Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με χαλάει η lg camera από την stock camera app της rom s5 δεν μπορούμε την app της s5 να την περάσουμε σε άλλη ρομ;

ή να αποθηκεύσουμε 6000x3000 ανάλυση σε lenovο super camera;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μολις δοκιμασα, πολυ tweaking, πολυ Κινεζια ακομη κ στα Αγγλικα (EN/CN οι γλωσσες).

Την εβγαλα κατευθειαν.

Παραμενω στην maucat δηλαδή :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με χαλάει η lg camera από την stock camera app της rom s5 δεν μπορούμε την app της s5 να την περάσουμε σε άλλη ρομ;

ή να αποθηκεύσουμε 6000x3000 ανάλυση σε lenovο super camera;

Δύσκολα...προσπάθησα με αρκετές εφαρμογές αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη ρυθμισεων lg camera με root explorer για να αποθηκευονται τα αρχεια στην sd.

ανοιγουμε τον root explorer..data-->data-->rubberbigpepper.lgcamerapro-->shared_prefs..εκει τικαρουμε το φακελο common.xml και τον ανοιγουμε με text editor.

μεσα στο κειμενο βρισκουμε καπου που λεει...string name=folder>/storage/sdcard0/DCIM/CAMERA/string..εκει αλλαζουμε το sdcard0 σε sdcard1.αμα θελουμε αλλαζουμε και το φακελο.εγω για παραδειγμα εσβησα το camera και εγραψα lg camera και τα αρχεια αποθηκευονται σε ξεχωριστο φακελο απο την stock εφαρμογη.

μετα βγαινοντας απο το κειμενο θα μας ζητησει να αποθηκευσουμε τις αλλαγες..παταμε ναι...θα δουμε οτι υπαρχουν δυο φακελοι common xml...ο ενας εχει καταληξη .bak..αυτον σβηνουμε..ειναι ο παλιος με τις παλιες ρυθμισεις..μετα παμε στην εφαρμογη και βλεπουμε οτι οντως εχει αλλαξει ο χωρος αποθηκευσης!!!

 

με τον ιδιο τροπο μπορουμε να αλλαξουμε και τις ρυθμισεις της καμερας που εχει σαν προεπιλογη να τραβαει σε 480p.

 

Σε ευχαριστώ ρε συ φίλε pitspan.Αν δεν ήσουν τόσο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ δεν θα το έκανα με ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Όσο αφορά την κάμερα δεν είναι το ίδιο με την αποθήκευση των foto/video στην SD.Εγώ δεν θέλω να τραβάω μόνιμα 1920x1080 και δεν είναι πρακτικό όταν θελήσω να αλλάξω την ανάλυση να κάνω όλοι αυτή την διαδικασία.

Ελπίζω να βρεθεί τρόπος στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ρε συ φίλε pitspan.Αν δεν ήσουν τόσο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ δεν θα το έκανα με ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Όσο αφορά την κάμερα δεν είναι το ίδιο με την αποθήκευση των foto/video στην SD.Εγώ δεν θέλω να τραβάω μόνιμα 1920x1080 και δεν είναι πρακτικό όταν θελήσω να αλλάξω την ανάλυση να κάνω όλοι αυτή την διαδικασία.

Ελπίζω να βρεθεί τρόπος στο μέλλον...

 

μαλλον για την καμερα δεν το καταλαβες.εγω με αυτον τον τροπο αλλαξα τις τιμες απο 640χ480 σε 1080χ720.δηλαδη τωρα μου εχει σαν default αυτο και οχι 480..οποτε καθε φορα που θα πας να τραβηξεις ενα βιντεο δεν θα πρεπει να θυμηθεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις. θα ναι ετοιμο σε 720.τωρα αν θες παραπανω θα το κανεις απ τις ρυθμισεις τις καμερας και οχι απ το root explorer.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για την καμερα δεν το καταλαβες.εγω με αυτον τον τροπο αλλαξα τις τιμες απο 640χ480 σε 1080χ720.δηλαδη τωρα μου εχει σαν default αυτο και οχι 480..οποτε καθε φορα που θα πας να τραβηξεις ενα βιντεο δεν θα πρεπει να θυμηθεις να αλλαξεις τις ρυθμισεις. θα ναι ετοιμο σε 720.τωρα αν θες παραπανω θα το κανεις απ τις ρυθμισεις τις καμερας και οχι απ το root explorer.

 

Τώρα μάλιστα,έτσι βολεύει!!!!Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

 

Μέσα στο common.xml βλέπω δυο αρχεία 480 και δυο 640 τα αλλάζω και τα δυο .Δηλαδή 480 τα κάνω 1080 και 640 τα κάνω 1920?

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δύσκολα...προσπάθησα με αρκετές εφαρμογές αλλά τίποτα

οπότε περιμένουμε την ρομ που λέει ο jpower73

 

Ποια ρομ λετε; τωρα ειμαι με την a310

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom ειναι καλη να την περασω ή εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη?

 

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom ειναι καλη να την περασω ή εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη?

 

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

 

γι αυτή δεν έχω άποψη αν σε ενδιαφέρει η ρομ να έχει full ελληνικά ξέρω 2 του maucat αυτή έχω αλλά δεν μου αρέσει γιατί μόλις είδα περιβάλλον από emui ημέρα με τη νύχτα αλλά σαν ρομ πετάει σταθερή σκέφτομαι να πάω στην emui3.0 B262 σε προηγούμενο Post σελίδα 870 αναφέρεται η έκδοση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάποιο bug με cosmote δεν την έχω φλασάρει ακόμα μόλις δοκιμάσω και την emui θα δω ποια θα κρατήσω

γιατί κατέληξες σε αυτή; τώρα είδα ότι έχει και αυτή multi θα έχει αναφέρθει αλλάδεν θέλω να το ψάξω από αυτονομία τι λεει;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom ειναι καλη να την περασω ή εχετε να προτεινετε καποια καλυτερη?

