Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον η a310 v2 ειναι πιο smooth και γρηγορη απο την v1,ολα δουλευουν μια χαρα και την προτεινω αβασανιστα (και ακοπα) σε οποιον θελει καινουργια kitkat,aosp,updated,με καλη camera,xposed,φτιαγμενη για το τηλεφωνο μας,οχι port και κοψε ραψε απ οτι ναναι.(Μην ακουσω παλι για την μπαταρια γιατι θα αλλαξω καναλι..) Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

λοιπον η a310 v2 ειναι πιο smooth και γρηγορη απο την v1,ολα δουλευουν μια χαρα και την προτεινω αβασανιστα (και ακοπα) σε οποιον θελει καινουργια kitkat,aosp,updated,με καλη camera,xposed,φτιαγμενη για το τηλεφωνο μας,οχι port και κοψε ραψε απ οτι ναναι.(Μην ακουσω παλι για την μπαταρια γιατι θα αλλαξω καναλι..)

 

Σορυ αν γινομαι κουραστικος αλλα εχουμε χασει την μπαλα με το ποιος εχει γραψει τι σε οτι αφορα τις ρομ και αναγκαστικα θα ρωτησω ισος κατι που σου εχει ξαναερωτηθει,αν εχεις την καλοσυνη απαντας ,αν οχι εισαι δικαιολογημενος!

Αυτη η a310 v2 εχει Ελληνικα,ειναι ρουτ,περνιετε μεσο cwm και που την βρισκουμε για download(αληθεια γιατι να μην ρωτησω και για την μπαταρια?)?

Βρηκα αυτο http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/ ,ποια απ'ολες κατεβαζουμε ,ειναι η μεσαια ,δηλ. αυτη που λεει 031,περνιετε μεσο cwm ?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αν γινομαι κουραστικος αλλα εχουμε χασει την μπαλα με το ποιος εχει γραψει τι σε οτι αφορα τις ρομ και αναγκαστικα θα ρωτησω ισος κατι που σου εχει ξαναερωτηθει,αν εχεις την καλοσυνη απαντας ,αν οχι εισαι δικαιολογημενος!

Αυτη η a310 v2 εχει Ελληνικα,ειναι ρουτ,περνιετε μεσο cwm και που την βρισκουμε για download(αληθεια γιατι να μην ρωτησω και για την μπαταρια?)?

 

Δεν έχει ελληνικά. Αλλά άμα θες βάζεις το morelocale ώστε όλες οι εφαρμογές πού κατεβάζεις να είναι στα ελληνικά. Απλά έχεις μόνο εγγλέζικο μενού.

 

Η μπαταρία μία χαρά είναι κατά μέσο όρο εμπειρίας. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που καταριούνται αλλά ως γνωστόν σε όλες τις ρομ υπάρχει ενα 5%-10% χρηστών πού συμβαίνουν παλαβά.

 

Λύση: αλλαγή ρομ μέχρι να κάτσει. ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ WIPE-FORMAT από recovery πριν από κάθε νεα ρομ.

 

Να ξέρεις: δύο coolpad f1 ποτέ δεν είναι απολυτα ίδια. Διαφορετικές παρτίδες τσιπάκια καθώς και οθόνες.

 

 

ΥΓ: Προσπαθώ να ελληνοποιησω την a310 πλήρως και στο μενού.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ελληνικά. Αλλά άμα θες βάζεις το morelocale ώστε όλες οι εφαρμογές πού κατεβάζεις να είναι στα ελληνικά. Απλά έχεις μόνο εγγλέζικο μενού.

 

Η μπαταρία μία χαρά είναι κατά μέσο όρο εμπειρίας. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που καταριούνται αλλά ως γνωστόν σε όλες τις ρομ υπάρχει ενα 5%-10% χρηστών πού συμβαίνουν παλαβά.

 

Λύση: αλλαγή ρομ μέχρι να κάτσει. ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ WIPE-FORMAT από recovery πριν από κάθε νεα ρομ.

