Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

την έβαλα και εγώ,καλές εντυπώσεις,Ελληνικότατη και ρολαρει μια χαρά.

 

Αν και δεν γνωρίζω πολλά, με την λέξη "PURE" καταλαβαίνω (και απ ότι είδα στην παραπάνω rom) ότι δεν έχει τίποτα από google μέσα???

 

Η συγκεκριμένη λοιπόν είχε το playstore εγκατεστημένο αλλά αντιμετώπισα το εξής...συνδέθηκα κανονικά στο λογαριασμό μου αλλά αναφέρει ότι δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου όταν πας να δεις την αρχική σελίδα του playstore (wifi λειτουργεί οκ και έχει internet το κινητό).Δεν θα έπρεπε να συνδέεται κανονικά η είναι φυσιολογικό?

 

Στην συνέχεια θεωρώ ότι πρέπει να περάσω τα λεγόμενα gaps!!

 

Βρίσκω λοιπόν το πακέτο gaps που μου ταιριάζει (stock pack,modular,mini,macro ή nano και 4.4.2) και τα flash-άρω.

 

Εάν είναι εντάξει όλα αυτά μέχρι εδώ το ερώτημα μου είναι εάν πρέπει να κάνω απεγκατάσταση στο playstore πριν βάλω τα gaps η το αφήνω ως έχει?Φαντάζομαι το σωστό είναι να ξηλωθεί πριν τα gaps

 

Συνοψίζοντας πριν περάσω κάποια"PURE AOSP" πρέπει να έχω έτοιμα στην κάρτα 1)unistaller 2)gaps 3)έναν bronser καλού κακού

 

Όλες οι απαντήσεις και όλα τα πακέτα για τα gapps εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44417558

Εγώ βάζω το Pico 88ΜΒ που έχει τα ελάχιστα, όποιος θέλει μετά προσθέτει

Στην κάρτα σου καλό είναι να έχεις 1-2 φακέλους με εφαρμογές apk για να τα περνάς άμεσα (χωρίς playstore) - αρχεία μουσικής & video για να τεστάρεις τη νέα σου ρομ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

 

την έβαλα και εγώ,καλές εντυπώσεις,Ελληνικότατη και ρολαρει μια χαρά.

 

Αν και δεν γνωρίζω πολλά, με την λέξη "PURE" καταλαβαίνω (και απ ότι είδα στην παραπάνω rom) ότι δεν έχει τίποτα από google μέσα???

 

Η συγκεκριμένη λοιπόν είχε το playstore εγκατεστημένο αλλά αντιμετώπισα το εξής...συνδέθηκα κανονικά στο λογαριασμό μου αλλά αναφέρει ότι δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου όταν πας να δεις την αρχική σελίδα του playstore (wifi λειτουργεί οκ και έχει internet το κινητό).Δεν θα έπρεπε να συνδέεται κανονικά η είναι φυσιολογικό?

 

Στην συνέχεια θεωρώ ότι πρέπει να περάσω τα λεγόμενα gaps!!

 

Βρίσκω λοιπόν το πακέτο gaps που μου ταιριάζει (stock pack,modular,mini,macro ή nano και 4.4.2) και τα flash-άρω.

 

Εάν είναι εντάξει όλα αυτά μέχρι εδώ το ερώτημα μου είναι εάν πρέπει να κάνω απεγκατάσταση στο playstore πριν βάλω τα gaps η το αφήνω ως έχει?Φαντάζομαι το σωστό είναι να ξηλωθεί πριν τα gaps

 

Συνοψίζοντας πριν περάσω κάποια"PURE AOSP" πρέπει να έχω έτοιμα στην κάρτα 1)unistaller 2)gaps 3)έναν bronser καλού κακού

 

εχεις δικιο για το playstore δεν μπορω να συνδεθω,και του εκανα εγκατασταση και νεα εκδοση,δεν ξερω τι συμβαινει αλλα αμα δεν βρω λυση..τρωει σουτ!

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μια ερωτησουλα ρε παιδες!

η aosp a310v3 που λετε ειναι του dakok? επισης δεν μπορω να βρω στο ποστ μια αλλη μαζωξη rom εκτος της πρωτης σελιδας!!

καθε βοηθεια δεκτη!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω μηπως και ξερει κανεις σας,με την stock καμερα στις kit kat ρομ σας σας δινετε η επιλογη να τραβηξετε βιντεο στα 1080p?

Με a better camera μου δινετε η επιλογη αλλα δεν ειναι 1080p(πιο χαλια ληψη πιστευω δεν υπαρχει ουτε σε κινητο 10ετιας!) ,με lenovo super camera τραβαει κανονικα 1080p (αλλα μονο σε 3gp)απότι δειχνει και κανει save στην sd με maucat!

