Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή μου έκανε αρχικά πάρα πολύ καλή εντύπωση, αλλά μου έβγαλε 2 bugs που τα είχα δει και στη laek και ήταν λόγος να τη βγάλω: άκυρο κόλλημα του accelerometer, άκυρο κόλλημα την σύνδεσης με το PC (φόρτιση αλλά όχι data connection) που ήθελαν reboot.

Επίσης έχει χάλια dialer (πολύ δυσδιάκριτος caller στις εισερχόμενες, διορθώνεται με gravity αλλά κακόμαθα με το ART) και κακοπειραγμένα notifications (κάποια τα εμφανίζει expanded αλλά κομμένα στη μέση)

 

 

 

Μια χαρά είναι (infocus - https://yadi.sk/d/OB18XOpWdKRM3), σωστά ελληνικά, ξεφεύγει από AOSP μόνο στo notification drawer και στη lockscreen, αλλά όχι πολύ παρεμβατικά (π.χ. lockscreen widgets δουλεύουν κανονικότατα). Τη δουλεύω με nova launcher και έχω καλές εντυπώσεις μέχρι στιγμής αλλά την έχω λιγότερο από μέρα.

 

Προσωπικά έχω βάλει στον πάγο τις σαμπάνιες και περιμένω τον Algorithm να κάνει το θαύμα του :)

 

Μηπως μπορεις να δεις αν λειτουργει το 3g και στις 2 sim?(στην infocus) .Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μηπως μπορεις να δεις αν λειτουργει το 3g και στις 2 sim?(στην infocus) .Ευχαριστω.

 

Μπορείς να βάλεις τη δεύτερη σε 3g, όχι και τις 2 ταυτόχρονα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις τη δεύτερη σε 3g, όχι και τις 2 ταυτόχρονα όμως.

 

Αυτο εννοουσα, δηλαδη δεν χρειαζεται να τους αλλαξεις θεση, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η infocus είναι και αυτή μια aosp ή λάθος κατάλαβα; Μπορεί να βάλει κάποιος καμια φοτο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το Coolpad 3 εβδομαδες περιπου.Απο την δευτερη εβδομαδα και μετα εβαλα την laek με kernel V3.Δουλευοντας το κινητο παρατηρησα οτι οτανφτανει στο 20 % και κατω οταν παω να παρω τηλεφωνο η παω νακανω κατι αλλο οταν ειναιστο 20% και κατω αρχιζει και μαυριζει η οθονη σιγα σιγα και μετα κλεινει και πρεπει να το βαλω στο φορτιστη για να ξανανοιξει.Βασικα απο την αρχη που το πηρα η μπαταρια μουδεν επεφτε κανονικα.Δηλαδη να δεν το ακουμπουσα το κινητο ολη μερα δεν επφτε καθολου.Τι προτεινεται να κανω ?? σκεφτομαι να αλλαξω ρομ αν και δεν πιστευω οτι θα διορθωθει το προβλημα.Δευτερη σκεψη ειναι να παρω καινουργια μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το Coolpad 3 εβδομαδες περιπου.Απο την δευτερη εβδομαδα και μετα εβαλα την laek με kernel V3.Δουλευοντας το κινητο παρατηρησα οτι οτανφτανει στο 20 % και κατω οταν παω να παρω τηλεφωνο η παω νακανω κατι αλλο οταν ειναιστο 20% και κατω αρχιζει και μαυριζει η οθονη σιγα σιγα και μετα κλεινει και πρεπει να το βαλω στο φορτιστη για να ξανανοιξει.Βασικα απο την αρχη που το πηρα η μπαταρια μουδεν επεφτε κανονικα.Δηλαδη να δεν το ακουμπουσα το κινητο ολη μερα δεν επφτε καθολου.Τι προτεινεται να κανω ?? σκεφτομαι να αλλαξω ρομ αν και δεν πιστευω οτι θα διορθωθει το προβλημα.Δευτερη σκεψη ειναι να παρω καινουργια μπαταρια.

