Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια ερώτηση: Είμαι με CM 12.1 και εδώ και λίγο καιρό, το τηλέφωνο κάνει Force Close στο 40% της μπαταρίας ανεξαρτήτου χρήσης. Με το που το βάζω να φορτίσει μου δείχνει ότι ξεκινάει να φορτίζει από 0%. Έχει γίνει calibrate. Αρχίζει να με αποχαιρετά η μπαταρία? Ή να δοκιμάσω καμιά αλλαγή rom?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ωραία, θα δοκιμάσω κι εγώ βα βεβαιωθω ότι βλέπει κάρτες και θα φτιάξω ένα ζιπακι κομπλέ χωρίς πολλά φλασαρίσματα. Θα ενσωματωθουν ορισμένα πραγματάκια (dolby digital plus αντι του audiofx) και θα "επισκευασθουν" τα χρώματα λεντ, εφόσον δεν παίζουν...

Επίσης, εφόσον υπάρχει αυτό το workaround με το AirPlane on off, θα ενσωματωθεί η εφαρμογή macrodroid καθώς και σκριπτ που θα φτιάξω ώστε να κάνει την εν λόγω λειτουργία σε κάθε εκκίνηση

Για να μπορούν να την περάσουν όλοι, εύκολα.

 

**και κάτι, ίσως, οφφ τοπικ

 

http://irisbuddies.blogspot.com/2016/06/fix-ac3-dts-mts-audio-format-not.html?m=1

 

***

 

Διεγραψες ποστ σου.. Υπάρχει θέμα?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

για την νεα cm13 r46 : Βασικα τα data με ενδιεφεραν μονο αν δουλευουν καλυτερα απο την rr.

 

Οντως υπαρχει βελτιωση.Πλεον περναει απο μονο του σε data μολις απομακρυνθεις απο το wifi σου,κατι που η rr δεν καταφερνε.Η μεταβαση δηλαδη απο wifi σε data και απο data σε wifi γινεται κανονικα και αυτοματα οπως πρεπει.

 

Οταν ομως κανεις reboot το τηλ,για να ξαναδουλεψουν τα data πρεπει να κανεις μια φορα on off το airplane mode.Επειτα εφοσoν δεν κανεις παλι reboot τα data δουλευουν οπως πρεπει.

 

Νομιζω οτι μπορω να ζησω με αυτο.Ετσι κι αλλιως αφου την στησω την rom μετα κανω σπανια reboot.Επισης μπορω να φτιαξω ενα script στο tasker να κανει αυτοματα ενα airplane mode on/off μετα απο reboot.

 

3g only δεν σε αφηνει παλι να επιλεξεις αλλα νομιζω οτι πλεον εχουν φτιαξει το 3g preferred να δουλευει καλυτερα και να μην σε πεταει σε 2g με το παραμικρο (ελπιζω)

 

Αυτα,για μενα αυτο ηταν το σημαντικοτερο,να δουλευουν τα data σε cm13,οποτε θα την στησω και βλεπουμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Διεγραψες ποστ σου.. Υπάρχει θέμα?

 

Ξεχαστηκα και εκανα τα τεστ με μια sim οποτε το διεγραψα για να τα ξανακανω με 2.Τα ιδια αποτελεσματα,το ξαναπροσθεσα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πήγα πίσω σε cm12, είναι καλύτερα με data και sd πιστεύω. Κάποιο μειονέκτημα είχε σε σχέση με την RR MM αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ τώρα (πέρα από την παραμετροποίηση και το καλύτερο Recents της RR).
Link to comment
Share on other sites

για την νεα cm13 r46 : Βασικα τα data με ενδιεφεραν μονο αν δουλευουν καλυτερα απο την rr.

 

Οντως υπαρχει βελτιωση.Πλεον περναει απο μονο του σε data μολις απομακρυνθεις απο το wifi σου,κατι που η rr δεν καταφερνε.Η μεταβαση δηλαδη απο wifi σε data και απο data σε wifi γινεται κανονικα και αυτοματα οπως πρεπει.

