Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

που εχει συχνα updates και ευτυχως ο mau ασχολειται ακομα και την βελτιωνει.

 

UPDATE! Tα εφτιαξε κι αυτα για την επομενη version!Οποιος θελει να την βαλει λοιπον και τον ενοχλουν αυτα μπορει να περιμενει 1-2 μερες

 

Στο πολυ συν για μενα με την maucat ειναι οτι εχει το πιο γρηγορο gps που εχω δει μεχρι τωρα για το κινητο μας.Το ανοιξα χθες και νομιζα οτι ημουν παλι με snapdragon επεξεργαστη..

 

Kαι που μπορουμε να παρακολουθουμε τα νεα και τα updates για τις ρομ του maucat φιλε,υπαρχει καποιο φορουμ(για να μην γεμιζουμε και αυτο το δικο μας το φοροπυμ συνεχεια με ερωτησεις του στυλ 'εφτιαξε το προβλημα με τα ρωσικα","εφτιαξε το usb debugging" κ.τ.λ)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Kαι που μπορουμε να παρακολουθουμε τα νεα και τα updates για τις ρομ του maucat φιλε,υπαρχει καποιο φορουμ(για να μην γεμιζουμε και αυτο το δικο μας το φοροπυμ συνεχεια με ερωτησεις του στυλ 'εφτιαξε το προβλημα με τα ρωσικα","εφτιαξε το usb debugging" κ.τ.λ)?

 

http://www.modaco.com/forum/778-coolpad-f1/

Link to comment
Share on other sites

 

EDIT: Άκυρο, τολμώ να πω ότι το έφτιαξα. Φαίνεται ότι το πρόβλημα δεν είναι στο Greenify αυτό καθ αυτό, αλλά στο SuperSU. Δεν δίνει αρκετά γρήγορα root permissions κατά το boot up ή κάτι τέτοιο. Έβαλα στις ρυθμίσεις να δίνει αβέρτα root στο boot και να μην ρωτάει αλλά να δίνει root με τη μια και έχω κάνει 10 reboot χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

το δοκιμασα και με το καλημερα στο reboot εφτασε μεχρι τον bootloader και μετα δεν ανοιγε το τηλ παρα μονο με καλωδιο ρευματος..!Oταν μπουταρε αρχισε παλι τα reboot.Σουταρω superSU και ξαναδοκιμαζω με superuser

Link to comment
Share on other sites

Ενα bug που μάλλον είναι γιατί δεν έκατσε καλά η rom στην maucat 4/1/15 είναι οτι καμια φορά κολλάει και δεν δουλεύει ο αισθητήρας κατεύθυνσης (auto rotation),και χρειαζεται reboot για να δουλέψει!

Θα βάλω την καινούργια όταν βγει,αλλά πως θα γίνει να μην σεταρουμε συνέχεια όταν βγάζει αναβάθμιση(κάπου στο modaco το πήρε το μάτι μου αλλά τα Αγγλικά μου είναι επιπέδου Greek καμάκι :cool:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια rom miui android 4.4

 

ναι αλλα δεν ειναι τοσο καλες οσο οι αλλες.Τσεκαρε στο λινκ που εδωσα πιο πανω,εκει θα βρεις links και για Miui στο κεντρικο ποστ για το F1

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενα bug που μάλλον είναι γιατί δεν έκατσε καλά η rom στην maucat 4/1/15 είναι οτι καμια φορά κολλάει και δεν δουλεύει ο αισθητήρας κατεύθυνσης (auto rotation),και χρειαζεται reboot για να δουλέψει!

Θα βάλω την καινούργια όταν βγει,αλλά πως θα γίνει να μην σεταρουμε συνέχεια όταν βγάζει αναβάθμιση(κάπου στο modaco το πήρε το μάτι μου αλλά τα Αγγλικά μου είναι επιπέδου Greek καμάκι :cool:

 

δεν το χω παρατηρησει σε καμια maucat αυτο ουτε αναφερεται στο thread της rom απο κανεναν..

 

Ειναι καλυτερα να σεταρεις απο την αρχη εκτος κι αν ο dev δωσει συγκεκριμενο Update.zip (που δεν δινει συνηθως)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι θα φανω κακος με οσα γραψω παρακατω, αλλα πλεον δεν με πολυαπασχολει....

