Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καπιος εδω αθηνα μαγκες μου που να μπορει να μου φτιαξει το δικο μου? φυσικα οχι τζαμπε!Να μπορει να διαχωρισι το τζαμακι απο το touch και να το βαλει στο δικο μου που θελει αλλαγη Glass μονο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καπιος εδω αθηνα μαγκες μου που να μπορει να μου φτιαξει το δικο μου? φυσικα οχι τζαμπε!Να μπορει να διαχωρισι το τζαμακι απο το touch και να το βαλει στο δικο μου που θελει αλλαγη Glass μονο

 

ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΤΟ DIGITIZER ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΕΧΕΙ ΡΗΤΙΝΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.

 

ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ CAPITAL CONTROLS ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, 15 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειμαστε λιγο off topic αλλα πρεπει να το πω,μια μαρκα τηλεφωνων που κυριαρχουσε στον χωρο και τωρα φυτοζωει 4 στις 5 περιπτωσεις που πηγα τηλ. για επισκευη στο σερβις μεσα στην εγγυηση μου εβγαζε το κινητο εκτος εγγυησης λογο υγρασιας και τα τηλ. δεν ειχαν πεσει η παρει νερο!!!!!!!

 

κοιτα.....

δεν υπαρχει περιπτωση να μην δεν πηρε υγρασια.

αυτοι το ριχνουν σε κατι μηχανακια και το τυπωμενο περναει απο ελεγχο.

δεν ειναι αναγκη να πηρε κανα κουβα νερο. ουτε εστω μια σταγονα...

φαντασου οτι κανεις μπανιο και εχεις το τηλ μαζι σου...

ολος εκεινος ο υδρατμος ειναι επικινδυνος για το τηλ, και φυσικα μπορει να στο βγαλει εκτος εγγυησης.

απο εκει και μετα, το παραλαμβανει ο τεχνικος στο τοπικο καταστημα και το στελνει στα κεντρικα. Level3 ή αν μιλαμε για αντικατασταση καποιου IC στο Level4 κτλ κτλ. αυτοι ομως με το παραμικρο στο βγαζουν "εκτος". οτι μπορει να κανει στην επιστροφη του τηλ απο τα κεντρικα ειναι μονο ο εκει τεχνικος. αν σκαμπαζει βεβαια.

 

οσο αφορα τα δικα μας Coolpad, δεν εχω την παραμικρη ιδεα πως ειναι απο μεσα.

αλλα αν μια οθονη δεν ειναι κολλημενη με το μπροστα γυαλι+αφης(δεν ειναι ΕΝΑ ανταλλακτικο) τοτε βγαινει σχετικα ευκολα.

ναι, ειμαστε εκτος θεματος, αλλα δεν ειναι και ομως τι σκονη βαζουμε στο πληντηριο, και αν ειναι νοστιμο το Παραδοσιακο κασερι Βολου.............

σε διπλανο διαμερισμα μενει... γειτονακια ειναι... :PP

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα την emiu και κουφαθηκα,καλα δεν χρειαζετε να ξαναπερασουμε τις εφαρμογες που ειχαμε πριν στο τηλ. το κανει μονο του,και πως γινετε αυτο ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τελικα την emiu και κουφαθηκα,καλα δεν χρειαζετε να ξαναπερασουμε τις εφαρμογες που ειχαμε πριν στο τηλ. το κανει μονο του,και πως γινετε αυτο ρε παιδια?

 

Θα εκανες μπακαπ στο λογαριασμο σου στη google μαλλον απο πιο παλια,δεν ειναι της ρομ. :p

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπιος εδω αθηνα μαγκες μου που να μπορει να μου φτιαξει το δικο μου? φυσικα οχι τζαμπε!Να μπορει να διαχωρισι το τζαμακι απο το touch και να το βαλει στο δικο μου που θελει αλλαγη Glass μονο

ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΤΟ DIGITIZER ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ, ΕΧΕΙ ΡΗΤΙΝΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.

