Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να το στείλεις στην Κίνα θέλει 30 ευρώ περίπου για να πάει, συν το κόστος των ανταλλακτικών και της επισκευής, συν το κόστος να στο ξαναστείλουν...

Με τη σημερινή του τιμή, (γνώμη μου) καλύτερα πάρε ένα καινούριο και κρατάς και το παλιό για ανταλλακτικά. :)

 

για να μη τη πατησει κανεις στο λινκ που λες

"PHONE COMES WITHOUT BATTERY!!!"

 

εγω παντως ενα Milestone που προσπαθησα να αλλαξω digitizer το πεταξα τελικα γιατι κοπηκε μια καλωδιοταινια... ελπιζω τα coolpad να μην ειναι τοσο αθλια οσο τα motorolla

Edited by darkie
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

για να μη τη πατησει κανεις στο λινκ που λες

"PHONE COMES WITHOUT BATTERY!!!"

 

εγω παντως ενα Milestone που προσπαθησα να αλλαξω digitizer το πεταξα τελικα γιατι κοπηκε μια καλωδιοταινια... ελπιζω τα coolpad να μην ειναι τοσο αθλια οσο τα motorolla

 

Δεν είναι και τόσο φτηνό πάντως

Με τα μεταφορικά 105 ευρώ πάει

Τώρα αν έχεις μπαταρία όπως το παλικάρι που του χάλασε η οθόνη και το ηχείο ίσως αξίζει να το πάρεις

Το καλό είναι ότι σίγουρα θα έρθει αρκετά πιο γρήγορα από ότι αν ερχόταν από Κίνα

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το τεσταρα, ούτε εμένα δουλεύει το gps

 

Την ξαναπέρασα με dirty flash και δουλεύει το gps.

Παιδιά ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να καθαρίσω το κινητό από κατάλοιπα, ώστε το ΣΚ να κάνω clean install την algorom ;

Με τα εργαλεία της Yulong ;

Link to comment
Share on other sites

Στην 5.3.4 εμφανίζεται κανονικά το όνομα δικτύου, επανήρθε το ΜΙ store αλλά δεν μπαίνουν custom ήχοι.

Κάτι φτιάχνει, κάτι χαλάει αλλά συνολικά βελτιώνεται η miui6.

Τουλάχιστον παίζουν τα updates χωρίς full wipe και είναι σαν να έχουμε ΟΤΑ updates από τον developer :)

 

Σήμερα και η 5.3.4_full που διορθώθηκαν οι custom ήχοι+force close του browser και ξηλώθηκαν mi store+bug center.

Αλλά πάλι όχι ελληνικά αυτή η έκδοση. Μάλλον θα προστεθούν και άλλες γλώσσες από μέλος του needrom.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

μου χαλασε το εσωτερικο ακουστικο (αυτιου) κ σημερα επεσε κ ραγισε η οθονη.

λετε να το στειλω για επιστευη κινα η να ψαξω καποιον ελλαδα;

εχει στειλει καποιος αλλος για αναλογο θεμα;

Να το στείλεις στην Κίνα θέλει 30 ευρώ περίπου για να πάει, συν το κόστος των ανταλλακτικών και της επισκευής, συν το κόστος να στο ξαναστείλουν...

Με τη σημερινή του τιμή, (γνώμη μου) καλύτερα πάρε ένα καινούριο και κρατάς και το παλιό για ανταλλακτικά. :)

για να μη τη πατησει κανεις στο λινκ που λες

"PHONE COMES WITHOUT BATTERY!!!"

εγω παντως ενα Milestone που προσπαθησα να αλλαξω digitizer το πεταξα τελικα γιατι κοπηκε μια καλωδιοταινια... ελπιζω τα coolpad να μην ειναι τοσο αθλια οσο τα motorolla

Δεν είναι και τόσο φτηνό πάντως

Με τα μεταφορικά 105 ευρώ πάει

Τώρα αν έχεις μπαταρία όπως το παλικάρι που του χάλασε η οθόνη και το ηχείο ίσως αξίζει να το πάρεις

Το καλό είναι ότι σίγουρα θα έρθει αρκετά πιο γρήγορα από ότι αν ερχόταν από Κίνα

Το ένα ποστ απαντά στο άλλο!

