Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Επιλογές για προγραμματιστές, βλέπω:

Κλίμακα κίνησης παραθύρου

Κλίμακα κίνησης μετάβασης

Κλιμ. Διαρ. Animator

1X

Σε ποιό από τα 3 να το αλλάξω σε 0,5Χ; ή μήπως να το αλλάξω και στα 3;

 

και στα τρια 0,5.Ειναι ωραιο να εχει και λιγο animation

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εχω το εξής πρόβλημα, το mic δουλεύει κανονικα σε viber, camera και sound recording app αλλα δεν δουλεύει στις κλήσεις! Πριν βάλω την inew v3plus v1.3 χρησιμοποιουσα την pure aosp jonzalvo v2 (4.2.2 rom) και μερικές φορες συνέβαινε το ιδιο, με τη διαφορα οτι στις κλησεις αν επελεγα το speaker τοτε ξαφνικα το mic δουλευε. Οι λυσεις που δοκιμασα ειναι οι εξης (μηχανικε ευχαριστω για τις συμβουλες):

 

(παντα με philz recovery, h sd format απο pc και full wipe x3)

-engineer mode gia audio

-αλλαγη αρχειου Audio_ver1_Vol_custom με καποιο που παιζει, με επιλογη ολων των συνδιασμων για τα permissions, διαγραφη του ωστε το λογισμικό να φτιαξει το δικό του

-ygdp για οfficial 4.4 0.35 και 0.46 ιδιο προβλημα. Οταν εβαλα οfficial 4.2 0.43 και 0.15 το mic δουλεψε εφοσων επελεξα speaker

-δοκιμασα διαφορες ρομ,σε 4.2 παιζουν οταν παταω speaker στις 4.4 τιποτα

-αλλαξα dialer σε inew v3 (την απλη) τιποτα

-καποια στιγμη toy εβγαλα τα ματια και εμπαινε μονο σε factory mode οπου ετρεξα τα τεστ και το mic καθως και το signal το εβγαζε κοκκινο

 

και μετά απο τις αποτυχιες βρισκω οτι το προβλημα με το mic παιζει πολυ σε cm (δεν εχω δοκιμασει καθολου) και καποιοι ανοιγοκλεισαν το TTY (ρυθμιση στον dialer) και επαιξε. Οποτε:

 

ειμαι με inew v3 (απλη) το δοκιμαζω τιποτα, συνδεω handsfree me TTY on, παταω speaker και αρχισε να δουλευει δεν ξέρω γιατι... μετα κλεινω speaker, βγαζω ακουστικα και δεν επαιζε με κανενα τροπο. ξαναβαζω handsfree παταω speaker παιζει, παταω και mute βγαζω ακουστικα, ενεργοποιω το mic παιζει, κλεινω και speaker και επαιζε!!!! καμια φορα να πατας απλα κουμπια ειναι το καλυτερο... Η Inew ομως δεν μου αρεσε καθολου, πολυ αργη σε σχεση με inew v3plus v1.3.

flasharw παλι inew v3(σκετη) δεν παιζει το mic.. κανω τα κολπα με τα handsfree κτλπ παιζει,...

την ξαναβαζω 3η φορα την inew v3 (απλη) και απλα με ενα speaker on off επαιξε.

ΜΕτα φλασάρω inew v3plus v1.3 αρχικα εχει το προβλημα, αλλα επαιξε με το κολπο με το handsfree... κανω 3-4 κλησεις και επαιζε μετα. Αρχιζω να το στηνω (launcher, gravity.. κτλπ) και μετα ξαναμουλαρωσε. τιποτα, με κανενα τροπο. (και στην αλλη ρομ αρχισα να περναω gravity και συνεχισε να δουλευει)

 

Καμια προταση? Ουτε hardware φαινεται αφου παιζει σε καμερα κτλπ..αλλα και software εβαλα ο,τι οfficial βρηκα και οσες ρομ ειχα και καταληγω οτι ειναι κατι τυχαιο. Να παρω καινουρια πλακετα για mic? το εχει συναντησει κανεις αλλος και βρηκε λυση?

 

Αν τυχει σε καποιον, πλέον υπάρχει λυση!!(περίπου) Τελικα το θέμα δεν ειναι software ουτε hardware.. Είναι να μην σου τυχει! Ανοιγοντας το καπάκι και πιεζοντας αριστερα απο το μικρόφωνο το προβλημα φτιαχνεται... Μετα απο ερευνα τελικα εχει να κανει με τη συνδεση της πλακετας με το mainboard, οπου ακομα και αγορα καινουρια πλακετας-καλωδιου δεν το λυνει. Δεν το ανοιξα ακομα, αλλα με ενα κομματι χαρτι στο κατω μερος ολα δουλεύουν ρολόι! Και πως γινεται ομως να δουλευει κανονικα σε ολα εκτος απο τις κλησεις.. Εχει 2 mic το τηλεφωνο? ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει δύο μικρόφωνα. Ένα στο κάτω μέρος και ένα στο καπάκι πάνω πάνω που έχει μία οπή.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ελπιζω να εχω σημα τωρα :)
οντως μεχρι στιγμης φενεται να δουλευει αψογα το σημα και εχω και μια γραμμη πανω :D δοκιμασα και το 1ο tweaks και νομιζω οτι εχει καπος καλητερη κιληση αλλα οχι τοσο εμφανες περιπου το ιδιο ! χιλια μπραβο φιλε !!
Link to comment
Share on other sites

thanks,

είναι τα αρχεία τηλεφωνίας της original...