 

στο disassemly, αυτος αλλαζει οθονη και digi μαζι. φαινεται να ειναι κολημενο οπως λεει και ο grgz

αλλα πχ στο 01 και 02 πουλανε μονο digi.......

προφανος, το digitizer ξεκολαει απο την οθονη

01

02

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]63669[/ATTACH] το μέγεθος μετράει τελικά :p

 

Έχω δοκιμασει και αναλύσεις πανω από 21mpixel που μου διναν αρχείο της ταξης των 40 ακόμη και 80 mb.

Εκτός του ότι αργούσε αρκετά να αποθηκευσει, δεν προσέφερε κατι παραπανω σε φωτογραφική ποιότητα.

Απλά αιχμαλωτιζε μεγαλύτερο πεδίο.

Ουσιαστικά και τα 21 mpixels το ίδιο κάνουν, αλλά παρέχουν και μεγαλύτερη λεπτομέρεια και εκεί είναι η χρυσή τομή ποιότητας-ταχυτητας.

 

Οτιδήποτε πάνω από τα 21μπ είναι πλεονασμος.

Άλλωστε στην καλύτερη, αν τυπωθουν, θα τυπωθουν σε φωτογραφικο χαρτί 10*15 για το οποίο ο δικός αισθητηρας, ακομη και στα 13, είναι υπεραρκετος.

Απλά, στα 21, θεωρώ οτι πουσαρεις στο όριο της δυνατοτητες της φωτογραφικής.

Άλλωστε και το s5 στα 21 σταματάει και δεν νομιζω οτι εχει καθαρό 20αρι σενσορα.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο bug με την emiu,δεν εχω φως στα τρια πληκτρα,πψς φτιαχνει αυτο ρε παιδια?

Επισης στις οθονες αναμονης και στη οθονη εκινησης μου βγαζει κινεζικα στην ημερομηνια!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο bug με την emiu,δεν εχω φως στα τρια πληκτρα,πψς φτιαχνει αυτο ρε παιδια?

Επισης στις οθονες αναμονης και στη οθονη εκινησης μου βγαζει κινεζικα στην ημερομηνια!

 

Settings /advanced settings / key settings /keypad led

Καντο ον.....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο bug με την emiu,δεν εχω φως στα τρια πληκτρα,πψς φτιαχνει αυτο ρε παιδια?

Επισης στις οθονες αναμονης και στη οθονη εκινησης μου βγαζει κινεζικα στην ημερομηνια!

Κατέβασε από το play store το capacitive buttons διάλεξε την τελευταία επιλογή και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Στα quick settings, δηλαδή στο μενού που εμφανίζεται όταν περάσεις το δάχτυλό σου από πάνω προς τα κάτω έχει μια επιλογή που λέει BTN LED και ενεργοποιεί το φωτισμό των capacitive buttons.
Link to comment
Share on other sites

Settings /advanced settings / key settings /keypad led

Καντο ον.....

 

Το βρηκα thanks!

Πως θα γινει τωρα να φυγουν οι Κινεζιες απο την ημερομηνια και να εξαφανιστει το ξεκλειδωμα οθονης που και αυτο ειναι μισο Ελληνικα μισο Κινεζικα?

Link to comment
Share on other sites

Στα quick settings, δηλαδή στο μενού που εμφανίζεται όταν περάσεις το δάχτυλό σου από πάνω προς τα κάτω έχει μια επιλογή που λέει BTN LED και ενεργοποιεί το φωτισμό των capacitive buttons.

Σωστοοοοοοοοοος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή κάμερας;

Lg camera πειραζοντας το common.xml!

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δοκιμασει και αναλύσεις πανω από 21mpixel που μου διναν αρχείο της ταξης των 40 ακόμη και 80 mb.

Εκτός του ότι αργούσε αρκετά να αποθηκευσει, δεν προσέφερε κατι παραπανω σε φωτογραφική ποιότητα.