Τελικά:

Είτε το αγοράζεις από αυτόν τον πωλητή καινούργιο χωρίς μπαταρία με 105 ευρώ, είτε διαλέγεις άλλο τηλέφωνο (αλλά δεν έχω να σου προτείνω κάποιο άλλο, με τέτοιο κόστος και τέτοιες δυνατότητες. Μόνο αν θέλεις 4G, οπότε είτε θα κάνεις κάποιες "υποχωρήσεις" σε άλλα θέματα, είτε θα πληρώσεις πιο πολλά!)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και η 5.3.4_full που διορθώθηκαν οι custom ήχοι+force close του browser και ξηλώθηκαν mi store+bug center.

Αλλά πάλι όχι ελληνικά αυτή η έκδοση. Μάλλον θα προστεθούν και άλλες γλώσσες από μέλος του needrom.

 

Έβγαλε κι άλλη με Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε κι άλλη με Ελληνικά.

 

Η τελευταία 5.3.4_FULL έχει κάποιες γλώσσες αλλά όχι Ελληνικά. Κάποια παλιότερη είχε.

Πιστεύω θα βγει σύντομα update multilanguage.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία 5.3.4_FULL έχει κάποιες γλώσσες αλλά όχι Ελληνικά. Κάποια παλιότερη είχε.

Πιστεύω θα βγει σύντομα update multilanguage.

Εβγαλε και αλλο μετα απο αυτο που αναφερει οτι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπέρασα με dirty flash και δουλεύει το gps.

Παιδιά ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να καθαρίσω το κινητό από κατάλοιπα, ώστε το ΣΚ να κάνω clean install την algorom ;

Με τα εργαλεία της Yulong ;

 

ο σωστος τροπος ειναι να διαβασεις την πρωτη σελιδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια!

μου χαλασε το εσωτερικο ακουστικο (αυτιου) κ σημερα επεσε κ ραγισε η οθονη.

λετε να το στειλω για επιστευη κινα η να ψαξω καποιον ελλαδα;

εχει στειλει καποιος αλλος για αναλογο θεμα;

 

παρε μια οθονη και ενα ακουστικο απο το ali xpress η κατι αναλογο.Με 20 ευρω το εφτιαξες μονος σου,ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τώρα το είδα. Τρελό support σε miui6 :p

 

Οποιος έχει δουλέψει με την MIUI ver 5.0 και έχει βάλει τωρα την ver 6.0 έχει δεί ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους και αν ναι ποιές έιναι αυτές?

Link to comment
Share on other sites

ο σωστος τροπος ειναι να διαβασεις την πρωτη σελιδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

παρε μια οθονη και ενα ακουστικο απο το ali xpress η κατι αναλογο.Με 20 ευρω το εφτιαξες μονος σου,ειναι ευκολο.

παρε και μια εργαλειοθηκη γιατι πρεπει να εχει αστερια βιδες μεσα

http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-High-Quality-OEM-LCD-Screen-Display-Digitizer-Touch-For-coolpad-F1-Great-God-8297w-Free/2047939803.html

Link to comment
Share on other sites

Να το στείλεις στην Κίνα θέλει 30 ευρώ περίπου για να πάει

 

Γιατί 30 ευρώ φίλε μου;

Έχω στείλει κινητό πισω στην Κίνα για RMA και τα έξοδα αποστολής με τα ΕΛΤΑ (και με επιλογή ως συστημένο ε) είναι νομίζω 9,20 ευρώ ή κάπου εκεί γύρω (ή 9,50 ευρώ, 9,60; θα σε γελάσω για την ακριβή τιμή τέλος πάντων). Τόσο πλήρωσα και τίποτε παραπάνω.

 

Μήπως εννοείς αν τα στείλει με κάποια εταιρία courier; Γιατί με τα ΕΛΤΑ το ποσό είναι στάνταρ αυτό.

Sorry και για το offtopic...

