Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχα ενα θεμα με MIUI 5.9.10 και εκανα σημερα αναβαθμιση σε 5.9.17 αλλα παλι δεν λυθηκε.

το κινητο δεν κλειδωνει παρα μονο σβηνει απλα η οθονη. Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο ;

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Θα την περασω τώρα...

 

Ελπίζω να παίξει καλά, γιατί αν αρχίσει τα κουλά και μου γυρισουν τα μυαλά, αυτη θα είναι η τελευταία no brand-name rom που θα δοκιμάσω...

 

Ξεκιναω...

 

*μήνυμα προς μοντς... : επειδή γραφω από κινητό, δεν εχω δυνατότητα σμικρυνσης εικόνων. Είναι απίστευτη ταλαιπωρία να ανεβαζω στ tinypic σε desktop mode.... Χρησιμοποιώ photo bucket. Το οποίο δεν έχει ανάλογη επιλογή.

Συνεπως, συνεχίζω ως έχει, αρκεί όσοι κανουν QUOTE να σβήνουν τα λινκς.

 

Εξάλλου δεν αποτελεί παραβίαση όρων χρήσης...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η iNew plus του Needrom είναι καλύτερη από αυτή που έχεις ανεβάσει azuli. Τουλάχιστον σε εμένα με την δική σου βλέπω να σκάει notificiation στο desktop Viber και στο κινητό τίποτα. Με του Needrom αν δεν ανοίξω στο desktop σε μερικά δευτερόλεπτα έρχεται στο κινητό. Κάτι παίζει με την άλλη. Από ταχύτητα και οι δύο πολύ καλές και πολύ καλύτερες από maucat που λαγκάρει το σύμπαν όταν πατάς home.

 

τοσες επιλογες δεν εχω ξαναδει σε rom..!

 

Την εβαλε κανεις?

 

Που μπορούμε να δούμε info;

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άλλο κινητό με τη rom από τον kouskous και με έκανε εντύπωση η διαφορά στις φωτογραφίες, στο σήμα του wifi και στην ευκρίνεια της οθόνης. Μόνο ένα θέμα έχω ότι δεν μπορώ να κάνω ενδοεταιρικές κλήσεις δηλ *..... Έτσι το δίνει η wind . Αν έχεις κάποιος καμιά ιδέα πως διορθώνεται. Δοκίμασα και το true phone αλλά τίποτα. Edited by windsurf
Link to comment
Share on other sites

Stay os v2

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-25-23-56-52_zpsp7vev57l.png

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-25-23-56-40_zpspu6nmhac.png

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-25-23-56-28_zpsvf54zo99.png

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-26-00-02-55_zpstclhsi5v.png

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-26-00-03-09_zpskrq75mgg.png

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-09-26-00-05-04_zps6qcjyve3.png

 

Ουσιαστικά πρόκειται για αοσπ με φυτεμένα στοιχεία του xposed, κυρίως gravity.

Με αλλαγμενα εικονίδια, widgets. Με πολύ έμφαση στην επιλογη animation γεγονός που την καθιστά sluggish...

Στο αναμα, αφήνει περιππου 500mb ελευθερη ραμ.

Γενικά παιζουν ολα....

Απο gapps, αυτά που δινω στο λινκ μου βγαλαν fail στο φλασαρισμα. Ειχα μια έκδοση μινι στην sd και ολα οκ

H lgcamera μπορεί και παίζει στα 21μπ

Εχει dolby atmos, αλλά ο ήχος θέλει τσιμπιμα απο το EngineerMode

Αντί εργονομικό το pull down που σε πετάει μονο στα notifications και πρέπει να συρθεί αριστερά για να πας στα tiles (και μάλιστα με δυσκολία....!. Δλδ, με κακό responce)

 

Εν γένει, "μυρίζει" βελτιωμένη/ανασχεδιασμενη έκδοση της Α310. Αν έχει και την αυτονομία της, τοτε οκ...

Προσωπική άποψη, σε σχέση με EMUI3.0, την θεωρώ πισωγυρισμα.

 

Edit : ρουφαει την ραμ σαν ψαροσουπα.... Με αφησε με 150, μονο φεης άνοιξα και μουσική από Walkman.. Οχι streaming...

Πολλά λαγκ......

Δεν την βλεπω να βγάζει 24ωρο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα τροπο να δουλευει το gps στην CM12.1 αλλα πρεπει να μπω σε bootloader και fastboot και δεν τα καταφερνω...

