Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα πάλι στο νήμα μετά από καιρό προσπάθω να φλασάρω ρομ έχω δοκιμάσει με κάθε τρόπο ενώ μου δείχνουν επιτυχία όλοι μέθοδοι το κιν κολάει στο logo λοιπόν θα δοκιμάσω να φλασάρω σε κάρτα sd (recovery)παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει πως να το κάνω??ευχαριστώ !!!Help me!

 

Δεν κατάφερες τίποτα ούτε από flash tool ούτε από fastboot? Έχει τελικά χαλάσει η μνήμη?

 

Για αυτό που λες για την κάρτα sd θα το δοκιμάσω σε ένα coolpad f1 και θα σου πω λεπτομέρειες μόλις πετύχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν κατάφερες τίποτα ούτε από flash tool ούτε από fastboot? Έχει τελικά χαλάσει η μνήμη?

 

Για αυτό που λες για την κάρτα sd θα το δοκιμάσω σε ένα coolpad f1 και θα σου πω λεπτομέρειες μόλις πετύχει

 

Ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι, μακάρι να δουλέψει, δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ψηθεί η flash ανεπανόρθωτα ή συμβαίνει κάτι άλλο. Αν έπαιρναν jtag τουλάχιστον κάτι θα δοκιμάζαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι, μακάρι να δουλέψει, δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει ψηθεί η flash ανεπανόρθωτα ή συμβαίνει κάτι άλλο. Αν έπαιρναν jtag τουλάχιστον κάτι θα δοκιμάζαμε.

 

Μάλλον και του markosch έχει καμμένη μνήμη (με βάση τα πμ που μου έστειλε) αλλά δεν το έχω για να το σιγουρέψω, όπως του φίλου μας του suzuki.

 

Κάτι πρέπει να φταίει κατά το φλασάρισμα συγκεκριμένων ρομ (όπως της mlais 443 και των παραγώγων της), ίσως και να γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες παρτίδες Nand flash και από συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Έχεις χρησιμοποιήσει jtag σε άλλο τηλ, με test points κλπ;

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και του markosch έχει καμμένη μνήμη (με βάση τα πμ που μου έστειλε) αλλά δεν το έχω για να το σιγουρέψω, όπως του φίλου μας του suzuki.

 

Κάτι πρέπει να φταίει κατά το φλασάρισμα συγκεκριμένων ρομ (όπως της mlais 443 και των παραγώγων της), ίσως και να γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες παρτίδες Nand flash και από συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Δε νομίζω να φταίνει οι rom ρε συ, μού φαίνεται κουφό. Πιστεύω ότι κάποια στιγμιαία διακύμανση της τάσης τροφοδοσίας δημιουργεί το πρόβλημα. Εξάλλου και το flash erase με ηλεκτρική εκκένωση γίνεται. Τώρα η επικοινωνία με τον υπολογιστή γίνεται σε επίπεδο driver, γιατί και ο preloader driver είναι σε κάποιο διαφορετικό κομμάτι της flash, απλά δεν υπάρχει flash για να γραφτεί είτε γιατί ψήθηκε, είτε γιατί έχει χαλάσει το partition table της.

 

Έχεις χρησιμοποιήσει jtag σε άλλο τηλ, με test points κλπ;

 

Όχι, μόνο σε Dreambox, χαχαχαχαχα, μάλιστα το είχα φτιάξει μόνος μου. Και jtag να έπαιρνε θα έπρεπε να βρίσκαμε και το firmware στην κατάλληλη μορφή για να φορτωθεί + το software.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να φταίνει οι rom ρε συ, μού φαίνεται κουφό.

 

Το είπα γιατί οι περισσότεροι που τους χάλασε είχαν βάλει αυτή τη ρομ πριν και ξεκινούσαν τα προβλήματα με τα cahe κλπ και στο τέλος έμεναν όλα μόνο με recovery που δεν έβλεπε τίποτα

 

Και γω που την έβαλα για αρκετό καιρό όμως δεν έγινε τίποτα όποτε ?.... γιάυτο είπα και για παρτίδες flash

ϊσως κάποια και να έχουν προβληματικό σύστημα φόρτιση-μπαταρία-τάσεις?

 

Σαν πολλά ερωτήματα έβαλα για τέτοια ώρα :)

 

Όχι, μόνο σε Dreambox, χαχαχαχαχα, μάλιστα το είχα φτιάξει μόνος μου. Και jtag να έπαιρνε θα έπρεπε να βρίσκαμε και το firmware στην κατάλληλη μορφή για να φορτωθεί + το software.

