Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Σοβαρά μιλάς; Δεν μπορώ χωρίς on screen κουμπάκια... Άκυρο τότε. Τζάμπα η προετοιμασία!

Βάλε το xblast tools module και ενεργοποίησε το navigation bar, μπορεί να δουλέψει.σε παλιότερη maucat είχε δουλεψει

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε την emui πόση ωρα οθόνη βγάζετε;

Με την καινούρια 2800 μπαταρία που πήρα πάνω από 3 ώρες με τίποτα.

 

5μιση με 6 ώρες..

(6 ώρες με σερφαρισμα, 5μιση ωρες σερφαρισμα + spotify, περίπου)

Περίμενε λίγο, κάνε καμια 10αρια φορτοεκφορτισεις και πες μας

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

5μιση με 6 ώρες..

(6 ώρες με σερφαρισμα, 5μιση ωρες σερφαρισμα + spotify, περίπου)

Περίμενε λίγο, κάνε καμια 10αρια φορτοεκφορτισεις και πες μας

 

Θέλει τόσο για να στρώσει η μπαταρία;

Έχω κάνει 3-4.

Αν αντέξω και δεν την αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανεις άλλος εκτώς απο εμένα την extreme vanilla 4?.την έχω επανω απο την ωρα που βγήκε και μπορω να πω οτι είναι απροβληματηστη.πολύ γρήγορη και με πολύ καλη μπαταρία.το μόνο θέμα είναι το gps αλλά εκτως του οτι δεν το δουλευω δεν ξέρω μήπως είναι θέμα της συσκευής μου.Οποίος έχει όρεξη για πειράματα αξίζει να την βαλει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν το πάρω τώρα από το minideal δουλεύει σωστα με τη ρομ που θα ρθει χωρις αλλαγες για απλή χρήση;

Δεν το έχω από root κλπ.

Με ενδοιαφέρει καλή ποιότητα κλήσεων, μπαταρία και λίγο σερφάρισμα και gps.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παληκαρια πεστε μου εάν δουλευει το gps στην emui3.0 από το needrom η εχω πρόβλημα τηλεφωνου ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτη τη ρομ http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/ και απ'οτι βλέπω έχει κρατήσει αρκετά αρχεία απο τις προηγούμενες.

 

Μέσω του Root explorer παρατήρησα οτι υπήρχαν αρχεία όπως το GPS, και άλλα λοιπα που ειχαν ημερομηνία δημιουργίας απο πριν αλλαξω ρομ, και αναρωτιέμαι γιατι δεν διαγράφτηκαν... Ισως αυτό να ειναι το πρόβλημα που το gps και το 3g υπολητουργουν...

 

Τί πρέπει να κάνω για να εξαφανιστούν όλα;; 2 φορες εκανα wipe.

Edited by St4lker
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παληκαρια πεστε μου εάν δουλευει το gps στην emui3.0 από το needrom η εχω πρόβλημα τηλεφωνου ευχαριστω

δεν έχεις πρόβλημα τηλεφώνου,απλά δεν σου έχει περάσει καλά..το gps λειτουργεί μια χαρά

 

Έβαλα αυτη τη ρομ http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/ και απ'οτι βλέπω έχει κρατήσει αρκετά αρχεία απο τις προηγούμενες.

 

Μέσω του Root explorer παρατήρησα οτι υπήρχαν αρχεία όπως το GPS, και άλλα λοιπα που ειχαν ημερομηνία δημιουργίας απο πριν αλλαξω ρομ, και αναρωτιέμαι γιατι δεν διαγράφτηκαν... Ισως αυτό να ειναι το πρόβλημα που το gps και το 3g υπολητουργουν...

 

Τί πρέπει να κάνω για να εξαφανιστούν όλα;; 2 φορες εκανα wipe.

3 φορές το λιγότερο θέλει και ρεσταρτ κάθε φορά,αλλά και πάλι καθαρή εγκατάσταση γίνετε μόνο με YGDP tools,δες 1η σελίδα

:X
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς; Δεν μπορώ χωρίς on screen κουμπάκια... Άκυρο τότε. Τζάμπα η προετοιμασία!

 

μπορεις να τσεκαρεις μηπως ειναι καποια ρυθμιση απενεργοποιημενη απο το built.prop που δεν αφηνει το gravity να ανοιξει τα on-screen,δεν το εχω ψαξει ποτε

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει δοκιμάσει κανεις άλλος εκτώς απο εμένα την extreme vanilla 4?.την έχω επανω απο την ωρα που βγήκε και μπορω να πω οτι είναι απροβληματηστη.πολύ γρήγορη και με πολύ καλη μπαταρία.το μόνο θέμα είναι το gps αλλά εκτως του οτι δεν το δουλευω δεν ξέρω μήπως είναι θέμα της συσκευής μου.Οποίος έχει όρεξη για πειράματα αξίζει να την βαλει.

