Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για 100% λειτουργικο ραδιοφωνο μενεις kitkat.Ειναι γνωστο οτι στις lollipop based roms εχει θεματα το radio.

 

Mπορεις βεβαια να ψαξεις και για την εφαρμογη spirit fm στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock&hl=en .Ειναι η μονη 3rd party εφαρμογη που δουλευει FM κανονικα μεσω της κεραιας και οχι μεσω data/wifi ,παρακαμπτoντας την official system app του τηλεφωνου. Επειδη ειναι τρελη low level hackerια δεν ειναι συμβατη με ολα τα τηλεφωνα,αλλα μπορεις να δοκιμασεις.Γι αυτο το λογο ειναι και paid only εφαρμογη αλλα οποιος θελει..βρισκει!

 

Πιο πολλες πληροφοριες και ισως καποια δοκιμαστικη free εκδοση εδω http://forum.xda-developers.com/apps/spirit-fm

Ευχαριστώ φιλε azuli, πάω για spirit fm. κάτι πηρε το ματι μου για CM 12.1 bugFIX v2.2 (διορθώνει την αυξομείωση της έντασης) θα το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Να δοκιμάσεις την 015 και την 046. Πολλοί βρέθηκαν στην ίδια κατάσταση συνήθως μετά από mlais 4.4.3 ρομ. Μετά το format+download ως τελευταία λύση, το τηλέφωνο έμενε μόνο με τον preloader.

(Δες και εδώ κάτι ενναλλακτικό, ισως να πετύχει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1463756 )

 

Δοκιμασα τα παντα. Κ αυτα που γραφεις και καποιες αλλες συμβουλες που μου εδωσε ο φιλτατος filosofos77.

Πρεπει το προβλημα να ειναι στο hardware, γιατι απο την αρχη που το επιασα, ανεξαρτητως αν το συνεδεσα σε pc ή laptop, σε win xp, 7 ή 10, 32bit ή 64, με ή χωρις μπαταρια (δικη του ή αλλη), με κοντο ή μακρυ καλωδιο, σε μπροστινη, πισινη ή πλαϊνη θυρα usb, σε οοοοολες αυτες τις περιπτωσεις η συσκευη συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια (ακουγονται οι χαρακτηριστικοι ηχοι και στη διαχείριση συσκευων εμφανιζεται κ εξαφανιζεται συνεχεια).

Αρχιζω και εγκαταλειπω.

Μονο με adb δεν δοκιμασα... Νομιζω μετα απο 5 μερες δεν εχω αλλο κουραγιο...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!! Θα προτεινω στο φιλαρακι που ανηκει το κινητο μηπως το δωσει για ανταλλακτικα.

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα. Κ αυτα που γραφεις και καποιες αλλες συμβουλες που μου εδωσε ο φιλτατος filosofos77.

Πρεπει το προβλημα να ειναι στο hardware, γιατι απο την αρχη που το επιασα, ανεξαρτητως αν το συνεδεσα σε pc ή laptop, σε win xp, 7 ή 10, 32bit ή 64, με ή χωρις μπαταρια (δικη του ή αλλη), με κοντο ή μακρυ καλωδιο, σε μπροστινη, πισινη ή πλαϊνη θυρα usb, σε οοοοολες αυτες τις περιπτωσεις η συσκευη συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια (ακουγονται οι χαρακτηριστικοι ηχοι και στη διαχείριση συσκευων εμφανιζεται κ εξαφανιζεται συνεχεια).

Αρχιζω και εγκαταλειπω.

Μονο με adb δεν δοκιμασα... Νομιζω μετα απο 5 μερες δεν εχω αλλο κουραγιο...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!! Θα προτεινω στο φιλαρακι που ανηκει το κινητο μηπως το δωσει για ανταλλακτικα.

 

αν συνδεεται και αποσυνδεεται ειναι μαλλον θεμα hardware.usb θυρα κινητου/usb θυρα pc

Aλλα μπορει να ναι και θεμα σωστων drivers να ξερεις.