 

Προσωπικη μου αποψη δεν ειναι ουτε θεμα rom (καθως την ειχα μηνα + χωρις το παραμικρο) ουτε μπαταριας εκτος αν ειναι ελλατωματικη που δεν ειναι και πολυ πιθανο. Κανε calibration με αυτο την μπαταρια και δες το ξανα : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el

Ουτε εγω πιστευα πως θα βοηθησει σε κατι αλλα μολις περασα την A310 v2 απο laek v3 μια χαρα εκανε την δουλεια του.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα,μετα απο επαναφορα ενος backup ,οταν κανω επανεκκινηση στο τηλεφωνο αυτο κολαει στο boot logo της coolpad,αυτο με τα τσεκουρια, και αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια.

Σε recovery twrp μπαινει,μπορω να ξαναφλασαρω το back up-image και ανοιγει το κινητο κανονικα,αλλα αν θελησω μετα να κανω επανεκκινηση παρουσιαζει παλι το κολημα που ανεφερα.

Κατι ειχα διαβασει παλια,για wipe σε cache και dalvik,το οποιο και εκανα αλλα δεν βοηθησε......αν και δεν εχει σημασια φοραω την emuiUNICOM

Link to comment
Share on other sites

βάλε μέσω υπολογιστή official και μετά custom και θα φτιάξει

Το TWRP δεν εχει καποιο μενου που να διορθωνει το προβλημα του boot;

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα,μετα απο επαναφορα ενος backup ,οταν κανω επανεκκινηση στο τηλεφωνο αυτο κολαει στο boot logo της coolpad,αυτο με τα τσεκουρια, και αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια.

Σε recovery twrp μπαινει,μπορω να ξαναφλασαρω το back up-image και ανοιγει το κινητο κανονικα,αλλα αν θελησω μετα να κανω επανεκκινηση παρουσιαζει παλι το κολημα που ανεφερα.

Κατι ειχα διαβασει παλια,για wipe σε cache και dalvik,το οποιο και εκανα αλλα δεν βοηθησε......αν και δεν εχει σημασια φοραω την emuiUNICOM

Μου χει σειμβεί και μένα. Δεν ξέρω γιατί;

Εγώ το έλυσα φλασάροντας άλλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα,μετα απο επαναφορα ενος backup ,οταν κανω επανεκκινηση στο τηλεφωνο αυτο κολαει στο boot logo της coolpad,αυτο με τα τσεκουρια, και αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια.

Σε recovery twrp μπαινει,μπορω να ξαναφλασαρω το back up-image και ανοιγει το κινητο κανονικα,αλλα αν θελησω μετα να κανω επανεκκινηση παρουσιαζει παλι το κολημα που ανεφερα.

Κατι ειχα διαβασει παλια,για wipe σε cache και dalvik,το οποιο και εκανα αλλα δεν βοηθησε......αν και δεν εχει σημασια φοραω την emuiUNICOM

 

βαλε cwm recovery 6.0.5.0. να ησυχασεις..ολα τα προβληματα που εχω δει με twrp ηταν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικη μου αποψη δεν ειναι ουτε θεμα rom (καθως την ειχα μηνα + χωρις το παραμικρο) ουτε μπαταριας εκτος αν ειναι ελλατωματικη που δεν ειναι και πολυ πιθανο. Κανε calibration με αυτο την μπαταρια και δες το ξανα : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el

Ουτε εγω πιστευα πως θα βοηθησει σε κατι αλλα μολις περασα την A310 v2 απο laek v3 μια χαρα εκανε την δουλεια του.

 

φυσικα και κανει δουλεια..Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει αλλα στην πλειοψηφια τους οι μπαταριες μας εχουν ερθει κακοκαλιμπραρισμενες.Με αυτο το app φτιαχνουν αλλα προτεινεται calibration μετα απο καθε αλλαγη rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή πια στο CWM. Στο TWRP δεν υπήρξε ποτέ, αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Διότι το clear battery stats δεν υπάρχει στο cwm εδώ και αρκετές εκδόσεις, από τότε που άτομα της Google και developers του android είπαν ξεκάθαρα ότι αυτό ήταν μύθος και δεν δουλεύει έτσι το android.
Link to comment
Share on other sites

Διότι το clear battery stats δεν υπάρχει στο cwm εδώ και αρκετές εκδόσεις, από τότε που άτομα της Google και developers του android είπαν ξεκάθαρα ότι αυτό ήταν μύθος και δεν δουλεύει έτσι το android.

