Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά κάτι που παρατήρησα στην τελευταία Aosp Maucat...

Ενώ σε 2G το σήμα είναι φουλ, όταν ενεργοποιώ το 3G το σήμα πέφτει στο μισό περίπου. Αυτό δείχνει τουλάχιστον το icon του σήματος.

Είναι κάποιο bug; Διορθώνεται με κάποιο fix;

(Φλάσαρα 2 φορές τη ROM με όλα τα wipes κλπ, αλλά το θεματάκι αυτό παραμένει.)

 

Επίσης τα icon του σήματος και του WiFi μπορούν να αλλαχτούν κάπως ώστε να είναι με γραμμούλες μέσα τους (π.χ. μέσω exposed); Γιατί από default στη ROM αυτή είναι χωρίς τις γραμμές-χωρίσματα μέσα στα icons αυτά.

Link to comment
Share on other sites

στην emui 3 λειτουργει καθολου το exposed,εστω σε modules που δεν αλλαζουν το UI?

 

το έκανα εγκατάσταση αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει αν μπορείς να μου εξηγήσεις για να καταλάβω τι ρωτάς

έχει κάτι επιλογές για download τα modules και ta framework είναι κενά πέρναει κάποιες εφαρμογές από ότι είδα στήν επιλογή κατέβασμα

με στέλνει σε ενα link και λέει για rom huawei πρέπει να απενεργοποιήσω τα API

τα έχει όλα αυτή η ρομ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που παρατήρησα στην τελευταία Aosp Maucat...

Ενώ σε 2G το σήμα είναι φουλ, όταν ενεργοποιώ το 3G το σήμα πέφτει στο μισό περίπου. Αυτό δείχνει τουλάχιστον το icon του σήματος.

Είναι κάποιο bug; Διορθώνεται με κάποιο fix;

(Φλάσαρα 2 φορές τη ROM με όλα τα wipes κλπ, αλλά το θεματάκι αυτό παραμένει.)

 

Επίσης τα icon του σήματος και του WiFi μπορούν να αλλαχτούν κάπως ώστε να είναι με γραμμούλες μέσα τους (π.χ. μέσω exposed); Γιατί από default στη ROM αυτή είναι χωρίς τις γραμμές-χωρίσματα μέσα στα icons αυτά.

 

Απλά η κάλυψη του 3g δικτύου είναι χειρότερη από του 2g στο συγκεκριμένο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα η aosp maucat πρεπει να παρει ποδι ενα bug εχει και αυτο εχει καταντησει εκνευριστικοτατο,μου χανει την συνδεση απο το ρουτερ και για να ξανασυνδεθω πρεπει να κανω επανακινηση το τηλ.,εχει κανενας αλλος τετοιο προβλημα?

Ακουω προτασεις για γρηγορη εντελος bugless rom που να ειναι ρουτ το τηλ(δηλ. να μην χρειαστει να ξαναρουταρω!),να εχει Ελληνικα και google aps!

 

Γιατί δεν βάζεις α310 v3 να τελειώνουμε?Μια χαρά rom.Μειονέκτημα ότι δεν έχει όλα τα led+θελει το a more locale για ελληνικό μενου.Αλλά κατά τα άλλα τρελή ικανοποίηση.Και gps και μπαταρία και όλα.

 

Απο κει και πέρα,υπάρχει και η algorom,πολύ καλή και γρήγορη,αλλά είναι αν θα σου κάτσει το gps...(κλασικα κλασικα,κάθε coolpad τη δικιά του προσωπικοτητούλα)

 

Από κει και πέρα,και extreme vanilla android v3 έχει το μενου,αλλά θα σου συνιστούσα να περιμένεις,θέλει λίγη δουλείτσα και βελτίωση ακόμη κατεμέ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys πήγα A310 v3,πολύ ικανοποίηση γενικά.

 

Algorom προσωπικά δεν μ έκατσε το gps και την άφησα

 

Xtreme vanilla v3 είχε τα θεματάκια που έχουν προαναφερθεί.Το παραδέχτηκε και ο άλλος στο modaco,θέλει δουλείτσα ακόμη

 

Aosp maucat,η τελευταία,δεν μ αναγνώριζε 2η sim+μου φάνηκε υπερβολικό το interface.Απλά πράγματα ρε παιδια,είπαμε....

 

Υ.Γ.Προσωπικές απόψεις αυτά,μη τρελαίνεστε γενικά....

Edited by nikolaos8
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις α310 v3 να τελειώνουμε?Μια χαρά rom.Μειονέκτημα ότι δεν έχει όλα τα led+θελει το a more locale για ελληνικό μενου.Αλλά κατά τα άλλα τρελή ικανοποίηση.Και gps και μπαταρία και όλα.

