Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω εχω μεινει με την rr 5.7.1 του xda,εχει περασμενα ολα τα patch ηδη,δουλευουν και τα 7 leds χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι,οπως και το gps. http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-rr-5-7-0-r46-gps-fm-fixed-gapps-t3404163 Mε το seeder δεν εχει πια το lag λογω χαμηλης ελευθερης μνημης και τα υπολοιπα στην rom λειτουργουν καλα.

Λογω καλοκαιριου βαριεμαι να δοκιμασω αλλες rom, κιολας δεν παιζουν και πολλες νεες αυτες τις μερες.

 

Για οποιον την ψαχνει παντως για rom να προτιμησετε οσες ειναι r54 based γιατι φτιαχνουν το θεμα με τις επανασυνδεσεις των data μετα απο απωλεια σηματος.

Η RR 5.7.1 ειναι δυστυχως ακομα βασισμενη σε r52 οποτε χρειαζεται airplane mode on/off μερικες φορες οταν ξεχναει να επανασυνδεσει τα data μονη της.

 

(υποψη,στην cm13 r54 του mtk-dev τουλαχιστον,δεν λειτουργει το gps)

 

Αυτήν την έχω έτοιμη για εγκατάσταση,:D είχα δει τις αναφορές σας τις προηγούμενες μέρες!

Θα μπεί και το seeder,η αλήθεια τώρα το άκουσα,να δω και πώς δουλεύει,αν χρειαστω κάτι ρωταω,οκ?

Άρα θα παίξω και με αυτήν λίγο και οποία κάθετε από τις δύο καλύτερα και στο μάτι θα μείνει!

Είναι αυτό που είχες πεί για τις rr,τα πολλά έξτρα δημιουργούν κουσουρια.

Δεν θα χα πρόβλημα να ήταν μία σωστή σε cm 13!

Σε αυτές έχεις κάτι να προτείνεις σε r54 και αν υπάρχει τρόπος για να παίξει το GPS?Νομίζω κάτι είχε δώσει ο jp πιό παλιά για διόρθωση του GPS αλλλα δεν ξέρω αν δουλεύει και σε αυτές.:worry:

 

Δεν αλλάζει. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα Nova launcher οπότε no problem. Για τα led έβαλα το kitkat led patch και έχω πράσινο μπλε κόκκινο - θεωρητικα θα πρεπε να παίζουν και τα 7 χρώματα λογω ιδιου kernel (και αλλων τεχνικών λεπτομερειων) αλλά και αυτά τα 3 καλά είναι.

 

Το θέμα είναι αν θα ξαναβρώ ποτε κινέζικο κινητό με τέτοιο τεράστιο community. Πιστεύω να αντέξει η coolpadara οσο πάει...

 

 

Ότι σου είπε ο azuli εκανα , μόνο το lights.mt6582.so διεγραψα αφού στην αρχή ή αλλαγή του αρχείου που υπάρχει στην 1η σελίδα δεν έκανε δουλειά.

Όσο για το φόντο που είπα απλά το μαζεψα με αλλαγή θέματος,εχω και αυτά που είχε δώσει ο jp και μερικά που κατέβασα από το 4pda.Θ α το ήθελα σαν το κανονικό φόντο,διαφανο,αλλα και έτσι δε βαριέσαι...Σαν rom όμως πάει καλά,θεμα κανένα.

Θα δοκίμασε και μια ακόμα και βλέποντας και κάνοντας.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτήν την έχω έτοιμη για εγκατάσταση,:D είχα δει τις αναφορές σας τις προηγούμενες μέρες!

Θα μπεί και το seeder,η αλήθεια τώρα το άκουσα,να δω και πώς δουλεύει,αν χρειαστω κάτι ρωταω,οκ?

Άρα θα παίξω και με αυτήν λίγο και οποία κάθετε από τις δύο καλύτερα και στο μάτι θα μείνει!

Είναι αυτό που είχες πεί για τις rr,τα πολλά έξτρα δημιουργούν κουσουρια.