 

απο την στιγμη που φτιαχνει την μπαταρια μας εγω ειμαι μια χαρα με τους μυθους.Εσυ πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν δουλευει η εφαρμογη?ειχες προβλημα με την μπαταρια και δεν στην εφτιαξε?Γιατι σε ολους τους αλλους την φτιαχνει,εκτος κι αν εχουμε παθει ομαδικο placebo εδω μεσα και μεις και οι μπαταριες μας..μην αναπαραγεις μονο οτι ακους,βασισου σε αυτα που βλεπεις.Η εφαρμογη αν δεν εκανε δουλεια δεν θα ειχε την βαθμολογια που εχει στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα,μετα απο επαναφορα ενος backup ,οταν κανω επανεκκινηση στο τηλεφωνο αυτο κολαει στο boot logo της coolpad,αυτο με τα τσεκουρια, και αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια.

Σε recovery twrp μπαινει,μπορω να ξαναφλασαρω το back up-image και ανοιγει το κινητο κανονικα,αλλα αν θελησω μετα να κανω επανεκκινηση παρουσιαζει παλι το κολημα που ανεφερα.

Κατι ειχα διαβασει παλια,για wipe σε cache και dalvik,το οποιο και εκανα αλλα δεν βοηθησε......αν και δεν εχει σημασια φοραω την emuiUNICOM

Τελικα λυθηκε το προβλημα ειναι να γελαει κανεις,μεσα στην απελπησια μου το αφησα κολημενο οπως ηταν στο boot logο,και μαλιστα το αφησα το τηλεφωνο με την οθονη μπρουμητα στο γραφειο,αρχησα να βλεπω video στο youtube για να παρω μια γευση απο cwm recovery καπνησα και ενα τσιγαρο πρεπει να ειχαν περασει περιπου 5 λεπτα ισως και λιγο περισσοτερα.

Αποφασησμενος να αλλαξω recovery καποια στιγμη περνω το τηλεφωνο να δω τι γινεται και βλεπω μαυρη την οθονη,παταω το παουερ μπουτον και βλεπω οτι ειχε ανοιξει κανονικα,ξανακανω επανεκκινηση και λειτουργει κανονικα η επανεκκινηση διχως καθυστερηση.Τελικα το TWRP μετα απο επαναφορα image στην πρωτη επανεκκινηση θελει αρκετο χρονο,δεν θελει βιασυνες,τωρα λειτουργουν ολα κανονικα εχω δοκιμασει και επανεκκινηση απο recovery ολα ειναι τελεια.

Αν ειναι ευκολο ας μπει στην πρωτη σελιδα με τους υπολοιπους οδηγους ισως γλυτωσει καποιους χρηστες απο περιπετειες γιατι βλεπω οτι αρκετοι ακολουθησαν αλλους τροπους για να το ξεπερασουν θεωρωντας οτι εχει κολησει το τηλεφωνο.

Και επαναλαμβανω αυτο συνεβει αφου εκανα επαναφορα ενος backup μεσω του restore του TWRP και εκανα την πρωτη επανεκκινηση αφου ειχε τελειωσει η διαδικασια και το τηλεφωνο ηταν ανοιχτο,θελει χρονο το τηλεφωνο μοιαζει να ειναι κολημενο στο boot logo αλλα τελικα δεν ειναι κολημενο,θελει αρκετο χρονο για να μπουταρει...αυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω.

Για να ειμαι ομως δικαιος παιζει και το σεναριο να μην εκατσαν σωστα η επαναφορες που εκανα και στην τελευταια να εκατσε σωστα!!!

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα,μετα απο επαναφορα ενος backup ,οταν κανω επανεκκινηση στο τηλεφωνο αυτο κολαει στο boot logo της coolpad,αυτο με τα τσεκουρια, και αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια.

 

Το χω ξαναδεί να συμβαίνει αυτό όταν επαναφέρεις ρομ με ασύμβατο ή ανύπαρκτο boot logo.

 

Σεναρια:

Έχεις kk ρομ ΜΕ ΣΩΣΤΟ boot logo και επαναφέρεις jb rom χωρίς logo.

 

Φλασαρεις kk rom η οποία ΔΕΝ περιέχει boot logo πανω απο μια JB η οποια είχε το δικό της.

