Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Έχω "μεταπηδησει" στο letv le 1 x600 και κράτησα το F1 ας πούμε σαν αναπληρωματικο! Όμως, επειδή είναι μια χαρά τηλέφωνο, υπάρχει η πιθανότητα να συνεχίσει στα χέρια κάποιου δικού μου ανθρώπου.

 

Το θέμα λοιπόν είναι, με ποια ROM να του το δώσω;

Θα πρέπει να έχει ελληνικά και να είναι πραγματικά απροβληματιστη. Ζητουμενα, εκτός από τα ελληνικά, είναι :

Να δουλεύουν ΟΛΑ.

Να έχει αξιοπρεπή διάρκεια μπαταρίας.

Να έχει αξιοπρεπή απόκριση και ταχύτητα.

Να έχει 3G και στις δύο SIM.

Να μην έχει επιλογές στα μενού που είναι ανενεργες (επειδή υπάρχουν στο τηλέφωνο από το οποίο έγινε port Η ROM).

 

Τώρα έχει πάνω την

Inew v3 v1.3 από το needrom.

Ξανακοιτωντας τις ROM που ανέβασε ο jpower73, μου φάνηκαν ΟΚ γι αυτά που ζητάω και οι:

Infocus M530, από το post #19827 της 2/2/16

και η

Infinix zero II, από το post #19886 της 7/2/16.

 

Ποια λοιπόν από αυτές τις 3 λέτε; ή μήπως κάποια άλλη;

 

ΥΓ

Θεωρώ σαν επιλογές μόνο 4.4.2, γιατί η πλήρως απροβληματιστη λειτουργία είναι πολύ σημαντική.

Ξέρω ότι κατά τον jpower, η καλύτερη επιλογή είναι η AMOI, η οποία στην τελευταία έκδοση προσφέρει και 3G και στις δύο κάρτες, αλλά δεν έχει ελληνικά.

Επισης η LG βλέπει ανάποδα τους αποθηκετικους χώρους και πρέπει να έχει και κάποιες ανενεργες επιλογές στα μενού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το βγάζουν όλες οι συσκευές, αλλά το coolpadaki έβγαλε το παρακάτω "υψηλή θερμοκρασία μπαταρίας..παρακαλώ αποσυνδέσετε τον φορτιστή και απομακρύνετε την"

 

να πω ότι το είχα αφήσει για 5 ώρες να τρέχει παιχνίδι (που ούτως η αλλιώς ζεσταίνετε) και ταυτόχρονα φόρτιζε:rolleyes:

https://www.dropbox.com/s/jqh0cijz0ewz8m2/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg?dl=0

 

η μπαταρία είναι μια χαρά,απλά μάλλον όπως κατάλαβα έχει κάποιον αισθητήρα για την μπαταρία ο οποίος έπιασε την ζέστη από τον επεξεργαστή :P

 

Εγώ το βλέπω κάθε φορά που παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι, μόλις το συνδέσω στο φορτιστή. Η φόρτιση σταματάει αμέσως μόλις εμφανιστεί το μήνυμα και δεν ξεκινάει πριν κρυώσει το κινητό. Αν το αφήσεις όμως συνδεδεμένο στο φορτιστή, μπορείς να συνεχίσεις το παιχνίδι σου για λίγο, χωρίς να ξεφορτίζει (ούτε φορτίζει). Σε πόση ώρα παίρνει φωτιά δεν το ξέρω ακόμα !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Έχω "μεταπηδησει" στο letv le 1 x600 και κράτησα το F1 ας πούμε σαν αναπληρωματικο! Όμως, επειδή είναι μια χαρά τηλέφωνο, υπάρχει η πιθανότητα να συνεχίσει στα χέρια κάποιου δικού μου ανθρώπου.

 

Το θέμα λοιπόν είναι, με ποια ROM να του το δώσω;

Θα πρέπει να έχει ελληνικά και να είναι πραγματικά απροβληματιστη. Ζητουμενα, εκτός από τα ελληνικά, είναι :

Να δουλεύουν ΟΛΑ.

Να έχει αξιοπρεπή διάρκεια μπαταρίας.

Να έχει αξιοπρεπή απόκριση και ταχύτητα.

Να έχει 3G και στις δύο SIM.

Να μην έχει επιλογές στα μενού που είναι ανενεργες (επειδή υπάρχουν στο τηλέφωνο από το οποίο έγινε port Η ROM).

