Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φτιαχνω καρμα σημερα!

 

Μην ξαναγκρινιάξεις......:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εχω χρονο,καμια rom που να αξιζει να δοκιμασω υπαρχει?

 

αυτή τη MIUI που φαίνεται διαφορετική

http://bbs.ydss.cn/thread-493615-1-1.html

http://pan.baidu.com/s/1jGgNrp0

 

γιατί εγώ δεν πρόλαβα τελικά

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Το καλό έιναι ότι φευγουν όλα!

Αλλά τα 1,1gb δεν μειωνονται με τίποτα

Στα running apps δeιχνει τώρα μόνο settings, υπηρεσίες google play x2, πληκτρολόγιο και ένα update -> 80mb έως το 1,1gb?

 

αστο να καιει μωρε 2gb εχουμε!Λογικα ειναι ολα τα system apps σε standby.H α310 δεν εχει δωσει ποτε σημαδια οτι εμεινε απο μνημη,εχει καλη διαχειριση

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ που έχω τροποποιήσει το zip της α310 decrap για να αφαιρέσω όλα τα ίχνη της google από μέσα για να περάσω μετά το pico package να επιχειρήσω να το φλασάρω ή θα απογοητευτώ; :)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ που έχω τροποποιήσει το zip της α310 decrap για να αφαιρέσω όλα τα ίχνη της google από μέσα για να περάσω μετά το pico package να επιχειρήσω να το φλασάρω ή θα απογοητευτώ; :)

 

αφαιρεσε τα απο το ygdp..!

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσε τα απο το ygdp..!

 

Για την πρώτη Α310 λέω. Έχω ήδη κάνει τη δουλειά στο zip...

 

EDIT: Βλακεία έκανα, κοιτάω το updater script των pico gapps και αφαιρεί μόνο του τα περισσότερα. Αλλά έχω βγάλει και κάτι άλλα, δοκιμάζω και επανέρχομαι...

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

το updater script των pico gapps και αφαιρεί μόνο του τα περισσότερα.

 

Δηλάδή αν μια ρομ έχει πολλά gapps. όπως η A310 v2 που τις έβγαλα χειροκίνητα,

φλασάροντας το Pico (που βάζω και έγώ), σβήνεται η σαβούρα και μένουμε με το playstore και κάτι ελάχιστα που έχει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

# Removing pieces that may be left over from other GApps or ROM's

delete(

"/system/app/BrowserProviderProxy.apk",

"/system/app/GmsCore.apk",

"/system/app/PartnerBookmarksProvider.apk",

"/system/app/Vending.apk",

"/system/priv-app/GmsCore.apk",

"/system/priv-app/OneTimeInitializer.apk",

"/system/priv-app/Vending.apk"

);

 

# Remove apps from 'app' that need to be installed in 'priv-app'

delete(

"/system/app/GoogleBackupTransport.apk",

"/system/app/GoogleFeedback.apk",

"/system/app/GoogleLoginService.apk",

"/system/app/GoogleOneTimeInitializer.apk",

"/system/app/GooglePartnerSetup.apk",

"/system/app/GoogleServicesFramework.apk",

"/system/app/OneTimeInitializer.apk",

"/system/app/Phonesky.apk",

"/system/app/PrebuiltGmsCore.apk",

"/system/app/SetupWizard.apk"

);

 

# Removing obsolete lib from previous versions of Google Play Services (PrebuiltGmsCore)

delete("/system/lib/libocrclient.so");

 

# Removing MediaUploader (since Google removed it beginning with 4.4.1)

delete("/system/app/MediaUploader.apk");

 

# Removing Keyboard support lib that was previously added to support CM stock keyboard

delete("/system/lib/libjni_unbundled_latinimegoogle.so");

 

# Removals COMPLETE - On to the installation process

 

 

Όπως βλέπεις σβήνει τον πυρήνα των gapps και Playstore κτλ. Δεν αφαιρεί ας πούμε gmail, youtube, maps κτλ.

