Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που βρισκονται ρε φιλε αυτα ( xposed framework και gravitybox ) δωσε ling

 

το xposed framework το γκουγκλαρεις ειναι απο xda.. και τα υπολοιπα τα ψαχνεις μεσα απο εκει σαν modules

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Άλλο πρόβλημα πάλι με μαμά rom.Ενώ χθες έκανα root τη συσκευή με root genius σήμερα αγοράζω το titanium και ανακαλύπτω ότι η συσκευή δεν είναι root.Τι πρέπει να κάνω; Βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

το xposed framework το γκουγκλαρεις ειναι απο xda.. και τα υπολοιπα τα ψαχνεις μεσα απο εκει σαν modules

 

Παντως αν μου εδινες ling θα σου ημουν υποχρεως γιατι ειμαι σχερικα ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και εγώ τον φίλο algorithm για τη ρομ που έφτιαξε. Είναι η πρώτη ρομ που βάζω στο κινητό αυτό. Είναι γρήγορη, καθαρή, και για μένα που δεν έχω χρόνο για φλασαρίσματα είναι ότι πρέπει. Από προβλήματα προς το παρόν, τα hardware buttons θέλουν δεύτερο και τρίτο tap για να αρπάξουν και είναι λίγο σπαστικό. Έβαλα και το experia glove μήπως βοηθήσει αλλά μπα. Λϊγο ένα θεματάκι με τις τοποθεσίες αποθήκευσης έχει. Αν επιλέξω την κάρτα sd μου βγάζει ότι δεν υπάρχει χώρος. Συγκεκριμένα έχει δυο επιλογές για να δηλώσεις που θες να αποθηκεύει και μάλλον μπερδεύεται. Στην πρώτη έβαλα να αποφασίζει το σύστημα και στη δεύτερη έβαλα κάρτα sd. Anyway, περιμένουμε updates. Take your time !

\thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι με τη μαμά rom και όταν ξεκλειδώνω το κινητό ενεργοποιείται αυτόματα και το mobile data και όταν πάω στη χρήση δεδομένων από τις ρυθμίσεις η επιλογή δεν ανοίγει και πετάει μήνυμα ότι η εφαρμογή ρυθμίσεις σταμάτησε να λειτουργεί.Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Φανταζομαι σου πεταει κατι διαφημησεις σε οτι εφαρμογη ανοιγεις. Root και αλλαζεις ρομ. Εγω αυτο εκανα . Απλα δεν ξερω ποια; Algorithm η Α310 v2.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόβλημα πάλι με μαμά rom.Ενώ χθες έκανα root τη συσκευή με root genius σήμερα αγοράζω το titanium και ανακαλύπτω ότι η συσκευή δεν είναι root.Τι πρέπει να κάνω; Βοήθεια.

 

Μήπως χάθηκε μετά από επανεκκίνηση?

Ξανακάνε τη διαδικασία με το rootgenius,

1. Εγκατέστησε άμεσα από το Playstore το superSU και βλέπεις ή

2.

Εγκατέστησε την εφαρμογή mobileuncletools από εδώ

https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6SzRlQ2RsMllPNms#list

και κατέβασε και το CWM 6.0.5.0 αρχείο recovery.img και βάλτο στην κάρτα sd

τρέξε την εφαρμογή mobileuncletools και πάνε στο update recovery, βρίσκεις το αρχείο και θα σου αλλάξει το recovery

Όταν τελειώσει, κλείνεις το τηλέφωνο

Κατεβάζεις το superSU 2.40 από εδώ

http://download.chainfire.eu/641/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.40.zip

Με κλειστό τηλέφωνο πατάς vol+ και power μέχρι να δείξει το logo, θα ανοίξεi το μενού του cwm 6.0.5.0 recovery

(Με τα vol+,vol- πας πανω κάτω και επιλέγεις με το power ή το home button, πίσω πας με το back button)

Πας στο imstall zip from external sd και επιλέγεις το αρχείο zip

οταν τελειώσει πατας reboot system

και είσαι έτοιμος

Θα σου πρότεινα να πάρεις και ένα backup και να πας σε άλλη ρομ

 

