Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκζάκτλυ.... :lol:

 

 

Μου ήρθε στο μέιλ.

Γενικά, μου έρχονται πολλα τέτοια κουπόνια.

 

(κάποια ψυχή εδω μέσα, ψαχνοταν για Xiaomi).

 

Όσο για την αλλαγή κινητού, οταν θα βγει το δωδεκαπυρηνο του Φουτιρολαπά ινδού του ποστ 22980, έχουμε λίγο καιρό ακόμη... :p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ UPDATE ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΜΙUI....

ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ :p...

ΦΛΑΣΆΡΕΙ ΔΙΚΌ ΤΗΣ TWRP

 

 

ΑΝ ΤΩΡΑ, ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ...ΘΑ ΦΤΑΙΩ??

Ξεκίνησα να κανω πορτ τη νεα μιυι. Μολις την εστησα και πηγα την περασω με καθαρή, μου τραβαει ενα fc στην αρχή, στον mi account και πεφτει σε loop.

Με τα πολλά, το φτιάχνω...

Και σήμερα που ετοιμασα το upload, δοκιμαζω gps...ΓΙΟΚ

Κατεστραμενα αρχεια NVRAM...

δλδ............ τι να πω...

 

Το source ηταν προβληματικο..

ΔΛΔ, ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΧΙΑΟΜΙ, ΤΙ ΠΙΝΟΥΝ??

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΞΗΓΗΤΕς ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙς ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ..

ΕΦΑΓΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ...

:angry:

 

Κατω κάτω χαμηλά... :lol:

https://xiaomi.eu/community/threads/6-11-3.35941/page-9

Έχει κι άλλο..

https://xiaomi.eu/community/threads/6-11-3.35941/page-10

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://s17.postimg.org/gkjn5xbf3/IMG_20161108_005738.jpg http://s17.postimg.org/4hebid0cv/IMG_20161108_005821.jpg

 

Διαγράψτε τα. Από σχόλια, διαβάζω ότι το voice input (π.χ. σε google now), γυρίζει σε αυτή την εφαρμογή. Γενικά, υπάρχει ένα ¨σκοτάδι¨γύρω από αυτά τα 2.!!

Έχει ενημερωθεί το λινκ εγκατάστασης.

 

 

Σχόλια, κατα γενική ομολογία, η συγκεκριμένη έκδοση είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη σε θέματα σταθερότητας και μπαταρίας

Επίσης, η έκδοση αυτή, είναι ¨πειραγμένη¨κι από μένα οπότε, σίγουρα είναι πιο γρηγορη και πιο σταθερή. Εδώ και 2 μέρες που την έχω, η ρομ παει πολύ καλα..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hartec.miuitweaks8

μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μαζί με το xmiui. Αρκεί να μην επικαλύπτει το ένα τις εντολές του άλλου.

Η ανωτέρω έκδοση είναι προσφατα αναβαθμισμένη και δίνει πολλά καλά και ωραία πραγματακια. Ακόμη και η φρι

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρέα θα ήθελα μια γνώμη για αυτο το κινητό (coolpad f1) έχουν περάσει αρκετά τηλ απο τα χέρια μου αλλα τελευταία πείρα ενα leagoo z5 το οποίο ήθελα άπυρες φορες να το σπάσω απο τα αρνητικά του πχ εχανε το wi-fi, ανταπόκριση αφής ,αλλο πατούσες αλλο εκτελούσε ειδικά στα μηνύματα ,κάμερα άθλια ,μπαταρία 2 φορές την μέρα φόρτιση με μέτρια χρίση ,μικρόφωνο δεν σε άκουγαν και μπλα μπλα μπλα .... και λεω τωρα μετά την πίκρα αυτή να ξανά πάρω κινέζικο? διαβάζω καλα λόγια εδω μέσα για το κινητό αλλα πραγματικά αξίζει ? ειμαι στο να πάρω αυτο η ενα galaxy grand prime μιας και οικονομικά δεν με παίρνει για κατι αλλο και τα δυο απο ιδιώτη απλα το grand βλέπω υστερεί λιγο στα χαρακτηριστικά αλλα εχει εγγύηση το coolpad μου το δίνουν σκέτη συσκευή ,συγνώμη αν σας κούρασα
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μπάντα Β20 για 4G, περίμενε μήπως βγει Special Edition και γι αυτό, αλλιώς δεν λέει. Καθόλου future-proof.

 

Nαι.Για το ιδιο λογο δεν λεει και το redmi 4 pro που βγηκε αυτη την εβδομαδα,ενω σαν τιμη και specs ειναι το value 4 money της δεκαετιας!