 

Ααα βλέπω είσαι και σε αυτον τον τομέα χαχαχα... εγω μόνο κάρτες προγραμμάτιζα πιο παλιά με τις ενημερώσεις για module που μπαίνανε στο δέκτη, δεν θυμάμαι αν λεγόταν Jtag , αλλά είχε σειριακή θύρα RS232, τώρα τα έχω σε κάποιο συρτάρι, γιατί ο δέκτης είναι παλιός και βλέπω πια μόνο FTA

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Το είπα γιατί οι περισσότεροι που τους χάλασε είχαν βάλει αυτή τη ρομ πριν και ξεκινούσαν τα προβλήματα με τα cahe κλπ και στο τέλος έμεναν όλα μόνο με recovery που δεν έβλεπε τίποτα

 

Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το είχα παρατηρήσει, μέσω της sd card τι ακριβώς θα κάνεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ααα βλέπω είσαι και σε αυτον τον τομέα χαχαχα... εγω μόνο κάρτες προγραμμάτιζα πιο παλιά με τις ενημερώσεις για module που μπαίνανε στο δέκτη, δεν θυμάμαι αν λεγόταν Jtag , αλλά είχε σειριακή θύρα RS232, τώρα τα έχω σε κάποιο συρτάρι, γιατί ο δέκτης είναι παλιός και βλέπω πια μόνο FTA

 

Card programmer, μετά βγήκε το Cas interface. Παλιές εποχές, τώρα πέθαναν όλα αυτά.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το είχα παρατηρήσει, μέσω της sd card τι ακριβώς θα κάνεις;

 

Μήπως ξεκινήσει από Sd.

 

Card programmer, μετά βγήκε το Cas interface. Παλιές εποχές, τώρα πέθαναν όλα αυτά.

 

Θυμήθηκα κάτι και γω :lol:, matrix ήταν τα module που είχα, UCAS interface

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα κάτι και γω :lol:, matrix ήταν τα module που είχα, UCAS interface

 

Ακόμα έχω 3 Humax 5400 Z, χαχαχαχα, βλέπω κάποιους που τους βάζουν αγγελία, ποιος θα τους πάρει πια...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα έχω 3 Humax 5400 Z, χαχαχαχα, βλέπω κάποιους που τους βάζουν αγγελία, ποιος θα τους πάρει πια...

 

χαχαχα εκείνης της εποχής είμαι, αλλά δεν είχα humax. πλέον όμως, πιστευω όλα θα πάνε τελικά μεσω ιντερνετ και όχι δορυφόρου.

Ας κλείσουμε και το οφτοπικ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και του markosch έχει καμμένη μνήμη (με βάση τα πμ που μου έστειλε) αλλά δεν το έχω για να το σιγουρέψω, όπως του φίλου μας του suzuki.

 

Κάτι πρέπει να φταίει κατά το φλασάρισμα συγκεκριμένων ρομ (όπως της mlais 443 και των παραγώγων της), ίσως και να γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες παρτίδες Nand flash και από συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Έχεις χρησιμοποιήσει jtag σε άλλο τηλ, με test points κλπ;

 

Καλημέρα παιδιά. Δεν είχα βάλει ποτέ την mlais, μόνο την algorom για λίγο όταν την είχε πρωτοβγαλει. Έπεσε επιδημία μάλλον. Χαχαχχα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Δεν είχα βάλει ποτέ την mlais, μόνο την algorom για λίγο όταν την είχε πρωτοβγαλει. Έπεσε επιδημία μάλλον. Χαχαχχα

 

Καλημέρα, δυστυχώς ναι, ο markosch το έπαθε πριν από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε advanced reboot και το use awesomeplayer (deρrecated)

Βαλε τους επιταχυντες στο 0,5 περιππου.

 

Τα άλλα αστα ως έχει

 

Ρε συ jpower απο χθες που εχω βαλει αυτες τις δυο ρυθμίσεις, το κινητό πάει σφαίρα. Κανω λάθος ή εμένα μου φαίνεται επειδή εχω βγαλει την θήκη; :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον και του markosch έχει καμμένη μνήμη (με βάση τα πμ που μου έστειλε) αλλά δεν το έχω για να το σιγουρέψω, όπως του φίλου μας του suzuki.

 

Κάτι πρέπει να φταίει κατά το φλασάρισμα συγκεκριμένων ρομ (όπως της mlais 443 και των παραγώγων της), ίσως και να γίνεται μόνο σε συγκεκριμένες παρτίδες Nand flash και από συγκεκριμένα μαγαζιά

 

Έχεις χρησιμοποιήσει jtag σε άλλο τηλ, με test points κλπ;

 

