Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Sorry για την απορία( ;) )...αλλά 25000 (εικοσιπέντε χιλιάδες) (!!!!!:!:) απαντήσεις, 1600 σελίδες !!!!1.800.000 εμφανίσεις :blink::blink::blink: για το ...Cooolpad F1....:blink::blink::blink::!::!::!:

Ποιό ...στο δ... :X:X:X ....στο καλό ήθελα να πω είναι αυτό...

Θα έπρεπε όπου γυρνάω και κοιτάω να το βλέπω μπροστά μου περισσότερο και από όλα τα Samsung μαζί...:p

Edited by atoncon
"DESCRIBO ERGO SUM - AΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ"
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειλικρινα το coolpad μου εχει προσφερει τοσες συγκινησεις οσο ισως κανενα samsung (σιγουρα κανενα στα ιδια λεφτα με το coolpad) δε θα μπορουσε να μου προσφερει...αμετρητα φλασαρισματα..πολλα πειρα(γ)ματα..κι αυτο βραχος...λες και ειναι η πρωτη μερα που το πηρα..διαθεσιμα απειρα λογισμικα..αυτη τη στιγμη το συγκρινω σε ταχυτητα με οποιοδηποτε υπερφορτωμενο (απο κατασκευης) samsung μεχρι τα τριπλασια λεφτα του..οποτε μην απορεις με τις τοσες αναρτησεις.σιγουρα ειναι ενα κινητο για καθε ειδους χρηστη..
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Sorry για την απορία( ;) )...αλλά 25000 (εικοσιπέντε χιλιάδες) (!!!!!:!:) απαντήσεις, 1600 σελίδες !!!!1.800.000 εμφανίσεις :blink::blink::blink: για το ...Cooolpad F1....:blink::blink::blink::!::!::!:

Ποιό ...στο δ... :X:X:X ....στο καλό ήθελα να πω είναι αυτό...

Θα έπρεπε όπου γυρνάω και κοιτάω να το βλέπω μπροστά μου περισσότερο και από όλα τα Samsung μαζί...:p

 

και λίγα είναι...κάτσε να μην έκοβε γκάζι ο jpower και θα φτάναμε τις 2Κ σελίδες!!!

 

αμετρητα φλασαρισματα..πολλα πειρα(γ)ματα..κι αυτο βραχος...λες και ειναι η πρωτη μερα που το πηρα..διαθεσιμα απειρα λογισμικα..

 

Επαυξάνω 1000%

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένη την 6.10.20 του jpower73 , Μπορώ να βάλω την MIUI 8 - 6.12.01 με dirty flash?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6998637#post6998637

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκατεστημένη την 6.10.20 του jpower73 , Μπορώ να βάλω την MIUI 8 - 6.12.01 με dirty flash?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6998637#post6998637

 

φλάσαρε άφοβα!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού απελπίστηκα με τις emui, η μεν UNICOM έχει το θέμα του σήματος και η emui 3 χάνει τις επαφές (ειλικρινά δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο, μάλλον το δεύτερο), φλάσαρα στη δεύτερη συσκευή την τελευταία miui του jpower73 και θα κάνω δοκιμή από αύριο.

 

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται οκ, δεν έχει το lag που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις, μένει να δω τι κάνει στην πράξη. Κάτι που με χαλάει λίγο είναι ότι δίνει 3g μόνο στη μία sim, εγώ που έχω δύο κάρτες χρησιμοποιούσα αυτή τη λειτουργία.

 

Edit: Η stock εφαρμογή μηνυμάτων κρασάρει όταν πας να την ανοίξεις περίπου τις μισές φορές.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

φλάσαρε άφοβα!!

 

Και'γω το σκέφτομαι,θελει τιποτα κολπακια για να εχουμε Ελληνικα και gapps η είναι ετοιμη,κομπλε δηλ.?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φλάσαρε άφοβα!!

 

Και'γω το σκέφτομαι,θελει τιποτα κολπακια για να εχουμε Ελληνικα και gapps η είναι ετοιμη,κομπλε δηλ.?

Επιση αν κανω dirty flash χρειαζονται να ξαναπρεαστουν xposed -extendreboot κ.τ.λ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Δεν ξέρω αν είναι off topic πιστεύω ομως ότι μας αφορά όλους εμας που αλλάζουμε συχνά ρομ.

