Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς με unicom πρόβλημα "κολλήματος" με το σήμα;

Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που εργάζομαι, δεν έχει καλό σήμα και πολλές φορές όταν βγαίνω έξω που έχει καλό σήμα, ο μόνο τρόπος για να επανέλθει είναι με επανεκκίνηση.

 

 

Αν έχεις παράλληλα και lenovo super camera μπορείς να κάνεις μια σύγκριση;

 

πολυ ανωτερη η a better camera.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.almalence.opencam&hl=en

Και το λέω εγω, που ήμουν φανατικός οπαδος της λενοβο

 

κατ' αρχήν, δίνει μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου=> περισσότερη λεπτομέρεια, πράγμα που το διαπίστωσα σε συγκριτικό τεστ, με αυτό της λένοβο

 

σε νυχτερινές λήψεις, δίνει πολυ ¨στρωτές¨ φωτό χωρίς να ανεβάζει πολυ ψηλά το iso και φυσικά χωρίς να πιξελιάζουν.

 

οσον αφορά το βιντεο, μπορει και κανει λήψη σε 1080 με 30φπς και το βιντεο είναι με άριστη ροή. ο δε ηχος αψογος.

 

μεγαλο ατου, η επιλογή dro on/off που ισοσταθμίζει φωτεινοτητητα σε forground-background καθώς και η δυνατοτητα hdr on/off καθώς και η ρύθμιση dro low/normal/high (νεα έκδοση) σε βιντεο που ουσιαστικά λύνει το πρόβλημα με τα σκοτεινά βίντεο.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

εδω ειναι ανεβασμενη η 酷派大神F1FuntouchOS1.27.0_.zip

https://mega.co.nz/#!EF4AmRIJ!AQltAoTQZiwcVP6UC2ngls0LcM93H96q72fSw4UvsZI

Και το fix που θελει ειναι εδω

https://mega.co.nz/#!wZJhjTyD!-PynZraJMMo-DlQbLAAs-3QI5Z3hlR_SZIXNOrHscwI

 

Ευχαριστώ για το ανέβασμα.

Τελικά τα sony mh1 τα πήρες;

 

EDIT

Για τις κάμερες

Ρε παιδιά την camera fv-5, cinema fv-5 δεν την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος; (κατεβάστε και το manual)

Ακόμη ο αισθητήρας λόγω μεγέθους (που είναι και από τους μεγάλους για κινητά), δεν μπορεί να έχει πραγματική ανάλυση μεγαλύτερη από 8mpx, και ας έχει μεγαπιξελ 13.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Super!!μεσα στο δωματιο χωρις φλας και μονο με το φως της λαμπας 9.25MB!!!

 

Πως γινεται να βγαζεις τετοιο μεγεθος? :p

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς με unicom πρόβλημα "κολλήματος" με το σήμα;

Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που εργάζομαι, δεν έχει καλό σήμα και πολλές φορές όταν βγαίνω έξω που έχει καλό σήμα, ο μόνο τρόπος για να επανέλθει είναι με επανεκκίνηση.

 

Μου έχει συμβεί να δίχνει 2 μπάρες αλλά να μην μπορεί ούτε να κάνει κλήση ούτε να δεχτεί.

Επίσης να δείχνει ότι δεν υπάρχει σήμα, να περιμένω 2-3 λεπτά αλλά πάλι να μην βρίσκει.

Και στις 2 περιπτώσεις, μετά από επανεκκίνηση χωρίς να απομακρυνθώ από το σημείο που ήμουν, κατευθείαν έπιασε σήμα και δεχόταν και έκανε κανονικά κλήσεις.

 

Ισχύει, το παθαίνω κι εγώ και έχει αναφερθεί κι από άλλους. Είναι το μόνο μείον που βρίσκω στη rom.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ανέβασμα.

Τελικά τα sony mh1 τα πήρες;

 

EDIT

Για τις κάμερες

Ρε παιδιά την camera fv-5, cinema fv-5 δεν την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος; (κατεβάστε και το manual)

Ακόμη ο αισθητήρας λόγω μεγέθους (που είναι και από τους μεγάλους για κινητά), δεν μπορεί να έχει πραγματική ανάλυση μεγαλύτερη από 8mpx, και ας έχει μεγαπιξελ 13.

 

Δοκίμασα.. καμία σχέση..

Εχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές φωτογραφίας που υπάρχουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Παράθεση από suzukis >

Super!!μεσα στο δωματιο χωρις φλας και μονο με το φως της λαμπας 9.25MB!!!

