Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχαχα..

Εκεί που δεν είχε καθόλου τζιπιες,

τώρα πλεον, το τζιπιες της cm, είναι πιο γρήγορο από οποιαδήποτε κκ, τόσο σε χρόνο κλειδώματος όσο και σε απόκριση (με το copilot).

 

:D

:p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Χαχαχα..

Εκεί που δεν είχε καθόλου τζιπιες,

τώρα πλεον, το τζιπιες της cm, είναι πιο γρήγορο από οποιαδήποτε κκ, τόσο σε χρόνο κλειδώματος όσο και σε απόκριση (με το copilot).

 

:D

:p

 

Υπαρχει περιπτωση να φτιαχτει κανενα zip που να περναει την ρομ με ολα τα fix, γιατι χαθηκα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται λάθος,δοκίμασε την εφαρμογή sd fix και μετα προσπάθησε...

 

Δεν έχω κάνει κάτι λάθος, ότι κάνω κάθε φορά που αλλάζω ρομ έκανα και τώρα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλή, χρυσή η cm12.1 αλλά με τα κόλπα που κάνει στον ήχο κατά την κλήση (μία δουλεύει τέρμα πάνω φωνή, μία πού ίσα ίσα που ακούς καί μία που δεν ακούς καθόλου) με το αρχείο τού mixanikou και επιλογή r-r-.... μάλλον θα την βγάλω γιατί είναι ένα σοβαρό θέμα. Να μην δούλευε το gps θα σου έλεγα ok αλλά η κλήση είναι κλήση(π.χ. έγινε κάτι σημαντικό και πρέπει να πάρεις τηλ). Πάντως πολλά μπράβο στόν Jpower73 γιά ότι έχει κάνει.

 

Άσχετο. Τώρα πού θέλω να περάσω το backup της προηγουμενης rom που έχω πάρει με την philz πρέπει να κάνω όλα τα wipes πρώτα;

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει κάτι λάθος, ότι κάνω κάθε φορά που αλλάζω ρομ έκανα και τώρα

Στην χειρότερη βάλε xposed και μετα xinternalsd

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πού θέλω να περάσω το backup της προηγουμενης rom που έχω πάρει με την philz πρέπει να κάνω όλα τα wipes πρώτα;

 

ολα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

2 λογια για την iNew v3 plus aosp http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/ καθως πλεον την εχω αρκετες μερες ωστε να πω με ασφαλεια.

 

Η rom ειναι πολυ γρηγορη,πιο γρηγορη απο ολες τις aosp που εχω δοκιμασει.Δουλευουν ολα οπως πρεπει.

Ελευθερη μνημη με 100+ εξτρα user apps πανω απο 1.2 gb

Δεν υπαρχουν και πολλα να γραψω γιατι ειναι aosp η ρομ,δεν υπαρχουν περιεργα πραγματα,καθαρο android.

Προτεινεται σε οποιον θελει ταχυτητα.

Με το ιδιο σκεπτικο δεν προτεινεται σε οποιον θελει multitasking,γιατι ως γνωστο στις Kitkat τουλαχιστον ειναι το τιμημα της ταχυτητας.Δεν εχει λοιπον το multitasking της maucat,που εκανες minimize παιχνιδι και μετα απο 2 μερες ηταν εκει που το αφησες.Αλλα ειναι πολυ πιο γρηγορη και δεν εχει lags.Επισης αναβαθμιστηκε μονη της στο νεο Play store.

Γενικα μια rom για καποιον που θελει να βαλει rom και να μην ασχοληθει ξανα για αρκετο διαστημα.

Προσωπικα,χρησιμοποιω πολυ το multitasking οποτε δεν ειναι και η dream rom για μενα.Αλλα μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο (οπως παντα) μενω σ αυτην

 

Μου έβγαλε μια αναβάθμιση να κάνω! Να την κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, φιλοι,

Πέρασαν 24+ ώρες από την τελευταία φορά που μου παρουσίασε πρόβλημα το με τον ηχο στο ακουστικό.

Στο ποστ 18245 ειχα ζητήσει το σχετικό αρχείο του μηχανικού προκειμένου να πειραματιστω, τόσο στο δικο μου όσο και στο δικό του σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβ, σε περίπτωση που μπερδευε το πράγμα.

