Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To δικό μου σήμερα βγήκε από το τελωνείο με δασμούς.

Για να λέει δασμούς υποθέτω ότι δεν είναι μόνο το ΦΠΑ και τα 12€ τέλη. Θα σας ενημερώσω μόλις το παραλάβω.

 

Αυτό που παρατηρώ, επίσης, είναι ότι μπήκε στο τελωνείο 24/11 και βγήκε 7/12 :mad:

Link to comment
Share on other sites

εαν πιαστει τελωνειο ενα δεμα,κινητο μας μπορουμε να μην το παραλαβουμε και να πουμε στο μαγαζι το κινεζικο οτι ειναι πολυς ο φορος και δεν το θελουμε η δεν γινεται?

 

Νομιζω οτι η ερωτηση του φιλου πρεπει να συζητηθει και οποιος εχει σχετικη εμπειρια να δωσει τα φωτα του, μιας και ειναι κατι που θα απασχολησει σιγουρα πολλους, μερικους μαλιστα εχει αρχισει ηδη να το κανει.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εάν συμφωνεί ο πωλητής να επιστραφεί το δέμα, τότε μπορεί είτε να στείλει άλλο είτε να κάνει refund.

Έχουν καταγραφεί σχετικά περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν συμφωνεί ο πωλητής να επιστραφεί το δέμα, τότε μπορεί είτε να στείλει άλλο είτε να κάνει refund.

Έχουν καταγραφεί σχετικά περιστατικά.

 

Αν πραγματι εχουν υπαρξει στο παρελθον παρομοια περιστατικα , δηλαδη επιστροφη και ριφαντ, προφανως με καταβολη των ταχυδρομικων τελων, ειναι κατι ευχαριστο σαν προοπτικη.

Με την ευκαιρεια να σου πω και παλι ενα μπραβο για την καλη σου διαθεση και την προθυμια σου να μοιραζεσε τις γνωσεις σου.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι εχουν υπαρξει στο παρελθον παρομοια περιστατικα , δηλαδη επιστροφη και ριφαντ, προφανως με καταβολη των ταχυδρομικων τελων, ειναι κατι ευχαριστο σαν προοπτικη.

 

Δεν το κάνουν, όμως όλοι οι (κινέζοι) πωλητές.

Σε πρόσφατο περιστατικό (με πμ) ο κινέζος κάνει ... τον κινέζο και έφτασε στο σημείο να πει στον αγοραστή ότι όταν επιστραφεί το δέμα θα πληρώσει έξοδα στο τελωνείο της χώρας του :lol::lol::lol:

 

Τα σχόλια περιττεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε με την πείρα σας; Την γλίτωσα;

 

5bb57c2596.jpg

 

5bb9d8c0d1.jpg

 

5bbbed1b1d.jpg

 

 

 

Καλημερα γνωριζει κανεις ποια εφαρμογη εξναι αυτη που κανεις track;

 

 

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γνωριζει κανεις ποια εφαρμογη εξναι αυτη που κανεις track;

 

 

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

TrackChecker mobile

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου σήμερα βγήκε από το τελωνείο με δασμούς.

Για να λέει δασμούς υποθέτω ότι δεν είναι μόνο το ΦΠΑ και τα 12€ τέλη. Θα σας ενημερώσω μόλις το παραλάβω.

Αν ο τελωνειακος το κοστολογησει μεχρι 150 ευρω πληρωνεις φπα συν 12 τελη διασαφησης αν ειναι παραπάνω απο 150 πληρωνεις κατι εξτρα δεν γνωριζω λεπτομέρειες αλλα οι δασμοι σε εισαγωγικά σημαινει οτι θα πληρωσεις το πόσο είναι στο χέρι του τελωνειακου που εκανε τον έλεγχο

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τελωνειακος το κοστολογησει μεχρι 150 ευρω πληρωνεις φπα συν 12 τελη διασαφησης αν ειναι παραπάνω απο 150 πληρωνεις κατι εξτρα δεν γνωριζω λεπτομέρειες αλλα οι δασμοι σε εισαγωγικά σημαινει οτι θα πληρωσεις το πόσο είναι στο χέρι του τελωνειακου που εκανε τον έλεγχο

 

 

Οι τελωνειακοί των ΕΛΤΑ δεν χρεώνουν, συνήθως, δασμό σε δέματα αξίας μέχρι 200€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελωνειακοι ειναι του τελωνειου οχι των ελτα, ο δασμος που πληρωνουμε ειναι το φπα συν οτι αλλο τελη διασαφησης κλπ, εμενα μου το κοστολογησε στα 130 ευρω και πλήρωσα 31 ευρω φπα συν 12 τελη διασαφησης

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι τελωνειακοί είναι υπάλληλοι του Υπ. Οικονομικών και μέχρι τώρα τους περιγράφω ως "τελωνειακούς που υπηρετούν στα ΕΛΤΑ" αλλά σ' αυτό το post ξέφυγα από τον κανόνα μου.