 

Τώρα έχει πάνω την

Inew v3 v1.3 από το needrom.

Ξανακοιτωντας τις ROM που ανέβασε ο jpower73, μου φάνηκαν ΟΚ γι αυτά που ζητάω και οι:

Infocus M530, από το post #19827 της 2/2/16

και η

Infinix zero II, από το post #19886 της 7/2/16.

 

Ποια λοιπόν από αυτές τις 3 λέτε; ή μήπως κάποια άλλη;

 

ΥΓ

Θεωρώ σαν επιλογές μόνο 4.4.2, γιατί η πλήρως απροβληματιστη λειτουργία είναι πολύ σημαντική.

Ξέρω ότι κατά τον jpower, η καλύτερη επιλογή είναι η AMOI, η οποία στην τελευταία έκδοση προσφέρει και 3G και στις δύο κάρτες, αλλά δεν έχει ελληνικά.

Επισης η LG βλέπει ανάποδα τους αποθηκετικους χώρους και πρέπει να έχει και κάποιες ανενεργες επιλογές στα μενού.

 

εγω θα προτεινα Inew v3 η και την stock CoolUI

Link to comment
Share on other sites

jpower μήπως τυχαίνει να έχεις την stock camera app από s5 rom να την κάνω install ???? :p έχω και την Lg αλλά θέλω και αυτή!! :p:p

!

 

Βαλε αυτήν...

 

https://mega.nz/#!9VQxnL4Z!x23ybUSBscKwysT_2caE3S2_QV3MuVOv4ozOfJV1jaY

 

Και θα με θυμηθείς... ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Έχω "μεταπηδησει" στο letv le 1 x600 και κράτησα το F1 ας πούμε σαν αναπληρωματικο! Όμως, επειδή είναι μια χαρά τηλέφωνο, υπάρχει η πιθανότητα να συνεχίσει στα χέρια κάποιου δικού μου ανθρώπου.

 

Το θέμα λοιπόν είναι, με ποια ROM να του το δώσω;

Θα πρέπει να έχει ελληνικά και να είναι πραγματικά απροβληματιστη. Ζητουμενα, εκτός από τα ελληνικά, είναι :

Να δουλεύουν ΟΛΑ.

Να έχει αξιοπρεπή διάρκεια μπαταρίας.

Να έχει αξιοπρεπή απόκριση και ταχύτητα.

Να έχει 3G και στις δύο SIM.

Να μην έχει επιλογές στα μενού που είναι ανενεργες (επειδή υπάρχουν στο τηλέφωνο από το οποίο έγινε port Η ROM).

 

Τώρα έχει πάνω την

Inew v3 v1.3 από το needrom.

Ξανακοιτωντας τις ROM που ανέβασε ο jpower73, μου φάνηκαν ΟΚ γι αυτά που ζητάω και οι:

Infocus M530, από το post #19827 της 2/2/16

και η

Infinix zero II, από το post #19886 της 7/2/16.

 

Ποια λοιπόν από αυτές τις 3 λέτε; ή μήπως κάποια άλλη;

 

ΥΓ

Θεωρώ σαν επιλογές μόνο 4.4.2, γιατί η πλήρως απροβληματιστη λειτουργία είναι πολύ σημαντική.

Ξέρω ότι κατά τον jpower, η καλύτερη επιλογή είναι η AMOI, η οποία στην τελευταία έκδοση προσφέρει και 3G και στις δύο κάρτες, αλλά δεν έχει ελληνικά.

Επισης η LG βλέπει ανάποδα τους αποθηκετικους χώρους και πρέπει να έχει και κάποιες ανενεργες επιλογές στα μενού.

 

Όλες είναι καλές.. Αν όμως το έδινα το τηλέφωνο, θα περνουσα την lg g3. Είναι πολύ καλοφτιαγμενη και γρήγορη σε οποιαδήποτε στιγμή.

Από τα μενού, νομιζω, παίζουν όλα . Δεν έχει θέμα. Το μόνο, ότι βλέπει τις χωρητικότητες ανάποδα. Αλλά, it's OK. Ετσι σώζει απευθείας στην καρτα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην lg ηταν η σβελταδα στο φόρτωμα σελίδων, στο Facebook και γενικά η ανταπόκριση της μετά από deep sleep.

