Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TO NA KAΘΟΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΜΙΛΗΣΤΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

 

οταν ο αλλος παραγγελνει με κουριερ απο Κινα και μπαινει εδω και κατηγορει το τελωνειο πως να μην του την πουμε! Παρε ενα κατσαβιδι και βγαλε το πληκτρο που λεγετε caps lock! ελεος λυπησου μας!

Link to comment
Share on other sites

στελνουν, απο gearbest και banggood μπορεις να παρεις και χωρις tracking, φυσικα οχι πραγματα αξιας, πχ κινητα, εκει θες δε θες σου λεει registered airmail, μακακας δεν ειναι ο κινεζος, να το ψαχνεις εσυ να το ψαχνει κ αυτος. Το ali απο την αλλη μερια ολα σχεδον τα στελνει με aliexpress standard shipping, εκτος απο κατι μικρης αξιας 2-3 ευρω που σ αφηνει με china post small packet plus, εκει εισαι unregistered. Ενα αλλο ειναι οτι το bpost αν και registered, δεν το πιανουν τα ελτα, οποτε φευγει αερα προς εσενα!

 

Τι εννοεις δεν το πίανουν ? ότι δεν το παρακολουθούν την bpost στο tracking συστημα τους ?

Link to comment
Share on other sites

οταν ο αλλος παραγγελνει με κουριερ απο Κινα και μπαινει εδω και κατηγορει το τελωνειο πως να μην του την πουμε! Παρε ενα κατσαβιδι και βγαλε το πληκτρο που λεγετε caps lock! ελεος λυπησου μας!

 

Ειπα και πριν οτι απο τα σχολια που διαβασα, αγορασαν με ems και δεν ειχαν επιβαρυνση απο τελωνειο για αυτο και δεν το αναζητησα οσο θα επρεπε. Τα σχολια τυπου παρτο απο Ελλαδα και δεν ειναι ολοι για Κινα δειχνουν το κομπλεξ σου να δειξεις εξυπνοτερος απο οσο εισαι. Αν δεν ξερεις μη σχολιαζεις. Το συγκεκριμενο κινητο oneplus 3t εχει σταματησει να διατιθεται απο το site της εταιριας και ακομα και με ολα αυτα τα εξοδα ειναι φθηνοτερο απο οτι το εχουν στο σκρουτζ.

Τελος αν θεωρεις σωστο να μην ανοιγουν το δεμα και να το κοστολογουν τυφλα (παροτι τυχαια επεσαν μεσα) ασε εμενα να κατηγορω το τελωνειο αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και πριν οτι απο τα σχολια που διαβασα, αγορασαν με ems και δεν ειχαν επιβαρυνση απο τελωνειο για αυτο και δεν το αναζητησα οσο θα επρεπε. Τα σχολια τυπου παρτο απο Ελλαδα και δεν ειναι ολοι για Κινα δειχνουν το κομπλεξ σου να δειξεις εξυπνοτερος απο οσο εισαι. Αν δεν ξερεις μη σχολιαζεις. Το συγκεκριμενο κινητο oneplus 3t εχει σταματησει να διατιθεται απο το site της εταιριας και ακομα και με ολα αυτα τα εξοδα ειναι φθηνοτερο απο οτι το εχουν στο σκρουτζ.

Τελος αν θεωρεις σωστο να μην ανοιγουν το δεμα και να το κοστολογουν τυφλα (παροτι τυχαια επεσαν μεσα) ασε εμενα να κατηγορω το τελωνειο αδικα.

