Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανες τα απαραίτητα format/wipe?και εγώ έβαλα την vanilla Μέτα άλλαξα ρομ και έφυγε κανονικά το logo της...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ,δεν έχει δόνηση στα capacitive κατά τα αλλά είναι πλήρως λειτουργική

 

Ναι ναι νομίζω έκανα ότι χρειαζόταν.Και 2 φορές κιόλας.Μήπως θέλει να κάνω και wipe boot στα wipes?

 

Το βρήκα πάντως το πρόγραμμα,logo builder στο xda.Απλά μου φαίνεται πολύ μπλέξιμο για το τίποτα.Λίγο το logo του xtreme vanilla θέλω να αλλάξω και κατα τα άλλα κομπλέ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

και γω το είχα σε Maucat 1101 και το wifi είχε πρόβλημα και πήγα σε emui 3.0 b262 fireteam αρκετά καλή ρομ θα μείνω σ' αυτή διάρκεια οθόνης με φωτεινότητα 50 6 ώρες μέχρι στιγμής και η μπαταρία είναι στο 20%

και έχει λειτουργία να απενεργοποιεί όλες τις εφαρμογές στο κλείδωμα οθόνης η καλύτερη που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής με full ελληνικά αυτό που ήθελα δλδ δεν έχει κινεζιές μόνο στο κλείδωμα οθόνης εμφανίζει κάτι κινέζικα αλλά δεν με ενοχλούνε μπροστά στα τόσα + της θέλει gapps θα αγοράσω το smart keyboard καμιά άλλη επιλογή για πληκτρολόγιο;και με το google keyboard κάνεις την δουλειά σου αλλά μου αρέσει το smart

 

βάζε καμια τελεία ρε αδερφέ μου έβγαλες τα μάτια... το καλύτερο πληκτρολόγιο για μένα είναι το TouchPal. Με διαφορά από ότι άλλο έχω χρησιμοποιήσει.. AOSP είναι αυτή η ρομ που λες ή με φρου φρου κι αρώματα;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να ανεβάσω τον ήχο κλήσης όταν τα ακουστικά είναι πάνω στο τηλέφωνο.

Engineer Mode settings -> Hardwer Testing -> Audio -> Headset_LoudSpeaker Mode -> το type να είναι στο Ring και αλλάζουμε σε όλα τα Levels το Value στο max δηλαδή 255.Επίσης στο max βάζουμε και το Max Speaker.Σε όλα τα Levels μετά από κάθε αλλαγή πατάμε set – ΟΚ. Αφού έχουμε τελείωση όλες τις αλλαγές κάνουμε επανεκκίνηση και τέλος

Τώρα το μόνο που μένει είναι να μπορούμε να απαντάμε/τερματίζουμε την κλήση με το κουμπί του handsfree.Αν κάποιος ξέρει τον τρόπο ας βοηθήσει…

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

σελίδα 875 έχει ελληνικά χρειάζεται gapps άμα θες τα ανεβάζω αυτά που πέρασα εγώ η τα κατεβάζεις από google να σου δώσω λινκ

το μόνο που χρειάζεται είναι keyboard είναι και ροοτ μου αρέσει πολύ σαν ρομ φλάσαρε και το ζιπάκι για τιην κάμερα lg αν δεν το έχει πες μου να σου δώσω λινκς

οπότε φλασάρεις την ρομ μέτα τα gapps και αν θες και την lg camera zip θες να στα συγκεντρώσω όλα να τα κατεβάσεις;

 

Και δεν κάνεις τον κόπο να τα συγκεντρώσεις, αν σου είναι ευκολο βέβαια.

Κατεβαζω και την Ρομ τώρα.

Θέλει και το πατς για τα δικά μας δικτυα η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Και δεν κάνεις τον κόπο να τα συγκεντρώσεις, αν σου είναι ευκολο βέβαια.

Κατεβαζω και την Ρομ τώρα.

Θέλει και το πατς για τα δικά μας δικτυα η όχι?

Παιδια ολα αυτα βαλτε σε μια ενοτητα στο 1ο Post αν γινεται...ευχαριστουμε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι νομίζω έκανα ότι χρειαζόταν.Και 2 φορές κιόλας.Μήπως θέλει να κάνω και wipe boot στα wipes?

 

Το βρήκα πάντως το πρόγραμμα,logo builder στο xda.Απλά μου φαίνεται πολύ μπλέξιμο για το τίποτα.Λίγο το logo του xtreme vanilla θέλω να αλλάξω και κατα τα άλλα κομπλέ.....

