Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Γει σας.εχω βρει ενα f1 που οπως λεει ο πωλητης μετα απο επαναφορα δεν επανηλθε.

Παιζει με φλασαρισμα να ζωντανεψει?ειναι η τιμη ξευτιλα,20 ευρω.Για τον γιο μου που τα σπαει δυο δυο :-)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν.

 

Αν είσαι διατεθειμένος να πετάξεις 20 ευρώ μπορεί και να σου "κάτσει" ;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταφερα και εβαλα τελικα την τελευταια Miui του Xs (Version: 7.1.4)

 

-Υποδειγματικη,μηδεν bugs,ολα δουλευουν οπως πρεπει.

-Ελαχιστες κινεζικες που φευγουν με απλο uninstall η freeze απο το titanium

-Βελτιωση της ελευθερης ram,σχεδον μονιμα στο 1gb free

-GPS σφαιρα πραγματικα

-ηχος κρυσταλλο και πολυ δυνατος με επιλογη στις ρυθμισεις για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση του patch δυναμωσης της εντασης με διακοπτη και οχι με φλασαρισμα zip.Καμια παραμορφωση οπως με τα patch που βαζαμε.

 

Προτεινεται ανεπιφυλακτα,ημουν ηδη 3 μηνες με την προηγουμενη του και ολο το ανεβαλα να αναβαθμισω γιατι δεν ειχε ουτε η αλλη bugs.Αυτη ειναι ακομα καλυτερη.

 

http://en.miui.com/download-208.html

Link to comment
Share on other sites

Θα τη κατεβασω και μαλλον σαββατοκυριακο την εγκαθιστω για δοκιμη. Παντως και με την 6.11.3 που ειμαι τωρα δεν εχω αλλο θεμα εκτος απο την αποτομη πτωση της μπαταριας με αποτελεσμα το κινητο να κλεινει ακομα κιαν δειχνει 50%. Εκανα και callibration αλλα δεν διορθωθηκε και δεν ξερω τι φταιει.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Θα τη κατεβασω και μαλλον σαββατοκυριακο την εγκαθιστω για δοκιμη. Παντως και με την 6.11.3 που ειμαι τωρα δεν εχω αλλο θεμα εκτος απο την αποτομη πτωση της μπαταριας με αποτελεσμα το κινητο να κλεινει ακομα κιαν δειχνει 50%. Εκανα και callibration αλλα δεν διορθωθηκε και δεν ξερω τι φταιει.

 

αν δεν βαριεσαι κανε την φουλ διαδικασια του calibration,δηλαδη περιμενεις μεχρι το 100% με την εφαρμογη ανοιχτη,μετα στο 100% πατας calibration και αποσυνδεεις.Στη συνεχεια το χρησιμοποιεις μεχρι να παει 0% χωρις ενδιαμεσα φορτισματα και στην συνεχεια συνεχομενο φορτισμα μεχρι το 100%.Αυτα που εγραψα με εντονο χρωμα γινονται χωρις την εφαρμογη ανοιχτη.

 

Αν δεν φτιαξει ετσι μαλλον σε αφηνει η μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταφερα και εβαλα τελικα την τελευταια Miui του Xs (Version: 7.1.4)

 

-Υποδειγματικη,μηδεν bugs,ολα δουλευουν οπως πρεπει.

-Ελαχιστες κινεζικες που φευγουν με απλο uninstall η freeze απο το titanium

-Βελτιωση της ελευθερης ram,σχεδον μονιμα στο 1gb free

-GPS σφαιρα πραγματικα

-ηχος κρυσταλλο και πολυ δυνατος με επιλογη στις ρυθμισεις για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση του patch δυναμωσης της εντασης με διακοπτη και οχι με φλασαρισμα zip.Καμια παραμορφωση οπως με τα patch που βαζαμε.

 

Προτεινεται ανεπιφυλακτα,ημουν ηδη 3 μηνες με την προηγουμενη του και ολο το ανεβαλα να αναβαθμισω γιατι δεν ειχε ουτε η αλλη bugs.Αυτη ειναι ακομα καλυτερη.

 

http://en.miui.com/download-208.html

 

με dirty flash πάνω από την 6.9.22 θα περάσει απροβληματιστα? τι λες?

Link to comment
Share on other sites

με dirty flash πάνω από την 6.9.22 θα περάσει απροβληματιστα? τι λες?

