Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ miui και είναι ζήτημα να έχω περάσει 1 μήνα με άλλη ρομ, προβλήματα με ειδοποιήσεις δεν είχα σε σημείο που να χάνω μηνύματα, υπήρξαν περιπτώσεις (viber) που απλά ήθελε κάποια έξτρα ρύθμιση αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα δεν είχα πρόβλημα. Ίσως να έχει να κάνει με κάποια παλιά ρύθμιση που ενδεχομένως την κουβαλά μαζί του κάποιο restore? το λέω αυτό γιατί φίλος που αντιμετώπιζε παρόμοια θέματα - αν και φοράγαμε τις ίδιες εκδόσεις - το πάθαινε επειδή κάθε φορά μετέφερε με το titanium ολόκληρη εφαρμογή μαζί φυσικά με τα δεδομένα. Όταν δοκίμασε να κάνει καθαρή εγκατάσταση μαζί με τις σωστές ρυθμίσεις στα δικαιώματα δεν του εμφάνισε ξανά τέτοιο θέμα.

 

Πάντα καθαρή εγκατάσταση κάνω, ποτέ Titanium.

 

Ένα άλλο καλό της CoolUI είναι ότι το wireless είναι dual band, δουλεύει και στα 5GHz.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πάντα καθαρή εγκατάσταση κάνω, ποτέ Titanium.

 

Ένα άλλο καλό της CoolUI είναι ότι το wireless είναι dual band, δουλεύει και στα 5GHz.

και εμενα παντος με miui οι ειδοποιήσεις μου ερχονται κανονικοτατα απο ολα και ειναι μακραν οτι καλυτερο σε rom για μενα! περιεργη η φυση του coolpad..
Link to comment
Share on other sites

και εμενα παντος με miui οι ειδοποιήσεις μου ερχονται κανονικοτατα απο ολα και ειναι μακραν οτι καλυτερο σε rom για μενα! περιεργη η φυση του coolpad..

 

Αν ελευθερώσεις τη ram συνεχίζουν να έρχονται;

Link to comment
Share on other sites

Αν ελευθερώσεις τη ram συνεχίζουν να έρχονται;
ναι εννοειται και ελευθερωνω συχνα την ram.. επισης μπορεις να κλειδωσεις μια εφαρμογη εχει ριθμισει αλλα και παλι ερχονται εμενα gmail και viber δεν τα εχω κλειδωμενα και ερχονται κανονικα Edited by thomas93
Link to comment
Share on other sites

Αν ελευθερώσεις τη ram συνεχίζουν να έρχονται;

 

και σε εμένα έρχονται κανονικά μετά το καθάρισμα της ram, μάλιστα έχω και το αυτόματο καθάρισμα μετά από 5' (μετά το κλείσιμο της οθόνης)..

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα έρχονται κανονικά μετά το καθάρισμα της ram, μάλιστα έχω και το αυτόματο καθάρισμα μετά από 5' (μετά το κλείσιμο της οθόνης)..

 

ναι εννοειται και ελευθερωνω συχνα την ram.. επισης μπορεις να κλειδωσεις μια εφαρμογη εχει ριθμισει αλλα και παλι ερχονται εμενα gmail και viber δεν τα εχω κλειδωμενα και ερχονται κανονικα

 

Θα τη δοκιμάσω από περιέργεια, σε προηγούμενη έκδοση της miui πάντως δεν ερχόταν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

3000 mah ? Παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν ψάχνω, μου κίνησες την περιέργεια και σίγουρα θα απασχολεί κάποιους εδώ μέσα.

Μπορείς να δώσεις καμιά παραπάνω λεπτομέρεια (λινκ) για τη συγκεκριμένη μπαταρία ?

 

ο jpower μου το είχε πει μόλις έρθει θα σου πω αν αξίζει και θα ανεβάσω και στατιστικά με gsam με λεπτομέρειες με την Miui rom οκ? στο aliexpreess εχει .αλλά πρώτα θέλω να δω αν είναι αξιόπιστη.. κάντε λίγο υπομονή έρχεται.επίσης έχω και από ελλάδα την 2000mah καλή είναι αν θέλεται να ανεβάσω στατιστικά και με αυτήν no problem.

https://www.aliexpress.com/store/product/KPS-2980mah-CPLD-329-For-Coolpad-F1-battery-Coolpad-8297-8297W-In-Stock/212177_32811633844.html?spm=2114.12010615.0.0.gI2wez

υπάρχουν και απο ιαπωνία στο aliexpres αλλά δεν ξέρω εγω πήγα σε αυτήν .οπότε υπομονή έρχεται.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Δοκίμασε την και πες.