Κανε μια τελευταια πολυ εκτεταμενη απεγκατασταση ολων των drivers που χεις βαλει και ξαναβαλτους (μεγαλη σημασια να μπει σωστα ο vcom driver).Tις προαλλες ανεστησα ''μπρικαρισμενο'' lenovo φιλου απλα περνωντας ξανα τους σωστους drivers.Eιναι εξαιρετικα σπανιο πλεον ενα κινητο να μπρικαριστει εντελως χωρις να εχει προβλημα το Hardware.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα. Κ αυτα που γραφεις και καποιες αλλες συμβουλες που μου εδωσε ο φιλτατος filosofos77.

Πρεπει το προβλημα να ειναι στο hardware, γιατι απο την αρχη που το επιασα, ανεξαρτητως αν το συνεδεσα σε pc ή laptop, σε win xp, 7 ή 10, 32bit ή 64, με ή χωρις μπαταρια (δικη του ή αλλη), με κοντο ή μακρυ καλωδιο, σε μπροστινη, πισινη ή πλαϊνη θυρα usb, σε οοοοολες αυτες τις περιπτωσεις η συσκευη συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια (ακουγονται οι χαρακτηριστικοι ηχοι και στη διαχείριση συσκευων εμφανιζεται κ εξαφανιζεται συνεχεια).

Αρχιζω και εγκαταλειπω.

Μονο με adb δεν δοκιμασα... Νομιζω μετα απο 5 μερες δεν εχω αλλο κουραγιο...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!! Θα προτεινω στο φιλαρακι που ανηκει το κινητο μηπως το δωσει για ανταλλακτικα.

 

Αν το δώσει για ανταλλακτικά εδώ είμαστε..

Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

αν συνδεεται και αποσυνδεεται ειναι μαλλον θεμα hardware.usb θυρα κινητου/usb θυρα pc

Aλλα μπορει να ναι και θεμα σωστων drivers να ξερεις.

Κανε μια τελευταια πολυ εκτεταμενη απεγκατασταση ολων των drivers που χεις βαλει και ξαναβαλτους (μεγαλη σημασια να μπει σωστα ο vcom driver)

 

Βρε azuli, επειδη μου το ειπε και ο filosofos77 το θεμα των σωστων drivers....

Πηγα σε "αμολυντο" (απο οποιοδηποτε driver) pc, με το που συνεδεα το κινητο, εκανε τα κλασικα συνδεση/αποσυνδεση, σε οποιαδηποτε θυρα, με διαφορετικα καλωδια.

Παρολα αυτα, οταν ακουγα τον ηχο συνδεσης, γρηγορα-γρηγορα ξεκινουσα τον wizard περασματος drivers. Περνουσα μονο αυτους που επαιρνε/ηθελε μονο του το pc (win xp 32bit).

Και....τη συνεχεια την ξερετε...... Τζιφος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε azuli, επειδη μου το ειπε και ο filosofos77 το θεμα των σωστων drivers....

Πηγα σε "αμολυντο" (απο οποιοδηποτε driver) pc, με το που συνεδεα το κινητο, εκανε τα κλασικα συνδεση/αποσυνδεση, σε οποιαδηποτε θυρα, με διαφορετικα καλωδια.

Παρολα αυτα, οταν ακουγα τον ηχο συνδεσης, γρηγορα-γρηγορα ξεκινουσα τον wizard περασματος drivers. Περνουσα μονο αυτους που επαιρνε/ηθελε μονο του το pc (win xp 32bit).

Και....τη συνεχεια την ξερετε...... Τζιφος!!!!

Νομίζω ότι πρώτα πρεπει να περάσεις τους drivers και μετά να συνδέσεις το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Βρε azuli, επειδη μου το ειπε και ο filosofos77 το θεμα των σωστων drivers....

Πηγα σε "αμολυντο" (απο οποιοδηποτε driver) pc, με το που συνεδεα το κινητο, εκανε τα κλασικα συνδεση/αποσυνδεση, σε οποιαδηποτε θυρα, με διαφορετικα καλωδια.

Παρολα αυτα, οταν ακουγα τον ηχο συνδεσης, γρηγορα-γρηγορα ξεκινουσα τον wizard περασματος drivers. Περνουσα μονο αυτους που επαιρνε/ηθελε μονο του το pc (win xp 32bit).

Και....τη συνεχεια την ξερετε...... Τζιφος!!!!

 

Αν διαβάσεις στο post που σου είχα πεί όταν εγώ την είχα πάθει οι drivers είχαν μια ιδιαιτερότητα με αυτήν την συσκευή.

