Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την έχεις την gionnee του lzy? (γιατί νομίζω την έχω στο μέγκα)

 

Δεν την έχω. Αν έχεις λινκ στείλε...

Δεν ξερω αν θα βγάλω κάτι απο κει. Αν ηταν ετσι, όλοι όσοι πορταρουν ρομ, θα την είχαν ως πρότυπο ήχου.

Πιθανότατα αυτές τις μέρες θα έχουμε εξελίξεις στην cm και απο το χδα. Δε νομίζω ομως, να ασχοληθούν αλλο με τον ήχο...

Οπότε ας κοιταξω και προς τα κει.

Αλήθεια,

Τι γνώμη έχεις για την resurrection remix? ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγινε φιλαρακι..ασχολησου,,την κανω πολυ κεφι την Rom σου!!Αναμενουμε....!

 

Οκ,μαν.

Αν και δεν είμαι εγω ο δημιουργος της. Απλά την τροποποιησα λίγο ως πολυ.. :)

 

Σχετικά με το 3g και την μη σύνδεση σε Η+ μετά από απώλεια σήματος έκανα το εξής πείραμα :

 

Επέλεξα σύνδεση 3G

Εβαλα το τηλέφωνο σε φούρνο μικροκυμάτων, ώστε να χάσει το σήμα (μη γελάτε ρε:lol:...)

Το άφησα για 5 λεπτά. Ώστε να βεβαιωθω οτι έχασε το gsm

Το έβγαλα από τον φούρνο και ανοιξα data.

Κατευθείαν Η+....!

 

Έκανα ξανά το ίδιο πείραμα, με την διαφορά ότι τωρα, το φουρνισα με ένδειξη Η+, δλδ με ανοιχτά data.

Μέσα στο φουρνακι έχασε το σήμα, όπως ηταν φυσικό

Μόλις το έβγαλα απο το φουρνακι, ξανα Η+...!

 

Δεν ξερω, ίσως έχει κάτι το δικο μου μπιλτ που δεν έχει αυτό του λινκ. Ή φλασαρα κάτι χωρις να το καταλάβω...

Αν το επιχειρησετε:

1. Μην αναψετε το φουρνακι :lol:

2. Αν μεσα στο φουρνακι μικροκυμάτων, το τηλεφωνο σας δεν χασει το σήμα, τοτε το φουρνακι σας είναι για πέταμα....:p

3. Αντι για φουρνακι, μπορείτε να το τυλιξετε με αλουμινοχαρτο... ;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μια Σταλα δυνατο ηχο θελουμε αδελφε μαs...οτι μαγκεια μπορειs καντην μαs σε παρακαλω...?Α Ρε Coolpada Αθανατη!!
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως ένα τηλέφωνο που πούλησε τόσο πολύ, δεν υπάρχει ένας άνθρωπος-γνώστης να το έχει και να το φτιάξει να πετάει

 

Πραγματικα, δεν μπορω να καταλάβω πως σκέφτονται... Τις μισές τους γνώσεις αν ειχα και φυσικά τα μισά χρόνια, θα πετουσα...

 

 

υπαρχουν,αλλα χωρις sources τα χερια τους ειναι δεμενα.

Και το σημαντικοτερο:Αυτος που ασχολειται με rom και ειναι dev οχι porter/re-packer,ξερει και δεν παιρνει τηλεφωνο με mediatek επεξεργαστη γιατι ξερει οτι δεν θα μπορει να κανει τιποτα χωρις sources.

Eιναι αυτονοητο οτι θα παει σε snapdragon αν θελει να παιξει μπαλα.

 

Αυτον τον τυπο τον fire πρεπει να τον κανουν αγαλμα στο xda που εκατσε και εκανε τοση δουλεια,το normal θα ηταν κανενας φυσιολογικος ανθρωπος να μην κατσει να διαθεσει τοσες ωρες για τηλεφωνο με mediatek.

