Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω παραγγειλει απο Κινα καποια εξαρτηματα για τηλεκατευθυνομενο αμαξακι TAMIYA και τα εστειλαν απο το ταχυδρομειο του Hong Kong post στα ΕΛΤΑ, και μεσω του tracking parcel number μου βγαζει οτι ειναι στο τελωνειο πειραια ΥΠ.ΕΚΤΕΛ.ΔΕΜ.ΠΕΙΡ.

Η συνολικη αξια του δεματος + μεταφορικα ειναι 160 ευρω.

Ξερει κανεις εαν θα πληρωσω φορο πολυτελειας 23% και εαν πρεπει να παω στον πειραια απο βραυρωνα για να τα παραλαβω ή θα στειλουν με τα ΕΛΤΑ εδω το πακετο?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω παραγγειλει απο Κινα καποια εξαρτηματα για τηλεκατευθυνομενο αμαξακι TAMIYA και τα εστειλαν απο το ταχυδρομειο του Hong Kong post στα ΕΛΤΑ, και μεσω του tracking parcel number μου βγαζει οτι ειναι στο τελωνειο πειραια ΥΠ.ΕΚΤΕΛ.ΔΕΜ.ΠΕΙΡ.

Η συνολικη αξια του δεματος + μεταφορικα ειναι 160 ευρω.

Ξερει κανεις εαν θα πληρωσω φορο πολυτελειας 23% και εαν πρεπει να παω στον πειραια απο βραυρωνα για να τα παραλαβω ή θα στειλουν με τα ΕΛΤΑ εδω το πακετο?

ευχαριστω!

 

συνηθως ερχεται στο ταχυδρομειο της περιοχης σου και πας εκει και το παραλαμβανεις αφου πληρωσεις το ποσο που εχει βγαλει το τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ερχεται στο ταχυδρομειο της περιοχης σου και πας εκει και το παραλαμβανεις αφου πληρωσεις το ποσο που εχει βγαλει το τελωνειο.

 

δηλαδη πληρωνω φορο 23% επι της συνολικης αξιας?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πληρωνω φορο 23% επι της συνολικης αξιας?

 

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα πληρωσεις.Καλο θα ηταν να ειχε το δεμα την αποδειξη μεσα.Χωρις να ξερουν τιμες οπως θελουν τα εκτελωνιζουν.Για ενα κινητο που μου κοστισε 90€ μαζι με τα μεταφορικα πληρωσα 50€ περιπου εκτελωνισμο δηλαδη 56% φορο,το δεμα δεν ειχε αποδειξη μαζι γιαυτο και πρεπει να βαλανε μια δικια τους τιμη.Ενω κατι ρουχα που πηρα απο την Αμερικη με συνολικη αξια 190$ και ειχε την αποδειξη μαζι,πληρωσα μονο 3,7€.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά χρειάστηκε (επειδή δεν μπορούσα να πάω εγώ) να πληρώσω και στη dhl έξοδα εκτελωνισμού...

Να μη τα πολυλογώ για κάτι που έκατε 130€ πρέπει να είχα πληρώσει άλλα 80...

Τον φόρο και τον εκτελωνιστή

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά χρειάστηκε (επειδή δεν μπορούσα να πάω εγώ) να πληρώσω και στη dhl έξοδα εκτελωνισμού...

Να μη τα πολυλογώ για κάτι που έκατε 130€ πρέπει να είχα πληρώσει άλλα 80...

Τον φόρο και τον εκτελωνιστή

 

Ναι στη DHL σιγουρα πληρωνεις και μαλιστα παρα πολλα δε ξερω πως τα υπολογιζουν.

Link to comment
Share on other sites

dhl,fedex κατα 99% πληρωνεις τελωνειο μιας και ειναι ιδιωτικες εταιρειες και ψαχνουν για κοροιδ..εε να βγαλουν το κερδος τους εννοω...

