Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι'αυτους που θέλουν να παγώσουν μια εφαρμογή και δεν θέλουν να πληρώσουν το titanium backup υπάρχει το App quarantine που κανει αυτή τη δουλεια(και μονο αυτή τη δουλεια),χρειαζεται root.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ΕΙναι κανεις που να του λοκαρει το gps μεσα στο σπιτι σε λιγοτερο απο 30 δευτερολεπτα χωρις καποιο εξτρα προγραμμα η πειραγμα?

Eιμαι λιγο απογοητευμενος απο το gps,δεν ξερω αν φταινε οι kitkat,οι ασιατικες rom η το hardware αλλα οι χρονοι που λοκαρει ειναι κατα μεσο ορο 30-60 δευτερολεπτα,μερικες φορες και περισσοτερο.

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει apps οπως faster gps,gps fix και τετοια αλλα δεν κανουν και καμια μεγαλη διαφορα.Φυσικα εχω αλλαξει και το gps.conf να ειναι για ελλαδα αλλα παλι απο μικρη εως καμια η διαφορα.

 

Με το προηγουμενο android που ειχα (huawei) λοκαρε μεσα στο ιδιο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ,τωρα με το f1 εχει γινει ξεφτιλα η φαση στους χρονους

 

Καταρχην για ποιον λογο να κλειδωσει δορυφορους μεσα στο σπιτι??Για να δεις εαν δουλευει σωστα?Ουτε το note 4 που εχω κλειδωνει αμεσα,δεν μας λεει κατι αυτο.Το θεμα ειναι να δουλευει καλα εξω,οταν πραγματικα το εχεις αναγκη.

Το εχω δοκιμασει κατα επαναληψη σε παμπολες διαδρομες σαν πλοηγο το κντ και δεν ειχα ποτε θεμα,ακομα και περνοντας μεσα στο κεντρο της Αθηνας,με ψηλα κτιρια να με περιβαλουν.Με τις rom emui παντως λοκαρει πολυ καλυτερα,χωρις το παραμικρο πειραγμα.

Δουλευω κατα κυριο λογο το navigon και το Sygic,στις τελευταιες εκδοσεις τους παντα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνω επαναφορά , παρατηρώ οτι στην εσωτερική μνήμη του κινητου παραμένουν τα αρχεια, αυτα με ποιο τρόπο καθαρίζονται ; υπάρχει επιλογη στο recovery μηπως ;
Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο να κλειδωσει δορυφορους μεσα στο σπιτι?

 

Γιατι εκει βλεπεις ποσο καλα πιανει και ποσο γρηγορα.Εννοειται οτι υπαρχει αντιστοιχια του ποσο καλα πιανει μεσα με το ποσο καλα πιανει εξω.Δεν μπορω να σκεφτω κανεναν λογο να συμβαινει το αντιθετο..

 

Για το Note δεν ξερω αλλα το ταπεινο huawei x5pro λοκαρε μεσα στο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ..!

Link to comment
Share on other sites

Για το Note δεν ξερω αλλα το ταπεινο huawei x5pro λοκαρε μεσα στο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ..!

 

Μήπως ήσουν συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού σου? Σε πολλές ρομ οταν συμβαίνει αυτό παρακάμπτεται το gps τσιπάκι και κάνει γεω-εντοπισμό μέσω της τοποθεσίας του ρούτερ σου.

 

Τα gps τσιπάκια θα τα συγκρίνεις επιτυχώς με 3g data και wifi κλειστά. Και μόνο κοιτάζοντας τι snr values και ποσους δορυφόρους κλειδώνει σε πόσο χρόνο. Αν θες εγκατέστησε το gps test απο play store.

 

Πάντως μου φαίνεται αστείος χρόνος 30-60 sec όταν θυμάμαι σαν χθες το Nokia n78 μου που κλειδωνε σε 5-10 λεπτά. Όπως και ένα gps αυτοκινήτου που ειχα και ήταν ακόμη χειρότερο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eχω δει πολλες φορες να λέτε .......βάλε titanium backup και πάγωσέ το.....ή κάνε hide κτλ.....