@Επειδή πόλλοί έχουν πάρει τώρα το τηλέφωνο,

ρομ φιλική προς τον χρήστη και έτοιμη χωρίς προβλήματα, να δουλευουν όλα, με ελληνικά, είναι η EmuiUNICOM της πρώτης σελίδας

Για AOSP με ελληνικά Algorithm, αλλιώς micromax A310 v2

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

[FIRE] Great God F1 Unicom version of Lenovo VIBEUI 2.0 simplify intimate design perfect version

Λεπτομέρειες εδώ

Η rom εδώ, όσοι θα τη δοκιμάσετε να λεχετε πρόχειρα πληκτρολόγιο και gapps:)

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω και εγώ τον φίλο algorithm για τη ρομ που έφτιαξε. Είναι η πρώτη ρομ που βάζω στο κινητό αυτό. Είναι γρήγορη, καθαρή, και για μένα που δεν έχω χρόνο για φλασαρίσματα είναι ότι πρέπει. Από προβλήματα προς το παρόν, τα hardware buttons θέλουν δεύτερο και τρίτο tap για να αρπάξουν και είναι λίγο σπαστικό. Έβαλα και το experia glove μήπως βοηθήσει αλλά μπα. Λϊγο ένα θεματάκι με τις τοποθεσίες αποθήκευσης έχει. Αν επιλέξω την κάρτα sd μου βγάζει ότι δεν υπάρχει χώρος. Συγκεκριμένα έχει δυο επιλογές για να δηλώσεις που θες να αποθηκεύει και μάλλον μπερδεύεται. Στην πρώτη έβαλα να αποφασίζει το σύστημα και στη δεύτερη έβαλα κάρτα sd. Anyway, περιμένουμε updates. Take your time !

\thanks

 

Το θέμα με την SD σαν ,default χώρο αποθήκευσης είναι μεγαλο λούκι στο κιτκατ εξαιτίας google ,και των πολιτικών που ακολουθεί. Θέλει Τρισμέγιστο smali hack στο framework το οποίο ούτε το ρισκαρω ουτε χρόνο έχω.

 

Χρησιμοποιείτε την SD σαν χώρο αποθήκευσης πολυμέσων και φωτό και με xposed μερικες εφαρμογές γράφουν και απευθείας στην SD. Μπορεί να κάνω και ενα ultra naked repack χωρίς καθόλου gapps ή ελληνοποίηση a310... θα δουμε γιατί πηζω στη δουλειά φίλοι μου.

 

Επιπλέον δεν μπορούν να παίζουν και όλα 100%... εδώ υπάρχει πικρά με το touch wiz samsung σε ναυαρχίδες πανάκριβες, κολλήματα τρελά σε iPhone φίλων στην coolpadara θα πεισμώσουμε? Οτι μπορούμε κάνουμε και είμαστε τυχεροί που το έχει και πολύς λαός το κινητό στον κόσμο. :) Θα παιρνα άνετα αλλά δυο :lol: αλλά φτάνει...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και ενα ultra naked repack χωρίς καθόλου gapps

 

Αυτό θα είναι πολύ καλό και χρήσιμο σε κάποιους (όπως και εγώ) που φλασάρουν μόνο playstore ή και καθόλου. Το περιμένουμε αν δεν σου είναι δύσκολο και όταν έχεις χρόνο. Και πάλι μπράβο για την δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την Ρομ του Algorithm, βρήκαμε κάποια λύση για το κρασαρισμα της εφαρμογής του outlook?

Μου κρασαρε κι εμένα.... Δεν βλέπω σε προηγούμενο ποστ να έχει βρεθεί λύση.

 

Έχουμε κάποια λύση για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδάκια! Και χρόνια πολλά!

