Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει σταλεί σε πμ, λύση για επαναφορά σήματος gsm σε περίπτωση μακρόχρονης απώλειας αυτού (δεν χρειάζεται AirPlane on off ή επανεκκίνηση).

Εγω που το δοκίμασα διαπίστωσα.

1. Βελτίωση ισχύος σήματος κατά μια γραμμή

2. Άμεση επαναφορά σήματος μετά από 25 λεπτά έκθεσης σε σημείο no Service. (ενω παλαιότερα, έκανε κάνα 2λεπτο να επανέλθει)

 

Επειδή, ομως, και πριν, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το σήμα, δεν θεωρώ τα αποτελέσματα ενδεικτικά.

Εαν καποιος δει φως, ας γράψει.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα προβλήματα με το σήμα αλλά και με το wifi που είχα εγώ έχουν να κάνουν με κατάλοιπα από άλλες rom. Όταν πέρασα την rr , έκανα και full wipe to τηλέφωνο με πέρασμα cpb ron, καθώς και την sd. Όλα μετά δούλευαν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ιδια ερωτηση,μια sim η δυο?

 

Δεν υπαρχει θεμα του στυλ ''πως θα κατσει στο κινητο''.Ενα κινητο ειναι,ιδιο hardware εχουμε ολοι,ιδιο κωδικα εχει η rom,δεν ειναι στομαχι στον εναν να κaθεται ελαφρια και στον αλλο βαρια..!

 

Ειχα την αναγκη να το πω για αλλη μια φορα γιατι ψιλοτρελαινομαι οταν το ακουω.Δεν υπαρχει ''δεν εκατσε καλα'',υπαρχει μονο ''εχει το bug η δεν το χει'' και ''την εβαλα σωστα η δεν την εβαλα''..!

 

Φιλικα παντα!

 

οκ, δεν είμαι τεχνικός, ούτε προγραμματιστής και το δέχομαι αυτό που λες. Απλά το έγραψα έτσι γτ δνε είναι ότι έχω κάποιο εμφανές μπαγκ, απλα δεν παρατηρώ την σβελτάδα στο κινητό για την οποία έχουν γράψει άλλοι.

 

edit: 2 sim, cosmote+vodafone

 

 

Mj25,

Για το τελευταίο που λες , κατεβάζεις το xposed module με τίτλο notifyclean.

Το εγκαθιστάς, κάνεις ριμπουτ.

Μόλις μπεις στο λειτουργικό, συνδέεις το καλώδιο πισι.

Ανοίγεις το ανωθεν module. Θα δεις κάτι τέτοιο..

http://s18.postimg.org/f3wmv0ddl/Screenshot_2016_03_24_15_33_24.png

 

Πας στο πρώτο, Android system, και "κοκκινιζεις" αυτό που βλέπεις.

 

http://s9.postimg.org/h7dzsqc7z/Screenshot_2016_03_24_15_35_11.png http://s9.postimg.org/hivg5hsnz/Screenshot_2016_03_24_15_35_15.png

 

Βγαίνεις έξω και κάνεις ριμπουτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

ευχαριστώ, τώρα είμαι στη δουλειά, θα το τσεκάρω σε κάποια φάση.

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν είμαι τεχνικός, ούτε προγραμματιστής και το δέχομαι αυτό που λες. Απλά το έγραψα έτσι γτ δνε είναι ότι έχω κάποιο εμφανές μπαγκ, απλα δεν παρατηρώ την σβελτάδα στο κινητό για την οποία έχουν γράψει άλλοι.

 

για την σβελταδα δεν ξερω,δεν την εχω βαλει την ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα που εχω χρονο θα δοκιμασω 2 rom,την καινουργια cm12.1 που βγηκε σημερα στο xda και στη συνεχεια αν δω οτι τα bugs παραμενουν θα βαλω την καινουργια kitkat aosp απο το xda.Θα ενημερωσω

 

δωσε λινκ να τις δουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

δωσε λινκ να τις δουμε ;)

 

http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cynogenmod-12-1-micromax-canvas-t3282317

 

Πολυ καλα νεα..!Τα data δουλευουν μια χαρα!Ξανασυνδεονται αμεσως μολις ξαναβρεθεις σε περιοχη με σημα!

Υποτιθεται οτι δουλευουν μονο στην μια sim,αυτη που ειναι για το 3g,κατι το οποιο δεν με νοιαζει καν γιατι ετσι κι αλλιως σε εκεινο το sim slot ειχα την καρτα που χρησιμοποιω για data.Kλησεις ολα δουλευουν κανονικα.

 

Επισης δουλευουν μια χαρα οι καρτες και τα data μετα απο airplane mode χωρις reboot!