 

EDIT: Στην Α310 πως αλλάζουμε lockscreen στην κλασσική με το ring;

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ήρθε το κινητό πριν μια εβδομάδα και αποφάσισα να το κρατήσω με τη ρομ που έχει περασμένη (το πήρα από το Vickmall). Σήμερα που δοκίμασα την πλοήγηση και τους χάρτες της Google μου βγαζει συνέχεια ότι η εφαρμογή δεν αποκρίνεται. Κάπου στο πρώτο ποστ νομίζω υπήρχε κάτι σχετικό με gps αλλά το θέμα μου είναι η Google προφανώς. Κάποια βοήθεα;:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε azuli τελικά είναι όντως η μέρα της μαρμότας...

 

φτιαχνω καρμα σημερα!

 

Εγώ όχι θα κρατήσω το ζεν μου χωρίς διαταραχές... Θα τα καταφέρω...

 

 

ΥΓ: κύλησες συναγωνιστή...:lol::lol::p:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα που δοκίμασα την πλοήγηση και τους χάρτες της Google μου βγαζει συνέχεια ότι η εφαρμογή δεν αποκρίνεται. Κάπου στο πρώτο ποστ νομίζω υπήρχε κάτι σχετικό με gps αλλά το θέμα μου είναι η Google προφανώς. Κάποια βοήθεα;:)

 

Είναι εξελληνισμενη με "κακό" τρόπο (προχειροδουλεια και για αυτό σκάει) και υπάρχει μερικές σελίδες πριν συγκεκριμένη έκδοση των maps που δουλεύει. Ψάξε για maps στο θέμα.

 

@grgz: κύλησα και γω...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα έχω για πλάκα 12+ tabs ανοιχτά στον chrome σε ότι πιο βαρύ site υπάρχει.

 

απορια: Αυτό γιατί το λες σαν τόσο wow για 8πυρηνο στα 1.7 και με 2gb ram?

Το lg 4x μου με 4 πυρήνες στα 1.5 και 1gb ram κι έχω συνεχώς 19-20 tabs στον chrome κι αλλά 14+ στον στοκ browser...ταυτοχρονα...συν να τρέχουν whats app, Viber, kakaotalk, telegram κι ενα καρό αλλα προγράμματα.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

απορια: Αυτό γιατί το λες σαν τόσο wow για 8πυρηνο στα 1.7 και με 2gb ram?

Το lg 4x μου με 4 πυρήνες στα 1.5 και 1gb ram κι έχω συνεχώς 19-20 tabs στον chrome κι αλλά 14+ στον στοκ browser...ταυτοχρονα...συν να τρέχουν whats app, Viber, kakaotalk, telegram κι ενα καρό αλλα προγράμματα.

 

Γιατί τόσα έχω και σε ένα σύνηθες session στο desktop. Κοινώς τώρα πια κουβαλάμε pc desktop στην τσέπη. Και ακόμα ασχολούμαστε με αν στο αντουτου εβγαλε 26000 ή 32000. Ασήμαντα πράματα...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω μόνος μου.

 

Στην Α310 αν πάμε στις επιλογές που δίVει για lock screen έχει το default, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και το άλλο που είναι αυτό που ξέρουμε αλλά με τα βίντεο μας να παίζουν. Επιλέγουμε αυτό και μετά πάμε Titanium και βρίσκουμε το VideoOrbPlugin και το φριζάρουμε... :)

 

Το lockscreen πλέον είναι όπως το ξέρουμε και δουλεύει και το Gravity.

 

Edit: Lol, 500 ώρες μένει στο 1%. Όμως εκεί στα 3600mV γυροφέρνει, δεν το κόβω να μου πηγαίνει 3400mV.

