Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την είδα... Δεν λέει...

Πολυ νωχελικη, εως εκνευριστικη.

GPS δεν.. Ντατα μόνο "Ε". (αντε, αυτο ας πούμε, είναι θέμα μοντεμ)

Sim 2 δεν βλέπει, παρά μόνο με ενεργοποιηση/απενεργοποιηση της, από το μενού sim cards.

Έχει 5/6 κινεζιες. Δεν έχει πληκτρολόγιο ευτυχώς, Φλασαρω, πάντα, ενα πακετάκι , must have, εφαρμογων, οπου περιέχει το Swiftkey.

Δεν έβλεπε, καμια χωρητικότητα το πισι.....

Τα Notifications /tiles θυμίζουν πολύ έντονα lewa os...

Θέλει περισσότερο φτιαξιμο από την exodus.

Είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση, ακομη, και απο την 1η cm που ειχα ανεβασει...

Και να ασχοληθώ, δεν νομίζω κανείς να την δοκιμάσει, παρούσης της 12.

http://s30.postimg.org/jmt8zo3wx/Screenshot_2016_01_15_19_09_45.png http://s30.postimg.org/6mhi38hch/Screenshot_2016_01_15_19_09_55.png

 

http://s30.postimg.org/egi3omp5d/Screenshot_2016_01_15_19_09_58.png http://s30.postimg.org/skdyx0wcx/Screenshot_2016_01_15_19_10_01.png

 

 

Επισης αυτό το ΤΟS... Πολύ αργό λειτουργικό.

Ο φακελος των libs, ιδιαίτερα, ογκώδης..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κι εγώ, έτσι νόμιζα...

Τεσπα, αφού την κατέβασα θα κανω μια δοκιμή..

Μπορεί να αποδειχτεί καλή...

Α, δεν έχει boot animation... Νομιζεις οτι εχει κολλήσει στο boot logo, ενω στην πραγματικότητα, φορτωνει... Τρώει κάνα 3λεπτο η πρώτη.....

Και με το που μπει, ανοίγει ντατα στην καρτα 1

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει παραλάβει κανένας letv η κανένα xiaomi(στην ίδια κατηγορία με το f1) να μας γράψει 2-3 πράματα;

 

εχω το letv x600 περιπου 20 μερες!

οθονη καταπληκτικη για την κατηγορια τιμης του τηλεφωνου,πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης,ηχειο αρκετα καλο οχι κατι ιδιαιτερο ομως,καμερα πολυ καλη,μπαταρια με φουλ χρηση 4g,ομιλια περιπου μια ωρα,φωτεινοτητα στο 50/100,facebook,messenger,viber μου βγαζει μια μερα ανετα,περιπου 4 ωρες sot πανω κατω με δυο σιμ ενεργες.

το μονο αρνητικο που βρισκω στη συσκευη ειναι στο θεμα ρομ.οχι οτι εχει κολληματα η δικια του, και αλλες δυο aosp που εχω δοκιμασει αλλα εχει ελειψη ποικιλιας στις ρομ.(ισως καλoμαθα με το f1:lol:)

συμπερασματικα για τα λεφτα που ζηταει σε αποζημιωνει με το παραπανω μεχρι και το τελευταιο ευρω.

το coolpad πλεον ανηκει στον αδερφο μου,αν και το redmi note 3 pro με βαζει σε σκεψεις ομολογω!

Link to comment
Share on other sites

 

Λεει τίποτα?

Είχε αναφερθεί, αν θυμάμαι, λίγες σελίδες πιό πρίν και αυτή εδώ http://forum.xda-developers.com/a310/development/cm-12-1-mmx-a310-clones-t3253779

Νομίζω λίγο νεότερη από αυτήν πού ανεβασες καί έχουμε οι πιο πολλοί περασμενοι .

Την έβαλα για λίγο απλά να πάρω μια εικόνα,πριν επανελθω στην δική σου.Σπαστικα μόνο γιατί δέν μπόρεσα να αλλάξω το Kinguser με το SuperSU.Δεν την εψαξα πολύ, είδα έχων φέρει την εμπρός κάμερα στα 8mp.

