Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριοι και Κυρίες καλησπέρα ή καλύτερα καλημέρα και απο εμένα,

παρακολουθώ το forum σιωπηλά εδώ και 7 μήνες που είμαι κάτοχος του F1 και δηλώνω υπερήφανα οτι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα post του νήματος.

Αιτία για την αγορά του ήταν αυτό το forum και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την αγορά μου.

Έχω δοκιμάσει άπειρες rom αλλα πάντα γυρίζω στην Infocus by maucat η οποία για μένα είναι τέλεια (με την βοήθεια του Χposed) και bugless. ( Link )

Μετά απο 7 μήνες σιωπής λοιπόν η επόμενη rom που μου κίνησε το ενδιαφέρον ειναι η colorOS 2 την οποία εγκατέστησα σήμερα... ( Link )

Το πρώτο που ανακάλυψα οτι δέν δουλεύει σωστά είναι η αναζήτηση των επαφών, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ στο αισθητικό κομμάτι σαν rom, είπα να της δώσω μια ευκαιρία .

Όταν π.χ. ψάχνω για "Γιώργο", άλλα αποτελέσματα μου βγάζει όταν γράφω γιώργος, άλλα όταν γράφω Γιώργος και άλλα όταν γράφω γιωργος (χωρίς τόνο).

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος, στην ίδια ή άλλη rom ;

Χρησιμοποιώ google keyboard.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο dialer-contact manager ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

 

υ.γ.

1ο μου post μετά απο 12 χρόνια εγγραφής στο forum!!!

Edited by nloupet
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

εμενα δεν μου δουλευε και το viper.Σε μερικα δευτερολεπτα εκλεινε
χρεισιμοπειω και εγω viper και μου δουλευει μια χαρα δεν ξερω:blink: εγω ειμαι απολιτα ευχαριστημενος απο την inew v3 plus
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και Κυρίες καλησπέρα ή καλύτερα καλημέρα και απο εμένα,

παρακολουθώ το forum σιωπηλά εδώ και 7 μήνες που είμαι κάτοχος του F1 και δηλώνω υπερήφανα οτι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα post του νήματος.

Αιτία για την αγορά του ήταν αυτό το forum και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την αγορά μου.

Έχω δοκιμάσει άπειρες rom αλλα πάντα γυρίζω στην Infocus by maucat η οποία για μένα είναι τέλεια (με την βοήθεια του Χposed) και bugless. ( Link )

Μετά απο 7 μήνες σιωπής λοιπόν η επόμενη rom που μου κίνησε το ενδιαφέρον ειναι η colorOS 2 την οποία εγκατέστησα σήμερα... ( Link )

Το πρώτο που ανακάλυψα οτι δέν δουλεύει σωστά είναι η αναζήτηση των επαφών, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ στο αισθητικό κομμάτι σαν rom, είπα να της δώσω μια ευκαιρία .

Όταν π.χ. ψάχνω για "Γιώργο", άλλα αποτελέσματα μου βγάζει όταν γράφω γιώργος, άλλα όταν γράφω Γιώργος και άλλα όταν γράφω γιωργος (χωρίς τόνο).

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος, στην ίδια ή άλλη rom ;

Χρησιμοποιώ google keyboard.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο dialer-contact manager ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

 

υ.γ.

1ο μου post μετά απο 12 χρόνια εγγραφής στο forum!!!

 

Το ίδιο πρόβλημα είχε και 4.2.2 ColorOS που χρησιμοποιούσα εγώ. Εγώ ούτως ή άλλως αποθηκεύω τις επαφές με κεφαλαία γράμματα οπότε το πρόβλημα περιοριζόταν στο να πρέπει να κάνω αναζήτηση γράφοντας κεφαλαία, με μικρά δεν εμφάνιζε τίποτα.

 

Δυστυχώς είναι (μικρό) bug της rom.