 

 

 

 

Με διαφορα 2 ποστ, 2 ανθρωποθ εχετε ζητησει πανω κατω το ιδιο πραγμα, με βασικο λογο οτι, κατα δηλωση σας, βαριεστε να διαβασετε το νημα.

 

Δυστυχως σαν και εσας και πριν απο εσας, δεκαδες ή και εκατονταδες αλλοι εκαναν ακριβως το ιδιο πραγμα.

Και δυστυχως βρισκονται παντα προθυμοι να βοηθησουν καθε φορα για τα ιδια και τα ιδια πραγματα.

 

Και λεω δυστυχως, γιατι ο κυριαρχος λογος που το νημα εχει πλεον γινει κοντα στις 1000 σελιδες, ειναι αυτος.

Σε συνδυασμο παντα με λογικη και διαθεση τυπου τσατ, ορισμενων, οι οποιοι μας ενημερωνουν για το ποτε θα παραλαβουν, ή το ποτε σκοπευουν να παραγγειλουν

 

 

Ζητατε πραγματα που σεν εχουν καμια θεση εδω, οπως το πως θα περασετε τις επαφες σας και αλλα σχετικα

 

Αυτα ειναι θεματα γενικα του ανδροιντ τα οποια δεν πειραζει που δεν εχετε δεδομενα ή ξεκαθαρισμεν;, αλλα πειραζει που βαριεστε να ψαξετε μεσα στο φορουμ ή στο γκοογκλε για να βρειτε απαντησεις.

 

Ειναι πλεον μαθηματικα επιβαιβεωμενο, οτι παραπανω απο τις μισες αναφορες προβηματων ή bugs σε οποιαδηποτε ΡΟΜ, ειναι αποτελεσμα ασχετοσυνης ή κακης διαχειρησης.

Για αυτο εχει μαλιασει η γλωσσα πολλων, διαβαστε και μαθετε τα βασικα πριν κανετε οτιδηποτε...

Ποσο δυσκολο...

 

Απο τις 2/1 που διαβασα τελευταια φορα το νημα, εχουν μεχρι σημερα το πρωι προστεθει 20 σελιδες επιπλεον

Δηλαδη μιλαμε για 10 σελιδες τη μερα...ημαρτον

 

Ετσι πλεον το νημα ειναι εντελως δυσλειτουργικο και κανεις δεν μπορει να βρει τιποτα εδω μεσα.

Και ειναι πραγματικα πολυ κριμα, γιατι εδω μεσα, παρα πολλα παιδια εχουν προσφερει πολυτιμες γνωσεις και πληροφοριες, οι οποιες ομως δυστυχως ειναι πρακτικα αδυνατο να εντοπιστουν.

Κατι που γινεται φυσικα στα περισσοτερα νηματα και ειδικα αυτα που εχουν μεγαλη συμμετοχη κοσμου.

 

Δυστυχως το moderating ειναι πολυ χαλαρο με αποτελεσμα να μην καθαριζονται τα περιττα και αχρηστα μηνυματα σχεδον ποτε, παρα μονο να γινονται κατ'εξακολουθησην συστασεις για τα ιδια πραγματα.

 

Καλο λοιπον θα ειναι, οποιος δεν εχει ιδεα απο τα βασικα του ανδροιντ και εχει ορεξη να κατσει να τα μαθει να μην αγορασει το τηλεφωνο του νηματος αλα και κανενα αλλο κινεζικο τηλεφωνο.

Καλυτερα να παει να παρει ενα απο καποιο ελληνικο καταστημα, οπου τα ελληνικα θα ειναι περασμενα και θα μπορει να ρωτησει ενν υπαλληλο για τις βασικε; απορειες που εχει.

