Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σελίδα 531,ποστ 7950.

 

Ο φίλος ο mezger τα λέει αναλυτικά και ωραια.

Αν δεν θελουμε να διαβάσουμε το θρεντ, καθώς ειναι πολλές οι σελίδες, χρησιμοποιώντας το ψαχτιρι, πανω δεξια, βρισκουμε αυτο που θελουμε.

 

Καλο ειναι να ψάχνετε διότι ετσι ανακαλύπτετε κι άλλα καλούδια...

 

7960 ειναι το ποστ.αναλυτικα και ωραια ειναι για καποιον που εχει καλες γνωσεις για καποιον ομως που δεν εχει μπορει να κανει το λαθος και να προκυψουν αλλα θεματα μετα

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ναι την 19 εχω,για την 25 ακουσα διαφορα στο modaco και δεν την εβαλα.Αλλα η 19 ειναι σουπερ.

scripts για πιο γρηγορο 3g και ισως και για καλυτερο σημα (αν δεν ειναι γραφικο bug στις γραμμες σηματος)

Έβαλα και εγώ την 1219, από "πάνω" χωρίς κανένα wipe.

Αν βρεις ή γράψεις κάποιο τέτοιο script, με ενδιαφέρει να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

7960 ειναι το ποστ.αναλυτικα και ωραια ειναι για καποιον που εχει καλες γνωσεις για καποιον ομως που δεν εχει μπορει να κανει το λαθος και να προκυψουν αλλα θεματα μετα

 

Ναι.. 7960.

 

Φίλε μου,

Δεν είναι θεμα καλών γνώσεων.

Ο mezger τα γραφει απλά και αναλυτικα.

Κατεβάζετε το αρχείο που δινει και το αντιγραφετε στην διευθυνση του συστήματος που λεει. Του δίνετε δικαιώματα οπως λέει (αν και αυτο το βημα δεν χρειάζεται διότι τα πηρε μονο του), κάνεις reboot και εισαι οκ.

 

Τωρα, αν κάποιος δεν ξέρει τι ειναι ρουτ, τι ειναι system files και πως κανουμε copy κατι μεσα σε αυτο, αναφέρομαι σε βασικές αρχές,καλύτερα να διαβάσει όλο το θρεντ, καθώς και εναν οδηγό που υπσρχει, στο παρον σαητ, για MediaTek συσκευές.

 

Καλο ειναι να ξέρουμε τι κανουμε, πριν το κανουμε.... Για πολλούς λογους..

 

Ωστόσο, για καποιον που δεν εχει γνώσεις και προκειμενου να αποφύγει το λάθος που θα εχει ως συνέπεια να προκύψουν άλλα θεματα,

Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι "υποχρεωμένος" να διαβάσει....

Για το δικο του καλο...

Αν πάλι οχι, ας βάλει lenovo camera που παιζει στα 1080 και τέλος

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. 7960.

 

Φίλε μου,

Δεν είναι θεμα καλών γνώσεων.

Ο mezger τα γραφει απλά και αναλυτικα.

Κατεβάζετε το αρχείο που δινει και το αντιγραφετε στην διευθυνση του συστήματος που λεει. Του δίνετε δικαιώματα οπως λέει (αν και αυτο το βημα δεν χρειάζεται διότι τα πηρε μονο του), κάνεις reboot και εισαι οκ.

 

Τωρα, αν κάποιος δεν ξέρει τι ειναι ρουτ, τι ειναι system files και πως κανουμε copy κατι μεσα σε αυτο, αναφέρομαι σε βασικές αρχές,καλύτερα να διαβάσει όλο το θρεντ, καθώς και εναν οδηγό που υπσρχει, στο παρον σαητ, για MediaTek συσκευές.

 

Καλο ειναι να ξέρουμε τι κανουμε, πριν το κανουμε.... Για πολλούς λογους..

 

Ωστόσο, για καποιον που δεν εχει γνώσεις και προκειμενου να αποφύγει το λάθος που θα εχει ως συνέπεια να προκύψουν άλλα θεματα,

Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι "υποχρεωμένος" να διαβάσει....

Για το δικο του καλο...

Αν πάλι οχι, ας βάλει lenovo camera που παιζει στα 1080 και τέλος

 

Αυτο δεν εχω καταλαβει πως γινεται : Υπάρχει πιθανότητα για bootloop (που διορθώνεται σβήνοντας το αρχείο με adb από recovery)

 

 

Μπηκε τελικα το αρχειο,ολα οκ ευτυχως χωρις παρατραγουδα!!!