 

ασχετο αλλα εδω και λιγη ωρα αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη.... αχνα αλλα φαινεται...

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα τροπο να δουλευει το gps στην CM12.1 αλλα πρεπει να μπω σε bootloader και fastboot και δεν τα καταφερνω...

 

ασχετο αλλα εδω και λιγη ωρα αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη.... αχνα αλλα φαινεται...

Και εγώ το είχα πάθει με την Tesla os.(μόλις φλασαρα αλλη έστρωσε )

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είχα πάθει με την Tesla os.(μόλις φλασαρα αλλη έστρωσε )

 

και εμενα εστρωσε τελικα , δεν μου το εκανε στην rom αλλα μου το εκανε στο recovery... καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

έχω περασμένη εδώ και μήνες την ΕMUI 2.3 όλα καλά αλλά η εσωτερική η κάμερα δεν παλεύεται. Αν δεν έχει φως από τον ήλιο ασπρίζει , μοβίζει, σκοτινιάζει και μόλις λίγο βραδιάσει δεν φαίνεται τίποτα. Δοκίμασα με κάποια apps αλλά δεν είδα διαφορά.

 

Κάποιος που έχει να προτείνει κάτι ? Αλλιώς λέω να περάσω την UNICOM. :!:

 

Υ.Γ. Φίλος μου έχει το One Plus (CM) και η κάμερά του δεν παίζεται ειδικά στο σκοτάδι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και ζηλεύω λιγάκι !! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

έχω περασμένη εδώ και μήνες την ΕMUI 2.3 όλα καλά αλλά η εσωτερική η κάμερα δεν παλεύεται. Αν δεν έχει φως από τον ήλιο ασπρίζει , μοβίζει, σκοτινιάζει και μόλις λίγο βραδιάσει δεν φαίνεται τίποτα. Δοκίμασα με κάποια apps αλλά δεν είδα διαφορά.

 

Κάποιος που έχει να προτείνει κάτι ? Αλλιώς λέω να περάσω την UNICOM. :!:

 

Υ.Γ. Φίλος μου έχει το One Plus (CM) και η κάμερά του δεν παίζεται ειδικά στο σκοτάδι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και ζηλεύω λιγάκι !! :p

 

Βάλε UNICOM.

Link to comment
Share on other sites

Όσες ρομ κι αν δοκίμασα πάλι πίσω στην Α310 γυρνούσα πανάθεμα τις ρομ τους...

Άστα να πάνε.Μάλλον θα μέινω εδώ μέχρι το επόμενο κινητό και όποτε θα χρειάζεται απλά θα κάνω κανα reset ενδιάμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα ειμαι για μερικες μερες με unicom και τη βρισκω μαζι με την emui σαν τις καλυτερες. Στην emui ομως ειχα ενα προβλημα, νομιζω οτι εχανε το σημα και διεκοπτονταν η κληση ειχες κανεις το ιδιο προβλημα γιατι σκεφτομαι να ξαναγυρισω παλι σε αυτην.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εστρωσε τελικα , δεν μου το εκανε στην rom αλλα μου το εκανε στο recovery... καλημερα

Βρηκες άκρη τελικά με cm?εγώ έβγαλα την candy os μιας και είχε bugs.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α310 και ξερο ψωμι:P

εχει δει κανεις διαφορα με τα tweaks που προτεινε ο azuli?

Εγώ τα πέρασα σε 3 κινητά πάντως!θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες άκρη τελικά με cm?εγώ έβγαλα την candy os μιας και είχε bugs.

 

βρηκα μια CM12.1 που τουλαχιστον σε μενα δουλευουν τα δεδομενα που δεν δουλευαν στις αλλες CM και βρηκα και ενα τροπο να κανω (απ'οτι λενε) να δουλεψει το gps. Αυτο δεν μπορω να το δοκιμασω γιατι δεν μπορω να μπω σε fastboot. Δεν βλεπει το κινητο μου το Fastboot ενω το ADB το βλεπει κανονικα.... παντως χωρις Hotspot εγω αντεχω να εχω CM12.1. Με διαφορα καλυτερη απο ολες τις αλλες οσο την εχω δουλεψει σε ταχυτητα και αισθηση...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά και ξεκάθαρα μπορώ το πως μπορείς να επαναφέρεις το Coolpad F1 στη ζωή μετά από softbrick.