Υπάρχουν αρκετά παιδιά που έχουν αλλάξει το logo (έβαζαν δικό τους)χωρίς κανένα προβλημα....wipe boot δεν έχω κάνει και δεν ξέρω τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ θα το ψαξω,γιατι ειναι και λιγο σπαστικο....απλα να την αφαιρεσω θελω εκεινη,τα αλλα δεν με πειραζουν....

 

 

Οσο για τις ενημερωσεις,το ελυσα απενεργοποιωντας τα notifications απο τα downloads.Ηταν όντως σπαστικο πάντως....θα το κανω και αυτο π λες ομως ;)

 

Y.Γ και με τα downloads τι κανεις?το αφηνεις έτσι?χωρίς προγραμμα διαχείρισης downloads?

 

Πολύ καλη Rom παντως+η αυτονομια της,μαρεσει πολυ γενικα :)

 

ναι δεν το χρησιμοποιω το UI,βεβαια αυτο ειναι προσωπικη επιλογη!Τα downloads πανε απο μονα τους εκει που θα πηγαιναν

Link to comment
Share on other sites

βάζε καμια τελεία ρε αδερφέ μου έβγαλες τα μάτια... το καλύτερο πληκτρολόγιο για μένα είναι το TouchPal. Με διαφορά από ότι άλλο έχω χρησιμοποιήσει.. AOSP είναι αυτή η ρομ που λες ή με φρου φρου κι αρώματα;

 

Και δεν κάνεις τον κόπο να τα συγκεντρώσεις, αν σου είναι ευκολο βέβαια.

Κατεβαζω και την Ρομ τώρα.

Θέλει και το πατς για τα δικά μας δικτυα η όχι?

 

δεν είναι φρου φρου και αρώματα είναι πολύ λειτουργική τα έχει όλα.είναι σε περιβάλλον miui rom αλλά με εντυπωσίασε περισσότερο και από την miui του xiaomi redmi note που είχα

δεν είναι aosp αλλά η aosp που δοκίμασα του maucat 1101 σε μπαταρία νομίζω η emui είναι καλύτερη

γιατί έχει λειτουργία στο κλείδωμα που απενεργοποιεί όλες τις εφαρμογές (επιλέγεις ποιες θες), για εξοικονόμηση ενέργειας μόνο το keyboard μην απενεργοποιήσετε

επίσης η maucat κόλλαγε το wifi και με το wifi fix

δλδ πιστεύω ότι αξίζει ..... όποιος θέλει full ελληνικά έχω ποστάρει πιο πριν για το gps εικόνα από gps test δείτε το και αν σας κάνει φλασάρετε

επίσης στο κλείδωμα οθόνης έχει μόνο κινεζιές (γράμματα) αλλά μπροστά στις φωτογραφίες που έχει για θέμα κλειδώματος το προσπερνάω..

ότι άλλο θέλετε ρωτάτε η οθόνη κρατάει 6ώρες +

 

μισό για λινκ τα συγκεντρώνω όποιος θέλει για να τα περάσει στην sd του όλα για να τα φλασάρει όλα με την μία

η ρομ για κατέβασμα είναι σελίς 875

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Οπως ειχα πει, αν βρω αλλη μια πατάτα στην βανιλα, θα παρει δρόμο. Και έτσι έγινε...

Τωρα πέρασα την εμυι 3-262.

Καλη φαίνεται.

Αν μπορέσω να περασω xposed για το xinernalsd υα είναι σούπερ.

 

Το κόλπο με τα 20+ mpixel λειτουργει κανονικά.

Τζιπιες οκ

Νταξ, η ρομ εχει παρουσιαστεί και παλαιότερα οπότε δεν θα επεκταθώ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

jpower73 ποια gapps να περάσουν γιατί εγώ έχω περάσει τα gapps με full apps έχεις να πρωτείνεις άλλα gapps αν ναι μπορείς να δώσεις λινκ;εγώ ανεβάζω τα gapps με full apps από google
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα μινι gapps εχω περάσει..

 

Υ. Γ. Ο ήχος εξαιρετικός. Δεν πέρασα βαηπερ.