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Έχει λίγο καιρό που έχω πάρει το CoolPad F1, το οποίο μου σύστησε ένας φίλος και στον οποίο λειτουργούν όλα άψογα. Σε εμένα όμως βγάζει τρία bugs:

Α) όταν ζουμάρω στους χάρτες καταρέει η εφαρμογή

Β) όταν πάω να δω την κίνηση δεδομένων (στατιστικά, γράφημα μέσα από τις ρυθμίσεις) καταρέουν οι ρυθμίσεις

Γ) καμια φορά τα δεδομένα ανοίγουν στιγμιαία μόνα τους, και αυτό όσο έχω ΜΒ δεν με ενοχλεί, αλλά τι θα γίνει αν ανοίγουν κάθε τρεις και λίγο και χρεώνομαι χωρίς λόγο;

 

Η συσκευή δεν μου ήρθε rootαρισμένη αν και το ζήτησα. Φταίει αυτό; Τι να κάνω;

 

Αριθμός μοντέλου CoolPad 8297W

Android 4.2.2

Έκδοση Kernel 3.4.39

Έκδοση Build 136

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πολλά μπράβο για την ROM φαίνεται πολύ ωραία !!!

Έχω βρει κάποια προβληματάκια όμως:

 

1) Μου κρασάρει κι εμένα συνέχεια η εφαρμογή του outlook

 

2) Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το Widget του 1Weather για να βάλω καιρό και ρολόι στην αρχική (όπως φαίνεται εδώ), και δεν μπορώ... Πατάω την επιβεβαίωση "Έγινε" αλλά δεν προχωράει... Και μένει εκεί...

 

Υπάρχει κανένα modarisma για αυτά? Να σημειώσω επίσης ότι κι εγώ έβαλα Nova Launcher, κυρίως γιατί στον Google δεν μπορούσα να βρω τα Widgets :O

 

Υ.Γ: Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να κάνω την οθόνη να είναι αναμμένη λίγο περισσότερο από ότι είναι τώρα? Ευχαριστω!

 

Edit: Το βρήκα το Υ.Γ :)

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη, θα πας στις ρυθμίσεις και θα επιλέξεις στο display το sleep και θα ορίσεις το χρονικό διάστημα που θα είναι αναμένη.

 

Δοκίμασα και εγώ τη ρομ του algorithm. Πολύ ωραία εκ πρώτης όψεως, αλλά γύρισα στην λαεκ γιατί βαριόμουν να κάνω ξανά τις ρυθμίσεις σε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, αλλά κυρίως στο xprivacy.

Ένα θεματάκι που πρόσεξα είναι ότι στις ρυθμίσεις, εκεί που ορίζεις το που θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές (internal or sd), δεν πρέπει να δουλεύει, γιατί συνήθως ζητάει επανεκκίνηση για να την πάρει την ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη, θα πας στις ρυθμίσεις και θα επιλέξεις στο display το sleep και θα ορίσεις το χρονικό διάστημα που θα είναι αναμένη.

 

Δοκίμασα και εγώ τη ρομ του algorithm. Πολύ ωραία εκ πρώτης όψεως, αλλά γύρισα στην λαεκ γιατί βαριόμουν να κάνω ξανά τις ρυθμίσεις σε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, αλλά κυρίως στο xprivacy.

Ένα θεματάκι που πρόσεξα είναι ότι στις ρυθμίσεις, εκεί που ορίζεις το που θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές (internal or sd), δεν πρέπει να δουλεύει, γιατί συνήθως ζητάει επανεκκίνηση για να την πάρει την ρύθμιση.

 

Tωρα μαλιστα,ξαναγυρισες στην laek,καταλαβα, για να γυρναει κανεις στη laek που για μενα ειναι απο τις πλεον buggy roms τι θα παιζει με του φιλου algorithm την rom!

Link to comment
Share on other sites

Tωρα μαλιστα,ξαναγυρισες στην laek,καταλαβα, για να γυρναει κανεις στη laek που για μενα ειναι απο τις πλεον buggy roms τι θα παιζει με του φιλου algorithm την rom!

