Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@azuli

βάλε καμιά screenshot αν είναι ευκολο

ελληνικά, ραμ κλπ?

 

εχει ελληνικα,7 χρωματα leds,ram ελευθερη με full εφαρμογες γυρω στο 1.3gb,screenshot δεν χρειαζεται ειναι κανονικη aosp στο ui

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όσους πέρασαν vanilla, να ρωτησω στα πόσα mp τραβάει φωτο.

Ρωταω, διότι κάπου διάβασα οτι ειναι πορτ απο σαμσουνγκ.

Υ. Γ. : ανεβάστε και μερικά screenshots.. :)

 

κανονικα,μεχρι 13mp 16/9

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχει ελληνικα,7 χρωματα leds,ram ελευθερη με full εφαρμογες γυρω στο 1.3gb,screenshot δεν χρειαζεται ειναι κανονικη aosp στο ui

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

κανονικα,μεχρι 13mp 16/9

 

γενικα την αφηνω πανω,δεν εχω βρει κανενα bug.Επιπλεον για οποιον ενδιαφερεται η εφαρμογη sms σε αφηνει να διαλεξεις καθε μηνυμα με ποια καρτα να το στειλεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω ρε αζουλι..

Θα μεινω στην s5.

Οι φωτο της δεν παλεύονται

Για τις φώτο της s5 συμφωνώ. Όμως και της vanilla φαίνονται ΠΟΛΥ καλές!

Βέβαια δεν είχα το χρόνο για να δω "λεπτομέρειες".

Νομίζω όμως, οτι οποτε εχεις χρόνο, αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Εγώ για την ώρα την κρατάω.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

εχει ελληνικα,7 χρωματα leds,ram ελευθερη με full εφαρμογες γυρω στο 1.3gb,screenshot δεν χρειαζεται ειναι κανονικη aosp στο ui

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

κανονικα,μεχρι 13mp 16/9

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

γενικα την αφηνω πανω,δεν εχω βρει κανενα bug.Επιπλεον για οποιον ενδιαφερεται η εφαρμογη sms σε αφηνει να διαλεξεις καθε μηνυμα με ποια καρτα να το στειλεις

 

Πολύ καλή... Το auto rotation δεν μου λειτουργεί τις περισσότερες φορές, έχουμε λύση για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βασισμενη σε καποια παιδια ?

 

ειναι micromax a310 android 4.4.4 απο την cyanogen

και αυτες τις μερες που την χρησιμοποιω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και την βαζω μαζι με την algorom v2

ειναι σφερατη!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Το 4.4.4 είναι παραπλανητικό. Είναι 4.4.2 διότι τα πιστοποιητικά δεν είναι ενημερωμένα και υπάρχει το heartbleed bug, όπως και σε κάθε άλλη ρομ που έχει βγει για το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι βασισμενη σε καποια παιδια ?

O azuli συνήθως είναι καλά πληροφορημένος:

τεσταρω την vanilla,...

...Ειναι port απο samsung με πινελιες απο cm και πρεπει να χει βαση την himax polymer...

...Πιο γρηγορη απο την a310 προς το παρον,αν ειναι και τοσο stable θα ειναι καλη περιπτωση.

...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχω το Coolpad F1 me AOSP V4 laek.17 rom. Σήμερα δεν δουλεύον τα 3 κάτω "πλήκτρα" Back - home - cascade. Έκανα reboot 3-4 φορες εβγαλα-εβαλα τη μπαταρία, καθαρισα την οθόνη...αλλά τίποτα. όλα τα άλλα μέρη της οθόνης δουλεύουν.

Έχει ειπωθεί δω μέσα τίποτα; εγώ δεν μπόρεσα να βρώ...ας βοηθήσει κάποιοιος αν γνωρίζει.

Ευχαριστώ

 

Αν μπεις recovery δουλευουνν?

 

 

@δοκίμασα την EMUI3,0 262 by liutao αλλά πάλι δεν δουλευει το GPS. Μην τη δοκιμάσετε τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

@jpower73 περι φώτο στη vanilla!

Για τις φώτο της s5 συμφωνώ. Όμως και της vanilla φαίνονται ΠΟΛΥ καλές!

Βέβαια δεν είχα το χρόνο για να δω "λεπτομέρειες".

Νομίζω όμως, οτι οποτε εχεις χρόνο, αξίζει να τη δοκιμάσεις.

Εγώ για την ώρα την κρατάω.

Τελικά, σε μέτριο φωτισμό, μου φαίνεται ότι είναι κάτω από maucat και micromax v3 (τις οποίες τις θεωρώ ισοδύναμες και απλά λίγο κάτω από την S5).

Κρίμα, γιατί κατά τα άλλα ως τώρα είναι ΠΟΛΥ καλή!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Οντως οι φωτογραφίες με vanilla σε χαμηλό φωτισμό είναι χειρότερες απο maucat και οτι αλλη κιτκατ έχω δοκιμάσει!

Λες και είναι Jelly Bean*ενα πράμα!

Κατα τ'αλλα μια χαρά aosp.

