Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι τα δύο ισχύουν, εδώ αγοραζουν πατακια μπανιου, τι να λεμε.. Αλλα οταν εγω θελω αυτο , πού να το βρω; Θα το παρω και ας βαρεσει το συστημα.

Βεβαια, δε φταινε αυτα, για να ειμαστε ξηγημενοι. Δε φταιμε ουτε εμεις, ουτε οι τελωνειακοι, η ιφοχεστ ξυπνησε και εβγαλε το μαστιγιο.

αν μου βρεις πατακια χωρίς τρίχα(για να περνάει η ρομποτική σκούπα εύκολα) αδιάβροχα από κάτω ,μαλακά απο πανω με αδιαβροχοποιηση στην Ελλάδα εγώ θα τα πάρω ακόμη και με 30 ευρώ που βγαίνει ένα απλό σετ από Ελλάδα..Αλλιώς μπορείς να μας αναρτήσεις έναν κατάλογο με τι προτείνεις να φέρνουμε απο εξω.ευχαριστούμε

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

παντως η ιστορια βγαζει πολύ γελιο , ολκληρη βομβα περασαν με δεμα για τον σοιμπλε και δεν πηρε κανεις χαμπαρι .. θα ψάχνανε ολοι για xiaomi :rocket:

 

την ίδια σκέψη έκανα και γώ!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν το πηρες απο εδω?

 

Δες τι ημνια το παρήγγειλα!! Οι τιμές εδώ κ Κίνα απείχαν πάνω από 80€ και δυστυχώς έχοντας καιρό να αγοράσω κάτι ακριβό από Κίνα (ψιλολογία αγοράζω συνέχεια λόγω μικροβίου και ανυπαρξίας προϊόντων εδώ) δεν αντιληφθηκα εγκαίρως το φούσκωμα της υπόθεσης τελωνείου. Τες πα δεν θα σκάσουμε κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα και το κινητό από το τελωνείο.Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα.

Φάνηκε ότι το είχαν ανοίξει αλλά οκ μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

THL T9 57€ το πήρα δεν έγραφε πάνω δώρο και άλλα "κουλά" έκανα τα αυτονόητα και το παρέλαβα σε 20 περίπου μέρες και κομπλέ.

Υπάρχουν και καλοί εργαζόμενοι και με κατανόηση εκεί μέσα στα τελωνεία...

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Η, οποια, υπομονη μου κοντευει να εξαντληθει.

Κινητο μεσαιας κατηγοριας και τιμης , ειναι απο 1/2/2017 κρατημενο στο τελωνειο. Αν προσθεσεις και τον ενα μηνα του ταξιδιου, τοτε μιλαμε για τρεις μηνες νεκρη μπαταρια! Τι κανουμε τωρα? Να ζητησω επιστροφη τα χρηματα, σαν μεσο πιεσης στην ολη κατασταση? Ποιος θα μου καλυψει την ζημια? ( ρητορικη ερωτηση).

Ειπαμε, να πληρωσουμε αυτο που αναλογει αλλα να εξυπηρετηθουμε κι ολας. Οχι και να πληρωσουμε και τελικα να εχουμε και ζημια!

Το απο που θα αγορασω την στιγμη που πληρωνω νομιμα, ειναι δικο μου θεμα!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Η, οποια, υπομονη μου κοντευει να εξαντληθει.

Κινητο μεσαιας κατηγοριας και τιμης , ειναι απο 1/2/2017 κρατημενο στο τελωνειο. Αν προσθεσεις και τον ενα μηνα του ταξιδιου, τοτε μιλαμε για τρεις μηνες νεκρη μπαταρια! Τι κανουμε τωρα? Να ζητησω επιστροφη τα χρηματα, σαν μεσο πιεσης στην ολη κατασταση? Ποιος θα μου καλυψει την ζημια? ( ρητορικη ερωτηση).

Ειπαμε, να πληρωσουμε αυτο που αναλογει αλλα να εξυπηρετηθουμε κι ολας. Οχι και να πληρωσουμε και τελικα να εχουμε και ζημια!

Το απο που θα αγορασω την στιγμη που πληρωνω νομιμα, ειναι δικο μου θεμα!

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στη τελική να ξέρεις ότι όλοι μας παρανομουμε εισάγοντας προϊόντα από χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης χωρίς να φέρουν το πιστοποιητικό σήμανσης ce (99% κινεζικων τηλεφώνων). Άρα κάνουμε τη πάπια γιατί αν αποφασίσουν να δουλέψουν σωστά τα τελωνεία ούτε γόμα δεν θα παίρνουμε από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στη τελική να ξέρεις ότι όλοι μας παρανομουμε εισάγοντας προϊόντα από χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης χωρίς να φέρουν το πιστοποιητικό σήμανσης ce (99% κινεζικων τηλεφώνων). Άρα κάνουμε τη πάπια γιατί αν αποφασίσουν να δουλέψουν σωστά τα τελωνεία ούτε γόμα δεν θα παίρνουμε από Κίνα.