Αν θυμάμαι, την είχα "πειράξει" πριν την ανεβάσω... Δεν ειμαι σίγουρος;)

Κυριολεκτικά, LG G3 :lol:

 

Α, επίσης, πολύ καλές φωτογραφίες. ,

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν το χρησιμοποιώ πλέον. Έχω "μεταπηδησει" στο letv le 1 x600 και κράτησα το F1 ας πούμε σαν αναπληρωματικο! Όμως, επειδή είναι μια χαρά τηλέφωνο, υπάρχει η πιθανότητα να συνεχίσει στα χέρια κάποιου δικού μου ανθρώπου.

 

Το θέμα λοιπόν είναι, με ποια ROM να του το δώσω;

Θα πρέπει να έχει ελληνικά και να είναι πραγματικά απροβληματιστη. Ζητουμενα, εκτός από τα ελληνικά, είναι :

Να δουλεύουν ΟΛΑ.

Να έχει αξιοπρεπή διάρκεια μπαταρίας.

Να έχει αξιοπρεπή απόκριση και ταχύτητα.

Να έχει 3G και στις δύο SIM.

Να μην έχει επιλογές στα μενού που είναι ανενεργες (επειδή υπάρχουν στο τηλέφωνο από το οποίο έγινε port Η ROM).

 

Τώρα έχει πάνω την

Inew v3 v1.3 από το needrom.

Ξανακοιτωντας τις ROM που ανέβασε ο jpower73, μου φάνηκαν ΟΚ γι αυτά που ζητάω και οι:

Infocus M530, από το post #19827 της 2/2/16

και η

Infinix zero II, από το post #19886 της 7/2/16.

 

Ποια λοιπόν από αυτές τις 3 λέτε; ή μήπως κάποια άλλη;

 

ΥΓ

Θεωρώ σαν επιλογές μόνο 4.4.2, γιατί η πλήρως απροβληματιστη λειτουργία είναι πολύ σημαντική.

Ξέρω ότι κατά τον jpower, η καλύτερη επιλογή είναι η AMOI, η οποία στην τελευταία έκδοση προσφέρει και 3G και στις δύο κάρτες, αλλά δεν έχει ελληνικά.

Επισης η LG βλέπει ανάποδα τους αποθηκετικους χώρους και πρέπει να έχει και κάποιες ανενεργες επιλογές στα μενού.

 

Emui UNICOM από την πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια η miui του kouskous εχει dual slot 3g?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕI ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ????ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΩΣΤΗ RΟΜ

H S5 ΑΠΟ SAMSUNG ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!:confused::confused::wacko:

Έχω ρωτήσει το ίδιο πριν λίγα post! (με κάπως περισσότερα λόγια βέβαια).

Οι επικρατεστερες με βάση τις απαντήσεις των φίλων :

- Inew v3 plus v 1.3 http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

- LG G3 από το post #19555

- EmUI UNICON, που δεν βρίσκω το link που υπήρχε στην 1η σελίδα, αλλά τα έβαλε ο grgz στο επόμενο post #21166

 

Εγώ από αυτές τις 3 , για απλή, προτείνω την 1η.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Η emui UNICOM βρίσκεται εδώ και το zip που την κάνει root είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει το ίδιο πριν λίγα post! (με κάπως περισσότερα λόγια βέβαια).

Οι επικρατεστερες με βάση τις απαντήσεις των φίλων :

- Inew v3 plus v 1.3 http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

- LG G3 από το post #19555

- EmUI UNICON, που όμως δεν βρίσκω το link που υπήρχε στην 1η σελίδα.

 

Εγώ από αυτές τις 3 , για απλή, προτείνω την 1η.

 

Ενα feedback για την inew v3 plus v1.3, Οποιος χρησιμοποιει handsfree, για να ακουγεται ο ηχος κλησης και απο το ηχείο ενώ είναι συνδεδεμένα, να περασει το Sound patch που εχει φτιάξει ο Jpower... ειναι ο μονος τρόπος που μου δουλεψε και φυσικα βελτιωθηκε και ο ηχος, ειδικα στις κλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενα feedback για την inew v3 plus v1.3, Οποιος χρησιμοποιει handsfree, για να ακουγεται ο ηχος κλησης και απο το ηχείο ενώ είναι συνδεδεμένα, να περασει το Sound patch που εχει φτιάξει ο Jpower... ειναι ο μονος τρόπος που μου δουλεψε και φυσικα βελτιωθηκε και ο ηχος, ειδικα στις κλησεις!

