Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εγινε με τις ρομ παιδια,ο emjot μας πεταξε την προβληματικη v5a πουλησε το τηλ. του και τα παρατησε, με την AOSP τι γινετε,εγινε καμια αναβαθμιση?

Αντε πειτε μου τωρα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ήρθε και εμένα, εκπληκτικό σε όλα! Έχω όμως 2-3 προβληματάκια... Το βασικό είναι ότι τα μηνύματα ενώ το έχω σε chat mode μου τα βγάζει σε διαφορετικούς φακέλους αυτά που έστειλα και αυτά που μου έστειλαν. Δεν έχω αλλάξει ρομ, το έχω με αυτή που μου το έστειλαν απο το vickmall και απλά πρόσθεσα το Handcent. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το φτιάξω? Επίσης στα settings όταν πάω να πατήσω πχ data usage, μου βγάζει μήνυμα unfortunatelly settings has stopped... αυτό τώρα? πρέπει να αλλάξω ρομ? Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με το data usage το είχα δει στο θέμα του F1 στο modaco.com . Νομίζω λύθηκε με αλλαγή ROM αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν η επίσημη ή κάποια custom.
Link to comment
Share on other sites

Παντως η miui παίζει μια χαρά απο χθες που την δουλεύω, κανένα πρόβλημα.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παντως η miui παίζει μια χαρά απο χθες που την δουλεύω, κανένα πρόβλημα.

 

Που βλέπεις να έχει διαφορά σε σχέση με την stock rom?

Κάμερα μου είπες σε προηγούμενο post ότι με την stock rom ήταν πιο καθαρή απ'ότι με την miui.

Τι τρέχει καλύτερα με την miui και τι χειρότερα?

Θα βοηθήσεις αν αριθμήσεις τα υπέρ και τα κατά!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Που βλέπεις να έχει διαφορά σε σχέση με την stock rom?

Κάμερα μου είπες σε προηγούμενο post ότι με την stock rom ήταν πιο καθαρή απ'ότι με την miui.

Τι τρέχει καλύτερα με την miui και τι χειρότερα?

Θα βοηθήσεις αν αριθμήσεις τα υπέρ και τα κατά!

 

Ευχαριστώ!

Τη stock δεν τη δούλεψα καθόλου για να σου καταθέσω τα υπέρ και κατά. Γενικώς είμαι fan της miui και γι αυτό πέρασα κατευθείαν αυτή.

Α, πριν βαλω τη miui, έβαλα για λίγο την aosp, κι όπως την έβαλα, έτσι την έβγαλα αμέσως.

Αν δεν υπήρχε η miui, θα το αφηνα με την stock.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα με τις τελευταιες miui v5 v5a η ληψη βιντεο μου βγαινει θολη με οποια εφαρμογη και να δοκιμασα,κατι πρεπει να παιζει με το ζουμ!
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με το data usage το είχα δει στο θέμα του F1 στο modaco.com . Νομίζω λύθηκε με αλλαγή ROM αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν η επίσημη ή κάποια custom.

Ανεφεραν καποιοι πως δςν λειτουργουσε σωστα η επιλογη για ελεγχο των οριων στη χρηση data

Αυτο ομως για τις 029 lite beta και αν θυμαμαι και για την αμεσως επομενη (και οι 2 της coolpad)

Και εγώ όταν έρθει λέω να μείνω με τις επίσημες αναβαθμίσεις και αν δεν ικανοποιηθώ να πάω στις custom rom.

Αυτη τη στιγμη οι 3 καλυτερες ΡΟΜ ειναι οι

AOSP /MIUI / 033 (ή 031) επισημη

 

Η AOSP εχει καθαρο android περιβαλλον (οπως να nexus για παραδειγμα) και περασμενο τον NOVA Launcher που ειναι φοβερος σε παραμετροποιηση (υπαρχει και στο μαρκετ δωρεαν)

 

H MIUI ειναι μια ΡΟΜ που ξεκινησε να αναπτυσει η XIAOMI για τις συσκευες της και την κανουν port πολλοι developers για αλλα κινητα οπως το δικο μας.