......

-Μπορώ ?-γίνετε ?.........έχω κάνει εγκατάσταση από playstore το titanium backup *root......αλλά όταν το ανοίγω και πατάω πάνω στην εφαρμογή...... ΔΙΑΚΟΠΗ !.....μου λέει........."Λυπούμαστε,οι εφαρμογές μπορούν να διακοπούν/ξεκινήσουν μόνο στην έκδοση donate"

 

Δε χρειάζεσαι titanium για αυτό που ζητάς. Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - διάλεξε πχ τον dialer και κάνε τον πάγωμα. Αλλιώς αύριο που θα ξυπνήσω δες τα pm σου θα στείλω δωράκι:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και θελω να ρωτησω...

στο mobileuncle tools εχω ενεργοποιησει το gprs (δεν ηταν ουτε on ουτε off) και ειδα οτι το wi-fi εγινε ταχυτερο και επιανε καλυτερα απο πριν

 

Το mobileuncle μπορεί να σου κατεστρεψει ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ το κινητό _ να στο διαλύσει κάψει πως το λενε.... Αν δεν ξερεις μην πειράζεις. Δεν γνωρίζω αν αυτό που έκανες εχει αποτέλεσμα.

 

Δοκιμάζουμε μόνο δοκιμασμένες συνταγές οταν παίζουμε με το θείο.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκει βλεπεις ποσο καλα πιανει και ποσο γρηγορα.Εννοειται οτι υπαρχει αντιστοιχια του ποσο καλα πιανει μεσα με το ποσο καλα πιανει εξω.Δεν μπορω να σκεφτω κανεναν λογο να συμβαινει το αντιθετο..

 

Για το Note δεν ξερω αλλα το ταπεινο huawei x5pro λοκαρε μεσα στο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ..!

 

Αυτα που γραφεις ειναι με το wifi και data κλειστα,και δουλευεις μονο με το gps,και μεσα στο σπιτι????

Kαι λοκαρε μεσα στο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ???

Με ποιο προγραμμα το καταφερες αυτο????

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκει βλεπεις ποσο καλα πιανει και ποσο γρηγορα.Εννοειται οτι υπαρχει αντιστοιχια του ποσο καλα πιανει μεσα με το ποσο καλα πιανει εξω.Δεν μπορω να σκεφτω κανεναν λογο να συμβαινει το αντιθετο..

 

Για το Note δεν ξερω αλλα το ταπεινο huawei x5pro λοκαρε μεσα στο σπιτι σε 5 δευτερολεπτα το πολυ..!

 

Επειδή είχαμε το ίδιο τηλέφωνο πριν, βλέπω ότι το F1 έχει καλύτερο δέκτη και πιάνει και σε πιο δύσκολα σημεία.

Σε unicom κλειδώνει με το wifi on σε 5'', ενώ με κλειστό κάπου 30'' και δεν πρέπει να χρησιμοποιεί το gps.conf γιατί δεν έχει εξαρχής (όπως και άλλες ρομ).

Φυσικά μπορεί το δικό μου Χ5 να ειχε χειρότερη κεραία από το δικό σου και τώρα το αντίθετο.

Στις κεραίες βλέπω ότι υπαρχουν διαφορές (όπως είχε αναφερθεί στο φόρουμ και για το σήμα κινητής που χανόταν)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήσουν συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού σου?