Έχει βρει κάποιος καποιο τρόπο να μην στέλνει το Viber ειδοποίηση σε όλες της επαφές μας οταν μετα απο αλλαγή ρομ το ξανακάνουμε εγκατάσταση?

Σε καθε νεα εγκατάσταση στέλνει μήνυμα σε ολους: "ο ταδε είναι στο Viber"

Και απο οτι μου έχουν πει ειναι πολυ εκνευριστικό..

Ξερει κάποιος πως μπορούμε να το παρακάμψουμε?

 

Καλημέρα!!

 

Εγώ πάντα κάνω backup το Viber με το Titanium Backup, οπότε μετά το κάνω restore από εκεί! Εκτός του ότι κρατάει όλες τις ρυθμίσεις, δε στέλνει και εκείνο το ενοχλητικό μηνυματάκι στους άλλους!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγκατεστησα την miui 6.11.3 του jpower και καποια θεματα που ειχε οπως με το Nova launcher τα εφτιαξα. Παντως οφειλω να πω πως σε ταχυτητα και διαχειριση της μπαταριας ειναι πολυ μπροστα. H coolpadara εχει παρει τα πανω της, παει σφαιρα.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Αφού απελπίστηκα με τις emui, η μεν UNICOM έχει το θέμα του σήματος και η emui 3 χάνει τις επαφές (ειλικρινά δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο, μάλλον το δεύτερο), φλάσαρα στη δεύτερη συσκευή την τελευταία miui του jpower73 και θα κάνω δοκιμή από αύριο.

 

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται οκ, δεν έχει το lag που είχαν οι προηγούμενες εκδόσεις, μένει να δω τι κάνει στην πράξη. Κάτι που με χαλάει λίγο είναι ότι δίνει 3g μόνο στη μία sim, εγώ που έχω δύο κάρτες χρησιμοποιούσα αυτή τη λειτουργία.

 

Edit: Η stock εφαρμογή μηνυμάτων κρασάρει όταν πας να την ανοίξεις περίπου τις μισές φορές.

 

Το πρόβλημα της εφαρμογής μηνυμάτων λύθηκε με Wipe cache και Wipe Dalvik cache από recovery.

 

Το Playstore δούλευε μόνο από WiFi και όχι από mobile data. Χάρη στη βοήθεια του jpower73 λύθηκε, πηγαίνετε Tools---->Λήψεις, πατάτε στις τρεις τελείες πάνω δεξιά, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις και επιλέγετε Όριο μεγέθους λήψης----Απεριόριστο.

 

Πλέον κατεβάζετε και με mobile data.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι στην τελευταία miui του jpower73, δηλαδή την 6.12.01, αντικατέστησα τον Κινέζικο theme manager με αυτόν εδώ και πλέον εμφανίζει και Ελληνικά και Αγγλικά, δηλαδή βγάζεις άκρη, με τον Κινέζικο με τίποτα.

 

Για να γίνει η αλλαγή αντιγράφετε το αρχείο που έδωσα στο system---->app χρησιμοποιώντας κάποιον root file manager, εγώ χρησιμοποιώ τον root explorer, και μετά πατάτε επάνω του και του αλλάζετε permissions, τα κάνετε έτσι:

 

Screenshot_2016_12_12_20_46_06_162_com_j

 

Κάνετε reboot και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

 

Πήρα ένα μεταχειρισμένο και περιμένω να μου έρθει.

 

Μέχρι κιτκατ έφτασε το συγκεκριμένο?

 

Που μπορώ να κατεβάσω την official την τελευταία που πήρε αυτό το κινητό?

 

Αν δεν είναι ρουταρισμένη θα ήθελα να το ρουταρω αλλά όχι με kingroot και χαζομάρες αλλά με τη μέθοδο που πρώτα βάζεις TWRP και μετά μέσω αυτού φλάσάρεις supersu.

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Εγώ πάντα κάνω backup το Viber με το Titanium Backup, οπότε μετά το κάνω restore από εκεί! Εκτός του ότι κρατάει όλες τις ρυθμίσεις, δε στέλνει και εκείνο το ενοχλητικό μηνυματάκι στους άλλους!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μού.

Είσαι σίγουρος ότι με αυτό τον τρόπο δεν το στέλνει?

