Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην emui πώς μπορώ να επιλέξω κάποιον launcher ως default;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι και με την καθαρή εγκατάσταση άλλαξε η mac address. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι όλες οι custom roms έχουν την ίδια mac address.

 

Θα το τσεκαρω αύριο και θα ενημερώσω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην emui πώς μπορώ να επιλέξω κάποιον launcher ως default;

 

 

1. Παγωσα με τιτανιουμ το Huawei home

2. Ορισα νοβα ως default

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτείς αν είναι θέμα hardware πρέπει να περάσεις official με YGDP, αλλά συνήθως τη ζημιά την κάνει το αρχείο Audio_ver1_Vol_custom, που θα πρέπει να το σβήσεις, reboot και να μετά να ρυθμίσεις τον ήχο. Θα το βρεις στο data\nvram\APCFG\APRDCL ή και έξω στο /data καμιά φορά

Τις ρυθμισεις για τον ηχο τις κανουμε από καποια συγκεκριμενη εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έφτασε και το 2ο τηλ. που παρηγγειλα.

Σκέφτομαι να του περασω, κατ ευθειαν με nandroid restore, την emui 3, απο το δικο μου.

 

Σε αυτη την περίπτωση, και τα 2 τηλεφωνα θα εχουν την ιδια mac address, με συνέπεια να μην μπορουν να συνδεθούν στο ιδιο wifi?

Ισχύει το ανωτέρω σενάριο?

 

λογικα θα πρεπει να παρεις backup και τα imei του καινουργιου για να τα ξαναβαλεις μετα το restore,ε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια φιλος παρελαβε f1 με rom 4.2.2 (4.2.015)

μεσα απο το λινκ του 1ου post κατεβαζω απο baidu αυτες

 

4.4.036 και 4.4.042 ειμαι ΟΚ?

Πως τις ρουταρω?

 

ευχαριστω!

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στην emui δε λειτουργούν gravitybox και το μπλε led; Γενικά δε μου άρεσε, πολύ την παινεύεται εδώ (ίσως παραπάνω από όσο αξίζει...);)

Θα δω και την InFocus που την έχω κατεβασμένη, έχει κανένα γνωστό bug; Ένα λινκ για inew/inew plus (δεν τις έχει στο ρομ collection του πρώτου ποστ).

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω σε coolpad f1 φιλου την οθονη, βρισκω ομως στο ebay 4-5 διαφορετικους κωδικους, δεν εχουν ολα την ιδια οθονη?

 

καλησπέρα συνηθως βγαζουν οθονες για τα κινητα...περισσότερα από ένα εργοστασια, επειδή είμαι παθόν θα εβγαζα την σπασμενη οθονη θα επερνα μια κοντινη φωτο να φαινεται o κωδικος της, και θα την εστελνα στους κινεζους. Οποτε εάν γινει λαθος μπορεις κατι να διεκδικήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμισεις για τον ηχο τις κανουμε από καποια συγκεκριμενη εφαρμογη;

 

Απο το mobileuncle tools. engineer mode οδηγίες στην αρχή

καλημερα παιδια φιλος παρελαβε f1 με rom 4.2.2 (4.2.015)

μεσα απο το λινκ του 1ου post κατεβαζω απο baidu αυτες

 

4.4.036 και 4.4.042 ειμαι ΟΚ?

Πως τις ρουταρω?

 

ευχαριστω!

Κατέβασε από το επίσημο site, 5ο tab

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

την 043 για 4,2, όμως καλύτερα την 034 για 4,4

οδηγιες 1η σελίδα, αλλάζεις το recovery.img

και μετά φλασάρεις supersu.ζιπ για ρουτ

 

Στην emui δε λειτουργούν gravitybox και το μπλε led; Γενικά δε μου άρεσε, πολύ την παινεύεται εδώ (ίσως παραπάνω από όσο αξίζει...);)

Θα δω και την InFocus που την έχω κατεβασμένη, έχει κανένα γνωστό bug; Ένα λινκ για inew/inew plus (δεν τις έχει στο ρομ collection του πρώτου ποστ).

 

τα led λειτουργουν κανονικά όλα, gravity δεν χρειάζεται, αλλά λειτουργεί μια παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω περασει αυτη τη rom: signed_MIUI_v4.4.2_C8297W_5.3.4_FULL_LangPack

Δεν μου δουλευει η δευτερη καρτα sim. Ξερετε καποια αλλη rom MIUI που να δουλευει σωστα στο κινητο?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τη vanilla v4 τη δοκίμασε κανείς παιδιά; Αξίζει άραγε τον κόπο;

 

 

την περασα πολύ γρηγορα από καρδιογράφημα όλα καλα όλα ωραια το gps δεν δουλευει εκανα τεστ με 2 εφαρμογες τιπτα......

ας την τσεκαρει και καποιος άλλος γιατι κατά καιρους εχω προβληματάκια με το gps

Edited by pavlospappas
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι και με την καθαρή εγκατάσταση άλλαξε η mac address. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι όλες οι custom roms έχουν την ίδια mac address.

 

Μόλις το τσέκαρα.

 

Οι mac addresses είναι διαφορετικές...

... Ευτυχώς..... :)

Μιλαμε για καθαρή εγκατάσταση σε 2 ιδια τηλέφωνα, την ίδια εμυι..

:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω περασει αυτη τη rom: signed_MIUI_v4.4.2_C8297W_5.3.4_FULL_LangPack

Δεν μου δουλευει η δευτερη καρτα sim. Ξερετε καποια αλλη rom MIUI που να δουλευει σωστα στο κινητο?

signed_MIUI_v4.4.2_c8297w_5.5.15

τη βρίσκεις στο needrom. Απροβληματιστη ρομ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

την περασα πολύ γρηγορα από καρδιογράφημα όλα καλα όλα ωραια το gps δεν δουλευει εκανα τεστ με 2 εφαρμογες τιπτα......

ας την τσεκαρει και καποιος άλλος γιατι κατά καιρους εχω προβληματάκια με το gps

Την έβαλα κι εγώ σε ολοκαίνουριο f1 φίλου, πράγματι δεν δουλεύει το GPS, αν δεν βρεθεί κάποιο φιξακι, πάει στον κάδο...

Κάποιος εξειδικευμενος στο uncle tools ας βοηθήσει εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το gps δουλευει στην καινουργια vanilla.ξανακαντε εγκατασταση...η ρομ ειναι μια χαρα.σαν να τσιμπαει λιγακι παραπανω μπαταρια απο την προηγουμενη..θα κανω μια πληρη φορτιση και θα δω... Edited by pitspan
Link to comment
Share on other sites

τα led λειτουργουν κανονικά όλα, gravity δεν χρειάζεται, αλλά λειτουργεί μια παλιά έκδοση.

 

Έκανα ότι λεν οι οδηγίες από το λινκ του πρώτου ποστ για τα χρώματα στο notification led και κατέβασα την εφαρμογή light manager για να τα ελέγχω αλλά το μπλε δε λειτουργεί. Φταίει η εφαρμογή; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Επίσης η emui έχει επιλογή πουθενά τα led των πλήκτρων να είναι συνέχεια αναμμένα;

 

EDIT: τελικά για το led έφταιγε η εφαρμογή που χρησιμοποιούσα, για όποιον ενδιαφέρεται η LED Blinker Lite λειτουργεί σωστά!

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το gps δουλευει στην καινουργια vanilla.ξανακαντε εγκατασταση...η ρομ ειναι μια χαρα.σαν να τσιμπαει λιγακι παραπανω μπαταρια απο την προηγουμενη..θα κανω μια πληρη φορτιση και θα δω...

 

δευτερη καθαρη εγκατασταση το gps μου δεν τα καταφερνει. Σαν ρομ παντως φενεται πολύ καλη δεν εχω βρει κατι άλλο επιλήψιμο από τα γενικα που κοιταμε. Από καταναλωση καλα τα παει θα την τεσταρω μεχρι την Δευτερα που θα χρειαστω το gps

Link to comment
Share on other sites

θα την περασω κι εγω τωρα την vanilla και θα τσεκαρω το gps.

Η λογικη παντως λεει οτι απο την στιγμη που δουλευει εστω και σε εναν,ακομα και 50 ατομα να εχουν προβλημα,οι 50 ειναι αυτοι που κατι κανουν λαθος.

 

Αλλα περισσοτερα σε λιγο..!

Link to comment
Share on other sites

signed_MIUI_v4.4.2_c8297w_5.5.15

τη βρίσκεις στο needrom. Απροβληματιστη ρομ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να την βρω. Μπορει καποιος να μου στειλει καποιο link??

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ το απόγευμα.μια χαρά δουλεύει και κάποιο πρόβλημα δεν βρήκα.όσο για το gps δοκιμασα μονο τους χάρτες και το στίγμα ηταν ακριβες.Πρόγραμμα για gps θα δοκιμασω αύριο και θα σας πω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να την βρω. Μπορει καποιος να μου στειλει καποιο link??

 

όλες οι ρομ του needrom για το f1, πάτα ---> εδώ

 

Για να κατεβάσεις πρέπει να κάνεις log in,και εάν θες διάβασε τα σχόλια σε κάθε ρομ, θα σου λύσουν πολλές απορίες.

 

Για να μην ψάχνεις ποια θες,είναι αυτή εδώ

 

Τις ρυθμισεις για τον ηχο τις κανουμε από καποια συγκεκριμενη εφαρμογη;

έχει οδηγό στην 1η σελίδα

 

Στην emui πώς μπορώ να επιλέξω κάποιον launcher ως default;

κάνε εγκατάσταση τον launcher που θες,πάτα το home button και θα σε ρωτήσει εάν θες να θυμάσαι την επιλογή.αν και κάπου έχει στις ρυθμίσεις αν θυμάμαι καλά να επιλέξεις με ποιον θες να είσαι,ψάξε το λίγο.Μετά μπορείς να κάνεις unistall με το root unistaller η να το παγώσεις με titanium όπως είπε και o jpower

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

όλες οι ρομ του needrom για το f1, πάτα ---> εδώ

 

Για να κατεβάσεις πρέπει να κάνεις log in,και εάν θες διάβασε τα σχόλια σε κάθε ρομ, θα σου λύσουν πολλές απορίες.

 

Για να μην ψάχνεις ποια θες,είναι αυτή εδώ

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εψαξα στο ψαχτηρι αλλα δεν καταφερα να βρω. Κυκλοφορουσε ενα zipaki με ενα boot screen κ ενα εικονιδιο μπαταριας που αντικαθιστουσε τα Κινεζικα, μπορει καποιος να μου δωσει το λινκ να το τσεκαρω?!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις emui 3, απεφυγε το.

Πέρασα ένα δικο μου boot screen και boot animation και το τηλέφωνο έγινε.... αστα....

 

Το ξαναστησα απο την αρχή, με τις ίδιες εφαρμογές και ολα οκ .

 

Αν επιμένεις...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785891

 

Και περισσότερο, δες εδω...!

http://www.modaco.com/topic/373533-moddingchange-boot-logo-on-your-device/

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...