom??

Κατα δευτερον αν το παραγγειλω με Courier εμπεριεχει καποιο ρισκο να πληρωσω καποιο φορο η να το περιμενω οσες μερες θα χρειαστει να ρθει με το απλο ταχυδρομειο ??? (αν το παρηγγειλε καποιος με κουριερ ας μου πει για αυτο).

Και μερικες συντομες εντυπωσεις για τη συσκευη (μπαταρια κυριως και λειτουργικοτητα του ,ραδιο,gps,και οχι τοσο για τις καμερες- ειχα το 808 pureview )

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

 

 

 

 

Μπορω να σου απαντησω οτι με dhl θα αποχαιρετησεις την φτηνη τιμη κ θα ειναι μαλλον σαν να αγοραζες το nubia.Απο vickmall μου εστειλαν μνμ οτι το ρουταρουν κ εγκαθιστουν playstore multilanguage κ kitkat αν το επιθυμεις

Κ τωρα ρωταω κ γω το εχει παρει κανεις ετσι η να τους πω να το αφησουν οπως εχει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, επειδη δεν εχω βγαλει συμπερασμα απο τα παραπανω. Το κινητο ενω ειναι δικαρτο, ερχεται με κλειδωμενη τη μια σιμ και χρειαζεται ροοτ για να μπορεσει να λειτουργησει και η δευτερη; Το εχει δουλεψει κανεις με δυο καρτες; Η λειτουργια του ειναι κλασικη dual standby που γνωριζουμε και απο τη Lenovo πχ; Με ταυτοχρονη λειτουργια και των δυο καρτων;
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω πολύ χονδρικά να το συγκρίνω με το lenovo A8, πόσο βγάζει στο antutu? Επίσης, επειδή ειπώθηκε για upgrade από 4.3 σε 4.4, γίνεται OTA?
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, επειδη δεν εχω βγαλει συμπερασμα απο τα παραπανω. Το κινητο ενω ειναι δικαρτο, ερχεται με κλειδωμενη τη μια σιμ και χρειαζεται ροοτ για να μπορεσει να λειτουργησει και η δευτερη; Το εχει δουλεψει κανεις με δυο καρτες; Η λειτουργια του ειναι κλασικη dual standby που γνωριζουμε και απο τη Lenovo πχ; Με ταυτοχρονη λειτουργια και των δυο καρτων;

Kαμια σχέση. το κινητό στις τελευταιες ρομ που έβγαλε η zte, δουλευουν πλέον κανονικότατα και οι 2 sim. Το root ειναι κατι τελειως άσχετο με την καθημερινη χρηση του κινητου και δεν το χρειαζεσαι πέρα του να σβήσεις κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογες κυριως. Η λειτουγια αν περάσεις την cyanogenmod rom, θα είναι η κανονική που ξέρεις απο ολα τα κινεζικα κινητα (vanilla rom γαρ).

 

Καλημερα σε ολους ...

Παρακουθω το θεμα απο την αρχη και επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ η αγορα αυτου του κινητο θα ηθελα να μου λυθουν καποιες αποριες .

Πρωτον σιγουρα κοιταω την εκδοση 2/8 (εχει πεσει παρα πολυ η τιμη του) αλλα δεν κατεληξα πως να το παραγγειλω ? Routed και multilanquage η χωρις να εχει πειραχτει τιποτα ? (ειμαι εντελως ασχετος για ρουταρισμα σε android συσκευες - Νοκιακιας εδω και πολυ καιρο -αλλα απο οτι ειδα με λιγη προσοχη δεν νομιζω να ειναι τοσο δυσκολο).

Αν το παρω με αγγλικη γλωσσα μονο (πραγμα που δεν με ενοχλει )αλλα στα sms στελνεις με καποια εφαρμογη στα ελληνικα η στελνεις αναγκαστικα με greeklish που δεν τα παω με τιποτα ???Εχει Playstore με την εργοστασιακη rom??

Κατα δευτερον αν το παραγγειλω με Courier εμπεριεχει καποιο ρισκο να πληρωσω καποιο φορο η να το περιμενω οσες μερες θα χρειαστει να ρθει με το απλο ταχυδρομειο ??? (αν το παρηγγειλε καποιος με κουριερ ας μου πει για αυτο).

Και μερικες συντομες εντυπωσεις για τη συσκευη (μπαταρια κυριως και λειτουργικοτητα του ,ραδιο,gps,και οχι τοσο για τις καμερες- ειχα το 808 pureview )

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

Aν δεν θες να ασχοληθεις, τοτε ζήτα να σου τα περάσουν. Το να περασεις νέα ρομ ειναι πολυ απλό και δεν νομιζω να βρεις καπου προβλημα.

 

Αν πάρεις με προεγκατεστημένα τα αγγλικα, απλά θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καποια sms εφαρμογη που υποστηριζει αποστολη sms με συμβατοτητα ελλαδα (πχ gosms). ειδαλλως θα μπορεις να στελνεις και παλι sms με ελληνικά αλλά όχι 160 χαρακτήρες. εμενα όταν μου το έστειλαν, ειχε προεγκατεστημένο και το playstore μέσα. αλλά όταν έκανα καθαρό install, έπρεπε να το ξαναπεράσω εγώ.

