Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ερωτηση αν μου στειλουν με dhl απο ebay ισπανιας η με αλλη κουριερ θα πληρωσω τελωνειο??ξερω οτι απο ευρωπη δεν πληρωνεις τελωνειο ...ισχυει και με κουριερ αυτο??
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση αν μου στειλουν με dhl απο ebay ισπανιας η με αλλη κουριερ θα πληρωσω τελωνειο??ξερω οτι απο ευρωπη δεν πληρωνεις τελωνειο ...ισχυει και με κουριερ αυτο??

Ισχύει και με κουριερ ναι.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες...

 

Επειδή είχα δει κάποια post να έχουν περάσει κινήτα χωρις trucking number και δεν σταμάτησαν τελωνείο και από το λίγο που κοίταξα δεν πήρε το μάτι μου να λέει κάποιος χωρις trucking number να σταματησε τελωνείο μήπως δέματα χωρίς trucking number δεν τα σταματάνε??

 

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη κινητο απο Κινα, δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω την γλυτωσα. (πρωτη αγορα οποτε μπορει να κανω λαθος).

SG Post.

 

Εχει tracking number.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-01-2017 20:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2017 07:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-02-2017 22:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-02-2017 58: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 07:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 13:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 15:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-02-2017 18:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 16-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-02-2017 02:14 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-02-2017 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Την γλίτωσες.Δεν έχει σημασία αν είναι με tracing ή χωρίς..Επίσης δεν υπάρχει μαγαζί που να σου στείλει κάτι άνω τον 30€ και να μην βάλει tracing για να είναι καλυμμένο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις ενα κινητο απο κινα 175 ευρω.Αν πεσει τελωνειο τρως ενα 60αρι πχ φπα και εξοδα.Εδω κοστιζει 230.Μια η αλλη δηλαδη.Οποτε τα ζυγιζεις και λες δε βαριεσαι θα το παρω απο δω.Ετσι παιρνει το 24% το κρατος φορολογει την Ελληνικη εταιρεια που το πουλαει (τη σκιζει πλεον) και ολοι ειμαιστε μια χαρα.

Αν εισαι Ελ. Επ. και το περνας και στα εξοδα σου συμψηφιζεις και το ΦΠΑ και ειναι κι αυτο ενα κινητρο να το παρεις απο εδω.

Σε περιπτωση ομως που αποφασισεις να το παρεις απο κινα και μπορεις (δεν ξερω θα μας πει ενας λογιστης) να βαλεις τελικα το φπα του τελωνειου (ΑΝ περασει) στα εξοδα της επιχειρησης σου, μηπως τελικα δεν ειναι καθολου ρισκο η αγορα του απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-01-2017 20:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2017 07:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-02-2017 22:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-02-2017 58: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 07:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 13:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 15:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-02-2017 18:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 16-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-02-2017 02:14 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-02-2017 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-02-2017 06:44 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-02-2017 07:49 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 17-02-2017 09:25 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Παιδια μενω θεσσαλονικη, παιζει να παραλαβω σημερα, η απο Δευτερα τωρα; Ρωταω γιατι βιαζομαι.

 

Γιατι δεν χτυπησαν θυροτηλεφωνο, 2 ατομα ειμαστε σπιτι θα το ακουγαμε;

Edited by devstation7
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος τα κινητά δεν έχουν δασμό κατά τον εκτελωνισμό τους. για αυτό όσοι έχουν φέρει κινητά δεν έχουν πληρώσει και δασμούς παρά μόνο ΦΠΑ + το έξοδο του εκτελωνισμού. ακόμη και με κούριερ, δασμούς δεν πληρώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Guys, θέλω να πάρω το pixel απο το from.ae , έχω ξαναψωνισει απο εκεί στο παρελθόν και τα έστελναν με ems (δε σταματούσε τελωνείο) και ερχόταν ωραιότατα με ΕΛΤΑ. Απο οτι καταλαβαίνω, πλεον σταματάνε και τα ΕΛΤΑ στο τελωνείο?