Link to comment
Share on other sites

β) Ο επεξεργαστής του σε σχέση με την κατηγορία Snapdragon 800, 801 κλπ. πώς είναι;

 

β) Δεν τον λες καλύτερο, αλλά δε μπορείς να τον πεις χειρότερο. Στα ίδια επίπεδα βρίσκονται.

 

Τα διαβασαμε ολα σε αυτη τη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασαμε ολα σε αυτη τη ζωη.

 

Ωραίο πράγμα η ειρωνία, σου εύχομαι να διαβάσεις και άλλα τέτοια.

Εκτός των benchmarks όμως, δε βρίσκω καμία σημαντική διαφορά. Αλλού υπερτερεί ο ένας, αλλού ο άλλος, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, με τα σημερινά δεδομένα τουλάχιστον. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να επιλέξουν το κινητό τους με βάση το αντούτου... καλή τους επιτυχία !!!

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αλλος bug με το wifi με την inew(απλη)?

Αμα απομακρυνθω και χασω την συνδεση μεσο wifi οταν ξαναγυρισω στην ακτινα σηματος χρειαζεται να ανοιγοκλεισω την συνδεση wifi για να ξανασυνδεθω αλλιος δεν μπαινει με τιποτα,με την maucat χρειαζοταν να κανω restart την συσκευη για να μπω,και αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι θεμα ρομ αλλα της δικιας μου συσκευης!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αλλος bug με το wifi με την inew(απλη)?

Αμα απομακρυνθω και χασω την συνδεση μεσο wifi οταν ξαναγυρισω στην ακτινα σηματος χρειαζεται να ανοιγοκλεισω την συνδεση wifi για να ξανασυνδεθω αλλιος δεν μπαινει με τιποτα,με την maucat χρειαζοταν να κανω restart την συσκευη για να μπω,και αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι θεμα ρομ αλλα της δικιας μου συσκευης!

με την inew v3 plus δουλευει απσογα το wifi αμα κανεις μια προσπαθια με αυτη :)
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και Κυρίες καλησπέρα ή καλύτερα καλημέρα και απο εμένα,

παρακολουθώ το forum σιωπηλά εδώ και 7 μήνες που είμαι κάτοχος του F1 και δηλώνω υπερήφανα οτι έχω διαβάσει ΟΛΑ τα post του νήματος.

Αιτία για την αγορά του ήταν αυτό το forum και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την αγορά μου.

Έχω δοκιμάσει άπειρες rom αλλα πάντα γυρίζω στην Infocus by maucat η οποία για μένα είναι τέλεια (με την βοήθεια του Χposed) και bugless. ( Link )

Μετά απο 7 μήνες σιωπής λοιπόν η επόμενη rom που μου κίνησε το ενδιαφέρον ειναι η colorOS 2 την οποία εγκατέστησα σήμερα... ( Link )

Το πρώτο που ανακάλυψα οτι δέν δουλεύει σωστά είναι η αναζήτηση των επαφών, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ στο αισθητικό κομμάτι σαν rom, είπα να της δώσω μια ευκαιρία .

Όταν π.χ. ψάχνω για "Γιώργο", άλλα αποτελέσματα μου βγάζει όταν γράφω γιώργος, άλλα όταν γράφω Γιώργος και άλλα όταν γράφω γιωργος (χωρίς τόνο).

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος, στην ίδια ή άλλη rom ;

Χρησιμοποιώ google keyboard.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο dialer-contact manager ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

 

υ.γ.

1ο μου post μετά απο 12 χρόνια εγγραφής στο forum!!!

 

καλησπέρα την color0s2 την εχω καμμια εβδομαδα καλα συμπεριφέρεται αυτό το ελυσα με τον exdialer αλλα βαζω από την αρχη swift key πληκτρολογιο. Bελτιωθηκε αφανταστα ψαξε λιγο και τον dialer εχει ωραια theme.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και αυτό αλλά δεν πέτυχε...

Κάνε μια ακόμη δοκιμή χωρίς την κάρτα sd μέσα (μήπως ξέμεινε τίποτα από την παλιά σου ρομ).