Link to comment
Share on other sites

Ρολάρει καλύτερα από Maucat πάντως, η οποία μετά από λίγες μέρες μου λάγκαρε. Για να δούμε αυτή...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.εβαλα και εγω την vanilla,προς το παρον παει μαμιοντας και ελπιζω να παραμεινει ετσι....

Το logo και το animation οταν ανοιγει ειναι λιγο ψιλοαθλια βεβαια....

Εχω θεμα ομως με τα εικονιδια στον nova,ενω τα εχω αλλαξει απ την ρυθμιση για να μεγαλωσουν,δεν μεγαλωνουν,και η γραμματοσειρα σε ολες τις εφαρμογες ειναι πολυ μικρη!!!

Καμια ιδεα?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή... Το auto rotation δεν μου λειτουργεί τις περισσότερες φορές, έχουμε λύση για αυτό;

 

χμμ.Σε μενα λειτουργει χωρις προβληματα..Eκει που την κατεβασες την rom ομως σου γραφει τι πρεπει να κανεις αν εχεις προβλημα τετοιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι micromax a310 android 4.4.4 απο την cyanogen

και αυτες τις μερες που την χρησιμοποιω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και την βαζω μαζι με την algorom v2

ειναι σφερατη!

 

δεν ειναι βασισμενη στην a310 αλλα στην himax polymer.Απο cm εχει μονο αισθητικες πινελιες,αφου δεν μπορουμε να εχουμε πρακτικες αλλαγες λογω ασυμβατοτητας

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.εβαλα και εγω την vanilla,προς το παρον παει μαμιοντας και ελπιζω να παραμεινει ετσι....

Το logo και το animation οταν ανοιγει ειναι λιγο ψιλοαθλια βεβαια....

Εχω θεμα ομως με τα εικονιδια στον nova,ενω τα εχω αλλαξει απ την ρυθμιση για να μεγαλωσουν,δεν μεγαλωνουν,και η γραμματοσειρα σε ολες τις εφαρμογες ειναι πολυ μικρη!!!

Καμια ιδεα?

 

αν πριν φλασαρεις σβησεις απο το zip της rom το logo.bin θα μεινεις με αυτο που ειχες.Η μπορεις με την εφαρμογη logo builder να το κανεις edit και να φτιαξεις οτι logo θες.Εγω το ειχα φτιαξει μια φορα και πλεον πριν φλασαρω σβηνω το αρχειο που ειπα και ειμαι παντα με το δικο μου logo χωρις να κανω κατι αλλο.

Τα bootanimation αλλαζουν πανευκολα,απλα τα σβηνεις απο τον /media και βαζεις οτι bootanimation θες.

 

Eχει αλλαξει την αναλυση οπως και ο maucat σε μεγαλυτερη.Την γραμματοσειρα την μεγαλωνεις απο τα settings/display/font size

 

 

 

Μην ξεχασω να πω οτι θελει και το wifi fix zip για να φυγει το nvram απο τα δικτυα και να μην εχει αποσυνδεσεις σε μερικα router

 

 

Γενικα η rom ειναι top μεχρι τωρα,αν δεν μου βγαλει κανενα bug (που μεχρι στιγμης δεν εχει) θα την κρατησω.Ειναι πιο γρηγορη απο την a310.Σε μπαταρια δεν ξερω,πλεον δεν πολυασχολουμαι

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

αν πριν φλασαρεις σβησεις απο το zip της rom το logo.bin θα μεινεις με αυτο που ειχες.Η μπορεις με την εφαρμογη logo builder να το κανεις edit και να φτιαξεις οτι logo θες.Εγω το ειχα φτιαξει μια φορα και πλεον πριν φλασαρω σβηνω το αρχειο που ειπα και ειμαι παντα με το δικο μου logo χωρις να κανω κατι αλλο.

Τα bootanimation αλλαζουν πανευκολα,απλα τα σβηνεις απο τον /media και βαζεις οτι bootanimation θες.

 

Eχει αλλαξει την αναλυση οπως και ο maucat σε μεγαλυτερη.Την γραμματοσειρα την μεγαλωνεις απο τα settings/display/font size

 

 

 

Μην ξεχασω να πω οτι θελει και το wifi fix zip για να φυγει το nvram απο τα δικτυα και να μην εχει αποσυνδεσεις σε μερικα router

 

Δεν θα σβησει ομως το logo με τα wipes που κανουμε?πως παραμενει το παλιο?

Στο θεμα της γραμματοσειρας το αλλαξα απο τα settings αλλα αλλαξε μονο στο μενου του τηλεφωνου.μεσα στις εφαρμογες(fb,instagram πχ,ακομη και εδω στο φορουμ που μπαινω απ τον browser)ειναι πολυ μικρα τα γραμματα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σβησει ομως το logo με τα wipes που κανουμε?πως παραμενει το παλιο?