 

Κυρίως υπεύθυνες είναι οι AOSP Roms των οποίων bug είναι το αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή φορμάρεις την sd card να πέφτεις σε bootloop, δηλαδή τη διαδικασία του αέναου boot. Εμφανίζεται το boot logo και μετά ξαναbootάρει κ.ο.κ.

 

Δυστυχώς οι drivers της Coolpad είναι επιεικώς άθλιοι και σε συνδυασμό με τις ασαφείς οδηγίες που υπάρχουν μια υπόθεση δέκα λεπτών μπορεί άνετα να διαρκέσει δύο ημέρες ή και περισσότερο.

 

Η διαδικασία που θα περιγράψω εφαρμόσθηκε σε Windows 7 x32 και x64 ενώ σε Windows XP αρχικά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω τον driver γιατί εμφάνιζε μήνυμα σφάλματος αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι έπρεπε να αντιγράψω το Installer.dll μέσα στο φάκελο 2Κ_ΧΡ_COM και μετά να τρέξω το InstallDriver.exe. Βέβαια τα XP δεν είναι φαντεζί σαν τα Windows 7 και απλά εμφανίζουν ένα μήνυμα ότι ο usb driver εγκαταστάθηκε επιτυχώς. :lol:

 

Εγώ πάντως τα κατάφερα χρησιμοποιώντας Windows 7 x64.

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας από εδώ τα All MTK USB Driver 2014.rar, MTK_Driver.rar, SP_Flash_Tools.rar και [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar

 

Update: Driver έτοιμος για Windows XP εδώ.

 

Αυτά είναι και τα μόνα που χρειάζονται.

 

Update: Κατεβάστε από εδώ Αγγλική και νεότερη έκδοση του Flashtool.

 

Προαιρετικό βήμα: Αποσυμπιέζουμε το All MTK USB Driver 2014.rar και από το φάκελο εγκαθιστούμε τον Universal Android USB Driver. Δεν το θεωρώ απαραίτητο, η διαδικασία έχει πετύχει και χωρίς αυτό, ίσως όμως τον χρειάζεται το Flashtool.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε το MTK_Driver.rar το οποίο περιέχει τους drivers που θα εγκαταστήσουμε. Για Windows 7 x32 τρέχουμε από το φάκελο Win 7 το dpinst.exe ενώ για Windows 7 x64 το DPInst64.exe.

 

Πρέπει να το κάνουμε με δεξί κλικ επάνω τους και "Εκτέλεση ως διαχειριστής". Τα Windows θα εμφανίσουν κάποια στιγμή μήνυμα ότι ο driver που εγκαθιστούμε δεν έχει ψηφιακή υπογραφή αλλά εμείς θα επιλέξουμε "Συνέχεια της εγκατάστασης παρ' όλα αυτά". Αυτό θα γίνει τρεις φορές γιατί είναι τρεις οι drivers που εγκαθιστώνται.

 

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα πρέπει να δείτε αυτό: (Δεν ισχύει για Windows XP)

 

[ATTACH]49244[/ATTACH]

 

Είμαστε εντάξει από drivers (καλού κακού κάντε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή) και προχωράμε στο επόμενο βήμα που είναι να συνδέσουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή μας χωρίς μπαταρία. Αυτόματα θα εμφανισθεί το μήνυμα ότι τα Windows ψάχνουν drivers για την άγνωστη συσκευή στο Windows Update, κάντε παράλειψη του Windows Update (χάσιμο χρόνου) έτσι ώστε να προχωρήσει σε αναζήτηση σε προρυθμισμένους φάκελους και να επιλέξει τον driver που εγκαταστήσαμε πριν και είναι ο mtk 6592 preloader usb vcom port driver.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε σε κάποιο φάκελο το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και σε κάποιον άλλο το SP_Flash_Tools.rar. Το μεν πρώτο είναι το image που θα φορτώσουμε στη συσκευή έτσι ώστε να επανέλθει, ενώ το δεύτερο είναι το Flashtool, το εργαλείο δηλαδή που θα μας κάνει τη δουλειά.

 

Ξεκινάμε λοιπόν από το φάκελο του Flashtool και τρέχουμε το flash_tool.exe.

 

[ATTACH]49235[/ATTACH]

 

Θα εμφανισθεί κάποιο μήνυμα στα Αγγλικά ότι δεν βρέθηκε το scatter file, εμείς πατάμε OK.

