Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν σπασει τα νευρα μου απο το πρωι...

Ειμαι με την emui 3 262, και απο το πρωι στις ειδοποιησεις οτι γινεται "ενημερωση πληροφοριων λεξικου" και οτι ειναι ανεπιτυχης η ληψη. Με παρατεταμενο πατημα πανω στη ειδοποιηση παω στις πληροφοριες εφαρμογης και εκει παραω αναγκαστικη διακοπη. Αμεσως ομως στις ειδοποιησεις μου ξεκινα παλι να δειχνει οτι προσπαθει να κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εχουν σπασει τα νευρα μου απο το πρωι...

Ειμαι με την emui 3 262, και απο το πρωι στις ειδοποιησεις οτι γινεται "ενημερωση πληροφοριων λεξικου" και οτι ειναι ανεπιτυχης η ληψη. Με παρατεταμενο πατημα πανω στη ειδοποιηση παω στις πληροφοριες εφαρμογης και εκει παραω αναγκαστικη διακοπη. Αμεσως ομως στις ειδοποιησεις μου ξεκινα παλι να δειχνει οτι προσπαθει να κατεβασει.

 

εν τελει κατεβασα φλασαρα την EMUI 3 - 265 που βρηκα στο modaco. Μου αρεσε αρκετα σαν ΡΟΜ αλλα η 262 που περασα, δεν ξερω γιατι αλλα μου εκανε κολπα, τωρα μπορει να φταιω και εγω δεν ξερω ή δεν φλασαριστηκε σωστα αν και το εκαναν 2 φορες. Τωρα ολα τρεχουν ρολοι μεχρι στιγμης. Παντως ισχυει αυτο που ειπε και ο jpower πιο πισω σε κατι σελιδες, οτι ειναι και λιγοτερο ανιαρη σαν ρομ. Αν προκυψει κατι θα το πω.

 

Ειχα ενα θεμα και εγω παρομοιο george αλλα μου εφυγε η ειδοποιηση με αλλαγη θεματος, δοκιμασε κατι τετοιο αν δεν το εχεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

εν τελει κατεβασα φλασαρα την EMUI 3 - 265 που βρηκα στο modaco. Μου αρεσε αρκετα σαν ΡΟΜ αλλα η 262 που περασα, δεν ξερω γιατι αλλα μου εκανε κολπα, τωρα μπορει να φταιω και εγω δεν ξερω ή δεν φλασαριστηκε σωστα αν και το εκαναν 2 φορες. Τωρα ολα τρεχουν ρολοι μεχρι στιγμης. Παντως ισχυει αυτο που ειπε και ο jpower πιο πισω σε κατι σελιδες, οτι ειναι και λιγοτερο ανιαρη σαν ρομ. Αν προκυψει κατι θα το πω.

 

Ειχα ενα θεμα και εγω παρομοιο george αλλα μου εφυγε η ειδοποιηση με αλλαγη θεματος, δοκιμασε κατι τετοιο αν δεν το εχεις κανει.

 

Οταν λες αλλαγη θεματος εννοεις την ταπετσαρια ετσι; Το εκανα να δω τι αποτελεσματα θα εχει ;) Ανιαρη ρομ αλλα θα την αλλαξω μονο οταν βγει η Lolipop..

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αλλαγη θεματος εννοεις την ταπετσαρια ετσι; Το εκανα να δω τι αποτελεσματα θα εχει ;) Ανιαρη ρομ αλλα θα την αλλαξω μονο οταν βγει η Lolipop..

 

οχι απλα ταπετσαρια, πανε στην εφαρμογη θεματα και λογικα εχει 2 μεσα οποτε αλλαξε αυτο που εχει και βαλε το αλλο. Αν χρειαστει καντο 2-3 φορες, εμενα ετσι μου εφυγε, ηταν μια ειδοποιηση για συγχρονισμο επαφων.

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

οχι απλα ταπετσαρια, πανε στην εφαρμογη θεματα και λογικα εχει 2 μεσα οποτε αλλαξε αυτο που εχει και βαλε το αλλο. Αν χρειαστει καντο 2-3 φορες, εμενα ετσι μου εφυγε, ηταν μια ειδοποιηση για συγχρονισμο επαφων.