Στο θεμα της γραμματοσειρας το αλλαξα απο τα settings αλλα αλλαξε μονο στο μενου του τηλεφωνου.μεσα στις εφαρμογες(fb,instagram πχ,ακομη και εδω στο φορουμ που μπαινω απ τον browser)ειναι πολυ μικρα τα γραμματα

 

οχι δεν θα σβησει.Σε μια γρηγορη ματια δεν ειδα την γραμμη στο build prop που αλλαζει η αναλυση,ισως ειναι στο default.prop η καπου αλλου,δεν εχω ψαξει.Αν καποιος το βρει ας το ποσταρει

Link to comment
Share on other sites

παιδια,εγω ειμαι κατοχος του κινητου μια

εβδομαδα και σιγουρα θα χρειαστει να αλλαξω ρομ γιατι εχω σπαστει πολυ με το κινητο τελικα..ενδεικτικα αναφερω καποια γνωστα προβληματακια και σε εσας πιστευω :

1.ηχειο αθλιο(προσπαθησα με το uncle αλλα τιποτα)

2.μπαταρια πεφτει γρηγορα.

3.η βιντεοκληση που με ενδιεφερε δεν υπαρχει.

4.σκαμπανεβασματα στην φωτεινοτητα χωρις να αλλαζει ο φωτισμος περιβαλλοντος.

5.φωτογραφιες καλουτσικες αλλα οχι 13mp με τιποτα..

σιγουρα θα τα εχετε παρατηρησει κι εσεις στις multilanguage απο κινα αλλα

παιδια οποιος εχει διαθεση να βοηθησει για αλλαγη ρομ και εχει να προτεινει καποια τον ευχαριστω εκ των προτερων...:-/

(υ.γ. εκανα τον κοπο και διαβασα πολλες σελιδες του τοπικ αλλα αν πω πως καταλαβα πολλα,θα ειναι ψεμα...:-/ )

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λινκ για κατέβασμα της extreme vanilla?

 

Αν εψαχνες λιγο, θα το εβρισκες πολυ ευκολα. Ας μη βαριομαστε να κανουμε μια απλη αναζητηση...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5935975#post5935975

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια,εγω ειμαι κατοχος του κινητου μια

εβδομαδα και σιγουρα θα χρειαστει να αλλαξω ρομ γιατι εχω σπαστει πολυ με το κινητο τελικα..ενδεικτικα αναφερω καποια γνωστα προβληματακια και σε εσας πιστευω :

1.ηχειο αθλιο(προσπαθησα με το uncle αλλα τιποτα)

2.μπαταρια πεφτει γρηγορα.

3.η βιντεοκληση που με ενδιεφερε δεν υπαρχει.

4.σκαμπανεβασματα στην φωτεινοτητα χωρις να αλλαζει ο φωτισμος περιβαλλοντος.

5.φωτογραφιες καλουτσικες αλλα οχι 13mp με τιποτα..

σιγουρα θα τα εχετε παρατηρησει κι εσεις στις multilanguage απο κινα αλλα

παιδια οποιος εχει διαθεση να βοηθησει για αλλαγη ρομ και εχει να προτεινει καποια τον ευχαριστω εκ των προτερων...:-/

(υ.γ. εκανα τον κοπο και διαβασα πολλες σελιδες του τοπικ αλλα αν πω πως καταλαβα πολλα,θα ειναι ψεμα...:-/ )

Δεν χρειαζεται να διαβασεις πολλες σελιδες, η ΠΡΩΤΗ ειναι υπεραρκετη για να σου λυσει (σχεδον) ολα τα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

emuiUNICOM

το zip που την κάνει root

παιδια,εγω ειμαι κατοχος του κινητου μια

εβδομαδα και σιγουρα θα χρειαστει να αλλαξω ρομ γιατι εχω σπαστει πολυ με το κινητο τελικα..ενδεικτικα αναφερω καποια γνωστα προβληματακια και σε εσας πιστευω :

1.ηχειο αθλιο(προσπαθησα με το uncle αλλα τιποτα)

2.μπαταρια πεφτει γρηγορα.

3.η βιντεοκληση που με ενδιεφερε δεν υπαρχει.

4.σκαμπανεβασματα στην φωτεινοτητα χωρις να αλλαζει ο φωτισμος περιβαλλοντος.

5.φωτογραφιες καλουτσικες αλλα οχι 13mp με τιποτα..

σιγουρα θα τα εχετε παρατηρησει κι εσεις στις multilanguage απο κινα αλλα

παιδια οποιος εχει διαθεση να βοηθησει για αλλαγη ρομ και εχει να προτεινει καποια τον ευχαριστω εκ των προτερων...:-/

(υ.γ. εκανα τον κοπο και διαβασα πολλες σελιδες του τοπικ αλλα αν πω πως καταλαβα πολλα,θα ειναι ψεμα...:-/ )

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Δεν χρειαζεται να διαβασεις πολλες σελιδες, η ΠΡΩΤΗ ειναι υπεραρκετη για να σου λυσει (σχεδον) ολα τα προβληματα...

 

ναι,την ειδα την πρωτη σελιδα.

το προβλημα ειναι ομως οτι δεν ξερω ποια απ ολες τις ρομ λυνει το συνολο αυτων των θεματων και δευτερον οτι

δεν εχω ξαναλλαξει ποτε ρομ και ψιλοφοβαμαι ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ευχαριστω για την προταση..

μενει να μαθω πως θα τα κανω αυτα:-P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...