Δεν θα χα πρόβλημα να ήταν μία σωστή σε cm 13!

Σε αυτές έχεις κάτι να προτείνεις σε r54 και αν υπάρχει τρόπος για να παίξει το GPS?Νομίζω κάτι είχε δώσει ο jp πιό παλιά για διόρθωση του GPS αλλλα δεν ξέρω αν δουλεύει και σε αυτές.:worry:

 

 

 

 

Ότι σου είπε ο azuli εκανα , μόνο το lights.mt6582.so διεγραψα αφού στην αρχή ή αλλαγή του αρχείου που υπάρχει στην 1η σελίδα δεν έκανε δουλειά.

Όσο για το φόντο που είπα απλά το μαζεψα με αλλαγή θέματος,εχω και αυτά που είχε δώσει ο jp και μερικά που κατέβασα από το 4pda.Θ α το ήθελα σαν το κανονικό φόντο,διαφανο,αλλα και έτσι δε βαριέσαι...Σαν rom όμως πάει καλά,θεμα κανένα.

Θα δοκίμασε και μια ακόμα και βλέποντας και κάνοντας.:cool:

 

τσεκαρε αυτη,temasek cm13 http://www.mtk-dev.com/2016/07/romstable-temaseks-cm13-v101-mt6592.html?m=0 μολις βγηκε απο τον φουρνο,δουλευουν ολα οπως λεει.

 

Η temasek ειναι απο τις πιο σεβαστες cm13 based roms

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αυτη,temasek cm13 http://www.mtk-dev.com/2016/07/romstable-temaseks-cm13-v101-mt6592.html?m=0 μολις βγηκε απο τον φουρνο,δουλευουν ολα οπως λεει.

 

Η temasek ειναι απο τις πιο σεβαστες cm13 based roms

 

Ευχαριστώ,τελειωνω το backup,και ξεκιναω για εγκατάσταση.

Άντε να δούμε...

Θα ενημερωσω πιό αργά,θες να κοιτάξω κάτι εκτός τα βασικά για να ξέρω?

Αν είναι μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε EngineerMode.apk συμβατό με lollipop/marshmallow για το /system ? Το apk από kitkat δεν παίζει το δοκίμασα.

 

Στο xda δεν βρήκα κάτι, μόνο ενα λειψό odexed apk για huawei το οποίο φυσικά και δεν παίζει χωρίς deodex.

 

Κοινώς τι κάνουμε με το engineering mode? Το ξεχνάμε?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το ξεχνάμε....

 

Νομιζω, μπορώ να κάνω αναβάθμιση των rr από r52 σε r54.

Θα βάλω ντατα στην καρτα για δοκιμή αλλά και πάλι δύσκολα θα βγάλω άκρη διότι από όλες όσες δοκίμασα καμία δεν μου έκανε νερα στο θέμα σύνδεσης...

Μόνο το κόλπο με το φούρνο μικροκυμάτων μπορώ να κάνω...

:)

 

Κατά τ άλλα... Dirty Unicorns 10.4 (r54)

 

;)

 

Επίσης, με αυτή τη ρύθμιση στο Kernel audiutor, τέλος τα λαγκ

 

Screenshot_20160724_221212.pngimg host

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jpower73 δες αν έχεις χρόνο αυτή που μου πρότεινε ο azuli πιό πριν,την βλέπω πολύ καλή χωρίς αναφορές σε θέματα που είχατε τις προηγούμενες ημέρες,σχεδον όλα παίζουν δεν έχω ψάξει όμως το led.

Έχει για cm πολλά καλουδια που ή δική σας εμπειρία θα βοηθούσε.

Μία φορά σε cm13 που υπήρχε θέμα με GPS , αυτό μόνο με συσκευή σε 15~25 την πρώτη φορά έπιασε σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην rr

kernel adiutor με ρύθμιση entropy σε

2048 read, 2048 write

κάνει κάτι ανάλογο με το seeder 2.0

 

πολύ σωστός, φίλε μου..