Εχει κανεις να προτεινει καποια εφαρμογη που να τραβαει στα 1080 σε mp4 h264 η fix για την stock για να τραβαει στα 1080 και να μπορει να αποθηκευσει στην sd?

Eπισης θα μου πει κανεις επιτελους πως περναω αυτο το ifi fix ζιπακι?

Το φλασαρω κανονικα οπως θα εκανα μια ρομ,δηλ. install from sd card?

To τηλ. αρνειτε πεισματικα να μπει στο ιντερνετ μεσο wifi και οχι μονο στο δικο μου ρουτερ αλλα παντου ,δειχνει συνδεμενο αλλα δεν μπαινει,και δεν μου βγαζει NVRAM error,ξερει κανεις πως φτιαχνετε αυτο το πραμα?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω μηπως και ξερει κανεις σας,με την stock καμερα στις kit kat ρομ σας σας δινετε η επιλογη να τραβηξετε βιντεο στα 1080p?

Με a better camera μου δινετε η επιλογη αλλα δεν ειναι 1080p(πιο χαλια ληψη πιστευω δεν υπαρχει ουτε σε κινητο 10ετιας!) ,με lenovo super camera τραβαει κανονικα 1080p (αλλα μονο σε 3gp)απότι δειχνει και κανει save στην sd με maucat!

Εχει κανεις να προτεινει καποια εφαρμογη που να τραβαει στα 1080 σε mp4 h264 η fix για την stock για να τραβαει στα 1080 και να μπορει να αποθηκευσει στην sd?

Eπισης θα μου πει κανεις επιτελους πως περναω αυτο το ifi fix ζιπακι?

Το φλασαρω κανονικα οπως θα εκανα μια ρομ,δηλ. install from sd card?

To τηλ. αρνειτε πεισματικα να μπει στο ιντερνετ μεσο wifi και οχι μονο στο δικο μου ρουτερ αλλα παντου ,δειχνει συνδεμενο αλλα δεν μπαινει,και δεν μου βγαζει NVRAM error,ξερει κανεις πως φτιαχνετε αυτο το πραμα?

 

Το φλασαρεις κανονικα οπως την ρομ.περιμενε ομως και μια δευτερη γνωμη

Με a better τραβαει στα 1080 σε μορφη mp4.σε εμενα με την στοκ δεν βρισκω επιλογη να ρυθμισω,και οταν παω να τραβηξω βιντεο κλεινει η εφαρμογη

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω μηπως και ξερει κανεις σας,με την stock καμερα στις kit kat ρομ σας σας δινετε η επιλογη να τραβηξετε βιντεο στα 1080p?

Με a better camera μου δινετε η επιλογη αλλα δεν ειναι 1080p(πιο χαλια ληψη πιστευω δεν υπαρχει ουτε σε κινητο 10ετιας!) ,με lenovo super camera τραβαει κανονικα 1080p (αλλα μονο σε 3gp)απότι δειχνει και κανει save στην sd με maucat!

Εχει κανεις να προτεινει καποια εφαρμογη που να τραβαει στα 1080 σε mp4 h264 η fix για την stock για να τραβαει στα 1080 και να μπορει να αποθηκευσει στην sd?

Eπισης θα μου πει κανεις επιτελους πως περναω αυτο το ifi fix ζιπακι?

Το φλασαρω κανονικα οπως θα εκανα μια ρομ,δηλ. install from sd card?

To τηλ. αρνειτε πεισματικα να μπει στο ιντερνετ μεσο wifi και οχι μονο στο δικο μου ρουτερ αλλα παντου ,δειχνει συνδεμενο αλλα δεν μπαινει,και δεν μου βγαζει NVRAM error,ξερει κανεις πως φτιαχνετε αυτο το πραμα?

install κανονικά απο recovery όπως κάνεις και με τις rom ναι.

 

υπάρχει patch για το 1080 που θες,καθώς και για το nvram..κάπου πιο πίσω είναι :blink:

:X
Link to comment
Share on other sites

Το φλασαρεις κανονικα οπως την ρομ.περιμενε ομως και μια δευτερη γνωμη

Με a better τραβαει στα 1080 σε μορφη mp4.σε εμενα με την στοκ δεν βρισκω επιλογη να ρυθμισω,και οταν παω να τραβηξω βιντεο κλεινει η εφαρμογη

 

Και'μενα ετσι λεει το a better camera ,τo εβαλες στον υπολογιστη το αρχειο να δεις την ποιοτητα?