Εννοείς το gionee elife e7 sound patch, από το post #19893;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το gionee elife e7 sound patch, από το post #19893;

 

Ναι εχει μπει και πρωτη σελιδα. Δοκιμασε ποιο σε βολεύει, εγώ με το normal ειμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε καμία εξέλιξη με το λουκουμάκι ? Όχι ότι δεν με καλύπτει η RR αλλά με τρώει η EPROM !
Link to comment
Share on other sites

Φιλε με εσωσες...επιασε αμεσως ..πως μπορψ τωρα να το γυρισω σε εκδοση με ελληνικη γλωσσα ?

εχει πολλες κινεζικες εφαρμογες και δεν εχει το play store σε ευχαριστω

 

Θα παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά και ξεκάθαρα μπορώ το πως μπορείς να επαναφέρεις το Coolpad F1 στη ζωή μετά από softbrick.

 

Κυρίως υπεύθυνες είναι οι AOSP Roms των οποίων bug είναι το αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή φορμάρεις την sd card να πέφτεις σε bootloop, δηλαδή τη διαδικασία του αέναου boot. Εμφανίζεται το boot logo και μετά ξαναbootάρει κ.ο.κ.

 

Δυστυχώς οι drivers της Coolpad είναι επιεικώς άθλιοι και σε συνδυασμό με τις ασαφείς οδηγίες που υπάρχουν μια υπόθεση δέκα λεπτών μπορεί άνετα να διαρκέσει δύο ημέρες ή και περισσότερο.

 

Η διαδικασία που θα περιγράψω εφαρμόσθηκε σε Windows 7 x32 και x64 ενώ σε Windows XP αρχικά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω τον driver γιατί εμφάνιζε μήνυμα σφάλματος αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι έπρεπε να αντιγράψω το Installer.dll μέσα στο φάκελο 2Κ_ΧΡ_COM και μετά να τρέξω το InstallDriver.exe. Βέβαια τα XP δεν είναι φαντεζί σαν τα Windows 7 και απλά εμφανίζουν ένα μήνυμα ότι ο usb driver εγκαταστάθηκε επιτυχώς. :lol:

 

Εγώ πάντως τα κατάφερα χρησιμοποιώντας Windows 7 x64.

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας από εδώ τα All MTK USB Driver 2014.rar, MTK_Driver.rar, SP_Flash_Tools.rar και [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar

 

Update: Driver έτοιμος για Windows XP εδώ.

 

Αυτά είναι και τα μόνα που χρειάζονται.

 

Update: Κατεβάστε από εδώ Αγγλική και νεότερη έκδοση του Flashtool.

 

Προαιρετικό βήμα: Αποσυμπιέζουμε το All MTK USB Driver 2014.rar και από το φάκελο εγκαθιστούμε τον Universal Android USB Driver. Δεν το θεωρώ απαραίτητο, η διαδικασία έχει πετύχει και χωρίς αυτό, ίσως όμως τον χρειάζεται το Flashtool.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε το MTK_Driver.rar το οποίο περιέχει τους drivers που θα εγκαταστήσουμε. Για Windows 7 x32 τρέχουμε από το φάκελο Win 7 το dpinst.exe ενώ για Windows 7 x64 το DPInst64.exe.

 

Πρέπει να το κάνουμε με δεξί κλικ επάνω τους και "Εκτέλεση ως διαχειριστής". Τα Windows θα εμφανίσουν κάποια στιγμή μήνυμα ότι ο driver που εγκαθιστούμε δεν έχει ψηφιακή υπογραφή αλλά εμείς θα επιλέξουμε "Συνέχεια της εγκατάστασης παρ' όλα αυτά". Αυτό θα γίνει τρεις φορές γιατί είναι τρεις οι drivers που εγκαθιστώνται.

 

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα πρέπει να δείτε αυτό: (Δεν ισχύει για Windows XP)

 

[ATTACH]49244[/ATTACH]

 

Είμαστε εντάξει από drivers (καλού κακού κάντε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή) και προχωράμε στο επόμενο βήμα που είναι να συνδέσουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή μας χωρίς μπαταρία. Αυτόματα θα εμφανισθεί το μήνυμα ότι τα Windows ψάχνουν drivers για την άγνωστη συσκευή στο Windows Update, κάντε παράλειψη του Windows Update (χάσιμο χρόνου) έτσι ώστε να προχωρήσει σε αναζήτηση σε προρυθμισμένους φάκελους και να επιλέξει τον driver που εγκαταστήσαμε πριν και είναι ο mtk 6592 preloader usb vcom port driver.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε σε κάποιο φάκελο το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και σε κάποιον άλλο το SP_Flash_Tools.rar. Το μεν πρώτο είναι το image που θα φορτώσουμε στη συσκευή έτσι ώστε να επανέλθει, ενώ το δεύτερο είναι το Flashtool, το εργαλείο δηλαδή που θα μας κάνει τη δουλειά.