Αναφέρουν ότι βελτίωσαν τα σφαλματα πού είχαν οι παλιότερες, όπως έχεις κάνει εσύ πιο πριν!:p

Τής έχεις ρίξει καμία ματιά μήπως θέλει κάνα μάζεμα καί βάλεις αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

...

Έχει παραλάβει κανένας letv η κανένα xiaomi(στην ίδια κατηγορία με το f1) να μας γράψει 2-3 πράματα;

To x600 εδώ και 2-3 μέρες. Το αγόρασα από το jd με την προσφορά που είχε ποσταρει ο dakok στο modaco πριν κανένα μήνα. Σε σούπερ τιμή, αλλιώς θα συνέχιζα με το f1. Όπως και να το κάνουμε, το f1 αντέχει μια χαρά στο χρόνο! πρακτικά του λείπει μόνο το 4G.

 

Πίσω στο x600.

Για την ώρα το ψάχνω για να το στήσω το ΣΚ (μάλλον, δεν βιάζομαι!).

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, πολύ γρήγορο . Η φωτογραφική του είναι καλύτερη από του f1. Το μέγεθος πολύ ΟΚ γι 5.5 ιντσών.

Αν δεν γίνει πολύ χοντρό με την θήκη που περιμένω, θα είναι μια χαρά. Από μόνο του κρύβει το πάχος του.

 

Το f1 θα το κρατήσω για την ώρα σαν 2ο για όλη την οικογένεια (με την inew v3 plus μπορώ να πω ότι είναι πια ΟΚ και για "απλούστερους" χρήστες). Βέβαια μόλις υπάρξει μια έκδοση lalipop που θα είναι "εύκολη" θα τη δοκιμάσω.

Επομένως θα συνεχίσω να κυκλοφορώ στο νήμα!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

τρελο εργαλειο..μπηκε υποψηφιο για επομενο με ευκολια.Φανταζομαι και με την official να μεινεις σ αυτο θα εισαι ανετος..

 

Όντως!! Ακόμα και εγώ, που έχω πει ότι κρατάω άνετα την Coolpadάρα για χρόνια, ξερογλείφομαι!! Ειδικά τώρα που χρησιμοποιώ τη Miui 7 εδώ και ενάμιση μήνα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα σπαστικό πρόβλημα με το wifi τόσο τώρα με την cyanogen όσο και με την προηγούμενη που φοραγα την emui 3.0. Χωρίς κάποια συγκεκριμένη ακολουθία, ενώ συνδέεται κανονικά στο ρουτερ μετά από τυχαίο χρονικό διάστημα ,ενώ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο δεν ανοίγει σελίδες. Με την χρήση του aeroplane mode on off επανέρχεται μέχρι να ξανά κολλήσει.

Καμία ιδέα;

 

Δοκίμασε την εφαρμογή WiFi fixer! Είχα το ίδιο πρόβλημα με το WiFi στο σπίτι των γονέων μου όσο και στο σπίτι της κοπέλας μου και, αφού την έβαλα και πάτησα μερικά κουμπιά στην τύχη, έφτιαξε! Ήμουν με miui 7 και μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά δε χάνεις και τίποτα!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω το letv x600 περιπου 20 μερες!

οθονη καταπληκτικη για την κατηγορια τιμης του τηλεφωνου,πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης,ηχειο αρκετα καλο οχι κατι ιδιαιτερο ομως,καμερα πολυ καλη,μπαταρια με φουλ χρηση 4g,ομιλια περιπου μια ωρα,φωτεινοτητα στο 50/100,facebook,messenger,viber μου βγαζει μια μερα ανετα,περιπου 4 ωρες sot πανω κατω με δυο σιμ ενεργες.

το μονο αρνητικο που βρισκω στη συσκευη ειναι στο θεμα ρομ.οχι οτι εχει κολληματα η δικια του, και αλλες δυο aosp που εχω δοκιμασει αλλα εχει ελειψη ποικιλιας στις ρομ.(ισως καλoμαθα με το f1:lol:)

συμπερασματικα για τα λεφτα που ζηταει σε αποζημιωνει με το παραπανω μεχρι και το τελευταιο ευρω.

το coolpad πλεον ανηκει στον αδερφο μου,αν και το redmi note 3 pro με βαζει σε σκεψεις ομολογω!