 

gps μονο,δεν χρησιμοποιω agps.Τα 30 δευτερολεπτα μου φαινονται πολλα γνωριζοντας ποσο γρηγορο θα μπορουσε να ειναι αν ηταν περισσοτερο optimized.Αλλα και παλι δεν ειναι μονο αυτο.Εχω βρεθει και 2-3 φορες εξω με ανοιχτο ουρανο να μην μπορει να λοκαρει και να θελει λεπτα ολοκληρα

Link to comment
Share on other sites

gps μονο,δεν χρησιμοποιω agps.Τα 30 δευτερολεπτα μου φαινονται πολλα γνωριζοντας ποσο γρηγορο θα μπορουσε να ειναι αν ηταν περισσοτερο optimized.Αλλα και παλι δεν ειναι μονο αυτο.Εχω βρεθει και 2-3 φορες εξω με ανοιχτο ουρανο να μην μπορει να λοκαρει και να θελει λεπτα ολοκληρα

 

Μιλάω για το πρώτο φιξ, μετά κλειδώνει σε 5'' με σκέτο gps

Link to comment
Share on other sites

gps μονο,δεν χρησιμοποιω agps.Τα 30 δευτερολεπτα μου φαινονται πολλα γνωριζοντας ποσο γρηγορο θα μπορουσε να ειναι αν ηταν περισσοτερο optimized.Αλλα και παλι δεν ειναι μονο αυτο.Εχω βρεθει και 2-3 φορες εξω με ανοιχτο ουρανο να μην μπορει να λοκαρει και να θελει λεπτα ολοκληρα

Εμενα μεσα στο σπιτι με 2 οροφους απο επανω,και εννοειται wifi-data κλειστα δεν κλειδωνει,μολις παω κοντα σε παραθυρο ολα οκ.Μολις βγω εξω σε 5 sec κλειδωνει αμεσα.

Και παντα μιλαω με χωρις κανενα fix περασμενο,και παντα τα test γινονται με το navigon και το Sygic,σε ρεαλιστικες συνθηκες πλοηγησης.Και ειναι παρα πολυ καλο.

 

Α και μολις εκανε σεισμο..............αρκετα αισθητο εδω στο Μαρουσι.........

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά ανεβασμένη η επίσημη 041 ; Γιατί απο το επίσημο site έχω δοκιμάσει 2 φορές , έχω φάει 2 απογεύματα να κατέβει και στο τέλος μου λέει οτι το αρχείο είναι κατεστραμένο!

 

Μην τη βάλεις είναι στα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Α και μολις εκανε σεισμο..............αρκετα αισθητο εδω στο Μαρουσι.........

 

Και δω Κορωπί πολύ δυνατά + ένας καλός μετασεισμός. Ξύπνησα από το ανεξέλεγκτο harlem shake. Τώρα με πιασε αϋπνία φτου... Ελπίζω να ναι όλα καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

gps μονο,δεν χρησιμοποιω agps.Τα 30 δευτερολεπτα μου φαινονται πολλα γνωριζοντας ποσο γρηγορο θα μπορουσε να ειναι αν ηταν περισσοτερο optimized.Αλλα και παλι δεν ειναι μονο αυτο.Εχω βρεθει και 2-3 φορες εξω με ανοιχτο ουρανο να μην μπορει να λοκαρει και να θελει λεπτα ολοκληρα

 

Φίλε azuli έχω εξωτερικό bluetooth GPS δεκτη τον οποίο φυσικά δεν είναι assisted. Πού και πού το βαζω μπρος να ξεμπουκώσει:lol:

 

Είναι τέρας μέχρι και σε καταιγίδες με νεφώσεις εξωφρενικές κλειδώνει σε δευτερόλεπτα. Και μιλάμε για συσκευή με ένα μόνο κουμπί και τίποτα άλλο - ουτε οθόνη ούτε τίποτα. Μέγεθος κουτάκι απο σπίρτα. Το μόνο πού κάνει είναι να δίνει στο δέκτη πχ ενα λαπτοπ NMEA data.

 

Όμως ακόμα και αυτό το εργαλείο έχει τύχει χωρίς λόγο να φάει κομπλα και να κάνει 5 λεπτά να λοκαρει καλοκαιριάτικα βράδυ. Δεν ξέρω γιατί ...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Και δω Κορωπί πολύ δυνατά + ένας καλός μετασεισμός. Ξύπνησα από το ανεξέλεγκτο harlem shake. Τώρα με πιασε αϋπνία φτου... Ελπίζω να ναι όλα καλά.

