Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγγραφή κάνει; Εγγραφή ομιλίας, ήχων κτλ;

 

Δοκίμασε το The Sound Recorder

 

Καλημερα. Χθες πηγα ξανα και στη νοκια κερ και εκει που αγορασα την συσκευη και μου ηπαν πως το θεμα με το καπακι ειναι κατασκευαστικο και πως βγαινει ευκολα σε ολα τα 630 και 625 για ευκολια. Τι να πω ρε παιδια εγω βγαζω το κινητο απο την τσεπη και αυτο ειναι ξεκουμπωτο. Οταν ζεσταινεται ξεκουμπωνει ακομα πιο ευκολα. Μεγαλο κατασκευαστικο φαουλ απο τη νοκια. Εχω το 620 και ειναι συμπαγες σαν πετρα και με το 630 φοβαμαι καθε φορα μη φυγει στο δρομο το μισο. Μονη λυση μια καλη θηκη που θα το κανει καπως συμπαγες. Κριμα γιατι αντικειμενικα ειναι πολυ καλη συσκευη σε δυνατοτητες και με τα 8.1 εχουν διορθωθει πολλα. Λιγη προσοχη στην ποιοτητα επρεπε να διξει η νοκια.

 

Καμία σχέση. Δεν είναι καθόλου εύκολο να βγει το καπάκι, και σίγουρα όχι τόσο ώστε να φοβάσαι να το βγάλεις από την τσέπη σου. Απλά δεν θέλουν να στο αλλάξουν και σου είπανε παραμυθάκια. Ανάγκασέ τους να δοκιμάσουν άλλη συσκευή εκεί, στο κατάστημα, και αν σε πείσουν πως το καπάκι βγαίνει το ίδιο εύκολα με το δικό σου, θα βάλω σκουλαρίκι στην μύτη.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

εχθές αγόρασα το 630 για τη γυναίκα μου, πρώτη φορά σε windows εχω μερικές ερωτήσεις

1) το δίκτυο μπορεί να είναι μόνο 2g kai 3g? αυτόματο δεν έχει?

2) στη μπάρα ειδοποίησης δε μπορώ να βάλω ενεργοποίηση απενεργοποίηση δεδομένων?

3) στο here maps οταν πω να κάνω λήψη χάρτη μου λέει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η βιβλιοθήκη χαρτών , ενεργοποίησε το wifi (ενεργό είναι)και απενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης( είναι). το απεγκαταστησα και το ξαναπέρασα αλλά πάλι το ίδιο. Έτσι δε μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες

4) εγκατέστησα την εφαρμογή ZEDGE αλλά μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί στους servers ενω από το νοτε μου μπαίνει κανονικά

5) αγαπημένες επαφές όπως στο ανδροιντ δε μπορω να κάνω που να τις βρίσκω αμέσως?

 

Γενικά πάντως μου άρεσε το κινητό και κυρίως το λειτουργικό

ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια, ευχαριστώ

Edited by lemo13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

εχθές αγόρασα το 630 για τη γυναίκα μου, πρώτη φορά σε windows εχω μερικές ερωτήσεις

1) το δίκτυο μπορεί να είναι μόνο 2g kai 3g? αυτόματο δεν έχει?

2) στη μπάρα ειδοποίησης δε μπορώ να βάλω ενεργοποίηση απενεργοποίηση δεδομένων?

3) στο here maps οταν πω να κάνω λήψη χάρτη μου λέει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η βιβλιοθήκη χαρτών , ενεργοποίησε το wifi (ενεργό είναι)και απενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης( είναι). το απεγκαταστησα και το ξαναπέρασα αλλά πάλι το ίδιο. Έτσι δε μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες

4) εγκατέστησα την εφαρμογή ZEDGE αλλά μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί στους servers ενω από το νοτε μου μπαίνει κανονικά

Γενικά πάντως μου άρεσε το κινητο και κυρίως το λειτουργικό

ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια, ευχαριστώ

 

Καλημέρα!

1) στις ρυθμίσεις της SIM για το δίκτυο ορίζουμε την μέγιστη ταχύτητα. Πχ ορίζουμε 3G αλλά εννοείται πως σε περιοχές που δεν πιάνει 3G αυτόματα η συσκευή μας θα λειτουργεί σε 2G.

2) στην μπάρα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η δυνατότητα να προσθέσουμε συντόμευση για τα δεδομένα. Θα προστεθεί σε μελλοντική αναβάθμιση.

3) για τους χάρτες πάμε ρυθμίσεις->εφαρμογές (swipe δεξιά)->χάρτες και επιλέγουμε λήψη χαρτών. Πατάμε το + για να προσθέσουμε τον χάρτη που θέλουμε!