Άλλος φόρος είναι ο ΦΠΑ και άλλος ο δασμός και δεν πρέπει να τους συγχέουμε. Φυσικά, τα τέλη των ΕΛΤΑ δεν είναι φόροι, δηλαδή δεν εισπράττονται υπέρ του δημοσίου, και δεν τσουβαλιάζονται με τα υπόλοιπα έξοδα εκτελωνισμού. Γιαυτό καλό είναι να αναφέρουμε ξεχωριστά κάθε ένα για να γνωρίζουμε τι επιβάλλουν σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αλλος φορος ειναι σωστα τα λες αλλα σαν επεξηγηση στο tracking οταν γράφει δασμους σημαινει οτι πληρωνεις, τι πληρωνεις ειναι στο χέρι του τελωνειακου, στην δικια μου περίπτωση ηταν φπα συν τα τέλη διασαφησης

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός, εάν αμφισβητήσει τη δηλωμένη αξία ή το περιεχόμενο του δέματος, θα ψάξει να βρει την αξία του αντικειμένου και την αξία CIF (με τα μεταφορικά) και πάνω σ' αυτή θα υπολογίσει τον ΦΠΑ και κάποιο ή κάποια από τα τέλη των ΕΛΤΑ, τα οποία είναι:

 

• «Τέλος εκτελωνισμού» : 8€ για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση,

ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου ή δέματα.

 

• «Τέλος διαχείρισης δασμών» : 4€, πλέον των τελών εκτελωνισμού, για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε γι’ αυτά τελωνειακή διασάφηση, η οποία δεν είναι «ατελής» αλλά προβλέπει την είσπραξη από τον παραλήπτη τους και την απόδοσή τους στις Τελωνειακές Αρχές δασμών ή φόρων από τα ΕΛΤΑ.

 

• «Τέλος αναθεώρησης δασμών» : 10€ πλέον των τελών εκτελωνισμού και των τελών διαχείρισης δασμών μόνο στην περίπτωση που ο παραλήπτης επιθυμεί

την αναθεώρηση των δασμών που περιλαμβάνονται στην τελωνειακή διασάφηση για τα αντικείμενα που εκτελωνίστηκαν.

 

Στην περίπτωσή σου, χρεώθηκες το τέλος εκτελωνισμού (8€) και το τέλος διαχείρησης δασμών (4€)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλαξε Ξαφνικά. Έχω πάρει εκατοντάδες δέματα από Κίνα μικροπραγματα κυρίως αλλά και κάποια κινητά για οικογένεια και φίλους. Τώρα μου γράψει σήμερα ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ..... σε δύο δέματα έναν φορτιστή επαναφορτιζομενγων μπαταρία αξίας 20 ευρώ στο σκρουτζ 45......και σε μια θήκη 3 ευρώ για κινητό.... Είναι τρελοί? σε θήκη θα βάλουν δασμ? Και τι δασμο θα βάλουν? Ποιος ο λόγος που το κάνουν τώρα αυτήν την εποχή? Για τα δώρα των Χριστουγέννων? Αν ξέρει κανείς τον λόγο?
Link to comment
Share on other sites

Ό, τι έρχεται εκτός Ευρώπης πρέπει να περνάει τελωνείο.

Μη σε φαίνεται παράξενο.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλαξε Ξαφνικά. Έχω πάρει εκατοντάδες δέματα από Κίνα μικροπραγματα κυρίως αλλά και κάποια κινητά για οικογένεια και φίλους. Τώρα μου γράψει σήμερα ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ..... σε δύο δέματα έναν φορτιστή επαναφορτιζομενγων μπαταρία αξίας 20 ευρώ στο σκρουτζ 45......και σε μια θήκη 3 ευρώ για κινητό.... Είναι τρελοί? σε θήκη θα βάλουν δασμ? Και τι δασμο θα βάλουν? Ποιος ο λόγος που το κάνουν τώρα αυτήν την εποχή? Για τα δώρα των Χριστουγέννων? Αν ξέρει κανείς τον λόγο?

 

Επίσημα, δεν έχει γίνει τίποτε γνωστό, αλλά από πληροφορίες υπαλλήλων των ΕΛΤΑ που κάποιοι έχουν μεταφέρει στο forum, έχει δοθεί εντολή για έρευνα όλων των δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες.

Στα δέμα με αξία πάνω από την ατέλεια (22€) χρεώνουν ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ (8+4=12€) και στα μικρής αξίας το τέλος παρουσίασης (3€)

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα, δεν έχει γίνει τίποτε γνωστό, αλλά από πληροφορίες υπαλλήλων των ΕΛΤΑ που κάποιοι έχουν μεταφέρει στο forum, έχει δοθεί εντολή για έρευνα όλων των δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες.

Στα δέμα με αξία πάνω από την ατέλεια (22€) χρεώνουν ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ (8+4=12€) και στα μικρής αξίας το τέλος παρουσίασης (3€)

Κάνοντας έτσι αδύνατο να πάρεις σχεδόν οτιδήποτε από έξω

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα, δεν έχει γίνει τίποτε γνωστό, αλλά από πληροφορίες υπαλλήλων των ΕΛΤΑ που κάποιοι έχουν μεταφέρει στο forum, έχει δοθεί εντολή για έρευνα όλων των δεμάτων που εισάγονται από τρίτες χώρες.