 

Από χθες φοράω τη Micromax A310 031 και δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα! Ίσως είχα πολύ ψηλά τον πήχη, τι να πω! Δεν έχω βρει κάποιο bug, το οποίο είναι πολύ θετικό, αλλά υπάρχουν θεματάκια, τα οποία με ενοχλούν... Βλέπω τα μενού να μην έχουν την ίδια απαλή κίνηση όπως με του Laek, αλλά μοιάζουν να κινούνται με λιγότερα fps, όπως επίσης και η γενικότερη απόκριση του κινητού μου φαίνεται πιο αργή... Ακόμα και τώρα που γράφω υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (πολύ μικρή, αλλά καθυστέρηση, όμως) στην απόκριση του κάθε πλήκτρου... Το ότι η RAM είναι συνεχώς πάνω από το 70-75% δε με απασχολεί ιδιαίτερα... Τέλος, το γνωστό θέμα με τον περιορισμένο αριθμό χρωμάτων led υφίσταται, αλλά και η απόδοση της μπαταρίας (η οποία ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο διάλεξα να δοκιμάσω τη Micromax έναντι του Algorithm) αν δεν είναι χειρότερη, τουλάχιστον κινείται στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη ROM! Ήθελα να ήξερα τι μαγικά έκανε ο jpower και του κρατούσε τόσο πολύ η μπαταρία του... Χωρίς ιδιαίτερη χρήση είμαι ήδη στο 79% από τις 6:40 σήμερα το πρωί! Μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω του Algorithm!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδάκια! Και χρόνια πολλά!

 

Από χθες φοράω τη Micromax A310 031 και δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα! Ίσως είχα πολύ ψηλά τον πήχη, τι να πω! Δεν έχω βρει κάποιο bug, το οποίο είναι πολύ θετικό, αλλά υπάρχουν θεματάκια, τα οποία με ενοχλούν... Βλέπω τα μενού να μην έχουν την ίδια απαλή κίνηση όπως με του Laek, αλλά μοιάζουν να κινούνται με λιγότερα fps, όπως επίσης και η γενικότερη απόκριση του κινητού μου φαίνεται πιο αργή... Ακόμα και τώρα που γράφω υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (πολύ μικρή, αλλά καθυστέρηση, όμως) στην απόκριση του κάθε πλήκτρου... Το ότι η RAM είναι συνεχώς πάνω από το 70-75% δε με απασχολεί ιδιαίτερα... Τέλος, το γνωστό θέμα με τον περιορισμένο αριθμό χρωμάτων led υφίσταται, αλλά και η απόδοση της μπαταρίας (η οποία ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο διάλεξα να δοκιμάσω τη Micromax έναντι του Algorithm) αν δεν είναι χειρότερη, τουλάχιστον κινείται στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη ROM! Ήθελα να ήξερα τι μαγικά έκανε ο jpower και του κρατούσε τόσο πολύ η μπαταρία του... Χωρίς ιδιαίτερη χρήση είμαι ήδη στο 79% από τις 6:40 σήμερα το πρωί! Μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω του Algorithm!

 

Ωραια. Μου εσωσες τα φωτα να μην δοκιμασω την micromax. Το ιδιο μου κανει και μενα μην την μαμα ρομ που και που. Εκει που γραφω υπαρχει μια μικρη καθυστερηση (αδικαιολογητο θεωρω για τετοιο κινητο). Αρα σημερα παμε για την algo ROM η emuiUNICOM.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά και απο εμενα.

Έχω την leak με κερνελ v3 το μονο θέμα που έχω είναι όταν με περνούν η περνώ τηλ και το σικωνουν κάνει δόνηση το τηλ απο τα μενού και gravity box τα έχω αφερεσει όλα.

Ξέρει κανεις πως μπορούμε να το φτιάξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδάκια! Και χρόνια πολλά!

 

Από χθες φοράω τη Micromax A310 031 και δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα! Ίσως είχα πολύ ψηλά τον πήχη, τι να πω! Δεν έχω βρει κάποιο bug, το οποίο είναι πολύ θετικό, αλλά υπάρχουν θεματάκια, τα οποία με ενοχλούν... Βλέπω τα μενού να μην έχουν την ίδια απαλή κίνηση όπως με του Laek, αλλά μοιάζουν να κινούνται με λιγότερα fps, όπως επίσης και η γενικότερη απόκριση του κινητού μου φαίνεται πιο αργή... Ακόμα και τώρα που γράφω υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (πολύ μικρή, αλλά καθυστέρηση, όμως) στην απόκριση του κάθε πλήκτρου... Το ότι η RAM είναι συνεχώς πάνω από το 70-75% δε με απασχολεί ιδιαίτερα... Τέλος, το γνωστό θέμα με τον περιορισμένο αριθμό χρωμάτων led υφίσταται, αλλά και η απόδοση της μπαταρίας (η οποία ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο διάλεξα να δοκιμάσω τη Micromax έναντι του Algorithm) αν δεν είναι χειρότερη, τουλάχιστον κινείται στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη ROM! Ήθελα να ήξερα τι μαγικά έκανε ο jpower και του κρατούσε τόσο πολύ η μπαταρία του... Χωρίς ιδιαίτερη χρήση είμαι ήδη στο 79% από τις 6:40 σήμερα το πρωί! Μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω του Algorithm!