Έχεις μήπως διπλές επαφές; (σιμ, τηλεφωνο, gmail)

Αν δεν έχεις βάλε σε όλες το +30 με το numberfixer, και βάλε μια κάρτα σιμ άλλης εταιρείας πχ wind, για να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα.

Εγώ έχω wind και δεν μου το κάνει αυτό

Κάποιος άλλος με EMUI3.0B262 & cosmote ίσως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια ακόμη δοκιμή χωρίς την κάρτα sd μέσα (μήπως ξέμεινε τίποτα από την παλιά σου ρομ).

Έχεις μήπως διπλές επαφές; (σιμ, τηλεφωνο, gmail)

Αν δεν έχεις βάλε σε όλες το +30 με το numberfixer, και βάλε μια κάρτα σιμ άλλης εταιρείας πχ wind, για να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα.

Εγώ έχω wind και δεν μου το κάνει αυτό

Κάποιος άλλος με EMUI3.0B262 & cosmote ίσως σε βοηθήσει.

Θα το δοκιμασω να δω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αλλος bug με το wifi με την inew(απλη)?

Αμα απομακρυνθω και χασω την συνδεση μεσο wifi οταν ξαναγυρισω στην ακτινα σηματος χρειαζεται να ανοιγοκλεισω την συνδεση wifi για να ξανασυνδεθω αλλιος δεν μπαινει με τιποτα,με την maucat χρειαζοταν να κανω restart την συσκευη για να μπω,και αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι θεμα ρομ αλλα της δικιας μου συσκευης!

 

εγω ειχα με την iNew 1.0.2 και λυθηκε με το γνωστο wifi fix zip .Μαλλον ειναι καποιο θεμα που εχει σχεση με συγκεκριμενου τυπου router

Link to comment
Share on other sites

Προβλημάτων συνέχεια.μου έβγαλε μήνυμα οτι ζεσταθηκε η μπαταρία και οτι πρεπει να την βγάλω.τώρα το βάζω για φόρτιση και δείχνει οτι φορτίζει αλλά δεν ανεβαίνει το ποσοστο.
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Προβλημάτων συνέχεια.μου έβγαλε μήνυμα οτι ζεσταθηκε η μπαταρία και οτι πρεπει να την βγάλω.τώρα το βάζω για φόρτιση και δείχνει οτι φορτίζει αλλά δεν ανεβαίνει το ποσοστο.

 

δεν εχω δει ποτε τετοιο μηνυμα στο κινητο μας..!Mυριζει προβληματικο app..

 

 

 

οσον αφορα την συζητηση για mediatek 6592 vs snapdragon 800 ειναι εμφανεστατο οτι ο snapdragon ειναι σε ολα ανωτερος.Το μονο που εχει παραπανω ο mediatek ειναι αλλοι 4 cores (που αθροιστικα σε ghz ερχονται το ιδιο για τον απλο λογο οτι ο snapdragon επιτρεπει overclocking),κατι το οποιο οπως εχουμε δει (8 cores) δεν εχει και τοση σημασια (lag με 8core και 2gb ram στο coolpad F1).Eπιπλεον ο snapdragon εχει 1)ελευθερα sources που σημαινει οτι μπορεις να εχεις τις πραγματικα καλες rom (cm,slim,paranoid,aokp κλπ) 2)καλυτερο gps λογω snapdragon και επιπλεον υποστηριξη GLONASS 3)καλυτερη gpu με υποστηριξη open CL και open GL 4)4G 5) USB 3 OTG 6) DSP 7)καλυτερο video encoding

 

To μονο που εκανε τον mediatek τοσο πετυχημενο ειναι οι 8 πυρηνες που φυσικα ηταν κολπο marketing.Οι 4 πιο δυνατοι πυρηνες του snapdragon αν γινουν και μια ψιλη overclock σε συνδιασμο με τις πραγματικα optimized για performance rom που ανεφερα πιο πανω,του δινουν ανετα προβαδισμα σε performance σε real life situations σε σχεση με τον mediatek.Και οντως τα antutu και λοιπα ειναι εντελως αναξιοπιστα σαν κριτηριο συγκρισης cpu

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας αλλος bug με το wifi με την inew(απλη)?

