Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η θα ερθουν στην πορτα σου η θα πας να τα παρεις απο το ταχυδρομειο της γειτονιας σου. αναλογα με τι τα στελνουν.

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αγορασα κατι ρουχα απο την ae.com και σημερα με ενημερωσαν οτι ερχονται με usps.Λετε να πληρωσω τελωνειο?Αυτα που πηρα εχουν αξια 140€ μαζι με τα μεταφορικα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το iPhone 4 απο το apple store του Hong Kong κωστιζει 490€.Το πρόβλημα ειναι οτι ενώ το στέλνουν με ups δεν το στέλνουν λεει εκτός Hong Kong.Αφού έχουμε ups εδω.Λέτε να επικοινωνήσω μαζί τους ή τσάμπα κόπος.Αν αξιζει τι να κάνω να γλυτωσω τελωνείο.Να τους πω να γράψουν πα στο κουτί Replica...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ρολόι απο ebay?Ο τύπος που έχω βρείείνα έμπιστος με πολλές πωλήσεις(100.000+)και παρέχει και ένα χρόνο εργοστασιακή εγγύηση!Γενικά δέν τίθεται θέμα γνησιότητας από όσο το έψαξα,άλλο με ανησυχεί!

 

 

 

Yπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο για ένα ρολόι με αξία 104$+13$μεταφορικά=88.0024 EUR ??

 

Γιατί μου είπε ότι δέν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς ισχύει για Ελλάδα!

Edited by impreza_sti
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ρολόι απο ebay?Ο τύπος που έχω βρείείνα έμπιστος με πολλές πωλήσεις(100.000+)και παρέχει και ένα χρόνο εργοστασιακή εγγύηση!Γενικά δέν τίθεται θέμα γνησιότητας από όσο το έψαξα,άλλο με ανησυχεί!

 

 

 

Yπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο για ένα ρολόι με αξία 104$+13$μεταφορικά=88.0024 EUR ??

 

Γιατί μου είπε ότι δέν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς ισχύει για Ελλάδα!

 

αν βαλει τιμη 104+13 =117$ περιπου 80Ε θα πληρωσεις φπα 23% και κατι ψηλα ακομα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

23% της συνολικής του αξίας έτσι?Μαζί με τα μεταφορικά!

 

Δηλαδή 23%χ80=184 ευρώ ακόμα!!

 

Άν είναι έτσι κλάφτα Χαράλαμπε που λένε..βγαίνει πιό ακριβό και από Ελλάδα!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ρολόι απο ebay?Ο τύπος που έχω βρείείνα έμπιστος με πολλές πωλήσεις(100.000+)και παρέχει και ένα χρόνο εργοστασιακή εγγύηση!Γενικά δέν τίθεται θέμα γνησιότητας από όσο το έψαξα,άλλο με ανησυχεί!

 

 

 

Yπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο για ένα ρολόι με αξία 104$+13$μεταφορικά=88.0024 EUR ??

 

Γιατί μου είπε ότι δέν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς ισχύει για Ελλάδα!

Για ρολοι που ειχα παραλαβει προσφατα απο κινα μερια δεν πληρωσα τιποτα παρα τα 3 ευρω του τελωνειου.

ΠΡΟΣΟΧΗ, να στο στειλει μονο με USPS ή ΕΜS γιατι αυτες συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο....γενικα επειδη ειναι μικρο το δεμα δεν νομιζω να περασει.:)

Σε ποιο κατεληξες τελικα,εκεινο με το καφε λουρακι? με εβαλε και μενα σε σκεψεις εκεινο:lol:

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

συμπλήρωσε επίσης ότι :greek controls the taxes-not me

 

no matter what i mark-they may say it is not true-and charge anyway-i can not guarantee anything on taxes

 

Δέν πιστεύω ότι αξίζει να ρισκάρω διότι άν εκτελωνηστεί η τιμή του θα βγεί πιό πάνω και απο Ελλάδα!

 

edit:USPS First Class Mail International θα το στείλει αλλά το φοβάμαι και πάλι

Edited by impreza_sti
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η τακτικη,απο κει και περα ειναι θεμα τυχης,αλλα ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες,ειδικα για ενα δεμα 20χ20 εκατοστων.

Αν ειναι εκεινο με το καφε λουρακι στειλε μου το λινκ αν μπορεις να το ρισκαρω εγω...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ, να στο στειλει μονο με USPS ή ΕΜS γιατι αυτες συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο....

 

έχω λιγότερες πιθανότητες να περάσει εννοούσες:confused:

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

έχω λιγότερες πιθανότητες να περάσει εννοούσες:confused:

Ναι...........

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ρολόι που λες στην Ελλάδα; Αν ναι, πόσο κάνει εδώ; Αν όχι, χτυπάει στο μάτι για ακριβό; Οι απαντήσεις στα παραπάνω ορίζουν την πιθανότητα να περάσει το ρολόι τελωνείο καθός και το πιθανό ύψος του ποσού που θα κληθείς να πληρώσεις. Γενικά ότι και να κάνεις, να συννενοηθείς να στο στείλει με κινέζικο ταχυδρομείο ή EMS για να σου παραδοθεί μέσω των ΕΛΤΑ γιατί τα ΕΛΤΑ έχουν χρεώνουν μικρό κόστος εκτελωνισμού σε σχέση με τις κούριερ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση:

Το Nook Color από amazon.com βγαίνει με τα μεταφορικά 275 ευρώ.