 

Σε όλους τους συνδυασμούς καταλήγεις σε ρομ με ασύμβατο boot logo. Σε μερικές περιπτώσεις απλά αργεί το boot και βγαίνει ενα περίεργο θαυμαστικό, σε άλλες περιπτώσεις δεν μπουταρει καθόλου.

 

Δες τι ρομ έχεις και τι ρομ επαναφέρεις να δουμε μήπως το σώσουμε.

 

Επαναλαμβάνω: τα boot logo jb και kk ειναι ασύμβατα και προκαλούν παρενέργειες.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Το χω ξαναδεί να συμβαίνει αυτό όταν επαναφέρεις ρομ με ασύμβατο ή ανύπαρκτο boot logo.

 

Σεναρια:

Έχεις kk ρομ ΜΕ ΣΩΣΤΟ boot logo και επαναφέρεις jb rom χωρίς logo.

 

Φλασαρεις kk rom η οποία ΔΕΝ περιέχει boot logo πανω απο μια JB η οποια είχε το δικό της.

 

Σε όλους τους συνδυασμούς καταλήγεις σε ρομ με ασύμβατο boot logo. Σε μερικές περιπτώσεις απλά αργεί το boot και βγαίνει ενα περίεργο θαυμαστικό, σε άλλες περιπτώσεις δεν μπουταρει καθόλου.

 

Δες τι ρομ έχεις και τι ρομ επαναφέρεις να δουμε μήπως το σώσουμε.

 

Επαναλαμβάνω: τα boot logo jb και kk ειναι ασύμβατα και προκαλούν παρενέργειες.

Σ ευχαρηστω αλγοριθμε για την βοηθεια ειχα επανω αυτην την ρομ Xperia 4.4.2 και ηθελα να επαναφερω το backup που ειχα και ηταν emuiUNICOM,και οι δυο ρομ ειναι 4.4.2 τα boot logo διαφερουν φυσικα

Για να ειμαι ομως δικαιος παιζει και το σεναριο να μην εκατσαν σωστα οι επαναφορες που εκανα και στην τελευταια να εκατσε σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που φτιαχνει την μπαταρια μας εγω ειμαι μια χαρα με τους μυθους.Εσυ πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν δουλευει η εφαρμογη?ειχες προβλημα με την μπαταρια και δεν στην εφτιαξε?Γιατι σε ολους τους αλλους την φτιαχνει,εκτος κι αν εχουμε παθει ομαδικο placebo εδω μεσα και μεις και οι μπαταριες μας..μην αναπαραγεις μονο οτι ακους,βασισου σε αυτα που βλεπεις.Η εφαρμογη αν δεν εκανε δουλεια δεν θα ειχε την βαθμολογια που εχει στο playstore.

Δεν είπα για την εφαρμογή αλλά για το cwm. Πλέον δεν υπάρχει εκεί η επιλογή αυτή ακριβώς για αυτούς τους λόγους που είπα πριν. Το αν η εφαρμογή κάνει κάτι άλλο δεν το ξέρω, εγώ προσωπικά θέμα calibration είχα μόνο με την a310 από όσες rom έβαλα και το έλυσα πιο ριζικά, διαλέγοντας άλλη rom με άψογη default συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το TWRP μετα απο επαναφορα image στην πρωτη επανεκκινηση θελει αρκετο χρονο,δεν θελει βιασυνες,τωρα λειτουργουν ολα κανονικα εχω δοκιμασει και επανεκκινηση απο recovery ολα ειναι τελεια.

 

Από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με πειράγματα ρομ κτλ ένα πράμα συμπέρανα: το twrp είναι ΓΤΠ (όπου ΓΤΠ=Για Τελείως Πέταμα, μην πάει πουθενά αλλού το μυαλό:lol:)

 

Από τότε που έβαλα cwm ξένοιασα. Τέρμα τα πιθανο-θεωρητικά μοντέλα και οι προσευχές.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

γιατι το χουν βγαλει απο το cwm

ααα, σορυ έχω μείνει πίσω... άρα καλό είναι να το κάνω;; ισχύει ότι και παλιά; δηλαδή πριν το erase battery stats, 100% φορτισμένο και μετά στο 15% πάλι πλήρης φόρτιση;

και ένα τελευταίο ενώ κάνω όλα τα erase πριν αλλάξω ρομ (2 φορές μάλιστα) πάντα κρατάει το boot logo της τελευταίας ρομ που είχα, χωρίς όμως να παρατηρώ κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του τηλεφώνου μετά..