 

δεν πετυχε και απλα ξετικαρα την επιλογη να φαινεται στις ειδοποιησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως η εφαρμογη για τα μηνυματα της ρομ εχιε 160 χαρακτηρες. Στο gosms pro ενω εβαλα τα 0030 παιδια δεν στελνει ουτε δεχεται μηνυματα ξερετε τι παιζει; Το αντιμετωπισε κανεις αλλος αυτο; Με ενδιαφερει γιατι ειναι για dual sim.

 

Εντιτ: Τελικα δεχεται μηνυματα αλλα δεν στελνει για καποιο λογο...

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

Είναι ευκολο να με παραθέσει κάποιος στο λινκ για εγκατάσταση emui γιατί δεν την βρίσκω στην πρωτη σελιδα?και ποια να βάλω γιατί χάθηκα.ευχαριστω
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως η εφαρμογη για τα μηνυματα της ρομ εχιε 160 χαρακτηρες. Στο gosms pro ενω εβαλα τα 0030 παιδια δεν στελνει ουτε δεχεται μηνυματα ξερετε τι παιζει; Το αντιμετωπισε κανεις αλλος αυτο; Με ενδιαφερει γιατι ειναι για dual sim.

 

Εντιτ: Τελικα δεχεται μηνυματα αλλα δεν στελνει για καποιο λογο...

 

Λοιπον, η defaut εφαρμογη της emui3 265 μου κανει και δουλειει μια χαρα προς ωρας, αρα πηρε δρομο το go sms pro και συνεχιζω.

 

Τωρα επειδη δεν διαβασα κατι τετοιο ισως γτ μου ξεφυγε ειτε γιατι δεν υπαρχει, εχω θεμα με την καμερα στο skype. Ειναι θεμα εφαρμογης ή της ρομ; Δλδ μου κανουν βιντεοκληση αλλα ενω εγω τους βλεπω, αυτοι δε με βλεπουν σαν να μην ανοιγει η μπροστινη καμερα. Δεν εχω κατεβασει καποια αλλη εξτρα εφαρμογη για την καμερα αν και δνε ξερω αν γενικα για να λειτουργησουν μεσω skype οι καμερες αν παιζει καποιο ρολο αυτο. Επειδη μου ειναι πραγματικα χρησιμο θα ηθελα αν γινεται να βοηθησει καποιος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι ευκολο να με παραθέσει κάποιος στο λινκ για εγκατάσταση emui γιατί δεν την βρίσκω στην πρωτη σελιδα?και ποια να βάλω γιατί χάθηκα.ευχαριστω

 

εγω την φλασαρα με τον κλασσικο τροπο με TWRC, οπως δειχνει και ο οδηγος στην πρωτη σελιδα και δουλευει κανονικα. Για την 262 υπαρχει λινκ να την κατεβασεις 1-2 σελιδες πισω.

 

για την 265 υπαρχουν εδω καποια λινκ.

http://www.modaco.com/topic/373519-rom-442-emotion-ui-23-30-huawei-ui/page-24

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευκολο να με παραθέσει κάποιος στο λινκ για εγκατάσταση emui γιατί δεν την βρίσκω στην πρωτη σελιδα?και ποια να βάλω γιατί χάθηκα.ευχαριστω

 

Εδώ είναι τα λινκ για τη γνωστή emui3.0B262fireteam που ψάχνεις

https://docs.google.com/file/d/0B8kqC7UkNBLcLWNna00ybE12QjQ/edit?pli=1

http://rfilea-2014.7to.cn/A/2D/45/Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4.zip

Link to comment
Share on other sites

Με την emui του jpower. Ξήλωσα καμποσα πράματα και έχω setcpu σε powersave με max 1365mhz. Θέλει σεταρισμα αλλά είναι άψογη!
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

καπου εκεί κυμαινεται η καταναλωση και χωρις να ξηλώσεις πραγματα και χωρίς powersave....

 

Γενικά, αυτά που θα μπορουσαν να ξηλωθούν είναι κάποια ¨καλαμπαλίκια¨ της huawei όπως το Huawei Cloud+, Hicare, Magnifier, Mirror, Huawei pay κτλ.

Αλλά δεν αξίζει να το κάνεις αφενός διότι η σύνδεση-συνδρομη στις εν λόγω υπηρεσίες της Huawei δεν είναι εφικτή για την χώρα μας και αφετέρου, δεν απασχολούν είτε το επεξεργαστή, είτε την μνήμη, αν δεν τα πειράξεις. Ακόμη και να τα πειράξεις, δεν δεσμέουν τίποτα.