 

αν δεν σε νοιαζει το gps νομιζω πως ειναι καλη,αν και την κρατησα 2 μερες μονο λογω gps

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα αυτη τη ρομ http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/ και απ'οτι βλέπω έχει κρατήσει αρκετά αρχεία απο τις προηγούμενες.

 

Μέσω του Root explorer παρατήρησα οτι υπήρχαν αρχεία όπως το GPS, και άλλα λοιπα που ειχαν ημερομηνία δημιουργίας απο πριν αλλαξω ρομ, και αναρωτιέμαι γιατι δεν διαγράφτηκαν... Ισως αυτό να ειναι το πρόβλημα που το gps και το 3g υπολητουργουν...

 

Τί πρέπει να κάνω για να εξαφανιστούν όλα;; 2 φορες εκανα wipe.

wipe data

wipe cache

wipe dalvik

format system

format data

format cache

format data+media

και αν θες format boot,αλλα να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει στην sd ετοιμη rom για φλασαρισμα η nandroid backup γιατι αν μπουταρεις καταλαθος χωρις rom μετα το format boot θα ψιλομπρικαρει

 

αλλιως περνας μια official σε .cpb απο το ygdp και καθαριζουν ολα

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε την emui πόση ωρα οθόνη βγάζετε;

Με την καινούρια 2800 μπαταρία που πήρα πάνω από 3 ώρες με τίποτα.

 

Πρωτη φορτιση του κινητου με τη μανισια μπαταρια . 4,5 ωρες οθονη σε χρηση 1 ημερα 18 ωρες και κατι ψιλα

Παντα ανοικτο 3g η wifi - σερφαρισμα - viber - email - βαλε/βγαλε εφαρμογες - κατεβασμα

H καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει σε θεμα μπαταριας

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

jpower με το project την 2800 τι παιζει ?

θα φτιαξεις sot 12 ωρες :lol: ?

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορτιση του κινητου με τη μανισια μπαταρια . 4,5 ωρες οθονη σε χρηση 1 ημερα 18 ωρες και κατι ψιλα

Παντα ανοικτο 3g η wifi - σερφαρισμα - viber - email - βαλε/βγαλε εφαρμογες - κατεβασμα

H καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει σε θεμα μπαταριας

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

jpower με το project την 2800 τι παιζει ?

θα φτιαξεις sot 12 ωρες :lol: ?

 

Πάνω από 3 ώρες με τίποτα δεν μου βγάζει. Ίσως να θέλει στρώσιμο η 2800 γιατί είναι καινούρια.

Θα την κρατήσω λίγες μέρες ακόμη να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορτιση του κινητου με τη μανισια μπαταρια . 4,5 ωρες οθονη σε χρηση 1 ημερα 18 ωρες και κατι ψιλα

Παντα ανοικτο 3g η wifi - σερφαρισμα - viber - email - βαλε/βγαλε εφαρμογες - κατεβασμα

H καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει σε θεμα μπαταριας

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

jpower με το project την 2800 τι παιζει ?

θα φτιαξεις sot 12 ωρες :lol: ?

 

Δεν μιλαω για 2800mah αλλά για 12500mah.

Με δυνατότητα χρήσης και ως Power bank...

Μέχρι, στιγμής αντιμετωπίζω προβλήματα υπερθερμανσης...

Ενώ πρέπει να προβω σε επανασχεδιαση του πισω μέρους...

Πρεπει να.... Ξεσκονισω τις γνώσεις μου στους... Πολυεστερες... :D

...

Εχω να φτιάξω και ενα λαπτοπ. Να στησω και 2 πισιά

Τεσπα... Πολλά είπα..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το xblast tools module και ενεργοποίησε το navigation bar, μπορεί να δουλέψει.σε παλιότερη maucat είχε δουλεψει

 

Δεν είμαι για πειράματα γιατί δεν μπορώ να πάρω nandroid όλη τη ρομ που έχω λόγω μικρής SD card. Είναι ψιλοκαλή κιόλας η Α310 που έχω τώρα οπότε θα το εκτιμούσα αν κάποιος από εσάς που φοράει αυτήν τη νέα maucat το δοκίμαζε για εμένα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

SONY XPERIA Z3 rom

http://forum.xda-developers.com/a310/development/xperia-sony-xperia-z3-a310-t3128481

 

Φρεσκαδούρα

 

(σαν να ηρθε η ώρα.... :))

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει καποιος να μου πει αν το πάρω τώρα από το minideal δουλεύει σωστα με τη ρομ που θα ρθει χωρις αλλαγες για απλή χρήση;

Δεν το έχω από root κλπ.

