Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιας και λεμε για ανοιγμα της συσκευης , εμενα η μπροστινη καμερα και η πισω εχουν παρει σκονη, απορω απο που, ξερει κανεις αν βγαλω τις πρωτες βιδες απο πισω , μπας και γινεται να το καθαρισω μονος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδια σορρυ για την καθυστερηση..ειχε πεσει το ιντερνετ...ας τα παρουμε απ την αρχη..

αυτη τη ρομ εχω οποτε μην την ανεβαζεισ

 

 

οι drivers λογικα ειναι οκ αλλιως ο υπολογιστης δε θα αναγνωριζε το κινητο υπο αυτες τις συνθηκες

η διαδικασια φλασαρισματος ειναι σιγουρα σωστη αφου εμφανιζονται ολες οι χρωματιστες μπαρες εως οτου ολοκληρωθει ''επιτυχως''

το κινητο παρ ολα αυτα ειναι σε bootloop!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

τι μπορει να φταιει ρε παιδια??προβλημα hardware αποκλειεται να εχει επειδη δε θα παιρνιοταν τα αρχεια..το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η ρομ να μην ειναι σωστη..η καποιο αρχειο κακως το παιρναω και πρεπει να ξετσεκαριστει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βοηθαει το οτι εχω αλλο ενα coolpad και εχω κρατησει backup??αν γινοταν να φλασαριστει εστω καποια recovery τοτε ολα θα εφτιαχναν

Flashαρε όποιo firmware βρεις για flash tool με firmware upgrade. Υπάρχει ένα κι εδώ (miui_f1_emjot_4.5.16_multi_v02_spflash). Εάν το τηλέφωνο δεν ανάψει κανονικά με κανένα firmware, 99% είναι για πέταμα, αλλά αν θες στείλε μου πμ να μου το στείλεις στο μαγαζί για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

μιας και λεμε για ανοιγμα της συσκευης , εμενα η μπροστινη καμερα και η πισω εχουν παρει σκονη, απορω απο που, ξερει κανεις αν βγαλω τις πρωτες βιδες απο πισω , μπας και γινεται να το καθαρισω μονος

βγάζοντας τι πίσω πλαστικό καπάκι ξεβιδώνοντας τις βίδες μπορείς εύκολα να ξεσκονισεις την πίσω κάμερα. Για τη μπροστινή ίσως θέλει ξεβίδωμα και η πλακέτα, που θέλει προσοχή στις καλωδιοταινίες.

Link to comment
Share on other sites

οκ...αν βρεις ποσταρε το λινκ σε παρακαλω...μπας και δουμε κανενα φως...

 

Από περιέργεια ρωτάω, πως έφτασε σ' αυτό το σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια ρωτάω, πως έφτασε σ' αυτό το σημείο;

 

ειναι φιλου...εχω το ιδιο αλλα του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα χωρις κανενα προβλημα...γι αυτο με εχει τρελανει αυτο..ειχε πανω την εργοστασιακη κινεζικη ρομ..απ οτι καταλαβα του ζητουσε να κανει ota update και καποια στιγμη πατησε οκ και πανω στο update του εκλεισε...καπως ετσι πρεπει να εγινε...παντως ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα...νομιζω πως απλα πεθανε.. :!:

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλου...εχω το ιδιο αλλα του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα χωρις κανενα προβλημα...γι αυτο με εχει τρελανει αυτο..ειχε πανω την εργοστασιακη κινεζικη ρομ..απ οτι καταλαβα του ζητουσε να κανει ota update και καποια στιγμη πατησε οκ και πανω στο update του εκλεισε...καπως ετσι πρεπει να εγινε...παντως ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα...νομιζω πως απλα πεθανε.. :!:

 

Παίζει και να πέθανε όντως. Κάπως έτσι έρχονται αυτοί οι ξαφνικοί θάνατοι. Δες εδώ ένα tutorial, αναφέρει πως μπορείς να φλασάρεις μόνο recovery ή κάποιο κομμάτι μόνο από τη rom μέσω Flashtool.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