 

μαθετε να διαβαζετε καπιοι εδω μεσα και μην πετατε κοτσανες! Διαβασες σε μια σελιδα οτι καπιοι παρηγγειλαν με ems και δεν ειχαν προβλημα! Αυτο συνεβει απο καθαρη τυχη! Αν εμπαινες στον κοπο και δεν τεμπέλιαζες, να ρωτουσες η να διαβασεις περισσοτερες σελιδες σχετικα με τους τροπους αποστολης θα καταλαβαινες , αλλα πας να μας την βγεις κιολας απο πανω οτι το παιζουμε εξυπνακιδες και κομπλεξικοι, ενω εσυ εισαι ο εξυπνος της υποθεσης που θελεις να κανεις αμφισβητησει σε κινητο 350 ευρω οτι και καλα εχει 40 ευρω! Τους εχεις για τοσο βλακες τους τελωνειακους που δεν ξερουν ποσο εχει? Και εγω εχω διαβασει για καπιους τυχερους που με DHL δεν πληρωσαν τελωνειο, τι παει να πει αυτο οτι θα παραγγειλω με DHL και δεν θα πληρωσο?

Edited by dream_master
Link to comment
Share on other sites

Ειπα και πριν οτι απο τα σχολια που διαβασα, αγορασαν με ems και δεν ειχαν επιβαρυνση απο τελωνειο για αυτο και δεν το αναζητησα οσο θα επρεπε. Τα σχολια τυπου παρτο απο Ελλαδα και δεν ειναι ολοι για Κινα δειχνουν το κομπλεξ σου να δειξεις εξυπνοτερος απο οσο εισαι. Αν δεν ξερεις μη σχολιαζεις. Το συγκεκριμενο κινητο oneplus 3t εχει σταματησει να διατιθεται απο το site της εταιριας και ακομα και με ολα αυτα τα εξοδα ειναι φθηνοτερο απο οτι το εχουν στο σκρουτζ.

Τελος αν θεωρεις σωστο να μην ανοιγουν το δεμα και να το κοστολογουν τυφλα (παροτι τυχαια επεσαν μεσα) ασε εμενα να κατηγορω το τελωνειο αδικα.

Δηλαδή πόσο σου βγήκε το 3Τ με το τελωνείο που πλήρωσες;

Καμία 450€ όλα μαζί;

 

Ε, θα έδινες άλλα 50€ και θα έπαιρνες το το πιο πρόσφατο Oneplus 5, από την επίσημη σελίδα, με επίσημη εγγύηση και σε 3 μέρες σπίτι σου χωρίς καθυστέρηση αποστολής από Κίνα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και πριν οτι απο τα σχολια που διαβασα, αγορασαν με ems και δεν ειχαν επιβαρυνση απο τελωνειο για αυτο και δεν το αναζητησα οσο θα επρεπε. Τα σχολια τυπου παρτο απο Ελλαδα και δεν ειναι ολοι για Κινα δειχνουν το κομπλεξ σου να δειξεις εξυπνοτερος απο οσο εισαι. Αν δεν ξερεις μη σχολιαζεις. Το συγκεκριμενο κινητο oneplus 3t εχει σταματησει να διατιθεται απο το site της εταιριας και ακομα και με ολα αυτα τα εξοδα ειναι φθηνοτερο απο οτι το εχουν στο σκρουτζ.

Τελος αν θεωρεις σωστο να μην ανοιγουν το δεμα και να το κοστολογουν τυφλα (παροτι τυχαια επεσαν μεσα) ασε εμενα να κατηγορω το τελωνειο αδικα.

 

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και είναι λογικό και αναμενόμενο να σταματάνε τα δέματα στο τελωνείο.

Το εάν κάποιος, που επέλεξε αποστολή με EMS, δεν πλήρωσε ΦΠΑ δεν σημαίνει ότι αποτελεί κανόνα και πολύ περισσότερο από τον προηγούμενο μήνα που ισχύει το νέο πλαίσιο των ΕΛΤΑ (ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτη) με νέο τιμολόγιο τελών (φυσικά ακριβότερα).

