Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γνωριζω οτι το λεει σου το ειπα και 3 ποστ πριν . Εγω απλως σου ειπα να το επαληθευσεις απο το site που θα το παρεις μιλωντας μαζι τους.

 

OK...σ ευχαριστω φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αναβοσβηνε η οθονη οπως αναβοσβηνει το φλας μιας φωτογραφικης μηχανης,στιγμιαια και γρηγορα και μετα επανερχοταν,(δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως)

επισης κανενας συγχρονισμος πατηματος πληκτρων/δονησης

mixanikos οντως το ειχες αναφερει απο την αρχη οτι δουλευουν τα 7 χρωματα,δεν ειχες ομως αναφερει οτι χρειαζεται και το patch

 

Δεν ξαναπροσπαθείς να την περάσεις, γιατί μάλλον είχαν ξεμείνει και από την παλιά ρομ κάποια, παρά τα wipes.

 

Για τα 7 χρώματα του led, νόμιζα είναι γνωστό γιατί έχει αναφερθεί εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559

 

ή αλλιώς

φλασάρισμα από recovery αυτό

https://mega.co.nz/#!kM5TBSIQ!bE30C1H-CDp0WuxHSRz4PsHh-5AENWH_ZrdJBsZj0B8

κατέβασμα από το playstore αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager

και μετά παίζεται με τα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου Αρεσει το Νοικοκυρεμενο Πραγμα..

 

1)..Λογικα θα ειναι root αν οχι το κανεις με καποιον απο τους γνωστους τροπους (σελιδα 1) .

 

2)..Κανω FORMAT Την sd στο pc με card reader σε fat32(Defaul Allocation Size)&(Βαζω μεσα την ΡΟΜ που Θελω .zip)

 

3)..Εγκαθιστας MObile uncle tools στο Κινητο απο playstore

 

4)..Imei backup >> Κανεις back up to imei number σου (να υπαρχει) μεσω MObile uncle tools

 

5)..Πετας χυμα(οχι σε φακελο)στην sd το αρχειο της TWRP(.img)

 

6)..Recovery Update επιλογη μεσα απο το mobile uncle tools,Φορτωνεις την twrp .

 

7)..Reboot into Recovery > Backup την rom + αντιγραφη του backup που μολις πηρες και στο pc να υπαρχει.

 

8)..Κανε ολα τα wipe μια, απλα προσεξε μην κανεις wipe την external sd αφου εκει εχεις την νεα σου rom!!

 

9)..Reboot In To Recovery Αλλη Μια και ολα τα wipe και εισαι Οκ!

 

10)..Μετα εισαι οκ να βαλεις οτι rom θες

 

Την Σινγκαπουρη Μου Post μεσα,,,,

Link to comment
Share on other sites

4)..Imei backup >> Κανεις back up to imei number σου (να υπαρχει) μεσω MObile uncle tools

 

Καλό είναι να δεις και αυτό και να έχεις και 2ο backup

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

γιατι μπορεί να μη σου κάνει σωστό backup το Mobile uncle tools

 

Recovery θα σου πρότεινα την CWM 6.0.5.0

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να δεις και αυτό και να έχεις και 2ο backup

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

γιατι μπορεί να μη σου κάνει σωστό backup το Mobile uncle tools

 

Εγινε mixanikosgr!Πεφτει μελετη Φουλ,,γαι να γλιτωσω το κραξιμο απο τουs Android παλιουρεs εδω μεσα..:lol:!Αλλα μου βαζετε τωρα??Εχω δει το βιντεο του Kostas 100 φορεs..θα μου τα κανετε τωρα τουμπα ολα??Δεν ξερω να δουλεψω το αλλο,,,CWM..οτι εχω δει απο το Βιντεο θα κανω..βημα..βημα..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Εγινε mixanikosgr!Πεφτει μελετη Φουλ,,γαι να γλιτωσω το κραξιμο απο τουs Android παλιουρεs εδω μεσα..:lol:!Αλλα μου βαζετε τωρα??Εχω δει το βιντεο του Kostas 100 φορεs..θα μου τα κανετε τωρα τουμπα ολα??Δεν ξερω να δουλεψω το αλλο,,,CWM..οτι εχω δει απο το Βιντεο θα κανω..βημα..βημα..

 

Το είπα γιατί σε μερικούς δεν δούλευε σωστά το TWRP και μετά βάλανε το CWM και τα προβλήματα σταμάτησαν.

Δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα με την CWM, μάλλον είναι πιο συμβατή.

Μπορεί να είσαι και σε αυτους που θα δεν θα έχουν πρόβλημα όπως ο Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Το είπα γιατί σε μερικούς δεν δούλευε σωστά το TWRP και μετά βάλανε το CWM και τα προβλήματα σταμάτησαν.

Δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα με την CWM, μάλλον είναι πιο συμβατή.

Μπορεί να είσαι και σε αυτους που θα δεν θα έχουν πρόβλημα όπως ο Κώστας

 

Το Ξερω Μηχανικε..τα εχω διαβασει,,καταλαβα πωs το λεs...εχουμε αναλυτικο οδηγο πωs δουλευει cwm?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι παρέλαβα πριν 3 ημέρες το νέο f1 μου. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, φοβερή οθόνη. Είπα να ξεκινήσω βάζοντας την νέα Aosp Maucat μιας και θεωρείται από τις καλύτερες ROM που είναι πλέον διαθέσιμες. Εγκατέστησα το CWM recovery και προχώρησα στην εγκατάσταση της ROM. Πρώτη κρυαδα, το μισό power menu ήταν στα ρώσικα. Λέω δε βαριέσαι, θα το συνηθίσω. Δεύτερη και βασική κρυαδα, δεν άνοιγε το play store. 5 λεπτά loading και δεν έδειχνε να αντιδρά. Λέω να φλασαρω νέα gapps. Είχα κατεβάσει τα micro pa gapps από xda. Κάνω reboot σε recovery και διαπιστώνω ότι έχει χαθεί το CWM και έχω πάλι τη stock recovery. Ξανά Mobile Uncle για πέρασμα CWM. Πάω να βάλω τα gapps, μου λέει ότι δεν προχωρά η εγκατάσταση γιατί τα εγκατεστημένα ήδη gapps δεν είναι συμβατά. Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο τραβάω ένα factory reset και περνάω την a310 v2.

Και έτσι λύθηκαν τα προβλήματα μου. Η ROM τα σπάει, απίστευτα smooth, κανένα πρόβλημα, το stock interface μου την έσπασε στην αρχή αλλά με το gravity box το έφερα στα μέτρα μου. Τα αγγλικά ήδη τα συνήθισα που σκέφτομαι να τα χρησιμοποιώ πλέον σε κάθε ROM. Τη συστήνω λοιπόν ανεπιφύλακτα σε κάθε νέο κάτοχο f1 που θέλει μια ROM να δουλεύει άριστα χωρίς να χρειαστεί πολύ παίδεμα.

Δε σκέφτομαι να αλλάξω ROM προς το παρόν αλλά μου έμεινε και μια καψούρα για τη Maucat που δε μπόρεσα να δοκιμάσω. Έκανα κάτι λάθος; Θα μπορέσω στο μέλλον να βάλω καμιά άλλη ROM? Μήπως είμαι άχρηστος; :D

Link to comment
Share on other sites

Το Ξερω Μηχανικε..τα εχω διαβασει,,καταλαβα πωs το λεs...εχουμε αναλυτικο οδηγο πωs δουλευει cwm?

 

Οδηγό δεν έχουμε αλλά αυτά είναι:

 

Μετακινούμαστε πάνω-κάτω στο μενού με τα vol+ vol-

Επιλέγεις με το home ή το power button

πίσω πας με το back

 

Πέρασμα ρομ

Κάνεις αυτά τα wipes:

wipe data/factory reset

wipe cache partition

advanced->wipe dalvik

back

mounts and storage->

format system

format cache

format data

format data data/media

back

advanced->reboot recovery

και μια φορα ακόμη όλα ξανά

 

Και στο τέλος

install zip/ choose zip from extermal sd

back και reboot system now

 

για backup - restore

backup and restore

backup to external sd

ή restore from external sd

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω μηχανικε..εισαι Αστερατοs!πεφτει μελετη και εδω και βλεπουμε!1000 Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι βοήθεια άμεσα..Είμαι ανάμεσα στο Coolpad F1 & στο Xiaomi red rise. Ποιο από τα δύο μου προτείνετε?Βάσει χαρακτηριστικών υπερτερεί το Coolpad βάσει όμως εταιρίας νομίζω η Xiaomi. Αναμένω με ευχαρίστηση την απάντησή σας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι βοήθεια άμεσα..Είμαι ανάμεσα στο Coolpad F1 & στο Xiaomi red rise. Ποιο από τα δύο μου προτείνετε?Βάσει χαρακτηριστικών υπερτερεί το Coolpad βάσει όμως εταιρίας νομίζω η Xiaomi. Αναμένω με ευχαρίστηση την απάντησή σας.

Καμιά σχέση το ένα κινητό με το άλλο. Σχεδόν άλλη κατηγορία επιδόσεων. Coolpad χωρίς δεύτερες σκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

λεω αυριο που θα μπουν φραγκα στην καρτα μου να το χτυπησω...