 

Σορρυ για το μακροακελλες σεντονι, αλλα εσκασα :p

 

Καταρχήν καλησπέρα. Δε νομίζεις αγαπητέ συμφορουμιτη ότι υποτιμάς λίγο όλους τους νέους κατόχους της συσκευής εδώ μέσα.Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος είναι σχετικός και ποιος άσχετος και ποιος είσαι επίσης που θα προτείνεις τι συσκευή και από που θα επιλέξει ο καθένας.Αν εσύ γεννήθηκες expert και τα ήξερες όλα από την αρχή και σε σκάσαμε εμείς οι άσχετοι άραξε και άσε άλλους οι οποίοι είναι πρόθυμοι να μας βοηθήσουν και μη συμμετέχεις πλέον στις συζητήσεις και στις απορίες νέων μελών και κατόχων για το όλο θέμα.Υπάρχουν και mods εδώ να κάνουν παρατηρήσεις και να βάλουν σειρά.Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ανταπάντηση.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το greenify.Εβγαλα εντελως το supersu και το greenify δεν προκαλει πια reboot.Αλλα εβαλα μετα το superuser και ειχα το ιδιο προβλημα.Αρα το συμπερασμα μου ειναι οτι το greenify εχει το προβλημα και οχι τα apps αυτα.

 

Oποτε διαλεγεις,η superSU/Superuser η Greenify

 

Iσως βεβαια φταιει η συγκεκριμενη version του Greenify η οτι το κανω παντα restore και οχι clean install.Θα δοκιμασω και να το ξαναβαλω με clean install και θα ενημερωσω

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατανάλωση της Α310ν3.

Αν και είναι λιγο νωρίς για συμπέρασμα, το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι η μηδενική κατανάλωση σε συνθήκες standby.

Μόνο τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ.

Το καταθετω αυτό διότι όλες οι προηγούμενες τσιμπουσαν ενα 1,2%, ενα 0,5%, ενα... Κατι.. Οτιδήποτε.

Με την ν3 έχω 0% σε standby σε 6 ώρες λειτουργίας. Και οταν λεω 0 εννοώ 0,0%.

Ίσως η οποιαδήποτε βελτίωση στην καταναλωση (σύμφωνα με τους ισχυρισμούς) να εγινε στην λειτουργία της κεραιας gsm.

Αν και λιγο νωρις, αυτό παρατηρησα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα. Δε νομίζεις αγαπητέ συμφορουμιτη ότι υποτιμάς λίγο όλους τους νέους κατόχους της συσκευής εδώ μέσα.Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος είναι σχετικός και ποιος άσχετος και ποιος είσαι επίσης που θα προτείνεις τι συσκευή και από που θα επιλέξει ο καθένας.Αν εσύ γεννήθηκες expert και τα ήξερες όλα από την αρχή και σε σκάσαμε εμείς οι άσχετοι άραξε και άσε άλλους οι οποίοι είναι πρόθυμοι να μας βοηθήσουν και μη συμμετέχεις πλέον στις συζητήσεις και στις απορίες νέων μελών και κατόχων για το όλο θέμα.Υπάρχουν και mods εδώ να κάνουν παρατηρήσεις και να βάλουν σειρά.Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ανταπάντηση.

 

Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν το thread είναι τεράστιο αλλά κάθε 5 σελίδες απανταμε τις ίδιες ερωτήσεις. Και όσον αφορα τα κινέζικα κινητά, χρειάζεται δουλειά από την πλευρά του χρήστη να βρει τη Ρομ που θέλει και να μάθει αυτά που χρειάζονται.

 

Είναι σαν να είμαστε σε φόρουμ για πείραγμα κινητήρα του νέου σουπερ ντουπερ αγωνιστικού αυτοκινήτου της Ferrari και να ρωτανε κάποιοι που θα βρουν φτηνή κουκούλα, πως παίρνει μπρος, αν θέλει μανιβέλα και γιατί το καπό δεν ανοίγει όπως στα Datsun.

