Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά,υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?

Είμαι με inew και για κάποιο λόγο έχει σχεδόν γεμίσει η μνήμη χωρίς να το έχω φορτώσει..δεν μπορώ να βγάλω άκρη:mad:

 

http://s11.postimg.org/hibjvnbvz/Screenshot_2016_02_21_18_45_33.jpg

 

Έχουν ξεμείνει παλιά πράγματα από ρομ.

Θες YGDP

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Λειτουργεί κανονικά...

http://s17.postimg.org/f1zv3ih9b/Screenshot_2016_02_21_23_16_39.png

 

Μια συμβουλή.

Οταν πας να κάνεις ζεύξη, το wifi να είναι κλειστό.

 

Αν το πρόβλημα επιμένει, δοκιμάστε να αλλάξετε κανάλι στο router. Έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα σε Samsung s5 sport.

 

Αν και πάλι επιμένει... Factory Reset απο τα Settings.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?

Είμαι με inew και για κάποιο λόγο έχει σχεδόν γεμίσει η μνήμη χωρίς να το έχω φορτώσει..δεν μπορώ να βγάλω άκρη:mad:

 

http://s11.postimg.org/hibjvnbvz/Screenshot_2016_02_21_18_45_33.jpg

 

βαλε καποια εφαρμογη οπως η diskusage να δεις τι εχουν μεσα οι καρτες σου γιατι προφανως εμεις δεν μπορουμε να ξερουμε.Λογικα δεν εχουν γινει ολα τα wipes η δεν εχεις βαλει τα modules για να σωζουν οι εφαρμογες στην εξωτερικη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις βαλει τα modules για να σωζουν οι εφαρμογες στην εξωτερικη.

τι ειναι αυτα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στην τελευταία έκδοση, δεν δουλεύουν τα data και το pc δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο..επέστρεψα στην 6.1.28 και όλα λειτουργούν καλά.

 

Βιάστηκα να μιλήσω!! Μέχρι χθες το βράδυ λειτουργούσαν κανονικά, αλλά σήμερα το πρωί εμφάνιζε μεν τα βελάκια, αλλά δε συνδεόταν! Πέρασα κι εγώ την προηγούμενη έκδοση στο πόδι στη δουλειά και όλα κομπλέ!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να μιλήσω!! Μέχρι χθες το βράδυ λειτουργούσαν κανονικά, αλλά σήμερα το πρωί εμφάνιζε μεν τα βελάκια, αλλά δε συνδεόταν! Πέρασα κι εγώ την προηγούμενη έκδοση στο πόδι στη δουλειά και όλα κομπλέ!!

Προσπαθώ να το φτιαξω....

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην βάλεις και μπελά στο κεφάλι, αφού λειτουργεί ή προηγούμενη είμαστε οκ.

( περιμένω βέβαια να ανεβάσει ο jpower73 την v2 να κάνω και ένα ygpd να καθαρίσει λίγο το κινητό ).

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος άλλος προβλήματα με τη ΖΤΕ κάμερα στην INFOCUS του jpower; Στα περισσότερα modes που επιλέγω, πχ panorama η auto η εφαρμογή κρασάρει. Tο νορμάλ κ το HDR λειτουργούν κανονικά, οπωs κ οτιδήποτε άλλο στη ROM.
Link to comment
Share on other sites

Στην νότε 4 που εχω τώρα, παίζουν κανονικά όλα τα modes.

Αν έχετε θέμα με την εφαρμογη, ξηλωστε την με τιτανιουμ και περάστε την, μόνοι σας, απο δω...

https://mega.nz/#!JIgzkIbI!LcArO9coABgWtp1UuT6KVkf2tdXAPHMXynvf9s5uQ4c

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το φτιαξω....

 

Ναι, μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα! Η προηγούμενη παίζει κανονικότατα, οπότε, και με αυτή να μέναμε, δε θα είχαμε παράπονο!