 

την πέρασα με (clean to install a new rom) σε emui 3.0mtk-dev & miui8 7.1.19. Δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω δοκιμάσει και πολλά κάνε δοκιμές λογικά δεν θα έχεις προβλήματα!!

 

p.s: emui 3.0 θέλει gapps με την μία , επαφές δεν δοκίμασα για συγχρονισμό, με τον τρόπο που σου είπα δεν χάνεις τις εφαρμογές σου ή τα δεδομένα τους.

Edited by mfireman
Link to comment
Share on other sites

την πέρασα με (clean to install a new rom) σε emui 3.0mtk-dev & miui8 7.1.19. Δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω δοκιμάσει και πολλά κάνε δοκιμές λογικά δεν θα έχεις προβλήματα!!

 

p.s: emui 3.0 θέλει gapps με την μία , επαφές δεν δοκίμασα για συγχρονισμό, με τον τρόπο που σου είπα δεν χάνεις τις εφαρμογές σου ή τα δεδομένα τους.

ευχαριστώ ,

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριεσαι κανε την φουλ διαδικασια του calibration,δηλαδη περιμενεις μεχρι το 100% με την εφαρμογη ανοιχτη,μετα στο 100% πατας calibration και αποσυνδεεις.Στη συνεχεια το χρησιμοποιεις μεχρι να παει 0% χωρις ενδιαμεσα φορτισματα και στην συνεχεια συνεχομενο φορτισμα μεχρι το 100%.Αυτα που εγραψα με εντονο χρωμα γινονται χωρις την εφαρμογη ανοιχτη.

 

Αν δεν φτιαξει ετσι μαλλον σε αφηνει η μπαταρια..

Ολα αυτα τα εχω κανει ακριβως οπως ειπες αλλα παρουσιαζει τα ιδια. Εχω παραγγειλει μπαταριες για το κινητο αλλα το κανει και σε φιλο μου με καινουργια σχετικα μπαταρια. Το κινητο αποφασισες να τo κρατησεις τελικα;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

με dirty flash πάνω από την 6.9.22 θα περάσει απροβληματιστα? τι λες?

 

αν υπαρχουν ηδη gapps μεσα στην 6.9.22 ισως εχεις προβληματα με αυτα.Η Xs ειναι καθαρη,περνας μετα τα τελευταια απο Open gapps.

Δεν θα προτεινα dirty

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο του αδερφού μου, στα καλά καθούμενα, έσβησε και δεν άναβε ουτε φορτιζε ούτε τίποτα. (emui 3 B262)

 

Άλλαξα μπαταρία και όλα καλά.

 

Διαλυσα την παλιά και ανέβασα 2 φωτο. Ίσως χρειαστούν σε κάποιον, κάποτε...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο του αδερφού μου, στα καλά καθούμενα, έσβησε και δεν άναβε ουτε φορτιζε ούτε τίποτα. (emui 3 B262)

 

Άλλαξα μπαταρία και όλα καλά.

 

Διαλυσα την παλιά και ανέβασα 2 φωτο. Ίσως χρειαστούν σε κάποιον, κάποτε...

 

αφού δεν διαλύθηκε το τηλέφωνο πάλι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη hiveui μηπως ξερει κανεις γιατι δεν υποστηριζεται το app2sd??μου πεταει σφαλμα συνεχεια..εννοειται εχω κανει φιξ στα δικαιωματα της sd..
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο του αδερφού μου, στα καλά καθούμενα, έσβησε και δεν άναβε ουτε φορτιζε ούτε τίποτα. (emui 3 B262)

 

Άλλαξα μπαταρία και όλα καλά.

 

Διαλυσα την παλιά και ανέβασα 2 φωτο. Ίσως χρειαστούν σε κάποιον, κάποτε...

 

Πρόσεχε μην τρυπήσεις καμία μπαταρία λιθίου και σε ψάχνουμε μετά... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ.. Μη μασάς..

 

Παρεμπιπτόντως, άλλαξα κι εγώ μπαταρία και η αυτονομία, καμία σχεση.....

 

http://s24.postimg.org/mp4j7ga9x/Screenshot_2017_02_04_10_43_06_806_com_miui_secu.png

how do i print screen

 

 

Εβαλα μία μπαταρία που αγόρασα πέρσι, στα 2800mah.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ.. Μη μασάς..

 

Παρεμπιπτόντως, άλλαξα κι εγώ μπαταρία και η αυτονομία, καμία σχεση.....