 

Οποτε σε παρακαλώ μη θιγεσε γιατί λίγα λεπτακια θέλει να διαβάσεις την πρωτη και καμια 10αρια σελίδες απο την τελευταία. Και πίστεψε με ο φίλος CrazyAnt έχει απαντήσει αυτά που ρωτάς χιλιάδες φορες. Επίσης ήταν ευγενεστατος εγώ έχω εκφραστεί πολύ πιο ατσουμπαλα στο παρελθόν. Το ίδιο θα έκανες και συ αν απο το πρωϊ ως το βράδυ έκανες τεχνική υποστήριξη εθελοντική για το coolpad f1.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καθομαι και διαβαζω καθε μερα τις ερωτησεις-απαντησεις του φορουμ.και εχω διαβασει ολες μα ολες τις σελιδες απο την αρχη.εχω δοκιμασει ολες μα ολες τις ρομ που εχουν ανεβασει τα παιδια εδω.με 2 ομως εχω προβληματα που κανεις δεν εχει αναφερει μεχρι στιγμης.1)με ολες τις miui οταν περνω τηλεφωνο σβηνει η οθονη οταν το βαζω στο αυτι και οταν τελιωνει η κληση δεν ξαναναβει.λυση;βγαλσιμο μπαταριας και ρισταρτ.2)με τις τελευταιες ρομ του maucat δεν μου διαβαζει τη 2η καρτα.Καμια λυση απο τους πιο ψαγμενους;Σημειωση:εχω καταλιξει στην unicom που δουλευουν ολα τελεια.(sorry για το μακροσκελες ποστ.)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατανάλωση της Α310ν3.

Αν και είναι λιγο νωρίς για συμπέρασμα, το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι η μηδενική κατανάλωση σε συνθήκες standby.

Μόνο τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ.

Το καταθετω αυτό διότι όλες οι προηγούμενες τσιμπουσαν ενα 1,2%, ενα 0,5%, ενα... Κατι.. Οτιδήποτε.

Με την ν3 έχω 0% σε standby σε 6 ώρες λειτουργίας. Και οταν λεω 0 εννοώ 0,0%.

Ίσως η οποιαδήποτε βελτίωση στην καταναλωση (σύμφωνα με τους ισχυρισμούς) να εγινε στην λειτουργία της κεραιας gsm.

Αν και λιγο νωρις, αυτό παρατηρησα

Καλά και εγώ μηδενική κατανάλωση είχα για 2 μέρες και μετά από το 44% πήγε στο μηδέν σε 1 λεπτό. Το πρόβλημα εντοπίζεται οταν έχει μεγάλες περιόδους standby οπου η μεν ένδειξη υπολοίπου μένει σταθερή αλλά η δε μπαταρία αποφορτίζεται σιγά και κανονικά. Οπότε όταν του ζητάς να κάνει κάποια ενεργοβόρα διεργασία πέφτει η μπαταρία κατακόρυφα. Ευτυχώς το έχω υπόψη μου και το περίμενα πλέον.

Γιαυτό και περιμένω και άλλες απόψεις για την Α310 V3 κατά πόσο η ένδειξη μπαταρίας είναι πλέον αξιόπιστη μια και είμαι στο παρα5 να τη περάσω.

Δείτε χάλια:

[ATTACH]55116[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι και διαβαζω καθε μερα τις ερωτησεις-απαντησεις του φορουμ.και εχω διαβασει ολες μα ολες τις σελιδες απο την αρχη.εχω δοκιμασει ολες μα ολες τις ρομ που εχουν ανεβασει τα παιδια εδω.με 2 ομως εχω προβληματα που κανεις δεν εχει αναφερει μεχρι στιγμης.1)με ολες τις miui οταν περνω τηλεφωνο σβηνει η οθονη οταν το βαζω στο αυτι και οταν τελιωνει η κληση δεν ξαναναβει.λυση;βγαλσιμο μπαταριας και ρισταρτ.2)με τις τελευταιες ρομ του maucat δεν μου διαβαζει τη 2η καρτα.Καμια λυση απο τους πιο ψαγμενους;Σημειωση:εχω καταλιξει στην unicom που δουλευουν ολα τελεια.(sorry για το μακροσκελες ποστ.)

 

miui καλη μεχρι τωρα δεν εχουμε δει..

αυτο με την maucat δεν το εχω δει (με την aosp) και γω 2 καρτες εχω και δουλευουν μια χαρα.Η μια 3g και η αλλη 2g,οχι και οι 2 3g (μονο η emui δινει διπλο 3g απ οσες εχω δει)

Link to comment
Share on other sites

miui καλη μεχρι τωρα δεν εχουμε δει..