Μπράβο παιδιά!διαβάζω οτι αξίζει τα λεφτά του και με το παραπανω!

To x600 εδώ και 2-3 μέρες. Το αγόρασα από το jd με την προσφορά που είχε ποσταρει ο dakok στο modaco πριν κανένα μήνα. Σε σούπερ τιμή, αλλιώς θα συνέχιζα με το f1. Όπως και να το κάνουμε, το f1 αντέχει μια χαρά στο χρόνο! πρακτικά του λείπει μόνο το 4G.

 

Πίσω στο x600.

Για την ώρα το ψάχνω για να το στήσω το ΣΚ (μάλλον, δεν βιάζομαι!).

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, πολύ γρήγορο . Η φωτογραφική του είναι καλύτερη από του f1. Το μέγεθος πολύ ΟΚ γι 5.5 ιντσών.

Αν δεν γίνει πολύ χοντρό με την θήκη που περιμένω, θα είναι μια χαρά. Από μόνο του κρύβει το πάχος του.

 

Το f1 θα το κρατήσω για την ώρα σαν 2ο για όλη την οικογένεια (με την inew v3 plus μπορώ να πω ότι είναι πια ΟΚ και για "απλούστερους" χρήστες). Βέβαια μόλις υπάρξει μια έκδοση lalipop που θα είναι "εύκολη" θα τη δοκιμάσω.

Επομένως θα συνεχίσω να κυκλοφορώ στο νήμα!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι περιεργο θεμα και παιζει σε αρκετες rom και σε αλλα τηλ.Σε πολλες rom φτιαχνει με το wifi fix.zip

Παλια καποιος ειχε γραψει και εναν τροπο μεσω αλλαγης καποιας ρυθμισης στο router.

 

Για kitkat φλασαρε αυτο https://www.sendspace.com/file/1msewb χωρις wipes.Δεν ξερω αν το δεχεται και η cm

Λοιπόν, το φλασαρα και ας είναι για kit kat. Δείχνει να δουλεύει. Θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Λεει τίποτα?

Είχε αναφερθεί, αν θυμάμαι, λίγες σελίδες πιό πρίν και αυτή εδώ http://forum.xda-developers.com/a310/development/cm-12-1-mmx-a310-clones-t3253779

Νομίζω λίγο νεότερη από αυτήν πού ανεβασες καί έχουμε οι πιο πολλοί περασμενοι .

Την έβαλα για λίγο απλά να πάρω μια εικόνα,πριν επανελθω στην δική σου.Σπαστικα μόνο γιατί δέν μπόρεσα να αλλάξω το Kinguser με το SuperSU.Δεν την εψαξα πολύ, είδα έχων φέρει την εμπρός κάμερα στα 8mp.

Αναφέρουν ότι βελτίωσαν τα σφαλματα πού είχαν οι παλιότερες, όπως έχεις κάνει εσύ πιο πριν!:p

Τής έχεις ρίξει καμία ματιά μήπως θέλει κάνα μάζεμα καί βάλεις αυτήν?

 

Αυτη, ναι.. αξίζει να ασχοληθείς.

Επώνυμη ρομ..

Σίγουρα θέλει συμμάζεμα, ενσωμάτωση fixes, ενδεχόμενο καθάρισμα, ριπάκ..

αν έχει θέμα με κουμπιά και σένσορες, θα μπορούσα να βοηθήσω.. (άλλωστε, κάτι έμαθα από την ΄τριβή¨με τις lp¨ :)

Downloading..... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το φλασαρα και ας είναι για kit kat. Δείχνει να δουλεύει. Θα ενημερωσω

Τζίφος, πάλι τα ίδια κάνει

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος, πάλι τα ίδια κάνει

 

δοκιμασε αυτό...

Μόλις το έφτιαξα

https://mega.nz/#!hIJVVRaJ!rHmhUAFlKCeLYnAWWkgiLEiU6lG5Azr5Phlr6kaljT8

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτήν δουλεύω τώρα...

 

Της έχω αλλάξει τα φώτα..

-κατ' αρχήν, της αφαίρεσα το kingroot και ενσωμάτωσα supersu.

-ενσωμάτωσα δυνατό ήχο από την βιβλιοθήκη που χρησιμοποιώ στην cm.