Link to comment
Share on other sites

kostas11 και dream master τα κεφαλαια ειναι για να ηρεμησετε.τωρα αυτα που λετε περι τελωνειου και περι κεφαλαιων τα ακουω βερεσε.δεν θα κατσω να κανω κουβεντα μαζι σας απο εδω..θα πω μονο οτι με το να καθομαστε να την λεμε στο αλο απο εδω επειδη δεν ηξερε η επειδη πιστευε κατι αλο δεν γινομαστε μαγκες και ουτε καποιος που δουλευει το μυαλο του θα μας πει μπραβο.τωρα απο εκει και περα αν εσεις δεν περνετε χαμπαρι πεστε οτι θελετε.για εμενα παντως μπενακης βγαινακης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

manos17 συμφωνο μαζι σου.απιστευτο κομπλεξ και θεματα πολλα και ειναι κριμας ρε ****το να βασανιζονται αυτα τα ατομα και να νομιζουν οτι με εξυπναδες κανουν κατι.μακαρι να τους βοηθησει ο θεος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, παρήγγειλα ένα φορτιστή και δύο καλώδια από Banggood. Πλήρωσα κανονικά με PayPal, το πακέτο έχει φύγει κανονικά, και πλέον το tracking μου λέει ότι έρχεται Ελλάδα μέσω PostNL (ολλανδικό ταχυδρομείο). Το τελευταίο status του PostNL λέει "The item is on transport to the country of destination (Greece )".

Υπάρχει περίπτωση να το ανοίξουν στο τελωνείο και να πληρώσω κανένα καπέλο;

Η αποστολή στοίχισε λίγο πάνω από 20€.

Σαν παλιός πελάτης του BG,σου λέω ότι τώρα τελευταία τα δέματα του καθυστερούν,κάτι που τους το έχω τονίσει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

kostas11 και dream master τα κεφαλαια ειναι για να ηρεμησετε.τωρα αυτα που λετε περι τελωνειου και περι κεφαλαιων τα ακουω βερεσε.δεν θα κατσω να κανω κουβεντα μαζι σας απο εδω..θα πω μονο οτι με το να καθομαστε να την λεμε στο αλο απο εδω επειδη δεν ηξερε η επειδη πιστευε κατι αλο δεν γινομαστε μαγκες και ουτε καποιος που δουλευει το μυαλο του θα μας πει μπραβο.τωρα απο εκει και περα αν εσεις δεν περνετε χαμπαρι πεστε οτι θελετε.για εμενα παντως μπενακης βγαινακης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

manos17 συμφωνο μαζι σου.απιστευτο κομπλεξ και θεματα πολλα και ειναι κριμας ρε ****το να βασανιζονται αυτα τα ατομα και να νομιζουν οτι με εξυπναδες κανουν κατι.μακαρι να τους βοηθησει ο θεος.

 

καλα αστο εσυ εισαι απο αλλον πλανητη !:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο σου βγήκε το 3Τ με το τελωνείο που πλήρωσες;

Καμία 450€ όλα μαζί;

 

Ε, θα έδινες άλλα 50€ και θα έπαιρνες το το πιο πρόσφατο Oneplus 5, από την επίσημη σελίδα, με επίσημη εγγύηση και σε 3 μέρες σπίτι σου χωρίς καθυστέρηση αποστολής από Κίνα.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Τελικά δεν άντεξα.

Το παράγγειλα από Geekbuying στα 399$ (340€).

 

Για να δούμε με τελωνείο τι θα παίξει.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

 

Άντε βγάλε άκρη .....

Link to comment
Share on other sites

Άντε βγάλε άκρη .....

άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :):):):):):)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως απίστευτο.

 

υπάρχουν και μεγαλύτερες ΄΄άβυσσοι΄΄, πίστεψέ με :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και μεγαλύτερες ΄΄άβυσσοι΄΄, πίστεψέ με :)

 

το να κράζεις τον άλλον το ότι δεν σκέφτηκε την πιθανότητα να φάει 100 ευρώ τελωνείο και ότι έπρεπε να δώσει 500 ευρώ για το πεντάρι , και μετά από μισή μέρα να παραγγέλνεις το 3τ από κίνα , απλώς με ξεπερνάει ...