Πραγματικα αν καταφερει και φτιαξει cm χωρις bugs σε mediatek θα τον γραψει η ιστορια!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και πάλι

Για τη MIUI δεν ξέρω αν τελικά είναι το patch του ήχου μέσα, αλλά δοκίμασε το δικό μου που είχα δώσει και παλιότερα (το είχα ανεβάσει και σε ζιπακι αλλα δεν το βρήκα τώρα)

volumepatch

 

στο data/nvram/apcfg/aprdcl & reboot

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μου κάνει εντύπωση παντός που σε miui δεν είχα πότε θέμα με τον ήχο.

Οσο για την cm απο οσα διαβασα στις τελευταιες σελιδες ισως η διάταξη του μενού αλλάζει προσθέτοντας ενα απο τα θέματα που αναφέρθηκαν?:worry:

θελω να ψαχτω λιγο ακομα να σιγουρευτω οτι ολα εινα ok με την συσκευη πρωτα μιας σχεδον τα εχω αλλαξει ολα,αν και αναμεσα σε αυτες τις δυο rom θα παιξω.

 

 

Κατι που ξεχασα,εχει δοκιμασει κανεις αυτην τη μπαταρια?

http://www.aliexpress.com/item/2980mAh-cpld-329-Phone-Battery-Use-for-Coolpad-F1-battery-8297-8297w/32423786418.html

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Και τοσα που έχει κάνει, είναι αξιος πολλών συγχαρητηριων

 

Άγαλμα δεν θα του κάνουν.

Το πιο πιθανό είναι να πάει κάνας αγουροξυπνημενος kingzone-ας, με την τσίμπλα στο ματι, να Φλασαρει καμία ρομ του, χωρίς να χει διαβάσει τις οδηγίες, ε, να του βγάλει τα κουσούρια, να μπει στο χδα, να τον αρχίσει στις ψιλες, να στραβωσει ο φιρε και να την κάνει....

Στανταρακι... 1,10 απόδοση

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Σχετικά με το 3g και την μη σύνδεση σε Η+ μετά από απώλεια σήματος έκανα το εξής πείραμα :

 

Επέλεξα σύνδεση 3G

Εβαλα το τηλέφωνο σε φούρνο μικροκυμάτων, ώστε να χάσει το σήμα (μη γελάτε ρε:lol:...)

Το άφησα για 5 λεπτά. Ώστε να βεβαιωθω οτι έχασε το gsm

Το έβγαλα από τον φούρνο και ανοιξα data.

Κατευθείαν Η+....!

 

Έκανα ξανά το ίδιο πείραμα, με την διαφορά ότι τωρα, το φουρνισα με ένδειξη Η+, δλδ με ανοιχτά data.

Μέσα στο φουρνακι έχασε το σήμα, όπως ηταν φυσικό

Μόλις το έβγαλα απο το φουρνακι, ξανα Η+...!

 

Δεν ξερω, ίσως έχει κάτι το δικο μου μπιλτ που δεν έχει αυτό του λινκ. Ή φλασαρα κάτι χωρις να το καταλάβω...

Αν το επιχειρησετε:

1. Μην αναψετε το φουρνακι :lol:

2. Αν μεσα στο φουρνακι μικροκυμάτων, το τηλεφωνο σας δεν χασει το σήμα, τοτε το φουρνακι σας είναι για πέταμα....:p

3. Αντι για φουρνακι, μπορείτε να το τυλιξετε με αλουμινοχαρτο... ;)

 

Το φαινόμενο παρουσιάζεται όταν αφήσεις το κινητό με data ανοιχτό και το αφήσεις κάμποση ώρα σε σταντ by. Δεν χάνει αμέσως τa data. Στο τέστ αυτό που κάνεις και εμένα παίζει καμπάνα. Και το κάνει και η cm του xda που φοράω τώρα.

Είναι σαν να βάζει η συσκευή σε sleep τα data.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

OK. θα το δοκιμάσω ξανά, αφήνοντας το σε data για κανά μισάωρο χωρίς να το πειράξω.