4) δοκίμασε να κάνεις μια απεγκατάσταση και να την ξαναπεράσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

για τους χαρτες αυτο κανω αλλα μου λεει επ ακριβώς δεν ειναι δυνατή η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη χαρτών ζυτη τη στιγμή. Βεβαιωθείτε οτι η λειτουργία πτήσης ειναι απενεργοποιημένη , ελέγξτε τη σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας η wifi και δοκιμάστε μετά

Επίσης αγαπημένα στις επαφές πως δημιουργώ?

υπάρχει τρόπος να κλειδώσω τις φωτογραφίες?

υπαρχει τρόπος του ondedrive να μου ζητάει 4-ψήφιο κωδικό κάθε φορά που μπαίνω όπως το dropbox ? για να μη κάνω συνέχεια αποσύνδεση

Edited by lemo13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

εχθές αγόρασα το 630 για τη γυναίκα μου, πρώτη φορά σε windows εχω μερικές ερωτήσεις

1) το δίκτυο μπορεί να είναι μόνο 2g kai 3g? αυτόματο δεν έχει?

2) στη μπάρα ειδοποίησης δε μπορώ να βάλω ενεργοποίηση απενεργοποίηση δεδομένων?

3) στο here maps οταν πω να κάνω λήψη χάρτη μου λέει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η βιβλιοθήκη χαρτών , ενεργοποίησε το wifi (ενεργό είναι)και απενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης( είναι). το απεγκαταστησα και το ξαναπέρασα αλλά πάλι το ίδιο. Έτσι δε μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες

4) εγκατέστησα την εφαρμογή ZEDGE αλλά μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί στους servers ενω από το νοτε μου μπαίνει κανονικά

5) αγαπημένες επαφές όπως στο ανδροιντ δε μπορω να κάνω που να τις βρίσκω αμέσως?

 

Γενικά πάντως μου άρεσε το κινητό και κυρίως το λειτουργικό

ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια, ευχαριστώ

 

1. Όταν επιλέξεις 3G συνδέεται αυτόματα στο καλύτερο δυνατό δίκτυο. Η+, H αλλιώς αν δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή θα δουλεύει σε 2άρι.

2. Όχι ακόμα. Πιστεύω θα είναι ένα από αυτά που θα προστεθούν στην επόμενη αναβάθμιση. Προς το παρόν οι επιλογές είναι bluetooth, VPN, WiFi, Κάμερα, Κλείδωμα περιστροφής, Κοινή χρήση ίντερνετ, Λειτουργεία πτήσης, προβολή οθόνης, τοποθεσία και φωτεινότητα.

3. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Κατέβασα κανονικά Ελλάδα, Κύπρο, Μεγ. Βρετανία και Ιταλία χωρίς κανένα πρόβλημα. Κατέβασα και Ισπανία όσο σου γράφω. Μήπως υπάρχει κάποιο κλείδωμα αν το πήρες από παραεισαγωγή (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο); Να προτείνω μια επαναφορά εργοστασιακών και να το ξαναστήσεις.

4. Από τις πρώτες εφαρμογές που κατέβασα, λειτουργεί απρόσκοπτα. Και πάλι το μυαλό μου πάει σε κάποιο ίσως κλείδωμα (απλά υποθέτω).

5. Φυσικά. Έχω την δίκαρτη έκδοση που μπορείς να βάλεις ξεχωριστά σε κάθε κάρτα τις αγαπημένες σου επαφές σε ταχεία κλήση που αυτόματα καλεί με την sim που ανάθεσες. Πατάς το τηλέφωνο> ταχεία κλήση και προσθέτεις όσες θέλεις. Φυσικά μπορείς να βάλεις όποια θέλεις και στην αρχική οθόνη, πατώντας "καρφίτσωμα" από τις επαφές.

 

Για να κλειδώσεις τις φωτογραφίες, κατέβασε κάποια εφαρμογή (ενδεικτικά: Best Secret Folder ή το myPrivate Safe).

 

Το OneDrive όταν κάνεις είσοδο, δεν χρειάζεται να ξαναβάλεις κωδικό- συνδέεται αυτόματα. Ακόμα και αν κάνεις επανεκκίνηση. Όπως το και το Skype.

Edited by ozon74
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Απο γερμανό το πήρα γιατι είχα δωρο επιταγές , είναι branded cosmote . Μήπως παίζει τίποτα για αυτό δεν μπορώ να τα κατεβασω?

 

Για το one drive θελω εγω να μου ζητάει κωδικό κάθε φορά που μπαίνω ενα 4-ψηφιο πχ όπως στο DROPBOX , γίνεται? όχι τα στοιχεία του λογαριασμού εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Απο γερμανό το πήρα γιατι είχα δωρο επιταγές , είναι branded cosmote . Μήπως παίζει τίποτα για αυτό δεν μπορώ να τα κατεβασω?