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Edited by Shuffle
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 31-01-2017 20:21 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-02-2017 07:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-02-2017 22:33 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14-02-2017 58: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 07:55 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 13:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-02-2017 15:04 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 16-02-2017 18:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 16-02-2017 22:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-02-2017 02:14 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-02-2017 02:37 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 17-02-2017 06:44 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 17-02-2017 07:49 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 17-02-2017 09:25 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Παιδια μενω θεσσαλονικη, παιζει να παραλαβω σημερα, η απο Δευτερα τωρα; Ρωταω γιατι βιαζομαι.

 

Γιατι δεν χτυπησαν θυροτηλεφωνο, 2 ατομα ειμαστε σπιτι θα το ακουγαμε;

 

μετα απο αρκετες παραγγελίες από το εξωτερικό, οι ταχυδρόμοι ποτέ δεν κουβαλάνε δέματα. για λόγους ασφαλείας, για λόγους βάρους, οτιδήποτε είναι μεγαλύτερο από ένα φάκελο δεν το κουβαλούν μαζί τους αλλά στέλνουν ειδοποίηση από ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα θα παραλάβεις. Πέρασε απλός ταχυδρόμος και σου άφησε ειδοποιηση. Και στην δική μου περίπτωση το ίδιο συνέβη. Το δέμα είχε φθάσει στο κεντρικό κατάστημα της περιοχής μου, μετά απο 2 ώρες μου ήρθε ειδοποιηση η οποια ανέφερε οτι μπορώ να παραλάβω την επόμενη ημέρα απο τις 10.00 και μετά.

Επειδή δεν γνώριζα, επικοινώνησα με το ταχυδρομείο της περιοχής μου και μου είπαν οτι ακριβως σου περιέγραψα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος τα κινητά δεν έχουν δασμό κατά τον εκτελωνισμό τους. για αυτό όσοι έχουν φέρει κινητά δεν έχουν πληρώσει και δασμούς παρά μόνο ΦΠΑ + το έξοδο του εκτελωνισμού. ακόμη και με κούριερ, δασμούς δεν πληρώνεις.

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Γενικά, τα ΕΛΤΑ δεν εφαρμόζουν πιστά τη νομοθεσία και δεν χρεώνουν και δασμό σε δέματα αξίας πάνω από 150€, εκτός από ΦΠΑ.

Αντίθετα, αν το δέμα σου έρθει από τρίτη χώρα με courier χρεώνεσαι ΦΠΑ και δασμό αλλά και αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα μικροέξοδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys, θέλω να πάρω το pixel απο το from.ae , έχω ξαναψωνισει απο εκεί στο παρελθόν και τα έστελναν με ems (δε σταματούσε τελωνείο) και ερχόταν ωραιότατα με ΕΛΤΑ. Απο οτι καταλαβαίνω, πλεον σταματάνε και τα ΕΛΤΑ στο τελωνείο?

 

 

Η EMS είναι η courier των ταχυδρομείων και εξυπηρετείται στην Ελλάδα, προφανώς από τα ΕΛΤΑ.

Στο τελευταίο τρίμηνο έχουν καταγραφεί περιστατικά που χρεώθηκαν έξοδα εκτελωνισμού και σε δέματα με EMS.

Link to comment
Share on other sites

EMS είναι η courier των ταχυδρομείων και εξυπηρετείται στην Ελλάδα, προφανώς από τα ΕΛΤΑ.

Στο τελευταίο τρίμηνο έχουν καταγραφεί περιστατικά που χρεώθηκαν έξοδα εκτελωνισμού και σε δέματα με EMS.

 

Το οποίο μεταφράζεται μπορεί ναι, μπορεί όχι, right

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

56e06f036d3773ecf05ea9c5ee88d5f3.jpg

Μετά από σχεδόν μήνα βγήκε και το δικό μου, ενημερωτικά.

 

Στάλθηκε από το 1+3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα φίλε μου. Από τι ημερομηνία ήταν μέσα το δέμα σου?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση αν μου στειλουν με dhl απο ebay ισπανιας η με αλλη κουριερ θα πληρωσω τελωνειο??ξερω οτι απο ευρωπη δεν πληρωνεις τελωνειο ...ισχυει και με κουριερ αυτο??