 

Καινούργιο πρόβλημα. Πατάω να βγάλω screenshot και μου λέει Couldn't save screenshot, storage may be unavailable. Το έχει κάνεις άλλος αυτό;

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου έβγαλε μήνυμα οτι η κάρτα sd σταμάτησε να λειτουργεί. Πλέον την κάρτα δεν την βλέπει καν ούτε ο υπολογιστής. Η κάρτα ηταν καινούρια Adata class 10, 16 gb με χρήση ούτε 10 ημερών. Να φταίει η κάρτα ; να φταίει η ρομ που μπορεί να χάλασε την κάρτα; να φταίει το κινητο; Δοκίμασα σε υπολογιστή , δοκίμασα σε άλλο κινητο , δοκίμασα να της κάνω format απο το recovery και πάλι τίποτα.....:( :worry: κάποια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,λοιπον φιλέ Algorithm ασχολήθηκα χθες σύμφωνα με τις οδηγίες που μου παρουσιασες (post #1793) για όσο χρονο μπόρεσα να βρω,χωρίς κάποια επιτυχία, δοκιμάζοντας και το logo.bin που μου ανέφερες αλλα κ αντίστοιχα απο αλλες ROM.

Κατεληξα να πω ίσως να μην μου έχει κάτσει σωστά η ROM απο φλασαρισμα κ όχι για άλλο λογο,παρεμπιπτόντως είδα οτι το engineer mode απο το θειο δεν μου το ανοίγει καν,οπου κ αυτο είναι ισως ενα σημάδι.

Ετσι θεωρώ οτι ίσως είναι καλύτερη σύντομα να μηδενισω το τηλέφωνο φλασαροντας ROM μέσα απο τα αντίστοιχα εργαλεία κ στήνοντας το απο αρχή ωστε να φύγουν τα αν υπαρχουν κατάλοιπα μετα τις τόσες αλλαγές.

Αν κ δεν είναι τόσο επείγον αυτή η δυσλειτουργία κ βλέποντας οτι ασχολουσασταν με νεες Μόντες δεν ήθελα σας μπλεξω κ γω περισσότερο με αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν από λίγο μου έβγαλε μήνυμα οτι η κάρτα sd σταμάτησε να λειτουργεί. Πλέον την κάρτα δεν την βλέπει καν ούτε ο υπολογιστής. Η κάρτα ηταν καινούρια Adata class 10, 16 gb με χρήση ούτε 10 ημερών. Να φταίει η κάρτα ; να φταίει η ρομ που μπορεί να χάλασε την κάρτα; να φταίει το κινητο; Δοκίμασα σε υπολογιστή , δοκίμασα σε άλλο κινητο , δοκίμασα να της κάνω format απο το recovery και πάλι τίποτα.....:( :worry: κάποια ιδέα;

 

Είναι καθαρά θέμα καρτας,αν εχεις κάποιο καρντ ριντερ να τη δοκιμασε θα δεις σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και σε card reader και σε ανταπτορακι και σε αλλο κινητο και απο την διαχειριση δισκων στον υπολογιστη αλλα τίποτα δεν την βλέπουν καν! Μακάρι να είναι μόο αστοχία της κάρτας γιατι την έχω ελάχιστες μέρες και είτε το καλύψει η εγγύηση είτε όχι δεν ειναι το κόστος μεγάλο , αυτο που με προβληματίζει είναι μην είναι θέμα της ρομ (εχω τωρα την rom 4.2.2_CoolLife UI 5.5 unix_bosnia) ; ή θέμα κινητού και αρχίζουν να μου καίνε κάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα και σε card reader και σε ανταπτορακι και σε αλλο κινητο και απο την διαχειριση δισκων στον υπολογιστη αλλα τίποτα δεν την βλέπουν καν! Μακάρι να είναι μόο αστοχία της κάρτας γιατι την έχω ελάχιστες μέρες και είτε το καλύψει η εγγύηση είτε όχι δεν ειναι το κόστος μεγάλο , αυτο που με προβληματίζει είναι μην είναι θέμα της ρομ (εχω τωρα την rom 4.2.2_CoolLife UI 5.5 unix_bosnia) ; ή θέμα κινητού και αρχίζουν να μου καίνε κάρτες.

 

Βλέπεις οτι πρώτα έπρεπε να το ψαξεις λίγο έτσι;

Καθαρα κάρτα!