 

Το ανακάλυψε ο λεβέντης από το Needrom, ώστε να σου την πει για το ότι η δική του miui είναι καλύτερη από τη δική σου;;;; :p:p:p

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην νότε 4 που εχω τώρα, παίζουν κανονικά όλα τα modes.

Αν έχετε θέμα με την εφαρμογη, ξηλωστε την με τιτανιουμ και περάστε την, μόνοι σας, απο δω...

https://mega.nz/#!JIgzkIbI!LcArO9coABgWtp1UuT6KVkf2tdXAPHMXynvf9s5uQ4c

 

Works like a charm now. thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, παλιος κατοχος της Coolpad-αρας (το εχω ακομα βεβαια κ φυσαει). Κ επειδη ημουν κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος το ειχα προτεινει σε πολλους, οι οποιοι οντως το πηραν, τους τα εστηνα και ολα οκ!

Την Παρασκευη λοιπον μου φερνει ενας, κατα τ' αλλα ικανοποιημενος, "πελατης" το κινητο του brick-αρισμενο.

Απο τοτε λοιπον εχω αφιερωσει πανω απο 5-6 ωρες/ημερα με διαφορους οδηγους, αλλα ΔΕΝ!!!

Το κινητο μπαινει recovery (TWRP 2.4.4) και fastboot, αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορω να φλασαρω rom μεσω recovery. Βγαζει μνμ "unable to mount /system, /data, /cache"

Αυτο βλεπω κ απο το μενου "mount" οπου αυτες οι επιλογες ειναι ξεκλικαρισμενες και δεν γινεται να επιλεγουν με τιποτα.

Δοκιμασα με YGDP (οδηγος mixanikosgr) αλλα ενω ξεκιναει καποια στιγμη, αφου γεμισει η μπαρα 4-5 φορες, ξαφνικα ακουγεται ενας ηχος σαν αποσυνδεση, κολλαει η τελευταια μπαρα στο 80%, βγαζει ενα μνμ για I/O error και παρολο που τελικα η διαδικασια ολοκληρωνεται επιτυχως (???) (βγαζει 100% πρασινο κ το μνμ success) το κινητο δεν επανεκινει. Βγαζοντας κ ξαναβαζοντας τη μπαταρια παλι τπτ. Κολλαει στη bootscreen με το εικονιδιο της τελευταιας rom που ειχε περαστει.

Το ιδιο συμβαινει κ με τον οδηγο του grgz με SP flash Tools. Ενω η μπαρα κοκκινιζει κ φτανει στο 100%, ξαφνικα ακουγεται ενας ηχος αποσυνδεσης και σταματα η διαδικασια.

Τελος, με coolpad download assistant, υποτιθεται οτι ολα βαινουν καλως και ολοκληρωνεται η διαδικασια (βγαινει το χαρουμενο, μπλε προσωπο), αλλα παλι τπτ. Μου κανει εντυπωση βεβαια οτι διαδιακασια ολοκληρωνεται σχεδον αστραπιαια....

Δοκιμασα κ εναν οδηγο στο modaco, αλλα παλι τζιφος.

Οποιαδηποτε βοηθεια/ιδεα ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

 

Υ.Γ.

Ολα αυτα μονο σε windows 10 64bit. Το κινητο δεν το βλεπουν για καποιο περιεργο λογο τα Win7 (32bit)

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, παλιος κατοχος της Coolpad-αρας (το εχω ακομα βεβαια κ φυσαει). Κ επειδη ημουν κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος το ειχα προτεινει σε πολλους, οι οποιοι οντως το πηραν, τους τα εστηνα και ολα οκ!

Την Παρασκευη λοιπον μου φερνει ενας, κατα τ' αλλα ικανοποιημενος, "πελατης" το κινητο του brick-αρισμενο.

Απο τοτε λοιπον εχω αφιερωσει πανω απο 5-6 ωρες/ημερα με διαφορους οδηγους, αλλα ΔΕΝ!!!

Το κινητο μπαινει recovery (TWRP 2.4.4) και fastboot, αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορω να φλασαρω rom μεσω recovery. Βγαζει μνμ "unable to mount /system, /data, /cache"

Αυτο βλεπω κ απο το μενου "mount" οπου αυτες οι επιλογες ειναι ξεκλικαρισμενες και δεν γινεται να επιλεγουν με τιποτα.