 

http://s24.postimg.org/mp4j7ga9x/Screenshot_2017_02_04_10_43_06_806_com_miui_secu.png

how do i print screen

 

 

Εβαλα μία μπαταρία που αγόρασα πέρσι, στα 2800mah.

 

jpower απο που την πηρες την μπαταρια...ηρθε η ωρα να αλλαξω κ γω..οποιος εχει παρει κ εχει μεινει ευχαριστημενος ας δωσει μια λυση...επισης jpower περιμενουμε την εκπληξουλα που εχεις υποσχεθει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω λίγο για να μην κάνω καμιά χαζομάρα...

 

Έβαλα recovery την TWRP 3.0.2-0 και θέλω να φλασάρω μια Emiui.

Στο TWRP, πάω Wipe --> Advanced Wipe --> κι εκεί τικάρω τα:

Dalvik/ART Cache

System

Cache

Data

 

Σωστά; (αυτά έχω δει ότι αναφέρει στα guides του ο jpower73)

Τα: Internal Storage, Recovery, Micro SDCard και USB OTG δεν τα επιλέγω, έτσι; Βασικά για το Internal Storage ρωτάω, τα άλλα είναι προφανές ότι δεν τα ακουμπάω.

 

Κι επίσης, το Wipe --> Format Data δεν το κάνουμε ούτε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παιδια...λιγη βοηθεια παρακαλω...το coolpad φιλου επεσε σε bootloop..ειχα βαλει εγω παλαιοτερα τη philiz οποτε εκει μεσα μπουταρε κανονικα..προσπαθησα να περασω αλλη ρομ και καθε φορα ελεγε can't mount system και can't mount cache...εκανα πολλες φορες τα παντα φορματ μεσα απο philiz αλλα παλι τα ιδια..λεω θα κανω restore κανα μπακ απ απο το δικο μου coolpad μιας και το χω κανει παλαιοτερα παλι απλα μετα πρεπει να φτιαχνω imei..κανω restore και παλι πεταει το ιδιο σφαλμα και δε μπορει να επαναφερει τιποτα..λεω παμε για επισημη ρομ..ακολουθω τους οδηγους της αρχικης και με το ygdp και με το flashtool και ενω ολα δειχνουν στον υπολογιστη επιτυχημενα, το κινητο ειναι ακομα σε bootloop (δηλαδη σαν να μην εκανα απολυτως τιποτα)..ε μια στιγμη φρικαρα μιας και ειχα κανει τα παντα παρα πολλες φορες και πατησα στο flashtool ενα φορματ μπας και τα παρει ολα απ την αρχη...τωρα το ygdp δεν τελειωνει ποτε την εγκατασταση..το flash tool λεει ολα επιτυχημενα αλλα το κινητο δεν εμφανιζει απολυτως τιποτα..απλα νεκρο..το μονο σημαδι ζωης ειναι οτι οταν το συνδεω στον υπολογιστη ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος των windows οτι κατι συνδεσα..εννοειται δεν μπαινει ουτε σε download mode ουτε σε recovery ουτε γενικα σε τιποτα...φτιαχνει η λετε οτι εξ αρχης τα χε παιξει κανα μερος της μνημης???παρεπιπτοντως τον τελευταιο καιρο και πριν μπρικαρει εντελως ολο ρομ του αλλαζα επειδη ενω ολα λειτουργουσαν φυσιολογικα ξαφνικα πετουσε κατι ακυρα force closed εφαρμογων μεχρι που επαθε οτι επαθε..καμια ιδεα???
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