αυτο με την maucat δεν το εχω δει (με την aosp) και γω 2 καρτες εχω και δουλευουν μια χαρα.Η μια 3g και η αλλη 2g,οχι και οι 2 3g (μονο η emui δινει διπλο 3g απ οσες εχω δει)

 

το ξερω.και μου κανει εντυπωση που το κανει μονο σε μενα.η κατι κανω λαθος η τελικα ειναι αυτο που λενε:καθε F1 ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι και διαβαζω καθε μερα τις ερωτησεις-απαντησεις του φορουμ.και εχω διαβασει ολες μα ολες τις σελιδες απο την αρχη.εχω δοκιμασει ολες μα ολες τις ρομ που εχουν ανεβασει τα παιδια εδω.με 2 ομως εχω προβληματα που κανεις δεν εχει αναφερει μεχρι στιγμης.1)με ολες τις miui οταν περνω τηλεφωνο σβηνει η οθονη οταν το βαζω στο αυτι και οταν τελιωνει η κληση δεν ξαναναβει.λυση;βγαλσιμο μπαταριας και ρισταρτ.2)με τις τελευταιες ρομ του maucat δεν μου διαβαζει τη 2η καρτα.Καμια λυση απο τους πιο ψαγμενους;Σημειωση:εχω καταλιξει στην unicom που δουλευουν ολα τελεια.(sorry για το μακροσκελες ποστ.)

 

Έχω χρησιμοποιήσει και miui για αρκετό καιρό και την maucat την φοράω εδώ και λίγες μέρες. Σε κανένα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για μένα όλα μα όλα τα προβλήματα που συναντώνται μεμονωμένα σε χρήστες είναι λόγω κακού installation. Πχ ο Χρήστος (αν θυμάμαι καλά το όνομα) σε καινούριο κινητό πέρασε την ρομ του αλγόριθμου και δεν έχει κανένα πρόβλημα, για μένα λόγω του οτι δεν είχε υπολείμματα απο παλιές ρομ, κάποιος άλλος που έκανε ένα wipe μπορεί να έχει 5-6 διαφορετικά. Εγώ δεν έχω σχεδόν ποτέ πρόβλημα με κάποια ρόμ (εκτός απο την micromax που μου έβγαζε ακόμα και μετά το καλιμπράρισμα ότι να ναι ένδειξη μπαταρίας) και θεωρώ ότι αυτό γίνεται γιατί: 1) φορμάρω την κάρτα ΠΑΝΤΑ στον υπολογιστή και 2) κάνω wipe και φορμάτ τουλάχιστον 3-4 φορές με ενδιάμεσα reboot και εναλλάξ τα wipe/format. Δεν νομίζω οτι είμαι απλά τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φωτογραφια ειναι με την micromax A311 η δευτερη με hive xolo!!!https://www.dropbox.com/sh/n5tk1gh8tqedvfj/AABP7maxAY6XOYXAWhQXUfjBa?dl=0 Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φωτογραφια ειναι με την micromax A311 η δευτερη με hive xolo!!!https://www.dropbox.com/sc/4nswn16asbw4wz2/AACoohWHUof73AKlBh9MYAEUa

 

χμμ..!και οι 2 καλες φαινονται,αν και αρκετα διαφορετικες.Πολυ μεγαλη διαφορα σε contrast μεταξυ τους!Ας τις τσεκαρει και κανας πιο expert σε photo..!

 

Greenify update:To περασα με clean install και οχι restore απο titanium οπως το εκανα παντα και μεχρι τωρα δεν βλεπω να κανει τα reboot.Εχω πλεον superuser επανω.

 

Αρα v2 : Με κανονικο Install και superuser δουλευει (captain obvious)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα. Δε νομίζεις αγαπητέ συμφορουμιτη ότι υποτιμάς λίγο όλους τους νέους κατόχους της συσκευής εδώ μέσα.Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος είναι σχετικός και ποιος άσχετος και ποιος είσαι επίσης που θα προτείνεις τι συσκευή και από που θα επιλέξει ο καθένας.Αν εσύ γεννήθηκες expert και τα ήξερες όλα από την αρχή και σε σκάσαμε εμείς οι άσχετοι άραξε και άσε άλλους οι οποίοι είναι πρόθυμοι να μας βοηθήσουν και μη συμμετέχεις πλέον στις συζητήσεις και στις απορίες νέων μελών και κατόχων για το όλο θέμα.Υπάρχουν και mods εδώ να κάνουν παρατηρήσεις και να βάλουν σειρά.Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ανταπάντηση.