 

Οταν ομως κανεις reboot το τηλ,για να ξαναδουλεψουν τα data πρεπει να κανεις μια φορα on off το airplane mode.Επειτα εφοσoν δεν κανεις παλι reboot τα data δουλευουν οπως πρεπει.

 

Νομιζω οτι μπορω να ζησω με αυτο.Ετσι κι αλλιως αφου την στησω την rom μετα κανω σπανια reboot.Επισης μπορω να φτιαξω ενα script στο tasker να κανει αυτοματα ενα airplane mode on/off μετα απο reboot.

 

3g only δεν σε αφηνει παλι να επιλεξεις αλλα νομιζω οτι πλεον εχουν φτιαξει το 3g preferred να δουλευει καλυτερα και να μην σε πεταει σε 2g με το παραμικρο (ελπιζω)

 

Αυτα,για μενα αυτο ηταν το σημαντικοτερο,να δουλευουν τα data σε cm13,οποτε θα την στησω και βλεπουμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξεχαστηκα και εκανα τα τεστ με μια sim οποτε το διεγραψα για να τα ξανακανω με 2.Τα ιδια αποτελεσματα,το ξαναπροσθεσα.

 

ωραια, οπότε η ρομ είναι καλή για καθημερινή χρηση.

ριξε μια ματιά για Bluetooth συνδεσιμοτητα και μεταφορά αρχειων, πρασινοκιτρινες γραμμες σε βιντεακια της εφαρμογης του FB, data σε 2η σιμ, cast screen

 

νομιζω το xposed είναι το: xposed-v83-sdk23-arm

 

 

Αν κι αυτά είναι οκ, θα έχουμε απλοαντ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ωραια, οπότε η ρομ είναι καλή για καθημερινή χρηση.

ριξε μια ματιά για Bluetooth συνδεσιμοτητα και μεταφορά αρχειων, πρασινοκιτρινες γραμμες σε βιντεακια της εφαρμογης του FB, data σε 2η σιμ, cast screen

 

νομιζω το xposed είναι το: xposed-v83-sdk23-arm

 

 

Αν κι αυτά είναι οκ, θα έχουμε απλοαντ

Δεν παιζει το GPS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει το GPS...

Αν δεν κάνω λάθος οι τελευταίες cm13 based δεν έχουν θέμα με το gps,η pac rom που έχω τώρα λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει το GPS...

 

δε νομιζω να έχει θέμα...

αν είχε θα το είχε δει ο αζουλις.

 

θα την περάσω και θα δω.. Αν δεν δουλευει, θα δοκμασω να το φτιαξω

 

εδιτ: το ζιπ είναι ετοιμο... Σήμερα θα δοκιμαστει και αν ολα πανε καλα, θα ανεβει..

 

Ας δει καποιος αν παίζουν 7 χρωματα στο λεντ..

 

Επίσης, ετομαζω και μια εκδοση της coolui της εργοστασιακής 4.4.069.P1.150904.8297W, καθαρισμένη από malware και cool reaper και με προσθήκη DOLBY DIGITAL PLUS, SNAP CAMERA HDR, Boat Browser, mobileuncletools και Titanium backup. Αυτά...

θα ανεβεί κι αυτή

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ωραια, οπότε η ρομ είναι καλή για καθημερινή χρηση.

ριξε μια ματιά για Bluetooth συνδεσιμοτητα και μεταφορά αρχειων, πρασινοκιτρινες γραμμες σε βιντεακια της εφαρμογης του FB, data σε 2η σιμ, cast screen

 

νομιζω το xposed είναι το: xposed-v83-sdk23-arm

 

 

Αν κι αυτά είναι οκ, θα έχουμε απλοαντ

 

ok θα τσεκαρω.Το xposed που μπαινει ειναι το v85 sdk23.

