Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητάω συγνώμη. Στο play store μπερδευτικα και δεν ξέρω πιο απο όλα είναι.το κατεβαζω απο αλλου?κατέβασα το xposed instaler και τα μπερδεψα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ελα τώρα το κατάλαβα.τα έβαλα και τα δυο το τικαρα αλλά λέει οτι δεν δουλεύει.

Κανεις εγκατάσταση το xposed framework reboot κανεις εγκατάσταση gravity reboot και μετα πηγαίνεις στα modules τικαρεις gravity και ξανά reboot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

azuli Ποτε ξανα? Γιατι? Εγω δεν θα ελεγα ποτε ξανα... Η κινηταρα του αιωνα ειναι με τα λεφτα που το πηραμε. Εχει 500 rom για ολα τα γουστα. Κανει παπαδες το κινητο και συγχωρει παρα πολλα λαθη! Βαζει κατω κινητα των 300 και 400 ευρω ακομη και σημερα μετα απο 1,5 χρονο κυκλοφοριας. Το μεγαλο μου αγχος ειναι αν θα βρω κατι αντιστοιχο οταν θα πρεπει να το αποχωριστω !!!:(:(:(

Συμφωνώ. Μιλάμε για ένα κινητό 120€ το οποίο έχει και ποιότητα κατασκευής αλλά και καλό hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αζουλης έχει φάει την ιδια φρίκη που έφαγα και γω με τον καθενα πιτσιρικά να ανεβαζει ρομ φτιαγμενη στο πόδι.

Και όλοι εμείς να παίζουμε το ρόλο του δοκιμαστή.

Γι' αυτό, μόνο ρομ από επώνυμες συσκευές.

 

Βανίλιες, υποβρύχια, γλειφιτζουρια και τα ρέστα...Τελος.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να αλλάξω recovey και από την 6.0.3.0 που είμαι εδώ και τόσο καιρό,να πάω στην 6.0.5.0 που προτείνετε.Αλλά μπαίνω στο mobile uncle,πατάω recovey update και δεν συμβαίνει τίποτα.Λύση?

 

Επίσης είναι λάθος να μπώ στο recovey με το πρόγραμμα quickboot και να κάνω install το recovey ως zip? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

azuli Ποτε ξανα? Γιατι? Εγω δεν θα ελεγα ποτε ξανα... Η κινηταρα του αιωνα ειναι με τα λεφτα που το πηραμε. Εχει 500 rom για ολα τα γουστα. Κανει παπαδες το κινητο και συγχωρει παρα πολλα λαθη! Βαζει κατω κινητα των 300 και 400 ευρω ακομη και σημερα μετα απο 1,5 χρονο κυκλοφοριας. Το μεγαλο μου αγχος ειναι αν θα βρω κατι αντιστοιχο οταν θα πρεπει να το αποχωριστω !!!:(:(:(

 

κυριως γιατι δεν εχει τις rom που θελω,για μενα ειναι σημαντικο.Εχει οντως καλα specs αλλα πιστεψε με,το κινητο δεν αξιοποιει το hardware του λογω μετριων rom,θα επρεπε να πεταει με τετοια specs και να μην εβλεπες lag πουθενα.Αν εβαλες απο περιεργια καποια απο τις cm12.1 roms θα ειδες την διαφορα στην ταχυτητα και το smoothness.

Επισης γιατι χρησιμοποιω πολυ το gps και στους snapdragon ειναι πιο γρηγορο.

 

ο καθενας ζηταει αλλα πραγματα..!

 

 

Σημειωση:Ποτε ξανα mediatek,οχι coolpad..!Τα coolpad με snapdragon ειναι οκ για μενα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θέλω να αλλάξω recovey και από την 6.0.3.0 που είμαι εδώ και τόσο καιρό,να πάω στην 6.0.5.0 που προτείνετε.Αλλά μπαίνω στο mobile uncle,πατάω recovey update και δεν συμβαίνει τίποτα.Λύση?

 

Επίσης είναι λάθος να μπώ στο recovey με το πρόγραμμα quickboot και να κάνω install το recovey ως zip? Ευχαριστώ πολύ!

Βάζεις το αρχείο "recovery.img"χύμα στην sd card μετα πας recovery update και το εμφανίζει σε δευτερόλεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το αρχείο "recovery.img"χύμα στην sd card μετα πας recovery update και το εμφανίζει σε δευτερόλεπτα!