με το tweak, όντως, παιζει πιο γρήγορα, όχι όμως και οτι τρελαθηκα απο την ταχύτητα. Τρελάθηκα, όμως, από το multitasking που δίνει...

Ετσι μου φαίνεται, εδω και 3 μερες που το έχω... :)

Επίσης, λίγο καλυτερη διαχείριση ενέργειας...

http://s30.postimg.org/qdopk8soh/Screenshot_2016_01_14_11_51_23.png

Θέμα με την ποιότητα δικτύου (σήμα + ντάτα), δεν έχω.... (και πριν δεν είχα, αλλά τώρα, ακόμη καλύτερα).

http://s9.postimg.org/txb0ifn7j/Screenshot_2016_01_14_15_03_40.png http://s9.postimg.org/ru0larnen/Screenshot_2016_01_14_15_05_39.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

thanks,

είναι τα αρχεία τηλεφωνίας της original...

με το tweak, όντως, παιζει πιο γρήγορα, όχι όμως και οτι τρελαθηκα απο την ταχύτητα. Τρελάθηκα, όμως, από το multitasking που δίνει...

Ετσι μου φαίνεται, εδω και 3 μερες που το έχω... :)

 

Θέμα με την ποιότητα δικτύου (σήμα + ντάτα), δεν έχω.... (και πριν δεν είχα, αλλά τώρα, ακόμη καλύτερα)

 

Πληροφοριακά, εγώ έχω καλύτερο σήμα με τις ρυθμίσεις από την Cyanogen rom παρά από της original

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, εγώ έχω καλύτερο σήμα με τις ρυθμίσεις από την Cyanogen rom παρά από της original

 

στο post 19359, υπάρχουν και οι 2 επιλογες.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Κάπου...κάποτε δεν θυμάμαι πως......είχα μέσα στο κουρτινάκι που κατεβαίνει μαζί με τους άλλους διακόπτες και έναν που έκανε εναλλαγή 2G / 3G.....ΌΧΙ εφαρμογή ή κάτι άλλο να σε στέλνει στις ρυθμίσεις για αλλαγή.....ήταν μέσω gravity?....θυμάται κάποιος?....ή μήπως το έχει ?......είναι πολύ εύχρηστο.....γιατί έκανε ακαριαία αλλαγή σε 2G (το είχα πάντα εκεί για τις κλήσεις ) και 3G το άλλαζα μόνο όταν θα έμπαινα στο ίντερνετ με δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου...κάποτε δεν θυμάμαι πως......είχα μέσα στο κουρτινάκι που κατεβαίνει μαζί με τους άλλους διακόπτες και έναν που έκανε εναλλαγή 2G / 3G.....ΌΧΙ εφαρμογή ή κάτι άλλο να σε στέλνει στις ρυθμίσεις για αλλαγή.....ήταν μέσω gravity?....θυμάται κάποιος?....ή μήπως το έχει ?......είναι πολύ εύχρηστο.....γιατί έκανε ακαριαία αλλαγή σε 2G (το είχα πάντα εκεί για τις κλήσεις ) και 3G το άλλαζα μόνο όταν θα έμπαινα στο ίντερνετ με δεδομένα.

Στο gravity υπάρχει σίγουρα.

•••
Link to comment
Share on other sites

Κάπου...κάποτε δεν θυμάμαι πως......είχα μέσα στο κουρτινάκι που κατεβαίνει μαζί με τους άλλους διακόπτες και έναν που έκανε εναλλαγή 2G / 3G.....ΌΧΙ εφαρμογή ή κάτι άλλο να σε στέλνει στις ρυθμίσεις για αλλαγή.....ήταν μέσω gravity?....θυμάται κάποιος?....ή μήπως το έχει ?......είναι πολύ εύχρηστο.....γιατί έκανε ακαριαία αλλαγή σε 2G (το είχα πάντα εκεί για τις κλήσεις ) και 3G το άλλαζα μόνο όταν θα έμπαινα στο ίντερνετ με δεδομένα.

Από Gravitybox γίνεται. Πας γραμμή κατάστασης, διαχείριση Quick settings, επιλογές πλακιδιων, λειτουργία δικτύου

Link to comment
Share on other sites

στο post 19359, υπάρχουν και οι 2 επιλογες.