 

Ξεκινάμε λοιπόν από το φάκελο του Flashtool και τρέχουμε το flash_tool.exe.

 

[ATTACH]49235[/ATTACH]

 

Θα εμφανισθεί κάποιο μήνυμα στα Αγγλικά ότι δεν βρέθηκε το scatter file, εμείς πατάμε OK.

 

Δυστυχώς το Flashtool είναι στα Κινέζικα και γι' αυτό παραθέτω τις εικόνες. Για να "φορτώσουμε" το scatter file επιλέγουμε το κάτω πεδίο, αυτό που έχω σε κόκκινο περίγραμμα.

 

[ATTACH]49236[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια "οδηγούμε" το πρόγραμμα στο φάκελο που έχουμε αποσυμπιέσει το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και επιλέγουμε το MT6592_Android_scatter.txt. Αυτόματα το πρόγραμμα θα φορτώσει το image ενώ συντοχρόνως θα "γυρίσει" στην Αγγλική γλώσσα. Η εικόνα που θα δούμε είναι η εξής:

 

[ATTACH]49237[/ATTACH]

 

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Κάνουμε κλικ στο πράσινο βέλος Download του προγράμματος έχοντας στα χέρια μας το τηλέφωνο, απενεργοποιημένο εννοείται, με μπαταρία και πίσω καπάκι γιατί πρέπει να κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα τα Volume Up και Power και συνδέουμε το καλώδιο usb. Η λέξη κλειδί εδώ είναι ο συγχρονισμός γιατί το περιθώριο που μας δίνεται είναι πολύ μικρό.

 

Οι γνώμες είναι ποικίλες ως προς το ποιά κουμπιά πρέπει να είναι πατημένα. Κάποιοι αναφέρουν επιτυχία μόνο με το Volume Up και κάποιοι άλλοι μόνο με το Power. Εγώ αν θυμάμαι καλά πατούσα και τα δύο.

 

Στη δική μου περίπτωση με το που συνέδεα τη συσκευή τα Windows έψαχναν drivers στο Windows Update και δεν ενεργοποιούσαν τον ήδη εγκατεστημένο driver με αποτέλεσμα μετά από αρκετή ώρα πλέον που είχα πατημένα και τα δύο κουμπιά το τηλέφωνο έμπαινε σε Fastboot mode και έπρεπε να βγάλω πίσω καπάκι, μπαταρία και πάλι από την αρχή.

 

Αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο καλό θα είναι να κάνει παράλειψη του Windows Update όσο πιο γρήγορα μπορεί ώστε να δουλέψει ο driver που ήδη υπάρχει.

 

Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις και σαράντα φορές, μπορεί και να πετύχει με την πρώτη, είναι θέμα τύχης και συγχρονισμού.

 

Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει το Flashtool να επικοινωνήσει με τη συσκευή και η κάτω μπάρα να γίνει κόκκινη, δηλαδή θα δούμε αυτή την εικόνα:

 

[ATTACH]49239[/ATTACH]

 

Μόλις η μπάρα γίνει κόκκινη μετά από 3 - 4 δευτερόλεπτα αφήνουμε τα πλήκτρα και όταν η κόκκινη μπάρα "γεμίσει" αλλάζει σε κίτρινη και συνεχίζει. Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, στο τέλος το τηλέφωνο θα bootάρει μόνο του. Εμείς πάντως δεν πειράζουμε τίποτα μέχρι το Flashtool να βγάλει μήνυμα OK. Τότε μόνο αποσυνδέουμε τη συσκευή και αν δεν έχει ξεκινήσει πατάμε εμείς το Power.

 

Το αφήνουμε να ξεκινήσει, η πρώτη φορά θα πάρει κάποια ώρα, υπάρχει περίπτωση αν κάνει "μαγκιές" να χρειασθεί να του βγάλουμε τη μπαταρία και να το επανεκκινήσουμε.