Link to comment
Share on other sites

παρε και μια εργαλειοθηκη γιατι πρεπει να εχει αστερια βιδες μεσα

http://www.aliexpress.com/item/Wholesale-High-Quality-OEM-LCD-Screen-Display-Digitizer-Touch-For-coolpad-F1-Great-God-8297w-Free/2047939803.html

 

οι περισσοτεροι σου στελνουν μαζι με την οθονη και kit εργαλειων δωρεαν,τουλαχιστον απο ebay.Αυτοι που στελνουν το αναφερουν βεβαια και στην καταχωρηση

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν έχει κυκλοφορήσει η coolUI 6.0;

Διάβασα κάπου ότι θα αναβαθμιστούν οι συσκευές, κάτι που μάλλον δεν θα ισχύσει σε 'μας που έχουμε αλλάξει ρομ, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν έχει κυκλοφορήσει η coolUI 6.0;

Διάβασα κάπου ότι θα αναβαθμιστούν οι συσκευές, κάτι που μάλλον δεν θα ισχύσει σε 'μας που έχουμε αλλάξει ρομ, ή κάνω λάθος;

 

Aυτην εδω εννοεις >?

Link to comment
Share on other sites

http://inlife.inpaok.com/2015/03/06/%ce%b7-samsung-%ce%b8%ce%b1-%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%b3%ce%b9%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b5%ce%af/

 

Ισως οφ τοπικ, αλλά γίνεται αναφορά σε Micromax σε συνάρτηση με Samsung....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://inlife.inpaok.com/2015/03/06/%ce%b7-samsung-%ce%b8%ce%b1-%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%b3%ce%b9%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b5%ce%af/

 

Ισως οφ τοπικ, αλλά γίνεται αναφορά σε Micromax σε συνάρτηση με Samsung....

...και μια που καλοβλέπει την micromax ας της δώσει καμιά rom για το best seler της! ...αμήν!

 

από την άλλη

πριν σφαγιαστεί η sumsung, ας μάθει και κανείς άλλος πως καταφέρνει και κάνει τόσο καλό software για τους φωτογραφικούς αισθητήρες των κινητών! (εκτός αν είναι το άγγιγμα του Liutao!)

 

και με την ευκαιρία...

παίζει καμιά πιο καινούργια έκδοση της S5 για το F1?

 

(ΥΓ: στο έκανα in topic!)

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

για να μη τη πατησει κανεις στο λινκ που λες

"PHONE COMES WITHOUT BATTERY!!!"

 

εγω παντως ενα Milestone που προσπαθησα να αλλαξω digitizer το πεταξα τελικα γιατι κοπηκε μια καλωδιοταινια... ελπιζω τα coolpad να μην ειναι τοσο αθλια οσο τα motorolla

 

Σορρυ, δεν το είχα προσέξει αυτό. Αλλά έτσι κι αλλιώς, ο φίλος έχει μπαταρία. :)

 

Γιατί 30 ευρώ φίλε μου;

Έχω στείλει κινητό πισω στην Κίνα για RMA και τα έξοδα αποστολής με τα ΕΛΤΑ (και με επιλογή ως συστημένο ε) είναι νομίζω 9,20 ευρώ ή κάπου εκεί γύρω (ή 9,50 ευρώ, 9,60; θα σε γελάσω για την ακριβή τιμή τέλος πάντων). Τόσο πλήρωσα και τίποτε παραπάνω.

 

Μήπως εννοείς αν τα στείλει με κάποια εταιρία courier; Γιατί με τα ΕΛΤΑ το ποσό είναι στάνταρ αυτό.

Sorry και για το offtopic...

 

Δεν το ξέρω το ποσό, εγώ το υπολόγισα από εδώ, σαν δέμα με βάρος ένα κιλό !!! :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

...και μια που καλοβλέπει την micromax ας της δώσει καμιά rom για το best seler της! ...αμήν!

 

από την άλλη

πριν σφαγιαστεί η sumsung, ας μάθει και κανείς άλλος πως καταφέρνει και κάνει τόσο καλό software για τους φωτογραφικούς αισθητήρες των κινητών! (εκτός αν είναι το άγγιγμα του Liutao!)

 

και με την ευκαιρία...

παίζει καμιά πιο καινούργια έκδοση της S5 για το F1?