Εμενα λεει κανονικα 1080p αλλα μιλαμε πρεπει να ειναι 240Χ120,ολο τετραγωνα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

install κανονικά απο recovery όπως κάνεις και με τις rom ναι.

 

υπάρχει patch για το 1080 που θες,καθώς και για το nvram..κάπου πιο πίσω είναι :blink:

 

Μα δεν μου βγαζει ποροβλημα nvram,απλα δεν συνδεετε με wifi,πρεπει να κανω restart το τηλ. κανα 2 φορες για να μπει!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει κάποιος μια rom χωρίς ελληνικά στο menu, υπάρχει τρόπος να γράφουμε ελληνικά και πως γίνεται?

 

Βάζεις ένα πληκτρολόγιο από το Playstore, π.χ. Swiftkey, που δέχεται την Ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει καποια εφαρμογη που να τραβαει στα 1080 σε mp4 h264 η fix για την stock για να τραβαει στα 1080 και να μπορει να αποθηκευσει στην sd?

Eπισης θα μου πει κανεις επιτελους πως περναω αυτο το ifi fix ζιπακι?

Το φλασαρω κανονικα οπως θα εκανα μια ρομ,δηλ. install from sd card?

To τηλ. αρνειτε πεισματικα να μπει στο ιντερνετ μεσο wifi και οχι μονο στο δικο μου ρουτερ αλλα παντου ,δειχνει συνδεμενο αλλα δεν μπαινει,και δεν μου βγαζει NVRAM error,ξερει κανεις πως φτιαχνετε αυτο το πραμα?

 

Δοκίμασε την cinema fv-5 (& camera fv-5 για φώτο) κατά προτίμηση γκουχου βερσιον :)

Τα άλλα νομίζω ότι τα απαντήσαμε, απλά τα δοκιμάζεις

Αλλά θυμήσου και άν έκανες φορματ την καρτα, μηπως ξεμεινε κάποιος φάκελος εκεί ή πρόβλημα με την recovery να μην έκανε καλα τα wipes

Link to comment
Share on other sites

Και'μενα ετσι λεει το a better camera ,τo εβαλες στον υπολογιστη το αρχειο να δεις την ποιοτητα?

Εμενα λεει κανονικα 1080p αλλα μιλαμε πρεπει να ειναι 240Χ120,ολο τετραγωνα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα δεν μου βγαζει ποροβλημα nvram,απλα δεν συνδεετε με wifi,πρεπει να κανω restart το τηλ. κανα 2 φορες για να μπει!

 

φλασαρε το fix.χωρις wipes

Link to comment
Share on other sites

Και'μενα ετσι λεει το a better camera ,τo εβαλες στον υπολογιστη το αρχειο να δεις την ποιοτητα?

Εμενα λεει κανονικα 1080p αλλα μιλαμε πρεπει να ειναι 240Χ120,ολο τετραγωνα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα δεν μου βγαζει ποροβλημα nvram,απλα δεν συνδεετε με wifi,πρεπει να κανω restart το τηλ. κανα 2 φορες για να μπει!

 

Μολις τραβηξα βιντεο,στα 1080 σε δωματιο με οχι ιδιαιτερα δυνατο φωτισμο και το εβαλα στο λαπτοπ πολυ καθαρο και αυτες ειναι οι λεπτομερειες

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενας ρώσος μετάφρασε την επίσημη coolUI5.7 στα ρώσικα

για Bart

https://github.com/ViNNNtalik/CoolUIv5.7.

και το zip

https://yadi.sk/d/kRWiD37Ke3r9w

Αρχικό ποστ

http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showtopic=595613&view=findpost&p=37320461

 

Μας βοηθαει αυτό, στο να μεταφρασουμε την επίσημη και εμείς?

Link to comment
Share on other sites

χμ,εβαλα lgcamera 7.0, την δωρεαν απο το μαγαζάκι.

 

τελικά, την φτιάξαν πολύ καλά την εφαρμογή.

 

Παίζει τέλεια με το κινητό μας. Συγκρινοντας την με την a better camera, σε εντος σπιτιού φωτισμό, μου δίνει αρχεία διπλάσιου μεγέθους.

Το φόκους είναι σε λιγότερο από δευτερόλεπτο.