 

2 των 5,2 και ενας 3,7 απο μου ειπαν απο το room.......ολα καλα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το logo, σκέφτομαι να φτιάξω ακόμα ένα με racing theme λόγω του F1. Θα προσπαθήσω να μην βγει καγκούρικο πολύ. :)

 

Ποιο καλό παιδάκι ξέρει πως μπορούμε να κρύψουμε το εικονίδιο στην status bar για την δεύτερη σιμ; Προσοχή, έχω σιμ μέσα αλλά την έχω απενεργοποιήσει από τα settings, οπότε λύσεις που κρύβουν το no sim δεν δουλεύουν (gravity box πχ). Χωρίς να μπλέξουμε μόντες στο SystemUI ή framework.res επειδή θέλω να μπορώ να το ενεργοποιήσω εύκολα on the go.

 

Κάποιος γι αυτό;

 

 

PS. Κουνηθήκαμε καλά, αλλά '99 δεν ήταν. Παθών άστεγος 40 μέρες σε σκηνή...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδάκι ξέρει πως μπορούμε να κρύψουμε το εικονίδιο στην status bar για την δεύτερη σιμ; Προσοχή, έχω σιμ μέσα αλλά την έχω απενεργοποιήσει από τα settings, οπότε λύσεις που κρύβουν το no sim δεν δουλεύουν (gravity box πχ). Χωρίς να μπλέξουμε μόντες στο SystemUI ή framework.res επειδή θέλω να μπορώ να το ενεργοποιήσω εύκολα on the go.

 

Α, και επίσης ποιο φιξ χρησιμοποιείτε για να μπορούν οι εφαρμογές φωτο να σώνουν στην external sd; (Better camera, camera zoom fx κτλ σε laek v4 με v3 kernel)

 

Φίλε δύσκολο. Από ότι ξέρω μόνο με smali hack σε system ui. Xposed δεν πρέπει να υπάρχει κάτι. Έψαξα λίγο αλλά το μόνο που βρήκα ήταν ένα Motorola xposed module το οποίο ή για bootloop ή για rootkit το κόβω καθώς δεν ήταν στα αποθετήρια του xposed αλλα σε ξεμπαρκη σελίδα.

 

Και πάλι ευχαριστώ για το logo. Στο νέο με τις racing φωτιές θέλω όλη την κάγκουρο-experience:p. Σποιλερ φουστα, νεον, μπλε φωτα ήχο από μπουρί και καπάκι παολα να παίζει μελωδία. Όλο το πακέτο λέμε:lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν την καληνυχτα να πω ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με την φορτιση..

Εχω την laek v4 με κερνελ v3.ενω το βαζω απευθειας στο ρευμα,μερικες φορες το widget του gsam (το ιδιο και η stock εφαρμογη της μπαταριας)μου δειχνουν οτι το φορτιζω μεσω υπολογιστη με usb και μου δειχνει οτι θελει κανενα 2ωρο επιπλεον για να ολοκληρωθει η φορτιση.αντιμετωπιζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν την καληνυχτα να πω ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με την φορτιση..

Εχω την laek v4 με κερνελ v3.ενω το βαζω απευθειας στο ρευμα,μερικες φορες το widget του gsam (το ιδιο και η stock εφαρμογη της μπαταριας)μου δειχνουν οτι το φορτιζω μεσω υπολογιστη με usb και μου δειχνει οτι θελει κανενα 2ωρο επιπλεον για να ολοκληρωθει η φορτιση.αντιμετωπιζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Εχω την ιδια ρομ και δεν εχω παρατηρησει καποιο τετοιο προβλημα με την στοκ εφαρμογη της μπαταριας.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Πριν την καληνυχτα να πω ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με την φορτιση..