 

Απο κει και πέρα,υπάρχει και η algorom,πολύ καλή και γρήγορη,αλλά είναι αν θα σου κάτσει το gps...(κλασικα κλασικα,κάθε coolpad τη δικιά του προσωπικοτητούλα)

 

Από κει και πέρα,και extreme vanilla android v3 έχει το μενου,αλλά θα σου συνιστούσα να περιμένεις,θέλει λίγη δουλείτσα και βελτίωση ακόμη κατεμέ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys πήγα A310 v3,πολύ ικανοποίηση γενικά.

 

Algorom προσωπικά δεν μ έκατσε το gps και την άφησα

 

Xtreme vanilla v3 είχε τα θεματάκια που έχουν προαναφερθεί.Το παραδέχτηκε και ο άλλος στο modaco,θέλει δουλείτσα ακόμη

 

Aosp maucat,η τελευταία,δεν μ αναγνώριζε 2η sim+μου φάνηκε υπερβολικό το interfaca.Απλά πράγματα ρε παιδια,είπαμε....

 

Υ.Γ.Προσωπικές απόψεις αυτά,μη τρελαίνεσται γενικά....

 

Ειναι να μην τρελαινεσαι ρε φιλε,10 μηνες με το κινητο και μια γ@ματη bugless rom να μην υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μην τρελαινεσαι ρε φιλε,10 μηνες με το κινητο και μια γ@ματη bugless rom να μην υπαρχει?

 

Ότι και να πεις φιλε,επειδη παρακολουθω και το ποστ και σενα καιρο(ελπιζω να μην ακουστηκε "καπως" αυτο :P) δικιο εχεις.,Ενω ειναι τοσο ομορφο και καραμπινατο,κυριολεκτικα,κινητο,θελει δουλεια το λειτουργικο....παντως σε μας πεφτει ο κληρος(πχ αλγοριθμος και λοιποι)να το κανουμε καλυτερο,για εμας και τους αλλους π το εχουν επισης....εδω μεσα τα εμαθα ολα και i keep going :)

 

Υ.Γ. ρώτησα τον dakok στο modaco αν θα βγαλει A310 V4.Μου ειπε ότι δύσκολα,αν και θα το ήλπιζε,παντως λεει μην περιμενουμε update μεχρι Αυγουστο,διοτι μετα,η επομενη του,lollipop θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

καμιά άλλη επιλογή για πληκτρολόγιο;

 

Swiftkey keyboard πολυ καλο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι να μην τρελαινεσαι ρε φιλε,10 μηνες με το κινητο και μια γ@ματη bugless rom να μην υπαρχει?

 

Καλημερα, εννοειται σεβομαι το οτι μπορει να θελετε ελληνικα full στο menu ή ζογκλερικα led αλλα η Α310 δεν εχει bugs το εχουμε πει :p

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Που την βρισκω φιλε?

Ελληνικα εχει,ειναι ρουτ,εχει goople apps?

νομίζω είναι η version3 στο 1ο post εδώ http://www.modaco.com/topic/373519-rom-442-emotion-ui-23-30-huawei-ui/

Link to comment
Share on other sites

Guys ερωτησούλα,αν και λίγο χαζή:είχα πριν xtreme vanilla v3 και τωρα με a310 v3 μ βγαζει ακομα,σε power on, το bootlogo της vanilla και μετα φυσικα κανονικα τα logo της a310.πως διωχνω το logo της vanilla?

 

Επίσης στα downloads,οτα κατεβαζω κατι και μ ερχεται στο status bar η ειδοποιηση,μ βγαινουν και ολα τα αλλα downloads π εχω κανει ever.Ακομα και οταν κανω εκαθαριση ειδοποιησεων,μετα απο reboot μου βγαινουν παλι.εδω στο messenger μιλαω τωρα και στο status bar,κατω απο το μηνυμα του συνομιλητη μ,ξαναβγηκανε!

 

Άλλος το έχει παρατηρησει?καμια...ιδεα μηπως?Ειναι λιγο σπαστικο οσο να πεις...

Edited by nikolaos8
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Που την βρισκω φιλε?

Ελληνικα εχει,ειναι ρουτ,εχει goople apps?

 

σελίδα 875 έχει ελληνικά χρειάζεται gapps άμα θες τα ανεβάζω αυτά που πέρασα εγώ η τα κατεβάζεις από google να σου δώσω λινκ

το μόνο που χρειάζεται είναι keyboard είναι και ροοτ μου αρέσει πολύ σαν ρομ φλάσαρε και το ζιπάκι για τιην κάμερα lg αν δεν το έχει πες μου να σου δώσω λινκς

οπότε φλασάρεις την ρομ μέτα τα gapps και αν θες και την lg camera zip θες να στα συγκεντρώσω όλα να τα κατεβάσεις;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guys ερωτησούλα,αν και λίγο χαζή:είχα πριν xtreme vanilla v3 και τωρα με a310 v3 μ βγαζει ακομα,σε power on, το bootlogo της vanilla και μετα φυσικα κανονικα τα logo της a310.πως διωχνω το logo της vanilla?