 

Για το one drive θελω εγω να μου ζητάει κωδικό κάθε φορά που μπαίνω ενα 4-ψηφιο πχ όπως στο DROPBOX , γίνεται? όχι τα στοιχεία του λογαριασμού εννοώ

 

Αφού είναι από τον Γερμανό, πήγαινε το και άσε τους αυτούς να βγάλουν άκρη.

Και μην δεχτείς να στο επιστρέψουν αν δεν λύσουν το πρόβλημα (πιθανότατα ναι, είναι το κλείδωμα της Cosmote).

Για το OneDrive, δεν μπορείς να θέσεις κάποιον τετραψήφιο- το τηλέφωνο συνδέεται με το λογαριασμό σου και μένει συνδεδεμένο. Δουλεύει δλδ, όπως το Google Drive. Αν θες δοκίμασε κάποια εφαρμογή για dropbox, όπως το boxfiles ή κάποιο άλλο cloud (το BOX νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα).

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι από τον Γερμανό, πήγαινε το και άσε τους αυτούς να βγάλουν άκρη.

Και μην δεχτείς να στο επιστρέψουν αν δεν λύσουν το πρόβλημα (πιθανότατα ναι, είναι το κλείδωμα της Cosmote).

Για το OneDrive, δεν μπορείς να θέσεις κάποιον τετραψήφιο- το τηλέφωνο συνδέεται με το λογαριασμό σου και μένει συνδεδεμένο. Δουλεύει δλδ, όπως το Google Drive. Αν θες δοκίμασε κάποια εφαρμογή για dropbox, όπως το boxfiles ή κάποιο άλλο cloud (το BOX νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα).

 

να μη το κάνω debrading μονος μου?

η cortana για να εμφανιστει πρέπει να τα βάλω αγγλική γλώσσα ?

Link to comment
Share on other sites

να μη το κάνω debrading μονος μου?

η cortana για να εμφανιστει πρέπει να τα βάλω αγγλική γλώσσα ?

 

Αυτό, είναι δικό σου θέμα, αλλά δεν είναι σίγουρο αν πράγματι φταίει το κλείδωμα (πιθανότατα ναι, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα).

Εφ΄όσον μπορείς να το κάνεις, καλύτερα κάνε unbrand μόλις σιγουρευτείς γι αυτό.

Για την Cortana, ναι θέλει αλλαγή γλώσσας ΚΑΙ περιοχής...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μπορεί να μπει ένας ήχος στη μια σιμ και κάποιος άλλος στην άλλη? Για να γνωρίζεις σε ποια σε καλούν χωρίς να κοιτάξεις.

 

Να υποθέσω δεν γίνεται, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

εχθές αγόρασα το 630 για τη γυναίκα μου, πρώτη φορά σε windows εχω μερικές ερωτήσεις

1) το δίκτυο μπορεί να είναι μόνο 2g kai 3g? αυτόματο δεν έχει?

2) στη μπάρα ειδοποίησης δε μπορώ να βάλω ενεργοποίηση απενεργοποίηση δεδομένων?

3) στο here maps οταν πω να κάνω λήψη χάρτη μου λέει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η βιβλιοθήκη χαρτών , ενεργοποίησε το wifi (ενεργό είναι)και απενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης( είναι). το απεγκαταστησα και το ξαναπέρασα αλλά πάλι το ίδιο. Έτσι δε μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες

4) εγκατέστησα την εφαρμογή ZEDGE αλλά μου λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί στους servers ενω από το νοτε μου μπαίνει κανονικά

5) αγαπημένες επαφές όπως στο ανδροιντ δε μπορω να κάνω που να τις βρίσκω αμέσως?

 

Γενικά πάντως μου άρεσε το κινητό και κυρίως το λειτουργικό

ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια, ευχαριστώ

 

για το Νο2 βολεύει πολύ το shortcut στην κεντρική οθόνη: http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/data-connection-shortcut/ac4bbaf4-d669-46a9-94ec-0cef3a3a5ed2

 

επίσης πολλά από αυτά που αναφέρεις μοιάζουν με περιορισμούς στο δίκτυο.. μήπως είχες μπει από κάποιο router που είχε περιορισμούς?

δοκίμασε αν θες και από κάποιο άλλο wifi ..

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Οχι από το σπίτι μου προσπαθώ να μπω. Με το νοτε μου στο zedge μπαίνω κανονικά , επειδή το σκέφτηκα και γω και το δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δεν γίνεται, σωστά?

 

Από το τηλέφωνο όχι. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή.

