Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτσε ακόμα, δεν παρέλαβα.

 

Άλλαξε η κατάσταση σε ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

Link to comment
Share on other sites

παραγγελία απο banggood 80$ πέρασε χωρίς πρόβλημα.με ΝL post

 

το ιδιο κι εδω 180$ ταμπλετ ανευ τελωνειου και απιστευτα γρηγορα

1/5/2017, 08:58:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2017, 19:06:54 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

29/4/2017, 14:56:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/4/2017, 16:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο κι εδω 180$ ταμπλετ ανευ τελωνειου και απιστευτα γρηγορα

1/5/2017, 08:58:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2017, 19:06:54 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

29/4/2017, 14:56:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/4/2017, 16:55:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Όντως καλοί χρόνοι.15/4 εμένα,σήμερα παρέλαβα.

Πάντως το τελευταίο 2μηνο καμια 15αρια παραγγελίες μέχρι 25$ δεν είχα θέμα.

Αυτή ήταν η πιο ακριβή κ με ενδιέφερε, ευτυχώς όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω να παραγγειλω ενα τηλεφωνο αξιας 165 απο κινα, το gearbest λεει αποθηκη hk2 που υποθετω ειναι εκτος ευρωπης, ειμαι επαρχια εν τω μεταξυ, πως μπορω να ελαχιτοποιησω τις πιθανοτητες να πληρωσω τελωνειο και να φτασει οσο θα το παιρνα απο δω δηλαδη πανω απο 200 που δεν ειχα σκοπο να φταω αυτο το buδget?

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Περιμένω ένα φόρεμα της γυναίκας μικρής αξίας, στα 12€ και μου γράφει στο Tracking ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ... Βρίσκομαι Θεσσαλία. Από τι κατάλαβα πάει τελωνείο, πόσο να υπολογίσω κοστούμι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω να παραγγειλω ενα τηλεφωνο αξιας 165 απο κινα, το gearbest λεει αποθηκη hk2 που υποθετω ειναι εκτος ευρωπης, ειμαι επαρχια εν τω μεταξυ, πως μπορω να ελαχιτοποιησω τις πιθανοτητες να πληρωσω τελωνειο και να φτασει οσο θα το παιρνα απο δω δηλαδη πανω απο 200 που δεν ειχα σκοπο να φταω αυτο το buδget?
εννοει χονγκ κονγκ 2

δηλαδη κινα=τελωνειο ειδικα αν εισαι βορεια ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες είναι είτε 3€ είτε "ελεύθερο".

 

μα το 3ευρω τα ελευθερα δεν υποτιθεται οτι πληρωνουν?

 

καλα και αυτοι κατω στην αθηνα πολλη καραγκιοζιδες φακελακια με θηκες τα στελνουν ΥΕΔ!

Link to comment
Share on other sites

εννοει χονγκ κονγκ 2

δηλαδη κινα=τελωνειο ειδικα αν εισαι βορεια ελλαδα..

 

Ανατολικο αιγαιο ειμαι, οποτε υποθετω την εχω πατησει, μονο οταν το φερουν σ αποθηκες ευρωπη ειναι να κανω παραγγελια σωστα?

Νokia δανεικο με πληκτρα :O

Τhl 5000T

Thl 4000

Vodafone smart mini

Motorola defy

Link to comment
Share on other sites

μα το 3ευρω τα ελευθερα δεν υποτιθεται οτι πληρωνουν?

 

καλα και αυτοι κατω στην αθηνα πολλη καραγκιοζιδες φακελακια με θηκες τα στελνουν ΥΕΔ!

 

Ενώ οι άλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλύτεροι..

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα 2 ρολογια απο αλι (15ευρω περιπου το καθε ενα)

τελωνειο και σε εμενα

τελικα πληρωσα 3 ευρω και ολα καλα

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Ενώ οι άλλοι που τα χρεωνουν ειναι καλύτεροι..

 

μα τα χρεωνουν γιατι μπαινουν τελωνειο! τι μεγαλυτερη ευθυνη την εχουν αυτοι στο αεροδρομιο που τα στελνουν ΥΕΔ . για ποιο λογο να μπει μια θηκη των 10 ευρω τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω! οσα μπαινουν τελωνειο και βγαινουν ως ελευθερα εχει νταβατζιλικη 3ευρω! και αντε στα ακριβα πραγματα το δινει αλλα τι γινεται οταν παιρνεις κατι κατω απο την ατελεια ?