 

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

 

Μην την περάσεις αυτή είναι παλιά και υπάρχουν καλύτερες. Για ρομ με πλήρη ελληνικά:

Πέρασε την emuiUNICOM2.3 της 1ης σελίδας, με το root που έχει από κάτω ή

την emui 3.0 B262 fireteam

http://rfilea-2014.7to.cn/A/2D/45/Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4.zip

(αν θες κάτι σε HUAWEI)

ή για AOSP

AOSP maucat

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

ή την micromax Α310 απο needrom χωρίς πλήρη ελληνικά (με locale more)

Link to comment
Share on other sites

Μην την περάσεις αυτή είναι παλιά και υπάρχουν καλύτερες. Για ρομ με πλήρη ελληνικά:

Πέρασε την emuiUNICOM2.3 της 1ης σελίδας, με το root που έχει από κάτω ή

την emui 3.0 B262 fireteam

http://rfilea-2014.7to.cn/A/2D/45/Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4.zip

(αν θες κάτι σε HUAWEI)

ή για AOSP

AOSP maucat

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

ή την micromax Α310 απο needrom χωρίς πλήρη ελληνικά (με locale more)

 

πριν την φλασάρω ξέρεις πως πάει από θέμα αυτονομίας;η cosmote δουλεύει; στην emui 3.0

να σημειώσω ότι κάτι παίζει με το wifi στο router me maucat 1101 στην καινούρια έκδοση υπάρχει θέμα;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και δυο εβδομαδες την aosp v3 by dakok ολα καλα, αλλα εχω ενα θεμα...

Στα ξεκαρφωτα μου σβηνει η συσκευη πχ σημερα μιλουσα και εσβησε μονο του κατα την διαρκεια της ομιλιας .

Ακομα μια φορα στα καλα καθουμενα το κοιταξα και ειχε σβησει.

Εχει παρατηρησει καποιος κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

πριν την φλασάρω ξέρεις πως πάει από θέμα αυτονομίας;η cosmote δουλεύει; στην emui 3.0

να σημειώσω ότι κάτι παίζει με το wifi στο router me maucat 1101 στην καινούρια έκδοση υπάρχει θέμα;

 

Δεν έχω cosmote (γιατί να μην δουλέυει; αν έχει πρόβλημα με το +30 διόρθωσε τις επαφές σου με το number fixer).

Από αυτονομία είναι λίγο καλύτερη από την 2.3unicom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω cosmote (γιατί να μην δουλέυει; αν έχει πρόβλημα με το +30 διόρθωσε τις επαφές σου με το number fixer).

Από αυτονομία είναι λίγο καλύτερη από την 2.3unicom.

 

την κατεβάζω από το λινκ σου πάω για flashing :D

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα την τελευταια maucat αλλα δε μου αναγνωριζει τη δευτερη sim (wind). Υπαρχει καποια λυση? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα την τελευταια maucat αλλα δε μου αναγνωριζει τη δευτερη sim (wind). Υπαρχει καποια λυση? Ευχαριστω!

Λογικά δεν την πέρασες καλά.εμένα μου δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτεινει κάποια rom με καλη απόδοση στο gps? Προς το παρόν έχω την τελευται mui ν6 απο needrom αλλά βλέπω απόκλιση γύρω στα 30-40 μετρα. Καπου ειχα διαβασει οτι τα mtk υστερούν πολύ στο gps. Αλλά 40 μετρα απόκλιση? Μηπως έχει σχέση κ με την rom που φοραω η απλώς οφείλεται στη συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα την τελευταια maucat αλλα δε μου αναγνωριζει τη δευτερη sim (wind). Υπαρχει καποια λυση? Ευχαριστω!

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το pin. (Σε άλλη συσκευή, η' στη δική σου βάζοντάς την στην πρώτη θέση).

 

Μπορεί κάποιος να μου προτεινει κάποια rom με καλη απόδοση στο gps? Προς το παρόν έχω την τελευται mui ν6 απο needrom αλλά βλέπω απόκλιση γύρω στα 30-40 μετρα. Καπου ειχα διαβασει οτι τα mtk υστερούν πολύ στο gps. Αλλά 40 μετρα απόκλιση? Μηπως έχει σχέση κ με την rom που φοραω η απλώς οφείλεται στη συσκευή?

Εμένα με maucat aosp με βρίσκει στα 4m.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα,έτσι βολεύει!!!!Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

 

Μέσα στο common.xml βλέπω δυο αρχεία 480 και δυο 640 τα αλλάζω και τα δυο .Δηλαδή 480 τα κάνω 1080 και 640 τα κάνω 1920?

 

ναι...αυτo που λεει resolution width το κανεις 1920 και το resolution height 1080.οχι αυτα που λενε front ομως γιατι ειναι για την μπροστα καμερα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε περιμένουμε την ρομ που λέει ο jpower73

 

Ποια ρομ λετε; τωρα ειμαι με την a310

 

θα αργήσει και δεν ξέρω αν είναι σίγουρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι algorom,v2.Η δόνηση από τα capacitive buttons πώς φεύγει παιδιά?

Ρυθμίσεις,προφίλ ήχου (διαλεγεις το προφίλ που είσαι)δόνηση κατά την αφη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...