ΕΜS και USPS συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ και εκει το πιο πιθανο ειναι να μην πληρωσεις εξοδα τελωνειου(περα απο τα γνωστα 3 ευρω) ειδικα αν ειναι μικρο δεμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με USPS Δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο. Μόνο 3 ευρώ στο ταχυδρομείο.Αλλαξε κάτι και δεν το πήρα είδηση; γιατί περιμένω δέμα αξίας 98 ευρώ.(το έχω πληρώσει είδη και περιμένω το δέμα)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα παιδια! Παραγγειλα ενα GPS/βυθομετρο (για βαρκα εννοειται) απο Αμερικη και μου το στειλανε με ταχυδρομειο (EMS του USPS) στις 2/02. Το θεμα ειναι οτι απο το σαιτ της εταιριας λεει οτι ειναι στο τελωνειο απο τις 11/02. Το ποσο ειναι δηλωμενο μικρο και μαρκαρισμενο ως gift και Ποσο θα περιμενω και τι προτεινεται να κανω; Ευχαριστω πολυ,Βασιλης

 

Υ.Γ. εβαλα την ερωτηση μου και στο "ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" αλλα τωρα ειδα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι με EMS ή με USPS; Κάτι δε κατάλαβες καλά γιατί η EMS είναι κινέζικη κούριερ ενώ USPS είναι τα Αμερικάνικα Ταχυδρομεία. Εσένα από που στο στέλνουν το GPS; Γιατί αν σου λένε με EMS από Αμερική μάλλον σε δουλεύουν.

 

Και γενικά, στην Κίνα μπορείς να δηλώσεις ότι θες για αξία. Στην Αμερική υπάρχει πολύ αυστηρό νομοθετικό πλαίσιο και κανείς δε δηλώνει ότι να 'ναι. Επίσης όταν στέλνουν από Αμερική πράγματα εκτελωνίζονται εκεί (αν έχω καταλάβει καλά) και σου έρχεται χαρτάκι τελωνείου USPS αντί για το κλασσικό ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ. Είχα πάρει κάποτε μια μεταχειρισμένη οθόνη LCD για λαπτοπ γύρω στα 70 ευρώ και με χρέωσαν 3,5 ευρώ τελωνείο με αυτό το χαρτάκι των USPS. Και πρόσφατα πήρε και ο αδερφός μου κάτι πιο ακριβό από Αμερική (δε θυμάμαι τι ακριβώς) και πάλι 3,5 ευρώ του ήρθε. Και πάνω στα χαρτάκια των USPS έλεγε και τις δύο φορές την πλήρη αξία των εμπορευμάτων.

 

EDIT:

Γράψε λάθος, τώρα μόλις που το έψαξα καλύτερα είδα ότι το EMS είναι διεθνές. Άρα ΜΠΟΡΟΥΝ να σου στείλουν με EMS από Αμερική. Αλλά εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ. Μόνο Κινέζοι μου έχουν στείλει με EMS. Εκεί είναι κυρίως διαδεδομένο κι αν το Googlαρεις πρώτα πρώτα το κινέζικο site βγαίνει. Για το τελωνείο ισχύουν όσα είπα πιο πάνω.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

παιδιά όντως και ένα ακόμα που είδα και στις αρχικες σελιδες.

 

Λαπτοπ αξιας 1500 ευρω, στην Αγγλια πχ, και εδω εχει 2500 ευρω. Δηλαδη το στινεις οπως θες το παραλαμβανει ενας στην Αγγλια και στο στελνει.

 

Περναει ελεγχο και εκτελωνισμο???

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Οπως ειδες η EMS υπαρχει και για το Αμερικανικο ταχυδρομειο. Το θεμα ειναι ποσες μερες παιρνει για να φυγει απο Τελωνειο; Ποσο να περιμενω μεχρι να παρω τηλεφωνο; Ευχαριστω και παλι! :)
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Οπως ειδες η EMS υπαρχει και για το Αμερικανικο ταχυδρομειο. Το θεμα ειναι ποσες μερες παιρνει για να φυγει απο Τελωνειο; Ποσο να περιμενω μεχρι να παρω τηλεφωνο; Ευχαριστω και παλι! :)

 

τελωνειο περναει εδω για να βαλουν δασμους. εξαρταται απο την δουλεια που εχει το τελωνειο ποτε θα το παρεις . εχω παρει δεμα απο αμερικη σε βδομαδα και εχει κανει και πανω απο μηνα σε αλλο δεμα.