 

(ΥΓ: στο έκανα in topic!)

 

Και μιας και μίλησες για φωτογραφίες και s5,προχτές κοντραρα με ενα S4 active στην φωτογραφία...

Εγω με S5 rom.

Και οι 2 με lgcamera 7.0 PRO.

Ιδια λήψη, ιδιο σημείο (εντος χωρου, μέτριο φωτισμο χωρις φλας).

Εγω: μεγεθος αρχείου 9,24μβ

S4: μέγεθος αρχείου 3,95μβ

 

Στο s4 η φωτογραφία φαινόταν πιο ζωντανή αφενός,ισως, λογω τύπου οθονης (νομίζω εχει αμολεντ) και αφετερου λογω απουσιας ζελατινας, που όσο να ναι, κοβει.

Οταν όμως τις περάσαμε σε πισι.. Εκεί η διαφορα ηταν εμφανής.... Υπερ του f1...

Φυσικα, το s4 τραβηξε στα 8mpixels ενώ εγω στα 21,6....

Αν και interpolarated, ειχα περισσότερη λεπτομέρεια και ευκρίνεια στα δυσκολα σημεία

:) :p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Aυτην εδω εννοεις >?

Μάλλον, την κατέβασα αλλα δεν την εγκατέστησα, δεν έχει ελληνικά. Θα περιμένω μπας και την εγκαταστήσει κάποιος άλλος και γράψει εντυπώσεις.

 

Εδώ έχει μόνο 4.2 και 4.4, ίσως αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο τοσα σκαλισματα η μαλ.... θα γινοτανε.πηγα να δοκιμασω καινουργια ρομ.δεν εκανα μονο τα wipes αλλα και φορματ.αλλα για καποιο λογο μου εκανε φορματ στην sd και δεν εβρισκα το zip της καινουργιας ρομ.ετσι το εκλεισα εβγαλα την καρτα για να την βαλω στο pc και να ξαναπερασω την ρομ.αλλα τωρα το κινητο δεν μπαινει σε recovery.ανοιγει μονο και κολαει στο λογοτυπο της προηγουμενης ρομ.τι κανω?το πεταω και παιρνω αλλο?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο τοσα σκαλισματα η μαλ.... θα γινοτανε.πηγα να δοκιμασω καινουργια ρομ.δεν εκανα μονο τα wipes αλλα και φορματ.αλλα για καποιο λογο μου εκανε φορματ στην sd και δεν εβρισκα το zip της καινουργιας ρομ.ετσι το εκλεισα εβγαλα την καρτα για να την βαλω στο pc και να ξαναπερασω την ρομ.αλλα τωρα το κινητο δεν μπαινει σε recovery.ανοιγει μονο και κολαει στο λογοτυπο της προηγουμενης ρομ.τι κανω?το πεταω και παιρνω αλλο?

Ακολουθεις αυτον τον οδηγο : Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery , που βρισκεται στην πρωτη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μίλησες για φωτογραφίες και s5,προχτές κοντραρα με ενα S4 active στην φωτογραφία...

Εγω με S5 rom.

Και οι 2 με lgcamera 7.0 PRO.

Ιδια λήψη, ιδιο σημείο (εντος χωρου, μέτριο φωτισμο χωρις φλας).

Εγω: μεγεθος αρχείου 9,24μβ

S4: μέγεθος αρχείου 3,95μβ

 

Στο s4 η φωτογραφία φαινόταν πιο ζωντανή αφενός,ισως, λογω τύπου οθονης (νομίζω εχει αμολεντ) και αφετερου λογω απουσιας ζελατινας, που όσο να ναι, κοβει.

Οταν όμως τις περάσαμε σε πισι.. Εκεί η διαφορα ηταν εμφανής.... Υπερ του f1...

Φυσικα, το s4 τραβηξε στα 8mpixels ενώ εγω στα 21,6....

Αν και interpolarated, ειχα περισσότερη λεπτομέρεια και ευκρίνεια στα δυσκολα σημεία

:) :p

 

με ποια app ;

εγώ δεν χρησιμοποιώ app και είμαι ευχαριστημένος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...