Πόσο περίπου θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο αν το παραγγείλω?

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ρολόι που λες στην Ελλάδα; Αν ναι, πόσο κάνει εδώ; Αν όχι, χτυπάει στο μάτι για ακριβό; Οι απαντήσεις στα παραπάνω ορίζουν την πιθανότητα να περάσει το ρολόι τελωνείο καθός και το πιθανό ύψος του ποσού που θα κληθείς να πληρώσεις. Γενικά ότι και να κάνεις, να συννενοηθείς να στο στείλει με κινέζικο ταχυδρομείο ή EMS για να σου παραδοθεί μέσω των ΕΛΤΑ γιατί τα ΕΛΤΑ έχουν χρεώνουν μικρό κόστος εκτελωνισμού σε σχέση με τις κούριερ.

 

το ρολοι εχει Ελλάδα Online 195 ευρώ!

Ενώ απο ebay το παιρνω με 88 συνολικά!

 

Εάν εκτελωνηστεί θα είναι 88χ23%=20,4ευρώ επιπλέον,δηλαδή συνολικά βγαίνει στα 108.4 ευρώ,οπότε είμαι πάλι κερδισμένος!

 

Αυτά τα χρήματα άν χρειαστεί πού θα πρέπει να τα πληρώσω?

 

Να προσθέσω ότι το δέμα θα σταλεί με USPS!

Edited by kid
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

το ρολοι εχει Ελλάδα Online 195 ευρώ!

Ενώ απο ebay το παιρνω με 88 συνολικά!

 

Εάν εκτελωνηστεί θα είναι 88χ23%=20,4ευρώ επιπλέον,δηλαδή συνολικά βγαίνει στα 108.4 ευρώ,οπότε είμαι πάλι κερδισμένος!

 

Αυτά τα χρήματα άν χρειαστεί πού θα πρέπει να τα πληρώσω?

 

Να προσθέσω ότι το δέμα θα σταλεί με USPS!

Στο ταχυδρομειο που θα το παραλαβεις θα πληρωσεις τα εξτρα ΑΝ περασει τελωνειο...+3 ευρω εξοδα τελωνειου(στανταρ αυτο) για τα ΕΛΤΑ.

USPS και ΕΜS στην Ελλαδα συνεργαζονται με τα ΕΛΤΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια φόρμα να υπολογίσω αυτό το φόρο?

 

Γιατί ανακάλυψα και ένα ποσοστό 2.5%:worry::worry:

 

πάντως ρε παιδιά άλλα πράγματα πέρα απο ebay αλλά από Αμερική με συνολικό κόστος 30 ευρώ έρχονται στην πόρτα μου με USPS ούτε κάν ταχυδρομείο και ούτε +3ευρώ!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, η FEDEX δεν έχει πια δική της courier στην Ελλάδα; Μου στείλανε δύο δέματα από Κίνα και ήρθαν με Πόρτα Πόρτα. :blink:
Link to comment
Share on other sites

παντως site εχει κρατησει μεσω της orbit.....Μακαρι να ισχυει αυτο που λες να ξεκινησουμε να παραγγελνουμε απο Αμερικη με Fed ex.....Παντως αν σου το εστελνε με fed ex θα ειχε περιτυλιγμα Fedex φανταζομαι το δεμα...Ειχε???
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχε περυτίλιγμα Fedex.

 

Και σε εμας έχει τύχει πολλές φορές να έχει περιτύλιγμα απο acs και να είναι dhl .Αλλά η εταιρία υπάρχει διότι σχεδόν καθημερινά μας έρχονται πράγματα.Είναι στον ίδιο όμιλο με την Orfeus Beinoglou.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια φόρμα στο δίκτυο που να υπολογίζει τον προβλεπόμενο φόρο που θα πρέπει να πληρώσει κανείς?
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα κατι ρουχα απο την ae.com και σημερα με ενημερωσαν οτι ερχονται με usps.Λετε να πληρωσω τελωνειο?Αυτα που πηρα εχουν αξια 140€ μαζι με τα μεταφορικα.

 

Δεν ξέρω. :p

Πάντως όταν έρθουν, πες μας τι έγινε! :rolleyes:

 

Λοιπον σημερα πηρα το δεμα,πληρωσα μονο 3,69 και ειμαι ευχαριστημενος :p:p:p.

Τα ρουχα κοστιζαν 197$ αλλα λογω της Black Friday πληρωσα 136.50$.Μονο τα μεταφορικα ητανε τσουχτερα 50$.Παντως μ'αρεσαν αυτα που πηρα και θα ξαναπαρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που καποιος στειλει πραγματα πχ ρουχα απο αμερικη αλλα αυτα δεν εχουν καρτελακια καινουργιου , πληρωνεις τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηρα το δεμα,πληρωσα μονο 3,69 και ειμαι ευχαριστημενος :p:p:p.

Τα ρουχα κοστιζαν 197$ αλλα λογω της Black Friday πληρωσα 136.50$.Μονο τα μεταφορικα ητανε τσουχτερα 50$.Παντως μ'αρεσαν αυτα που πηρα και θα ξαναπαρω.

 

Ευχαριστούμε για το feedback, μεγειά και συγχαρητήρια που σκέφτηκες να ψωνίσεις black friday!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...