Δεν ξέρω αν τότε αυτό που έκανα ήταν σωστό ή λάθος, αναφέρω τον τρόπο που τους πέρασα αλλά δούλεψε άψογα.

Τώρα αν μία το βλέπει καί μετά το χάνει, είναι στο πρώτο στάδιο όταν το κουμπωνεις χωρίς μπαταρία, vcom preloader.

Μετά πάλι χωρίς μπαταρία απλά πατάς σταθερά ένα από τα πλήκτρα το διαβάζει σαν mkt,όι επόμενοι γιά τις MKT συσκευές.

Κατόπιν με μπαταρία με πάτημα τα πλήκτρα φωνής σε fastboot να στο δεί τρέχεις το εργαλείο της coolpad.(αν το έχεις στη συσκευή σου ακόμα)

Αν καί στα τρία έχεις ανάλογο αποτέλεσμα συνεχιζεις με το SP flash tool.

Αλλά σαν εργαλείο παίζει να δουλέψει χωρίς μπαταρία. (Όπου είναι λάθος διορθωστε με)

 

Τώρα αν είναι σίγουρα να έχει θέμα το USB port του κινητού αλλάζει εύκολα, μια πλακέτα μικρή είναι με κόστος 5-6€.το κοιταγα για μένα μιας και δεν έχω δόνηση αφού είναι πάνω σε αυτήν ο μηχανισμός.

Θα στείλω link σε λίγο....

http://m.aliexpress.com/item/32369673854.html

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωω παρα πολυ τον Moihack, mixaniko, filosofo και satiros για την βοηθεια τελικα τα καταφερα με YGDP :) τα καταφερα ως εξης εβαλα πρωτα το coolpad driver μετα συνδεσα το τηλεφωνο στο pc σε ολα τα mode και μετα επανεκινηση του pc εβαλα το κινητο κλειστο χωρις μπαταρια και στο device manager μου εμφανιζε το κινητο για 3 δευτερα και αποσινδεοτανε και εκανα το τελευταιω κοματι συνδεσα παλι το κινητο και γργορα γρηγορα πριν αποσυνδεθη η συσκευη και μεσα στο device manager εκανα δεξι κλικ sστην συσκευη και ενανα ενημερωση του driver με ολο τον φακελο τον vcomdrivers<win7 ( που μεσα εχει τα αρχεια usb2ser_Win764 και usb2ser_Win7 και ετσι με αλλη μια επανεκινηση καταφερε μετα να το δει χωρις να αποσυνδεθη! :D
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωω παρα πολυ τον Moihack, mixaniko, filosofo και satiros για την βοηθεια τελικα τα καταφερα με YGDP :) τα καταφερα ως εξης εβαλα πρωτα το coolpad driver μετα συνδεσα το τηλεφωνο στο pc σε ολα τα mode και μετα επανεκινηση του pc εβαλα το κινητο κλειστο χωρις μπαταρια και στο device manager μου εμφανιζε το κινητο για 3 δευτερα και αποσινδεοτανε και εκανα το τελευταιω κοματι συνδεσα παλι το κινητο και γργορα γρηγορα πριν αποσυνδεθη η συσκευη και μεσα στο device manager εκανα δεξι κλικ sστην συσκευη και ενανα ενημερωση του driver με ολο τον φακελο τον vcomdrivers<win7 ( που μεσα εχει τα αρχεια usb2ser_Win764 και usb2ser_Win7 και ετσι με αλλη μια επανεκινηση καταφερε μετα να το δει χωρις να αποσυνδεθη! :D

 

Ποιά Ρομ πέρασες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά Ρομ πέρασες τελικά?
απο την αρχικη σελιδα την ειχα κατεβασει ποιο παλια το ονομα που ειχε 4.4.032.P0.150202.8297W.CPB τωρα ποια ειναι δεν ξερω :lol:
Link to comment
Share on other sites

απο την αρχικη σελιδα την ειχα κατεβασει ποιο παλια το ονομα που ειχε 4.4.032.P0.150202.8297W.CPB τωρα ποια ειναι δεν ξερω :lol:

 

Χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά. (Η ρομ είναι η 032).

 

Τελικά για φίλτρο έβαλα το blue light filter, πιο απλό αλλά μόλις πατάς εγκατάσταση απενεργοποιείται το φίλτρο για λίγο και κάνεις εγκατάταση κανονικά και όχι σαν τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνα greenify, prevent running ή κάτι ανάλογο?