Link to comment
Share on other sites

για το δικο μου θεμα οποιος εχει απαντηση ας μου πει...

 

Με το δικό σου θέμα, δεν υπάρχει θέμα καν! ;)

Μεταξύ χωρών της ΕΕ δεν υπάρχουν τελωνεία και δασμοί. Μόνο στα αυτοκίνητα κι αυτό μόνο η Ελλάδα το κάνει καταχρηστικά για να μας τα αρπάζει το κράτος σαν μεγάλος μαφιόζος που είναι. Στα υπόλοιπα δεν τίθεται θέμα. Είτε στο φέρει κάποιος είτε στο στείλουν με ταχυδρομείο ή κούριερ.

 

Μαλιστα... Απλα περιμενα οτι με EMS (express mail service) θα ηταν γρηγορο. Υπομονη για τα νεα λοιπον! Ευχαριστω ξανα! :)

 

Κοίταξε, είναι γρήγορο από την άποψη ότι έχει προτεραιότητα σε σχέση με άλλα στις μεταφορές από το ένα σημείο στο άλλο. Δε σημαίνει ότι στο τελωνείο θα βιαστούν επειδή είναι EMS. Εκεί μπορεί να στο κρατήσουν όσο θέλουν. Σε όλα τα υπόλοιπα στάδια είναι express.

 

Επίσης δε νομίζω ότι μπορείς εσύ να απευθυνθείς στο τελωνείο για να συντομεύει η διαδικασία. Δεν μιλάνε με τον κόσμο. Αν κάτι στραβώσει θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτές οι 2 εταιρείες είναι πολύ καλές. Όντως η EMS πρέπει να είναι λίγο πιο γρήγορη από τη USPS, αν και αυτό εξαρτάται πιο πολύ από που και πως σου το στέλνουν...

Αλλά από τη στιγμή που δεν είναι UPS, DHL κλπ. δέν έχεις πρόβλημα :)

Μέχρι 2 βδομάδες (7-14 μέρες δλδ) είναι λογικός χρόνος, από κεί και πέρα μπορείς να ανησυχήσεις μήπως και κάτι έγινε.

 

Και τώρα που τα λέμε, με τις απεργίες στα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία και την Κινέζικη Πρωτοχρωνιά την πρώτη βδομάδα του Φλεβάρη, ίσως να πέσανε το ένα πάνω στο άλλο τώρα και αργήσανε...

 

Και γω περιμένω ένα εξάρτημα απο αμερική από τις 30/1 αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Edited by harut2005
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πληρωνω φορο 23% επι της συνολικης αξιας?

 

αν εχει αποδειξη οτι το πηρες χ ποσο θα βαλουν φπα 23% επι του οσου και κατι ψηλα ακομη.

Link to comment
Share on other sites

:cry: Δυστυχως σημερα με πηραν τηλεφωνο ζητωντας μου την αποδειξη για το προιον. Την κατσαμε... Τουλαχιστον θα το παρω γρηγορα να τελειωνουμε και θα ειναι και η τελευταια φορα που αγοραζω πραγμα αξιας απο Αμερικη...
Link to comment
Share on other sites

Σε τι ποσο αναφερεσαι? πανω απο 500ευρω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:cry: Δυστυχως σημερα με πηραν τηλεφωνο ζητωντας μου την αποδειξη για το προιον. Την κατσαμε... Τουλαχιστον θα το παρω γρηγορα να τελειωνουμε και θα ειναι και η τελευταια φορα που αγοραζω πραγμα αξιας απο Αμερικη...

 

εχεις αποδειξη? ποσο το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...