 

δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σεταρισμα.

αρκουν οι ενέργειες στο Ποστ #14638 και εισαι ΟΚ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καπου εκεί κυμαινεται η καταναλωση και χωρις να ξηλώσεις πραγματα και χωρίς powersave....

 

Γενικά, αυτά που θα μπορουσαν να ξηλωθούν είναι κάποια ¨καλαμπαλίκια¨ της huawei όπως το Huawei Cloud+, Hicare, Magnifier, Mirror, Huawei pay κτλ.

Αλλά δεν αξίζει να το κάνεις αφενός διότι η σύνδεση-συνδρομη στις εν λόγω υπηρεσίες της Huawei δεν είναι εφικτή για την χώρα μας και αφετέρου, δεν απασχολούν είτε το επεξεργαστή, είτε την μνήμη, αν δεν τα πειράξεις. Ακόμη και να τα πειράξεις, δεν δεσμέουν τίποτα.

 

δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σεταρισμα.

αρκουν οι ενέργειες στο Ποστ #14638 και εισαι ΟΚ

 

 

Η 265 που φλασαρα ειναι φουλ cleaned. Θεωρεις ομως οτι αξιζει περισσοτερο η 262; Σε ρωταω για να την ξαναπαλεψω εκτος αν μου εχεις/εχετε καποια λυση για το skype? Βασικα δεν μπορω να καταλαβω αν το οτι δεν μου ανοιγει την καμερα μου ειναι θεμα ρομ ή θεμα εφαρμογης. Αλλα μαλλον πρεπει να παιζει ρολο και η ρομ γτ με την ιδια εκδοση της εφαρμογης στην V4 που ειχα πριν δουλευε κανονικα. Απλα το κακο ειναι οτι δνε προλαβα να το δοκιμαασω αυτο και σητν 262 πριν την βγαλω.

 

Επισης, αν την εχεις δοκιμασει την 265, ποια πιστευεις οτι εχει καλυτερη αυτονομια σε μπαταρια; (εννοειται η ερωτηση ειναι ανοιχτη προς ολους)

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

265 δεν έχω δοκιμασει.. Δεν μπορω να εκφέρω γνώμη. Αλλά δεν έχω βρει/διαβάσει πουθενα κατι περι διαφορετικότητας, εκτός από καθαρότητα.

Στην 262, τα πάντα δουλεύουν υποδειγματικά.

 

Εδώ να προσθέσω κάτι σχετικά με τα ¨καθαρίσματα¨...

Επειδή, μερικές φορές, δεν είναι γνωστός ο τρόπος με τον οποίο αλληεπιδρούν με άλλες εφαρμοφές του τηλεφώνου, είναι πολυ πιθανό να παράγουν wakelocks με αποτέλεσμα να οδηγούν σε αύξηση της κατανάλωσης.

Μου έχει τύχει σε ρομ, να παγωσω στοκ εφαρμογές και να έχω τρελά wakelocks και λαγκαρίσματα π.χ. σε ανοιγμα καρτέλων του browser ή και σε άλλες εφαρμογές που σχετίζονται με ιντερνετ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

265 δεν έχω δοκιμασει.. Δεν μπορω να εκφέρω γνώμη. Αλλά δεν έχω βρει/διαβάσει πουθενα κατι περι διαφορετικότητας, εκτός από καθαρότητα.

Στην 262, τα πάντα δουλεύουν υποδειγματικά.

 

Εδώ να προσθέσω κάτι σχετικά με τα ¨καθαρίσματα¨...

Επειδή, μερικές φορές, δεν είναι γνωστός ο τρόπος με τον οποίο αλληεπιδρούν με άλλες εφαρμοφές του τηλεφώνου, είναι πολυ πιθανό να παράγουν wakelocks με αποτέλεσμα να οδηγούν σε αύξηση της κατανάλωσης.

Μου έχει τύχει σε ρομ, να παγωσω στοκ εφαρμογές και να έχω τρελά wakelocks και λαγκαρίσματα π.χ. σε ανοιγμα καρτέλων του browser ή και σε άλλες εφαρμογές που σχετίζονται με ιντερνετ.