Το βίντεο παίζει σε FHD σε 60fps

 

Το μεγάλο ατού είναι η δυνατότητα κλειδώματος τιμής φωτεινότητας και κοντράστ κατά τη διάρκεια λήψης του βίντεο.!! (πολυ σημαντικό διότι μπορείς να κλειδώσεις σε χαμηλότερη τιμή φωτεινότητας, όταν αρχίζουν τα καρεδίσματα)

 

Χρησιμοποιώντας την με S5 ρομ, λήψη φωτό που με a better camera δίνει αρχείο 5,64mb, με την lg βγάζει 10,16mb!!! (ίδια φωτό)

(εννοείται, στα 22mpixel :))

 

Δείγμα (απολυτο σκοτάδι, μόνο φλας)

Με a better camera στα 22mp

https://www.dropbox.com/sc/qheb75l5iqjkia3/AAD4neFShrb3Ni83h-dpX7LSa

File size =4,55mb

 

Με lgcamera στα 22mp

https://www.dropbox.com/sc/7fwyr0j2xq73bo1/AAC5vRDJC9DLVXXdl-ri1ivza

File size =7,53mb

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν μπορω να βρω στο ποστ μια αλλη μαζωξη rom εκτος της πρωτης σελιδας!!

καθε βοηθεια δεκτη!!!!:D:D:D

 

Εκτός από την πρώτη σελίδα.....

rom υπάρχουν και στην σελίδα 649 #9733.....Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχουν ενσωματωθεί στην πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

χμ,εβαλα lgcamera 7.0, την δωρεαν απο το μαγαζάκι.

 

τελικά, την φτιάξαν πολύ καλά την εφαρμογή.

 

Παίζει τέλεια με το κινητό μας. Συγκρινοντας την με την a better camera, σε εντος σπιτιού φωτισμό, μου δίνει αρχεία διπλάσιου μεγέθους.

Το φόκους είναι σε λιγότερο από δευτερόλεπτο.

Το βίντεο παίζει σε FHD σε 60fps

 

Το μεγάλο ατού είναι η δυνατότητα κλειδώματος τιμής φωτεινότητας και κοντράστ κατά τη διάρκεια λήψης του βίντεο.!! (πολυ σημαντικό διότι μπορείς να κλειδώσεις σε χαμηλότερη τιμή φωτεινότητας, όταν αρχίζουν τα καρεδίσματα)

 

Χρησιμοποιώντας την με S5 ρομ, λήψη φωτό που με a better camera δίνει αρχείο 5,64mb, με την lg βγάζει 10,16mb!!! (ίδια φωτό)

(εννοείται, στα 22mpixel :))

Με lgcamera στα 22mp

 

Μπορειs να δωσειs ρυθμισειs που εκανεs??,,σου βγαζει 22 megapixel επιλογη?Περασα γκουχου pro αλλα βλεπω στιs ρυθμισειs μεχρι 13,3 ΜP...αν θελειs δωσε λιγο το τι ρυθμισειS εχειs κανει στο προγραμμα..ευχαριστω,,δεν ξερω αν παιζει ρολο η Ρομ..εγω ειμαι με algo..

Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως ρύθμιση απο μενα. Εχει πολλές επιλογές ανάλυσης

Επανω μου βγάζει πληροφορίες για ληψη 6000χ3600

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-01-18-00-20-05_zpsawpb3o9b.png

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-01-18-00-23-26_zpsp8atk4cd.png

 

Θα προτιμήσω, ομως στα 20,3μεγαπιξελ, ητοι σε 3:2, διότι εκτυπωνω σε 15χ10 χαρτι. Έτσι, δεν θα κροπαρεται η ληψη κατά την εκτύπωση

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ,περιεργο..μεχρι 13,3mp με παει..λεs να ειναι θεμα Rom??

 

Α, ξέχασα,.....

Εχω Samsung Galaxy s5 rom..

Sorry, το έχω γράψει σε προηγούμενα ποστ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λογω S5 βγαζει τοσο πανω MP??

 

Ναι ....πρέπει να οφείλετε στην s5 ....νομίζω έχει ειπωθεί ξανά.....το κατά πόσο είναι πραγματικά 22 megapixel,είναι άλλο θέμα....λένε ότι είναι με interpolation.

Link to comment
Share on other sites

φλασαρε το fix.χωρις wipes

Τhanks,αυριο θα το φλασαρω και ελπιζω να στρωσει και το θεμα wifi γιατι η ρομ φαινετε πολυ καλη σε σχεση με την laek v4 που ειχα τοσους μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ....πρέπει να οφείλετε στην s5 ....νομίζω έχει ειπωθεί ξανά.....το κατά πόσο είναι πραγματικά 22 megapixel,είναι άλλο θέμα....λένε ότι είναι με interpolation.

 

Ok παιδιά ευχαριστω για την διευκρίνηση...algo έτοιμη η φιξαρισμενη rom??Τι πιο ωραίο πράγμα να την εχειs Κυριακή με ελεύθερο χρονο,,για να ασχοληθειs,,:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...