Βάλε άλλη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι είχα ψάξει και το αναφέρω και στο πρωτο ποστ οτι δεν την διάβαζε ούτε ο υπολογιστής. Απλα το ρωτησα - το ανεφερα για μία δεύτερη γνώμη και αν εχει συμβεί σε άλλον ή αν υπήρχε περίπτωση από κάποιο bug της rom να χαλάει κάρτες.

Ευχαριστώ, θα κανω αντικατάσταση κάρτας!

Καλημέρα !

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι είχα ψάξει και το αναφέρω και στο πρωτο ποστ οτι δεν την διάβαζε ούτε ο υπολογιστής. Απλα το ρωτησα - το ανεφερα για μία δεύτερη γνώμη και αν εχει συμβεί σε άλλον ή αν υπήρχε περίπτωση από κάποιο bug της rom να χαλάει κάρτες.

Ευχαριστώ, θα κανω αντικατάσταση κάρτας!

Καλημέρα !

 

Οχι μονο απο αρχή αν δεν κ στο pc ηταν οκ τοτε θα χρειαζόταν φορμάτ η κάρτα.αυτό έχει αναφερθεί αλλά κ αυτό σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το coolpad φορτίζει όντως στα 10Α;Μου φαίνονται πολλά...Αν χρησιμοποιήσω άλλο φορτιστή στα 1Α ΚΑΙ 2.5V θα έχω κάποιο πρόβλημα;Εκτός του γεγονότος οτι θα φορτίζει πιο αργά....
AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις sd cards, παιδιά καλύτερα να δίνουμε κάτι παραπάνω για μια γνήσια επώνυμη, παρά τις φθηνές, εγώ την έχω πατήσει, αν δείτε στο νήμα του Jiayu G2F, έφταιγε η κάρτα τελικά. Επίσης το ebay και το Aliexpress είναι γεμάτα μαϊμούδες, ό, τι είναι φθηνό ΔΕΝ είναι γνήσιο.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις sd cards, παιδιά καλύτερα να δίνουμε κάτι παραπάνω για μια γνήσια επώνυμη, παρά τις φθηνές, εγώ την έχω πατήσει, αν δείτε στο νήμα του Jiayu G2F, έφταιγε η κάρτα τελικά. Επίσης το ebay και το Aliexpress είναι γεμάτα μαϊμούδες, ό, τι είναι φθηνό ΔΕΝ είναι γνήσιο.

 

Οχι όλες όμως.Απο eBay καρτουλες που εχω πάρει Samsung απο Κορεα είχαν max 10€ διάφορα απο οτι αγορά εδώ έχουν βγει σκυλιά!

Ναι οι πολύ φθηνές τις φοβάμαι,αλλά κ σε αλλά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Στην a310 υπάρχει περίπτωση να σβηστεί από την κεντρική οθόνη η σελίδα με τα νέα που βγάζει στο internet
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Το coolpad φορτίζει όντως στα 10Α;Μου φαίνονται πολλά...Αν χρησιμοποιήσω άλλο φορτιστή στα 1Α ΚΑΙ 2.5V θα έχω κάποιο πρόβλημα;Εκτός του γεγονότος οτι θα φορτίζει πιο αργά....

Η ταση που παρεχεις θα πρεπει να ειναι οπωσδηποτε στα 5 volt.

Link to comment
Share on other sites

Οχι όλες όμως.Απο eBay καρτουλες που εχω πάρει Samsung απο Κορεα είχαν max 10€ διάφορα απο οτι αγορά εδώ έχουν βγει σκυλιά!

Ναι οι πολύ φθηνές τις φοβάμαι,αλλά κ σε αλλά προϊόντα.

 

Kαι'γω πηρα Samsung απο Κορεα και μου βραχυκυκλωσε 2 ανταπτορες ,μαιμουδες του κερατα και αμα την εβλεπες θα ελεγες σιγουρα γνησια ειναι,για καρτες καλυτερα απο εδω παρα απο ebay-ali,πηρα 32gb class10 απο eshop με 10,32 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...