 

Κανένας μας δεν ήξερε από Android αλλά κάτσαμε και διαβάσαμε όλα τα σχετικά νήματα από εδώ και από Ρωσία, Ισπανία, Κίνα κτλ ( ευτυχώς υπάρχει και το Google Translate) και μάθαμε.

Ξέρεις πόσες φορές έχουν τεθεί οι ερωτήσεις :

αξίζει το κινητό;

από που να το παραγγείλω;

πόσες μέρες κάνει να έρθει;

γιατί αργεί;

τι να κάνω μόλις φτάσει;

ποια είναι η καλύτερη rom;

Μία αναζήτηση να κάνεις έχεις δεκάδες απαντήσεις.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μερικές γνώσεις παραπάνω για τα κινητά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απαντάνε κάθε μέρα 2 με 3 φορές σε τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Γι αυτό πριν ρωτήσεις ψάξε λίγο και μάθε πρώτα τα βασικά του Android, τα βασικά μιας παραγγελίας από την Κίνα κτλ.

Το ότι είσαι νέος σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι πρέπει να στα δώσουν όλα έτοιμα στο πιάτο, δεν κάνει κακό το διάβασμα.

Και ξέρεις πιο είναι το γ***το της υπόθεσης; Είμαστε καμιά τριανταριά άτομα που έχουν διαβάσει, πραγματικά, όλο το νήμα και πάλι χανόμαστε, δεν έχουμε ούτε χρόνο να συμμαζέψουμε τις αμέτρητες rom και τα + και - από κάθε μία ώστε να κάνουμε μία λίστα.

Οι περισσότεροι έρχονται ρωτάνε κάνουν την δουλειά τους και μετά άφαντοι μέχρι να παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φωτογραφια ειναι με την micromax A311 η δευτερη με hive xolo!!!https://www.dropbox.com/sc/4nswn16asbw4wz2/AACoohWHUof73AKlBh9MYAEUa

 

Η πρώτη τραβήχτηκε με ηλιοφανεια, δευτερη με συννεφιά, αν και εχουν μια ωρα διαφορά λήψης...

Μόνο κάποιος εξπερτ μπορει να μας πει περισσότερα..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

χμμ..!και οι 2 καλες φαινονται,αν και αρκετα διαφορετικες.Πολυ μεγαλη διαφορα σε contrast μεταξυ τους!Ας τις τσεκαρει και κανας πιο expert σε photo..!

 

Greenify update:To περασα με clean install και οχι restore απο titanium οπως το εκανα παντα και μεχρι τωρα δεν βλεπω να κανει τα reboot.Εχω πλεον superuser επανω.

 

Αρα v2 : Με κανονικο Install και superuser δουλευει (captain obvious)

 

η κινηταρα μας γ...ει!!!:D θα ανεβασω και αλλες φωτο με hive himax και better camera unlocked αυτη την φορα! με himax ειναι αρκετα μεγαλυτερη σε mb και αυτο το καταλαβα στο zoom

Link to comment
Share on other sites

Κανένας μας δεν ήξερε από Android αλλά κάτσαμε και διαβάσαμε όλα τα σχετικά νήματα από εδώ και από Ρωσία, Ισπανία, Κίνα κτλ ( ευτυχώς υπάρχει και το Google Translate) και μάθαμε.

Ξέρεις πόσες φορές έχουν τεθεί οι ερωτήσεις :

αξίζει το κινητό;

από που να το παραγγείλω;

πόσες μέρες κάνει να έρθει;

γιατί αργεί;

τι να κάνω μόλις φτάσει;

ποια είναι η καλύτερη rom;

Μία αναζήτηση να κάνεις έχεις δεκάδες απαντήσεις.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μερικές γνώσεις παραπάνω για τα κινητά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απαντάνε κάθε μέρα 2 με 3 φορές σε τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Γι αυτό πριν ρωτήσεις ψάξε λίγο και μάθε πρώτα τα βασικά του Android, τα βασικά μιας παραγγελίας από την Κίνα κτλ.