 

Συγχαρητήρια, το τηλέφωνο μας επανήλθε, αλλά με Αγγλοκινέζικη rom, Κινέζικο recovery και χωρίς root.

 

Κατ' αρχήν η γλώσσα του τηλεφώνου είναι η Κινέζικη οπότε δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. :p Για να την αλλάξουμε σε Αγγλικά μπαίνουμε στο μενού από το κεντρικό softbutton, πάμε στις ρυθμίσεις που είναι το εικονίδιο με το γρανάζι και μετράμε από επάνω προς τα κάτω δεκαπέντε εικονίδια που βρίσκονται αριστερά, το15ο είναι ένα κεφαλαίο Α, εκεί βρίσκονται οι επιλογές γλώσσας. Αφού μπούμε εκεί πατάμε επάνω στην πρώτη Κινέζικη λέξη ψηλά και κατόπιν επιλέγουμε English. Έγινε το θαύμα, η γλώσσα πλέον είναι Αγγλική, και επιτέλους καταλαβαίνουμε τι γίνεται. :lol:

 

 

Βήμα πρώτο, πάμε στις ρυθμίσεις---->κάτω - κάτω About Phone--->Build Number, πατάμε επτά φορές πάνω του ώστε να ενεργοποιήσουμε τα Developer Options έτσι ώστε να έχουμε επικοινωνία μέσω usb με τον υπολογιστή. Μην ξεχάσετε από τα Developer Options να ενεργοποιήσετε το Usb Debugging, διαφορετικά ο υπολογιστής δεν θα "βλέπει" τη συσκευή.

 

Βήμα δεύτερο, πρέπει να το κάνουμε root ώστε να εγκαταστήσουμε τα mobileuncle tools 2.9.9 για να αλλάξουμε recovery και να βάλουμε Αγγλική.

 

Για να γίνει root προτείνω το VRoot, κατεβάστε από το link που έδωσα την Αγγλική version, εγκαταστήστε τη και μετά "ρίξτε" από πάνω την τελευταία Κινέζικη έτσι ώστε να μείνει η Αγγλική γλώσσα και να έχετε την τελευταία version στα Αγγλικά. Οι παλαιότερες εκδόσεις αποτυγχάνουν να κάνουν root τη συσκευή.

 

Πρέπει να αναφέρω ότι πολλά προγράμματα antivirus συμπεριλαμβανομένου του Nod32 που χρησιμοποιώ αντιλαμβάνονται το VRoot ως ιό και είτε δεν σε αφήνουν να το κατεβάσεις ή το μπλοκάρουν κατά τη χρήση του. Δεν νομίζω να είναι ιός (καλά, δεν ορκίζομαι κιόλας :lol:), η λύση είναι να απενεργοποιήσεις το antivirus και να κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ πάντως ψάχνοντας το σύστημα αφού το χρησιμοποίησα δεν βρήκα κάτι περίεργο.

 

Αφού το κάναμε root είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε recovery, εγκαθιστούμε μέσω του .apk αρχείου από το link που έδωσα παραπάνω τα Mobileuncle tools. Μπορούμε να αντιγράψουμε το .apk αρχείο στην sd card μέσω του υπολογιστή μας. Για την επικοινωνία του υπολογιστή με τη συσκευή μας θα χρεαστούμε (αν δεν τον έχουμε ήδη) τον Coolpad Usb Driver. Μετά, αφού πρώτα πάμε στις επιλογές ασφαλείας του τηλεφώνου και επιλέξουμε την "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές", εγκαθιστούμε το .apk μέσω του ήδη υπάρχοντος File Manager. Κατόπιν βάζουμε είτε τη CWM Recovery είτε την TWRP, ό,τι προτιμάει ο καθένας.

 

Προσοχή, υπάρχουν συσκευές (όπως η δική μου) στις οποίες για ανεξήγητο λόγο δεν δουλεύει η CWM, ενώ υποτίθεται ότι εγκαθιστάται δεν μπορείς να bootάρεις σε recovery. Εκεί βάζουμε TWRP και κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Αν τα καταφέρατε είστε έτοιμοι να φλασάρετε το κινητό με τη rom της επιλογής σας. :lol:

 

Οφείλω να απολογηθώ και στην Coolpad, τους drivers της οποίας χαρακτήρισα τρισάθλιους. Είναι λοιπόν, γιατί αν ήταν σωστοί τα Windows εφ' όσον τους είχες εγκαταστήσει δεν θα αντιλαμβάνονταν κάθε φορά που συνέδεες το τηλέφωνο σαν άγνωστη συσκευή, αλλά θα το αναγνώριζαν αμέσως και θα γλυτώναμε την ταλαιπωρία. Το έχω ξαναπάθει με drivers της Prolific αλλά εκείνοι τουλάχιστον τους αναβάθμισαν και ησυχάσαμε.