Αμα απομακρυνθω και χασω την συνδεση μεσο wifi οταν ξαναγυρισω στην ακτινα σηματος χρειαζεται να ανοιγοκλεισω την συνδεση wifi για να ξανασυνδεθω αλλιος δεν μπαινει με τιποτα,με την maucat χρειαζοταν να κανω restart την συσκευη για να μπω,και αναρωτιεμαι μηπως δεν ειναι θεμα ρομ αλλα της δικιας μου συσκευης!

Κράτησα μια εβδομάδα την "όχι plus" και τώρα, εδώ και μια εβδομάδα έχω την "plus". Κανένα πρόβλημα με το wifi, ούτε στη μία ούτε στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Κράτησα μια εβδομάδα την "όχι plus" και τώρα, εδώ και μια εβδομάδα έχω την "plus". Κανένα πρόβλημα με το wifi, ούτε στη μία ούτε στην άλλη.

 

Αξιζει να παμε εμεις με την "όχι plus" στην "plus"?

Δηλ. περα απο το οτι δεν παιζουν τα live wallpapers στην "όχι plus" υπαρχει καμια αλλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

AOSP KK από τον liutao (βασισμένη στου RMG) μόνο 185mb, AOSP_KK_Coolpad8297W_150506

πληροφορίες: http://bbs.ydss.cn/thread-549369-1-1.html

rom: http://pan.baidu.com/s/1kT7oZsz

 

AOSP bottom package with a new production

Support multi-user mode (after adding toggle lock screen)

Support volume key wakeup

Open native applications Rights Manager

Join the status bar displays speed

Join quick flashlight

Join screen assistant

Join MTK Task Manager

Join CM File Manager

Join the default storage switch

Join advanced settings

Enhanced GPS positioning / search star

Vibration intensity adjustment key

Close key backlight method:

Open to locate RE / system / leds, click on the script file to execute Key-backlight-OFF.sh

 

ss

Την ss με το OTG την είδατε; λέτε να δουλευει;

 

http://att.ydss.cn/attachments/forum/201505/06/154902bglg20z2l5j2cx1z.png http://att.ydss.cn/attachments/forum/201505/06/155048cukukn2dkwg2533m.png

http://att.ydss.cn/attachments/forum/201505/06/155047ltbewdzeycpmm7y7.png http://att.ydss.cn/attachments/forum/201505/06/155045jm9ewbw8e16wflmm.png

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να παμε εμεις με την "όχι plus" στην "plus"?

Δηλ. περα απο το οτι δεν παιζουν τα live wallpapers στην "όχι plus" υπαρχει καμια αλλη διαφορα?

Νομίζω όχι!

Ειδικά για σένα όμως..., μήπως σου κάτσει καλυτερα το wifi (και μονο γι αυτό), ναι! Αλλα χωρίς να το βιάζεσαι και πολύ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι!

Ειδικά για σένα όμως..., μήπως σου κάτσει καλυτερα το wifi (και μονο γι αυτό), ναι! Αλλα χωρίς να το βιάζεσαι και πολύ

 

Δεν την αλλαζω τοτε,το προβλημαμε του wifi δεν το κανει παντα ,π.χ πριν λιγο γυρισα και μπηκε κανονικα,και οταν το κανει ειναι ενα δευτερολεπτο δουλεια ειναι να τικαρω και να ξετικαρω το open-close του wifi στην συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

AOSP KK από τον liutao (βασισμένη στου RMG) μόνο 185mb, AOSP_KK_Coolpad8297W_150506

πληροφορίες: http://bbs.ydss.cn/thread-549369-1-1.html

rom: http://pan.baidu.com/s/1kT7oZsz...

Ένα περίεργο είναι πως, παρόλο που γραφεί ότι είναι 4.4.4, μπαίνουν μόνο gapps για 4.2!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...