 

Μία παράκληση μόνο, όλα αυτά τα έξτρα πού βελτιώνουν την λειτουργία της συσκευής με την CM rom,μάζεψε τα καί βαλτα στο αρχικό link της rom σαν πρόσθετα.

Απλά γιά να μήν τα ψάχνουμε.

 

Έχω δύο μέρες που έκανα στροφή στην miui ,μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, πάει μια χαρά χωρίς ιδιαίτερες τροποποιήσεις.Είδα μόνο λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση μέ την CM πού το θεωρώ λογικό. Κάτι όμως πού με προβλημάτισε ήταν το χαμηλο σκόρ στο antutu.26302.

Ίσως και να μήν σημαίνει και πολλά αλλά γιατί τόση μεγάλη διαφορά από την CM?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι όμως πού με προβλημάτισε ήταν το χαμηλο σκόρ στο antutu.26302.

Ίσως και να μήν σημαίνει και πολλά αλλά γιατί τόση μεγάλη διαφορά από την CM?

 

γιατι η miui ειναι βαρια ενω η cm το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

thanks,

είναι τα αρχεία τηλεφωνίας της original...

με το tweak, όντως, παιζει πιο γρήγορα, όχι όμως και οτι τρελαθηκα απο την ταχύτητα. Τρελάθηκα, όμως, από το multitasking που δίνει...

Ετσι μου φαίνεται, εδω και 3 μερες που το έχω... :)

Επίσης, λίγο καλυτερη διαχείριση ενέργειας...

http://s30.postimg.org/qdopk8soh/Screenshot_2016_01_14_11_51_23.png

Θέμα με την ποιότητα δικτύου (σήμα + ντάτα), δεν έχω.... (και πριν δεν είχα, αλλά τώρα, ακόμη καλύτερα).

http://s9.postimg.org/txb0ifn7j/Screenshot_2016_01_14_15_03_40.png http://s9.postimg.org/ru0larnen/Screenshot_2016_01_14_15_05_39.png

το multitasking ειναι το 2ρο tweak ετσι ? φλασαρω και το δευτερο αφοβα ? Edited by thomas93
edit
Link to comment
Share on other sites

Ναι...............

Υπ όψιν, πριν Φλασαρεις οτιδήποτε, πάρε nandroid backup. Δεν εχω πισι τωρα, για να φτιάξω πατς επαναφοράς.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την ρομ του jpower73 και οι εντυπωσεις που ειχα εγω ηταν οτι μου φαινοταν ελαφρως πιο γρηγορη απο αυτη του xda αλλα ειχα θεματα με το gps και τα data. Το gps δεν κλειφωνε αρκετα γρηγορα και τα data αργουσαν και αυτα ειτε εκανα εναλλαγη απο 2g σε 3g ειτε απο airplane mode...

τι παρατηρησα ομως τουλαχιστον στην ρομ του xda οτι θεμα με τα data ειχα οταν ειχα και τις δυι sim πανω... οταν εβγαλα την μια παλι δουλευαν καμπανα...

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε με τα Updates του χδα. Εχουν θέματα με την κάμερα. Την γυρίζουν σε 8μπ.

Επισης, για το θέμα του σήματος, που προσπαθεί να λύσει, το οποίο και δεν υφίσταται στην δική μου έκδοση, προτείνω τα δικά μου πατς, που προέρχονται από την ορίτζιναλ. Τα εχω εδω και 4 μέρες και εχω +1 γραμμή σήμα..

Επισης, βλέπω ότι σκαλίζει λιμπς του βίντεο, προφανώς, για να λύσει θέματα πράσινο κίτρινων γραμμων στα βιντεακια του φουμπου. Αυτό έχει λυθεί, με πατς που έδωσα, με την βοήθεια φίλων από δβ μέσα.

 

Όσοι νομίζουν ότι αργεί να κλειδώσει το gps, ας κατεβάσουν την Faster gps από τι μαγαζί...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε τη δόνηση στα sms στη CM 12.1 ?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε τη δόνηση στα sms στη CM 12.1 ?

 

Messaging - settings, το vibrate στο off..

http://s15.postimg.org/rxymqeyuz/Screenshot_2016_01_14_20_32_34.png

image upload with preview

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πας στην εφαρμογή ενημέρωση πατάς 3 τελιτσες επάνω δεξιά του δείχνεις που είναι το αρχείο για ενημέρωση και περιμένεις 5 λεπτά και ετοιμος

 

με όποια έκδοση και να είμαι μπορώ να κάνω το τελευταίο update?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ. Έψαχνα στις ρυθμίσεις συστήματος ενώ ήταν στις ρυθμίσεις του EvolveSMS που χρησιμοποιώ και προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...