Απλά αιχμαλωτιζε μεγαλύτερο πεδίο.

Ουσιαστικά και τα 21 mpixels το ίδιο κάνουν, αλλά παρέχουν και μεγαλύτερη λεπτομέρεια και εκεί είναι η χρυσή τομή ποιότητας-ταχυτητας.

 

Οτιδήποτε πάνω από τα 21μπ είναι πλεονασμος.

Άλλωστε στην καλύτερη, αν τυπωθουν, θα τυπωθουν σε φωτογραφικο χαρτί 10*15 για το οποίο ο δικός αισθητηρας, ακομη και στα 13, είναι υπεραρκετος.

Απλά, στα 21, θεωρώ οτι πουσαρεις στο όριο της δυνατοτητες της φωτογραφικής.

Άλλωστε και το s5 στα 21 σταματάει και δεν νομιζω οτι εχει καθαρό 20αρι σενσορα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται μονο με την lg camera?δοκιμασα και αλλες εφαρμογές αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Sony IMX135 exmor RS

wiki learn to calculate

 

η Sony IMX135 exmor rs,με max διαστασεις 4208x3120 και 13.13MP cmos(μιλαμε για καθαρη καμερα kai οτι και καλα δεν εχει απωλειες)

μας δινει 4208/3120=1,348 ---> οποτε και maximum λογος 1.35:1

δηλαδη εχουμε αυτο... 4208x3120 cmos specs

 

κραταμε τα παραπανω και βλεπουμε το τηλεφωνο τι μας δινει.

με Coolpad F1 8297w, 4128x3096 kai 12.78MP cmos, εχουμε

4128/3096=1.333 <--> 1.33:1 (o λογος 1.33:1 μας δινει καθαρο 4:3(για 16:9 ο λογος πρεπει να αλλαξει σε 1.777:1))

οποτε και εχουμε αυτο:4128x3096 coolpad specs

4128x4128 = 17.040.384 --->17.040.384 / 12.780.000 = 1.333 4/3

3096x3096 = 9.585.216 -----> 9.585.216 / 12.780.000 = 0.750

δηλαδη με τις διαστασεις της καμερας του τηλεφωνου και χρησης των 12.78MP περνουμε ενα καθαροτατο 4:3

 

φυσικα και μπορουμε να παρουμε 16:9 απο το τηλεφωνο.

προυποθεση ειναι να αλλαξει το width(4128) ή το height(3096)

οποτε, αν αλλαξουμε το height για την κλασσικη οριζοντια 16:9 φωτο, και με λογο 1.777,

θα πρεπει να ριξουμε τις διαστασεις σε:4128x2332 -----> 4128x2332 16:9 αλλα ομως τοτε εχουμε την χρηση των 9.6MP και οχι 12.78MP.

 

ο μονος τροπος να παρουμε 12.78MP σε 16:9, ειναι να αλλαξουμε τις διαστασεις.

θα χρειαστουμε διαστασεις 4768 x 2680 αλλα το τηλεφωνο δεν παει τοσο ψηλα.....

 

απο εκει και μετα, το να εχεις ενα αρχειο με 1mb ή me 10Gb,

ειναι καθαρα το ειδος του αρχειου, τα dpi, αν ειναι uncompressed κτλ κτλ.

ΠΧ για χρηση αυτου θα μας παρει 102ΜΒ lol.... OPENEXR 102,2 MB (uncompressed RGBA 4 * 16bit float/pixel)

 

κονκλουζιον!!!!:

εσεις που τα βρισκετε τα 21 και 50 και 200MP, δεν εχω ιδεα..........

αλλα και που βρισκετε τις τρελες διαστασεις επεισης....

 

ο μονος τροπος να ανεβουν τα MP ειναι ψηφιακα μεσω λογισμικου που υπαρχει στην καμερα-τηλεφωνο-φωτογραφικη.

αλλα αυτα ειναι ψηφιακα. καμια σχεση με το τι σου δινει η καμερα.