 

Tην εφαρμογη του fb δεν την χρησιμοποιω,μπαινω απο τον browser και αυτη τη στιγμη για να ανοιξω data στην 2η sim πρεπει να αγορασω πακετο data γιατι χρησιμοποιω μονο data απο την πρωτη sim,οποτε...Cast screen επισης δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω κατι τετοιο στην τηλεοραση μου.Το bluetooth δοκιμασα να στειλω κατι αρχεια σε ενα αλλο τηλ και τα στειλε.

 

το gps δεν το κοιταξα ακομα θα δοκιμασω σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

ok θα τσεκαρω.Το xposed που μπαινει ειναι το v85 sdk23.

 

Tην εφαρμογη του fb δεν την χρησιμοποιω,μπαινω απο τον browser και αυτη τη στιγμη για να ανοιξω data στην 2η sim πρεπει να αγορασω πακετο data γιατι χρησιμοποιω μονο data απο την πρωτη sim,οποτε...Cast screen επισης δεν μπορω να κανω γιατι δεν εχω κατι τετοιο στην τηλεοραση μου.Το bluetooth δοκιμασα να στειλω κατι αρχεια σε ενα αλλο τηλ και τα στειλε.

 

το gps δεν το κοιταξα ακομα θα δοκιμασω σε λιγο

 

 

http://dl-xda.xposed.info/framework/sdk23/arm/

 

 

σχετικά με την σιμ, βάλτες αναποδα. Δλδ, αυτη που έχει τα ΔΑΤΑ βαλτην στο σλοτ 2 και ανοιξε δεδομενα σε αυτό το καναλι.

αν δε βαριέσαι...

δες και για 7 χρωματα

Το cast, θα το δοκιμάσω εγω.

 

(η πλάκα είναι ότι έκανα το ζιπ χωρίς να το έχω δοκιμάσει ακόμη. δλδ, χωρίς να ξέρω αν βλέπει sim καρτες....

Ε, ρε και να φάω καμια φρίκη..... )

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αρχειο προσθηκών cm13

  1. Ενσωμάτωση Α310 patch
  2. Ενσωμάτωση βελτιωσης ηχου (/Data)
  3. Ενσωμάτωση Dolby Digital Plus αντί του Audio FX
  4. Προσθήκη GPS script για Ελλαδα
  5. Προσθήκη GPS Connected Service
  6. Προσθήκη Adaway
  7. Προσθήκη Macrodroid
  8. Προσθήκη Boat Browser
  9. Προσθήκη CoolMusic Player (από coolui 064)
  10. Προσθήκη Titanium backup
  11. Προσθήκη GPS test
  12. Προσθήκη mobileuncletools + Toolhero
  13. Προσθήκη Wakelock detector
  14. Προσθήκη Led Blinker Notifications
  15. Προσθήκη Fx Explorer
  16. Προσθήκη Snap Camera HDR
  17. Προσθήκη Xposed Installer

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160614/9ba6fbb134cd68b2b999572de33f0b3f.jpg με την pac rom μέσα στο σπίτι σε 30"

 

μιλαμε για την ιδια rom την cm13 r46?Ησουν σιγουρα σε device only mode?

 

Την αφησα 20 λεπτα να κανει fix με το gpsfix app και δεν εκανε με τιποτα,επισης κανενα gps test app δεν εβλεπε δορυφορους,που για να κανει fix πρεπει να βλεπει εστω πρωτα.

 

Εκανες καθαρο Install με wipe σε εσωτερικη και ολα?Η dirty και ειχαν μεινει τιποτα αρχεια απο την προηγουμενη?

 

Περιεργο μου φαινεται,προσπαθουσα μια ωρα.

 

 

edit:Α,για την pacrom μιλας?

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για την ιδια rom την cm13 r46?Ησουν σιγουρα σε device only mode?

 

Την αφησα 20 λεπτα να κανει fix με το gpsfix app και δεν εκανε με τιποτα,επισης κανενα gps test app δεν εβλεπε δορυφορους,που για να κανει fix πρεπει να βλεπει εστω πρωτα.