Γιατί και εγώ σε τόσες αλλαγές ρομ δεν ειχα καταλάβει ότι το έστελνε, ώσπου μου το είπαν κάποιοι πολύ δικοί μου που αγανακτησαν. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά εδώ και 2 μέρες τα δεδομένα κινητής πάπαλα...

σύνδεση δεδομένων από τις ρυθμίσεις ενεργοποιημένο με wind.

3G ενεργοποιημένο αλλά ροή μηδέν...

μπαίνω στις ρυθμίσεις ,σχετικά με το τηλεφωνο, κατασταση,κατσταση καρτασ sim και στην κατασταση δικτ. κιν. τηλ. λέει αποσυνδέθηκε...

η ρομ είναι η v3 inew αν θυμάμαι εγκατεστημένη τουλάχιστον 1 χρόνο πριν και βάλε, με κανένα πρόβλημα...

τα apn της wind επίσης ελεγμένα και σωστα.

Εχει κανενας καμια ιδέα? λέτε hardware ξαφνικά???

ετυχε σε άλλον?

coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι στην τελευταία miui του jpower73, δηλαδή την 6.12.01, αντικατέστησα τον Κινέζικο theme manager με αυτόν εδώ και πλέον εμφανίζει και Ελληνικά και Αγγλικά, δηλαδή βγάζεις άκρη, με τον Κινέζικο με τίποτα.

 

Για να γίνει η αλλαγή αντιγράφετε το αρχείο που έδωσα στο system---->app χρησιμοποιώντας κάποιον root file manager, εγώ χρησιμοποιώ τον root explorer, και μετά πατάτε επάνω του και του αλλάζετε permissions, τα κάνετε έτσι:

 

Screenshot_2016_12_12_20_46_06_162_com_j

 

Κάνετε reboot και τέλος.

 

μ'αυτον τον theme manager που λες μπορουμε να κατεβασουμε ολα τα θεματα η μονο τα free??

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

 

Πήρα ένα μεταχειρισμένο και περιμένω να μου έρθει.

 

Μέχρι κιτκατ έφτασε το συγκεκριμένο?

 

Που μπορώ να κατεβάσω την official την τελευταία που πήρε αυτό το κινητό?

 

Αν δεν είναι ρουταρισμένη θα ήθελα να το ρουταρω αλλά όχι με kingroot και χαζομάρες αλλά με τη μέθοδο που πρώτα βάζεις TWRP και μετά μέσω αυτού φλάσάρεις supersu.

 

Eυχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας :)

 

Λογικά θα είναι ρουτ, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ακόμη αρουτάριστο F1

Δες τον οδηγό μου στην 1η σελίδα (official, recovery κλπ)

η τελευταία επίσημη ρομ είναι 4.4, η 046 μορφής cpb, δεν υπάρχει στην 1η σελίδα, θα τη βρεις με λίγο ψάξιμο σε πιο παλιό ποστ.

 

Έχουν βγει και 5 και 6 αλλά με προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω βρει ήδη 2 ζιπάκια με ονομασία

 

CP_8297_SJJL_ROM_20160309A και

CP_8297_SJJL_ROM_20160309GF

 

Έχουν μέσα τα αρχεία που δείχνω στο screenshot

 

Τις φλασάρω με TWRP ή θέλει flashtool?

 

Eπίσης μήπως ξέρεις ποιά διαφορά έχουν τα τελευταία γράμματα? Α και GF?

 

 

y3m57wfBVlIXDcW9PKuIZH93yBOIrKApylFY__XDdRQRs9RPHo-QxINNgMpfRZHAqYbYUrfo6XetzKyFhvpKa8UuE3NLpoBjHHftm-mz3g-GAlNoD71wtFGkw6jYwRCf0DYJdaeXTz9CyWFGnsrns25KSauQoTYXJ09p96zB2W45Dw?width=660&height=494&cropmode=none

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

μ'αυτον τον theme manager που λες μπορουμε να κατεβασουμε ολα τα θεματα η μονο τα free??

 

Όλα, καλού κακού πριν τον ανοίξεις πήγαινε από τις εφαρμογές και κάνε μία διαγραφή δεδομένων πρώτα γιατί αν έχει κασάρει πολλή Κινεζιά μπορεί να μη γυρίσει στα Ελληνικά, την πάτησα εγώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τις φλασάρω με TWRP ή θέλει flashtool?