Επειδή φλασαρα πρόσφατα στην κοπελα μου την algorom,ενω την ειχε πάνω ενα χρόνο τώρα απροβληματιστη και μου πέταξε κατι "can't mount cache" στην recovery τωρα που την ξαναπερασα απο την αρχή(περαστηκε κανονικά η ρομ),πως μπορουμε να δούμε αν εχει καψει μνήμη; (μπορει να είναι και χαζή ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ jpower απο χθες που εχω βαλει αυτες τις δυο ρυθμίσεις, το κινητό πάει σφαίρα. Κανω λάθος ή εμένα μου φαίνεται επειδή εχω βγαλει την θήκη; :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επειδή φλασαρα πρόσφατα στην κοπελα μου την algorom,ενω την ειχε πάνω ενα χρόνο τώρα απροβληματιστη και μου πέταξε κατι "can't mount cache" στην recovery τωρα που την ξαναπερασα απο την αρχή(περαστηκε κανονικά η ρομ),πως μπορουμε να δούμε αν εχει καψει μνήμη; (μπορει να είναι και χαζή ερώτηση)

 

Όχι.. Όντως πάει σφαιρα... :D

 

Αυτό το μήνυμα στο ρικοβερι, αργά ή γρήγορα, θα σε οδηγήσει σε φλασαρισμα μέσω spflash Tool.

Όσες φορές μου το εμφανιζε, μετά από κάνα 2 φλασαρίσματα, πετούσε και can't mount system.

Ε, και μετά δεν φλασαριζε τίποτα...

Εδω, θα θες spflash.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας μου εσπασε η οθονη του coolpad f1,μηπως εχει αγορασει καποιος οθονη απο το ebay για να μου προτεινει καποια.Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή φλασαρα πρόσφατα στην κοπελα μου την algorom,ενω την ειχε πάνω ενα χρόνο τώρα απροβληματιστη και μου πέταξε κατι "can't mount cache" στην recovery τωρα που την ξαναπερασα απο την αρχή(περαστηκε κανονικά η ρομ),πως μπορουμε να δούμε αν εχει καψει μνήμη; (μπορει να είναι και χαζή ερώτηση)

 

Είναι τα πρώτα δείγματα. Θα σου πρότεινα να βάλεις μία καλή άλλη ρομ και να το αφήσεις έτσι. Μετά θα σου βγάλει για το συστεμ κλπ και ούτε από flashtool δεν θα φτιάχνεται.

recovery να βάλεις philz.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Είναι τα πρώτα δείγματα. Θα σου πρότεινα να βάλεις μία καλή άλλη ρομ και να το αφήσεις έτσι. Μετά θα σου βγάλει για το συστεμ κλπ και ούτε από flashtool δεν θα φτιάχνεται.

recovery να βάλεις philz.

 

Οκ. Ευχαριστώ. Εχει την 6.0.5 cwm . Αρα του πεταω πανω την philz και την rom RR και ησυχασα. Σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας μου εσπασε η οθονη του coolpad f1,μηπως εχει αγορασει καποιος οθονη απο το ebay για να μου προτεινει καποια.Ευχαριστω...

 

παίδες αναζητώ και γώ οθόνη κ digitizer, καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ jpower απο χθες που εχω βαλει αυτες τις δυο ρυθμίσεις, το κινητό πάει σφαίρα. Κανω λάθος ή εμένα μου φαίνεται επειδή εχω βγαλει την θήκη; :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Επειδή φλασαρα πρόσφατα στην κοπελα μου την algorom,ενω την ειχε πάνω ενα χρόνο τώρα απροβληματιστη και μου πέταξε κατι "can't mount cache" στην recovery τωρα που την ξαναπερασα απο την αρχή(περαστηκε κανονικά η ρομ),πως μπορουμε να δούμε αν εχει καψει μνήμη; (μπορει να είναι και χαζή ερώτηση)

Με ποια recovery στο κάνει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά?????

Τι πάθατε, τελευταία, με τις οθόνες??? :(

 

Πανδημία έπεσε??? :wacko:

Εμένα ξεκόλλησε το καλώδιο που συνδέει την πλακέτα με την κεραία....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά?????

Τι πάθατε, τελευταία, με τις οθόνες??? :(

 

Πανδημία έπεσε??? :wacko:

μάλλον..

αν μάθεις πως τα παίξε η δική μου..

 

για αυτή τι λέτε;

Edited by lapalosa
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερες τίποτα ούτε από flash tool ούτε από fastboot? Έχει τελικά χαλάσει η μνήμη?

 

Για αυτό που λες για την κάρτα sd θα το δοκιμάσω σε ένα coolpad f1 και θα σου πω λεπτομέρειες μόλις πετύχει

 

όποτε έχεις νέα θα περιμένω ευχαριστώ :rolleyes: ναι δοκίμασα τα πάντα τίποτα ναι νομίζω με την mlais είχα διαβάσει είχαν αρκετοί θέματα.ναι με όσους τρόπους μου είπες δείχνει complete αλλά δεν ξεκινάει. και με με fastboot που μου είπες!!!και flash recovery και ρομ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...