4g απο wind γιοκ,οπως και απο αλλους παροχους που χρησιμοποιουν στην επαρχια 800mhz εκτος κι αν βγει η special εκδοση οπως με το Note 3 pro

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρέα θα ήθελα μια γνώμη για αυτο το κινητό (coolpad f1) έχουν περάσει αρκετά τηλ απο τα χέρια μου αλλα τελευταία πείρα ενα leagoo z5 το οποίο ήθελα άπυρες φορες να το σπάσω απο τα αρνητικά του πχ εχανε το wi-fi, ανταπόκριση αφής ,αλλο πατούσες αλλο εκτελούσε ειδικά στα μηνύματα ,κάμερα άθλια ,μπαταρία 2 φορές την μέρα φόρτιση με μέτρια χρίση ,μικρόφωνο δεν σε άκουγαν και μπλα μπλα μπλα .... και λεω τωρα μετά την πίκρα αυτή να ξανά πάρω κινέζικο? διαβάζω καλα λόγια εδω μέσα για το κινητό αλλα πραγματικά αξίζει ? ειμαι στο να πάρω αυτο η ενα galaxy grand prime μιας και οικονομικά δεν με παίρνει για κατι αλλο και τα δυο απο ιδιώτη απλα το grand βλέπω υστερεί λιγο στα χαρακτηριστικά αλλα εχει εγγύηση το coolpad μου το δίνουν σκέτη συσκευή ,συγνώμη αν σας κούρασα

Αν το Coolpad είναι σε καλή κατάσταση και το βρίσκεται μέχρι 60-70 ευρώ το παίρνεις, παραπάνω πλέον δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..εστω οτι εχεις περασμενη μια οποιαδηποτε ρομ, η οποια αρχιζει μετα απο αρκετο καιρο να σου δημιουργει προβληματα και κολληματα..εσυ θες να περασεις την ιδια αλλα δε θες να κανεις καθαρη εγκατασταση και να μπεις απ την αρχη στη διαδικασια στησιματος του τηλ..υπαρχει διαδικασια εγκαταστασης ωστε να περαστει απ την αρχη η ρομ και να μεινουν μεσα ολες οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις σου??
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστή λύση,

παιρνεις με τιτανιουμ, μπακαπ ολες τις εφαρμογες σου, περνας τη νεα ρομ καθαρη, αποσυμπιεζεις τις εφαρμογες ξανα, με το τιτανιουμ στη νεα ρομ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αυτη την απαντηση φοβομουν..χαχα....οκ...σ ευχαριστω για αλλη μια φορα...jpower κατι ασχετο με αυτο που ρωτησα πριν...μεσα στις ρομ που φτιαχνεις δε θα μπορουσες να προσαρμοσεις κανα πατσακι ωστε να παιρνει otg εστω με εξωτερικη τροφοδοσια??ξερω οτι ισως να μην αφηνει ο κερνελ...αλλα λεω, μηπως.....
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-Max-2-X820-5-7inch-2K-Screen-Android-6-0-OS-4GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-64-Bit-Qualcomm-Snapdragon-820-Quad-Core-21MP-Touch-ID-Type-C-Fast-Charge---Gold-366004.html

 

LeTV LeEco Le Max 2 X822 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4GB 32GB Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core 21MP Touch ID Type-C Fast Charge - Rose Gold

202 ευρω

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-Max-2-X820-5-7inch-2K-Screen-Android-6-0-OS-4GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-64-Bit-Qualcomm-Snapdragon-820-Quad-Core-21MP-Touch-ID-Type-C-Fast-Charge---Gold-366004.html

 

LeTV LeEco Le Max 2 X822 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4GB 32GB Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core 21MP Touch ID Type-C Fast Charge - Rose Gold

202 ευρω

 

Καλό και τίμιο για τα λεφτά του αλλά 5,7 ρε φίλε ? γκουμούτσα τουλάχιστον !

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..εστω οτι εχεις περασμενη μια οποιαδηποτε ρομ, η οποια αρχιζει μετα απο αρκετο καιρο να σου δημιουργει προβληματα και κολληματα..εσυ θες να περασεις την ιδια αλλα δε θες να κανεις καθαρη εγκατασταση και να μπεις απ την αρχη στη διαδικασια στησιματος του τηλ..υπαρχει διαδικασια εγκαταστασης ωστε να περαστει απ την αρχη η ρομ και να μεινουν μεσα ολες οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις σου??