Δοκιμασα με YGDP (οδηγος mixanikosgr) αλλα ενω ξεκιναει καποια στιγμη, αφου γεμισει η μπαρα 4-5 φορες, ξαφνικα ακουγεται ενας ηχος σαν αποσυνδεση, κολλαει η τελευταια μπαρα στο 80%, βγαζει ενα μνμ για I/O error και παρολο που τελικα η διαδικασια ολοκληρωνεται επιτυχως (???) (βγαζει 100% πρασινο κ το μνμ success) το κινητο δεν επανεκινει. Βγαζοντας κ ξαναβαζοντας τη μπαταρια παλι τπτ. Κολλαει στη bootscreen με το εικονιδιο της τελευταιας rom που ειχε περαστει.

Το ιδιο συμβαινει κ με τον οδηγο του grzr με coolpad download assistant. Ενω η μπαρα κοκκινιζει κ φτανει στο 100%, ξαφνικα ακουγεται ενας ηχος αποσυνδεσης και σταματα η διαδικασια.

Τελος, με SP flash Tools, υπιτιθεται οτι ολα βαινουν καλως και ολοκληρωνεται η διαδικασια (βγαινει το χαρουμενο, μπλε προσωπο), αλλα παλι τπτ. Μου κανει εντυπωση βεβαια οτι διαδιακασια ολοκληρωνεται σχεδον αστραπιαια....

Δοκιμασα κ εναν οδηγο στο modaco, αλλα παλι τζιφος.

Οποιαδηποτε βοηθεια/ιδεα ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

 

Υ.Γ.

Ολα αυτα μονο σε windows 10 64bit. Το κινητο δεν το βλεπουν για καποιο περιεργο λογο τα Win7 (32bit)

 

Μπορεί και να πέθανε εντελώς η flash.

Link to comment
Share on other sites

Στα καλα καθουμενα??? Δεν υπαρχει σωτηρια θεωρεις?

Βρες ΠΣ με windows XP.

Δοκίμασε SP flash tool

Αν σου βγάλει στο τέλος ένα πράσινο βελάκι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βρες ΠΣ με windows XP.

Δοκίμασε SP flash tool

Αν σου βγάλει στο τέλος ένα πράσινο βελάκι είσαι οκ.

 

Θα δοκιμασω αυριο αυτο που λες... Εν τω μεταξυ, κ αυτο το κινητο, ειχε δικη σου rom, kouskous....

Κ επειδη κ το δικο μου την ιδια ειχε, ερωτευτηκα τοσο τη miui, που η βασικη μου συσκευη πλεον ειναι το Xiaomi Redmi Note 2 prime.

Ελπιζω, κ αυτη τη φορα, η συμβολη/συμβουλη σου να ειναι λιρα εκατο!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με spflash Tools...

Φορτώνεις scatter file

Τσεκάρεις όλα εκτός από το preloader

Πατάς download

Σβησμενο κινητό

Πατώντας Volume up+power button, κουμπώνεις το καλώδιο (γρήγορα γρήγορα)

Μόλις αρχίσει να περπατάει κίτρινη γραμμή κάτω (downloading) αφήνεις τα κουμπιά (Σημαντικό)

 

 

Πάει μόνο του...

 

Οταν βγάλει πράσινο τικ, είσαι οκ. Μη βιαστεις να το ξεμπριζωσεις, άστο 10 δευτερόλεπτα.

 

Αν παρόλα αυτά, δεν ξεκινάει το φλασαρισμα, πήγαινε στα options του sp flash και ξετσεκαρε μια επιλογή που λέει... da checksum.. Κάπως έτσι...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με spflash Tools...