 

Να ξέρεις: δύο coolpad f1 ποτέ δεν είναι απολυτα ίδια. Διαφορετικές παρτίδες τσιπάκια καθώς και οθόνες.

 

 

ΥΓ: Προσπαθώ να ελληνοποιησω την a310 πλήρως και στο μενού.

 

Αρα να περιμενουμε λιγο φιλε να κανεις τα μαγικα σου και να μας δωσεις την Ελληνικη εκδοση της a310 v2!

Εσυ σε σχεση με τις αλλες ρομ πως την βλεπεις αυτη,θα ελεγες οτι ειναι η πιο bug free και stable kit kat αυτη την στιγμη ναι η οχι?

Παντως εγω ειμαι εντελος απογοητευμενος με την laek v4 με kernenel v3 και ψαχνω απεγνωσμενα μια ρομ για να κατσω για μηνες!

Link to comment
Share on other sites

@valsam: Δοκίμασε emui unicom ή την mlais. Από ότι ξέρω είναι πολύ καλές με άψογα ελληνικά.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε που μπορω να βρω διαφωρα boot logo; τωρα εχω αυτο που ειχε ανεβασει ενα παλικαρι εδω.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως γίνεται... ίσως πιο δύσκολα με αυτή... αλλά κανα δυο φορές να την βγάλεις και να τη βάλεις, μετά κλαφτα Χαραλαμπε...

Βέβαια παραγγελνεις με κάπου 6ευρω αν θυμάμαι καλά, και τη λευκή απο aliexpress... και είσαι άρχοντας...

 

Λίγο που κοίταξα δε βρήκα πουθενά να πωλείται ξεχωριστά το καπάκι... Εσύ έχεις 2 coolpad ή βρήκες κάπου και αγόρασες 2ο καπάκι;

 

Έχει κάποιος link με το καπάκι ξεχωριστά; Ebay, aliexpress, οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που κοίταξα δε βρήκα πουθενά να πωλείται ξεχωριστά το καπάκι... Εσύ έχεις 2 coolpad ή βρήκες κάπου και αγόρασες 2ο καπάκι;

 

Έχει κάποιος link με το καπάκι ξεχωριστά; Ebay, aliexpress, οπουδήποτε.

 

http://www.coolicool.com/colorful-back-cover-for-coolpad-f1-smartphone-g-34372

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το θάρρος να σας γράψω για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω(καθότι οχι πολύ σχετικός με τα κινητά). Είμαι και γω κάτοχος του coolpad f1(έκδοση KERNEL 3.4.39 mine@ubuntu#1) εδώ και λίγες μέρες αλλά έχω θέμα με τα εικονίδια των επαφών μου. Έχω δοκιμάσει τούς πιο πολλούς dialer αλλά δεν γίνεται τίποτα. Όλα τα εικονίδια των επαφών(των εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων)φαίνονται σε μικρό μέγεθος πάνω δεξιά από το όνομα καλούντος. Αντίθετα με άλλα κινητά που είχα που φαινόταν σε πλήρη οθόνη όλη η φωτογραφία της επαφής.Μήπως υπάρχει σε αυτό το κινητό καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει; ή μήπως δεν κάνω κάτι σωστά; Edited by gakosk
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε που μπορω να βρω διαφωρα boot logo; τωρα εχω αυτο που ειχε ανεβασει ενα παλικαρι εδω.

 

υπαρχει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να δωσει καποιος λινκ για κατεβασμα της a310 v2 και εγκαταστασης με YGDP.

Ειναι ρουτ αυτη η εκδοση και αν οχι πως μπορω να την ρουταρω;

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks.

Εν τω μεταξύ, όλα τα άκυρα χρώματα έχουν εκτός από τα κλασσικά και τα πιο "καλά"-δημοφιλή μαύρο και άσπρο, ήμαρτον.