 

Επίσης στα downloads,οτα κατεβαζω κατι και μ ερχεται στο status bar η ειδοποιηση,μ βγαινουν και ολα τα αλλα downloads π εχω κανει ever.Ακομα και οταν κανω εκαθαριση ειδοποιησεων,μετα απο reboot μου βγαινουν παλι.εδω στο messenger μιλαω τωρα και στο status bar,κατω απο το μηνυμα του συνομιλητη μ,ξαναβγηκανε!

 

Άλλος το έχει παρατηρησει?καμια...ιδεα μηπως?Ειναι λιγο σπαστικο οσο να πεις...

 

Αυτό με τα downloads,αν το εχει και αλλος,απενεργοποιουμε το notification, απο τη διαχειριση εφαρμογων,στον download manager....

Edited by nikolaos8
συντακτικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Αυτή δεν είναι που δε δουλεύει η δόνηση στα capacitive?

 

δεν το βρίσκω στο keyboard έχει δόνηση στα capacitive όχι οπότε επιβεβαιώνω την έχεις δοκιμάσει είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

πάντως ένα καλό που έχει και μου άρεσε είναι ότι απενεργοποιεί εφαρμογές όταν είναι σε κλείδωμα η οθόνη και λειτουργεi και με cosmote

και η δόνηση στα capacitive προσωπικά δεν με ενδιαφέρει χαλάει μπαταρία

δεν έχει επιλογή για δόνηση στα capacitive

τώρα το έιδα έχει και επιλογή reboot σε recovey

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guys ερωτησούλα,αν και λίγο χαζή:είχα πριν xtreme vanilla v3 και τωρα με a310 v3 μ βγαζει ακομα,σε power on, το bootlogo της vanilla και μετα φυσικα κανονικα τα logo της a310.πως διωχνω το logo της vanilla?

 

Επίσης στα downloads,οτα κατεβαζω κατι και μ ερχεται στο status bar η ειδοποιηση,μ βγαινουν και ολα τα αλλα downloads π εχω κανει ever.Ακομα και οταν κανω εκαθαριση ειδοποιησεων,μετα απο reboot μου βγαινουν παλι.εδω στο messenger μιλαω τωρα και στο status bar,κατω απο το μηνυμα του συνομιλητη μ,ξαναβγηκανε!

 

Άλλος το έχει παρατηρησει?καμια...ιδεα μηπως?Ειναι λιγο σπαστικο οσο να πεις...

Έκανες τα απαραίτητα format/wipe?και εγώ έβαλα την vanilla Μέτα άλλαξα ρομ και έφυγε κανονικά το logo της...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή δεν είναι που δε δουλεύει η δόνηση στα capacitive?

Ναι ,δεν έχει δόνηση στα capacitive κατά τα αλλά είναι πλήρως λειτουργική

δεν το βρίσκω στο keyboard έχει δόνηση στα capacitive όχι οπότε επιβεβαιώνω την έχεις δοκιμάσει είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

πάντως ένα καλό που έχει και μου άρεσε είναι ότι απενεργοποιεί εφαρμογές όταν είναι σε κλείδωμα η οθόνη και λειτουργεi και με cosmote

και η δόνηση στα capacitive προσωπικά δεν με ενδιαφέρει χαλάει μπαταρία

δεν έχει επιλογή για δόνηση στα capacitive

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για τον dialer αυτης γιατι ψήνομαι..... οταν κανεις κληση υπαρχει επιλογη να καλει απο προεπιλεγμενη sim και να μην πρεπει καθε φορα να διαλεγεις απο ποια sim θα κανεις την κληση?
Link to comment
Share on other sites

Προς όλους όσους έχουν παράπονα για τα bug των rom που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής θα έλεγα βάλτε μια που πλησιάζει προς το (τέλειο) ;) και περιμένετε μεχρι τον Ιούνιο που θα βγεί η επίσημη rom lollipop εγώ αυτό έκανα γνώμη μου για μάνα καλύτερες ρομ μέχρι στιγμης (jonzalvo ,algorom,2 aosp maucat kai dakok και μια αξιόλογη και με ελληνικα http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3/)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι να μην τρελαινεσαι ρε φιλε,10 μηνες με το κινητο και μια γ@ματη bugless rom να μην υπαρχει?