 

Εχω διαφορετικη αποψη και για τις 2 rom. Ειχα την λαεκ χωρις κανενα προβλημα 2 μηνες και επισης η rom του Algorithm ειναι πολυ καλη. Αλλα ρε παιδια δε καταλαβαινω γιατι δε βαζεται Α310 v2 για τα αγγλικα ? Δεν εχει bugs και μπαταριααραααα ! Αν ειχε και επιδοσεις jellybean σε 3d δεν κουνιομουν ποτε !

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαφορετικη αποψη και για τις 2 rom. Ειχα την λαεκ χωρις κανενα προβλημα 2 μηνες και επισης η rom του Algorithm ειναι πολυ καλη. Αλλα ρε παιδια δε καταλαβαινω γιατι δε βαζεται Α310 v2 για τα αγγλικα ? Δεν εχει bugs και μπαταριααραααα ! Αν ειχε και επιδοσεις jellybean σε 3d δεν κουνιομουν ποτε !

 

Ποια είναι αυτή η Α310 v2 και την αγαπάνε όλοι τόσο πολύ? :p

 

Επίσης υπάρχει καμιά καλή κάμερα, γιατί νομίζω πως η μαμά του algo δεν είναι τόσο καλή... Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Link to comment
Share on other sites

Tωρα μαλιστα,ξαναγυρισες στην laek,καταλαβα, για να γυρναει κανεις στη laek που για μενα ειναι απο τις πλεον buggy roms τι θα παιζει με του φιλου algorithm την rom!

 

Ρε valsam έχεις βγάλει ΟΛΕΣ τις rom άχρηστες. Ποια είναι λοιπόν καλή κατά τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Ρε valsam έχεις βγάλει ΟΛΕΣ τις rom άχρηστες. Ποια είναι λοιπόν καλή κατά τη γνώμη σου;

Και χωρίς να τις δοκιμάσει κιόλας :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε valsam έχεις βγάλει ΟΛΕΣ τις rom άχρηστες. Ποια είναι λοιπόν καλή κατά τη γνώμη σου;

 

Δεν ξερω ρε φιλε ποια ειναι καλη και ουτε θελω να βαλω καμια 15ρια για να δω ποια ειναι καλη,γιάυτο και ρωταω αν υπαρχει καμια ρομ που να δουλευουν ολα αψογα και να εχει Ελληνικα,εγω ολο κι'ολο 3 εχω βαλει απο τοτε που πηρα το τηλ. και και οι τρεις ειχαν τα θεματα τους,την miui v5 που ειχε τραγικη καμερα, μια του jonzalvo αν θυμαμαι καλα που ειχε κανει στα Ελληνικα ενας συμφορουμιτης που εκεινη και αν δεν ηταν χαλια και την laek v4-kernel v3,δεν τις βγαζω εγω αχρηστες τις ρομ φιλε απλα ρωταω απ'αυτα που διαβαζω απο τους συμφορουμιτες και συμπαερανω οτι και αυτη του algorythm δεν ειναι αυτο το κατι που ψαχω(πιστευω και αλλοι πολλοι!),το haier w910 που ειχα του ειχα βαλει μια custom 4,2,2 και ολα δουλευαν αψογα,ουτε restart ουτε να κρασαρουν εφαρμογες ουτε τρελλα με proximity ουτε να χαλαει η καμερα,μια τετοια ρομ για την κατα τα αλλα κινηταρα μας θελω,πολλα ζηταω?

Link to comment
Share on other sites

Ο valsam πρέπει να αλλάξει κινητό μάλλον, επειδή το F1 φαίνεται να μην τον ικανοποιεί (σεβαστό) ή κάτι στη μεθοδολογία που στήνει τις ρομ. Κάποια εφαρμογή που έχει και τρέχει και ίσως μπαγκάρει; Κάτι τέλος πάντων.

 

Θα ζητούσα κανένα logcat να δούμε τι παίζει, καθώς και πλήρη λίστα εφαρμογών κτλ κτλ. Αν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

 