 

Εκανες καθαρο Install με wipe σε εσωτερικη και ολα?Η dirty και ειχαν μεινει τιποτα αρχεια απο την προηγουμενη?

 

Περιεργο μου φαινεται,προσπαθουσα μια ωρα.

Είναι η τελευταία pac rom ,την cm που εχεις δεν την πέρασα καθόλου.

Με την rr είχες gps?

Edit:mokee και temasek δοκίμασε κανεις;

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Είναι η τελευταία pac rom ,την cm που εχεις δεν την πέρασα καθόλου.

Με την rr είχες gps?

 

με την rr ειχα gps αλλα δεν ηταν πολυ σταθερο.Και γω τωρα εβαλα την pacrom,δουλευει το gps και μαλιστα μετα απο fix εχει πολυ καλο accuracy γυρω στα 4m και η συμπεριφορα με τα data ειναι η ιδια οπως στην cm13 r46 που εγραψα χθες.

 

Για να δουλεψει το titanium χρειαζεται να το κανεις disable απο το xInternal αλλιως κανει force close.Πολυ σπασιμο αυτη η αλλαγη που καναν στην mm με την sd card.Ας ελπισουμε να βγαλει γρηγορα update ο τυπος για την xinternal,η obb on sd δουλευει ηδη σωστα.

 

Θα στησω την pacrom τωρα,καλη φαινεται.

 

Οποιος εχει ορεξη ας δοκιμασει και την νεα mokee,ηταν η τελευταια μου επιλογη αν δεν δουλευε καλα η pacrom.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την rr και τώρα τελευταία μου κανει κάτι κουλά. Βγάζει "δυστυχώς το ui έχει σταματήσει, led blinker error, εξαφανίζει την ταπετσαρία και κολλάει η επιφάνεια εργασίας. Μονο τα nav buttons λειτουργουν και το επαναφερω μονο με επανεκκίνηση. Το παιζει; Και κάτι αλλο, βίντεο μέσα απο site δεν παιζει τα δείχνει σε αργή κινηση με πίξελ, μονο μέσα απο youtube.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την rr και τώρα τελευταία μου κανει κάτι κουλά. Βγάζει "δυστυχώς το ui έχει σταματήσει, led blinker error, εξαφανίζει την ταπετσαρία και κολλάει η επιφάνεια εργασίας. Μονο τα nav buttons λειτουργουν και το επαναφερω μονο με επανεκκίνηση. Το παιζει; Και κάτι αλλο, βίντεο μέσα απο site δεν παιζει τα δείχνει σε αργή κινηση με πίξελ, μονο μέσα απο youtube.

Με wipe cache/dalvik cache δεν γίνεται τίποτα;στην χειρότερη πάρε backup και ξανά περνά την

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν βλέπει τις sim....

 

2 πραγματα μπορει να συμβαινουν.Η υπαρχει προβλημα με καποιες εταιριες η δεν βαζουμε ολοι την ρομ με τον ιδιο τροπο.

 

Εγω εχω wind και q και δουλευουν κανονικα.

 

Ο τροπος που βαζω την ρομ ειναι ο εξης:

 

απο twrp 2.8.6 χωρις την sd μεσα στο τηλ κανω wipe data,και μετα στα custom wipes τα κανω ολα εκτος απο wipe recovery.Reboot recovery και τα ιδια δευτερη φορα.Μετα power off και βαζω την φορμαρισμενη sd με μονο τα 2 zip μεσα.Boot σε recovery με power και vol up και install την rom.Μολις τελειωσει παω πισω,δεν παταω reboot και φλασαρω τα τελευταια pico open gapps στο καπακι.Προσοχη να ναι τα pico.Μετα bootαρω κανονικα για πρωτη φορα.

 

Ολα αυτα με μια sim μεσα στο πρωτο slot.Επισης ολα αυτα με φορμαρισμενη οπως ειπα την sd και φορμαρισμα της εσωτερικης sd μεσω recovery.