Εχει περιβαλλον και λογικη σαν το IOS του γιωτοφωνου

Το μεγαλο μειονεκτημα της ειναι πως ο emjot που την ανεπτυσε, πλεον δεν εχει το κινητο, αρα δεν ξερει κανεις ποτε και αν θα βρεθει συνεχιστης

Για οποιον του αρεσει το λογισμικο της apple ειναι ταμαμ

Εμενα δεν μου αρεσει και δεν με βολεψε (την δοκιμασα μερικες ωρες) και δεν την θεωρω user friendly που υποτιθεται οτι ειναι (με τα δικα μου κριτηρια)

 

Η επισημες με το CoolOS ειναι σαν περιβαλον οπως ερχεται το κινητο με την αρχικη ΡΟΜ

Αναφορες λενε πως εχει πολυ καλυτερη μπαταρια

Και μαλλον το προβλημα με την ποιοτητα στις φωτογραφιες που υοηρχε στην 015, δειχνει να λυβεται

 

Αν καποιον τον βολεψει η αρχικη και δεν της αρεσει ο launcher της coolpad, μπορει να βαλλει τον nova για παραδειγμα.

 

Προς το παρον ειμαι με AOSP και σκοπευω να την αλλαξω μονο αν βγει καποια επισημη που να λυνει καποια bug που υπαρχουν

 

Εν κατακλειδι, για οποιον δεν του αρεσουν οι αλλαγες ή τις φοβαται και η φωτογραφικη δεν ειναι για αυτον το σημαντικοτερο πραγμα στο κινητο που θελει να παιζει τελεια, θα προτεινα να μεινει με τη μαμα ΡΟΜ και να παρακολουθει τις επισημες που βγαινουν για αναβαθμιση (στην καλυτερη τρεχουσα και οχι απαραιτητα στην τελευταια που βγηκε)

Δεν θα χασει τιποτα απο την λειτουργικοτητα της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον ειμαι με AOSP και σκοπευω να την αλλαξω μονο αν βγει καποια επισημη που να λυνει καποια bug που υπαρχουν

 

Καλησπέρα και από εμένα το έχω παραγγείλει εδώ και κάποιες μέρες και τώρα το περιμένω. Επειδή προέρχομαι από ένα nexus για μένα η aosp είναι μονόδρομος και αυτή θα έβαζα όταν θα μου ερχόταν. Αν και μέχρι τότε μπορεί να βγει καινούρια έκδοση τι bugs είναι αυτά που παρατήρησες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναφερει νομιζω καποια σε προηγουμενα ποστ

 

Προσωπικα δεν εχω παρατηρησει τιποτα γιατι απο την πρωτη στιγμη περασα την aosp

 

Οτι διαβαζω στο φορουμ της modaco και λιγο στο 4pda.ru

Ριξε εκει μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το τηλέφωνο εδώ και 3βδομαδες.Ήρθε έτοιμο,root κ με AOSPv.1.

Ακόμα κ σήμερα δεν το έχω αλλάξει κ αυτό γιατί 1,δεν είχα σοβαρό πρόβλημα 2,διάβασα αρκετές φορες όλα τα ποστ εδώ να βρω την καλύτερη ROM.

Απο οτι βλέπω θα πάω στην v1.1 και μετα v.2.

Δε πιστεύω οτι κάποιος δεν υπολογίζει αν η κάμερα καλη η όχι,και φυσικά με ενδιαφέρει.Έτσι να ρωτησω κάτι,σε προηγούμενα ποστ παρουσίαστικε οτι στη mui κρατώντας τα αρχεία της κάμερας απο την 3α και πέρνοντας την 5 μετά μπορούσες να επαναφερεις τα αρχεία που κρατησες απο την 3α κ όλα καλά.

Με τον ίδιο τροπο μπορούμε να παρουμε αυτά και να τα περάσουμε παλι με επαναφορά σε όποια ROM δουλεύουμε; Αν ναι πως και ποια ROM έχει σε όλα της την καλύτερη κάμερα;άσχετα αν είναι επίσημη ή όχι!