 

αρα ειναι ΟΚ απ οτι λετε...κανει για Ελλαδα...σωστα?

 

Εχω πάρει το δικό μου από εκεί, πριν κανα μήνα. Είναι η ιδια εταιρεία με το κοολικοολ. Είναι μια χαρά για Ελλάδα και μου στοιχισε 129,9 ευρώ με 16άρα μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση το ένα κινητό με το άλλο. Σχεδόν άλλη κατηγορία επιδόσεων. Coolpad χωρίς δεύτερες σκέψεις!

 

Ευχαριστω το παρηγγειλα ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι παρέλαβα πριν 3 ημέρες το νέο f1 μου. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, φοβερή οθόνη. Είπα να ξεκινήσω βάζοντας την νέα Aosp Maucat μιας και θεωρείται από τις καλύτερες ROM που είναι πλέον διαθέσιμες. Εγκατέστησα το CWM recovery και προχώρησα στην εγκατάσταση της ROM. Πρώτη κρυαδα, το μισό power menu ήταν στα ρώσικα. Λέω δε βαριέσαι, θα το συνηθίσω. Δεύτερη και βασική κρυαδα, δεν άνοιγε το play store. 5 λεπτά loading και δεν έδειχνε να αντιδρά. Λέω να φλασαρω νέα gapps. Είχα κατεβάσει τα micro pa gapps από xda. Κάνω reboot σε recovery και διαπιστώνω ότι έχει χαθεί το CWM και έχω πάλι τη stock recovery. Ξανά Mobile Uncle για πέρασμα CWM. Πάω να βάλω τα gapps, μου λέει ότι δεν προχωρά η εγκατάσταση γιατί τα εγκατεστημένα ήδη gapps δεν είναι συμβατά. Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο τραβάω ένα factory reset και περνάω την a310 v2.

Και έτσι λύθηκαν τα προβλήματα μου. Η ROM τα σπάει, απίστευτα smooth, κανένα πρόβλημα, το stock interface μου την έσπασε στην αρχή αλλά με το gravity box το έφερα στα μέτρα μου. Τα αγγλικά ήδη τα συνήθισα που σκέφτομαι να τα χρησιμοποιώ πλέον σε κάθε ROM. Τη συστήνω λοιπόν ανεπιφύλακτα σε κάθε νέο κάτοχο f1 που θέλει μια ROM να δουλεύει άριστα χωρίς να χρειαστεί πολύ παίδεμα.

Δε σκέφτομαι να αλλάξω ROM προς το παρόν αλλά μου έμεινε και μια καψούρα για τη Maucat που δε μπόρεσα να δοκιμάσω. Έκανα κάτι λάθος; Θα μπορέσω στο μέλλον να βάλω καμιά άλλη Μήπως ειμαι άχρηστος; :D

 

Μου έχει στείλει ο Maucat ένα framework-res.apk, το οποίο φτιάχνει υποτίθεται το Power menu. Δεν το δοκίμασα γιατί μετά από την AOSP του άρχισα τα πειράματα με Jellybean πάλι. Αν θες στο στέλνω.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει στείλει ο Maucat ένα framework-res.apk, το οποίο φτιάχνει υποτίθεται το Power menu. Δεν το δοκίμασα γιατί μετά από την AOSP του άρχισα τα πειράματα με Jellybean πάλι. Αν θες στο στέλνω.

Ούτε εγώ θα τη βάλω προς το παρόν αλλά ποσταρε το, μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα προτεινα αν μπορει καποιος να ανανεωσει το post με τις μαζεμενες ρομ και να το βελτιωσει λιγο για να μην ρωταμε καθε λιγο τα ιδια.προτεινω για καθε ρομ να γραφει

1. Αν εχει ελληνικα η οχι

2. Αν ειναι ρουτ η οχι και ενα λινκ για το zip

3. Αν εχει playstore η οχι και ενα λινκ για gapps

4. Αχ παιρνει xposed και gravity

Και οτι αλλο πιστευετε οτι ειναι χρησιμο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τρύπα ασφαλείας που εγκαθιστά adware διαθέτουν πολλές Android συσκευές της Coolpad και η εταιρία το γνωρίζει!