Μονο bass Booster pro, για να τσιμπάει λιγο, το μπασάκι.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://docs.google.com/file/d/0BxqY5EehRcP1YUFrNFF1OTVuYW8/edit?pli=1

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

lg camera app 21mp αρχείο zip σελίδα 868 (post 13020)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=868

 

gapps playstore.. http://androidhost.org/bDyyW

είναι με όλες τις app της google όποιος θέλει φλασάρει ότι gapps προτιμάει εγώ flasara αυτό το αρχείο και μου είπε abort στο recovery στο τέλος νόμιζα ότι δεν περάστηκαν αλλά μόλις άνοιξα το κιν λειτούργησαν κανονικά

οπότε αν μπορείς jpower73 δώσε ένα λινκ για τα δικά σου gapps για πιο σίγουρα

και περάστε και το wifi fix στην sd πρώτη σελίδα είναι το link μήπως και χρειαστεί δεν θυμάμαι να το φλάσαρα αλλά ας το έχετε στην sd card

κάνουμε τα wipes εγώ έκανα και format υπάρχει περιγραφή για τα wipes στην 1η σελίδα με cwm recovery

και μετά μόνο φλασάρουμε με την σειρά

1.ρομ

2.gapps

3.lgcamera

4.δεν θυμάμαι για wifi fix καλό είναι να μην το φλασάρετε μόνο αν χρειαστεί

αυτά.

το λινκ της ρομ B262είναι στη σελίδα 875 post 13111 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=875

 

 

αν δεν σας λειτουργήσουν τα gapps πειτε το μου γιατί έχω δύο zip gapps οπότε ανεβάζω αν δεν λειτουργήσουν αυτά και το 2ο αρχείο zip gapps που έχω

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=23269279319202484

kit kat 4.4.2 είναι οπότε μπόρει να λειτουργούν και τα gapps που έχετε ήδη

 

δείτε το post 13256 επόμενη σελίδα έχει link για gapps περάστε αυτά

Edited by markosch
gapps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μισό να βάλω 2η sim να σου πω για την emui λες;δεν μπορώ να δω δεν έχω 2η micro sim

 

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. αν δεν εχεις δευτερη sim μπορεις να δεις απο της ρυθμισεις αν εχει επιλογη για προεπιλεγμενη sim στην κληση.

εμενα στης ρυθμισεις ειναι ετσι οπως βλεπεις εχει επιλογη sim μονο για τη συνδεση δεδομενων :( μονο για αυτο θελω να την αλλαξω.. κατα τα αλλα με βολεψε πολυ.

Edited by gfvert01
Link to comment
Share on other sites

μισό να βάλω 2η sim να σου πω για την emui λες;δεν μπορώ να δω δεν έχω 2η micro sim

 

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. αν δεν εχεις δευτερη sim μπορεις να δεις απο της ρυθμισεις αν εχει επιλογη για προεπιλεγμενη sim στην κληση.

εμενα στης ρυθμισεις ειναι ετσι [ATTACH]59336[/ATTACH] οπως βλεπεις εχει επιλογη sim μονο για τη συνδεση δεδομενων :( μονο για αυτο θελω να την αλλαξω.. κατα τα αλλα με βολεψε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. αν δεν εχεις δευτερη sim μπορεις να δεις απο της ρυθμισεις αν εχει επιλογη για προεπιλεγμενη sim στην κληση.

εμενα στης ρυθμισεις ειναι ετσι οπως βλεπεις εχει επιλογη sim μονο για τη συνδεση δεδομενων :( μονο για αυτο θελω να την αλλαξω.. κατα τα αλλα με βολεψε πολυ.

 

δεν βρίσκω τπτ στην επιλογή κλήσης από ρυθμίσεις αλλά δεν αποκλείεται στο dial pad όταν έχεις 2 sim να σου έχει την επιλογή να τηλεφωνείς με την sim που θες χωρίς να την επιλέγεις πάντα.

κάτι άλλο που είδα είναι ότι έχει την επιλογή να μπλοκάρεις apps από δεδομένα η wifi δλδ να συνδέονται οι apps που θα μπλοκάρεις μόνο με wifi ή με δεδομένα

δλδ διαλέγεις με τι θα συνδέονται στο inet ή με data ή με wifi ή και με τα 2 μάζι

αποκλείεις app από data

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκω τπτ στην επιλογή κλήσης από ρυθμίσεις αλλά δεν αποκλείεται στο dial pad όταν έχεις 2 sim να σου έχει την επιλογή να τηλεφωνείς με την sim που θες

 

δεν ειναι στις ρυθμισεις κλησης αλλα στις ρυθμισεις διαχειρισης sim.

στο dial pad φυσικα και εχει επιλογη να διαλεξω με ποια sim θα καλεσω αλλα εγω θελω το αντιθετο, δηλαδη να εχω μια sim προεπιλεγμενη και να καλει συνεχεια απο αυτην χωρις να με ρωταει.