Φορτώνεις scatter file

Τσεκάρεις όλα εκτός από το preloader

Πατάς download

Σβησμενο κινητό

Πατώντας Volume up+power button, κουμπώνεις το καλώδιο (γρήγορα γρήγορα)

Μόλις αρχίσει να περπατάει κίτρινη γραμμή κάτω (downloading) αφήνεις τα κουμπιά (Σημαντικό)

 

 

Πάει μόνο του...

 

Οταν βγάλει πράσινο τικ, είσαι οκ. Μη βιαστεις να το ξεμπριζωσεις, άστο 10 δευτερόλεπτα.

 

Αν παρόλα αυτά, δεν ξεκινάει το φλασαρισμα, πήγαινε στα options του sp flash και ξετσεκαρε μια επιλογή που λέει... da checksum.. Κάπως έτσι...

Τα εκανα ολα αυτα jpower, οντως, δουλεψε... εκανε download, εβγαλε το τικακι.... το αφησα πανω απο ενα λεπτο και..... Τζιφος!!!!

Δεν μπουταρει και οταν μπαινω ρεκοβερι, παλι οι επιλογες /system, /data και /cache "can not mount".....

Φακ!!!!! Κ ημουν σιγουρος οτι θα δουλευε....

Link to comment
Share on other sites

Την sd την βλέπει κανονικά το recovery.?

 

Με το spflash, δοκίμασε να Φλασαρεις μονο boot και emmc.

Φαντάζομαι ότι Φλασαρεις scatter file από εργοστασιακή ρομ.. Οκ.?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα αυτα jpower, οντως, δουλεψε... εκανε download, εβγαλε το τικακι.... το αφησα πανω απο ενα λεπτο και..... Τζιφος!!!!

Δεν μπουταρει και οταν μπαινω ρεκοβερι, παλι οι επιλογες /system, /data και /cache "can not mount".....

Φακ!!!!! Κ ημουν σιγουρος οτι θα δουλευε....

 

Συγνώμη που μπαίνω καί γω στην κουβέντα, όπως είπαν και πιό πριν δοκίμασε καλύτερα σε XP, παθον,αλλά από κεί και μετα ποια rom του περνάς, παλιά από άσο θυμάμαι για το ίδια σκοπό είχα βάλει την 015.

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc&usp=sharing

Από κεί καί μετά άλλαξε έκδοση του SP flash tool.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Την sd την βλέπει κανονικά το recovery.?

 

Με το spflash, δοκίμασε να Φλασαρεις μονο boot και emmc.

Φαντάζομαι ότι Φλασαρεις scatter file από εργοστασιακή ρομ.. Οκ.?

Τη βλεπει κανονικα. Εχω κ rom περασμενη, αλλα φυσικα οταν πανω να φλασαρω βγαζει "failed".

Την φορμαρα σε pc, ξαναπερασα μια rom, το ιδιο...

Εργοστασιακη rom παω να περασω μεσω sp, την 029 για την ακριβεια.

Boot σκετο δε βέπω, μονο uboot κ bootimg, ενω emmc δεν υπαρχει σαν επιλογη.

 

Συγνώμη που μπαίνω καί γω στην κουβέντα, όπως είπαν και πιό πριν δοκίμασε καλύτερα σε XP, παθον,αλλά από κεί και μετα ποια rom του περνάς, παλιά από άσο θυμάμαι για το ίδια σκοπό είχα βάλει την 015.

Από κεί καί μετά άλλαξε έκδοση του SP flash tool.

Οπως ειπα κ πιο πανω, την 029 παω να περασω, αλλα αν ειναι να φταιει αυτο, να αλλαξω κ εκδοση rom και εκδοση spflash (5.13.52 εχω τωρα)

Ακριβως αυτα τα αρχεια που παραθετεις εχω κατεβασει filosofos

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πεθάνει η μνήμη η εσωτερική. Το έχω συναντήσει σε zte v987. Η μόνη λύση αλλαγή πλακέτας και έχεις καινούργιο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα κ με αλλη ρομ... Τα ιδια!! Νομιζω το κουλπαντακι μας αφησε......

 

Αν είναι πειραγμενα τα μεγέθη των partitions τότε ίσως χρειαστεί να επιλέξεις Format & Download.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...