 

Επιτελους!Αφου δεν εχει αυτα τα καταραμενα bugs νομιζω οτι οτι αλλο βρεθει μπορει να αντιμετωπιστει..! (ελπιζω τιποτα!)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cynogenmod-12-1-micromax-canvas-t3282317

 

Πολυ καλα νεα..!Τα data δουλευουν μια χαρα!Ξανασυνδεονται αμεσως μολις ξαναβρεθεις σε περιοχη με σημα!

Υποτιθεται οτι δουλευουν μονο στην μια sim,αυτη που ειναι για το 3g,κατι το οποιο δεν με νοιαζει καν γιατι ετσι κι αλλιως σε εκεινο το sim slot ειχα την καρτα που χρησιμοποιω για data.Kλησεις ολα δουλευουν κανονικα.

 

Επισης δουλευουν μια χαρα οι καρτες και τα data μετα απο airplane mode χωρις reboot!

 

Επιτελους!Αφου δεν εχει αυτα τα καταραμενα bugs νομιζω οτι οτι αλλο βρεθει μπορει να αντιμετωπισθει..! (ελπιζω τιποτα!)

 

την περασες με το twrp οπως λεει;

Link to comment
Share on other sites

την περασες με το twrp οπως λεει;

 

ναι,ακριβως οπως λεει.Αντικατεστησα το philz με το twrp (που δινει στο thread) μεσω mobile uncle tools (πανεμορφο παντως το twrp 2.8.6.0..!) και επειτα σε φορμαρισμενη sd εβαλα τα 4 zip (rom,su update,gapps,a310 patch),εκανα τα wipes που λεει,πατησα mtp να γινει unmount το data partition και φλασαρα τα zip. Πρωτα της rom,reboot recovery,επειτα τα gapps,reboot recovery,μετα το su update και κανονικο reboot στο λειτουργικο.Μετα boot σε recovery και φλασαρισμα του a310 patch.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit:μην την περασετε ακομα,σε ασχετη φαση εχασε τα data..θελω να δω αν ειναι κατι που εκανα εγω απο τις ρυθμισεις η αν εχει ακομα το bug..

Link to comment
Share on other sites

ναι,ακριβως οπως λεει.Αντικατεστησα το philz με το twrp (που δινει στο thread) μεσω mobile uncle tools (πανεμορφο παντως το twrp 2.8.6.0..!) και επειτα σε φορμαρισμενη sd εβαλα τα 4 zip (rom,su update,gapps,a310 patch),εκανα τα wipes που λεει,πατησα mtp να γινει unmount το data partition και φλασαρα τα zip. Πρωτα της rom,reboot recovery,επειτα τα gapps,reboot recovery,μετα το su update και κανονικο reboot στο λειτουργικο.Μετα boot σε recovery και φλασαρισμα του a310 patch.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit:μην την περασετε ακομα,σε ασχετη φαση εχασε τα data..θελω να δω αν ειναι κατι που εκανα εγω απο τις ρυθμισεις η αν εχει ακομα το bug..

 

ειμαι στην μεση της διαδικασιας .... για να κανουμε unmount τα data παμε εκει που λεει mount και απλα ξετικαρουμε τα data;

 

την περασα και data δεν εχω. για να σιγουρευτω ποια θεση της sim ειναι αυτη που εχει 3g;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην μεση της διαδικασιας .... για να κανουμε unmount τα data παμε εκει που λεει mount και απλα ξετικαρουμε τα data;

 

την περασα και data δεν εχω. για να σιγουρευτω ποια θεση της sim ειναι αυτη που εχει 3g;

 

οχι,ξετικαρουμε τα υπολοιπα και παταμε το κουμπι που εχει,Mtp νομιζω γραφει.

 

Η θεση με το 3g ειναι οπως εισαι στο πισω μερος του τηλ,η δεξια,που γραφει w/g

 

 

 

Δυστυχως κι αυτη εχει προβλημα,sorry για τον ενθουσιασμο,νομιζα οτι επιτελους το χαμε.Στην αρχη δουλευαν ολα μια χαρα,ξαναεβρισκε σημα οταν χανοταν,μετα απο airplane mode,ολα.Aλλα στα καλα καθουμενα και με full δικτυο αποσυνδεονται τα data και δεν ξανασυνδεεται μετα χωρις reboot.Νομιζω οτι θα κατσω να ασχοληθω λιγο μηπως βρεθει καποια ακρη.Εχω μερικες υποψιες..

 

Παιζω με καποια settings στα APN και τα data επανερχονται,ισως ειναι κατι απο κει.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

οχι,ξετικαρουμε τα υπολοιπα και παταμε το κουμπι που εχει,Mtp νομιζω γραφει.