κατι αναλογο με το ζοομ.... ο φακος παει μεχρι που παει, και μετα αναλαμβανει το ψηφιακο που και τα "καει" ολα.......

 

 

ΥΓ.

αν τα λεω λαθος, ας μας δασκαλεψει καποιος που τα ξερει καλυτερα. ευκαιρια να μαθουμε κανα δυο πραματα

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να αγορασω καινουργιο Coolpad f1 απο εδω Ελλαδα γυρω στα 110?

 

Καινουργιο και απο Ελλαδα και γυρω στα 110?????

Περισσοτερες πιθανοτητες να μας διαγραψουν ολο το χρεος υπαρχει παρα να βρεις τα παραπανω που ζητας φιλε!

Link to comment
Share on other sites

νεα aosp iNew v3 plus με καλα σχολια,οποιος εχει ορεξη ας την περασει να μας πει αν ισχυουν..!

 

https://mega.nz/#!tw9GTTZL!TTafv2fJrBjIvw1orZqDRJ8rTgf74J0kfPZ8m8VyQOU

Link to comment
Share on other sites

Sony IMX135 exmor RS

wiki learn to calculate

 

 

 

κονκλουζιον!!!!:

εσεις που τα βρισκετε τα 21 και 50 και 200MP, δεν εχω ιδεα..........

αλλα και που βρισκετε τις τρελες διαστασεις επεισης....

 

ο μονος τροπος να ανεβουν τα MP ειναι ψηφιακα μεσω λογισμικου που υπαρχει στην καμερα-τηλεφωνο-φωτογραφικη.

αλλα αυτα ειναι ψηφιακα. καμια σχεση με το τι σου δινει η καμερα.

κατι αναλογο με το ζοομ.... ο φακος παει μεχρι που παει, και μετα αναλαμβανει το ψηφιακο που και τα "καει" ολα.......

 

 

Ακριβώς αυτό.

Το έχω δηλώσει στο νήμα μου στο μοντακο καθώς και στο σχετικό πόστ στο παρόν, πριν κατι μήνες.

 

Απο κεί και πέρα, δοκιμάζεις στα 13, δοκιμάζεις και στα 21 με το κόλπο μου.

Εμφανίζεις φωτογραφίες και διαλέγεις ποιοτητα.

Απλά τα πράγματα.

Για αρχή εμφανισε τες στο πισι και κάνε ιδιο ζουμ στο ιδιο σημειο. και τσεκαρε.

απλά πράγματα.

Δες, με το μάτι τι σου αρέσει περισσότερο.

Απλά πράγματα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλη η EMUI 3.0 Build 262 Multilanguage αλλα πολυ χαμηλο ηχο στις κλησεις σε σχεση με την inew που ειχα,υπαρχει τροπος να δυναμωσει ο ηχος στο ακουστικο?

Επισης η καμερα μου δεν εστρωσε ουτε με αυτη την ρομ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

νεα aosp iNew v3 plus με καλα σχολια,οποιος εχει ορεξη ας την περασει να μας πει αν ισχυουν..!

 

https://mega.nz/#!tw9GTTZL!TTafv2fJrBjIvw1orZqDRJ8rTgf74J0kfPZ8m8VyQOU

 

Tα σχολια που τα διαβασες να τα ριξουμε και'μεις μια ματια φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό.

Το έχω δηλώσει στο νήμα μου στο μοντακο καθώς και στο σχετικό πόστ στο παρόν, πριν κατι μήνες.

 

μα κινητο τηλεφωνο εχουμε.

το cmos που φοραει(Sony IMX135 exmor rs) ειναι ενα πολυ καλο cmos,αλλα ειναι τηλεφωνο!

απλα τα πραματα...

το να προσπαθουμε να παρουμε ποιοτητες ισες με επαγγελματικης φωτογραφικης μηχανης,

ειναι τρελο... λολ.