Με ενδοιαφέρει καλή ποιότητα κλήσεων, μπαταρία και λίγο σερφάρισμα και gps.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

SONY XPERIA Z3 rom

http://forum.xda-developers.com/a310/development/xperia-sony-xperia-z3-a310-t3128481

 

Φρεσκαδούρα

 

(σαν να ηρθε η ώρα.... :))

 

Καθε φορά που έβαζα καινούργια ρομ, η ταχύτητα των data όλο και και ηταν πιο αργή, στην EMUI για παράδειγμα δεν έμπαινε καθόλου, ουτε μετα που ελαβα τα settings της vodafone.

 

 

Μιας και αλλάζω ρομ καθε 2 ώρες, βάζω αυτή και εύχομαι να φτιάξει κάτι...

 

ΥΣ:Δοκίμασα το YGDP tools, αλλα οταν συνδεω το κινητο με USB μου λεει οτι παιχτηκε fail.

 

 

Οκ για αρχή, η Z3 περιέχει τα παρακάτω:

 

-wi fi NVRAM bug

-κακάσχημη γραμματοσειρά (ειδικά για τα ελληνικά)

-Google play μονο

-Root explorer

Edited by St4lker
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει καποιος να μου πει αν το πάρω τώρα από το minideal δουλεύει σωστα με τη ρομ που θα ρθει χωρις αλλαγες για απλή χρήση;

Δεν το έχω από root κλπ.

Με ενδοιαφέρει καλή ποιότητα κλήσεων, μπαταρία και λίγο σερφάρισμα και gps.

Ευχαριστώ.

 

Δεν σου κάνει το τηλέφωνο αυτό. Πάρε κάποιο άλλο λιγότερο δυνατό αλλά καλό σε αυτά που θες χωρίς αλλαγές. πχ με μεγάλη μπαταρία lenovo p780

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καθε φορά που έβαζα καινούργια ρομ, η ταχύτητα των data όλο και και ηταν πιο αργή, στην EMUI για παράδειγμα δεν έμπαινε καθόλου, ουτε μετα που ελαβα τα settings της vodafone.Μιας και αλλάζω ρομ καθε 2 ώρες, βάζω αυτή και εύχομαι να φτιάξει κάτι...

ΥΣ:Δοκίμασα το YGDP tools, αλλα οταν συνδεω το κινητο με USB μου λεει οτι παιχτηκε fail.

 

Πρέπει να βάλεις μια επίσημη cpb (είτε με YGDP είτε με coolpad download assistant). Έχει γεμίσει σαβούρα από τις πολλές ρομ. Αλλιώς αν έχεις μπακαπ της ρομ όπως το πήρες, να το κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντος η ελληνικη γραμματοσειρα ειναι αθλια στην ρομ SONY XPERIA Z3 πως μπορει να αλλαξει κανεις την γραμματοσειρα δοκιμασα αυτο αλλα παπαλα τιποτα δεν αλλαξε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.font.installer&hl=el

δοκιμασα και με αλλες εφαρμογες αλλα δεν γινεται τιποτα γνωριζει καποιος να μας ενημερωσει;

το ς το απεικονιζεις σαν ενα παραλληλογραμο με τις διαγωνιες του εχει και αλλα κουφα

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!!

 

Ήμουν με την AOSP Maucat από τα Χριστούγεννα και μετά και όλα δούλευαν μια χαρά, απλά δεν ήμουν ευχαριστημένος με τις επιδόσεις της μπαταρίας! Έβγαζε με το ζόρι 3 ώρες! Δοκίμασα και την 6.5 και μου άρεσε αισθητικά, αλλά η απόδοση της μπαταρίας έπεσε κι άλλο! Εδώ και τρεις μέρες χρησιμοποιώ την Emui 3, η οποία είναι πολύ αξιόλογη! Είχα μείνει λίγες σελίδες πίσω στην ανάγνωση του thread και έφαγα αρκετή ώρα ψάχνοντας να βρω την πατέντα να βάλω δόνηση στα capacitive buttons και ακολούθησα τις οδηγίες σε ένα παλιό post του Μηχανικού gr και ήμουν έτοιμος να το υπενθυμίσω και εδώ, αλλά μετά είδα ότι το είχε ήδη κάνει ο jpower!! Φίλε, μας έχεις φτιάξει απίστευτα με τις διάφορες πατέντες σου! Μόλις έβαλα και το φιξ με την LG camera και τα 20 mpixels!! Είσαι θεός, τι να λέμε!!