Φυσικά, σε σημείο που έχει σιγουρα 3G

μισή ώρα είναι καλά?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Γυρισα σε μιουι κιτκατ μόνο για αυτό το λόγο και μου τη δίνει...
Link to comment
Share on other sites

Λύση για δυνατότερο φλας...

http://s23.postimg.org/yagzsca4b/IMG_20160107_143327.jpg

Κόστος ~2€, eBay

2πλασια φωτεινότητα, 3πλασιο εύρος κάλυψης σε σχέση με το built-in led.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω. Αν έχεις λινκ στείλε...

Δεν ξερω αν θα βγάλω κάτι απο κει. Αν ηταν ετσι, όλοι όσοι πορταρουν ρομ, θα την είχαν ως πρότυπο ήχου.

Πιθανότατα αυτές τις μέρες θα έχουμε εξελίξεις στην cm και απο το χδα. Δε νομίζω ομως, να ασχοληθούν αλλο με τον ήχο...

Οπότε ας κοιταξω και προς τα κει.

Αλήθεια,

Τι γνώμη έχεις για την resurrection remix? ;)

Link

Gionee ROM lzy perfect sound

musicappupdate

δε νομίζω να ασχολείται κανένας με βελτίωση της ρομ του, μόνο να βγάλει πρώτος τη νέα έκδοση και η παλιά ... στα σκουπίδια

 

υπαρχουν,αλλα χωρις sources τα χερια τους ειναι δεμενα.

Και το σημαντικοτερο:Αυτος που ασχολειται με rom και ειναι dev οχι porter/re-packer,ξερει και δεν παιρνει τηλεφωνο με mediatek επεξεργαστη γιατι ξερει οτι δεν θα μπορει να κανει τιποτα χωρις sources.

Eιναι αυτονοητο οτι θα παει σε snapdragon αν θελει να παιξει μπαλα.

 

Αυτον τον τυπο τον fire πρεπει να τον κανουν αγαλμα στο xda που εκατσε και εκανε τοση δουλεια,το normal θα ηταν κανενας φυσιολογικος ανθρωπος να μην κατσει να διαθεσει τοσες ωρες για τηλεφωνο με mediatek.

Πραγματικα αν καταφερει και φτιαξει cm χωρις bugs σε mediatek θα τον γραψει η ιστορια!

 

Ηθελα να γράψω πολλά για τους ντεβσ του χδα αλλά άστο καλύτερα...

Το τηλέφωνο υπάρχει 2 χρόνια. Δεν ασχολείται κανένας πραγματικά. Οι περισσότερες ρομ έχουν τα περσινά κερνελ. Δεν υπάρχει επίσημη ρομ πειραγμένη που να πετάει. Έχουν βγει πορτ από όλες τις μάρκες των τηλεφώνων, αλλά πόσες δουλευουν σωστά;

 

Ο μαουκατ πχ έκατσε και διορθωνε τη ρομ του για μήνες,

όμως σχεδόν όλοι έχουν βγάλει μόνο μια έκδοση της κάθε ρομ και μετά όπως είπα πιο πριν ... στα σκουπίδια.

Δεν είναι στόχος των περισσότερων από αυτούς, μια πλήρως λειτουργική και γρήγορη ρομ. (Αυτό γίνεται και σε τηλέφωνα με snapdragon).

 

Το έχεις ξαναπεί ότι δεν θα ξαναπάρεις mediatek και είσαι δυσαρεστημένος, αλλά τα vfm κινητά μάλλον τέτοιο θα έχουν πάλι.

 

@jpower73

φορτιζόμενο είναι?

δώσε λινκ

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το νημα σχεδον καθημερινα αλλα θελω καποιος να μου πει καποιος που ασχολειται (jpower για παραδειγμα!), με την νεα stable του fire κ οταν γινει port, ποια κουσουρια θα αντιμετωπιζουμε στην CM (με καθαρο install)?!
Link to comment
Share on other sites

 

Το έχεις ξαναπεί ότι δεν θα ξαναπάρεις mediatek και είσαι δυσαρεστημένος, αλλά τα vfm κινητά μάλλον τέτοιο θα έχουν πάλι.