 

Επειδή δεν το γνωρίζω λεπτομερώς το θεμα σχετικα με την πιστοποίηση. Απαγορεύεται η εισαγωγή με σκοπο την εμπορία η γενικώς η αγορα και εισαγωγή και απο ιδιώτες με σκοπο την προσωπικη χρηση?

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και για προσωπική (μη εμπορική χρήση). Αν ψάξεις στο πίνακα εκτελωνισμων είναι βασική προϋπόθεση στα τηλεπικοινωνιακά είδη από το υπουργείο Ανάπτυξης.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι κινέζοι έχουν κάνει την πονηριά-απάτη και βάζουν ένα λογότυπο CE που μοιάζει με το κανονικό, αλλά δεν είναι το ίδιο και το λένε και καλά China Exports για προφανείς παραπλανητικούς λόγους.

Κανονικά δε θα έπρεπε όχι να εκτελωνίζονται αυτά τα προιόντα, αλλά ούτε καν να εισάγονται και τα ατελή.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δύο ισχύουν, εδώ αγοραζουν πατακια μπανιου, τι να λεμε.. Αλλα οταν εγω θελω αυτο , πού να το βρω; Θα το παρω και ας βαρεσει το συστημα.

Βεβαια, δε φταινε αυτα, για να ειμαστε ξηγημενοι. Δε φταιμε ουτε εμεις, ουτε οι τελωνειακοι, η ιφοχεστ ξυπνησε και εβγαλε το μαστιγιο.

Υπάρχει Ελλάδα η πιο ακριβή τιμή του είναι γύρω στα 18€

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν μου βρεις πατακια χωρίς τρίχα(για να περνάει η ρομποτική σκούπα εύκολα) αδιάβροχα από κάτω ,μαλακά απο πανω με αδιαβροχοποιηση στην Ελλάδα εγώ θα τα πάρω ακόμη και με 30 ευρώ που βγαίνει ένα απλό σετ από Ελλάδα..Αλλιώς μπορείς να μας αναρτήσεις έναν κατάλογο με τι προτείνεις να φέρνουμε απο εξω.ευχαριστούμε

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχει στην αγγλια και ειναι τα κορυφαια στον κοσμο, ελαστικο νιτριλιου και πελος που αντεχει σε βιομηχανικη χρηση εχει δυνατοτητα συγκρατησης μεχρι και 8 λιτρα/μ2 .

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-01-2017 08:45 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-02-2017 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-02-2017 11:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-02-2017 11:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-03-2017 06:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 17-03-2017 08:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-03-2017 13:21 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-03-2017 18:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Σημερα ειδα και εγω οτι ξεκολησε απο το τελωνειο,απο δευτερα θα ξερω τι θα πληρωσω [xiaomo redmi4 pro]

Link to comment
Share on other sites

24+12=36€...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η, οποια, υπομονη μου κοντευει να εξαντληθει.

Κινητο μεσαιας κατηγοριας και τιμης , ειναι απο 1/2/2017 κρατημενο στο τελωνειο. Αν προσθεσεις και τον ενα μηνα του ταξιδιου, τοτε μιλαμε για τρεις μηνες νεκρη μπαταρια! Τι κανουμε τωρα? Να ζητησω επιστροφη τα χρηματα, σαν μεσο πιεσης στην ολη κατασταση? Ποιος θα μου καλυψει την ζημια? ( ρητορικη ερωτηση).

Ειπαμε, να πληρωσουμε αυτο που αναλογει αλλα να εξυπηρετηθουμε κι ολας. Οχι και να πληρωσουμε και τελικα να εχουμε και ζημια!

Το απο που θα αγορασω την στιγμη που πληρωνω νομιμα, ειναι δικο μου θεμα!

 

Γιατί τι θα πάθει η μπαταρία;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι θα πάθει η μπαταρία;

Ότι θα πάθαινε αν έμενε 2-3-4-5 μήνες απουλητο στο ράφι ενός κινεζομαγαζου. Κοινώς τίποτα. Δεδομένου ότι η μπαταρία είναι μερικώς φορτισμένη δεν έχει κανένα θέμα. Αν ήταν ξεφορτιστη τελείως δηλαδή 0% ναι ενδεχομένως και να είχε θέμα

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα πάθαινε αν έμενε 2-3-4-5 μήνες απουλητο στο ράφι ενός κινεζομαγαζου. Κοινώς τίποτα. Δεδομένου ότι η μπαταρία είναι μερικώς φορτισμένη δεν έχει κανένα θέμα. Αν ήταν ξεφορτιστη τελείως δηλαδή 0% ναι ενδεχομένως και να είχε θέμα

 

Στάλθηκε από το 1+3

 

Μακάρι βρε παιδια να εχετε δικιο. Αλλα μιλαμε οτι στους 2-3-4-5 μηνες του Ραφιου, προστίθενται και οι 2-3-4-5 του ταξιδιού-τελωνειου. Η μπαταρια δεν ειναι κατι ανεξάντλητο. :(

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παλια βαζανε και ενα σελοτεϊπ στις επαφες, ηταν αποσπωμενες οι μπαταριες και δεν εκανε επαφη. Και τωρα δε νομιζω να υπαρχει θεμα, οσες φορες μου ηρθε νεκρο, φορτισε κανονικα. Στη χειροτερη θελει μια ολονυκτια φορτιση με αργο φορτιστη και θα παρει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στη τελική να ξέρεις ότι όλοι μας παρανομουμε εισάγοντας προϊόντα από χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης χωρίς να φέρουν το πιστοποιητικό σήμανσης ce (99% κινεζικων τηλεφώνων). Άρα κάνουμε τη πάπια γιατί αν αποφασίσουν να δουλέψουν σωστά τα τελωνεία ούτε γόμα δεν θα παίρνουμε από Κίνα.