Σε μία σοβαρή αποκάλυψη προχώρησε σήμερα η εταιρία Palo Alto Networks, η οποία ειδικεύεται στην ασφάλεια λογισμικού και λειτουργικών συστημάτων. Σε έρευνα που έκανε στις Android συσκευές της κινεζικής Coolpad, ανακάλυψε ότι 24 από αυτές διαθέτουν ένα κενό ασφαλείας που επιτρέπει την εγκατάσταση adware στη συσκευή. Συγκεκριμένα πρόκειται για ένα backdoor το οποίο έχει δημιουργηθεί από την ίδια την εταιρία, που σκοπό έχει να εγκαθιστά λογισμικά που παρουσιάζουν διαφημίσεις στη συσκευή μας. Το θράσος είναι κιόλας τόσο μεγάλο που η εφαρμογή εμφανίζεται στο σύστημα ως διεργασία του "Πλαισίου Υπηρεσιών Google" και έτσι κανένα anti-virus δεν μπορεί να την εντοπίσει! Φυσικά δεν το αναφέρουμε για να σπείρουμε τον πανικό και ούτε για να προτείνουμε να σταματήσουν όλοι τις αγορές από την Κίνα, άλλωστε και οι γνωστοί πάροχοι κάνουν παρόμοια πράγματα. Απλά πρέπει πάντα να γνωρίζουμε ότι στον ψηφιακό κόσμο τίποτα δεν είναι δεδομένο και ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις υπηρεσίες που χρησιμοποιούμε. Τέλος αν είστε από τους άλλους που νομίζουν ότι αυτά συμβαίνουν μακριά από την Ελλάδα και δε μας επηρεάζουν, σας ενημερώνουμε ότι το Vodafone Smart 4G είναι της Coolpad.

Πηγή:http://www.doctorandroid.gr/2014/12/android-coolpad-backdoor.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+doctorandroid%2FqxyY+%28Dr.+Android%29

 

https://www.paloaltonetworks.com/company/press/2014/palo-alto-networks-uncovers-backdoor-in-android-devices-sold-by-coolpad.html

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Νεος κατοχος και εγω πλεον. Με την μπαταρια ποσο σας κραταει; Πρεπει να κανω root απ οτι καταλαβα γιατι μου πεταει ολο κατι διαφημησεις. Παντως για τα λεφτα του κινηταρα. Φοβερο . Το περιμενα ποιο βαρυ και χοντρο. Η μπαταρια με τρομαζει που βλεπω μεχρι στιγμης (μια μερα το εχω) οτι δεν με βγαζει 24ωρο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιοs να μου ανεβασει καπου το MTKdroidTools(Τελευταια Εκδοση?)Απο οπου και αν το εχω κατεβασει με μπλοκαρει το Antivirus και μου λεει εχει trojan...(κουλαμαρα του Antivirus?)..Δεν εχω Ιδεα..
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει στείλει ο Maucat ένα framework-res.apk, το οποίο φτιάχνει υποτίθεται το Power menu. Δεν το δοκίμασα γιατί μετά από την AOSP του άρχισα τα πειράματα με Jellybean πάλι. Αν θες στο στέλνω.

 

Έβαλα την τελευταία του έκδοση (aosp maucat 18/12) και όχι μόνο δεν έφτιαξε το Power menu, άλλαξε και το lockring....

[ATTACH]54284[/ATTACH]

 

[ATTACH]54285[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία του έκδοση (aosp maucat 18/12) και όχι μόνο δεν έφτιαξε το Power menu, άλλαξε και το lockring....

[ATTACH]54284[/ATTACH]

 

[ATTACH]54285[/ATTACH]

Πρεπει να διορθωσε τον dialer με μερικες δοκιμες που εκανα. Εβγαλε και αλλο update σημερα αλλα δεν γνωριζω changelog.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα με κουφανει το coolpad τις τελευταιες μερες...δωστε μου τα φωτα σας γιατι με εχει φρικαρει...λοιπον κατ αρχας εχω μεσα τη laek v4..ολα πηγαιναν καλα...καποια στιγμη χωρις λογο και ενω ημουν συνδεδεμενος στο internet δε μπορουσα να μπω με τιποτα στο playstore.μου εδειχνε σαν να μην ειμαι στο ιντερνετ και μου εγραφε συνεχως ''επαναληψη''.μπαινω απο recovery twrp κανω wipe cache και dalvik cache κανα δυο φορες, το ανοιγω και παλι τα ιδια..λεω οκ εχω κρατησει προσφατα αντιγραφο ασφαλειας δεν εγινε και τιποτα..κανω επαναφορα και μου βγαζει failed και δε μπορει να του κανει επαναφορα..το μοναδικο αντιγραφο που ειναι επιτυχης η επαναφορα ειναι το πρωτο που ειχα κρατησει οταν εβαλα τη ρομ..πειτε μου μια λυση γιατι εχω φρικαρει..

1)γιατι δε δουλευει το playstore??

2)τι να κανω να φορτωσει το αντιγραφο ασφαλειας??

3)λεω να βαλω το ΣΚ τη λαεκ με κερνελ v3..λετε πρωτα απο ygdp να περασω πρωτα κανενα εργοστασιακο kitkat και μετα να το φλασαρω??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...