 

Δεν υπαρχουν μαγικα φιλε.πανω κατω ολες οι ρομ στα ιδια επιπεδα κινουνται στην μπαταρια.ολα εξαρτωνται απο την χρηση που κανεις στο κινητο.μια ωρα με την οθονη ανοιχτη στελνοντας μηνυματα πχ η σκαλιζοντας το κινητο με μια ωρα πλακωμενος στο ιντερνετ δεν νομιζω οτι θα ριξουν την μπαταρια στο ιδιο ποσοστο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ρυθμιση να δουλεψουν τα χρωματα στο led αν εχουμε καποια ειδοποιηση οταν το τηλεφωνο φορτιζει?εχω το light manager και την ρομ του algo Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδάκια! Και χρόνια πολλά!

 

Από χθες φοράω τη Micromax A310 031 και δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα! Ίσως είχα πολύ ψηλά τον πήχη, τι να πω! Δεν έχω βρει κάποιο bug, το οποίο είναι πολύ θετικό, αλλά υπάρχουν θεματάκια, τα οποία με ενοχλούν... Βλέπω τα μενού να μην έχουν την ίδια απαλή κίνηση όπως με του Laek, αλλά μοιάζουν να κινούνται με λιγότερα fps, όπως επίσης και η γενικότερη απόκριση του κινητού μου φαίνεται πιο αργή... Ακόμα και τώρα που γράφω υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση (πολύ μικρή, αλλά καθυστέρηση, όμως) στην απόκριση του κάθε πλήκτρου... Το ότι η RAM είναι συνεχώς πάνω από το 70-75% δε με απασχολεί ιδιαίτερα... Τέλος, το γνωστό θέμα με τον περιορισμένο αριθμό χρωμάτων led υφίσταται, αλλά και η απόδοση της μπαταρίας (η οποία ήταν και ο βασικός λόγος για τον οποίο διάλεξα να δοκιμάσω τη Micromax έναντι του Algorithm) αν δεν είναι χειρότερη, τουλάχιστον κινείται στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη ROM! Ήθελα να ήξερα τι μαγικά έκανε ο jpower και του κρατούσε τόσο πολύ η μπαταρία του... Χωρίς ιδιαίτερη χρήση είμαι ήδη στο 79% από τις 6:40 σήμερα το πρωί! Μάλλον σήμερα θα δοκιμάσω του Algorithm!

 

για ξανακανε μια εγκατασταση με wipe σε data,cache,dalvik και format system/data/cache καθως και φορμαρισμα της sd στο pc σε fat32/default alocation size και ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας με battery calibration απο το play store (Η οποια ειναι η μονη σωστη διαδικασια για να περασεις νεα rom) Γιατι αυτα που αναφερεις δεν παιζουν σε αυτην την rom.Eιναι η μονη aosp που δεν εχει bugs και η μπαταρια της ειναι η καλυτερη με διαφορα απο ολες τις αλλες.