 

το έκανα,ντάξει σάββα,ευχαριστώ!

 

υ.γ. για ρυθμίσεις ήχου τί χρησιμοποιείς?ποιό πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

το έκανα,ντάξει σάββα,ευχαριστώ!

 

υ.γ. για ρυθμίσεις ήχου τί χρησιμοποιείς?ποιό πρόγραμμα?

Τι εννοείς ρυθμίσεις ήχου?

Link to comment
Share on other sites

από viper μέχρι dolby digital και maxaudio ή οτι άλλο υπάρχει

Viper αλλά και στο xda developers έχει αρκετά flashable zip που κανουν δουλεια!έχουν αναφερθεί 2-3 στις τελευταίες σελιδες!

Link to comment
Share on other sites

κυριως γιατι δεν εχει τις rom που θελω,για μενα ειναι σημαντικο.Εχει οντως καλα specs αλλα πιστεψε με,το κινητο δεν αξιοποιει το hardware του λογω μετριων rom,θα επρεπε να πεταει με τετοια specs και να μην εβλεπες lag πουθενα.Αν εβαλες απο περιεργια καποια απο τις cm12.1 roms θα ειδες την διαφορα στην ταχυτητα και το smoothness.

Επισης γιατι χρησιμοποιω πολυ το gps και στους snapdragon ειναι πιο γρηγορο.

 

ο καθενας ζηταει αλλα πραγματα..!

 

 

Σημειωση:Ποτε ξανα mediatek,οχι coolpad..!Τα coolpad με snapdragon ειναι οκ για μενα

Υπάρχει cm12 rom για το τηλέφωνο μας;

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσους λεβέντες (και λεβέντισσες) χρησιμοποιούν την AOSP Maucat 30.6;; Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάνει αρκετή χρήση της RAM! Δεν κολλάει, ούτε λαγκάρει, απλά, όταν ανοίξω αρκετές εφαρμογές και τις κλείσω μετά, η used RAM παραμένει περίπου στο 1,3 Gb! Δεν ανησυχώ, αφού δεν προκαλεί προβλήματα στη χρήση, απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Έχω διαβάσει ότι είναι καλό να κρατάει πράγματα στη RAM, γιατί δε χρειάζεται να τα ανοίξει πάλι, αλλά πραγματικά μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Κι εσάς κάνει το ίδιο;;

 

Όσο για την Coolpadάρα μας, το έχω ξαναπεί, αλλά θα το πω πάλι! Δε νομίζω να έχω ξοδέψει ποτέ ξανά 130 € και να πιάσουν τόπο τόσο πολύ! Αλλά είναι αυτό που λέει ο Αζούλι, ανάλογα τις ανάγκες του καθενός! Το F2 τι λέει;; Βλέπω προσφορά στο minideal.net 145 €!

 

http://www.minideal.net/coolpad-f2-smartphone-64bit-4g-lte-qualcomm-msm8939-octa-core-android-4-4-2gb-16gb-5-5-inch-hd-screen.html

 

Σόρρυ για το οφφτόπικ!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι συμφουριτες τα φωτα σας. (και το πρωι ειχα πει τα καλυτερα για το κινητο μας...) Πριν απο λιγο με 35% μπαταρια και EMUI 3 262 και καθως περιπλανιομουν στο φατσοβιβλιο ξαφνικα το κινητο ΕΣΒΗΣΕ. Δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν μπορω να το φλασαρω. Περιστασιακα αναβει οταν βαζω βγαζω μπαταρια και εμφανιζει εναν πορτοκαλι κεραυνο με τρια κινεζικα γραμματα απο κατω και πολλες φορες στο καπακι εμφανιζει και ενα θαυμαστικο σε κοκκινο κυκλο με 4 κινεζικα απο κατω.

 

Ξερεις κανεις τι εχει παθει??? Πεθανε???

