Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πακετα που μου ερχονται,κυριως κντ και ταμπλετ,το 95% στις 20-25 μερες απο την ημερα αγαρας του εκαστοτε,το υπολοιπο αναλογα τα κεφια του τελωνειου.Ειμαι Αθηνα,απλα το αναφερω.Ολες οι αγορες απο πολυ μεγαλα και γνωστα καταστημα απο Κινα,φυσικα γνωστα σε ολους μας.Και φυσικα με τις γνωστες(παλιες και νεες)μεθοδους αποστολης.

Αλλα κανονας δεν υπαρχει...........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πακετα που μου ερχονται,κυριως κντ και ταμπλετ,το 95% στις 20-25 μερες απο την ημερα αγαρας του εκαστοτε,το υπολοιπο αναλογα τα κεφια του τελωνειου.Ειμαι Αθηνα,απλα το αναφερω.Ολες οι αγορες απο πολυ μεγαλα και γνωστα καταστημα απο Κινα,φυσικα γνωστα σε ολους μας.Και φυσικα με τις γνωστες(παλιες και νεες)μεθοδους αποστολης.

Αλλα κανονας δεν υπαρχει...........

 

Ετοιμάσου κι εσύ να σου στέλνουν λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου κι εσύ να σου στέλνουν λεφτά...

Παρακαλω?:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

post 5046 .

Φιλε και εγω γραφω αυτο που ζω,καθε εβδομαδα εχω 5-6 πακετα,και ειμαι στους χρονους που γραφω.

Τωρα καποια στιγμη θα γινει και η καθυστερηση,λογικον.

Αλλα κανονας δεν υπαρχει για εμενα,να πω οτι αυτο ειναι στανταρ και τελος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εξηγησα, τα ανταλλακτικα ειναι κερδοφορα, απλο, η σκουπα ειναι για να την παρεις σε μια χωμα τιμη και μετα να σε κανει πελατη στα ανταλλακτικα. Και δεν ειπα τιποτα για τελωνειο ουτε για κινδυνο.

 

ανεφερες post 5050 και διαχωρησες το eu express ότι είναι υποκατηγορια του priority και δεν ειναι το ίδιο ασφαλες. Γι αυτο και η ερωτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο τους τυχερους μαλλον

 

10 δεματακια (παραγγελιες 1-10 Ιουλιου)-Tα 9 unregistered.

Τα 8 ειχανε ερθει μεχρι τελους Ιουλιου, ενα(το μοναδικο regstered) παρελαβα 7-8 Αυγουστου(32 ημερολογιακές) και μολις ενα ηρθε στις 45 μερες.:)

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο τους τυχερους μαλλον

 

10 δεματακια (παραγγελιες 1-10 Ιουλιου)-Tα 9 unregistered.

Τα 8 ειχανε ερθει μεχρι τελους Ιουλιου, ενα(το μοναδικο regstered) παρελαβα 7-8 Αυγουστου(32 ημερολογιακές) και μολις ενα ηρθε στις 45 μερες.:)

 

που κολανε τα unregistred με το priority line...... και μου λες δλδ να παρω εγω ή αλλος unregistered ενα mi6 για να το εχω γρηγορα? Aσε που δεν στο στελνουν unregistered.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τα unregistered έρχονται χωρίς τελωνεία. Μόλις παρέλαβα 3 (το ένα είχε ένα σχετικό βάρος) χωρίς πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην γραφετε οτι ναναι και μην παρασειρετε τον κοσμο...τι σχεση εχει το αν θα περασει τελωνειο με το αν για το δεμα θα λαβεις ή οχι tracking number?!!!

δλδ συμφωνα με τα λεγομενα σου αν θες να μην περασεις τελωνειο ζητα το unregistered !!!! μαλιστα...

 

εγω παλι εχω αλλη προταση. Αν θες να μην περνανε τελωνειο να ζητας να στα βαζουν σε γκρι σακουλα!!! εχω 3 δεματα που μου ηρθαν σε γκρι σακουλα κανενα δεν περασε τελωνειο!!!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δλδ που το κυριως ηταν σκούπα ρομποτική με priority line στα 19 και οταν πρόσθεσα ανταλλακτικά της σκούπας, το κυρίως βαρος ειναι η σκούπα και με πηγε στα 9 με eu express σημαινει οτι κινδυνεω με τελωνείο;

 

 

Φιλε μου αν δεν σε πειραζει επειδη θελω να παρω κι εγω ποια σκουπα πηρες?

Μπορεις να βαλεις link ?

 

Ευχαριστω.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις παρέλαβα 2 tempered glass και 48 αντιστάσεις ηλεκτρονικού τσιγαρου χωρίς καμία επιπλέον χρέωση

 

 

Από που;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μην γραφετε οτι ναναι και μην παρασειρετε τον κοσμο...τι σχεση εχει το αν θα περασει τελωνειο με το αν για το δεμα θα λαβεις ή οχι tracking number?!!!

δλδ συμφωνα με τα λεγομενα σου αν θες να μην περασεις τελωνειο ζητα το unregistered !!!! μαλιστα...