 

επίσης, να αναφέρω ότι το θέμα με το mtp as default (σε RR570, που είμαι τώρα) έχει λυθεί οριστικά και αμετάκλητα...:lol:

Με το που συνδέω το κινητό, αμέσως ανοιγει, ¨ο Υπολογιστής μου¨, στις κάρτες.. :D

 

και μία εκπληξη... ;)

http://s32.postimg.org/5qg5poe05/Screenshot_20160724_232211.png http://s32.postimg.org/7gz6r5vj9/Screenshot_20160724_232218.png

image upload no size limit

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε jpower73 δες αν έχεις χρόνο αυτή που μου πρότεινε ο azuli πιό πριν,την βλέπω πολύ καλή χωρίς αναφορές σε θέματα που είχατε τις προηγούμενες ημέρες,σχεδον όλα παίζουν δεν έχω ψάξει όμως το led.

Έχει για cm πολλά καλουδια που ή δική σας εμπειρία θα βοηθούσε.

Μία φορά σε cm13 που υπήρχε θέμα με GPS , αυτό μόνο με συσκευή σε 15~25 την πρώτη φορά έπιασε σήμα.

 

πάνω στην cm13 του xda ξεκίνησα να ασχολούμαι, την παρασκευή, με σκοπό να διορθωσω το GPS. Φαίνεται με πρόλαβαν.. :p (πήγα για ..... ¨δροσιές¨ )

 

Θα την τσεκάρω θα διορθώσω τα γνωστά και βλέπουμε.... :happy:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι r52,ε έχει θέμα με τον ήχο εκτός αν δεν κάνω καμία ρύθμιση σωστά,οπως είπα και το led που δεν το έχω κοιτάξει ακόμα.

Στα αλλά είναι οκ.

Έχει υλικό για ψάξιμο αρκετό που χάθηκα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,τελειωνω το backup,και ξεκιναω για εγκατάσταση.

Άντε να δούμε...

Θα ενημερωσω πιό αργά,θες να κοιτάξω κάτι εκτός τα βασικά για να ξέρω?

Αν είναι μου λες.

 

gps/leds/αυτοματη επανασυνδεση data μετα απο απωλεια σηματος αν εχεις την ευχαριστηση..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζε ολες αυτες τις ρομ τρεχουμε και το patch a310; ειναι για το δικο μας τηλεφωνο αυτο;

 

αμα σου δινει a310 patch μαζι το τρεχεις αλλιως δεν λειτουργει το vol up και ο αισθητηρας περιστροφης

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουμε EngineerMode.apk συμβατό με lollipop/marshmallow για το /system ? Το apk από kitkat δεν παίζει το δοκίμασα.

 

Στο xda δεν βρήκα κάτι, μόνο ενα λειψό odexed apk για huawei το οποίο φυσικά και δεν παίζει χωρίς deodex.

 

Κοινώς τι κάνουμε με το engineering mode? Το ξεχνάμε?

 

ναι,δεν παιζει σε lollipop/mm

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά είναι r52,ε έχει θέμα με τον ήχο εκτός αν δεν κάνω καμία ρύθμιση σωστά,οπως είπα και το led που δεν το έχω κοιτάξει ακόμα.

Στα αλλά είναι οκ.

Έχει υλικό για ψάξιμο αρκετό που χάθηκα λίγο.

 

οι rr ειναι ακομα r52,αλλα ετσι κι αλλιως σε καμια βδομαδα θα βγει νεα εκδοση.

Η temasek οφειλει να ειναι r54,εχουμε 25 Ιουλιου!Αν επανασυνδεονται τα data μετα απο απωλεια σηματος ειναι r54.

Mε τον ηχο για ποια λες και τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160725_010311.jpg

Είναι 52 ή κάνω εγώ λάθος?

GPS όπως είπα κανονικά μόνο από δορυφόρο σε ανοιχτό χώρο,εκανα βόλτα το απόγευμα με τον μικρό και με ακολουθούσε με καλή απόκριση.