Πως γινεται να βγαζεις τετοιο μεγεθος? :p[

/QUOTE]

Επιβεβαιώνω ανάλογης ταξης μεγεθους φωτό με a better camera.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, το παθαίνω κι εγώ και έχει αναφερθεί κι από άλλους. Είναι το μόνο μείον που βρίσκω στη rom.

 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην επανέλεθει το σήμα με emui unicom.

Δεν μου χρειάστηκε επανεκκίνηση.

Μάλλον δεν είναι όλα ίδια μέσα

Link to comment
Share on other sites

πολυ ανωτερη η a better camera.

....

οσον αφορά το βιντεο, μπορει και κανει λήψη σε 1080 με 30φπς και το βιντεο είναι με άριστη ροή. ο δε ηχος αψογος.

 

Το 1080p video πως το ενεργοποιώ? Στα settings έχει μόνο 480p και κάτω. Μήπως με πειραγμένα xml για media profiles? Laek v4 kernel3

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Το 1080p video πως το ενεργοποιώ? Στα settings έχει μόνο 480p και κάτω. Μήπως με πειραγμένα xml για media profiles? Laek v4 kernel3

 

Για κοίτα ποστ #7907

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να βγαζεις τετοιο μεγεθος? :p

 

και πριν την αναβαθμιση μου εδινε μεγαλο μεγεθος,γυρω στο 7,5-8mb

και συγκριτικα με την λενοβο(το ειχα ποσταρει και παλιοτερα),ιδια ακριβως ληψη με τις 2 εφαρμογες και η λενοβο με το ζορι εφτανε τα 4,5mb

 

 

σε σχεση τωρα με το σημα του δικτυου που αναφερουν καποια παιδια εδω για την laek εχω 2 καρτες c και v .τιγκα η μπαρα και στις 2. ακομα και στην c που πρωτα επρεπε να ειχα το κινητο σε συγκεκριμενα σημεια στο σπιτι για να πιανει εστω και μια γραμμη

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα εβγαλα με φως δωματειου και ειναι 3.42mb, εχω δοκιμασει πολλα προγραματα κατα καιρους,συνηθως παντα μεσα στο δωματειο τα δοκιμαζω, ποτε δεν ειχα πανω απο 4.5mb.
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

Πια unicom εχεις?2.3 η καποια 3αρα?Ειμαι με 3αρα αρκετο καιρο και δεν ειχα θεματα.

Αυτήν εδώ

 

@jpower73. Κατέβασα την A better camera. Θα κάνω δοκιμές, αν και μόνο από την αύξηση του μεγέθους των φωτό τείνω να την "συμπαθήσω"!

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα εβγαλα με φως δωματειου και ειναι 3.42mb, εχω δοκιμασει πολλα προγραματα κατα καιρους,συνηθως παντα μεσα στο δωματειο τα δοκιμαζω, ποτε δεν ειχα πανω απο 4.5mb.

 

με την a better?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι, την τελευταια εκδοση, να συμπληρωσω οτι ολα ειναι στο default. Αλλα προγραματα που εχω αυτην τη στιγμη πανω και μου αρεσαν ειναι το lenovo το snap και το open camera.
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

ναι, την τελευταια εκδοση, να συμπληρωσω οτι ολα ειναι στο default. Αλλα προγραματα που εχω αυτην τη στιγμη πανω και μου αρεσαν ειναι το lenovo το snap και το open camera.

 

 

Για επιβεβαιωση ενα screeshot με τις λεπτομερειες φωτο που εβγαλα πριν λιγο παλι στο δωματιο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι κανω λαθος τοτε χαχα,αλλαζεις στις ρυθμισεις τιποτα?

Ναι να πας να κανεις αλλαγες,ειναι χαμηλα ρυθμισμενα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

απο megapixel quality κτλ τα βαζω παντα τερμα,κατι iso και αλλα τα αφηνω οπως ειναι γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι κανουν.
Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

απο megapixel quality κτλ τα βαζω παντα τερμα,κατι iso και αλλα τα αφηνω οπως ειναι γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι κανουν.

Ναι καλα κανεις,αλλαξε μονο την αναλυση.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν εδώ

 

@jpower73. Κατέβασα την A better camera. Θα κάνω δοκιμές, αν και μόνο από την αύξηση του μεγέθους των φωτό τείνω να την "συμπαθήσω"!

 

ΣΩΣΤΌ, σε βρίσκω.... :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-12-01-20-04-25_zpsh25ni9gs.jpg

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα.. καμία σχέση..

Εχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές φωτογραφίας που υπάρχουν

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν την έψαξες αρκετά στις λεπτομέρειες, γι'αυτό λες καμία σχέση

Οι εφαρμογές βγάζουν παρόμοιες φώτο, με παρόμοιο μέγεθος ΜΒ, αλλά η fv-5 έχει σταθεροποίηση με αποτέλεσμα καθαρότερη φωτογραφία όταν το κρατάμε στο χέρι

Οταν δεν υπάρχει καθόλου θόρυβος - grain σημαίνει ότι η επεξεργασία denoise ειναι μεγάλη και χάνεις τις λεπτομέρειες (στα ίδια iso).

Θεωρώ ότι τις φώτο τις βλέπεις στο Pc στο 100% ή και παραπάνω και όχι στο τηλέφωνο, για να δεις τις διαφορές, γιατί στο τηλέφωνο οι θολές και φωτεινές φαίνονται πιο όμορφες από τις πιιο σκούρες και καθαρές, που μπορείς να τις φτιάξεις στο pc φωτεινές.

Μιλάω παντα σε εσωτερικές συνθήκες και όχι έξω στον ήλιο.

Έχει ακόμη επιλογή για αρχεία PNG τριπλάσιου μεγέθους από τα jpg (περίπου 17ΜΒ).

Τέλος σε κάθε ρομ η κάθε εφαρμογή συμπεριφέρεται διαφορετικά, λίγο καλύτερα λίγο χερότερα

Δες και το cinema πιο αναλυτικά για το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι τις βλεπω στο πισι.

 

αν θυμαμαι καλα η εκδοση 3,24 είχε σταθεροποιητη

απο την 3,25 και μετα την αφαιρεσαν αυτην την επιλογη.

 

παντως σε μενα δουλευει μια χαρα.

 

ο καθενας πειραματιζεται και μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι τις βλεπω στο πισι.

 

αν θυμαμαι καλα η εκδοση 3,24 είχε σταθεροποιητη

απο την 3,25 και μετα την αφαιρεσαν αυτην την επιλογη.

 

παντως σε μενα δουλευει μια χαρα.

 

ο καθενας πειραματιζεται και μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του

 

Η 3,28 που έχω έχει σταθεροποίηση, όμως μόνο στο βίντεο.

 

Συμφωνώ στα υπόλοιπα, γι' αυτό και προτείνω την fv-5, μήπως ταιραιάζει σε κάποιον καλύτερα

 

Έχω περασμένη και την Ucamera που μου αρέσει και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνα με την Σελιδα της micromax στο facebook

Ο καινουριος χρονος θα ερθει με Lolipop

 

Παραθετω κειμενο

Micromax was planned to launch new upgraded nitro a311 with lollipop bt due to some problem ,they launched with kk

So for all variant nitro user,

According to my friend work in mmx service center

He told me that micromax currently testing Lollipop for nitro

And soon within month or early 2015

We will get lollipop update and all bug fixed

 

Soon i will work on micromax a311 stock rom and will give u best ,clean Stock rom

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Απλά για την λεπτομέρεια να πω ότι το δικό μας είναι το αντίστοιχο Α310 της Micromax (με πολύ μικρές αλλαγές σε μερικά σένσορ). Το Α311 υποτίθεται θα είναι ακριβώς ίδιο αλλά με 16gb εσωτερική μνήμη. Οπότε, και ύστερα από την πρόσφατη συμφωνία τους με την CyanogenMod, ίσως κυκλοφορήσει με CM12 (Lolipop). Μετά από αυτό θα είναι θέμα ωρών να γίνει port στο δικό μας. Άντε με τις ευχές μου, να φτιάξουν σωστά το Project Volta και να μας βάλει ο jpower screenshot με 18 ώρες οθόνη... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ανέβασμα.

Τελικά τα sony mh1 τα πήρες;

 

EDIT

Για τις κάμερες

Ρε παιδιά την camera fv-5, cinema fv-5 δεν την έχει δοκιμάσει κανείς άλλος; (κατεβάστε και το manual)

Ακόμη ο αισθητήρας λόγω μεγέθους (που είναι και από τους μεγάλους για κινητά), δεν μπορεί να έχει πραγματική ανάλυση μεγαλύτερη από 8mpx, και ας έχει μεγαπιξελ 13.

Ασε,αμαρτωλη η ιστορια με τα ακουστικα,δεν πηρα μονο τα sony mh1τα οποια τελικα εδωσα στην κορη μου δωρακι μαζι με το sansa clip+ που της πηρα,αγορασα μετα τα xiaomi pistons τα sony mh1c,και τελικα βρηκα σε καλη τιμη στο ebay γνησια μεταχειρησμενα sennheiser ie8 και αγορασα και αυτα:p

Τι κανουμε τελικα με την ρομ funtouchOS 1.27,ρωτησες τους εκει στο modaco τι παιζει;σχετικα με το οτι το nod32 ανιχνευει 2spyware και ενα trojan μεσα στη ρομ

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...