Στο μεταξύ ετοιμάζω πατέντα μπαταρία 5000mah

Ισως και να χαλάσει το τηλέφωνο, ίσως όχι...

 

Θέλω κάνα 2-3 πραγματάκια να μαζεψω και να το βάλω μπροστά το project :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, χρησιμοποιώ έναν περιηγητή της coolpad που δεν υπάρχει στο playstore, ούτε στο xda. Τον πήρα από την 4.4.069 ,αλλά δεν δίνει συντόμευση στην επιφάνεια καθώς πρόκειται για ui. Ο αυτούσιος της εργοστασιακής, δεν έτρεχε σε μιυι. Δίνει όμως widget και έτσι τον ενεργοποιώ με την βοηθεια μακροεντολης.

Είναι ότι πιο γρηγορο υπάρχει....

Και πολύ καλό interface.

Μόλις τον διορθώσω, θα σας τον δωσω.

Screenshot_2017-06-21-13-22-44-197_com.android.b.png Screenshot_2017-06-21-13-22-47-570_com.android.b.png

 

Screenshot_2017-06-21-13-22-10-613_com.android.b.png Screenshot_2017-06-21-13-22-14-693_com.android.b.png

 

Screenshot_2017-06-21-13-22-01-092_com.android.b.png Screenshot_2017-06-21-13-22-07-118_com.android.b.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δοκιμάσω από περιέργεια, σε προηγούμενη έκδοση της miui πάντως δεν ερχόταν τίποτα.

 

Εγώ συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις του What's App!! Του έκανα και απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση, αλλά δεν... Έρχονται μαζεμένες όταν μπεις στην εφαρμογή! Αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι να ρυθμίσω τις υπηρεσίες Google να μην κλείνουν από τη Miui! Να σημειώσω ότι όλες οι υπόλοιπες ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά! Viber, Messenger, Swipe for Facebook, Twitter κτλ...

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το v4a λειτουργεί κανονικά. Μήπως δεν το έχεις ενεργοποιήσει?

Screenshot_2017-06-19-20-00-21-339_com.vipercn.v.png Screenshot_2017-06-19-20-00-15-779_com.vipercn.v.png

Τσέκαρε driver status. Αν είναι έτσι τότε είσαι οκ.

Στην χειρότερη, ξήλωσε το με titanium και ξαναεγκατεστησε το. Θα το βρεις πολύ εύκολα στο Google.

Όχι, η ρομ είναι στα αγγλικά. Είχε πολλές κινεζιες και τις περισσότερες της έκανα στα αγγλικά βρίσκοντας τα αντίστοιχα αρχεία στο ίντερνετ

 

σορυ jp δικο μου λαθος..το viper δουλευει ενταξει, μιλαω για τον ισοσταθμιστη στις επιλογες ηχου στην miui.

αυτο μου κρασαρει και μου κρασαρε απο παλια...

οσο για το πλειστορ ξαναεβαλα τα γκαπς και εκανα wipes απο ρικοβερι αλλα τιποτα...μουλαρωσε...να ξανακατεβασω λες την ρομ και να την φλασαρω απο πανω?

και κατι 2ο για την snap camera, δηλωνω αποθηκευση στην sd και μου λεει οτι ετσι και κανω απεγκατασταση την εφαρμογη θα διαγραφουν ολα τα αρχεια! η πλακα ειναι οτι την εχω πατησει ετσι και εχω χασει φωτο...και εδω και λιγο καιρο ενω τραβαει βιντεο...δεν βγαζει φωτο!! τι συμβαινει?

 

3000 mah ? Παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν ψάχνω, μου κίνησες την περιέργεια και σίγουρα θα απασχολεί κάποιους εδώ μέσα.