-αφαιρώ το dolby διότι δίνει fc και ενσωματώνω dolby atmos που παίζει γάντι σε μας.

- ενσωμάτωση gravity

- ενσωματωση xinternalsd

- ενσωματωση xposed installer

- κατι cleaners θα πάρουν δρόμο..

etc....................... :p

 

δεν παίζει το volume up button..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν δουλεύω τώρα...

 

Της έχω αλλάξει τα φώτα..

-κατ' αρχήν, της αφαίρεσα το kingroot και ενσωμάτωσα supersu.

-ενσωμάτωσα δυνατό ήχο από την βιβλιοθήκη που χρησιμοποιώ στην cm.

-αφαιρώ το dolby διότι δίνει fc και ενσωματώνω dolby atmos που παίζει γάντι σε μας.

- ενσωμάτωση gravity

- ενσωματωση xinternalsd

- ενσωματωση xposed installer

- κατι cleaners θα πάρουν δρόμο..

etc....................... :p

 

δεν παίζει το volume up button..

 

Εκεί που εστρωσα τη CM πού εβαλες τώρα με βλέπω να αλλαζω πάλι :lol::lol:!

Ωραία! Περιμένουμε...... Όταν εσύ είσαι έτοιμος.

 

Κάπου είχα δεί κάτι πατσακια εκεί μέσα που είχαν σχέση με ήχο καί σενσορες,δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με αυτό που δεν σού παίζει?

Ουσιαστικά γιά το A310 δεν κοιταμε συμβατότητα?

Link to comment
Share on other sites

ναι, βρε φιλοσοφε... μη βιάζεσαι... :p:p:p:p

 

αν και το δικό μας, με το α310, έχει διαφορά στους σενσορες, θα τεστάρω και θα δω...

πάντως ο ήχος είναι πολύ δυνατός. Πιο δυνατός και από ΑΜΟΙ. και ποιοτικός (τουλάχιστον στο ringing που προλαβα να δοκιμάσω.)

Επίσης έχει νέο FMRADIO με διαφορετική μόστρα. που λειτουργεί πλήρως :D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι καιγομαι!..ειχα την miui του kouskous και θελησα να περασω την CM 12.1 αλλα αρχικα διαπιστωσα πως δεν ηταν ροοτ το coolpad και προσπαθωντας να το κανω με το framaroot δε ειχα αποτελεσμα..ολα αυτα στο δρομο για να αντικαταστησω στην CWM με PLHILZ RECOVERY ...στη συνεχεια πηγα στο recovery( cwm) και προσπαθηνα να κανω απο εκει install την νεα ρομ αλλα μου εβγαλε προβλημα..και τωρα εχω κλολησει εκει...το μονο που μπορω να κανω ειναι να ξαναπερασω την miui αλλα και αυτη μου βγαζει καποια θεματα οπως ο ηχος ειναι παρα πολυ χαμηλος κατι που πριν δεν υπηρχε ως προβλημα...επιπλεον στην αρχη ειχα την AOSP 4.4.3 και προσπαθησα να την ξαναπερασω αλλα κολλαει στην εκκινηση διχνοντας μονο το λογοτυπο...δεν με ενδιαφερει ποια ρομ θα βαλω..απλα θελω να μη μου βγαζει προβληματα...δεν εχω τρελες απαιτησεις...αλλα αυτη τη στιγμη εχω κολλησει...καποιος να με βοηθησει ετσι ωστε να βαλω τα πραματα σε μια σειρα και να ξεμπερδεψω...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι καιγομαι!..ειχα την miui του kouskous και θελησα να περασω την CM 12.1 αλλα αρχικα διαπιστωσα πως δεν ηταν ροοτ το coolpad και προσπαθωντας να το κανω με το framaroot δε ειχα αποτελεσμα..ολα αυτα στο δρομο για να αντικαταστησω στην CWM με PLHILZ RECOVERY ...στη συνεχεια πηγα στο recovery( cwm) και προσπαθηνα να κανω απο εκει install την νεα ρομ αλλα μου εβγαλε προβλημα..και τωρα εχω κλολησει εκει...το μονο που μπορω να κανω ειναι να ξαναπερασω την miui αλλα και αυτη μου βγαζει καποια θεματα οπως ο ηχος ειναι παρα πολυ χαμηλος κατι που πριν δεν υπηρχε ως προβλημα...επιπλεον στην αρχη ειχα την AOSP 4.4.3 και προσπαθησα να την ξαναπερασω αλλα κολλαει στην εκκινηση διχνοντας μονο το λογοτυπο...δεν με ενδιαφερει ποια ρομ θα βαλω..απλα θελω να μη μου βγαζει προβληματα...δεν εχω τρελες απαιτησεις...αλλα αυτη τη στιγμη εχω κολλησει...καποιος να με βοηθησει ετσι ωστε να βαλω τα πραματα σε μια σειρα και να ξεμπερδεψω...