 

 

Θα ξαναδοκιμασω την 262 γιατι ενω εχει πολυ καλη αυτονομια μπαταριας η 265, αλλα οταν το χρησιμοποιω το κινητο ρουφαει αρκετα. Επισης το προβλημα με το skype δνε το ελυσα οποτε θελω να δω αν δουλει οκ στην 262.

Link to comment
Share on other sites

καπου εκεί κυμαινεται η καταναλωση και χωρις να ξηλώσεις πραγματα και χωρίς powersave....

 

Γενικά, αυτά που θα μπορουσαν να ξηλωθούν είναι κάποια ¨καλαμπαλίκια¨ της huawei όπως το Huawei Cloud+, Hicare, Magnifier, Mirror, Huawei pay κτλ.

Αλλά δεν αξίζει να το κάνεις αφενός διότι η σύνδεση-συνδρομη στις εν λόγω υπηρεσίες της Huawei δεν είναι εφικτή για την χώρα μας και αφετέρου, δεν απασχολούν είτε το επεξεργαστή, είτε την μνήμη, αν δεν τα πειράξεις. Ακόμη και να τα πειράξεις, δεν δεσμέουν τίποτα.

 

δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σεταρισμα.

αρκουν οι ενέργειες στο Ποστ #14638 και εισαι ΟΚ

 

Το ξέρω απλά εχω μία τάση να τσεκουρωνω τις rom :lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 262 και δεν μπορω να κανω το κολπακι για το λεντ. Δλδ παω να κανω μετονομασια το ηδη υπαρχων αρχειο και μου λεει "η εργασια απετυχε". Το εχω κανει το ES εξευρευνητη ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το root checker απο το μαγαζί για να τσεκαρεις αν είναι σωστο το ρουτ.

αν δεν είναι σωστο, κατεβασε/κανε update το supersu.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το root checker απο το μαγαζί για να τσεκαρεις αν είναι σωστο το ρουτ.

αν δεν είναι σωστο, κατεβασε/κανε update το supersu.

 

βαζω το τσεκερ μου λεει εχει γινει σωστο ρουτ. Κανω αναβαθμιση το superSu και παλι τα ιδια... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

βαζω το τσεκερ μου λεει εχει γινει σωστο ρουτ. Κανω αναβαθμιση το superSu και παλι τα ιδια... :wacko:

 

Παράτα τον es Explorer

Βαλε αυτα τα 2

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-07-01-15-13-53_zpsq67w5azi_edit_1435752865654_zpslrwef6dy.jpeg

 

Και κάνε την αντιγραφή με τον FX.

 

Φαντάζομαι, το ζιπ που περιέχει το τροποιημενο αρχειο για το led, το έχεις αποσυμπιεσει πρώτα στην καρτα ή στην sd και δεν αποπειράσε να το ξεζιπαρεις απ ευθείας στο ρουτ... :ninja:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παράτα τον es Explorer

Βαλε αυτα τα 2

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-07-01-15-13-53_zpsq67w5azi_edit_1435752865654_zpslrwef6dy.jpeg

 

Και κάνε την αντιγραφή με τον FX.

 

Φαντάζομαι, το ζιπ που περιέχει το τροποιημενο αρχειο για το led, το έχεις αποσυμπιεσει πρώτα στην καρτα ή στην sd και δεν αποπειράσε να το ξεζιπαρεις απ ευθείας στο ρουτ... :ninja:

 

 

οκ θα δοκιμασω με αυτα. Το εχω ηδη ξεζιπαρισμενο στην καρτα αλλα το προβλημα δεν ειναι η αντιγραφη επικοληση αλλα το να κανω μετονομασια το ηδη υπαρχων. Κανω αυτο και θα γραψω την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παουερ, καταφερα να κανω το rename και την επικοληση. Εγκατεστημα το gravity box αλλα οταν παει να ανοιξει βγαζει οτι δεν ανταποκρινεται και κλεινει... Κατεβασα το light flow, παλευω να το ρυθμισω τωρα Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω προβλημα με τοcoolpad μου.ξαφνικα στην sim βγαζει 3g και μια εχω σημαμια οχι.αυτο εγινε με το δικο του firmware.περασα την emui3 kai παλιβγαζει 3g sthn σιμ και χανει το σημα.τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...