Μπορείς να δώσεις καμιά παραπάνω λεπτομέρεια (λινκ) για τη συγκεκριμένη μπαταρία ?

 

φιλε μου εγω ηδη χρησιμοποιω αυτην 3100, μεχρι στιγμης χωρις προβλημα, κραταει λιγο πιο πολυ απο την μανισια +1/2 μερα

και ειναι japan!! απ'οτι λεει βεβαια..

https://www.aliexpress.com/item/Da-Da-Xiong-3100mAh-CPLD-329-Battery-for-Coolpad-F1-Battery-8297-8297w-Battery/32808039769.html

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

σορυ jp δικο μου λαθος..το viper δουλευει ενταξει, μιλαω για τον ισοσταθμιστη στις επιλογες ηχου στην miui.

αυτο μου κρασαρει και μου κρασαρε απο παλια...

οσο για το πλειστορ ξαναεβαλα τα γκαπς και εκανα wipes απο ρικοβερι αλλα τιποτα...μουλαρωσε...να ξανακατεβασω λες την ρομ και να την φλασαρω απο πανω?

και κατι 2ο για την snap camera, δηλωνω αποθηκευση στην sd και μου λεει οτι ετσι και κανω απεγκατασταση την εφαρμογη θα διαγραφουν ολα τα αρχεια! η πλακα ειναι οτι την εχω πατησει ετσι και εχω χασει φωτο...και εδω και λιγο καιρο ενω τραβαει βιντεο...δεν βγαζει φωτο!! τι συμβαινει?

 

 

 

φιλε μου εγω ηδη χρησιμοποιω αυτην 3100, μεχρι στιγμης χωρις προβλημα, κραταει λιγο πιο πολυ απο την μανισια +1/2 μερα

και ειναι japan!! απ'οτι λεει βεβαια..

https://www.aliexpress.com/item/Da-Da-Xiong-3100mAh-CPLD-329-Battery-for-Coolpad-F1-Battery-8297-8297w-Battery/32808039769.html

ποσο καιρο την χρησιμοποιεις φιλε ?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις του What's App!! Του έκανα και απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση, αλλά δεν... Έρχονται μαζεμένες όταν μπεις στην εφαρμογή! Αυτό που θέλω να δοκιμάσω είναι να ρυθμίσω τις υπηρεσίες Google να μην κλείνουν από τη Miui! Να σημειώσω ότι όλες οι υπόλοιπες ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά! Viber, Messenger, Swipe for Facebook, Twitter κτλ...

 

Έχει κάποια επιλογή, όπως και το Viber, για τη χρήση δεδομένων, εξ ορισμού είναι ρυθμισμένη για οικονομία, τσέκαρέ το και έχε υπόψη σου ότι κάθε φορά που αναβαθμίζεται η εφαρμογή γυρίζει στις default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

σορυ jp δικο μου λαθος..το viper δουλευει ενταξει, μιλαω για τον ισοσταθμιστη στις επιλογες ηχου στην miui.

αυτο μου κρασαρει και μου κρασαρε απο παλια...

οσο για το πλειστορ ξαναεβαλα τα γκαπς και εκανα wipes απο ρικοβερι αλλα τιποτα...μουλαρωσε...να ξανακατεβασω λες την ρομ και να την φλασαρω απο πανω?

και κατι 2ο για την snap camera, δηλωνω αποθηκευση στην sd και μου λεει οτι ετσι και κανω απεγκατασταση την εφαρμογη θα διαγραφουν ολα τα αρχεια! η πλακα ειναι οτι την εχω πατησει ετσι και εχω χασει φωτο...και εδω και λιγο καιρο ενω τραβαει βιντεο...δεν βγαζει φωτο!! τι συμβαινει?

 

:(

Πρωτόγνωρα πράγματα.....

Αν θες ξαναπέρνα την καθαρή..

Τα γκαπς είναι ενσωματωμένα και λειτουργούν κανονικά...

Δεν έχουν αναφερθεί ανάλογα προβληματα

 

Υ. Γ. Το πολύ πολύ να σας ζητήσει βα κάνει αναβάθμιση τα Google Play Services.