Link to comment
Share on other sites

μα τα χρεωνουν γιατι μπαινουν τελωνειο! τι μεγαλυτερη ευθυνη την εχουν αυτοι στο αεροδρομιο που τα στελνουν ΥΕΔ . για ποιο λογο να μπει μια θηκη των 10 ευρω τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω! οσα μπαινουν τελωνειο και βγαινουν ως ελευθερα εχει νταβατζιλικη 3ευρω! και αντε στα ακριβα πραγματα το δινει αλλα τι γινεται οταν παιρνεις κατι κατω απο την ατελεια ?

Για να μπαίνουν τελωνείο σημαίνει οτι έχουν την εντολή να το κανουν. Οι αλλοι δε σημαινει οτι ειναι αναγκασμένοι να τα χρεώνουν. Ολα περνανε τελωνείο. Απλά μαλλον στη Θεσαλλονικη το εχουν πάρει πιο πατριωτικά το θέμα.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει εχουν την εντολη να το κανουν? Ποιος εδωσε αυτη την παρανομη εντολη? δεν καταλαβες καλα! το 3 ευρω ειναι τελος παρουσιασης τελωνιου και το χρεωνουν τα ελτα οχι το τελωνειο! δηλαδη νταβατζιλικι στην ουσια!
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει εχουν την εντολη να το κανουν? Ποιος εδωσε αυτη την παρανομη εντολη? δεν καταλαβες καλα! το 3 ευρω ειναι τελος παρουσιασης τελωνιου και το χρεωνουν τα ελτα οχι το τελωνειο! δηλαδη νταβατζιλικι στην ουσια!

Εσυ καλά τα λες αλλά ποιος σε ακούει ειναι το θέμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω και εδώ μήπως το έβαλα λάθος στις αποστολές απο Κίνα.

 

 

 

Ρε παίδες μια διευκρίνηση...ο αποστολέας απο Κίνα δεν ήθελε να στείλει με ταχυδρομείο και μου έστειλε με courrier.

Προφανώς πέρασε τελωνείο ως αναμενόταν. Δεν έχω θέμα με τον αποστολέα αφού τον ενημέρωσα οτι αν είναι να παρλάβω θα μου κάνει πρώτα κατάθεση τα τέλη κτλπ.

Απορία έχω με το courrier...εγώ απλά με το tracking number είδα πως έφτασε. Τους κάλεσα να δω που είναι και μου είπαν να μιλήσω με τις εισαγωγές τους.

Τους πήρα και μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς.

Τους ειπα οτι ειναι δωρο γάμου και το έστειλε ο θειος μου που ειναι ναυτικος και τωρα ειναι στο καραβι.

Με τα χιλια ζορια τον βρηκα και ενω προφανως δεν ηθελε να στειλει λογω του οτι ηταν δωρο γαμου, μου το εστειλε.

Το στελνω και μου ερχεται απαντηση οτι θελουν το αποδεικτικο ειααγωγης.

Στην επικοινωνια που ειχα αρχικα μου ειχαν πει οτι χρεωνουν 39€ και οτι πει το τελωνειο.

Τι ακριβως γινεται;

 

Sent from my 306SH using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω και εδώ μήπως το έβαλα λάθος στις αποστολές απο Κίνα.

 

 

 

Ρε παίδες μια διευκρίνηση...ο αποστολέας απο Κίνα δεν ήθελε να στείλει με ταχυδρομείο και μου έστειλε με courrier.

Προφανώς πέρασε τελωνείο ως αναμενόταν. Δεν έχω θέμα με τον αποστολέα αφού τον ενημέρωσα οτι αν είναι να παρλάβω θα μου κάνει πρώτα κατάθεση τα τέλη κτλπ.

Απορία έχω με το courrier...εγώ απλά με το tracking number είδα πως έφτασε. Τους κάλεσα να δω που είναι και μου είπαν να μιλήσω με τις εισαγωγές τους.

Τους πήρα και μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς.