Πάντα μπορείς να δοκιμάσεις καταρχάς ένα Wipe cache και dalvik.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..εστω οτι εχεις περασμενη μια οποιαδηποτε ρομ, η οποια αρχιζει μετα απο αρκετο καιρο να σου δημιουργει προβληματα και κολληματα..εσυ θες να περασεις την ιδια αλλα δε θες να κανεις καθαρη εγκατασταση και να μπεις απ την αρχη στη διαδικασια στησιματος του τηλ..υπαρχει διαδικασια εγκαταστασης ωστε να περαστει απ την αρχη η ρομ και να μεινουν μεσα ολες οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις σου??

 

dirty flash με wipe cache/dalvik μονο.Υποψη οτι αν τα gapps δεν ηταν ενσωματωμενα στην rom ισως σου βγαλει errors στα google play services μετα.Επισης θα χρειαστει και επαναφλασαρισμα οσων εξτρα zips ειχε η rom,οπως a310 patch και xposed zip

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη την απαντηση φοβομουν..χαχα....οκ...σ ευχαριστω για αλλη μια φορα...jpower κατι ασχετο με αυτο που ρωτησα πριν...μεσα στις ρομ που φτιαχνεις δε θα μπορουσες να προσαρμοσεις κανα πατσακι ωστε να παιρνει otg εστω με εξωτερικη τροφοδοσια??ξερω οτι ισως να μην αφηνει ο κερνελ...αλλα λεω, μηπως.....

 

δεν εχει σχεση το kernel.ειναι θεμα hardware

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει δρόμο ακόμα η Xiaomi!! Αλλά τουλάχιστον δείχνει σημάδια σταθερής βελτίωσης!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-Max-2-X820-5-7inch-2K-Screen-Android-6-0-OS-4GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-64-Bit-Qualcomm-Snapdragon-820-Quad-Core-21MP-Touch-ID-Type-C-Fast-Charge---Gold-366004.html

 

LeTV LeEco Le Max 2 X822 5.7inch 2K Screen Android 6.0 OS 4GB 32GB Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core 21MP Touch ID Type-C Fast Charge - Rose Gold

202 ευρω

 

τα αρνητικα του ομως ειναι αρκετα σημαντικα..

- δεν εχει εισοδο ακουστικων

- δεν εχει ραδιο

- δεν παιρνει sd

- η καμερα του αν και 21mp ειναι εντελως γτπ

- δεν αλλαζει η μπαταρια

- 3100mah μπαταρια παρολο το θηριωδες μεγεθος

- λογω 2k οθονης + 5.7 iντσων η μπαταρια θα φτανει για μεχρι να πας στο μπανιο

- προβληματικο fingerprint scanner

 

Αν δεν υπηρχαν τα παραπανω τοτε ναι θα ηταν το vfm του αιωνα!

 

http://www.gsmarena.com/leeco_le_max_2-8051.php

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

τα αρνητικα του ομως ειναι αρκετα σημαντικα..

- δεν εχει εισοδο ακουστικων

- δεν εχει ραδιο

- δεν παιρνει sd

- η καμερα του αν και 21mp ειναι εντελως γτπ

- δεν αλλαζει η μπαταρια

- 3100mah μπαταρια παρολο το θηριωδες μεγεθος

- λογω 2k οθονης + 5.7 iντσων η μπαταρια θα φτανει για μεχρι να πας στο μπανιο

- προβληματικο fingerprint scanner

 

Αν δεν υπηρχαν τα παραπανω τοτε ναι θα ηταν το vfm του αιωνα!

 

http://www.gsmarena.com/leeco_le_max_2-8051.php

 

+1

τα πιο βασικα ειναι η μικρη μπαταρια και οτι δεν παιρνει sd

 

@jpower την 6.11.3 την κατεβασα 6/11 το βραδυ (δεν την εβαλα ακομα), αλλαξες τιποτα απο τοτε στην ρομ? χρειαζεται να την ξανακατεβασω?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

+1

τα πιο βασικα ειναι η μικρη μπαταρια και οτι δεν παιρνει sd

 

@jpower την 6.11.3 την κατεβασα 6/11 το βραδυ (δεν την εβαλα ακομα), αλλαξες τιποτα απο τοτε στην ρομ? χρειαζεται να την ξανακατεβασω?

 

Ναι, διόρθωσα κάτι.