Εχω την laek v4 με κερνελ v3.ενω το βαζω απευθειας στο ρευμα,μερικες φορες το widget του gsam (το ιδιο και η stock εφαρμογη της μπαταριας)μου δειχνουν οτι το φορτιζω μεσω υπολογιστη με usb και μου δειχνει οτι θελει κανενα 2ωρο επιπλεον για να ολοκληρωθει η φορτιση.αντιμετωπιζει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Μην μασας το χω δει και σε εταιρικές ρομ. Η στατιστική εκτίμηση που γίνεται είναι τουλάχιστον απλοϊκή μην πω τίποτα άλλο.

 

Να ανησυχείς μόνο σε περίπτωση που επανειλημμένα με διαφορετικό φορτιστή κάθε φορά η φόρτιση διαρκεί χρόνια. Σημαίνει πας για μπαταρία. Πάντως ύστερα από ώρα φόρτισης η στατιστική εκτίμηση βελτιώνεται. Και παλι όμως αμα δείχνει κουλό υπολειπομενο δεν τρέχει τίποτα εφόσον φορτίζει κανονικα.

 

Αν βέβαια και ο δείκτης μπαταρίας δείχνει αλλα αντι αλλων συνεχώς μετα τη φορτιση τότε κάτι έχει γίνει μπάχαλο.

 

Εμένα πάλι μου άρχισε το bug με το να ξεχνά το αυτόματο rotation. Ίδια ρομ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Χθες γύρισα πάλι στην Α310 γιατί παρατήρησα ότι στην laek4 με kernel v3 συχνά πυκνά νεκρώνει το σήμα της wind, δηλαδή ενώ δείχνει ότι έχει σήμα όταν παίρνω τηλέφωνο δεν κάνει τίποτα και όταν με παίρνουν τηλέφωνο λέει ότι είναι κλειστό το κινητό. Φυσικά μετά από επανεκκίνηση στρώνει και όλα οκ.

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω εάν οφείλεται σε κάποιο πρόγραμμα ή στην ρομ και έτσι αποφάσισα να την αλλάξω να δω μπας και είναι αυτή που προκαλεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το pin από τις κάρτες;)

 

Το περίεργο είναι ότι το κάνει τώρα τελευταία εβδομάδα, είχα την laek4 με V3 1,5 μήνα χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μην μασας το χω δει και σε εταιρικές ρομ. Η στατιστική εκτίμηση που γίνεται είναι τουλάχιστον απλοϊκή μην πω τίποτα άλλο.

 

Να ανησυχείς μόνο σε περίπτωση που επανειλημμένα με διαφορετικό φορτιστή κάθε φορά η φόρτιση διαρκεί χρόνια. Σημαίνει πας για μπαταρία. Πάντως ύστερα από ώρα φόρτισης η στατιστική εκτίμηση βελτιώνεται. Και παλι όμως αμα δείχνει κουλό υπολειπομενο δεν τρέχει τίποτα εφόσον φορτίζει κανονικα.

 

Αν βέβαια και ο δείκτης μπαταρίας δείχνει αλλα αντι αλλων συνεχώς μετα τη φορτιση τότε κάτι έχει γίνει μπάχαλο.

 

Εμένα πάλι μου άρχισε το bug με το να ξεχνά το αυτόματο rotation. Ίδια ρομ.

 

Δεξ ξερω τι φλασια τρωει και το βλεπει ετσι,το κακο ειναι ομως οτι ετσι χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να φορτισει!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αλλάξεις φορτιστές? Να χρησιμοποιήσεις κάποιον που να βγάζει τουλάχιστον 1Αμπερ και να ναι σε καλή κατάσταση. Μπορεί να ψοφάει ίσως ο φορτιστής (ναι μου έχει συμβεί...) Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αλλάξεις φορτιστές? Να χρησιμοποιήσεις κάποιον που να βγάζει τουλάχιστον 1Αμπερ και να ναι σε καλή κατάσταση. Μπορεί να ψοφάει ίσως ο φορτιστής (ναι μου έχει συμβεί...)

 

Μολις τωρα το δοκιμασα σε αλλο φορτιστη και δειχνει οτι φορτιζει κανονικα!ενος μηνα φορτιστης και τα φτυσε???τι να πω......

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...