Τους ειπα οτι ειναι δωρο γάμου και το έστειλε ο θειος μου που ειναι ναυτικος και τωρα ειναι στο καραβι.

Με τα χιλια ζορια τον βρηκα και ενω προφανως δεν ηθελε να στειλει λογω του οτι ηταν δωρο γαμου, μου το εστειλε.

Το στελνω και μου ερχεται απαντηση οτι θελουν το αποδεικτικο ειααγωγης.

Στην επικοινωνια που ειχα αρχικα μου ειχαν πει οτι χρεωνουν 39€ και οτι πει το τελωνειο.

Τι ακριβως γινεται;

 

Sent from my 306SH using Tapatalk

 

Ο αποστολεας ειναι ο θειος η ενας πωλητης-καταστημα;Με DHL το εστειλε;Αν ναι τοτε κανα 70νταρι+ θα υπολογιζεις.Χρεωνουν μονο 40 ευρω για εξοδα του τελωνειακού!

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος το αγόρασε, το αποδεικτικό γράφει το όνομα του αλλά έχει διεύθυνση του καταστήματος. Λογικό αφού δεν μπορεί να βάλει το καράβι

Δεν διαφωνώ για το ποσό...εγώ δεν κατάλαβα τι ειναι το αποδεικτικο εισαγωγης που μου ζητάνε απο την dhl. Που να το βρω; Μια μου λενε περιμενε ενημερωση μας και μετα μου λενε θελουμε αυτο. Οτι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Να σας κανω μια ερωτηση. Εκανα μια παραγγελια απο αμερικη (95 ευρω) και ενω στο shipping ελεγε αποστολη με USPS PRIORITY MAIL, λαμβανω ενα mail επιβεβαιωσης οτι η παραγγελια σταλθηκε με UPS!!! Αν το ηξερα οτι θα σταλει με ups δεν θα το επερνα...

Μπορω να κανω κατι?? Π.χ να απευθυνθω στο ebay ή τον ηπια πανηγυρικα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Να σας κανω μια ερωτηση. Εκανα μια παραγγελια απο αμερικη (95 ευρω) και ενω στο shipping ελεγε αποστολη με USPS PRIORITY MAIL, λαμβανω ενα mail επιβεβαιωσης οτι η παραγγελια σταλθηκε με UPS!!! Αν το ηξερα οτι θα σταλει με ups δεν θα το επερνα...

Μπορω να κανω κατι?? Π.χ να απευθυνθω στο ebay ή τον ηπια πανηγυρικα??

 

σε πρωτη φαση μιλας με τον πωλητη και του λες οτι εκανε το λαθος και δεν το εστειλε με USPS οπως αρχικα εβαλες , και το κανονιζετε μεταξυ σας για το τελωνειο! αλλιως του λες να το στειλεις πισω και να παρεις refund! Αν σου κανει τον κινεζο πας paypal κατευτιαν! εχεις αποδεικτικα οτι επελεξες USPS?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση.. Τωρα μολις του εγραψα ενα ωραιο κατεβατο... στις λεπτομεριες της παραγγελιας λεει Shipping Service: USPS αυτο εχω ως αποδεικτικο...

 

Επισης να ρωτησω. Σε περιπτωση που δεν δεχτω να πληρωσω το τελωνειο.. τι γινεται? Το στελνουν αυτοματα πισω στον αποστολεα ή θα πρεπει να πληρωσω για να γινει η επιστροφη??

Edited by stamas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Να σας κανω μια ερωτηση. Εκανα μια παραγγελια απο αμερικη (95 ευρω) και ενω στο shipping ελεγε αποστολη με USPS PRIORITY MAIL, λαμβανω ενα mail επιβεβαιωσης οτι η παραγγελια σταλθηκε με UPS!!! Αν το ηξερα οτι θα σταλει με ups δεν θα το επερνα...

Μπορω να κανω κατι?? Π.χ να απευθυνθω στο ebay ή τον ηπια πανηγυρικα??

 

ups τι ειναι? δημοσια ταχυδρομεια?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δεματάκι μου ήρθε σήμερα από Αμερική, με USPS, δηλωμένο με χαμηλή αξία (πραγματική ~$70), χωρίς τελωνείο ή άλλη χρέωση.
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...