 

αφου μπαινεις κανονικα σε recovery mode, δοκιμασε να περασεις αυτη τη ρομ http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

εχει αναφερθει οτι ειναι απροβληματιστη απο αρκετους στο νημα

Link to comment
Share on other sites

επειδη την προηγουμενη εβδομαδα δοκιμασα καμια δεκαρια ρομ, πλην της cm θα σου προτεινα αρχικα με ygdp tool να περασεις την τελευταία official και με philz recovery παντα (cwm παλιοτερες εκδοσεις ειχα προβληματα) ο,τι ρομ θες μετα. Δεν ξερω αν εχει αλλη προσωπικοτητα εμενα η coolpadara, αλλα "εκατσε" πιο καλα οταν την περασα κατευθειαν τη ρομ που ηθελα απο official, ενω οταν δοκιμαζα 2-3 προηγουμενως, παρολο που εκανα full wipe x3 +format sd απο pc , δεν μου φαινοταν "καθαρ'η". Inew v3 plus v1.3 ειναι ο,τι πιο γρηγορο και πιο καθαρό εχω δοκιμασει που δουλεύουν όλα (τη cm στην επομενη αναβαθμιση που λογικα ακομα πιο γρηγορη). Το μονο παραπονο, οταν εχω handsfree ο ηχος κλησεις ειναι απελπιστικα χαμηλός. Χρησιμοποιώντας το αρχειο ηχου του μηχανικου βελτιωνεται λιγο αλλα και παλι δεν ακους ευκολα την κληση. Επειδη ομως ολα τα αλλα ειναι τελεια, την κραταω χωρις συζήτηση. Επισης battery calibration οπωσδηποτε, το αμλησα μεχρι που το εκανα και ειδα διαφορα (4,5 ωρες sot με φουλ 3g και συνολικος χρονος λειτουργιας περιπου 2 μερες, αυτα με την πρωτη φορτιση). Τελος το flat style bar indicators απο xposed φοβερο για παραμετροποιηση της μπαρας, δοκιμασε το, καλυτερες επιλογες απο gravity... να ειναι καλα ο azuli που απο εκει το εμαθα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αλλάξει κάποιος το σετ LCD + digitizer με ορίτζιναλ να μας πει τον πωλητή;

Η έστω κάποια εμπειρία γιατί το πρώτο σετ που πήρα ήταν αποτυχία, δούλεψε μερικά δευτερόλεπτα και παράδωσε πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αλλάξει κάποιος το σετ LCD + digitizer με ορίτζιναλ να μας πει τον πωλητή;

Η έστω κάποια εμπειρία γιατί το πρώτο σετ που πήρα ήταν αποτυχία, δούλεψε μερικά δευτερόλεπτα και παράδωσε πνεύμα.

 

Κοιτά στο #19213.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο είναι το note 3 αυτό με snapdragon είναι το pro....πάντως πριν μια βδομάδα ήρθε στα χέρια μου το note 3 και γαζωνει........

 

 

Ναι αλλά....

 

http://www.xda-developers.com/xiaomi-locks-bootloader-on-recent-devices/

Link to comment
Share on other sites

 

To Mi Note Pro είναι άλλο από το xioami redmi note 3 "pro" με τον snapdragon.

Για το άλλο xioami redmi note 3 αν περάσεις την τελευταία developer rom, σου κλειδώνει τον bootloader, αν έχεις custom recovery όμως δεν την περνάει.

Πάντως δεν είναι και ότι το καλύτερο για τη xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...