Αν ο πωλητής λέει ότι στέλνει από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης τότε όλα καλά.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Από τι ημερομηνία ήταν μέσα το δέμα σου?

Από 20/1/17. Έχω ανεβάσει και photo :p

 

Στάλθηκε από το 1+3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο σε χρέωσαν coxy13?

Από βδομάδα θα σου πω μόλις το παραλάβω,αμα με συμφέρει βέβαια! Το καλό από τη μία είναι ότι το είχα πάρει με έκπτωση και καλή τιμή από aliexpress 130€.ενα redmi note 4 3/32 είναι. Για να δούμε. Θα επανέλθω με νέα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω κι εγω την δικη μου ιστορια, παραγγελια 2 θηκες (back cover) κινητου απο Aliexpress μου στειλανε χαρτακι για παραδοση με χρεωση 3 ευρω. Φυσικα τα πληρωσα και τα παρελαβα.

Αξια θηκων 8 ευρω και εγραφε στο δεματακι οτι προκειται για θηκες.Συστημενο ηταν το δεματακι, αλλα συστημενα ή οχι. μου του φερναν ετσι στο σπιτι διχως εξτρα χρεωση.

Απο οτι βλεπω ειναι πως θα κατσει και που θα κατσει η "μπιλια".

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα σου πω μόλις το παραλάβω,αμα με συμφέρει βέβαια! Το καλό από τη μία είναι ότι το είχα πάρει με έκπτωση και καλή τιμή από aliexpress 130€.ενα redmi note 4 3/32 είναι. Για να δούμε. Θα επανέλθω με νέα.

 

Και εγώ περιμένω τη λυπητερή επίσης.... Αν αρνηθώ να παραλάβω, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα σου πω μόλις το παραλάβω,αμα με συμφέρει βέβαια! Το καλό από τη μία είναι ότι το είχα πάρει με έκπτωση και καλή τιμή από aliexpress 130€.ενα redmi note 4 3/32 είναι. Για να δούμε. Θα επανέλθω με νέα.

 

Και εγώ περιμένω τη λυπητερή επίσης.... Αν αρνηθώ να παραλάβω, τι γίνεται?

 

Αν αρνηθείς να παραλάβεις επιστρέφει στον πωλητή. Μπορείς εφόσον είναι συνεννοήσιμοι από το κατάστημα που αγόρασες να πάρεις refund και να μην παραλάβεις το δέμα φυσικά. Εμένα μου μπήκε ένα Xiaomi Mi5s πριν από περίπου 10 μέρες και έπειτα από συνεννόηση που είχα με το κατάστημα που το αγόρασα θα αρνηθώ να το παραλάβω και θα μου κάνουνε refund.

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα θα σου πω μόλις το παραλάβω,αμα με συμφέρει βέβαια! Το καλό από τη μία είναι ότι το είχα πάρει με έκπτωση και καλή τιμή από aliexpress 130€.ενα redmi note 4 3/32 είναι. Για να δούμε. Θα επανέλθω με νέα.

 

Και εγώ περιμένω τη λυπητερή επίσης.... Αν αρνηθώ να παραλάβω, τι γίνεται?

 

Και υπάρχει και η άλλη πιθανή εκδοχή, να μη το δεχτεί ο πωλητής και να μη σου δώσει τα λεφτά.

Εξάλλου δεν είναι δικό του πρόβλημα το αν θα εκτελωνιστεί ή όχι.

Όταν παραγγέλνει κάποιος πρέπει να το κάνει υπολογίζοντας και την χειρότερη εκδοχή.

Αν δεν είναι κάποιος έτοιμος να ρισκάρει κάποια πράγματα, δε θα πρέπει να παραγγέλνει καθόλου από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει συνεννόηση με το κατάστημα όταν βρίσκεται κολλημένο στο τελωνείο. Σε κάθε περίπτωση θέλει χρόνο. Μέχρι στιγμής δέχονται Geekbuying, banggood, ίσως gearbest, ΔΕΝ δέχεται fasttech.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...