 

εγω παλι εχω αλλη προταση. Αν θες να μην περνανε τελωνειο να ζητας να στα βαζουν σε γκρι σακουλα!!! εχω 3 δεματα που μου ηρθαν σε γκρι σακουλα κανενα δεν περασε τελωνειο!!!

 

Τα unregistered δεν περνανε τελωνειο, επιβεβαιωμενο 100% , το συστημα των τελωνειων παει βαση αριθμων παρακολουθησης πορειας, οχι βαση χρωματων. Επισης σε μεγαλες αξιες, θες δεν θες σου ερχεται συστημενο, ο κινεζος χαζος δεν ειναι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι μπορει να εχουμε θεμα με κακο λυκο εδω ?:lol:http://i.imgur.com/Z1NOqmb.jpg

 

Δε νομίζω, αν και 100% δεν υπάρχει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι μπορει να εχουμε θεμα με κακο λυκο εδω ?:lol:http://i.imgur.com/Z1NOqmb.jpg

 

Ποιά εταιρία είναι;Η BG δεν χρεώνει με το απλό registered και για πριοριτυ,<ή= με 12 ημέρες, βάζει πάνω πχ 4-5 δολ. για μεσαίας αξίας δέμα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εταιρία είναι;Η BG δεν χρεώνει με το απλό registered και για πριοριτυ,<ή= με 12 ημέρες, βάζει πάνω πχ 4-5 δολ. για μεσαίας αξίας δέμα.

 

Gearbest.

 

Τα 8.5 κιλα δεμα παντως μουφα ειναι(μαλλον για να δικαιολογησουνε τα μεταφορικα)

2.5 κιλα ζυγιζει το προιον, 6 κιλα ειναι η συσκευασια? Αστεια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή μόλις παρέλαβα αντικείμενο αξίας <22€, το οποίο ήρθε μέσω συστημένου επιστολικού ταχυδρομείου, να ενημερώσω ότι ουδεμία επιβάρυνση προέκυψε.

Ούτε Φ.Π.Α. ούτε 3€ Τέλος Παρουσίασης τελωνειακώς ελευθέρων αντικειμένων. Συγκεκριμένα, για τα 3€, μου το επιβεβαίωσαν μέσω e-mail και τα Ελ.Τα., ότι εισπράττεται μόνο επί τελωνειακώς ελευθέρων αντικειμένων, τα οποία διακινούνται μέσω δεμάτων ή EMS και όχι μέσω επιστολικού ταχυδρομείου (όπως άλλωστε είχα γράψει σε παλιότερο post μου, διαβάζοντας τον νέο κατάλογο των Ελ.Τα.).

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Gearbest.

 

Τα 8.5 κιλα δεμα παντως μουφα ειναι(μαλλον για να δικαιολογησουνε τα μεταφορικα)

2.5 κιλα ζυγιζει το προιον, 6 κιλα ειναι η συσκευασια? Αστεια πραγματα.

 

Παρόμοια αποστολή είχα κι εγώ και σε λεφτά και σε επιλογή αποστολής, ακόμα και σε βάρος (9 κιλά).

 

Subtotal $187.23

Shipping & Handling $6.87

 

Ήρθε στην πόρτα χωρίς πολλά πολλά.

Φαίνεται πάντως ότι ανέβηκαν αρκετά τα μεταφορικά, γιατί είχα και πιο βαρύ -ελάχιστα- αντικείμενο, και σίγουρα πιο ογκώδες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι μπορει να εχουμε θεμα με κακο λυκο εδω ?:lol:http://i.imgur.com/Z1NOqmb.jpg

 

http://gearbestgreece.com/gearbest-guides/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-gearbest-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Με βάση το ανωτέρω άρθρο όχι...

Link to comment
Share on other sites

 

Αν κι έχει κάποιες ανακρίβειες το άρθρο, σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα είναι σωστό.

 

------------------------------

 

Παρέλαβα άλλα 2 πακετάκια.

1 από banggood αξίας 17$ και ένα από Ebay (Κίνα) αξίας 10$ , χωρίς παρατράγουδα.

Του banggood μάλιστα ήταν λίγο ογκώδες (θα μπορούσε να είχε π.χ. και 2 κινητά μέσα από διαστάσεις) και ούτε το άνοιξαν.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου καλοι μπορει να εχουμε θεμα με κακο λυκο εδω ?:lol:http://i.imgur.com/Z1NOqmb.jpg

Αυτό που σου έστειλα στο λινκ είναι;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έστειλα στο λινκ είναι;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Ναι :) Μεχρι τελος της εβδομαδας θα το παραγγειλω.Eιναι το μοναδικο που εχει map navigation σε αυτην την τιμη.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Ναι :) Μεχρι τελος της εβδομαδας θα το παραγγειλω.Eιναι το μοναδικο που εχει map navigation σε αυτην την τιμη.

Έτσι επίσης συνδυάζει και σφουγγάρισμα έχοντας 1600 power τα υπόλοιπα φτάνουν δε φτάνουν τα 800. Θεωρητικά πάντα

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...