 

Δυστυχώς το Flashtool είναι στα Κινέζικα και γι' αυτό παραθέτω τις εικόνες. Για να "φορτώσουμε" το scatter file επιλέγουμε το κάτω πεδίο, αυτό που έχω σε κόκκινο περίγραμμα.

 

[ATTACH]49236[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια "οδηγούμε" το πρόγραμμα στο φάκελο που έχουμε αποσυμπιέσει το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και επιλέγουμε το MT6592_Android_scatter.txt. Αυτόματα το πρόγραμμα θα φορτώσει το image ενώ συντοχρόνως θα "γυρίσει" στην Αγγλική γλώσσα. Η εικόνα που θα δούμε είναι η εξής:

 

[ATTACH]49237[/ATTACH]

 

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Κάνουμε κλικ στο πράσινο βέλος Download του προγράμματος έχοντας στα χέρια μας το τηλέφωνο, απενεργοποιημένο εννοείται, με μπαταρία και πίσω καπάκι γιατί πρέπει να κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα τα Volume Up και Power και συνδέουμε το καλώδιο usb. Η λέξη κλειδί εδώ είναι ο συγχρονισμός γιατί το περιθώριο που μας δίνεται είναι πολύ μικρό.

Οι γνώμες είναι ποικίλες ως προς το ποιά κουμπιά πρέπει να είναι πατημένα. Κάποιοι αναφέρουν επιτυχία μόνο με το Volume Up και κάποιοι άλλοι μόνο με το Power. Εγώ αν θυμάμαι καλά πατούσα και τα δύο.

 

Στη δική μου περίπτωση με το που συνέδεα τη συσκευή τα Windows έψαχναν drivers στο Windows Update και δεν ενεργοποιούσαν τον ήδη εγκατεστημένο driver με αποτέλεσμα μετά από αρκετή ώρα πλέον που είχα πατημένα και τα δύο κουμπιά το τηλέφωνο έμπαινε σε Fastboot mode και έπρεπε να βγάλω πίσω καπάκι, μπαταρία και πάλι από την αρχή.

 

Αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο καλό θα είναι να κάνει παράλειψη του Windows Update όσο πιο γρήγορα μπορεί ώστε να δουλέψει ο driver που ήδη υπάρχει.

 

Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις και σαράντα φορές, μπορεί και να πετύχει με την πρώτη, είναι θέμα τύχης και συγχρονισμού.

 

Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει το Flashtool να επικοινωνήσει με τη συσκευή και η κάτω μπάρα να γίνει κόκκινη, δηλαδή θα δούμε αυτή την εικόνα:

 

[ATTACH]49239[/ATTACH]

 

Μόλις η μπάρα γίνει κόκκινη μετά από 3 - 4 δευτερόλεπτα αφήνουμε τα πλήκτρα και όταν η κόκκινη μπάρα "γεμίσει" αλλάζει σε κίτρινη και συνεχίζει. Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, στο τέλος το τηλέφωνο θα bootάρει μόνο του. Εμείς πάντως δεν πειράζουμε τίποτα μέχρι το Flashtool να βγάλει μήνυμα OK. Τότε μόνο αποσυνδέουμε τη συσκευή και αν δεν έχει ξεκινήσει πατάμε εμείς το Power.

 

Το αφήνουμε να ξεκινήσει, η πρώτη φορά θα πάρει κάποια ώρα, υπάρχει περίπτωση αν κάνει "μαγκιές" να χρειασθεί να του βγάλουμε τη μπαταρία και να το επανεκκινήσουμε.

 

Συγχαρητήρια, το τηλέφωνο μας επανήλθε, αλλά με Αγγλοκινέζικη rom, Κινέζικο recovery και χωρίς root.

 

Κατ' αρχήν η γλώσσα του τηλεφώνου είναι η Κινέζικη οπότε δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. :p Για να την αλλάξουμε σε Αγγλικά μπαίνουμε στο μενού από το κεντρικό softbutton, πάμε στις ρυθμίσεις που είναι το εικονίδιο με το γρανάζι και μετράμε από επάνω προς τα κάτω δεκαπέντε εικονίδια που βρίσκονται αριστερά, το15ο είναι ένα κεφαλαίο Α, εκεί βρίσκονται οι επιλογές γλώσσας. Αφού μπούμε εκεί πατάμε επάνω στην πρώτη Κινέζικη λέξη ψηλά και κατόπιν επιλέγουμε English. Έγινε το θαύμα, η γλώσσα πλέον είναι Αγγλική, και επιτέλους καταλαβαίνουμε τι γίνεται. :lol:

 

 

Βήμα πρώτο, πάμε στις ρυθμίσεις---->κάτω - κάτω About Phone--->Build Number, πατάμε επτά φορές πάνω του ώστε να ενεργοποιήσουμε τα Developer Options έτσι ώστε να έχουμε επικοινωνία μέσω usb με τον υπολογιστή. Μην ξεχάσετε από τα Developer Options να ενεργοποιήσετε το Usb Debugging, διαφορετικά ο υπολογιστής δεν θα "βλέπει" τη συσκευή.