Ξανακατεβασε την

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://s17.postimg.org/gkjn5xbf3/IMG_20161108_005738.jpg http://s17.postimg.org/4hebid0cv/IMG_20161108_005821.jpg

 

Διαγράψτε τα. Από σχόλια, διαβάζω ότι το voice input (π.χ. σε google now), γυρίζει σε αυτή την εφαρμογή. Γενικά, υπάρχει ένα ¨σκοτάδι¨γύρω από αυτά τα 2.!!

Έχει ενημερωθεί το λινκ εγκατάστασης.

Σόρι για την "άσχετη" ερώτηση, αλλά πως τα σβήνουμε;

 

Ναι, διόρθωσα κάτι.

Ξανακατεβασε την

Έχει διορθωθεί κάτι πέρα από το παραπάνω;

 

ΥΓ Εγώ έβαλα χθες την αρχική και φαίνεται πολύ ωραία. Ευχαριστούμε JP!

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Σόρι για την "άσχετη" ερώτηση, αλλά πως τα σβήνουμε;

 

Έχει διορθωθεί κάτι πέρα από το παραπάνω;

 

ΥΓ Εγώ έβαλα χθες την αρχική και φαίνεται πολύ ωραία. Ευχαριστούμε JP!

 

Με delete..

Με τον fx Explorer πας στη διαδρομή που βλέπεις. Πατάς το λουκέτο για να αποκτήσεις δικαιώματα rw στο σύστημα, παρατεταμένο πάτημα στο αρχείο και επιλέγεις Delete.

 

.

Δοκίμασε αν βλέπεις δορυφορους.

Αν ναι, είσαι οκ...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το κατάφερα. Χρειάστηκε ένα Reboot για να αποκτήσω πρόσβαση στο Root, γιατί αρχικά ο FX κολλούσε.

Μετέφερα τα δυο αρχεία PersonalAssistant κάπου αλλού, έκανα πάλι Reboot και το GPS test κάνει (την περισσότερη ώρα) 3D fix από το μπαλκόνι μου. Άρα είμαι οκ;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Το απολο το ειχα δει κι εγω αλλα δεν το εχω τσεκαρει απο κοντα...οσον αφορα το letv διαφωνω καθετα με τα αρνητικα σχολια των προλαλησαντων..το εχουν 2 φιλαρακια και μαλιστα τους ξεκλειδωσα εγω τα bootloader,τα ρουταρα,εβαλα twrp και αλλαξα ρομ...γι αυτο λεω σε προηγουμενο ποστ οτι σκεφτομουν σοβαρα να το παρω..εντυπωσεις τωρα...

1)Απιστευτα γρηγορο (εννοειται πιο γρηγορο απ το δικο μας coolpad)

2)η μπαταρια με αρκετη χρηση βγαζει αξιοπρεπεστατα 24ωρο (ετσι κι αλλιως και το coolpad καθε βραδυ το φορτιζω οση και να εχει)

3) η καμερα απιστευτη (παλι ενννοειται πιο καλη απ τη δικη μας)

4) non removable battery εχουν πλεον τα περισσοτερα οποτε αναγκαστικα εχουμε αλλαξει εποχη οσον αφορα τις μπαταριες

5) οσον αφορα καρτα μνημης δε δοκιμασα αλλα καπου ειχα διαβασει οτι επαιρνε tf card στο ενα slot σιμ (δε ξερω αν ισχυει) αλλα αν παρεις 32 gb δε νομιζω οτι χρειαζεσαι sd

6) στα αρνητικα οτι δεν εχει πολλες ρομ δυστυχως

7) πολυ γρηγορη φορτιση και μεταφορα δεδομενων καθως και ψηφιακος ηχος στα ακουστικα (αλλο επιπεδο).

8)το fingerprint πολυ γρηγορη αποκριση και χωρις προβληματα

 

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι coolpad και letv ειναι πλεον μια εταιρεια

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Το κατάφερα. Χρειάστηκε ένα Reboot για να αποκτήσω πρόσβαση στο Root, γιατί αρχικά ο FX κολλούσε.

Μετέφερα τα δυο αρχεία PersonalAssistant κάπου αλλού, έκανα πάλι Reboot και το GPS test κάνει (την περισσότερη ώρα) 3D fix από το μπαλκόνι μου. Άρα είμαι οκ;

 

Άρχοντας :)

 

Η καθυστέρηση με το ρουτ, έχει να κάνει με το γεγονός ότι θέλει Update απο το μαγαζί.

Έχει βγάλει καρτέλα για ρουτ αλλά αυτή έχει επικαλυφθει από άλλο παράθυρο για αυτό και νομίζεις ότι κολλάει. Στην πραγματικότητα, στο background, κάνει countdown. Τεσπα, εισαι οκ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...