 

μακρια απο κουριερ. ειναι κανονας όταν αγοράζεις απο κινα.

 

μπαταρια μου βγάζει χαλαρα 1μιση μέρα με αρκετη χρηση (3-4 ωρες οθονη, παντα ανοιχτα τα δεδομενα και το wifi όταν ειναι διαθεσιμο δικτυο και 1-1μιση ωρες ομιλια). Η μαμά ρομ για μένα είναι τελεια. προτιμώ την καθαρή αγγλική έκδοση χωρις multilanguage γιατι έτσι ειναι το λιγοτερο δυνατον πειραγμενη η ρομ και ετσι θα σου βγαλει λιγοτερα προβληματα. και με χρήση του morelocale, βαζεις ελληνικα και όσες εφαρμογες υποστηριζουν ελληνικα, εμφανιζονται με ελληνικα. ραδιο κομπλε, gps κλειδωνει πολυ γρηγορα και καμερες αν και δεν σε νοιαζει, ειναι αρκετα καλες με πολυ καλο camera software.

 

το μόνο bug που έχω βρει στην συσκευή με περασμένο τη τελευταια stock rom (ειναι η 1.15) είναι ότι με ολες τις εφαρμογες κάμερας (εκτος από την στοκ που δεν εχει κανενα απολυτως πρόβλημα) υπάρχει θέμα με τις φωτο που τραβαει με φλας. εμφανιζει κατι σαν λευκα σημεια στην φωτο! λες και τραβας φαντασμα! :lol:

 

Επειδή θέλω πολύ χονδρικά να το συγκρίνω με το lenovo A8, πόσο βγάζει στο antutu? Επίσης, επειδή ειπώθηκε για upgrade από 4.3 σε 4.4, γίνεται OTA?

Σαν σκορ βγαζει κάπου 17-18.000. Για να καταλάβεις τις επιδοσεις του στο περιπου, βρες ενα moto g και παιξε λιγο μαζι του. τώρα πρόσθεσε και το γεγονος ότι έχει 2gb ram αντι για 1..;)

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτας σκορ antutu.. Για μένα το antutu ειναι ενα ψεμα και δεν ειναι αξιο συγκριτικο για την εμπειρια χρησης ενος κινητου. πες gps, πες κωδικας, πες υποστηριξη. σε ολα η qualcomm ειναι ανωτερη από την mediatek..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. μπορει καποιος να μας πει η αυτονομια του κινητου που κυμαινεται??

Kαλό θα ήταν να διαβάζουμε και λίγο πριν ποστάρουμε.. δεν γινεται να γεμιζει το τοπικ με τις ιδιες συνεχως ερωτησεις. ουτε 100 σελιδες ειναι το τοπικ, ουτε εχει αναφερθει πριν καμια 5αρια σελιδες για να μην το βρισκεις. 2-3 απαντησεις πριν ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,μια ερωτηση..Αν και ηδη το εχω παραγγειλει και το περιμενω,ξερει κανεις αν υποστηριζει xposed framework; Αν και εχω την εντυπωση πως λειτουργει μονο σε mediatek επεξεργαστες.. Edited by geo307cc
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,μια ερωτηση..Αν και ηδη το εχω παραγγειλει και το περιμενω,ξερει κανεις αν υποστηριζει xposed framework; Αν και εχω την εντυπωση πως λειτουργει μονο σε mediatek επεξεργαστες..

 

Σε nubia os δεν μπορεις να εγκαταστησεις xposed.. ειναι τοσο custom που το μονο που θα καταφέρεις θα είναι να γ....σεις την rom σου. Το xposed framework να ξερεις δουλευει σωστά ΜΟΝΟ σε vanilla roms. Οποτε αν θες να χρησιμοποιήσεις xposed, θα πρεπει να "φορας" cyanogenmod, mokee ή κάποια άλλη παρόμοια rom που είναι vanilla.

 

μολις πηρα κι εγω απο το vickmall την εκδοση με τα 2gb.στα 140$ πιστευω τα αξιζει με χιλια.

 

Και εγώ μάλλον θα παραγγείλω δευτερο για τον κολλητό μου. σου έδωσε τπτ extras; με τι ταχυδρομική θα στο στειλουν;

Link to comment
Share on other sites

Σε nubia os δεν μπορεις να εγκαταστησεις xposed.. ειναι τοσο custom που το μονο που θα καταφέρεις θα είναι να γ....σεις την rom σου. Το xposed framework να ξερεις δουλευει σωστά ΜΟΝΟ σε vanilla roms. Οποτε αν θες να χρησιμοποιήσεις xposed, θα πρεπει να "φορας" cyanogenmod, mokee ή κάποια άλλη παρόμοια rom που είναι vanilla.