Στο ποστ 18270 έγραψα ότι κάτι εχω βρει αλλά αν δεν το επιβεβαιώσω, δεν πρόκειται να γραψω λυση.

 

Τελικα,

Φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα με διαγραφή του αρχειου /data/nvram/APCFG/APRDCL/Audio_ver1_Vol_custom

Εδω και 24+ ώρες δεν το παρουσίασε..

Με κάθε επιφύλαξη διότι το θεμα αυτό ταλανιζει όχι μόνο τους έχοντες F1, αλλά και γενικά την κοινότητα του xda που έχουν ενσωματώσει cyanogenmod rom στο κινητό τους...

Μέχρι στιγμής καλά πάει..

 

Θα αφήσω αναμένη τη συσκευή ολο το βραδυ και το πρωί θα κανω κλήση...

Αν ύστερα απο όλες αυτές τις ώρες δεν υπάρξει πρόβλημα, τοτε...:D

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε κανένα repack με όλα τα fixes; Τι ισχύει ακόμα από το μήνυμα σου jpower; Πχ MicFixer βάζουμε; Ή δεν βάζουμε τίποτα σχετικό με τον ήχο και απλά σβήνουμε το αρχείο ή αντικαθιστούμε με το αρχείο του mixanikos;
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα φτιάξω ένα καθαρό ποστ εγκατάστασης της cm12.1

Η λύση που φαίνεται να παίζει καλά, μέχρι στιγμής, είναι η διαγραφή του αρχείου του μηχανικού από το σύστημα

Το micfix θα το αφαιρέσω

Edit: Μόλις ξηλωσα αυτό το σαπιο το audio fx και φλασαρα Dolby atmos.

Ο λόγος : μετά τη διαγραφή του αρχείου των εντασεων από το σύστημα και μετα απο 2 επανεκκινησεις, η ενεργοποίηση του audio fx έδινε πολύ χαμηλοτερο ήχο στα ακουστικα απ' οτι οταν ηταν στο off..!

Ε, δεν ήθελα και πολύ..

 

Από φιξακια, ολα είναι περασμένα στην ρομ εκτός του GPS fix το οποίο έχω ρυθμισει για την Χώρα μας, ώστε να βλέπει 10-12 δορυφόρους, με το άνοιγμα..

Το μόνο που είχε μείνει ήταν το θέμα με την ένταση. Που μάλλον, έχει λυθεί.... :D

Αύριο, αν βρω πισι θα φτιαξω ένα ζιπ της ρομ με ότι χρειάζεται + φιξ για τζιπιες.

Αν οχι, θα ποσταρω τελικές οδηγίες..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αύριο, αν βρω πισι θα φτιαξω ένα ζιπ της ρομ με ότι χρειάζεται + φιξ για τζιπιες.

Αν οχι, θα ποσταρω τελικές οδηγίες..

 

Λοιπόν, είναι καιρός να φτιάξεις τον υπολογιστή σου.....:lol:

 

Αν φτιάξεις ένα zip ολοκληρωμένο θα τη δοκιμάσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τον κόπο βρες από το XDA κανένα script που κάνει το SELinux permissive σε κάθε boot. Επειδή μάλλον αυτό φταίει που μερικοί δεν μπορούν να κάνουν κανονικό reboot παρά μόνο soft.
Link to comment
Share on other sites

Σε permissive το έχω, εξ ορισμού, από την εγκατάσταση της ρομ..

Και ολα δουλευουν μια χαρά..

http://s12.postimg.org/6iukjrc2l/Screenshot_2015_12_13_02_35_27.png

 

Μαλλον κάτι δεν έχουν κάνει σωστά.. Κάνα wipe ίσως..

(γθα τις ανάγκες του screenshot πατησα enforcing και μετά permissive. Οταν κάνει boot, είναι σε permissive)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε μια αναβάθμιση να κάνω! Να την κάνω??

 

δεν θα το προτεινα..!Ειναι για αλλο τηλεφωνο η αναβαθμιση και ισως προκαλεσει απο μικρα ως μεγαλα προβληματα.Λογικα θα βγει στο needrom και για το τηλ μας.