Είμαι οκ; ή πρέπει κανονικά να αλλάζει και το boot logo;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για την εφαρμογή αλλά για το cwm. Πλέον δεν υπάρχει εκεί η επιλογή αυτή ακριβώς για αυτούς τους λόγους που είπα πριν. Το αν η εφαρμογή κάνει κάτι άλλο δεν το ξέρω, εγώ προσωπικά θέμα calibration είχα μόνο με την a310 από όσες rom έβαλα και το έλυσα πιο ριζικά, διαλέγοντας άλλη rom με άψογη default συμπεριφορά.

 

o τροπος που δουλευει η εφαρμογη δεν βασιζεται στο σβησιμο του battery stats,που οντως αν το σβησεις απλα δεν γινεται και κατι.Η εφαρμογη καλιμπραρει την μπαταρια επειδη σε βαζει να κανεις με σωστο τροπο 2 πληρεις φορτισεις και 1 πληρη εκφορτιση.Μπορεις να το κανεις και μονος σου αν θες χωρις την εφαρμογη και την καταλληλη στιγμη να σβησεις το battery stats και να συνεχισεις,απλα οταν ακολουθας τις οδηγιες ειναι πιο ευκολο και στο σβηνει και η εφαρμογη απο μονη της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ααα, σορυ έχω μείνει πίσω... άρα καλό είναι να το κάνω;; ισχύει ότι και παλιά; δηλαδή πριν το erase battery stats, 100% φορτισμένο και μετά στο 15% πάλι πλήρης φόρτιση;

και ένα τελευταίο ενώ κάνω όλα τα erase πριν αλλάξω ρομ (2 φορές μάλιστα) πάντα κρατάει το boot logo της τελευταίας ρομ που είχα, χωρίς όμως να παρατηρώ κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του τηλεφώνου μετά..

Είμαι οκ; ή πρέπει κανονικά να αλλάζει και το boot logo;

 

ακολουθησε τις οδηγιες της εφαρμογης για να γινει με σωστο τροπο,κανε και αυτα που λεει οτι δεν ειναι αναγκαια.

Ναι αυτο με το boot logo ισχυει,μπορεις και να το αλλαξεις εσυ μετα,αλλα μερικες rom δεν το δεχονται με χαρα.Καλυτερα ειναι να το αλλαζεις πριν φλασαρεις,απο το zip η το cpb

Link to comment
Share on other sites

azull ποιά είναι αυτή η εφαρμογή που λές για το "σωστό" battery calibration? Αν θες δώσε link στο google play. Σε ευχαριστώ!

 

o τροπος που δουλευει η εφαρμογη δεν βασιζεται στο σβησιμο του battery stats,που οντως αν το σβησεις απλα δεν γινεται και κατι.Η εφαρμογη καλιμπραρει την μπαταρια επειδη σε βαζει να κανεις με σωστο τροπο 2 πληρεις φορτισεις και 1 πληρη εκφορτιση.Μπορεις να το κανεις και μονος σου αν θες χωρις την εφαρμογη και την καταλληλη στιγμη να σβησεις το battery stats και να συνεχισεις,απλα οταν ακολουθας τις οδηγιες ειναι πιο ευκολο και στο σβηνει και η εφαρμογη απο μονη της.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ακολουθησε τις οδηγιες της εφαρμογης για να γινει με σωστο τροπο,κανε και αυτα που λεει οτι δεν ειναι αναγκαια.

Ναι αυτο με το boot logo ισχυει,μπορεις και να το αλλαξεις εσυ μετα,αλλα μερικες rom δεν το δεχονται με χαρα.Καλυτερα ειναι να το αλλαζεις πριν φλασαρεις,απο το zip η το cpb

Link to comment
Share on other sites

azull ποιά είναι αυτή η εφαρμογή που λές για το "σωστό" battery calibration? Αν θες δώσε link στο google play. Σε ευχαριστώ!

 

battery calibration λεγεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...