 

Αυτά που βρήκες είναι για Flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω βρει ήδη 2 ζιπάκια με ονομασία

CP_8297_SJJL_ROM_20160309A και

CP_8297_SJJL_ROM_20160309GF

Έχουν μέσα τα αρχεία που δείχνω στο screenshot

Τις φλασάρω με TWRP ή θέλει flashtool?

Eπίσης μήπως ξέρεις ποιά διαφορά έχουν τα τελευταία γράμματα? Α και GF?

 

που τα βρήκες αυτά; σε κινέζικο σαιτ; cp είναι για το coolpad και 8297 χωρίς το W είναι για το κινέζικο μοντέλο (πρέπει να φλασαριστεί και ζιπ για το δικό μας μοντεμ). αν θες οφισιαλ σε ζιπ για ρικοβερι έχει πιο πίσω του jpower73.

Δεν ξέρω τι ρομ ψάχνεις να βρεις αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάζεις τις ρομ που προτείνονται εδώ.

Θες να φλασάρεις με recovery ή flashtool ή με το επισημο εργαλείο YGDPtools?

EDIT

Οι ρομ πρέπει να είναι για recovery (ισως και για την official), με scatter file μέσα που μπορεί να στο μπρικάρει

 

Αν δεν είσαι ρουτ και έχεις official recovery, υπάρχουν 2 ζιπάκια που σε κάνουν ρουτ.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Θέλω official σε zip για recovery.

 

Το κινητό το πήρα χθες μεταχειρισμένο (το πλήρωσα και μου το στείλανε) και θα το παραλάβω σε 2-3 μέρες.

 

Με πρόβλημα στο 3G (είς γνώσιν μου) και σε εξευτελιστική τιμή = 20 euro

 

Και θέλω την official για να δω αν είναι θέμα software.

 

Αυτός που το πήρα μoυ είπε ότι είναι root + recovery και φοράει μία EMUI

 

Θα ψάξω πιό πίσω και μακάρι να το βρω διότι το θέμα είναι τεράστιο:(

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όλα, καλού κακού πριν τον ανοίξεις πήγαινε από τις εφαρμογές και κάνε μία διαγραφή δεδομένων πρώτα γιατί αν έχει κασάρει πολλή Κινεζιά μπορεί να μη γυρίσει στα Ελληνικά, την πάτησα εγώ.

 

Νομίζω θέλει απαραίτητα διαγραφή δεδομένων για να γυρίσει στα Ελληνικά, τουλάχιστον σε εμένα ήταν απαραίτητο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω official σε zip για recovery.

 

Το κινητό το πήρα χθες μεταχειρισμένο (το πλήρωσα και μου το στείλανε) και θα το παραλάβω σε 2-3 μέρες.

 

Με πρόβλημα στο 3G (είς γνώσιν μου) και σε εξευτελιστική τιμή = 20 euro

 

Και θέλω την official για να δω αν είναι θέμα software.

 

Αυτός που το πήρα μoυ είπε ότι είναι root + recovery και φοράει μία EMUI

 

Θα ψάξω πιό πίσω και μακάρι να το βρω διότι το θέμα είναι τεράστιο:(

 

Ευχαριστώ

Τοτε θα περάσεις μια official με ygdp tool η flash tool!μονο έτσι θα είσαι σίγουρος αν είναι θέμα software.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θέλει απαραίτητα διαγραφή δεδομένων για να γυρίσει στα Ελληνικά, τουλάχιστον σε εμένα ήταν απαραίτητο. :)

 

Εμένα την πρώτη φορά δεν είχε θέμα. Επειδή έκανα πολλές δοκιμές όμως σε κάποια φάση έμεινα στα Κινέζικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με flash tool τότε.

 

Που θα τη βρω την official?

 

Έχει οδηγούς στην πρώτη σελίδα. Δες την υπογραφή μου, η διαδικασία με το FlashTool περιγράφεται λεπτομερώς μαζί με links.

 

Με YGDP Tools είναι ευκολότερο.

 

Έχω πάντως και official 4.2.2 σε zip για recovery, θα σου δώσω link το βράδυ.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...