 

1)a310

2)coolUI προ text wrap bug

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι και να πεις φιλε,επειδη παρακολουθω και το ποστ και σενα καιρο(ελπιζω να μην ακουστηκε "καπως" αυτο :P) δικιο εχεις.,Ενω ειναι τοσο ομορφο και καραμπινατο,κυριολεκτικα,κινητο,θελει δουλεια το λειτουργικο....παντως σε μας πεφτει ο κληρος(πχ αλγοριθμος και λοιποι)να το κανουμε καλυτερο,για εμας και τους αλλους π το εχουν επισης....εδω μεσα τα εμαθα ολα και i keep going :)

 

Υ.Γ. ρώτησα τον dakok στο modaco αν θα βγαλει A310 V4.Μου ειπε ότι δύσκολα,αν και θα το ήλπιζε,παντως λεει μην περιμενουμε update μεχρι Αυγουστο,διοτι μετα,η επομενη του,lollipop θα ειναι!

 

ισχυει η ανωθεν απαντηση..!Ο dakok δεν φτιαχνει καμια rom,η a310 ειναι η official της εταιριας,απλα την περασε σε cpb και την πακεταρε σε zip.

Tελος Ιουλιου βγαινει η επισημη lollipop a310 σε aosp,καθως και η coolUI lollipop

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys ερωτησούλα,αν και λίγο χαζή:είχα πριν xtreme vanilla v3 και τωρα με a310 v3 μ βγαζει ακομα,σε power on, το bootlogo της vanilla και μετα φυσικα κανονικα τα logo της a310.πως διωχνω το logo της vanilla?

 

Επίσης στα downloads,οτα κατεβαζω κατι και μ ερχεται στο status bar η ειδοποιηση,μ βγαινουν και ολα τα αλλα downloads π εχω κανει ever.Ακομα και οταν κανω εκαθαριση ειδοποιησεων,μετα απο reboot μου βγαινουν παλι.εδω στο messenger μιλαω τωρα και στο status bar,κατω απο το μηνυμα του συνομιλητη μ,ξαναβγηκανε!

 

Άλλος το έχει παρατηρησει?καμια...ιδεα μηπως?Ειναι λιγο σπαστικο οσο να πεις...

 

Oταν μια rom δεν εχει αρχειο logo.img οταν ανοιγεις το zip τοτε θα μεινει το logo της προηγουμενης rom.Αλλαζει ευκολα με οτι θελεις εσυ,εχει γραφτει πολλες φορες εδω μεσα,ψαξτο..

 

Aυτο με τις ειδοποιησεις δεν μου θυμιζει κατι και την φοραγα καιρο.Μαλλον κατι απο καποιο app ειναι,εγω παντως την εφαρμογη downloads την σβηνω,δεν χρειαζεται (την downloadproviderUI.apk οχι την downloadprovider.apk)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

την έχεις δοκιμάσει είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Δεν την έχω δοκιμάσει, θυμάμαι ότι το είχε αναφέρει ένα παιδί εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

1)a310

2)coolUI προ text wrap bug

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ισχυει η ανωθεν απαντηση..!Ο dakok δεν φτιαχνει καμια rom,η a310 ειναι η official της εταιριας,απλα την περασε σε cpb και την πακεταρε σε zip.

Tελος Ιουλιου βγαινει η επισημη lollipop a310 σε aosp,καθως και η coolUI lollipop

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Oταν μια rom δεν εχει αρχειο logo.img οταν ανοιγεις το zip τοτε θα μεινει το logo της προηγουμενης rom.Αλλαζει ευκολα με οτι θελεις εσυ,εχει γραφτει πολλες φορες εδω μεσα,ψαξτο..

 

Aυτο με τις ειδοποιησεις δεν μου θυμιζει κατι και την φοραγα καιρο.Μαλλον κατι απο καποιο app ειναι,εγω παντως την εφαρμογη downloads την σβηνω,δεν χρειαζεται (την downloadproviderUI.apk οχι την downloadprovider.apk)

 

Οκ σε ευχαριστώ πολύ θα το ψαξω,γιατι ειναι και λιγο σπαστικο....απλα να την αφαιρεσω θελω εκεινη,τα αλλα δεν με πειραζουν....

 

 

Οσο για τις ενημερωσεις,το ελυσα απενεργοποιωντας τα notifications απο τα downloads.Ηταν όντως σπαστικο πάντως....θα το κανω και αυτο π λες ομως ;)

 

Y.Γ και με τα downloads τι κανεις?το αφηνεις έτσι?χωρίς προγραμμα διαχείρισης downloads?

 

Πολύ καλη Rom παντως+η αυτονομια της,μαρεσει πολυ γενικα :)

Edited by nikolaos8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...