Και γω είχα το ίδιο θέμα και μολις έκλεισα το greenify, ολα οκ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνα greenify, prevent running ή κάτι ανάλογο?

Και γω είχα το ίδιο θέμα και μολις έκλεισα το greenify, ολα οκ.

 

Αν δεν το έχεις περάσει εσύ στην Ρομ δεν έχω τότε ;) . δεν έχω βάλει καμία παρόμοια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τα παντα. Κ αυτα που γραφεις και καποιες αλλες συμβουλες που μου εδωσε ο φιλτατος filosofos77.

Πρεπει το προβλημα να ειναι στο hardware, γιατι απο την αρχη που το επιασα, ανεξαρτητως αν το συνεδεσα σε pc ή laptop, σε win xp, 7 ή 10, 32bit ή 64, με ή χωρις μπαταρια (δικη του ή αλλη), με κοντο ή μακρυ καλωδιο, σε μπροστινη, πισινη ή πλαϊνη θυρα usb, σε οοοοολες αυτες τις περιπτωσεις η συσκευη συνδεεται και αποσυνδεεται συνεχεια (ακουγονται οι χαρακτηριστικοι ηχοι και στη διαχείριση συσκευων εμφανιζεται κ εξαφανιζεται συνεχεια).

Αρχιζω και εγκαταλειπω.

Μονο με adb δεν δοκιμασα... Νομιζω μετα απο 5 μερες δεν εχω αλλο κουραγιο...

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!! Θα προτεινω στο φιλαρακι που ανηκει το κινητο μηπως το δωσει για ανταλλακτικα.

Νομιζω οτι ειναι θεμα driver. Αυτο δεν πρεπει να στο κανει (με τον ηχο). Φιλος εκανε πολυ χειροτερα στο δικο του τελικα του το εφτιαξα. Με YGDP και συγκεκριμενη rom. Δεν νομιζω να μη φτιαχνεται.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι θεμα driver. Αυτο δεν πρεπει να στο κανει (με τον ηχο). Φιλος εκανε πολυ χειροτερα στο δικο του τελικα του το εφτιαξα. Με YGDP και συγκεκριμενη rom. Δεν νομιζω να μη φτιαχνεται.

 

Ξηλωσα οτι υπηρχε απο drivers. Τους ξαναπερασα με τη σειρα που εγραφε στον οδηγο YGDP ο mixanikosgr. Και παλι τπτ...

Μονο με SP Flash Tools προχωρουσε η διαδικασια και ολοκληρωνοταν ..."επιτυχως", ειτε κανοντας απλο download ειτε format + download.

Παρολαυτα, το κινητο ΔΕΝ ανταποκρινεται σε κανενα πατημα κουμπιου. Ουτε recovery, ουτε fastboot, ουτε δειχνει να φορτιζει, ...dead!

Δεν ξερω τι αλλο εχει μεινει να κανω...

Link to comment
Share on other sites

οτι προσπαθεια και αν εχω κανει δεν εχω καταφερει να κανω της 2 τελευταιες miui να δουλεψουν τα δεδομενα.....

jp εχεις καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση SAMSUNG GALAXY NOTE 4 ROM v2 - 27-02-2016

 

Ισχύουν όλα όσα γράφονται στο #19953

Αρχείο αλλαγών:

-Προσθήκη/διόρθωση εντολών fstrim κατά την εγκατάσταση

-Βελτίωση/διορθωση ήχου

-Διόρθωση Bluetooth (Δεν χρειάζεται rename)

-Διόρθωση GPS

 

Αν την έχετε εγκαταστήσει, πάρτε titanium backup τις εφαρμογές σας, εγκαταστηστε την v2 και καντε τες restore. Πρώτα, όμως, απ' ολα, δοκιμάστε το bluetooth σας, αν μεταφέρει ήχο. Αν εξακολουθεί να έχει πρόβλημα, η λυση είναι FACTORY DATA RESET απο το μενού των Settings. Δηλαδή, System settings - καρτελα account - backup & reset. Σε μένα, δεν έχει πρόβλημα που το δοκίμασα..

 

link rom: https://mega.nz/#!ZZ5ASIKR!WTsXvP15yYEXNh_1KqK97V9Qo4wiYVrbwsGbIQ07dHk

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...