 

Πάντως εγώ προσωπικά το παρήγγειλα από geekbuying γιατί απλά έπαψε η OP να το πουλάει επίσημα. Ζύγισα τις πιθανότητες του τελωνείου και έριξα την ζαριά μου . Στην τελική όταν ο άλλος έχει το κουράγιο να περιμένει μία θήκη και μία ζελατίνα του 1 ευρώ να του έρθει από κίνα μετά από 2 μήνες , ρισκάραμε για κάτι αξίας και της προκοπής .

Link to comment
Share on other sites

το να κράζεις τον άλλον το ότι δεν σκέφτηκε την πιθανότητα να φάει 100 ευρώ τελωνείο και ότι έπρεπε να δώσει 500 ευρώ για το πεντάρι , και μετά από μισή μέρα να παραγγέλνεις το 3τ από κίνα , απλώς με ξεπερνάει ...

 

Πάντως εγώ προσωπικά το παρήγγειλα από geekbuying γιατί απλά έπαψε η OP να το πουλάει επίσημα. Ζύγισα τις πιθανότητες του τελωνείου και έριξα την ζαριά μου . Στην τελική όταν ο άλλος έχει το κουράγιο να περιμένει μία θήκη και μία ζελατίνα του 1 ευρώ να του έρθει από κίνα μετά από 2 μήνες , ρισκάραμε για κάτι αξίας και της προκοπής .

Παλικάρι μου δεν μένω Ελλάδα.

Οπότε τα σχολιακια σου γαργάρα.

 

Τελικά τελωνείο πόσο σου πήγε;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου δεν μένω Ελλάδα.

Οπότε τα σχολιακια σου γαργάρα.

 

Τελικά τελωνείο πόσο σου πήγε;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

από οτι φαίνεται δεν θα μπει

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου δεν μένω Ελλάδα.

Οπότε τα σχολιακια σου γαργάρα.

 

Τελικά τελωνείο πόσο σου πήγε;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μιας και μπλέχτηκα στην κουβέντα , σε ποια ΄΄μαγική΄΄ χώρα της Ε.Ε είσαι στην οποία δεν πληρώνεις δασμούς ? Οχι τίποτα άλλο αλλά μην έχουμε κανένα γνωστό και μας τα στέλνει αυτός στην Ελλάδα μέσω της χώρας αυτής?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

dream master εγω ειμαι απο αλο πλανητη και πιστεψεμε χαιρομαι..εσυ εισαι στα 4 τεσσερα.κανε το σταυρο σου μπας και σωθεις διαφορετικα τα πραγματα για εσενα και για το συναφι σου θα ειναι πολυ σκληρα στο μελλον...taliban εσυ που αναρωτιεσε σαν σκεπτομενος νεοελληνας η απαντηση ειναι καμια...αληθεια σε ποια χωρα στην ευρωπη γινεται οτι γινεται στην ελλαδα??λεμε ναι νταλιμπαν στο μνημονιο 4??ερχονται σκληρες καταστασεις..αυτοι που κουνανε το δαχτυλο σε αυτους που αγοραζουν απο εξωτερικο γιατι το συστημα τους βιαζει καθημερινα και σκληρα με την λεξη πληρωσε και αλο και αλο και αλο ειναι αυτοι που ψαχνουν να βρουν ποιος φταιει για την καταντια αυτη και φυσικα για αυτους φταινε ποιοι αλλοι? αυτοι που αγοραζουν απξεω και αυτοι που φοροδιαφευγουν...ναι που φοροδιαφευγουν σε ενα συστημα που τους τα δινει ολα..τι ειναι μωρε το φπα 24%??τι ειναι η προκαταβολη φορου??τιποτα δεν ειναι και εσυ φοροδιαφευγεις??εχει τοσο καλο κρατος και κανεις τετοια πραγματα??για εσας ερχονται ασχημες μερες.για εσας που κουνατε το δαχτυλο και το κακο ειναι οτι θα την πληρωσουν και αλλοι..φυσικα υπαρχει λυση να φυγεις απο το ελαντα...συγνωμη αν ακουστηκα λιγο σκληρος αλλα μιλαω με αληθειες...αν ειναι να μιλαμε με ψεματα δεν κανω κουβεντα ετσι...ελατε σε ενα τραπεζι με αποδειξεις και αληθειες να δουμε ποιος κανει τι ποιος φοροδιαφευγει και γιατι το κανει?και ολα τα αλλα..μεχρι τοτε καθηστε να λετε οτι σας κατεβει απο την κεφαλα σας.αλα ειναι τραγικο να σε εχουν στα 4 τεσσερα να σου εχει βγει απο το στομα και να καθεσε να λες φταιει ο κωστας ο δημητρης που αγορασε απεξω ο σταματης που δεν κοβει αποδειξεις και για το συστημα τιποτα...παντως μπραβο τους που εχουν καταφερει να φτιαξουν 2 ομαδες που η μια κατηγορει την αλλη...μας γλεντανε καθημερινα αυτο ειναι το μονο σιγουρο.δεν περνετε καποιοι χαμπαρι τιποτα..οτι και να πω οτι και να σας πουν ειναι τσαμπα κοπος...και ετσι θα ερθουν και χειροτερες μερες γιατι εχουμε ελλειψει παιδειας... Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μιας και μπλέχτηκα στην κουβέντα , σε ποια ΄΄μαγική΄΄ χώρα της Ε.Ε είσαι στην οποία δεν πληρώνεις δασμούς ? Οχι τίποτα άλλο αλλά μην έχουμε κανένα γνωστό και μας τα στέλνει αυτός στην Ελλάδα μέσω της χώρας αυτής?