Από σήμα σωστό όπως τα λες,μεσα στο σπίτι λόγο Vodafone δεν έχω σήμα , έτσι χάνεται,βγενω βεράντα επανέρχεται,το αντίστροφο με data,ο ταν χάνω το wi-fi συνδέεται στα δεδομένα κανονικά.

Τώρα για ήχο παίζει πολυυυυ χαμηλά σε όλα.

Στο led το μόνο που έκανα διεγραψα το άρχει που είχες πεί το πρωί και στον Algorithm, αλλά δεν...

Το καλό είναι ότι έχει πολλά για τροποποιήσεις και μου φέρνει για rr παρά για cm.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το ζιπ της τεμασεκ

Θα δοκιμαστεί...

 

Έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις, προσθήκες

Αν παίξουν όλα, θα ανέβει...

 

Έχει διορθωθεί ο ήχος..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το ζιπ της τεμασεκ

Θα δοκιμαστεί...

 

Έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις, προσθήκες

Αν παίξουν όλα, θα ανέβει...

 

Έχει διορθωθεί ο ήχος..

 

Κάνε τα μαγικά σού και διορθωσε αυτά που πρέπει.

Με έβαλε στην πρίζα,για καλό πάντα :p,ο azuli και τώρα ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αυτη,temasek cm13 http://www.mtk-dev.com/2016/07/romstable-temaseks-cm13-v101-mt6592.html?m=0 μολις βγηκε απο τον φουρνο,δουλευουν ολα οπως λεει.

 

Η temasek ειναι απο τις πιο σεβαστες cm13 based roms

 

Θα μπορεί να πάει σε 2g only ή μπα; Γιατί βλέπω στα bugs λέει "Switch", αυτό εννοούν;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεί να πάει σε 2g only ή μπα; Γιατί βλέπω στα bugs λέει "Switch", αυτό εννοούν;

 

Ή αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν δοκιμασα,αλλα όπως είπα και πριν με το σήμα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Επέτρεψα σε αυτήν που είχα μαζέψει χθες με backup καί θα περιμένω τον jpower73 να την μαζέψει και όταν την ανεβάσει την περναω.

Link to comment
Share on other sites

Ζε ολες αυτες τις ρομ τρεχουμε και το patch a310; ειναι για το δικο μας τηλεφωνο αυτο;

Ναι. Νομίζω το έχω διαβάσει στο xda

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Νομίζω το έχω διαβάσει στο xda

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

gps/leds/αυτοματη επανασυνδεση data μετα απο απωλεια σηματος αν εχεις την ευχαριστηση..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αμα σου δινει a310 patch μαζι το τρεχεις αλλιως δεν λειτουργει το vol up και ο αισθητηρας περιστροφης

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι,δεν παιζει σε lollipop/mm

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οι rr ειναι ακομα r52,αλλα ετσι κι αλλιως σε καμια βδομαδα θα βγει νεα εκδοση.

Η temasek οφειλει να ειναι r54,εχουμε 25 Ιουλιου!Αν επανασυνδεονται τα data μετα απο απωλεια σηματος ειναι r54.

Mε τον ηχο για ποια λες και τι παιζει?

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160725_010311.jpg

Είναι 52 ή κάνω εγώ λάθος?

GPS όπως είπα κανονικά μόνο από δορυφόρο σε ανοιχτό χώρο,εκανα βόλτα το απόγευμα με τον μικρό και με ακολουθούσε με καλή απόκριση.

Από σήμα σωστό όπως τα λες,μεσα στο σπίτι λόγο Vodafone δεν έχω σήμα , έτσι χάνεται,βγενω βεράντα επανέρχεται,το αντίστροφο με data,ο ταν χάνω το wi-fi συνδέεται στα δεδομένα κανονικά.

Τώρα για ήχο παίζει πολυυυυ χαμηλά σε όλα.

Στο led το μόνο που έκανα διεγραψα το άρχει που είχες πεί το πρωί και στον Algorithm, αλλά δεν...

Το καλό είναι ότι έχει πολλά για τροποποιήσεις και μου φέρνει για rr παρά για cm.

 

ναι,r52 τελικα..!