Αν παίζει κάτι ή στο μαύρο ή στο default ασπρο του κινητού, ας δώσει link.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Λίγο που κοίταξα δε βρήκα πουθενά να πωλείται ξεχωριστά το καπάκι... Εσύ έχεις 2 coolpad ή βρήκες κάπου και αγόρασες 2ο καπάκι;

 

Έχει κάποιος link με το καπάκι ξεχωριστά; Ebay, aliexpress, οπουδήποτε.

 

Thanks.

Εν τω μεταξύ, όλα τα άκυρα χρώματα έχουν εκτός από τα κλασσικά και τα πιο "καλά"-δημοφιλή μαύρο και άσπρο, ήμαρτον.

Αν παίζει κάτι ή στο μαύρο ή στο default ασπρο του κινητού, ας δώσει link.

 

http://www.aliexpress.com/item/Repairment-Battery-Back-Case-Door-Cover-For-Coolpad-F1-8297-8297W/2013951334.html

 

Αυτό εδώ πείρα εγώ και είμαι σούπερ ευχαριστημένος...!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον η a310 v2 ειναι πιο smooth και γρηγορη απο την v1,ολα δουλευουν μια χαρα και την προτεινω αβασανιστα (και ακοπα) σε οποιον θελει καινουργια kitkat,aosp,updated,με καλη camera,xposed,φτιαγμενη για το τηλεφωνο μας,οχι port και κοψε ραψε απ οτι ναναι.(Μην ακουσω παλι για την μπαταρια γιατι θα αλλαξω καναλι..)

Έχω EmuiUnicom αξίζει να κάνω την αλλαγή???? ή να περιμένω για καμιά καλύτερη emui ???...τελευταία πάλι με τρώει το χέρι μου

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Έχω EmuiUnicom αξίζει να κάνω την αλλαγή???? ή να περιμένω για καμιά καλύτερη emui ???...τελευταία πάλι με τρώει το χέρι μου

 

Αν μετά την emui πας σε a310 θα βάλεις τα κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Repairment-Battery-Back-Case-Door-Cover-For-Coolpad-F1-8297-8297W/2013951334.html

 

Αυτό εδώ πείρα εγώ και είμαι σούπερ ευχαριστημένος...!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω EmuiUnicom αξίζει να κάνω την αλλαγή???? ή να περιμένω για καμιά καλύτερη emui ???...τελευταία πάλι με τρώει το χέρι μου

 

εξαρταται τι θες,αν σου αρεσει εμφανισιακα η unicom και σε καλυπτει με τους περιορισμους που εχει μεινε εκει.Αν θες καθαρη aosp που μπορεις να κανεις τα παντα με το xposed (ακομα και να βαλεις θεματα απο cyanogenmod) καθως επισης πολυ καλη camera,updated kernel και πολυ μπαταρια τοτε στην προτεινω.

 

Καλη η Unicom αλλα μονο για οσους ειναι ευχαριστημενοι με αυτο που σου δινει η rom ως εχει κατα την εγκατασταση.Στα συν της καλος ηχος και χρωματα καθως και 3G και στις 2 καρτες.Στα μειον της-->ολα τα συν της aosp

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω Ρομ και λέω να βάλω την a310 v2 ή την AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel) λόγω ελληνικών, το μόνο που θέλω να ξέρω είναι αν έχουν πρόβλημα με τα μυνήματα ή όχι. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω Ρομ και λέω να βάλω την a310 v2 ή την AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel) λόγω ελληνικών, το μόνο που θέλω να ξέρω είναι αν έχουν πρόβλημα με τα μυνήματα ή όχι. Ευχαριστώ.

Δεν υπαρχει προβλημα με τα μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω Ρομ και λέω να βάλω την a310 v2 ή την AOSP V4 laek.17 KitKat REPACK (v3 kernel) λόγω ελληνικών, το μόνο που θέλω να ξέρω είναι αν έχουν πρόβλημα με τα μυνήματα ή όχι. Ευχαριστώ.