ειναι φιλου...εχω το ιδιο αλλα του δικου μου του εχω αλλαξει τα φωτα χωρις κανενα προβλημα...γι αυτο με εχει τρελανει αυτο..ειχε πανω την εργοστασιακη κινεζικη ρομ..απ οτι καταλαβα του ζητουσε να κανει ota update και καποια στιγμη πατησε οκ και πανω στο update του εκλεισε...καπως ετσι πρεπει να εγινε...παντως ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα...νομιζω πως απλα πεθανε.. :!:

 

Κάνε και μια τελευταία δοκιμή με το spflash tool, ίσως και κάτι να γίνει

 

Φόρτωσε μια φορά την επίσημη 4.2 στο YGDP και αντίγραψε τον προσωρινό φάκελο C:\YLXZGJ\YGDP\DownFiles\8297W σε άλλο σημείο και κλείσε το πρόγραμμα

Επανέλαβέ το με την 4.4

Κατέβασέτες από εδώ, αν δεν τις έχεις ήδη

http://download.yulong.com//DOWNLOAD_INFO/20150210090844349(3).rar

http://download.yulong.com//DOWNLOAD_INFO/20150210090828856(2).rar

 

 

Μέσα εκεί έχει τα παρακάτω που νομίζω είναι αυτά που χρειάζονται

http://i60.tinypic.com/25ixd0x.png

Link to comment
Share on other sites

Στην miui 7 από που επιλέγω αν θέλω 2g ή 3g; Είμαι μονίμως με Ε στα δεδομένα σε περιοχές που κανονικά ειχα 3g

 

 

πέρασε την εφαρμογή network αξίζει. από playstore

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και μια τελευταία δοκιμή με το spflash tool, ίσως και κάτι να γίνει

 

Φόρτωσε μια φορά την επίσημη 4.2 στο YGDP και αντίγραψε τον προσωρινό φάκελο C:\YLXZGJ\YGDP\DownFiles\8297W σε άλλο σημείο και κλείσε το πρόγραμμα

Επανέλαβέ το με την 4.4

Κατέβασέτες από εδώ, αν δεν τις έχεις ήδη

http://download.yulong.com//DOWNLOAD_INFO/20150210090844349(3).rar

http://download.yulong.com//DOWNLOAD_INFO/20150210090828856(2).rar

 

 

Μέσα εκεί έχει τα παρακάτω που νομίζω είναι αυτά που χρειάζονται

http://i60.tinypic.com/25ixd0x.png

 

δηλαδη να φορτωσω μια απο τις δυο στο ygdp, να αντιγραψω αλλου το προσωρινο φακελο για να γινει μονιμος και μετα να τον φλασαρω με flashtool??καλα καταλαβα??ας τα κατεβασω κι αυτα αλλα σε μια αλλη παλι cpb που το εκανα ετσι,μετα το φλασαρισμα της με flashtool εδειχνε το κλασικο logo της coolpad και πανω αριστερα αναδυοταν με πολυ μικρα γραμματα ενα βελακι και ελεγε διπλα του factory mode..εκανε συνεχως επανεκινησεις και εβγαζε παντα το ιδιο..μολις δοκιμασω και αυτες μια μια θα σας πω τι εγινε...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Στην miui 7 από που επιλέγω αν θέλω 2g ή 3g; Είμαι μονίμως με Ε στα δεδομένα σε περιοχές που κανονικά ειχα 3g

Ρυθμίσεις

Διαχείριση SIM

Διαλέγεις την κάρτα

Προτιμώμενος τύπος δικτύου

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε το κινητό και παρ ολο που το είχα στην θήκη σιλικόνης εσπασε η οθόνη.

Η οθόνη σαν οθόνη δουλεύει κανονικά αλλα έχει ραγίσει το εξωτερικό.

Αν εχω καταλάβει έχει σπάσει το tampered glass?

Το έχει αλλαξει κανεις?