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι συμφουριτες τα φωτα σας. (και το πρωι ειχα πει τα καλυτερα για το κινητο μας...) Πριν απο λιγο με 35% μπαταρια και EMUI 3 262 και καθως περιπλανιομουν στο φατσοβιβλιο ξαφνικα το κινητο ΕΣΒΗΣΕ. Δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν μπορω να το φλασαρω. Περιστασιακα αναβει οταν βαζω βγαζω μπαταρια και εμφανιζει εναν πορτοκαλι κεραυνο με τρια κινεζικα γραμματα απο κατω και πολλες φορες στο καπακι εμφανιζει και ενα θαυμαστικο σε κοκκινο κυκλο με 4 κινεζικα απο κατω.

 

Ξερεις κανεις τι εχει παθει??? Πεθανε???

Μήπως είναι η μπαταρία???συνδέεται στο pc?

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι όσους λεβέντες (και λεβέντισσες) χρησιμοποιούν την AOSP Maucat 30.6;; Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάνει αρκετή χρήση της RAM! Δεν κολλάει, ούτε λαγκάρει, απλά, όταν ανοίξω αρκετές εφαρμογές και τις κλείσω μετά, η used RAM παραμένει περίπου στο 1,3 Gb! Δεν ανησυχώ, αφού δεν προκαλεί προβλήματα στη χρήση, απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Έχω διαβάσει ότι είναι καλό να κρατάει πράγματα στη RAM, γιατί δε χρειάζεται να τα ανοίξει πάλι, αλλά πραγματικά μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Κι εσάς κάνει το ίδιο;;

 

Όσο για την Coolpadάρα μας, το έχω ξαναπεί, αλλά θα το πω πάλι! Δε νομίζω να έχω ξοδέψει ποτέ ξανά 130 € και να πιάσουν τόπο τόσο πολύ! Αλλά είναι αυτό που λέει ο Αζούλι, ανάλογα τις ανάγκες του καθενός! Το F2 τι λέει;; Βλέπω προσφορά στο minideal.net 145 €!

 

http://www.minideal.net/coolpad-f2-smartphone-64bit-4g-lte-qualcomm-msm8939-octa-core-android-4-4-2gb-16gb-5-5-inch-hd-screen.html

 

Σόρρυ για το οφφτόπικ!

Και μετα απο επανεκκίνηση παλι κανει αρκετή χρηση ραμ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσους λεβέντες (και λεβέντισσες) χρησιμοποιούν την AOSP Maucat 30.6;; Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάνει αρκετή χρήση της RAM! Δεν κολλάει, ούτε λαγκάρει, απλά, όταν ανοίξω αρκετές εφαρμογές και τις κλείσω μετά, η used RAM παραμένει περίπου στο 1,3 Gb! Δεν ανησυχώ, αφού δεν προκαλεί προβλήματα στη χρήση, απλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Έχω διαβάσει ότι είναι καλό να κρατάει πράγματα στη RAM, γιατί δε χρειάζεται να τα ανοίξει πάλι, αλλά πραγματικά μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι δεν το είχα παρατηρήσει πιο πριν! Κι εσάς κάνει το ίδιο;;

 

Όσο για την Coolpadάρα μας, το έχω ξαναπεί, αλλά θα το πω πάλι! Δε νομίζω να έχω ξοδέψει ποτέ ξανά 130 € και να πιάσουν τόπο τόσο πολύ! Αλλά είναι αυτό που λέει ο Αζούλι, ανάλογα τις ανάγκες του καθενός! Το F2 τι λέει;; Βλέπω προσφορά στο minideal.net 145 €!

 

http://www.minideal.net/coolpad-f2-smartphone-64bit-4g-lte-qualcomm-msm8939-octa-core-android-4-4-2gb-16gb-5-5-inch-hd-screen.html

 

Σόρρυ για το οφφτόπικ!

 

ισως ειναι καμια νεα εφαρμογη που εβαλες που δεσμευει εξτρα μνημη,η ισως καποια απο τις παλιες σε καποιο update της αρχισε να ζηταει.Ισως απλα το συστημα.Aλλα δεν ειναι κατι για προβληματισμο σιγουρα..

 

Γενικα η maucat ειναι η καλυτερη aosp και για καποιον που γουσταρει aosp οπως εγω, ισως και η καλυτερη rom μεχρι στιγμης.Ειναι μια χαρα να ειναι δεσμευμενα 1.2gb ram,οσες rom εχω βαλει που δεσμευαν 600-700mb ηταν ολες για πεταμα απο multitasking και ταχυτητα.