ναι θα το κανω καποια στιγμη. θα αλλαξω ρυθμισεις θα παρω διαφορα θεματα με καλο κ χαμηλο φωτισμο και θα τα ριξω στο photoshop να δω τι γινεται.να δω αν αξιζει.αλλα συνεχεια ξεχναω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κατι τετοιο.

Το έχω επίσης, δηλώσει οτι δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπησουμε στα ίσα μια επαγγελματική μηχανή.

Σε σχεση με αλλες συσκευές τηλεφώνου, ακόμη και ακριβότερων μοντελων καθως και απο κατι μηχανές των 60 ευρώ, ειμαστε σε καλη σειρα...

 

Υ. Γ. :δεν καταλαβαίνω το ύφος /λόγο της αντιπαραθεσης...

Ουτε κανω τον έξυπνο, οθτε ανακάλυψα κανα super πρόγραμμα που μεταμορφωνει τις κάμερες των κουλπαμτ απο 13 σε 113.

Μια, κατα τύχη, ανακαλυψη έκανα, μετα από πέρασμα της s5 ρομ, μπακαπ της lgcamera και επαναφοράς της από τιτανιουμ σε αλλη ρομ.

Οι φωτογραφίες ηταν απίστευτα καλες. Καλύτερες από οτιδήποτε αλλο ειχα δει απο κινητό.

Την ανακαλυψη αυτη την μοιράστηκα μαζι σας και μαζί με αλλους, στο μοντακο καθως και στο χδα.

 

Θα μπορούσα να την κρατησω για την πάρτι μου και να πουλαω μουρη στον καθένα λέγοντας π.χ. Οτι άλλαξα την κάμερα με αυτήν ενος xperia ή άλλαξα αισθητήρα και να ψαχνεστε...

 

Αλλά, προτίμησα να μοιραστώ την ιδέα μου, μαζί σας. Ακομη και στις διακοπές μου. Όπου εμπαινα στο ίντερνετ μονο και μόνο για να βοηθήσω οποιον μου έστελνε πμ ή έβλεπα οτι κάποιος φίλος ειχε θέμα και σκαλωνε...

 

Και αντ' αυτού, άκουσα τα σχολιανά μου, για την αυτονομία της α310, οπου εριξα ξενύχτι γθα να γονατισω τη συσκευη με αναμενη οθονη επι 12ωρες. Κάποιοι με αποκαλεσαν απατεωνα, λες και τα παιρνω από του κινεζους για να προωθω τα κουλπαντ.

Και αντ ' αυτου, διαβάζω αυτα που διαβάζω για την κάμερα, γθα πράγματα που τα εχω γράψει αλλά κάποιοι βαριούνται να ψάξουν, με το ψαχτηρι, και μου τα σερβίρουν τωρα....

Τελος παντων, όλο αυτον τον καιρό, σας εγραφα από το κινητό, διότι δεν εχω πισι.

Όλα τα ποσταρισματα γίνονται από αυτό. Και ξέρετε ολοι, πόσο δύσκολο είναι... .....

,

Υ. Γ. : Πολλά αξιόλογα παιδια, γραφαν σωρηδων στο παρον νήμα.

Τηλέφωνα δεν αλλαξαν.....

Υ. Γ. : αυτό ηταν το 1392ο ποστ μου

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε.... Να στε καλα. :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επισης η καμερα μου δεν εστρωσε ουτε με αυτη την ρομ!

προφανος εχεις θεμα με το focus. δε σου νεταρει η cmos.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ. Γ. :δεν καταλαβαίνω το ύφος /λόγο της αντιπαραθεσης...

πιο υφος βε? μουχαμπετι κανουμε πινωντας αντρικο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινει κανενα μαγαζι Ελλαδα η Κινα η ebay που να εχει αγορασει ποιοτικα καλωδια MICRO-USB με μεγαλο (8mm) βυσμα στην ακρη κ κυριως να μην σπανε με το παραμικρο?!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...