Εγκαταστήστε αυτό

Screenshot_2017-06-22-00-34-22-930_com.android.v.png

 

Και μέσω αυτού, αναβαθμίστε τα. Εφ οσον χρειάζεται

 

Πατάτε στο κουμπί playstore

Screenshot_2017-06-22-00-37-22-150_com.delxfun.s.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δοκιμάσω από περιέργεια, σε προηγούμενη έκδοση της miui πάντως δεν ερχόταν τίποτα.
δοκιμασε να δεις ειναι τρομερη.. εγω παντος ειχα αφησει το coolpad στην ακρη γιατι ειχα παρει το xiaomi mi4 αλλα το κατεστρεψα και γυρισα και ειμουν απογοειτευμενος αλλα μολις εβαλα την miui αλλο τηλεφωνο το coolpad!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν εχει καποιος ενα twrp img να ανεβασει γιατι απο τοτε που εβαλα philz νομιζω πως ο υπολογιστης δε μου διαβαζει το κινητο!!!μπας και...λεω μηπως...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα αν εχει καποιος ενα twrp img να ανεβασει γιατι απο τοτε που εβαλα philz νομιζω πως ο υπολογιστης δε μου διαβαζει το κινητο!!!μπας και...λεω μηπως...

 

Είναι άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

2η βδομάδα με την τελευταία miui. Και πάει σφαιρατα όπως την πρώτη μέρα.

Επιτέλους, μια σωστή ρομ και μάλιστα, μια ρομ που δεν είναι φτιαγμένη για το τηλέφωνο μας..

:)

 

Δεν με βλέπω να ανεβάζω άλλη miui για το 2017... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2017/06/22/miui-9-unveiled-summer/

 

Αμ σε βλεπω να ανεβάζεις, ετοιμάσου για δεύτερο γύρο! Επίσης στείλε μου το Paypal σου, να κερασω μια μπυρουλα!

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει η αρχή και ξεκινήσουμε να σε κερνάμε μπύρες, σε βλέπω με κοιλιά μεγαλύτερη από του Σταρόβα!!

 

Χρησιμοποιώ κι εγώ κανονικότατα την τελευταία σου Miui, η οποία πάει περίφημα! Έλυσα και το θέμα που είχα με τις ειδοποιήσεις του What's App! Είχα μπλοκάρει το Google Play Services μέσω της διαχείρισης ενέργειας της Miui, γιατί έγραφε πολλά wake locks!! Από τότε που το άφησα να τρέχει διεργασίες παρασκηνίου οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά!

 

Α, επίσης, (ξέχασα να το αναφέρω εδώ) είχα στην αρχή θέμα με το Bluetooth hands-free μου! Μετά από επανεκκίνηση δε "θυμόταν" ότι έχει γίνει ζεύξη με το hands-free! Το πρόβλημα λύθηκε με το να περάσω το αρχείο Bluetooth που ανέβασε ο Jpower και να του δώσω ακριβώς τα δικαιώματα όπως και με το αρχείο GPS με τη διαφορά ότι έβαλα στο owner Bluetooth! Αν αντιμετωπίζει κανένας αυτό το πρόβλημα, πείτε να ανεβάσω screenshot!

 

Θα δούμε και Miui 9 στην Coolpadάρα άραγε;;;;;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

οποιος ψηνεται για το δευτερο coolpad που ειχα (μπρικαρισμενο) για πειραματα η ανταλλακτικα ας τσεκαρει εδω ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=454067

 

επικοινωνια με pm,λογω off topic

Link to comment
Share on other sites

οποιος ψηνεται για το δευτερο coolpad που ειχα (μπρικαρισμενο) για πειραματα η ανταλλακτικα ας τσεκαρει εδω ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=454067

 

επικοινωνια με pm,λογω off topic

το θελω εγω αλλα δεν δεχεσαι αλλα μυνηματα!
Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο την χρησιμοποιεις φιλε ?

 

την χρησιμοποιω κοντα στον μηνα προς στιγμην χωρις κανενα προβλημα και με κραταει οπως ειπα 1 1/2 μερα με την ιδια χρηση.

η μανισια 1 μερα (ακομα και τωρα μετα απο 3 χρονια!!)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...