 

η a310 ειναι μια χαρα με τα μυνηματα,την laek δεν την εχω βαλει ποτε και δεν βρισκω τον λογο,ειναι λιγο outdated πλεον,εχει μεινει πισω αφου εχει να αναβαθμιστει μηνες ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ποσταρω μερικά πρώτα στοιχεία ελληνοποίησης a310 v2:

 

Μη βιάζεστε ακόμα καθώς έχουν προκύψει διαφορα κουλά και εφαρμογές σκάνε στα καλά καθούμενα, google play γιοκ, δίκτυο αποσυνδεεται και αλλα απαίσια.

 

Τα ελληνικά translations τα ξήλωσα από την aosp laek v4. Για να τα φυτέψω έκανα πράγματα για τα οποία δεν θα έλεγα ότι είμαι περήφανος.

Θέλει αρκετές προσθήκες και επιδιορθώσεις για να στρώσει καθώς εχω κάνει απίστευτες χακιες για να φτάσω σε αυτό το σημείο.

 

Όταν στρώσει τελείως τότε θα γίνει release. Beta (alpha) testers καλοδεχούμενοι!

 

http://s7.postimg.org/mc6qhqzbf/Screenshot_2014_12_03_22_19_03.png

http://s7.postimg.org/506dwb5u3/Screenshot_2014_12_03_22_19_24.png

http://s7.postimg.org/b3nyg7w3v/Screenshot_2014_12_03_22_19_52.png

http://s7.postimg.org/foa4v5ft7/Screenshot_2014_12_03_22_19_42.png

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Repairment-Battery-Back-Case-Door-Cover-For-Coolpad-F1-8297-8297W/2013951334.html

 

Αυτό εδώ πείρα εγώ και είμαι σούπερ ευχαριστημένος...!!!

 

Wow thanks too! Bookmarked. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά την emui πας σε a310 θα βάλεις τα κλάματα.

Μόνο για καλύτερη κάμερα και ίσως και μπαταρία... εξάλλου πλέον το coolpad είναι το δεύτερο κινητο... δεν κρατήθηκα και στραφηκα προς Κορέα...!!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά κάπως πρέπει να το μοιραστώ. Πήρα ένα Elephone για την αδερφή μου και ήρθε χωρίς τα κουμπάκια για τον ήχο στο πλάι! Να έφυγαν από τη θέση τους δεν παίζει, είναι μάλλον σφάλμα του εργοστασίου. Έστειλα mail μπας και μου στείλουν κανα κομμάτι ανταλλακτικό αλλιώς με βλέπω να λιώνω πλαστικό για να φτιάξω ομοίωμα. Ή θα με στείλει η αδερφή μου στην Κίνα να της φέρω καινούριο!

 

Στα της Α310 V2 τώρα. Αγαπητέ azulίδη έβαλα το battery calibration. Ακόμα στο 50% είμαι από το πρωί αλλά με λιγότερο από μιάμιση ώρα οθόνη. Κάτι τσιμπάει πολύ από την μπαταρία. Δεν έχει καλή αυτονομία και προβληματίζομαι....

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά κάπως πρέπει να το μοιραστώ. Πήρα ένα Elephone για την αδερφή μου και ήρθε χωρίς τα κουμπάκια για τον ήχο στο πλάι! Να έφυγαν από τη θέση τους δεν παίζει, είναι μάλλον σφάλμα του εργοστασίου. Έστειλα mail μπας και μου στείλουν κανα κομμάτι ανταλλακτικό αλλιώς με βλέπω να λιώνω πλαστικό για να φτιάξω ομοίωμα. Ή θα με στείλει η αδερφή μου στην Κίνα να της φέρω καινούριο!