 

Η καλυτερη μεθοδος ειναι βεβαια να βαλεις το cpb της v1 με YGDP tools και μολις την βαλεις να κανεις ota update σε v3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπαρχουν μαγικα φιλε.πανω κατω ολες οι ρομ στα ιδια επιπεδα κινουνται στην μπαταρια.ολα εξαρτωνται απο την χρηση που κανεις στο κινητο.μια ωρα με την οθονη ανοιχτη στελνοντας μηνυματα πχ η σκαλιζοντας το κινητο με μια ωρα πλακωμενος στο ιντερνετ δεν νομιζω οτι θα ριξουν την μπαταρια στο ιδιο ποσοστο

 

Δεν μπορω να συμφωνησω,η μπαταρια εχει μεγαλη σχεση με το kernel και η a310 χρησιμοποιει διαφορετικο kernel απο τις υπολοιπες που βαζουμε.Εχει οντως 2+ ωρες μεγαλυτερη αυτονομια στην μπαταρια.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

για ξανακανε μια εγκατασταση με wipe σε data,cache,dalvik και format system/data/cache καθως και φορμαρισμα της sd στο pc σε fat32/default alocation size και ενα καλιμπραρισμα της μπαταριας με battery calibration απο το play store (Η οποια ειναι η μονη σωστη διαδικασια για να περασεις νεα rom) Γιατι αυτα που αναφερεις δεν παιζουν σε αυτην την rom.Eιναι η μονη aosp που δεν εχει bugs και η μπαταρια της ειναι η καλυτερη με διαφορα απο ολες τις αλλες.

 

Η καλυτερη μεθοδος ειναι βεβαια να βαλεις το cpb της v1 με YGDP tools και μολις την βαλεις να κανεις ota update σε v3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν μπορω να συμφωνησω,η μπαταρια εχει μεγαλη σχεση με το kernel και η a310 χρησιμοποιει διαφορετικο kernel απο τις υπολοιπες που βαζουμε.Εχει οντως 2+ ωρες μεγαλυτερη αυτονομια στην μπαταρια.

Την δουλεψα για μια εβδομαδα,απο καθαρη sd η εγκατασταση,με τριπλα wipes και καλιμπραρισμα και δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα.για 2+ ωρες

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι φυσιολογικο η μπαταρια να μη φορτισει απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 7 το πρωι ? εχω τη rom του algo και το εβαλα στις 11 και το εβγαλα στις 7 με 76% μπαταρια.εχω κανει και καλιμπραρισμα..Με την unicom που ειχα δεν ειχα τετοιο θεμα.Σε γενικες γραμμες παντως πολυ καλη rom.Μπραβο στον algo.
Link to comment
Share on other sites

Νέα A310 ;

4.4.032.P0.141106.8297W_I01 , 717.68 MB από moulnisky

η η 31 σε πλήρες πακέτο;

Κανείς άποψη;

 

Μαζί δίνει και το LWDEB16.2.10.1.1T25A0712_M552.zip που περιέχει το LWDEB16.2.10.1.1T25A0712_M552.src

http://support.moulnisky.com/index.php?dir=Micromax/00_A%20Serie/A310/Software%20Versions/V3_07.11.14/

Τί είναι;

Edited by blitz
Link to comment
Share on other sites

Νέα A310 ;

4.4.032.P0.141106.8297W_I01 , 717.68 MB από moulnisky

η η 31 σε πλήρες πακέτο;

Κανείς άποψη;

 

Λογικα ναι,ειναι η v3 με οτι εξτρα εχει κανει ο uploader.

 

Edit:οχι ειναι η official v3 ολοκληρη.Οποτε δεν χρειαζεται η v1 για να κανεις ota σε v3

Εχει μαζι και ενα αρχειο ''LWDEB16.2.10.1.1T25A0712_M552.src'' η οποια καταληξη ειναι για αρχεια source code..χμμ!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, κουβεντούλα για α310.... Εδω είμαστε.. :)

 

Έχοντας δοκιμάσει την ν3, διαπίστωσα οτι η ν2 δίνει καλύτερη αυτονομία.

Αλλη διαφορά δεν πρόσεξα.

Ο μανισιος launcher μου φανηκε νωχελικος οποτε και αντικατασταθη με νοβα ο οποίος πετάει...

 

Έχοντας δοκιμάσει σημαντικο αριθμο από ρομς, καμία αλλη δεν μου εδωσε εφαμιλλη αυτονομία πλην της maucat aosp.

 

Πάντως θα δωσω άλλη μία ευκαιρία στην ν3. Νομιζω την τελευταια φορα που την περασα ηταν πανω απο ν2

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...