 

Βήμα δεύτερο, πρέπει να το κάνουμε root ώστε να εγκαταστήσουμε τα mobileuncle tools 2.9.9 για να αλλάξουμε recovery και να βάλουμε Αγγλική.

 

Για να γίνει root προτείνω το VRoot, κατεβάστε από το link που έδωσα την Αγγλική version, εγκαταστήστε τη και μετά "ρίξτε" από πάνω την τελευταία Κινέζικη έτσι ώστε να μείνει η Αγγλική γλώσσα και να έχετε την τελευταία version στα Αγγλικά. Οι παλαιότερες εκδόσεις αποτυγχάνουν να κάνουν root τη συσκευή.

 

Πρέπει να αναφέρω ότι πολλά προγράμματα antivirus συμπεριλαμβανομένου του Nod32 που χρησιμοποιώ αντιλαμβάνονται το VRoot ως ιό και είτε δεν σε αφήνουν να το κατεβάσεις ή το μπλοκάρουν κατά τη χρήση του. Δεν νομίζω να είναι ιός (καλά, δεν ορκίζομαι κιόλας :lol:), η λύση είναι να απενεργοποιήσεις το antivirus και να κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ πάντως ψάχνοντας το σύστημα αφού το χρησιμοποίησα δεν βρήκα κάτι περίεργο.

 

Αφού το κάναμε root είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε recovery, εγκαθιστούμε μέσω του .apk αρχείου από το link που έδωσα παραπάνω τα Mobileuncle tools. Μπορούμε να αντιγράψουμε το .apk αρχείο στην sd card μέσω του υπολογιστή μας. Για την επικοινωνία του υπολογιστή με τη συσκευή μας θα χρεαστούμε (αν δεν τον έχουμε ήδη) τον Coolpad Usb Driver. Μετά, αφού πρώτα πάμε στις επιλογές ασφαλείας του τηλεφώνου και επιλέξουμε την "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές", εγκαθιστούμε το .apk μέσω του ήδη υπάρχοντος File Manager. Κατόπιν βάζουμε είτε τη CWM Recovery είτε την TWRP, ό,τι προτιμάει ο καθένας.

 

Προσοχή, υπάρχουν συσκευές (όπως η δική μου) στις οποίες για ανεξήγητο λόγο δεν δουλεύει η CWM, ενώ υποτίθεται ότι εγκαθιστάται δεν μπορείς να bootάρεις σε recovery. Εκεί βάζουμε TWRP και κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Αν τα καταφέρατε είστε έτοιμοι να φλασάρετε το κινητό με τη rom της επιλογής σας. :lol:

 

Οφείλω να απολογηθώ και στην Coolpad, τους drivers της οποίας χαρακτήρισα τρισάθλιους. Είναι λοιπόν, γιατί αν ήταν σωστοί τα Windows εφ' όσον τους είχες εγκαταστήσει δεν θα αντιλαμβάνονταν κάθε φορά που συνέδεες το τηλέφωνο σαν άγνωστη συσκευή, αλλά θα το αναγνώριζαν αμέσως και θα γλυτώναμε την ταλαιπωρία. Το έχω ξαναπάθει με drivers της Prolific αλλά εκείνοι τουλάχιστον τους αναβάθμισαν και ησυχάσαμε.

 

Συγνώμη για το μακροσκελέστατο post (μου πήρε δύο ώρες :lol:), ελπίζω να βοηθήσω αρκετούς. :)

Ειμαι στο βημα που η μπαρα γινεται κιτρινη,ενω κατεβαζε στα μισα σταματησε.

Ξανακανω την διαδικασια και μου βγαζει flashtool error 8406.

Καμια ιδεα?