 

Aυτο ειναι και κατι που αποδεικνυει ποσο ασχετοι ειναι μερικοι απο αυτους που ανεβαζουν rom,νομιζουν οτι το android ειναι windows που οσο περισσοτερη ελευθερη μνημη εχεις τοσο καλυτερα.Να ''φτιαχνεις'' rom και να μην ξερεις ουτε πως διαχειριζεται την μνημη το android..ολα copy paste απο threads του xda..mods,tweaks,init d scripts,ολα πεταμα μεσα και οτι γινει..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η μπαταρία???συνδέεται στο pc?

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μετα απο επανεκκίνηση παλι κανει αρκετή χρηση ραμ?

 

Μπα! Όταν ολοκληρώσει το boot, τα δεσμευμένα Mb είναι 700 περίπου... Σιγά σιγά κατά τη διάρκεια της ημέρας ανεβάζει! Το περισσότερο που έχω δει με αρκετές εφαρμογές ανοιχτές είναι περίπου 1,7 Gb, αλλά, όταν έκλεισα τις ανοιχτές εφαρμογές, κατέβηκε στο 1,5 χωρίς, όμως, να λαγκάρει ούτε δευτερόλεπτο! Κάθε βράδυ του κάνω επανεκκίνηση, βέβαια, οπότε ξεκινάει και πάλι από χαμηλά!

 

Ναι, η Maucat είναι πολύ καλή γενικά! AOSP, χωρίς να χρειαστεί να παγώσω τίποτα, καθαρή, αλλά και με διάφορα εφέ για να ξεφεύγει λίγο από την aospίλα!!! Απλά σήμερα χρειάστηκα να λάβω φωτογραφία μέσω Bluetooth και μου την έσπασε αυτό το γνωστό bug! Αλλά ο usermau δε φαίνεται να ασχολείται με τη ROM πλέον!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλοι συμφουριτες τα φωτα σας. (και το πρωι ειχα πει τα καλυτερα για το κινητο μας...) Πριν απο λιγο με 35% μπαταρια και EMUI 3 262 και καθως περιπλανιομουν στο φατσοβιβλιο ξαφνικα το κινητο ΕΣΒΗΣΕ. Δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν μπορω να το φλασαρω. Περιστασιακα αναβει οταν βαζω βγαζω μπαταρια και εμφανιζει εναν πορτοκαλι κεραυνο με τρια κινεζικα γραμματα απο κατω και πολλες φορες στο καπακι εμφανιζει και ενα θαυμαστικο σε κοκκινο κυκλο με 4 κινεζικα απο κατω.

 

Ξερεις κανεις τι εχει παθει??? Πεθανε???

 

Δοκίμασες να το βάλεις στην πρίζα και να το αφήσεις αρκετή ώρα μήπως απλά άδειασε η μπαταρία, όπως λέει και ο Σάββας λίγο πιο πάνω;; Μήπως η ROM σου δεν είχε καταγράψει σωστά τα δεδομένα της μπαταρίας και απλά άδειασε, παρόλο που την έδειχνε στο 35%;; Νομίζω μια φορά μου είχε αδειάσει τόσο πολύ η μπαταρία που δε μπορούσε να ανοίξει καν και έβγαζε κάτι κινέζικα και, όσο το σκέφτομαι περισσότερο, τόσο νομίζω ότι ήταν τότε που δοκίμαζα την Emui 262...

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπα! Όταν ολοκληρώσει το boot, τα δεσμευμένα Mb είναι 700 περίπου... Σιγά σιγά κατά τη διάρκεια της ημέρας ανεβάζει! Το περισσότερο που έχω δει με αρκετές εφαρμογές ανοιχτές είναι περίπου 1,7 Gb, αλλά, όταν έκλεισα τις ανοιχτές εφαρμογές, κατέβηκε στο 1,5 χωρίς, όμως, να λαγκάρει ούτε δευτερόλεπτο! Κάθε βράδυ του κάνω επανεκκίνηση, βέβαια, οπότε ξεκινάει και πάλι από χαμηλά!