 

Συγνώμη για το μακροσκελέστατο post (μου πήρε δύο ώρες :lol:), ελπίζω να βοηθήσω αρκετούς. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με εσωσες...επιασε αμεσως ..πως μπορψ τωρα να το γυρισω σε εκδοση με ελληνικη γλωσσα ?

εχει πολλες κινεζικες εφαρμογες και δεν εχει το play store σε ευχαριστω

 

Καλησπέρα. Από το κείμενο του οδηγού μου που παράθεσες διάβασε από εκεί που λέει με έντονα γράμματα "Συγχαρητήρια, το τηλέφωνο μας επανήλθε, αλλά με Αγγλοκινέζικη rom, Κινέζικη recovery και χωρίς root" και μετά.

 

Εναλλακτικά και ευκολότερα μπορείς από το στάδιο που βρίσκεσαι τώρα να του περάσεις μια official rom μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας, κάνοντας το κόλπο που αναφέρει με την custom recovery, έτσι ώστε έπειτα να το φλασάρεις με τη rom της επιλογής σου.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτήν...

 

https://mega.nz/#!9VQxnL4Z!x23ybUSBscKwysT_2caE3S2_QV3MuVOv4ozOfJV1jaY

 

Και θα με θυμηθείς... ;)

 

 

Φίλε Jpower, έβαλα πριν λίγες μέρες τη Snap Camera, παρόλο που την είχες ποστάρει πολύ καιρό πριν!! Εντάξει, δεν έχω λόγια! Απίστευτος βαθμός παραμετροποίησης!! Και ακόμα δεν την έχω ψάξει στο 100%!! Μέχρι τώρα είχα την LG Camera με το κολπάκι για τα 21 Megapixels, αλλά με εκνεύριζε, επειδή ήταν πολύ αργή!! Το μόνο που με ενοχλεί στη Snap είναι ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν πολύ "αιχμηρές" με αποτέλεσμα μεν να απεικονίζουν με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια το θέμα, αλλά, από την άλλη, βγάζουν και αρκετό θόρυβο! Με λίγο denoise, όμως, στη δική της εφαρμογή προβολής και επεξεργασίας των φωτογραφιών διορθώνεται αρκετά!!

 

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά, φίλε!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jpower, έβαλα πριν λίγες μέρες τη Snap Camera, παρόλο που την είχες ποστάρει πολύ καιρό πριν!! Εντάξει, δεν έχω λόγια! Απίστευτος βαθμός παραμετροποίησης!! Και ακόμα δεν την έχω ψάξει στο 100%!! Μέχρι τώρα είχα την LG Camera με το κολπάκι για τα 21 Megapixels, αλλά με εκνεύριζε, επειδή ήταν πολύ αργή!! Το μόνο που με ενοχλεί στη Snap είναι ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν πολύ "αιχμηρές" με αποτέλεσμα μεν να απεικονίζουν με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια το θέμα, αλλά, από την άλλη, βγάζουν και αρκετό θόρυβο! Με λίγο denoise, όμως, στη δική της εφαρμογή προβολής και επεξεργασίας των φωτογραφιών διορθώνεται αρκετά!!

 

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά, φίλε!!!

 

Στο είπα... Θα με θυμηθείς.. :lol:

Εντάξει, πλάκα κάνω...

 

Έχει επιλογή για ρύθμιση sharpness (το εικονίδιο με το μολυβι) . Βάλτην στο low και είσαι οκ.

Πολύ σημαντικό, μπορείς να ορίσεις πόσες και ποιες ρυθμίσεις θα έχεις στην οθόνη σου.

Άνεση, αμεσότητα, λειτουργικότητα.

 

http://s33.postimg.org/ioaneoln3/Screenshot_2016_05_28_15_45_54.png

upload img

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα... Θα με θυμηθείς.. :lol:

Εντάξει, πλάκα κάνω...

 

Έχει επιλογή για ρύθμιση sharpness (το εικονίδιο με το μολυβι) . Βάλτην στο low και είσαι οκ.