Στα δέμα με αξία πάνω από την ατέλεια (22€) χρεώνουν ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ (8+4=12€) και στα μικρής αξίας το τέλος παρουσίασης (3€)

Το επιβεβαιωνω ..ο πρωτος μου ξαδελφος δουλευει στα ΕΛΤΑ και μου ειπε οτι εχει ερθει οδηγια να ελενχονται ολα, η οσο το δυνατον περισσοτερα ειδικα οτι εχει μπαταρια περναει δυσκολα ανεξελενκτο

Οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι!
Link to comment
Share on other sites

Για καλή μου τύχη παρέλαβα σήμερα στην Θεσσαλονίκη, δέμα με κινητό από Κίνα μέσω nl post χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Εύχομαι το ίδιο και για όσους άλλους περιμένουν να παραλάβουν.
Link to comment
Share on other sites

Για καλή μου τύχη παρέλαβα σήμερα στην Θεσσαλονίκη, δέμα με κινητό από Κίνα μέσω nl post χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Εύχομαι το ίδιο και για όσους άλλους περιμένουν να παραλάβουν.

Αρε τυχερε

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμενα μου συνεβει το εξης τρελο.. οπως εγραψα καμποσες σελιδες πισω, 21/11 ειχε μπει τελωνειο.. τελικα μου ηρθε σημερα το δεμα.. ο ταχυδρομος μου το εδωσε και εφυγε! Πανω στο δεμα εχει αυτοκολλητο που λεει: προσοχη το δεμα συνοδευεται απο τελωνιακη διασαφηση.. μεσα εχει κατι χαρτια εκτελωνισμου και λεει 39 ευρω... Το θεμα ειναι οτι γιατι ο ταχυδρομος μου το αφησε κ εφυγε? Δεν επρεπε να πληρωσω κανονικα? Απο την μια σκεφτομαι να μην ασχοληθω αφου την γλιτωσα (μαλλον απο λαθος ταχυδρομου), αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μην με εχουν φακελωσει ηδη και μου ερθει μια γλυκια καμπανα απο εφορια.... Τι να κανω????

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμενα μου συνεβει το εξης τρελο.. οπως εγραψα καμποσες σελιδες πισω, 21/11 ειχε μπει τελωνειο.. τελικα μου ηρθε σημερα το δεμα.. ο ταχυδρομος μου το εδωσε και εφυγε! Πανω στο δεμα εχει αυτοκολλητο που λεει: προσοχη το δεμα συνοδευεται απο τελωνιακη διασαφηση.. μεσα εχει κατι χαρτια εκτελωνισμου και λεει 39 ευρω... Το θεμα ειναι οτι γιατι ο ταχυδρομος μου το αφησε κ εφυγε? Δεν επρεπε να πληρωσω κανονικα? Απο την μια σκεφτομαι να μην ασχοληθω αφου την γλιτωσα (μαλλον απο λαθος ταχυδρομου), αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μην με εχουν φακελωσει ηδη και μου ερθει μια γλυκια καμπανα απο εφορια.... Τι να κανω????

 

τον κινεζο :X:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμενα μου συνεβει το εξης τρελο.. οπως εγραψα καμποσες σελιδες πισω, 21/11 ειχε μπει τελωνειο.. τελικα μου ηρθε σημερα το δεμα.. ο ταχυδρομος μου το εδωσε και εφυγε! Πανω στο δεμα εχει αυτοκολλητο που λεει: προσοχη το δεμα συνοδευεται απο τελωνιακη διασαφηση.. μεσα εχει κατι χαρτια εκτελωνισμου και λεει 39 ευρω... Το θεμα ειναι οτι γιατι ο ταχυδρομος μου το αφησε κ εφυγε? Δεν επρεπε να πληρωσω κανονικα? Απο την μια σκεφτομαι να μην ασχοληθω αφου την γλιτωσα (μαλλον απο λαθος ταχυδρομου), αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μην με εχουν φακελωσει ηδη και μου ερθει μια γλυκια καμπανα απο εφορια.... Τι να κανω????

 

Το δέμα δεν έπρεπε να φύγει από το Γραφείο της περιοχής σου. Προφανώς, από λάθος κάποιου υπαλλήλου πέρασε στα προς παράδοση, τα πήρε ο ταχυδρόμος και στο έφερε. Ποιος ευθύνεται, για το λάθος, δεν ξέρω και δεν ξέρεις.

 

Πιθανολογώ ότι, στον εσωτερικό έλεγχο των ΕΛΤΑ που θα γίνει (αν και όποτε γίνει) θα ζητηθούν από το Γραφείο τα 39€ και με βάση τα παραστατικά θα σε αναζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω να πληρωσω να εχω ησυχο το κεφαλι μου.. Ελλαδα εισαι, δεν ξερεις τι μπορει να ζητησουν μετα.. (αν ζητησουν)

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι η πιο σωστή κίνηση και συγχαρητήρια που την αποφάσισες γιατί, διαφορετικά, ίσως κάποιος που δεν φταίει πραγματικά να τα πληρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...