 

Ναι, η Maucat είναι πολύ καλή γενικά! AOSP, χωρίς να χρειαστεί να παγώσω τίποτα, καθαρή, αλλά και με διάφορα εφέ για να ξεφεύγει λίγο από την aospίλα!!! Απλά σήμερα χρειάστηκα να λάβω φωτογραφία μέσω Bluetooth και μου την έσπασε αυτό το γνωστό bug! Αλλά ο usermau δε φαίνεται να ασχολείται με τη ROM πλέον!

Συμφωνώ με το Bluetooth ,ηταν ο λογος που την εβγαλα,κατα τα αλλά είναι super rom.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση διαφορετικες ρομ να αλλαζουν και τις συχνοτητες που συνδεεται το δικτυο ή αν γινεται να προσθεσεις καμια ή κατι τιποτα παρομοιο, προσπαθω να δω αν γινεται να δουλεψει σε αλλη μπαντα. Γινεται αυτο γενικα σε κινητα/ρομ ή ρωταω χαζομαρες :p
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

αν παρότι περάστηκε η πρώτη επίσημη ρομ το κινητο κολλάει στο λογότυπο της coolpad και δεν ανοίγει τι κάνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι συμφουριτες τα φωτα σας. (και το πρωι ειχα πει τα καλυτερα για το κινητο μας...) Πριν απο λιγο με 35% μπαταρια και EMUI 3 262 και καθως περιπλανιομουν στο φατσοβιβλιο ξαφνικα το κινητο ΕΣΒΗΣΕ. Δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν μπορω να το φλασαρω. Περιστασιακα αναβει οταν βαζω βγαζω μπαταρια και εμφανιζει εναν πορτοκαλι κεραυνο με τρια κινεζικα γραμματα απο κατω και πολλες φορες στο καπακι εμφανιζει και ενα θαυμαστικο σε κοκκινο κυκλο με 4 κινεζικα απο κατω.

 

Ξερεις κανεις τι εχει παθει??? Πεθανε???

 

Άστο μερικές ώρες στην πρίζα, με διαφορετικό φορτιστή.

Ενδεχομένως να φταίει το καλώδιο (βραχυκυκλωμα).

Αν μεχρι αύριο το πρωι δεν παρει μπρος, τοτε άλλαξε μπαταρια

 

Μου συνεβει με ταμπλετ.

Πιο πιθανο, τα φτυσε η μπαταρία

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση διαφορετικες ρομ να αλλαζουν και τις συχνοτητες που συνδεεται το δικτυο ή αν γινεται να προσθεσεις καμια ή κατι τιποτα παρομοιο, προσπαθω να δω αν γινεται να δουλεψει σε αλλη μπαντα. Γινεται αυτο γενικα σε κινητα/ρομ ή ρωταω χαζομαρες :p

Στο mobileuncle tools έχει ρυθμίσεις αλλά μην φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο τα κλασικά (GSM mode,umts mode)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν παρότι περάστηκε η πρώτη επίσημη ρομ το κινητο κολλάει στο λογότυπο της coolpad και δεν ανοίγει τι κάνουμε?

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η διαδικασία? την πέρασες με flash tool ή ygdp tool ?

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η διαδικασία? την πέρασες με flash tool ή ygdp tool ?

ναι 100% στο cell0 και πράσινη ένδειξη

κολλάει στο λογκο του coolpad και δεν κάνει τίποτα

με ygdp tool

Link to comment
Share on other sites

Άστο μερικές ώρες στην πρίζα, με διαφορετικό φορτιστή.

Ενδεχομένως να φταίει το καλώδιο (βραχυκυκλωμα).

Αν μεχρι αύριο το πρωι δεν παρει μπρος, τοτε άλλαξε μπαταρια

 

Μου συνεβει με ταμπλετ.

Πιο πιθανο, τα φτυσε η μπαταρία

 

 

Καλημερα!!!! Τελικα μετα απο πολυ κοπο και ψαξιμο (αδικο....) εφταιγε η ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Στα καλα καθουμενα πεθανε και για αυτο ψαρωσα. Δεν ειχε δειξει κανενα σημαδι κόπωσης μεχρι τωρα. Βρηκα μια που την ειχε παρει για δευτερη ενα φιλαρακι, την εβαλα και ολα μια χαρα. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας. Το παθημα μου ας μας γινει μαθημα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τα Χριστουγεννα.. ;););)

 

(καλώς εχόντων..)

 

Τι φαση???

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...