Πολύ σημαντικό, μπορείς να ορίσεις πόσες και ποιες ρυθμίσεις θα έχεις στην οθόνη σου.

Άνεση, αμεσότητα, λειτουργικότητα.

 

http://s33.postimg.org/ioaneoln3/Screenshot_2016_05_28_15_45_54.png

upload img

 

Ναι, ναι, την ανακάλυψα σήμερα και αυτή τη ρύθμιση!! Μια χαρούλα!! Τα σπάει πραγματικά η εφαρμογή!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει στο παρόν θέμα για μπαταρίες για το κινητό μας, αλλά δεν τα βρίσκω.

Έχω βρει αυτή και αυτή. Θυμάμαι όμως πως κάτι είχε γραφτεί για τις μεγαλύτερες σε mAh, αλλά δεν θυμάμαι τι. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει στο παρόν θέμα για μπαταρίες για το κινητό μας, αλλά δεν τα βρίσκω.

Έχω βρει αυτή και αυτή. Θυμάμαι όμως πως κάτι είχε γραφτεί για τις μεγαλύτερες σε mAh, αλλά δεν θυμάμαι τι. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

Ή αλήθεια είναι ότι θα ενδιέφερε και μένα μια καλή μπαταρία γτ έχει αρχίσει και κουράζεται ή δικιά μου

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει στο παρόν θέμα για μπαταρίες για το κινητό μας, αλλά δεν τα βρίσκω.

Έχω βρει αυτή και αυτή. Θυμάμαι όμως πως κάτι είχε γραφτεί για τις μεγαλύτερες σε mAh, αλλά δεν θυμάμαι τι. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

 

Ή αλήθεια είναι ότι θα ενδιέφερε και μένα μια καλή μπαταρία γτ έχει αρχίσει και κουράζεται ή δικιά μου

 

Οι μεγαλύτερες σε χωρητικότητα είναι μούφες, είναι ακριβώς το ίδιο, μπορεί και λιγότερο. Δείτε στο Aliexpress που έχει πολύ πράμα.

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια αυτη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5729217#post5729217 και η μπαρα φτανει στο 98% και σταματαει με error . λιγο που διαβασα λεει οτι αυτη δεν ειναι ρομ για το συγκεκριμενο τηλεφωνο.. εχετε καμια ιδεα; εχω δοκιμασει και τις δυο ρομ που δινει ο mixanikos ....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jpower, έβαλα πριν λίγες μέρες τη Snap Camera, παρόλο που την είχες ποστάρει πολύ καιρό πριν!! Εντάξει, δεν έχω λόγια! Απίστευτος βαθμός παραμετροποίησης!! Και ακόμα δεν την έχω ψάξει στο 100%!! Μέχρι τώρα είχα την LG Camera με το κολπάκι για τα 21 Megapixels, αλλά με εκνεύριζε, επειδή ήταν πολύ αργή!! Το μόνο που με ενοχλεί στη Snap είναι ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν πολύ "αιχμηρές" με αποτέλεσμα μεν να απεικονίζουν με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια το θέμα, αλλά, από την άλλη, βγάζουν και αρκετό θόρυβο! Με λίγο denoise, όμως, στη δική της εφαρμογή προβολής και επεξεργασίας των φωτογραφιών διορθώνεται αρκετά!!

 

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά, φίλε!!!

 

Για ποιά ακριβως εφαρμογή μιλάμε γιατι έχω μπερδευτεί λιγάκι(χάθηκα στην αναζήτηση)

Δωσε link καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

κανω την διαδικασια αυτη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5729217#post5729217 και η μπαρα φτανει στο 98% και σταματαει με error . λιγο που διαβασα λεει οτι αυτη δεν ειναι ρομ για το συγκεκριμενο τηλεφωνο.. εχετε καμια ιδεα; εχω δοκιμασει και τις δυο ρομ που δινει ο mixanikos ....

 

Δοκίμασε και τη νέα έκδοση του YGDP tools

Τι σου γράφει στο αρχείο rtf που βρίσκεται στο φάκελο DownloadScrrenDump

Πόσταρέ το εδώ

 

Για ποιά ακριβως εφαρμογή μιλάμε γιατι έχω μπερδευτεί λιγάκι(χάθηκα στην αναζήτηση)

Δωσε link καλύτερα..

 

Λίγο πιο πίσω έχει δώσει λινκ για τη snapcamera o jpower73 και είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...