 

Η θεση με το 3g ειναι οπως εισαι στο πισω μερος του τηλ,η δεξια,που γραφει w/g

 

 

 

Δυστυχως κι αυτη εχει προβλημα,sorry για τον ενθουσιασμο,νομιζα οτι επιτελους το χαμε.Στην αρχη δουλευαν ολα μια χαρα,ξαναεβρισκε σημα οταν χανοταν,μετα απο airplane mode,ολα.Aλλα στα καλα καθουμενα και με full δικτυο αποσυνδεονται τα data και δεν ξανασυνδεεται μετα χωρις reboot.Νομιζω οτι θα κατσω να ασχοληθω λιγο μηπως βρεθει καποια ακρη.Εχω μερικες υποψιες..

 

μεχρι στιγμης οτι αφορα τα data δουλευει σωστα και μετα απο airplane mode. Την καρτα που εχω τα δεδομενα στην εχω στην gsm θεση (οπως κοιταμε το τηλεφωνο απο πισω η αριστερη).

 

Να σου πω πως το εκανα εγω; Εκανα τα wipes και το format data τρεις φορες κλασικα, μετα πηγα εκει που λεει mount και απλα ξετικαρα το data, εκανα install την ρομ και reboot σε recovery. Ξετικαρα ξανα τα data και εκανα εγκατασταση τα gapps και το su και μετα εκανα boot κανονικο. Αφου ηρθε και ολα καλα κανω reboot se recovery ξανα ξετικαρα τα data και μετα εγκατεστησα το patch για το a310. Και boot παλι κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Επειδή την RESSURECTION REMIX, την εχω ξετιναξει στο θέμα των Data,μπορώ να παω ότι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στην επανασυνδεση δεδομενων.

Τουλαχιστον σε μενα.

Την πρώτη φορά που τα ενεργοποίησα, έκανε κάνα λεπτό να πιάσει 3g αλλά από κει και πέρα, πάει με την μια.

Τώρα, Δοκιμαζω και κάτι σχετικό με την επαναφορά σήματος μετά από μακρόχρονη έκθεση σε σημείο που δεν ν υπάρχει σήμα.

Είναι μια σειρά εντολών στο build.prop.

Αν πετύχει....... :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης οτι αφορα τα data δουλευει σωστα και μετα απο airplane mode. Την καρτα που εχω τα δεδομενα στην εχω στην gsm θεση (οπως κοιταμε το τηλεφωνο απο πισω η αριστερη).

 

Να σου πω πως το εκανα εγω; Εκανα τα wipes και το format data τρεις φορες κλασικα, μετα πηγα εκει που λεει mount και απλα ξετικαρα το data, εκανα install την ρομ και reboot σε recovery. Ξετικαρα ξανα τα data και εκανα εγκατασταση τα gapps και το su και μετα εκανα boot κανονικο. Αφου ηρθε και ολα καλα κανω reboot se recovery ξανα ξετικαρα τα data και μετα εγκατεστησα το patch για το a310. Και boot παλι κανονικο.

 

μου φαινεται τσαμπα χαρηκα αφου ημουν δυο ωρες με data μετα απο μια επανεκκινηση τελος τα data :(

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται τσαμπα χαρηκα αφου ημουν δυο ωρες με data μετα απο μια επανεκκινηση τελος τα data :(

 

εμενα ερχονται και φευγουν σε εντελως random φαση.Εδω και λιγη ωρα ειναι ενταξει,πειραξα 1-2 πραγματακια που μπορει να ειχαν σχεση,ελπιζω να εφτιαξε αν και δεν τον κοβω κι ολας.Θα ενημερωσω..

 

Παντως η rom ειναι απιστευτα γρηγορη..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ερχονται και φευγουν σε εντελως random φαση.Εδω και λιγη ωρα ειναι ενταξει,πειραξα 1-2 πραγματακια που μπορει να ειχαν σχεση,ελπιζω να εφτιαξε αν και δεν τον κοβω κι ολας.Θα ενημερωσω..

 

Παντως η rom ειναι απιστευτα γρηγορη..

 

εμενα εφυγαν αλλα δεν ξαναρθαν... τι πειραξες να πειραξω και εγω;

Link to comment
Share on other sites

εμενα εφυγαν αλλα δεν ξαναρθαν... τι πειραξες να πειραξω και εγω;

 

settings/system profiles/default/data on και 3g only και ξανασωσα το apn.

 

Mην το παιρνεις και της μετρητης οτι ειναι η λυση..!Θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

settings/system profiles/default/data on και 3g only και ξανασωσα το apn.