Το ότι είσαι νέος σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι πρέπει να στα δώσουν όλα έτοιμα στο πιάτο, δεν κάνει κακό το διάβασμα.

Και ξέρεις πιο είναι το γ***το της υπόθεσης; Είμαστε καμιά τριανταριά άτομα που έχουν διαβάσει, πραγματικά, όλο το νήμα και πάλι χανόμαστε, δεν έχουμε ούτε χρόνο να συμμαζέψουμε τις αμέτρητες rom και τα + και - από κάθε μία ώστε να κάνουμε μία λίστα.

Οι περισσότεροι έρχονται ρωτάνε κάνουν την δουλειά τους και μετά άφαντοι μέχρι να παρουσιαστεί κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Σωστές όλες οι μεχρι τώρα τοποθετήσεις..

Ειδικά η τελευταία πρόταση... (θυμίζει hit 'n' run κατασταση απο torrentαδικα :lol:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η κινηταρα μας γ...ει!!!:D θα ανεβασω και αλλες φωτο με hive himax και better camera unlocked αυτη την φορα! με himax ειναι αρκετα μεγαλυτερη σε mb και αυτο το καταλαβα στο zoom

 

Με την hive, όντως έβγαζα εξαιρετικές φωτο, αλλα κρασαρε το copilot

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έκανα ένα πισωγύρισμα και δοκίμασα την 4.4 του jonzalvo

Με την rom του Algorithm δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, κάτι καθυστερήσεις που είχα έφυγαν όταν ξήλωσα xposed και το γύρισα σε ART.

Όμως και αυτή και η maucat AOSP(όχι η τελευταία πάντως) μου έκαναν το "χανω σήμα/θέλω επανεκκίνηση"

 

Επειδή του jonzalvo είναι λίγο ιδιαίτερη όσον αφορά τα mounts, θέλει 2-3 πραγματάκια:

-fix permissions από TWRP

-ενδεχομένως root από pc (vroot, kingo root κλπ)

-να αντιγραφεί ο φάκελος του Titanium από την sd στο /storage/sdcard0 και να γίνει η ανάλογη ρύθμιση στα settings του. Αυτό το τελευταίο ειδικά με είχε να τραβάω τα μαλλιά μου, αφού χωρίς restrore από TiBu δεν πάω πουθενά.

 

Κατα τ΄άλλα η jonzalvo kitkat δε μου έκανε κανένα άλλο πρόβλημα μέχρι στιγμής, έχει καλή αυτονομία, δουλεύουν όλα και είναι η μόνη στην οποία δουλεύει και η navbar με τροποποιηση του build.prop (το χρειαζόμουν γιατί μετά από ενδελεχείς δοκιμές κατέληξα ότι το back button συγκεκριμένα είναι απλά πιο αναίσθητο από τα άλλα, κάτι εξαιρετικά εκνευριστικό)

Δεν ξέρω γιατί την έχουμε εξορίσει από τη συζήτηση, προς το παρόν με καλύπτει.

 

Επειδή αναφέρθηκε πάλι το 1080p/30fps "fix" να θυμήσω:

-Παίρνουμε πάντα πρώτα ένα backup από recovery, γιατί υπάρχει πολύ μικρή πιθανότητα για bootloop

-Βάζουμε αυτό το αρχείο https://mega.co.nz/#!xNxxSTQI!d0mdluib4eT6iczyvBndei7eEusuTnWkmfhgIlDSYWE στο φάκελο /system/etc . Χρησιμοποιούμε κάποιον file manager που να επιτρέπει εγγραφή στο system, δηλαδή root explorer, ES file explorer, FX, και του λέμε να κάνει "mount read/write" πρώτα. Σβήνουμε το αρχείο για να αναιρέσουμε την αλλαγή.

-Το "fix" είναι σε εισαγωγικά "fix" γιατί ΧΑΛΑΕΙ την stock camera, τη lenovo και πιθανώς και άλλες. Είναι μόνο για να τραβάνε full hd στα 30fps οι a better camera, google camera κλπ.