 

Αρα αν αλλαξω το Nubia OS σε καποια αλλη Rom βασισμενη σε Vanilla,θα δουλεψει κανονικα,ετσι;Το εχεις δοκιμασει;;Γιατι εχει πολλα καλουδια το xposed!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν αλλαξω το Nubia OS σε καποια αλλη Rom βασισμενη σε Vanilla,θα δουλεψει κανονικα,ετσι;Το εχεις δοκιμασει;;Γιατι εχει πολλα καλουδια το xposed!!

ναι την είχα περάσει κανονικά αλλά δεν την κράτησα πάνω από μισή ώρα γιατί εχω μάθει στο nubia OS και μου φάνηκε πολύ γυμνή. Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα σιγουρα 99% κανει. θα το δοκιμασω αργοτερα αμα εχω χρονο και θα ανεβάσω screens να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

ναι την είχα περάσει κανονικά αλλά δεν την κράτησα πάνω από μισή ώρα γιατί εχω μάθει στο nubia OS και μου φάνηκε πολύ γυμνή. Δεν το εχω δοκιμάσει αλλα σιγουρα 99% κανει. θα το δοκιμασω αργοτερα αμα εχω χρονο και θα ανεβάσω screens να δειτε.

 

Ok,σε ευχαριστω πολυ,αν εχεις διαθεση και χρονο κανε το αλλιως θα το κανω εγω οταν το παραλαβω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok,σε ευχαριστω πολυ,αν εχεις διαθεση και χρονο κανε το αλλιως θα το κανω εγω οταν το παραλαβω! ;)

Προς το παρών ψαχνω να βρω ποιες εφαρμογες μπορω να σβησω άφοβα και ποιες όχι. γιατι σε κάποια φάση και μετά κρασάρει το fm radio και το system update και θελω να δω ποια απ αυτες που έσβησα, οφειλεται. Πιο μετά όταν πάω σπίτι, θα κρατησω το backup μου και θα φτιάξω και ένα με cm11 να το έχω έτοιμο για τον κολλητό μου που θα παρει ίδιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ενδιαφερομαι για το κινητο αλλλα με προβληματιζουν 2 πραγματα : 1) πως ειναι ο επεξεργαστης τουσε σχεση με τους mtk τον τετρα και τον οκτα πυρηνο ; 2) εχει υποστηριξη υπαρχει cm 11 ? επισης αν μπορειτε λινκ

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Στο vickmall αλλά και minideal για το 3G λέει μόνο 2100MHz, ενώ στο gsmarena έχει και τα 900MHz.

Ποιο ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Στο vickmall αλλά και minideal για το 3G λέει μόνο 2100MHz, ενώ στο gsmarena έχει και τα 900MHz.

Ποιο ισχύει ?

 

οτι λενε τα μαγαζια

δες http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-zte-v5-red-bull-8gb-2GB

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ενδιαφερομαι για το κινητο αλλλα με προβληματιζουν 2 πραγματα : 1) πως ειναι ο επεξεργαστης τουσε σχεση με τους mtk τον τετρα και τον οκτα πυρηνο ; 2) εχει υποστηριξη υπαρχει cm 11 ? επισης αν μπορειτε λινκ

ευχαριστω!

Kατεμε δεν μπορεις να συγκρινεις mediatek με qualcomm. για πολλους και διαφορους λογους. Αν εννοεις score antutu, βγάζει κάπου 17-18.000. Σημασια έχει όμως η εμπειρια χρήσης. Για να καταλαβεις πόσο smooth είναι, πιασε ενα moto g. φοράνε τον ίδιο επεξεργαστη, μονο που το δικό μας έχει 2 gb ram αντι για 1.

υπάρχει και μπολικη υποστήριξη για cm11 αλλά τα official τοπικ είναι στα κινέζικα.. ενα απ αυτά ειναι αυτό.

 

παρε ένα λινκ απο το mega drive ενος με links για καποιες από τις πιο stable cm/mokee/pac roms που κυκλοφορουν.

chrome://mega/content/secure.html#F!elVUzBbB!iNScPeckF5nyU0dPGorfsw

 

 

Στο vickmall αλλά και minideal για το 3G λέει μόνο 2100MHz, ενώ στο gsmarena έχει και τα 900MHz.

Ποιο ισχύει ?

Δεν ξερω ποιο απ τα 2 χρησιμοποιει αλλά ξερω ότι δουλευει αψογα με κάρτα της wind που εχω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Screens από cm11. υποψιν πέρασα μονο τα βασικά και εκανα εγκατασταση xposed framework και gravity box. δεν εκανα καμια ρυθμιση περα από την αλλαγή του ρολογιου στο κεντρο (κατευθειαν μεσα από τις επιλογες της cm, όχι απο gravity).
Link to comment
Share on other sites

Mερικες ακομα λεπτομέρειες για την cm11: πολυ smooth, πολυ παραμετροποιησιμη. Εχει επιλογη (οπως θα δειτε και στα screens) ακομα και για double tap για αφυπνιση!! ειναι τόσο παραμετροποιησιμη που προσωπικα δεν θα εβρισκα λογο να κάνω εγκατασταση το gravitybox. το μονο κακο για μένα ειναι ότι με cm11, χανουμε την stock camera app του nubia OS που ειναι κλασεις καλυτερη από την stock του cm11.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...