Μπορείς πάντως να αναθέσεις ringtone της επιλογής σου σε κάθε μία επαφή χωριστά.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

εχθές αγόρασα το 630 για τη γυναίκα μου, πρώτη φορά σε windows εχω μερικές ερωτήσεις

3) στο here maps οταν πω να κάνω λήψη χάρτη μου λέει οτι δεν ειναι διαθέσιμη η βιβλιοθήκη χαρτών , ενεργοποίησε το wifi (ενεργό είναι)και απενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης( είναι). το απεγκαταστησα και το ξαναπέρασα αλλά πάλι το ίδιο. Έτσι δε μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες

ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια, ευχαριστώ

 

Καλημέρα , έχεις τη sim μέσα ??

και εμενα μου το εβγαζέ αυτο το μνμ μόλις εβαλα sim τους κατέβασε κανονικά (μπορει να ήταν και τυχαιο)

keep on trying :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται η μεταφορά μηνυμάτων και υπενθυμίσεις από το ημερολόγιο ενός nokia x3-02 στο nokia lumia 630;
Link to comment
Share on other sites

γορίλα και βλακείες !!!!

μολις εσπασε η οθόνη στο 630 :( :(

γνωρίζει κανείς κόστος ??

ρε διάολε το 920 και το 925 έχουν φάει τις τουμπες τις αρκούδας και ουτε γρατζουνιά... και αυτό με το 1ο διαλύθηκε η οθόνη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανά 80ρι στην καλύτερη περίπτωση! Αλλιώς μετά θα βρεις φθηνότερο στο ebay.

Πάντως το gorilla glass θεωρείται αντιχαρακτικό και όχι ότι δεν σπάει! Όπως και να έχει είναι ****** να τυχαίνει, πόσο μάλλον σε καινούρια συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Nokia care πατησίων !!! 67 ευρω τελική τιμή !!!(παίζει καμοια εκπτωσή σαν μέλος του Myphone??)

βρήκα και στο ebay αλλα καλύτερα να το αλλάξω εκεί για να έχω και την εγγυήση (10 ημέρων είναι ρε γμτ...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το πρόβλημα μου με το κατέβασμα των χαρτών αλλά και με άλλες εφαρμογές δεν έχει λυθεί ακόμα. Σήμερα το πήγα στον Γερμανό, το συνδεσε στο wifi είδε ότι όντως δε κατέβαιναν, φυσικά δεν ήξερε γιατί. Πήρε στην νοκια και του είπαν θέλει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Το έκανα τώρα αλλά και πάλι δεν.
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα

αγόρασα ένα με διπλή σιμ για την σύζυγο

εδω και 3 μέρες εχω δοκιμάσει κάθε προτεινόμενο τρόπο για να περάσω κάποια βιντεο στο τηλέφωνο, μερικά επεισόδια πεπα γουρουνιτσα,

το μόνο που κατάφερα είναι μια τρύπα στο νερό.

μόνο μέσο onedrive κατάφερα να μεταφέρω βιντεο αλλά έτσι δεν τα αναγνωρίζει για αναπαραγωγή.

δεν μπορώ να διαχειριστώ το τηλέφωνό και την κάρτα του σαν εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο,

μου βγάζει σφάλμα κατά την αντιγραφή επικόλληση "σταμάτησε να αποκρίνεται".

με το πρόγραμμα windows phone κατά τι στιγμή που έπρεπε να τελειώσει η αντιγραφή

μου πετάει μήνυμα οτι δεν κατάφερε να γίνει λόγο κάποιου σφάλματος.

δεν ξέρω προς τα που να ψαχτω!

σκεύτηκα για ελαττωματική κάρτα μνήμης αλλά ούτε στη συσκευή μπορώ να μεταφέρω βιντεο, άλλα αρχεία δε δοκίμασα.

μήπως στα windows phone υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που δεν έχω υπόψιν μου;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε οταν κάνεις copy απο το pc στο κινητο να μην κλειδώνει ..(βαλε το Lock στα 30 λεπτά)

ή βάλε την sd με ενα adaptoraki στο Pc Και κάνε τη δουλεία σου ;)

 

 

Nokia care πατησίων !!! 67 ευρω τελική τιμή !!!(παίζει καμοια εκπτωσή σαν μέλος του Myphone??)

βρήκα και στο ebay αλλα καλύτερα να το αλλάξω εκεί για να έχω και την εγγυήση (10 ημέρων είναι ρε γμτ...)

 

super ο τύπος στη πατησιών !!

σαν καινούργιο το τηλ γρήγορα και ομορφα ;)

Edited by lepes
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε οταν κάνεις copy απο το pc στο κινητο να μην κλειδώνει ..(βαλε το Lock στα 30 λεπτά)

ή βάλε την sd με ενα adaptoraki στο Pc Και κάνε τη δουλεία σου ;)

 

είναι κάτι που έχει τύχει ή είναι μια ιδέα?

άρχισα να τα παίρνω με το τηλέφωνο.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...