Απλα δοκιμή θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υποψήφιος αγοραστής. Όποιος το έχει πάρει ας μας πει τη γνώμη του, τι λέει από μπαταρία? τα 2500 βγάζουνε 2-3 μέρες με internet καμιά ώρα τη μέρα και λίγες κλήσεις? Aπό οθόνη, κάμερα, ταχύτητα πως πάει? Από minideal ή από κάπου αλλού και πόσες μέρες σας έκανε το παραλάβετε? Στείλτε και link αν μπορείτε. ευχαριστώ πολύ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

...Έτσι να ρωτησω κάτι,σε προηγούμενα ποστ παρουσίαστικε οτι στη mui κρατώντας τα αρχεία της κάμερας απο την 3α και πέρνοντας την 5 μετά μπορούσες να επαναφερεις τα αρχεία που κρατησες απο την 3α κ όλα καλά...

Εγώ το είχα γράψει και μάλλον γίνεται. Όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, η miui 5 είχε ήδη γυρίσει στην προηγούμενη κάμερα της 3. Γι αυτό τελικά δεν χρειάστηκε να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα γράψει και μάλλον γίνεται. Όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, η miui 5 είχε ήδη γυρίσει στην προηγούμενη κάμερα της 3. Γι αυτό τελικά δεν χρειάστηκε να το κάνω.

 

Εχεις δίκαιο,και άλλος ένας φίλος εδώ ρώτησε τον ίδιο κατασκευαστή της mui τι πρέπει να κρατήσει αλλά δεν πολύ κατάλαβα.

Όπως κ ναχει ας πούμε γίνετε απο τις ρυθμίσεις της κάμερας απο μια ROM που δουλεύει σωστα να περαστούν σε αλλη rom;πχ απο mui σεAOSP;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υποψήφιος αγοραστής. Όποιος το έχει πάρει ας μας πει τη γνώμη του, τι λέει από μπαταρία? τα 2500 βγάζουνε 2-3 μέρες με internet καμιά ώρα τη μέρα και λίγες κλήσεις? Aπό οθόνη, κάμερα, ταχύτητα πως πάει? Από minideal ή από κάπου αλλού και πόσες μέρες σας έκανε το παραλάβετε? Στείλτε και link αν μπορείτε. ευχαριστώ πολύ.

 

Tι ρωτας ρε φιλε,το τηλ. τα σπαει για τα λεφτα του,απορω πραγματικα πως υπαρχουν ατομα ακομη στο φορουμ που πανε σε κατι red rice και lenovo s650!

Τα κανει ολα (ποιοτηκοτατα)και συμφερει!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει κάνει εντύπωση η αυτονομία του στο θέμα μπαταρίας.

Με auto την φωτεινότητα, απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 5 απόγευμα με 3g, και απο τις 5 μέχρι τώρα με wifi, (gps και bluetooth κλειστά) αρκετο σκαλισμα ολη μερα, και μια ωρα περίπου κλησεις κι εχω 45% μπαταρία αυτη τη στιγμή, με μονο 10 λεπτά φόρτισης απο το usb του υπολογιστή το απόγευμα.

Για μένα αυτά τα νούμερα είναι υπεραρκετά.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε τώρα για επίσημες Roms ας ρώτησω κάτι.

1,αν διαθέτουν τη γλώσσα μας;

2,η κάμερα έχει διορθωθεί;

3,φαντάζομαι οτι δε γίνετε root και πρέπει να επιστρέψει σε προηγούμενη εκδοση για να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

και στο μαρκετ δωρεαν)

 

H MIUI ειναι μια ΡΟΜ που ξεκινησε να αναπτυσει η XIAOMI για τις συσκευες της και την κανουν port πολλοι developers για αλλα κινητα οπως το δικο μας.

Εχει περιβαλλον και λογικη σαν το IOS του γιωτοφωνου

Το μεγαλο μειονεκτημα της ειναι πως ο emjot που την ανεπτυσε, πλεον δεν εχει το κινητο, αρα δεν ξερει κανεις ποτε και αν θα βρεθει συνεχιστης

Για οποιον του αρεσει το λογισμικο της apple ειναι ταμαμ

Εμενα δεν μου αρεσει και δεν με βολεψε (την δοκιμασα μερικες ωρες) και δεν την θεωρω user friendly που υποτιθεται οτι ειναι (με τα δικα μου κριτηρια)

 

Kαλα, λιγο στη statusbar φερνει και δεν εχει και app drawer, καμια αλλη σχεση δεν εχει με ios.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...