 

Πως σου φαινεται η rom?Εχω εντυπωσιαστει με την ταχυτητα της

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1μιση χρονο με jonzalvo v2 (στο μονο που εχανε τελικα ηταν οι φωτογραφιες λιγο.με το αρχειακι για τα 21mp η διαφορα ηταν πολυ μικρη) ειναι ρομ που δουλευει ρολοι, με εντυπωσιασε η maucat αλλα χρησιμοποιω συχνα bt και με ξενερωσε αμεσως...Οποτε τωρα που μπηκα στο παιχνιδι, η cm ,επειδη νομιζω δεν αναφερθηκε καπου, υποστηριζει 3g και στις 2 sim? (Αγαπητε jpower τι εχει το pc σας να το φτιαξουμε να χαρουμε καμια ρομ παραπανω?)
Link to comment
Share on other sites

Αύριο, αν βρω πισι θα φτιαξω ένα ζιπ της ρομ με ότι χρειάζεται + φιξ για τζιπιες.

Αν οχι, θα ποσταρω τελικές οδηγίες..

 

κανε και ενα flashable zip μονο με το fix του Gps να το εχουμε και για αλλες rom αν δεν βαριεσαι..!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1μιση χρονο με jonzalvo v2 (στο μονο που εχανε τελικα ηταν οι φωτογραφιες λιγο.με το αρχειακι για τα 21mp η διαφορα ηταν πολυ μικρη) ειναι ρομ που δουλευει ρολοι, με εντυπωσιασε η maucat αλλα χρησιμοποιω συχνα bt και με ξενερωσε αμεσως...Οποτε τωρα που μπηκα στο παιχνιδι, η cm ,επειδη νομιζω δεν αναφερθηκε καπου, υποστηριζει 3g και στις 2 sim? (Αγαπητε jpower τι εχει το pc σας να το φτιαξουμε να χαρουμε καμια ρομ παραπανω?)

Δοκίμασε την inew από needrom λειτουργουν όλα.η cm θέλει δουλεια ακόμα για να πούμε με σιγουριά οτι είναι "έτοιμη" αλλά σίγουρα με την βοήθεια του jpower και αλλων παιδιών θα την απολαυσουμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Στη cm12 όταν έχω κλειστά δεδομένα καί wifi μου βγάζει θαυμαστικό στις κάρτες. Το κάνει και σε εσάς;

Ναι,δοκίμασε να αλλάξεις Θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την mlais_Aosp4.4.3 και οποία κάρτα βάζω για 3G. Μου δημιουργεί πρόβλημα στο σημα. Χάνεται έρχεται κτλ. Υπάρχει κανένα fix?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το coolpad της κοπέλας μου.

 

'Εμφάνισε πρόβλημα acore has stoped και το πήγε να το δεί ένας τεχνικός (ο οποίος δεν ξέρω τι έκανε). Της είχα περάσει εγώ την EMUIUNICON. Αυτή την στιγμή το κινητό μπορεί μόνο να μπεί στο CWM. Δοκίμασα να ξαναπεράσω την rom αλλά σταματάει στο logo της coolpad. Επίσης στο CWM δεν μπορεί να κάνει mount τα partitions του κινητού. Ωστόσο μπορεί να τα κάνει format κανονικά και επίσης περνάει και την rom κανονικά. Αλλά δεν δουλεύει.

 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο το cwm ή πρέπει να κοιτάξω λύσεις με το YGPD?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το coolpad της κοπέλας μου.

 

'Εμφάνισε πρόβλημα acore has stoped και το πήγε να το δεί ένας τεχνικός (ο οποίος δεν ξέρω τι έκανε). Της είχα περάσει εγώ την EMUIUNICON. Αυτή την στιγμή το κινητό μπορεί μόνο να μπεί στο CWM. Δοκίμασα να ξαναπεράσω την rom αλλά σταματάει στο logo της coolpad. Επίσης στο CWM δεν μπορεί να κάνει mount τα partitions του κινητού. Ωστόσο μπορεί να τα κάνει format κανονικά και επίσης περνάει και την rom κανονικά. Αλλά δεν δουλεύει.

 

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο το cwm ή πρέπει να κοιτάξω λύσεις με το YGPD?

 

Δοκιμασε να βαλεις μια αλλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...