Για τον ηχο φλασαρες το patch του ηχου?

Για τα led προφανως δεν εχει αλλαξει το lights.default.so και το lights.goldfish.so με τα μονταρισμενα για 7 χρωματα.

Απο ρυθμισεις εχει πανω κατω οτι και η rr απ οτι ειδα στα screenshots.

 

Kαλα παει η rom?Αν την ζορισεις στεγνωνει την μνημη οπως η rr?Παντως το seeder στην rr την ισιωσε απο θεμα lag μια χαρα (επιλογη moderate,τσεκαρισμενα τα 2 τελευταια κουτακια απο τα 3 και πατημενο το on πανω πανω φυσικα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορεί να πάει σε 2g only ή μπα; Γιατί βλέπω στα bugs λέει "Switch", αυτό εννοούν;

 

οχι..το switch αυτο εννοει,ναι

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι,r52 τελικα..!

Για τον ηχο φλασαρες το patch του ηχου?

Για τα led προφανως δεν εχει αλλαξει το lights.default.so και το lights.goldfish.so με τα μονταρισμενα για 7 χρωματα.

Απο ρυθμισεις εχει πανω κατω οτι και η rr απ οτι ειδα στα screenshots.

 

Kαλα παει η rom?Αν την ζορισεις στεγνωνει την μνημη οπως η rr?Παντως το seeder στην rr την ισιωσε απο θεμα lag μια χαρα (επιλογη moderate,τσεκαρισμενα τα 2 τελευταια κουτακια απο τα 3 και πατημενο το on πανω πανω φυσικα)

 

Για ήχο έβαλα μόνο το ένα (a310 patch), αλλά δεν.....

Όσο για το led ,μόνο το ένα που είπα εσβησα,δοκιμασα και με το led blinker και πάλι 3 χρώματα.

Θα πάρω αν είναι τα αρχεία που δουλεύουν τώρα στην 12.1 που έχω πάνω και θα κάνω δοκιμη πιό αργότερα.

Ελπίζω ο jpower73 να την μαζέψει σύντομα,αν και δεν θέλει πολλά και ίσως πάρω αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω το εξης περιεργο προβλημα:

Μενω Βερολινο. Ειχα εγκαταστησει την rr 5.5.9 πριν ενάμιση μηνα κ οποτε συνδεομουν ιντερνετ με τα δεδομένα δεν λειτουργουσαν οι εφαρμογες για chat (messenger, skype κλπ). Με wifi ολα μια χαρα. Ερχομαι ελλαδα πριν δυο βδομαδες κλανοιγω τα δεδομενα της ελληνικης καρτας κ δουλευουν ολα ρολόι. Επιστρεφω Βερολινο κ παλι το ιδιο προβλημα. Βαζω προχτες την rr 5.7.0 και το προβλημα παραμενει.κ η γερμανικη κ η ελληνικη καρτα ειναι vodafone. Με καμια προηγουμενη ρομ δςν ειχα τετοιο θεμα.

Καποια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

άρχισε να έχει θέμα με τα δίκτυα στην rr 5.5.9. υπάρχει κάπου η official η πιο updated να την βάλω και να ησυχασει το κεφάλι μου από το συνεχές ψάξιμο μιας stable rom?
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω έχετε αρκετοί θέματα με τα δίκτυα,δοκιμαστε την cm 12 που ανέβασε πιο πανω ο algorithm την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν παλι κουραστηκατε να "δοκιμάζεται"η κιτ κατ είναι μονόδρομος...
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω έχετε αρκετοί θέματα με τα δίκτυα,δοκιμαστε την cm 12 που ανέβασε πιο πανω ο algorithm την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν παλι κουραστηκατε να "δοκιμάζεται"η κιτ κατ είναι μονόδρομος...

Εγώ πάντως με την cm12 του algorithm και μου κάνει διάφορα fc. Είχε αρκετά lag στην αρχή αλλά με το kernel audietor και to seeder όλα είναι καλά τώρα. Βέβαια περιμένω μία καλή mm για να ξαναγυρίσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...