Edited by nlack1
Link to comment
Share on other sites

πέρασε την εφαρμογή network αξίζει. από playstore

 

Το έβαλα και γω αλλα καθε φορα που το ανοίγω μου λέει ενα EDGE και μετα πετάει ερρορ "Δυστηχώς, η διαδικασία com.android.phone έχει σταματήσει" κλείνωντας την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και γω αλλα καθε φορα που το ανοίγω μου λέει ενα EDGE και μετα πετάει ερρορ "Δυστηχώς, η διαδικασία com.android.phone έχει σταματήσει" κλείνωντας την εφαρμογή.

 

Τα ίδια και σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε το κινητό και παρ ολο που το είχα στην θήκη σιλικόνης εσπασε η οθόνη.

Η οθόνη σαν οθόνη δουλεύει κανονικά αλλα έχει ραγίσει το εξωτερικό.

Αν εχω καταλάβει έχει σπάσει το tampered glass?

Το έχει αλλαξει κανεις?

 

το έχω αλλάξει εγώ αγορασα καινουργια οθονη απο ebay και το πηγα δε ενα μαστορα για σιγουρια σαν καινουργιο

14 ευρω η οθονη και 10 η επισκευη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε σεις ποτα θα γινει το update σε lollipop ? και πως θα το κάνουμε γιατι τα ρουταρισμενα δεν κανουν update

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να φορτωσω μια απο τις δυο στο ygdp, να αντιγραψω αλλου το προσωρινο φακελο για να γινει μονιμος και μετα να τον φλασαρω με flashtool??καλα καταλαβα??

ας τα κατεβασω κι αυτα αλλα σε μια αλλη παλι cpb που το εκανα ετσι,μετα το φλασαρισμα της με flashtool εδειχνε το κλασικο logo της coolpad και πανω αριστερα αναδυοταν με πολυ μικρα γραμματα ενα βελακι και ελεγε διπλα του factory mode..εκανε συνεχως επανεκινησεις και εβγαζε παντα το ιδιο..μολις δοκιμασω και αυτες μια μια θα σας πω τι εγινε...

 

Καλά το κατάλαβες. Μια δοκιμή ακόμη μπας και δουλέψει

 

Αν η εικόνα γράφει modem up down τότε δοκίμασε αυτό

1. Σύνδεσε το τηλέφωνο με το PC

2. Start Menu - Run, γράψε cmd και πάτα Enter

3. γράψε cd/ και πάτα Enter

4. γράψε adb shell fctest system reboot

και πάτα Enter

Link to comment
Share on other sites

Hey, παιδια. Εχω το κινητο 6 μηνες, εχω αλλαξει αρκετες ROM στο παρελθον, και η καλυτερη που εχω βαλει ηταν η Xtreme Vanilla V2.. Σημερα αποφασισα να βαλω την καινουργια version της Xtreme Vanilla, η οποια δυσλειτουργει. Εχετε να προτεινετε καποια ROM απλη και γρηγορη χωρις προβληματα; Ευχαριστω!
Being Otaku my way! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Hey, παιδια. Εχω το κινητο 6 μηνες, εχω αλλαξει αρκετες ROM στο παρελθον, και η καλυτερη που εχω βαλει ηταν η Xtreme Vanilla V2.. Σημερα αποφασισα να βαλω την καινουργια version της Xtreme Vanilla, η οποια δυσλειτουργει. Εχετε να προτεινετε καποια ROM απλη και γρηγορη χωρις προβληματα; Ευχαριστω!

 

AOSP maucat έχεις δοκιμάσει;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

AOSP maucat έχεις δοκιμάσει;

 

Την περασα αλλα εχει κατι θεματακια. Καταρχας δεν μεταφερει τις εφαρμογες στην SD και αν το κανω με link2sd μετα δεν τις βρισκει. Επισης δεν βρισκει το κινητο οταν το συνδεω με USB, ενω εχω κατεβασμενους και drivers. Καμια ιδεα;

Being Otaku my way! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Την περασα αλλα εχει κατι θεματακια. Καταρχας δεν μεταφερει τις εφαρμογες στην SD και αν το κανω με link2sd μετα δεν τις βρισκει. Επισης δεν βρισκει το κινητο οταν το συνδεω με USB, ενω εχω κατεβασμενους και drivers. Καμια ιδεα;

 

Ποστ #14878

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...