 

ναι υπάρχουν μαγικές χώρες τέτοιες ... γιαυτό και το παλικάρι σε προηγούμενα μηνύματα του ανησυχεί ...

 

μην τον βλέπεις χαλαρό τώρα χαχαχαχα

 

κάποτε ανησυχούσε !

 

Στο GB το Oneplus 3T EU version στα 400$.

Αλλά υπάρχει κίνδυνος τελωνείου.

 

Άλλο site που στέλνει από Ευρώπη;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λυση να πεις οχι στο τελωνειο οχι στον αλεξη οχι στο υπουργειο οικονομικων υπαρχει λυση ομως τι λυση που εχω εγω εχει καποιο κοστος μικρο .δεν μπορει να ειναι ολα τσαμπα ομως γλυτωνεις τα καμαρια του ελληνικου κρατους τους ιδιωτες τελωνες που οταν δουν κινητο τηλεφωνο λενε μεσα στο τερας μεσα να πληρωσεις οσο θελω ΕΓΩ...για να μαθεις...θελεις xiaomi εε??γιατι δεν το παιρνεις απο την ελλαδα??κουτοπονηρε ελληνα??ολα ειναι αλυσιδα μαγκες...πισω απο εμας γινονται πολλα πραγματα να ειστε σιγουροι για αυτο. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχουν μαγικές χώρες τέτοιες ... γιαυτό και το παλικάρι σε προηγούμενα μηνύματα του ανησυχεί ...

 

μην τον βλέπεις χαλαρό τώρα χαχαχαχα

 

κάποτε ανησυχούσε !

Βασικά δεν υπάρχει ευρωπαϊκή χώρα που να περνάνε 100% τα πάντα .

 

Εγώ Μάλτα που είμαι, έχω παραλάβει τελευταία χρόνια 2 κινητά και ένα δεκάρι τάμπλετ χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα ψάξω με τι τρόπους αποστολής στέλνει κάποιο μαγαζί για να γλυτώσω στα σίγουρα και την επόμενη αγορά.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα λέει ίσως λίγο υπερβολικά έξω από τα δόντια ο ippotis22, αλλά έτσι ακριβώς είναι.

 

Τα διαβάζω, τα ξαναδιαβάζω, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω αυτούς που σχεδόν χαίρονται με την παρούσα κατάσταση και υποστηρίζουν πως εμείς είμαστε οι κακοί και οι κλέφτες που είχαμε καλομάθει και το κράτος καλώς κάνει ό,τι κάνει και είναι σωστό και δίκαιο.