-ΔΕΝ έχω κάνει πολλές δοκιμές όσον αφορά την ποιότητα, αλλά φαίνεται να πιάνει ταβάνι το bitrate οπότε λογικά δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για θεαματική βελτίωση.

-Το να τραβάει στα 30fps δεν είναι πάντα καλό. Πιστεύω ότι η stock πέφτει συχνά στα 16fps λόγω low light, για να μπορεί να πάρει καλύτερα φωτισμένο βίντεο. Η a better camera με το fix τραβάει πάντα πολύ smooth video, αλλά αισθητά πιο σκοτεινό σε low light καταστάσεις.

-Προτείνω για βίντεοκάμερα cinema fv-5, είναι πληρωτική (γκούχου) αλλά είναι η μόνη που βρήκα που σε αφήνει να παίξεις με τα controls και με το flash ενώ τραβάς βίντεο, που βοηθάει αρκετά στο θέμα που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δίκιο έχετε κι εσείς που λέτε "καθίστε διαβάστε πρώτα κλπ", κάποια δίκια όμως έχει κι η άλλη πλευρά γιατί χρειάζεται μια σχετική αμεσότητα στην εύρεση λύσης αφού μιλάμε για τηλέφωνο, κάτι το οποίο το έχουμε ανάγκη ανά πάσα στιγμή. Ντακς οι ερωτήσεις αν αξίζει το κινητό και τα περί παραγγελίας και μαγαζιών είναι άκυρα τελείως, υπάρχουν τα αντίστοιχα threads και sub-forum για αυτές τις απορίες. Στην τελική, δεν απαντώνται καν αυτές οι ερωτήσεις και στο τέλος αυτό που κάνουν είναι απλά να διογκώνουν και να κάνουν δυσανάγνωστο το topic. Κι έτσι παίρνει η μπάλα κι αρκετούς άλλους, οι οποίοι ρωτάνε κάτι εύστοχο και δεν παίρνουν απάντηση.

 

Για τον όγκο του topic όμως αντικειμενικά φταίει και το ίδιο το κινητό, με τη "διαφορετικότητα" που έχει το καθένα όπως πολλοί λέτε. Αποτέλεσμα για την ίδια ROM να παρατηρούνται 235435 προβλήματα, μικρά ή μεγάλα. Και βέβαια φταίνε και οι 765432 ROM που βγαίνουν συνέχεια. Ε άμα τα συνυπολογίσουμε αυτά, είναι και λίγο λογικό να μας βγει ένα flame thread με 652 σελίδες και 10 σελίδες/μέρα. Ίσως πρέπει να σπάσει σε υποενότητες (δε ξέρω πόσες και με ποια δομή, δεν το πολυσκέφτηκα κιόλας), ώστε να υπάρξει μία αμιγώς για τις ROM (με τις οποίες γίνεται ο κακός χαμός αλλά ταυτόχρονα είναι και το σημαντικότερο κομμάτι κι έννοια όσων έχουν το εν λόγω κινητό). Το ίδιο εξάλλου έχει ζητηθεί κι από άλλα μέλη τον τελευταίο 1,5 μήνα που διαβάζω καθημερινά το thread, αλλά απλά περάστηκαν αβαβα τα posts τους, δεν πολυασχολήθηκε και κανείς.

 

(Καταλαβαίνω ότι μπορεί να πουν κάποιοι, απλά μέλη ή mods: "μα τώρα, χαλάει η δομή του forum κλπ., όλα τα άλλα κινητά έχουν ένα μόνο thread το καθένα" και τέτοια... Ok παιδιά, αλλά κανένα από τα άλλα κινητά δεν το έχει προτιμήσει σε τέτοια ποσοστά ο κόσμος και ούτε υπάρχουν τόοοσες ROM για αυτά, όσο για το f1.)

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

η κινηταρα μας γ...ει!!!:D θα ανεβασω και αλλες φωτο με hive himax και better camera unlocked αυτη την φορα! με himax ειναι αρκετα μεγαλυτερη σε mb και αυτο το καταλαβα στο zoom

 

himax εννοεις την a310 η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...