παιδια...λιγη βοηθεια παρακαλω...το coolpad φιλου επεσε σε bootloop..ειχα βαλει εγω παλαιοτερα τη philiz οποτε εκει μεσα μπουταρε κανονικα..προσπαθησα να περασω αλλη ρομ και καθε φορα ελεγε can't mount system και can't mount cache...εκανα πολλες φορες τα παντα φορματ μεσα απο philiz αλλα παλι τα ιδια..λεω θα κανω restore κανα μπακ απ απο το δικο μου coolpad μιας και το χω κανει παλαιοτερα παλι απλα μετα πρεπει να φτιαχνω imei..κανω restore και παλι πεταει το ιδιο σφαλμα και δε μπορει να επαναφερει τιποτα..λεω παμε για επισημη ρομ..ακολουθω τους οδηγους της αρχικης και με το ygdp και με το flashtool και ενω ολα δειχνουν στον υπολογιστη επιτυχημενα, το κινητο ειναι ακομα σε bootloop (δηλαδη σαν να μην εκανα απολυτως τιποτα)..ε μια στιγμη φρικαρα μιας και ειχα κανει τα παντα παρα πολλες φορες και πατησα στο flashtool ενα φορματ μπας και τα παρει ολα απ την αρχη...τωρα το ygdp δεν τελειωνει ποτε την εγκατασταση..το flash tool λεει ολα επιτυχημενα αλλα το κινητο δεν εμφανιζει απολυτως τιποτα..απλα νεκρο..το μονο σημαδι ζωης ειναι οτι οταν το συνδεω στον υπολογιστη ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος των windows οτι κατι συνδεσα..εννοειται δεν μπαινει ουτε σε download mode ουτε σε recovery ουτε γενικα σε τιποτα...φτιαχνει η λετε οτι εξ αρχης τα χε παιξει κανα μερος της μνημης???παρεπιπτοντως τον τελευταιο καιρο και πριν μπρικαρει εντελως ολο ρομ του αλλαζα επειδη ενω ολα λειτουργουσαν φυσιολογικα ξαφνικα πετουσε κατι ακυρα force closed εφαρμογων μεχρι που επαθε οτι επαθε..καμια ιδεα???

 

Παίζει και να πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια...λιγη βοηθεια παρακαλω...το coolpad φιλου επεσε σε bootloop..ειχα βαλει εγω παλαιοτερα τη philiz οποτε εκει μεσα μπουταρε κανονικα..προσπαθησα να περασω αλλη ρομ και καθε φορα ελεγε can't mount system και can't mount cache...εκανα πολλες φορες τα παντα φορματ μεσα απο philiz αλλα παλι τα ιδια..λεω θα κανω restore κανα μπακ απ απο το δικο μου coolpad μιας και το χω κανει παλαιοτερα παλι απλα μετα πρεπει να φτιαχνω imei..κανω restore και παλι πεταει το ιδιο σφαλμα και δε μπορει να επαναφερει τιποτα..λεω παμε για επισημη ρομ..ακολουθω τους οδηγους της αρχικης και με το ygdp και με το flashtool και ενω ολα δειχνουν στον υπολογιστη επιτυχημενα, το κινητο ειναι ακομα σε bootloop (δηλαδη σαν να μην εκανα απολυτως τιποτα)..ε μια στιγμη φρικαρα μιας και ειχα κανει τα παντα παρα πολλες φορες και πατησα στο flashtool ενα φορματ μπας και τα παρει ολα απ την αρχη...τωρα το ygdp δεν τελειωνει ποτε την εγκατασταση..το flash tool λεει ολα επιτυχημενα αλλα το κινητο δεν εμφανιζει απολυτως τιποτα..απλα νεκρο..το μονο σημαδι ζωης ειναι οτι οταν το συνδεω στον υπολογιστη ακουγεται ο χαρακτηριστικος ηχος των windows οτι κατι συνδεσα..εννοειται δεν μπαινει ουτε σε download mode ουτε σε recovery ουτε γενικα σε τιποτα...φτιαχνει η λετε οτι εξ αρχης τα χε παιξει κανα μερος της μνημης???παρεπιπτοντως τον τελευταιο καιρο και πριν μπρικαρει εντελως ολο ρομ του αλλαζα επειδη ενω ολα λειτουργουσαν φυσιολογικα ξαφνικα πετουσε κατι ακυρα force closed εφαρμογων μεχρι που επαθε οτι επαθε..καμια ιδεα???

 

απο την στιγμη που το βλεπει το ygdp εστω και χωρις να ολοκληρωνει δεν ειναι hard brick.Θα πας μεσω flash tools και θα επιλεξεις μονο τον preloader (πρωτη επιλογη) θα φλασαρεις και οταν ολοκληρωσει θα αποσυνδεσεις και μετα παλι απο flash tools συνδεεσαι και φλασαρεις τα υπολοιπα (ολα εκτος απο preloader)

 

Αν δεν πετυχει θα εχεις μαθει οτι ποτε δεν κανουμε format απο flash tools!

Γενικα το flash tools ειναι η τελευταια τελευταια λυση.Αν τσεκαρεις στο google το 101% των hard bricks (που το πετας) ειναι απο flash tools.

 

Μετα φτιαχνεται μονο με jtag (hardware επεμβαση) η αλλαγη motherboard.

 

Το λεω απο εμπειρια,εχω στα χερια μου ενα δευτερο coolpad που τα παιξε απο flash tools.

Edited by alex_gate_7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...