 

Είναι τραγικότατο να μας έχουνε φτάσει να δουλεύουμε για 250 και 300 ευρώ (ΟΣΟΙ είναι τυχαροί και μπορούν να βρουν έστω αυτό) και κάποιοι να αναρωτιούνται ακόμα γιατί επιμένουμε στις αγορές από Κίνα ή γιατί μας καίει το αν θα περάσει από τελωνείο ή όχι (και σε τι μέρα θα είναι ο τελώνης και τι τιμή θα αποφασίσει να κοστολογήσει το προιόν).

 

Πληρώνουμε φόρους για τα σπίτια μας που τα έχουμε αγορασμένα, έχουμε αφεντικό (ΑΦΕΝΤΙΚΟ, όχι συνεργάτη!) το κράτος στο κατάστημα μας, προπληρώνουμε φόρους για την επόμενη χρονιά, τις συντάξεις τις έχουν μειώσει και εγώ δεν ξέρω πόσες φορές πλέον, δουλεύει ο κοσμάκης κυριολεκτικά για ένα καρβέλι ψωμί και ένα μπουκάλι γάλα την μέρα, αλλά είμαστε και κλέφτες από πάνω. Θα φτάσουμε αυτό που κάποτε λέγαμε για πλάκα το να φορολογήσουν και τον αέρα που αναπνέουμε να γίνει πραγματικότητα και κάποιοι πάλι θα λένε "γιατί σου φαίνεται περίεργο;;".

 

Αλλά εντάξει, τουλάχιστον έχουμε υπηρεσίες, δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, ταχυδρομεία, μέσα μαζικής μεταφοράς, όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Το κράτος μας κλέβει κανονικά και με τον νόμο. Ο κόσμος έχει φτάσει να ψοφάει της πείνας ή να τρώει από τα σκουπίδια για να επιβιώσει. Το να μην αντιδράει κανείς, δεν είναι κάτι το μη αναμενόμενο. Αλλά το να υπάρχει και κόσμος που να το γουστάρει και να λέει ευχαριστώ, με ξεπερνάει.

 

Και τι ακριβώς θες ρε φιλαράκι, να μην πληρώσεις τελωνείο; Να πληρώσω. Να πληρώσω ΕΦΟΣΟΝ το προιόν κοστολογηθεί στην τιμή που το ΑΓΟΡΑΣΑ και όχι ό,τι του κατέβει καθενός στο κεφάλι και εφόσον έρθει στην πόρτα μου σε ένα λογικό χρονικό διάστημα και όχι σε 3 μήνες. Αλλά να αγοράζω θήκη για το κινητό με 30 cents και να μου βάζεις 15 ευρώ φόρο και δασμούς, ε όχι ρε φίλε, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Baator ναι τα λεω υπερβολικα και εξω απο τα δοντια γιατι ειμαι και εγω ενας απο αυτους που ειμαι λυπημενος με το συστημα αυτο..λυπημενος που αν δεν βρω την λυση στο προβλημα επιβιωση δεν θα καταφερω να κανω οικογενεια.δεν θα καταφερω να ειμαι κατι και εγω...τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια αλλα χρειαζονται.στην ελλαδα ειναι τραγικα δεν θελω να σκεφτομαι γιατι και μονο στην σκεψη τρομαζω με ολα αυτα.δεν μπορω ομως να συμβιβαστω..δεν θελω πως το λενε δεν το αντεχω....εγω δεν βλεπω να αλλαζει κατι προς το καλυτερο..μακαρι να κανω λαθος....χαιρομαι που υπαρχουν μυαλα που βλεπουν τι γινεται... Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω τελωνείο;;;;

 

2017-07-25 10:11 K.D.AERODROMIOU (DEMATA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (DEMATA)

2017-07-25 09:35 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON

2017-07-21 09:18 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

2017-07-20 09:03 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...