 

Μετα αφου μπουταρει πρωτη φορα ξαναπαω recovery και φλασαρω το a310 patch.Το sound patch δεν το φλασαρω γιατι κανει τον ηχο για τα μπαζα και θα καψει το ηχειο σε λιγο καιρο.

 

Μετα βαζω και την δευτερη sim.

 

Αν τα κανετε ετσι δεν βρισκω τον λογο να εχετε θεμα με τις sim,τοσες φορες το εχω κανει χωρις προβλημα.Εχουμε τα ιδια τηλεφωνα μην ξεχνατε.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτήν....

 

https://mega.nz/#!9VQxnL4Z!x23ybUSBscKwysT_2caE3S2_QV3MuVOv4ozOfJV1jaY

 

Και θα με θυμηθείς... ;)

 

Χαχαχαχα!!! Κόπυ πέηστ!!

 

Όντως, Βάλσαμ, βάλε αυτήν και θα τον θυμηθείς!! ...αν και είναι λίγο δύσκολο να ξεχάσει κάνεις μας τον Jpower!!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα μπορει να συμβαινουν.Η υπαρχει προβλημα με καποιες εταιριες η δεν βαζουμε ολοι την ρομ με τον ιδιο τροπο.

 

Εγω εχω wind και q και δουλευουν κανονικα.

 

Ο τροπος που βαζω την ρομ ειναι ο εξης:

 

απο twrp 2.8.6 χωρις την sd μεσα στο τηλ κανω wipe data,και μετα στα custom wipes τα κανω ολα εκτος απο wipe recovery.Reboot recovery και τα ιδια δευτερη φορα.Μετα power off και βαζω την φορμαρισμενη sd με μονο τα 2 zip μεσα.Boot σε recovery με power και vol up και install την rom.Μολις τελειωσει παω πισω,δεν παταω reboot και φλασαρω τα τελευταια pico open gapps στο καπακι.Προσοχη να ναι τα pico.Μετα bootαρω κανονικα για πρωτη φορα.

 

Ολα αυτα με μια sim μεσα στο πρωτο slot.Επισης ολα αυτα με φορμαρισμενη οπως ειπα την sd και φορμαρισμα της εσωτερικης sd μεσω recovery.

 

Μετα αφου μπουταρει πρωτη φορα ξαναπαω recovery και φλασαρω το a310 patch.Το sound patch δεν το φλασαρω γιατι κανει τον ηχο για τα μπαζα και θα καψει το ηχειο σε λιγο καιρο.

 

Μετα βαζω και την δευτερη sim.

 

Αν τα κανετε ετσι δεν βρισκω τον λογο να εχετε θεμα με τις sim,τοσες φορες το εχω κανει χωρις προβλημα.Εχουμε τα ιδια τηλεφωνα μην ξεχνατε.

 

Η μόνη, ουσιαστική διαφορά σε αυτά, είναι ότι εγώ Φλασαρω το α310 πάτς, αμέσως μετά την ρομ ή αμέσως μετά τα γκαπς , χωρίς ενδιάμεσο ριμπουτ. Ίσως εκεί να είναι το θέμα... Δοκίμασα με φιλζ, τωρπ 2860 και με το νεο 3020

 

Αλλά και πάλι, το σχετικό πάτς, το ενσωματωσα και στην RESSURECTION REMIX 5.5.9, χωρίς προβλήματα.. Θα μου πεις 5,1 ηταν εκεί...

Το πάτς ήχου δεν το χρησιμοποιώ αυτούσιο. Ενσωματώνω και το δικό μου gionee patch (high sound).

Όντως με το δικό τους, ο ήχος πολύ χάλια. Τους το χω στείλει το δικό μου, αυτοί τον χαβα τους...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχαχαχα!!! Κόπυ πέηστ!!

 

Όντως, Βάλσαμ, βάλε αυτήν και θα τον θυμηθείς!! ...αν και είναι λίγο δύσκολο να ξεχάσει κάνεις μας τον Jpower!!!!

 

Εφεξής, η συγκεκριμένη εφαρμογή, στον στάνταρ εξοπλισμό :lol:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...