 

Ουτε παρανομουμε ουτε και θα δουλεψουν με το γραμμα του νομου τα τελωνεια.Υπαρχει απο πισω προφανως διμερης συμφωνια για ολα αυτα.Εκτος αν θελουν τα σαινια που δεν εχουν δουλεψει ουτε μια μερα στην ελευθερη αγορα και παιρνουν αποφασεις, να την καταργησουν κι αυτη.Απλα ειναι για γελια.

Link to comment
Share on other sites

Παλια βαζανε και ενα σελοτεϊπ στις επαφες, ηταν αποσπωμενες οι μπαταριες και δεν εκανε επαφη. Και τωρα δε νομιζω να υπαρχει θεμα, οσες φορες μου ηρθε νεκρο, φορτισε κανονικα. Στη χειροτερη θελει μια ολονυκτια φορτιση με αργο φορτιστη και θα παρει.

Kαι ακομα βαζουν.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ουτε παρανομουμε ουτε και θα δουλεψουν με το γραμμα του νομου τα τελωνεια.Υπαρχει απο πισω προφανως διμερης συμφωνια για ολα αυτα.Εκτος αν θελουν τα σαινια που δεν εχουν δουλεψει ουτε μια μερα στην ελευθερη αγορα και παιρνουν αποφασεις, να την καταργησουν κι αυτη.Απλα ειναι για γελια.

 

Το μόνο προφανές δεν είναι η συμφωνία που δεν υπάρχει, αλλά ότι έχεις άγνοια του νόμου.

Προϊόντα χωρίς πιστοποίηση CE δεν επιτρέπεται να εισάγονται, οπότε είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

E ας εφαρμοστει το γραμμα του νομου και ας σταματησει η εισαγωγη του κυριου ογκου αγαθων απο Κινα.

Το ιδιο εγραψα πιο πανω με αλλα λογια.

Τι περιμενουν τα σαινια?

Edited by billfot
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-01-2017 08:45 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-02-2017 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-02-2017 11:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-02-2017 11:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 17-03-2017 06:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 17-03-2017 08:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 17-03-2017 13:21 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-03-2017 18:10 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Σημερα ειδα και εγω οτι ξεκολησε απο το τελωνειο,απο δευτερα θα ξερω τι θα πληρωσω [xiaomo redmi4 pro]

 

 

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-01-2017 08:32 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-02-2017 06:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-02-2017 10:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-02-2017 10:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Για μιση ωρα εχουμε διαφορα στο περιπου εμενα ακομα τιποτα λετε να υπαρχει κανενα νεο σημερα ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο προφανές δεν είναι η συμφωνία που δεν υπάρχει, αλλά ότι έχεις άγνοια του νόμου.

Προϊόντα χωρίς πιστοποίηση CE δεν επιτρέπεται να εισάγονται, οπότε είναι παράνομο.

 

Ξεφευγουμε απο το θεμα, δηλαδη τωρα θες να πεις οτι παρανομουμε εμεις οι ιδιωτες, και το ehop η infoquest το πλαισιο και ολοι αυτοι ειναι νομιμοι? Τα meizu που πουλαει το eshop που το βρηκαν το CE? Εφοσον η ιδια η meizu δεν παρεχει πιστοποιητικο καταλληλοτητας και συμμορφωσης βαση των ευρωπαικων οδηγιων....

Εμεις εδω μεσα μονο μια κουβεντα μπορουμε να κανουμε, δεν μπορουμε να επηρρεασουμε το τι θα κανει το τελωνειο και τι αποφασεις θα παρουν, παντως σαν ελλαδα και ΕΕ δεν γνωριζω να εχουμε καποια συμφωνια-συμβαση για εισαγωγη ειδων απο την κινα, απο την αλλη δεν μπορουμε και να διακοψουμε, το 25% της παγκοσμιας παραγωγης βρισκεται εκει και το μεγαλυτερο "παζαρι" ηλεκτρονικων στον κοσμο ειναι στην shenzhen, απο την αλλη βαλε china shipping και ομιλος alibaba στην αθηνα..... τους κοβεις? μπα!

Απλα ενα εξτραδακι στα εσοδα του κρατους (τωρα που εχει αναγκη, ειναι φτωχο) ειναι και τα τελωνεια.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε δεν εισαι κεφαλαιο, να βαρας το ντεφι στις ΔΥ και να χορευουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...