 

Στο θέμα μας τώρα, η Emui έχει φοβερά εργαλεία, αλλά θέλει λίγο χρόνο να την συνηθίσει κάποιος που έρχεται από AOSP (όπως εγώ)!! Δώστε της λίγο χρόνο εσείς που την δοκιμάζετε και δε σας βολεύει κτλ! Το μόνο που με έχει προβληματίσει και πάλι είναι η μπαταρία! Έκανα calibration όταν άλλαξα ROM και στη δεύτερη φόρτιση μού έβγαλε άνετα 4 ώρες και 40 λεπτά sot όταν έβαλα ξανά το φορτιστή στο 20% και όλη τη μέρα ήμουν με δεδομένα ανοιχτά! Στην επόμενη φόρτιση, όμως, είχα πολύ χειρότερη απόδοση (περίπου 2μιση ώρες sot συνολικά με παρόμοια χρήση) και αυτή την ώρα είμαι στο 74% με 50 λεπτά οθόνη, το οποίο σημαίνει ότι πάει για περίπου πέντε ώρες συνολικά! Κάτι παρόμοιο έχει κάνει μερικές φορές και το F1 της κοπέλας μου, το οποίο φοράει την AOSP Maucat 11.1! Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι παρόμοιο;; Εννοώ τόσο μεγάλες διακυμάνσεις στη διάρκεια της μπαταρίας από φόρτιση σε φόρτιση με παρόμοια χρήση;;;

 

Υ.Γ.: Μαζί με το jpower, θέλω να ευχαριστήσω και όλα τα άλλα παιδιά που ασχολούνται με το κινητό μας και μας δίνουν τα φώτα τους! Με περηφάνια ανακοινώνω ότι έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του thread!! Αμέ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, ξέχασα και το άλλο! Έκανα τέσσερα wipes με ενδιάμεσα reboots όταν περνούσα την Emui 3 και όταν μπήκα, το GPS δεν έβλεπε καθόλου δορυφόρους! Έκανα ξανά τρία wipes με ενδιάμεσα reboots και κλείδωσε την πρώτη φορά σε λιγότερο από είκοσι δευτερόλεπτα! Μήπως τα τέσσερα wipes το χαλάνε και θέλει μόνο 3;;;; Χρησιμοποιώ την TWRP! Τέλος, φλάσαρα στο καπάκι τα Google Apps του jpower (τα έχει ανεβάσει μερικές σελίδες πιο πίσω) και το θέμα του NVRAM error το έλυσα κλασικά με το φλασάρισμα του γνωστού fix!

 

Συγγνώμη για τη λογοδοιάρρεια, αλλά είχα να γράψω πάνω από τέσσερις μήνες, οπότε τα είπα μαζεμένα!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρεις οι περισσότεροι προτείνουν και χρησιμοποιούν cwm 6050 recovery για το κινητό μας
:X
Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε official έκδοση σε μορφή .cpb και θέλουμε να αλλάξουμε και το recovery, κάνουμε τη διαδικασία με το YGDP tool μία φορά ή μία για τη ρομ και άλλη μία μετά για το recovery;

 

EDIT: το έκανα με τη μία και προφανώς πέτυχε. Ήθελα να κάνω τη διαδικασία γιατί διάβασα ότι μετά από πολλά περάσματα από διάφορες ρομ κάποια αρχεία πειράζονται και μόνο με αυτή τη διαδικασία διαγράφονται πραγματικά όλα. Κάθε πόσες αλλαγές ρομ πιστεύεται χρειάζεται αυτή η διαδικασία;

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε official έκδοση σε μορφή .cpb και θέλουμε να αλλάξουμε και το recovery, κάνουμε τη διαδικασία με το YGDP tool μία φορά ή μία για τη ρομ και άλλη μία μετά για το recovery;

 

EDIT: το έκανα με τη μία και προφανώς πέτυχε. Ήθελα να κάνω τη διαδικασία γιατί διάβασα ότι μετά από πολλά περάσματα από διάφορες ρομ κάποια αρχεία πειράζονται και μόνο με αυτή τη διαδικασία διαγράφονται πραγματικά όλα. Κάθε πόσες αλλαγές ρομ πιστεύεται χρειάζεται αυτή η διαδικασία;

 

Γίνεται όπως το έκανες, όσο για τη συχνότητα, τι να πω, πόσες φορές αλλάζεις rom δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...