Link to comment
Share on other sites

xTremeVanilla CM edition, και παλι εχω προβλημα με το σημα. Τωρα πριν λιγο πηγα να στειλω ενα μηνυμα 3 φορες και μου πετούσε "αδυνατη η αποστολή μηνύματος" οπου εβγαλα τη σιμ κ την εβαλα στην αριστερη υποδοχη. Ενταξει οκευ, πες οτι μπορω να ζησω χωρις το roaming (ειχα ποσταρει πως το 3G αργει πολυ) αλλα οχι και το κινητο να μην κανει τη δουλεια για την οποία φτιάχτηκε ρε παιδιά.

 

κανα fix υπάρχει ή θα συνεχίζει το τηλεφωνο να χανει σημα και να θελει ρισταρτ για να επανέλθει;

 

Να σημειώσω οτι με κλειστα τα data και ανοιχτο το wifi, πάλι το παθαίνει (Νομιζα οτι η εναλλάγη 2G/3G επηρρέαζε το bloat της κεραίας)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι στις ρυθμισεις κλησης αλλα στις ρυθμισεις διαχειρισης sim.

στο dial pad φυσικα και εχει επιλογη να διαλεξω με ποια sim θα καλεσω αλλα εγω θελω το αντιθετο, δηλαδη να εχω μια sim προεπιλεγμενη και να καλει συνεχεια απο αυτην χωρις να με ρωταει.

 

[ATTACH]59337[/ATTACH]

 

δεν έχω πρόσβαση στην επιλογή έχω μία sim αλλά νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι φρου φρου και αρώματα είναι πολύ λειτουργική τα έχει όλα.είναι σε περιβάλλον miui rom αλλά με εντυπωσίασε περισσότερο και από την miui του xiaomi redmi note που είχα

δεν είναι aosp αλλά η aosp που δοκίμασα του maucat 1101 σε μπαταρία νομίζω η emui είναι καλύτερη

γιατί έχει λειτουργία στο κλείδωμα που απενεργοποιεί όλες τις εφαρμογές (επιλέγεις ποιες θες), για εξοικονόμηση ενέργειας μόνο το keyboard μην απενεργοποιήσετε

επίσης η maucat κόλλαγε το wifi και με το wifi fix

δλδ πιστεύω ότι αξίζει ..... όποιος θέλει full ελληνικά έχω ποστάρει πιο πριν για το gps εικόνα από gps test δείτε το και αν σας κάνει φλασάρετε

επίσης στο κλείδωμα οθόνης έχει μόνο κινεζιές (γράμματα) αλλά μπροστά στις φωτογραφίες που έχει για θέμα κλειδώματος το προσπερνάω..

ότι άλλο θέλετε ρωτάτε η οθόνη κρατάει 6ώρες +

 

μισό για λινκ τα συγκεντρώνω όποιος θέλει για να τα περάσει στην sd του όλα για να τα φλασάρει όλα με την μία

η ρομ για κατέβασμα είναι σελίς 875

thanks @markos!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια κάρτα Q και όταν πάω να πάρω τηλέφωνο η να ανοίξω τα δεδομένα μου πετάει ενα μήνυμα συνέχεια οτι είμαι σε περιαγωγή.. Ξέρει κανείς τι γίνετε? Ειμαι με emui UNICOM.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μια κάρτα Q και όταν πάω να πάρω τηλέφωνο η να ανοίξω τα δεδομένα μου πετάει ενα μήνυμα συνέχεια οτι είμαι σε περιαγωγή.. Ξέρει κανείς τι γίνετε? Ειμαι με emui UNICOM.

ετσι δεν λειτουργει η Q? μεσω wind με περιαγωγη?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

thanks @markos!

 

:D

απλώς να σας πω ίσως σε κάποιον να μην του αρέσει αλλά δεν μπορώ να βρω πως απενεργοποιείται πριν bootarei το android σε ρωτάει πάντα αν θες να δημιουργήσεις λογαριασμό huawei id γιατί η ρομ ειναι huawei έχει την επιλογή παράλειψη την πατάς και μετά περνάει σε android δεν με ενοχλεί ίσως και να απενεργοποιείται με κάποιον τρόπο μιλάω για emui 3.0

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φλασάρουμε

1.ρομ

2.gapps

3.lgcamera

4.δεν θυμάμαι για wifi fix

wipes ποτε κανουμε πριν , ενδιαμεσα και μετα τα βηματα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ετσι δεν λειτουργει η Q? μεσω wind με περιαγωγη?

 

Δεν ξερω ιδέα δεν εχω. Είναι φυσιολογικό δηλ. αυτο που βγάζει συνεχεία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...