 

 

καλυτερα midrange snapdragon,γιατι με το optimization που θα φαει (απο devs που ξερουν) θα φτασει και θα ξεπερασει τον hi-end mediatek.Επισης μπορεις να το κλοκαρεις προς τα πανω,αν ειναι 1.6 πχ να τον φτασεις 2ghz,κατι που δεν μπορεις με τον mediatek.

 

Oποτε με τα ιδια λεφτα θα το παρεις το snapdragon.

 

Kαι δες το και απο την αλλη:Tι σημαινει τελικα vfm?Aν μετατρεψεις τις ωρες που εχουμε χαλασει συζητωντας,αλλαζοντας rom και κανοντας τους troubleshooting,σε λεφτα,ειναι σαν να τα χαμε σκασει για hi-end snapdragon.

 

Kαι βλεπω οτι τουλαχιστον με τους mediatek κατα 90%+ οτι παρεις (απο performance) μ αυτο θα μεινεις.Προσωπικα προτιμω να ειναι λιγο πιο midrange το κινητο και να το πειραξω λιγο,να το κλοκαρω και τελος,παρα να βασιζομαι σε μαθητες απο Ινδια και Κινα μηπως κατα τυχη μονταρουν καμια καλη rom

 

Το παθημα εγινε μαθημα,ηξερα οτι οι Mediatek ειναι 2ης κατηγοριας αλλα δεν φανταζομουν οτι οι ιδιες οι εταιριες που τους βαζουν στις συσκευες τους θα κανουν τοσο κακο optimization και μετα θα τις παρατησουν χωρις update,εστω για fix,οχι με νεο λειτουργικο!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω το νημα σχεδον καθημερινα αλλα θελω καποιος να μου πει καποιος που ασχολειται (jpower για παραδειγμα!), με την νεα stable του fire κ οταν γινει port, ποια κουσουρια θα αντιμετωπιζουμε στην CM (με καθαρο install)?!

 

Εχω το πορτ της νέας ρομ του φιρε

Με ζορισε λίγο διότι οπως έγραψα, ακολουθεί διαφορετικό τρόπο συμπίεσης απο τα γνωστά.

(εχτ2).

Σίγουρα θα ανέβει ολόκληρη ρομ. Αυτο ειναι το εύκολο. Η ουσια είναι να φτιαξω πατς που να ενσωματωθουν στο μπιλτ της αρχικης σελίδας, ωστε να μη χρειαστεί φλασαρισμα από την αρχή.

 

Σίγουρα ανεβάζοντας ολόκληρη ρομ, ειναι η εύκολη λύση. Δεν θα την προτιμούσα για εκπαιδευτικους λόγους..

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

@jpower73

φορτιζόμενο είναι?

δώσε λινκ

 

Ναι...

http://www.ebay.com/itm/Portable-Smartphone-Phone-Selfie-Mini-16-LED-Flash-Light-For-IOS-Android-Phone-/191618099426

Ουσιαστικά, είναι φακός. Έχει 3 βαθμίδες έντασης (L/M/H), διακόπτη ον οφφ. Το 3,5 τζακ είναι για στήριξη.

Αξίζει.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

http://www.ebay.com/itm/Portable-Smartphone-Phone-Selfie-Mini-16-LED-Flash-Light-For-IOS-Android-Phone-/191618099426

Ουσιαστικά, είναι φακός. Έχει 3 βαθμίδες έντασης (L/M/H), διακόπτη ον οφφ. Το 3,5 τζακ είναι για στήριξη.

Αξίζει.....

 

Ωραιο Μπινελικι...Ποιο Μοντελο διαλεγουμε και ειναι συμβατο με την Coolpadara??

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα συμβατότητας...

Τονίζω... Δεν είναι φλας που συγχρονίζει με το φλας της μηχανής. Ειναι φακός..