Edited by Pyro13
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άλλο κινητό με τη rom από τον kouskous και με έκανε εντύπωση η διαφορά στις φωτογραφίες, στο σήμα του wifi και στην ευκρίνεια της οθόνης. Μόνο ένα θέμα έχω ότι δεν μπορώ να κάνω ενδοεταιρικές κλήσεις δηλ *..... Έτσι το δίνει η wind . Αν έχεις κάποιος καμιά ιδέα πως διορθώνεται. Δοκίμασα και το true phone αλλά τίποτα.

 

Εχεις λινκ φιλε μου?εχει ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

έχω περασμένη εδώ και μήνες την ΕMUI 2.3 όλα καλά αλλά η εσωτερική η κάμερα δεν παλεύεται. Αν δεν έχει φως από τον ήλιο ασπρίζει , μοβίζει, σκοτινιάζει και μόλις λίγο βραδιάσει δεν φαίνεται τίποτα. Δοκίμασα με κάποια apps αλλά δεν είδα διαφορά.

 

Κάποιος που έχει να προτείνει κάτι ? Αλλιώς λέω να περάσω την UNICOM. :!:

 

Υ.Γ. Φίλος μου έχει το One Plus (CM) και η κάμερά του δεν παίζεται ειδικά στο σκοτάδι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και ζηλεύω λιγάκι !! :p

 

Βάλε UNICOM.

 

:!: :!: ΛΑΘΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ UNICOM ΕΧΩ :!: :!:

 

κάποιος άλλος που προτείνει κάποια άλλη και έχει δει διαφορά με την emui ?

Edited by kambou
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο βημα που η μπαρα γινεται κιτρινη,ενω κατεβαζε στα μισα σταματησε.

Ξανακανω την διαδικασια και μου βγαζει flashtool error 8406.

Καμια ιδεα?

 

Κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή και ξαναδοκίμασε. Επίσης δοκίμασε με άλλο καλώδιο usb. Ακόμα οφείλω να πω ότι όταν είχα γράψει τον οδηγό δεν υπήρχε η διαδικασία με τα YGDP Tools η οποία είναι ευκολότερη.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και με αυτο τον τροπο αλλα τιποτα..

τωρα δεν ανοιγει καθολου η οθονη αλλα ακουγεται ο ηχος οταν το συνδεεω στο usb.:(

Μου εβγαλε το παρακατω.

 

18:40:15 CELL0: Software Version: Assembly - <V3.83Beta_140509_12>

18:40:15 CELL0: Cell 0 USB address is: com3

18:40:15 CELL0: Start Download.

18:40:15 CELL0: Download Started...

18:40:15 CELL0: Downloading CPB:

18:40:15 CELL0: Init Connect Arg.

18:40:15 CELL0: Downlaod DA Start.

18:40:18 CELL0: Downlaod DA Success.

18:40:18 CELL0: This CPB for the Phone don't support Check CID.

18:40:18 CELL0: Verify is Partition be Changed.

18:40:18 CELL0: Partition is not Changed.

18:40:18 CELL0: Get Usb Status Success.

18:40:18 CELL0: Init Backup YLParames Failed.

18:40:18 CELL0: ERROR:1001

18:40:18 CELL0: DisConnect.

18:40:38 CELL0: Total download time elapsed: 0 min : 23 sec

18:40:38 CELL0: Downloading CPB: Failed!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια CM12.1 που τουλαχιστον σε μενα δουλευουν τα δεδομενα που δεν δουλευαν στις αλλες CM και βρηκα και ενα τροπο να κανω (απ'οτι λενε) να δουλεψει το gps. Αυτο δεν μπορω να το δοκιμασω γιατι δεν μπορω να μπω σε fastboot. Δεν βλεπει το κινητο μου το Fastboot ενω το ADB το βλεπει κανονικα.... παντως χωρις Hotspot εγω αντεχω να εχω CM12.1. Με διαφορα καλυτερη απο ολες τις αλλες οσο την εχω δουλεψει σε ταχυτητα και αισθηση...

 

για ποια cm λες?

Link to comment
Share on other sites

για ποια cm λες?

 

http://www.androidghostman.tk/2015/09/cyanogenmod-121-for-canvas-nitro.html

αυτην εδω, αλλα εχω βρει λυση και για το gps χωρισ να εχω καταφερει να το κανω στο δικο μου δεν το αναγνωριζει το pc σε fastboot mode.

"fastboot erase modemst1

fastboot erase modemst2

 

Fixed my GPS in CM12, no flashing nor previous fix in stock rom"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...