EDIT: Βλέπω απάντησε πριν ποστάρω. Θα σου προτείνω να πας στην "καινούργια" Jellybean Jonzalvo Lite 1.2 για λίγο να δεις αν σε ικανοποιεί. Και δουλεύουμε από εκεί μετά.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε φιλε ποια ειναι καλη και ουτε θελω να βαλω καμια 15ρια για να δω ποια ειναι καλη,γιάυτο και ρωταω αν υπαρχει καμια ρομ που να δουλευουν ολα αψογα και να εχει Ελληνικα,εγω ολο κι'ολο 3 εχω βαλει απο τοτε που πηρα το τηλ. και και οι τρεις ειχαν τα θεματα τους,την miui v5 που ειχε τραγικη καμερα, μια του jonzalvo αν θυμαμαι καλα που ειχε κανει στα Ελληνικα ενας συμφορουμιτης που εκεινη και αν δεν ηταν χαλια και την laek v4-kernel v3,δεν τις βγαζω εγω αχρηστες τις ρομ φιλε απλα ρωταω απ'αυτα που διαβαζω απο τους συμφορουμιτες και συμπαερανω οτι και αυτη του algorythm δεν ειναι αυτο το κατι που ψαχω(πιστευω και αλλοι πολλοι!),το haier w910 που ειχα του ειχα βαλει μια custom 4,2,2 και ολα δουλευαν αψογα,ουτε restart ουτε να κρασαρουν εφαρμογες ουτε τρελλα με proximity ουτε να χαλαει η καμερα,μια τετοια ρομ για την κατα τα αλλα κινηταρα μας θελω,πολλα ζηταω?

 

Δοκίμασε τουλάχιστον μερικές για να έχεις προσωπική άποψη. Εγώ έχω μείνει στην emuiUNICOM, με καλύπτει απόλυτα και είναι και πανέμορφη.

 

Οι ΑΟSP είναι άθλιες αισθητικά, οπότε μέχρι να με συγκινήσει κάτι άλλο, UNICOM και πάλι UNICOM.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τουλάχιστον μερικές για να έχεις προσωπική άποψη. Εγώ έχω μείνει στην emuiUNICOM, με καλύπτει απόλυτα και είναι και πανέμορφη.

 

Οι ΑΟSP είναι άθλιες αισθητικά, οπότε μέχρι να με συγκινήσει κάτι άλλο, UNICOM και πάλι UNICOM.

 

Αθλιες αισθητικα ναι αλλα μονο by default , μπορεις να κανεις παπαδες :D

 

ΥΓ . Εννοειται δε το λεω σε εσενα απλα για να μη τρεξουν μακρια απο τις aosp χαχα :lol:

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τουλάχιστον μερικές για να έχεις προσωπική άποψη. Εγώ έχω μείνει στην emuiUNICOM, με καλύπτει απόλυτα και είναι και πανέμορφη.

 

Οι ΑΟSP είναι άθλιες αισθητικά, οπότε μέχρι να με συγκινήσει κάτι άλλο, UNICOM και πάλι UNICOM.

 

H EMUI UNICOM ειναι 4.4 ?

Link to comment
Share on other sites

Τρεις προσπάθειες να περαστεί η ρομ Algorithm, περάστηκε χωρίς πρόβλημα, δουλεύουν όλα άψογα σε μένα, εκτός οτι και τις 3 φορές χάθηκε το root.
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα που δεν είναι ωραία η AOSP... :p

 

 

http://i.minus.com/ifNhfqSEfcWuF.png

 

http://i.minus.com/iJtQTRqIPn2rK.png

 

http://i.minus.com/icHsIXzTLBgN2.png

 

http://i.minus.com/ibeiPcNIB4QzOx.png

 

http://i.minus.com/inVEmPGuth4Yv.png

 

http://i.minus.com/ivIB4FlaUGvNs.png

 

http://i.minus.com/ibvviuPt1UNP67.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα που δεν είναι ωραία η AOSP... :p

 

4.2.2 και βαρέως τροποποιημένη. :p

 

Ά, σιχαίνομαι επίσης τα gravity box και xposed framework. :lol:

 

Ακόμα με 4.2.2 είσαι;

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

4.2.2 και βαρέως τροποποιημένη. :p

 

Ά, σιχαίνομαι επίσης τα gravity box και xposed framework. :lol:

 

Ακόμα με 4.2.2 είσαι;

 

Έχεις προβλήματα εσύ, άκου σιχαίνεται xposed... :p:p:p Είμαι πάλι με 4.2.2 (για πόσο κανείς δεν ξέρει) όχι ακόμα. :)

 

Launcher και icon pack ? :O

 

Apex με Belle UI Icon Pack.

 

ΠΟλύ ωραία φαίνεται Αν και είναι 4.2.2

 

Ακριβώς ίδια την είχα και όταν ήμουν σε 4.4

 

@mindtrapper Τι χρησιμοποιείς για να έχεις τις ειδοποιήσεις για τις σειρές;

 

SeriesGuide.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...