 

Δείτε τις φώτο του λινκ...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά φλασάρω με flash tool την ρομ του soda μου δείχνει ότι πετυχαίνει η διαδικασία και μετά κολάει στο κινέζικο λογότυπο του coolpad f1 και δεν ανοίγει. κάποια λύση αν περνούσα recovery μέσω flash tool γίνεται?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά φλασάρω με flash tool την ρομ του soda μου δείχνει ότι πετυχαίνει η διαδικασία και μετά κολάει στο κινέζικο λογότυπο του coolpad f1 και δεν ανοίγει. κάποια λύση αν περνούσα recovery μέσω flash tool γίνεται?

 

περιεργο...αφησε το κανα 10αλεπτο μπας και μπουταρει.

κατω απο τον οδηγο φλασαρισματος στην πρωτη σελιδα,στο ιδιο ποστ, υπαρχει και ο οδηγος για φλασαρισμα custom recovery.ακολουθησε τον και ετσι θα εχεις custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση για τον χαμηλό ηχο στην Cm12.1

 

Πολύ απλά, Φλασαρετε αυτό..

Dolby atmos

https://mega.nz/#!kAxz0SAA!ExpQ4W2IsLeg5iw_C6KqGkx_crGeocfYSNotXHqJDlE

 

Οταν κάνετε ριμπουτ και μπείτε στο λειτουργικό, απενεργοποιηστε το audio fx και ασχοληθείτε μονο με το Dolby.

Για μέγιστη ένταση στο ηχείο, πατήστε και τα τρία κουμπιά στο κατω μέρος. Επιλέξτε music και graphic equalizer :manual. Αυτη είναι η ρύθμιση για το ηχείο. Μη δίνετε μπάσα. Δεν έχει νόημα.

Αν πάλι σας φαίνεται πολυ δυνατά, κλείστε τον 3ο διακόπτη.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Βάλτε την ένταση από το Volume rocker στο 1/3 (κατω απο τη μέση). Δοκιμάστε με προσοχή..!

Δεν χρειάζεται να ξανά ασχοληθείτε με το audio fx.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο πέρασα την cm 12.1 αλλά δεν με αφήνει να ανοίξω τον "Εντοπισμό Σφαλμάτων" ( γιατί λέει οτι το κινητό βρίσκεται σε φόρτιση , ενώ δεν είναι στην πρίζα ) ξέρει κανείς κάτι για αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε λύση για τον χαμηλό ηχο στην Cm12.1

 

Πολύ απλά, Φλασαρετε αυτό..

Dolby atmos

https://mega.nz/#!kAxz0SAA!ExpQ4W2IsLeg5iw_C6KqGkx_crGeocfYSNotXHqJDlE

 

Οταν κάνετε ριμπουτ και μπείτε στο λειτουργικό, απενεργοποιηστε το audio fx και ασχοληθείτε μονο με το Dolby.

Για μέγιστη ένταση στο ηχείο, πατήστε και τα τρία κουμπιά στο κατω μέρος. Επιλέξτε music και graphic equalizer :manual. Αυτη είναι η ρύθμιση για το ηχείο. Μη δίνετε μπάσα. Δεν έχει νόημα.

Αν πάλι σας φαίνεται πολυ δυνατά, κλείστε τον 3ο διακόπτη.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Βάλτε την ένταση από το Volume rocker στο 1/3 (κατω απο τη μέση). Δοκιμάστε με προσοχή..!

Δεν χρειάζεται να ξανά ασχοληθείτε με το audio fx.

 

Αυτό είναι για τουs ηχουs του τηλεφώνου η γενικά??Γιατί το φλασαρα αλλά εξακολουθώ να έχω πολύ χαμηλό ήχο στα mp3 στον music player..

Link to comment
Share on other sites

Πως κλείνει μια εφαρμογή με παρατεταμένη backspace στο cyanogen mod 12?

 

Πατα και κρατα το home και κανε swipe αριστερα η δεξια οταν εμφανιστουν οι εφαρμογες.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...