 

Στα της Α310 V2 τώρα. Αγαπητέ azulίδη έβαλα το battery calibration. Ακόμα στο 50% είμαι από το πρωί αλλά με λιγότερο από μιάμιση ώρα οθόνη. Κάτι τσιμπάει πολύ από την μπαταρία. Δεν έχει καλή αυτονομία και προβληματίζομαι....

 

το εκανες το calibration οπως λεει (και τα optional) και δεν εστρωσε?Ισως εχεις ελαττωματικη μπαταρια η καποιο app/module στην κανει την δουλεια.Εγω ειμαι με αυτη τη rom απο τοτε που πηρα το τηλ (και τωρα με την v2) και δεν εχω προβλημα,αν ειχα αυτα που γραφεις δεν θα την ειχα για κεντρικη rom.Προβλημα ειχα τον καιρο που αλλαζα πολλες rom και δεν εκανα σωστο καλιμπραρισμα.Επισης το ενδεχομενο να ειναι μερικες μπαταριες κακοκαλιμπραρισμενες η και ελαττωματικες απο το εργοστασιο παιζει.Βαλε αλλη rom χωρις calibration και κοιτα αν σου κανει τα ιδια..

 

Σημειωση:Με το δικτυο σε 3g η 3g/2g η διαρκεια της μπαταριας θα ειναι πολυ διαφορετικη απο 2g μονο λειτουργια.Το βλεπω εδω και λιγο καιρο που εχω βαλει 2 καρτες με την μια μονιμα σε 3g και η μπαταρια εχει μεγαλη διαφορα απο οταν το ειχα μονο με μια σε 2g

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

το εκανες το calibration οπως λεει (και τα optional) και δεν εστρωσε?Ισως εχεις ελαττωματικη μπαταρια η καποιο app/module στην κανει την δουλεια.Εγω ειμαι με αυτη τη rom απο τοτε που πηρα το τηλ (και τωρα με την v2) και δεν εχω προβλημα,αν ειχα αυτα που γραφεις δεν θα την ειχα για κεντρικη rom.Προβλημα ειχα τον καιρο που αλλαζα πολλες rom και δεν εκανα σωστο καλιμπραρισμα.Επισης το ενδεχομενο να ειναι μερικες μπαταριες κακοκαλιμπραρισμενες η και ελαττωματικες απο το εργοστασιο παιζει.Βαλε αλλη rom χωρις calibration και κοιτα αν σου κανει τα ιδια..

 

Σημειωση:Με το δικτυο σε 3g η 3g/2g η διαρκεια της μπαταριας θα ειναι πολυ διαφορετικη απο 2g λειτουργια

 

Με τη NEXUS5 rom εβγαζα 5 ωρες οθονη. Δεν ειχα ποτε στους 4 μηνες που εχω το κινητο προβλημα. Το καλιμπράρισμα το εκανα οταν ηταν στο 100% η μπαταρια και μολις πατησα το κουμπακι το εβγαλα απο την πριζα. Δεν το κλεινω μέχρι να τελειωσει η μπαταρια. Πιθανολογω οτι κατι τσιμπαει μπαταρια πολυ. Βεβαια εχω ανοιχτα σχεδον συνεχεια GPS, BT, data kai wifi. Δεν εχει προβλημα η μπαταρια θαρρω...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Με τη NEXUS5 rom εβγαζα 5 ωρες οθονη. Δεν ειχα ποτε στους 4 μηνες που εχω το κινητο προβλημα. Το καλιμπράρισμα το εκανα οταν ηταν στο 100% η μπαταρια και μολις πατησα το κουμπακι το εβγαλα απο την πριζα. Δεν το κλεινω μέχρι να τελειωσει η μπαταρια. Πιθανολογω οτι κατι τσιμπαει μπαταρια πολυ. Βεβαια εχω ανοιχτα σχεδον συνεχεια GPS, BT, data kai wifi. Δεν εχει προβλημα η μπαταρια θαρρω...

 

με ολα ανοιχτα δεν νομιζω να βγαλεις και 7ωρο..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...