 

Mην το παιρνεις και της μετρητης οτι ειναι η λυση..!Θα δειξει..

 

οταν λες οτι ξανασωσες το apn τι εννοεις; πειραξες κατι εκει;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε στο build.prop, στο τέλος, τις παρακάτω 2 γρσμνες

 

ro.telephony.default_network=2

 

ro.ril.def.preferred.network=2

 

Μετά κάντε

Factory reset

 

Η ρύθμιση αυτή, θα κλειδώσει σε 3g

 

Για gsm auto (prl) όπου 2 βάλτε 3.

Κάντε factory reset

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε στο build.prop, στο τέλος, τις παρακάτω 2 γρσμνες

 

ro.telephony.default_network=2

 

ro.ril.def.preferred.network=2

 

Μετά κάντε

Factory reset

 

Η ρύθμιση αυτή, θα κλειδώσει σε 3g

 

ναι αλλα σε σημεια που δεν πιανει 3g δεν θα εχουμε καθολου δυκτιο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και είστε σε φάση που θέλετε σταθερά Data και επαναφορά σήματος, προσθέστε τα παρακάτω στο build.prop

 

 

ril.active.md=0

ril.read.imsi=1

persist.ril.features=0x102

persist.ril.modem.mode=2

persist.ril.mux.noofchannels=10

ro.com.android.dataroaming=false

ro.config.multimode_cdma=0

ro.config.multimode_cdma=false

ro.radio.networkmode=enable

ro.telephony.default_network=3

ro.ril.def.preferred.network=3

persist.sys.report_gprs_as_edge=1

ro.gsm.data_retry_config=default_randomization=200 0,max_retries=infinite,1000,1000,80000,125000,4850 00,905000

ro.gsm.2nd_data_retry_config=max_retries=1,15000

ro.telephony.get_imsi_from_sim=true

ro.telephony.gsm-routes-us-smsc=0

ro.telephony.ril.config=writeaidonly,usevoicetechf ordata

ro.telephony.ril.v3=writeaidonly,signalstrength

 

Κάντε Reboot.

Πρώτα όμως, πάρτε backup. Για κάθε ενδεχόμενο

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι αλλα σε σημεια που δεν πιανει 3g δεν θα εχουμε καθολου δυκτιο;

 

Είναι η επιλογή WCDMA Preferred. Θα σε γυρίσει σε 2g.

Αλλά θα ψάχνει διαρκώς για 3g γεγονός που έχει επιπτωση στην μπαταρία.

 

Καλύτερη επιλογή είναι το =3 δλδ gsm auto (prl). Έχει αρκετά κοινά με το παραπάνω. Όμως η μεγάλη διαφορά τους είναι ότι δεν ψάχνει να κλειδώσει, διαρκώς, σε 3g, παρσμονο αν το σήμα 3g είναι αρκετά δυνατό. Αλλιώς παραμένει σταθερά σε 2g.

 

;);)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επιλογή WCDMA Preferred. Θα σε γυρίσει σε 2g.

Αλλά θα ψάχνει διαρκώς για 3g γεγονός που έχει επιπτωση στην μπαταρία.

 

Καλύτερη επιλογή είναι το =3 δλδ gsm auto (prl). Έχει αρκετά κοινά με το παραπάνω. Όμως η μεγάλη διαφορά τους είναι ότι δεν ψάχνει να κλειδώσει, διαρκώς, σε 3g, παρσμονο αν το σήμα 3g είναι αρκετά δυνατό. Αλλιώς παραμένει σταθερά σε 2g.

 

;);)

 

αν περασουμε τα πολλα δεν χρειαζεται να περασουμε τις δυο γραμμες σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μου εσπασε η οθονη του f1,οποιος εχει κινητο που δεν του λειτουργει αλλα η οθονη του ειναι λειτουργικη, θα ηθελα να το αγορασω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά.

Είχα το τηλέφωνο για κάποιο διάστημα παρατημενο επειδή άλλαξα συσκευή, και είπα σήμερα να ασχοληθώ και να του αλλάξω ρομ (το είχα αφήσει με την amoi). Το τηλέφωνο όταν το άνοιξα έμεινε κολλημένο στο logo. Μπήκα στο recovery να φλασαρω αλλη ρομ αλλά όσες και αν δοκίμασα δεν φλασαρει καμία. Έχω twrp 2.4.4.πριν ξεκινήσω την διαδικασία για το φλασαρισμα είχα κάνει format στην sd με την άλλη συσκευή. Παίζει να φταίει αυτό;

Edit: δοκίμασα και με άλλη sd αλλά τα ίδια.....

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...